Μετάβαση σε περιεχόμενο

μετα τη βαφτιση 3 ημερες χωρις μπανιο?


seb

Recommended Posts

Βανια έγραψε:

ελενα το παιδακι σου το κοινωνησες ημερα Κυριακη και σου ανεβασε πυρετο τηντριτη που σημαινει οτι μπορει να κολλησε την ιωση απο που δηποτε απο τη στιγμη που ειμαστε αναμεσα σε κοσμο ειναι λογικο να κολλα εμ και ιωσεις καιδνε φταιει για αυτο το γεγονος οτι το κοινωνησες απλη συμπτωση και επεβαλλες τον ευατοσ ου σε αυτο επειδη χαλαστηκες με την κινεζα που χωθηκε γενικοτερα ειναι σπαστικ να μην περιμενουν πρωτα τα παιδια καιμετα οι μεγαλοι αλλα μια ιωση μπορει να τη παρει απο πουδηποτε μπορει να ειχε παρει και το ικροβιο πριν το κοινωνησεις και απλα να εκατσε .Οσο για το πυερετο καλα σου ειπε ο γιατρος μην τρελλαινεσε ουρετος ειναι η αμυνα του οργανισμου απεναντι στα μικροβια με το αντιπυρετικο ρυθμιζεε και το χειροτερο ειναιο πανικος

Bania prin thn Baptish ta mwra htan psilokleismana spiti gia kati meroules giati ekana oles tis etoimasies egw.Opote auth h periptwsh na kollise prin de paizei gia mena.

Twra gi auto pou les oti o pyretos einai h amyna tou organismou to kserw "ekana Nosologia sto sxoleio" xaxaxa

Apla htan toso xalia h mikrh,thn evlepa zavlakwmenh etsi k th lypomoun...k einai toso zwhrh genikotera.H kahmenh kathotan sto relax ths olh mera pou eixe na to akoumpisei mhnes...Mou ekane kapws na thn afhsw na koimithei me 40 pyreto k na paw na ksaplwsw k gw.Auto htan to thema,an me katalavaineis.Otan xtyphse sarantari panikovlithika ligo epeidh htan vrady k fovomoun na koimithw k de ksypnhsw meta na dw pws paei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τετάρτη και Παρασκευή είναι κανονικά μέρες νηστείας, δηλαδή κρέας, γαλακτοκομικά, αβγά, πολλοί νηστεύουν ακόμα και το λάδι (η μάνα μου ας πούμε, και μου σπάει τα νεύρα! :P). Υπάρχουν κάποιες Τετάρτες και Παρασκευές που γίνεται κατάλυση πάντων, δηλαδή δε γίνεται νηστεία και άλλες που καταναλώνεται ψάρι. Φυσικά υπάρχουν και οι μεγάλες νηστείες, συνολικά οι νηστίσιμες μέρες είναι περισσότερες από τις αρτύσιμες! Επαφίεται στον καθένα τι θα κάνει, υπάρχουν και θέματα υγείας, εγκράτειας, αυτοπειθαρχίας, κ.λπ.

Η νηστεία αφορά στο φαγητό και όχι στο σεξ. Δεν υπάρχει πουθενά σε κανένα ιερό κανόνα, σε κανένα πατερικό κείμενο απαγόρευση του σεξ κατά τη διάρκεια της νηστείας. Και όχι, δεν εννοείται, επειδή οι πατέρες και οι κανόνες αναφέρονται με κάθε λεπτομέρεια στα θέματα νηστείας, ε αυτό θα τους ξέφευγε; Δεν υπάρχει καμία απολύτως αναφορά, ούτε καν ότι πρέπει να υπάρχει αποχή πριν τη Θεία Κοινωνία. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση ένα ζευγάρι να μην κάνει σεξ και τις πενήντα μέρες της Σαρακοστής; Και όλες τις υπόλοιπες μεγάλες περιόδους νηστείας;

Η αντίληψη ότι μαζί με το φαγητό νηστεύουμε και το σεξ έλκει την καταγωγή της σε μονοφυσιτικές-μανιχαϊστικές αντιλήψεις που απορρίπτουν το σώμα και τις λειτουργίες του ως αισχρές και αμαρτωλές. Αντίθετα, η ορθόδοξη θεολογία θεωρεί ότι την ένωση του άντρα και της γυναίκας την έχει ευλογήσει ο Θεός και σε καμία περίπτωση δεν τη θεωρεί αμαρτία.

Πώς έφτασε το θέμα στη νηστεία από τις βαφτίσεις; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΤΡΙΤΗ!! ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΑΣΤΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!! ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΓΩ, ΓΙΑΤΙ ΝΟΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΚΡΗ!! ;) ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΔΑΦΝΗ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΚΑΛΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΕΛΕΟΣ!!! ΔΕ ΘΑ ΣΟΥΡΩΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΧΑΧΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνιτσα..εμενα μαλλον του αρεσε...χιχιχι

τι να πω ρε παιδια..αλλα παιδακια τσινανε να οπανε να κοινωνισουν..ο δικος μου τρελενεται..και τσακιζει στο καπακι και το αντιδορο.

Οντςω τωρ απου το λες θυμαμαι μια σταγονιτσα ηταν.

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..συγνωμη ξανα που καταχραστηκα το θεματακι..με καλυψατε πληρως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ksexasa na pw k gw pws afhsa ta mwra me to ladi gia 3 meres.To prwto to petaksa sth glastra ths polykatoikias apo katw :P

Vevaia akoma ta Ladopana den ta exw plynei.Ta exw afhsei mesa sth tsanta.Apo oti fenaite omws k me auta to idio tha kanw,lekanh k meta glastra.

Koritsia th teleutai Kyriakh afhsate tis lampades ekei etsi?Egw thelw na ksestolisw tis dikes mas k na dwsw mono to keri giati na paei strafh o stolismos?Ton thelw :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα!!!ελενα μου κ γω κ τις 3 λαμπαδιτσες τις ξεστολισα!!!κ πηγα μονο το κερι!!!κρατησα τα στολιδια στο κουτακι με τα βαφτιστικα για ενθυμιο!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mwre etsi tha kanw k gw :)

Oxi tha ta afhsw...:P

Ena allo thema me th vaptish mas vre paidia na sas pw.

Epeidh htan Gamos k 2 vaptiseis mazi o papas mas ediwkse kakhn kakws k viazomastan thn wra pou ntyname ta mwra,pws den tous vgalame kanena xeri apth viasinh na tou pame to epomeno mwro.

K oute pou phge ton Aggelo mesa apto Iero...ti na pw.

Kanonika ta agorakia de ta pane mesa sto iero?

Gia peite mou ligo oses kserete!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενακιιιιι απανωτες οι ερωτησεις!!!χαχαχαχαχα!! :laugh: :laugh: ανασα δεν εχω παρει!! :P:P

ουτε κ μας περασε τ'αγορια απ'το ιερο στη βαφτιση!!αυτο νομιζω γινεται μονο στον σαραντισμο!

επισης για να λες οτι βιαζοταν ο παπας,φανταζομαι ποσες προτασεις των ευχων προσπερασε για να προλαβει..... :blink::blink: τρωνε που τρωνε λογια,αμα βιαζονται κιολας!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a ok nomiza pws pairnane k sth vaptish ta agorakia sto iero.

Se zalisa e?!Mwre mou erxontai ola mazi,ti na kanw xaxaxa

Elega mhpws mas to ekopse k auto gt mou thn edwse ligo k to gegonos oti zhthse "tarifa" apo tous nonous.Sygkekrimena apo 250 ews 400 tous eipe k emeina ligo.

K htan k gnwstos xronia ths mhteras mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε δεν με ζαλισες!!αστειακι ηταν!!χιχι!! :lol:

καλα κ γω δεν τα ξερω κ ολα καλα!!οτι εχει συμβει σου λεω!!αλλες κοπελες θα ξερουν πολλα περισσοτερα!! :)

συνεχισε να ρωτας ομως!!!χαχχαχα!! :P:P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena333f έγραψε:

manoula3 έγραψε:

Emeis phgame gia 2h Kyriakh na koinwnisoume ta didyma.Prwtos koinwnise o Aggelos meta phge k xwthike mia kineza re paidia pou apo oti fanhke htan arrwsth.Meta apo thn kineza pou htan k megalh se hlikia k eixe vaptistei koinwnise h mikrh mou.

Thn Trith loipon mou anevazei apo to prwi pyreto..pou den katevaine me tpt!Outen to Depon oute to Gantil ekane tpt!Mono me ntouzakia katevaine ligo apo 38 px phgaine 37.8 isa isa k meta apo mish wra phgaine 39.9.Tlk thn phga sto Paidwn k to apotelesma Iwsh.

K eimai k sygourh oti kollise apo thn koinwnia,auto to koutalaki phgainei sto stoma to kathena!

Ok...k gw eimai xristianh oxi fanatikh alla de pisteuw oti den afhnei o theos na arrwsthseis ktl.

Epatha mia laxtara omws me autos ton pyreto.K na exw k th giatro mou na mou leei siga mwre pws kaneis etsi pyretos einai,depon gantil k ntouz.Afou de peftei ti na kanw na thn asfhsw na skasei dld?pffff[/quote:2swowy8c]

Υπαρχουν δυο εξηγησεις γιατι δεν κολλαει η ιωση απο την Θεια Κοινωνια... Η Θεολογικη: Δεν αφηνει ο Θεος να αρρωστησεις οταν συμμετεχεις σε ενα τετοιο μυστηριο και παιρνεις σωμα και αιμα Κυριου. Η επιστημονικη: Στο χρυσο (απο το οποιο ειναι φτιαγμενο το κουταλακι), δεν επιβιωνουν τα μικροβια ουτε φυσικα πολλαπλασιαζονται.

Ομως, οπως σε καθε κλειστο χωρο με συνωστισμο που βρισκεται εστω και ενα ατομο με ιωση, ειναι ευκολο να κολλησει κανεις, ετσι και στην εκκλησια και ιδιαιτερα οταν κανει ζεστη...

Μαλλον καπως ετσι κολλησε η μικρουλα σου. Ελπιζω να εχει περασει ηδη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 years later...

Γεια σας και απο εμένα ,

δε είναι θρησκεία είναι πίστη η ορθοδοξία!

οτι κάνουμε στην βάφτιση στον γάμο και σε όλα τα μυστήρια που έχει η εκλησια τα έχει δώσει ο ίδιος ο Χριστός στους μαθητές του και εκείνοι σε άλλους μέχρι που τα κατέγραψαν οι άγιοι πατέρες μας σε συνοδούς γιατί έπρεπε να κάτοχειρωσουν την πίστη μας ,

την ορθόδοξη πίστη  και όλα αυτά που ήξεραν τόσα χρόνια σε βιβλία γιατί άρχισαν να εμφανίζονται ΑΙρΕΤΙκοι και ο καθένας έλεγε και το μετάφραζε όπως νόμιζε !!! Όποτε ότι κάνουμε και δε ακολουθεί τους κανόνες της έκκλησιας μας γιατί μας Φαίνοντε ξεπερασμένα ,μας φαινοντε βουνό , μας φαινοντε ανούσια,η το κοινωνησαμε 3 φορεσ Και τελείωσε κάναμε το καθήκον μας και μετά το παιδί δε ζει κοντά στην εκλησια όπως πρέπει ή δε του μιλάμε για τον θεό για τον χριστο μας κλτπ η λύση είναι απλή : μην τα βαφτίζουμε!!!!!!! 
τρελαίνομαι όταν λένε ότι είναι έθιμο ή ότι θα το κάνω αλλά δε ξέρω γιατί , ή ότι δε ξέρει τη σημαινει και γίνεται στην βάφτιση ή ότιδηποτε άλλο  ..

πιστεύουμε και ακολουθούμε αυτά που λένε οι άγιοι πατερεσ Διαβαζοντας  Αγία γραφή κλτπ  ή απλά δε κάνουμε τίποτα από αυτά χωρίς όμως να κρίνουμε και να σχολιάζουμε τους άλλους που τα κάνουν !

 

επίσης κάτι άλλο το κουτάλι ονομάζεται λαβίδα και συμβολίζει την κοιλιά της Θεοτόκου η οποία κυοφόρησε τον Ιησού χριστο  ο οποίος προσφέρει σε κάθε λειτουργία την ευκαιρία και την ευλογία να κοινωναμε σώμα και αίμα του απλά για ευνοείτους λόγους δε το βλέπουμε πάντα αλλά υπήρξαν μαρτυρίες πως το είδαν και το ένιωσαν οποτε δε είναι απλά μαυροδάφνη και ψωμάκι !

αν πιστεύει πηγαίνεις αλλιώς κάθεσαι σπίτι σου , έχω κουραστεί ειλικρινά αν δε πιστεύεις μην πιστεύεις δικαίωμα σου αλλά όχι να μείωνεις τα μυστήρια και την εκλησια που είναι ο ίδιος ο θεος !
 

Και ποιος σου είπε πως δε θα αρρωστήσεις ;;; Και ποιος σου είπε πως η ζωή σου θα είναι ροδοπέταλα ;;; 

όχι όμως από την Θεια κοινωνία αλλά από τους γύρω σου από τον αέρα που αναπνέεις απ ότι δηποτε άλλο εκτός από αυτό ! Όλα στην ζωή μας είναι δοκιμάσια πίστης αγάπης και εμπιστοσύνη στον θεό μας !

αλλωστε εκείνος για ένα λάθος δικό μας ,έγινε ανθρωπος και ταλαιπωρήθηκε τόσο για την αγαπη που είχε και έχει και θα έχει για τον άνθρωπο.... 

 

επισης δε κολλάς τίποτα από την Θεια κοινωνία ! Και εγώ έχω 3 μικρά παιδιά και ποτέ μα ποτέ δε έχουν πάθει τίποτα ίσα ίσα που δε αρρωσταίνουν συχνά ...

ετυχε η παρακάνω κυρια να κολλήσουν κάτι τα παιδιά της , από την Θεια  κοινωνία με τίποτα αλλά ως παιδιά όπως και προείπα μπορεί  να κολλήσουν από οπουδήποτε ! Έλεος...


καλη συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 2/10/2020 at 2:47 ΜΜ, ο/η nikole20 είπε:

Γεια σας και απο εμένα ,

δε είναι θρησκεία είναι πίστη η ορθοδοξία!

οτι κάνουμε στην βάφτιση στον γάμο και σε όλα τα μυστήρια που έχει η εκλησια τα έχει δώσει ο ίδιος ο Χριστός στους μαθητές του και εκείνοι σε άλλους μέχρι που τα κατέγραψαν οι άγιοι πατέρες μας σε συνοδούς γιατί έπρεπε να κάτοχειρωσουν την πίστη μας ,

την ορθόδοξη πίστη  και όλα αυτά που ήξεραν τόσα χρόνια σε βιβλία γιατί άρχισαν να εμφανίζονται ΑΙρΕΤΙκοι και ο καθένας έλεγε και το μετάφραζε όπως νόμιζε !!! Όποτε ότι κάνουμε και δε ακολουθεί τους κανόνες της έκκλησιας μας γιατί μας Φαίνοντε ξεπερασμένα ,μας φαινοντε βουνό , μας φαινοντε ανούσια,η το κοινωνησαμε 3 φορεσ Και τελείωσε κάναμε το καθήκον μας και μετά το παιδί δε ζει κοντά στην εκλησια όπως πρέπει ή δε του μιλάμε για τον θεό για τον χριστο μας κλτπ η λύση είναι απλή : μην τα βαφτίζουμε!!!!!!! 
τρελαίνομαι όταν λένε ότι είναι έθιμο ή ότι θα το κάνω αλλά δε ξέρω γιατί , ή ότι δε ξέρει τη σημαινει και γίνεται στην βάφτιση ή ότιδηποτε άλλο  ..

πιστεύουμε και ακολουθούμε αυτά που λένε οι άγιοι πατερεσ Διαβαζοντας  Αγία γραφή κλτπ  ή απλά δε κάνουμε τίποτα από αυτά χωρίς όμως να κρίνουμε και να σχολιάζουμε τους άλλους που τα κάνουν !

 

επίσης κάτι άλλο το κουτάλι ονομάζεται λαβίδα και συμβολίζει την κοιλιά της Θεοτόκου η οποία κυοφόρησε τον Ιησού χριστο  ο οποίος προσφέρει σε κάθε λειτουργία την ευκαιρία και την ευλογία να κοινωναμε σώμα και αίμα του απλά για ευνοείτους λόγους δε το βλέπουμε πάντα αλλά υπήρξαν μαρτυρίες πως το είδαν και το ένιωσαν οποτε δε είναι απλά μαυροδάφνη και ψωμάκι !

αν πιστεύει πηγαίνεις αλλιώς κάθεσαι σπίτι σου , έχω κουραστεί ειλικρινά αν δε πιστεύεις μην πιστεύεις δικαίωμα σου αλλά όχι να μείωνεις τα μυστήρια και την εκλησια που είναι ο ίδιος ο θεος !
 

Και ποιος σου είπε πως δε θα αρρωστήσεις ;;; Και ποιος σου είπε πως η ζωή σου θα είναι ροδοπέταλα ;;; 

όχι όμως από την Θεια κοινωνία αλλά από τους γύρω σου από τον αέρα που αναπνέεις απ ότι δηποτε άλλο εκτός από αυτό ! Όλα στην ζωή μας είναι δοκιμάσια πίστης αγάπης και εμπιστοσύνη στον θεό μας !

αλλωστε εκείνος για ένα λάθος δικό μας ,έγινε ανθρωπος και ταλαιπωρήθηκε τόσο για την αγαπη που είχε και έχει και θα έχει για τον άνθρωπο.... 

 

επισης δε κολλάς τίποτα από την Θεια κοινωνία ! Και εγώ έχω 3 μικρά παιδιά και ποτέ μα ποτέ δε έχουν πάθει τίποτα ίσα ίσα που δε αρρωσταίνουν συχνά ...

ετυχε η παρακάνω κυρια να κολλήσουν κάτι τα παιδιά της , από την Θεια  κοινωνία με τίποτα αλλά ως παιδιά όπως και προείπα μπορεί  να κολλήσουν από οπουδήποτε ! Έλεος...


καλη συνέχεια

Αχ τι διαβάζουν τα μάτια μου!! "δεν κολλάς τίποτα από την Θεία κοινωνία". Είναι δυνατόν αυτό που λες; φυσικά και αρρωσταίνεις!  τα μικρόβια δεν κοιτούν ούτε Θεούς ούτε Αγίους. Προστατέψτε τα παιδιά σας και τους εαυτούς σας ειδικά στην εποχή του κορωνοιού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...