Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε μπορεί μόνο του να .......


Recommended Posts

Κορίτσια έχω κάποιες απορίες.

1.Πότε βγάλατε τις βοηθητικές ρόδες από το ποδήλατο;

2.Πότε το παιδί είναι ικανό να σκουπιστεί μόνο του (καλά όμως) στην τουαλέτα μετά τα κακά του;

3.Πότε αφήσατε μόνο του το παιδί στο σπίτι για 5 λεπτά;

Πείτε εμπειρίες.Γενικά είμαι προστατευτική αλλά δε θέλω να το κάνω μαμόθρεφτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο ειναι το μωρακι σου?

εμενα ειναι 23 μηνων αλλα εχω κανει μονο το 3ο και αυτο οταν κοιμοταν μονο!!!

ειχα βγει στο μπαλκονι και εκανα δουλειες

τωρα για τα υπολοιπα ειναι θεμα παιδιου νομιζω και οχι ηλικιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα!

Δεν εχω τοσο μεγαλο παιδακι για να εχω εμπειρια αλλα απο παιδια φιλων και γνωστων εχω καταλαβει οτι το καθε παιδι θελει το χρονο του!

Να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα, ο μεγαλος ανιψιος του Κωστα ειναι 6 χρονων, απο 3 χρονων εκανε ποδηλατο χωρις βοηθητικες αλλα ακομα φωναζει για να τον σκουπισουν στην τουαλετα! Καταλαβες τι εννοω? ;)

Και κατα την γνωμη μου τιποτα απο αυτα που ρωτας δεν κανει ενα παιδι μαμοθρεφτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝεφεληΠ γεια σου,το τι θα κανει το καθε παιδι εξαρταται απο πολλα πραγματα,ο μεγαλος μου ειναι 6 χρονων και κανει ακομη ποδηλατο με τις βοηθητικες ενω αλλα παιδια στην ηληκια του τις εχουν ηδη βγαλει τωρα ξεκιναμε σιγα σιγα να βγαλουμε τη μια πρωτα και μετα βλεπουμε,για την τουαλετα εχει περιπου ενα χρονο που σκουπιζετε μονος του,ο δευτερος μου που κλεινει τον Αυγουστο τα 4 βλεπει τον μεγαλο και προσπαθει να το μιμηθει αφου προσπαθει απο τωρα να σκουπιστει μονος του και απο 2 χρ.ντυνοταν και εβαζε παπαουτσια μονος του,στο σπιτι μονα ακομη δεν τα εχω αφησει αλλα τα αφηνω να παιρνουν πολλες πρωτοβουλιες στις δουλειες του σπιτιου,οταν παει νηπειαγωγειο παντως θα δεις μεγαλη διαφορα θα θελει να συμμετεχει στις δουλεις του σπιτιου και να σε βοηθαει σε οτι κανεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia!!!!!!!!!! H dikia mou einai sxedon 6(ton augousto) akomi kanei podilato me vohthitikes.Thelei na skoupizete monh ths alla den to kanei polu kala opote den thn afinw egw..To koritsaki ths ksaderfhs mou pou einai 7 mhnes megalhterh apo thn dikia mou, kanei mpanio monh ths edw kai 1 xrono toulaxiston, meta skoupizete ntinete monh ths..Otan exei kolimvitirio etimazei monh ths thn tsanta ths, telios monh ths..Afroloutra,sampouan,malaktikh,petseta..Genika htan panta polu ipefthino paidi,eno h dikia mou pera vrexei mono to paixnidi thn endiaferh...Ola eksartonte malon apo ton xaraktira tou paidiou...Oso gia na thn afhsw monh ths oute kouventa, exei polu zohrh fantasia kai den kserw th tha skarfistei........ Thimame emena kai ton aderfo mou saftes tis ilikies,isos kai ligo megaliterh egw.Molhs ekline thn porta h mama mou anevename pano ston pagko ths kouzinas kai ftaname sto telefteo rafh ena megalo kouti me spirta kai anabame foties,,eftixos den lampadiasame kamia mera.H mama mou den eixai katalavei tipota to emathe apo emena twra teleftea.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D έγραψε:

Kalhmera koritsia!!!!!!!!!! H dikia mou einai sxedon 6(ton augousto) akomi kanei podilato me vohthitikes.Thelei na skoupizete monh ths alla den to kanei polu kala opote den thn afinw egw..To koritsaki ths ksaderfhs mou pou einai 7 mhnes megalhterh apo thn dikia mou, kanei mpanio monh ths edw kai 1 xrono toulaxiston, meta skoupizete ntinete monh ths..Otan exei kolimvitirio etimazei monh ths thn tsanta ths, telios monh ths..Afroloutra,sampouan,malaktikh,petseta..Genika htan panta polu ipefthino paidi,eno h dikia mou pera vrexei mono to paixnidi thn endiaferh...Ola eksartonte malon apo ton xaraktira tou paidiou...Oso gia na thn afhsw monh ths oute kouventa, exei polu zohrh fantasia kai den kserw th tha skarfistei........ Thimame emena kai ton aderfo mou saftes tis ilikies,isos kai ligo megaliterh egw.Molhs ekline thn porta h mama mou anevename pano ston pagko ths kouzinas kai ftaname sto telefteo rafh ena megalo kouti me spirta kai anabame foties,,eftixos den lampadiasame kamia mera.H mama mou den eixai katalavei tipota to emathe apo emena twra teleftea.....
:woohoo: :woohoo: διαβολακια... :evil::evil:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά διαβάζω σε επιστημονικά άρθρα παιδοψυχολογίας ότι εμείς οι ΄Ελληνες γονείς δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να γίνουν ανεξάρτητα κάνοντάς τους δουλειές που πρέπει να κάνουν μόνα τους.

πχ για να μην αργήσουμε τα ντύνουμε εμείς,για να φάνε και να μην κάνουν χάλια τα ταίζουμε,για να μην ιδρώσουν ή χτυπήσουν δεν τα αφήνουμε να τρέξουν.

Δεν έχετε ακούσει ποτέ μάνα να τραβάει τα παιδιά της από το παιχνίδι επειδή ίδρωσε το παιδί;Η θεία μου το έκανε όλη την ώρα και η ξαδέρφη μου μας κοίταζε να παίζουμε μέχρι να ξεϊδρώσει.

Ο δικός μου είναι 4 χρονών και μπορεί να ντυθεί μόνος του αλλά βαριέται και το κάνει μόνο όταν είναι να πάμε να πάρουμε καμιά λιχουδιά.

Τρώει μόνος του μόνο όταν του αρέσει το φαϊ.

Τώρα πρέπει να τον βάλω σιγά σιγά σε τάξη.

Μου ζητάει να του βγάλω τις βοηθητικές ρόδες αλλά εγώ φοβάμαι γιατί είναι λίγο τρελός και του αρέσουν τα επικίνδυνα.

Μια μέρα χιόνιζε και έπρεπε να κατέβω στο γκαράζ να πάρω κάτι.Φοβήθηκα να τον αφήσω μόνο του έστω για ένα λεπτό.Εκείνη την ώρα έβλεπε παιδικό και ήταν ήσυχος.

Γιαυτό σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική και σας ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα είναι 4 και είναι σχεδόν ανεξάρτητη... εκτός από την τουαλέτα. Εκεί με φωνάζει. Κάνουμε ποδήλατο χωρίς βοηθητικές, ντύνεται και τρώει μόνη της, περνάει το φανάρι όταν είναι πράσινο και μπορεί να μείνει 5 λεπτά μόνη της.

Μόνο που... μιλάει ασταμάτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιδανικά ποδηλατάκια για να μάθουν τα παιδάκια ποδήλατο είναι τa learner bikes ή laufrad στα γερμανικά.

http://www.puky.de/textpics/d/laufrad-kaufen.jpg

Δεν έχουν βοηθητικές αλλά ούτε και πεντάλ... Κάθονται στη σέλλα και τρέχουν με τα ποδαράκια τους. Οι ειδικοί λένε ότι σε αυτά μαθαίνουν πολύ γρήγορα να ισορροπούν στις δυο ρόδες και μετά χρησιμοποιούν κατευθείαν ποδήλατο χωρίς βοηθητικές :)

Υπάρχουν στην Ελλάδα? Τα είχα δει πρώτη φορά στη Γερμανία και τώρα γίνονται όλο και πιο δημοφιλή και εδώ (Νορβηγία).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...