Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΩΤΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στον 7ο και σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να αγοράζω κάποια πραγματάκια για τον μπέμπη μου. Δεν έχω όμως ιδέα τι ακριβως χρειάζεται και δεν θα ήθελα να πάρω άχρηστα πράγματα. Λίγα στην αρχή και βλέπουμε. Εχουμε και οικονομική κρίση βλέπετε!

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε! Τι θα χρειαστεί να έχω στο σπίτι, από μπιμπερο, σεντονάκια, κουβερτούλες, ρουχάκια αλλά και τι θα πρέπει να έχω στην κλινική για το μωρό? Λέω να πάω jumbo να κοιτάξω και μου είπαν οτι σ' αυτά τα πολυκαταστήματα σου δίνουν και μια λίστα ώστε να τσεκάρεις κάθε τι που παίρνεις και να πάρεις τα σωστά πράγματα. Ξέρει καμία σας κάτι τέτοιο? Περιμένω απαντήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τον ύπνο του

Πανωσέντονα - κατωσέντονα καλαθούνας (απλά ή με κέντημα)

3 κατωσέντονα κρεβατιού

3 πανωσέντονα κρεβατιού (απλά ή με κέντημα)

2 μεγάλα αδιάβροχα σελτεδάκια κρεβατιού

Κουβέρτα κρεβατιού

3 μαξιλαροθήκες

Μαξιλάρι αντιπνικτικό, μαξιλάρι ασφαλείας

Σφηνάκι μαξιλάρι

Για το παιχνίδι του

Μομπίλ

Κουδουνίστρες

Παιχνίδια κρεβατιού

Παιχνίδια καροτσιού

Παιχνίδια «εκπαιδευτικά»

CD με ειδική μουσική για νεογέννητα

Για το μπάνιο του

Μπάνιο (απλό ή με βάση ή μπάνιο - αλλαξιέρα)

Λεκανάκι μπάνιου

Σαμπουάν

Αφρόλουτρο

Σαπούνι

Ταλκ

Κρέμα για πρόληψη συγκάματος

Λάδι

Γαλάκτωμα

Κολόνια

Σετ βούρτσα

χτένα

Ψαλιδάκι

Κουτί ωτοκαθαριστήρες

Φυσικό σφουγγαράκι

Θερμόμετρο μπάνιου

Μπουρνούζι μπάνιου, πετσέτες

Βάση πετσετέ ξαπλώστρα ή αλλαξιέρα

Μωροπετσέτες

Για το δωματιάκι του

Καλαθούνα

Κρεβατάκι

Πάπλωμα κρεβατιού

Πάντα

Κουνουπιέρα

Καλαθάκι για τα καλλυντικά

Συρταριέρα

αλλαξιέρα

Φωτιστικό

Ντουλάπα

Ριλάξ

Πάρκο, παρκο-κρέβατο

Θερμόμετρο χώρου

Βρεφοζυγός

Υγραντήρας

Κορνίζες για φωτογραφίες

Διακοσμητικά τοίχου & δωματίου

Ενδοεπικοινωνία

Φωτάκι νυκτός

Για την βόλτα του

Πορτ - μπεμπέ

Καρότσι με αξεσουάρ

Κάθισμα αυτοκινήτου

Τσάντα

αλλαξιέρα

Μάρσιπος

Σάκος εξόδου

Σκουφάκι αυτιών

Τα ρουχαλάκια του

Φορμάκια εσώρουχα

Φορμάκια εξώρουχα

Εσωτερικά φανελάκια

Ζακετάκια

Υπνόσακος

Φορμάκια ύπνου

Σκουφάκια ύπνου

Γαντάκια ύπνου

Καλτσάκια

Παπουτσάκια ή μωρουδίστικα μποτάκια

Παραμάνες ασφαλείας

Πάνες βαμβακερές

Πάνες αγκαλιάς

Μικρά αδιάβροχα σελτεδάκια

Μεσαία αδιάβροχα σελτεδάκια

Κουβέρτα ύπνου

Κουβέρτα αγκαλιάς

Ρουχαλάκια εξόδου

Για το φαγάκι του

6 μπιμπερό μεγάλα, με όλα τα εξαρτήματα

2 μπιμπερό μικρά, με όλα τα εξαρτήματα

Βούρτσα μπιμπερό & βούρτσα θηλής

Κουτί αποθήκευσης μπιμπερό

Αποστειρωτήρας μπιμπερό

Λαβίδα μπιμπερό

Θερμός μπιμπερό, θήκη μπιμπερό

Θερμαντήρας

6 θηλές μπιμπερό

Τρυπητήρι θηλών

Δοσομετρητής γάλακτος

Σακουλάκια φύλαξης μητρικού γάλακτος

Θήλαστρο απλό ή ηλεκτρικό

Πιπίλες, αλυσίδα πιπίλας, θήκη πιπίλας

Σαλιάρες

Λαβέτες

…και

Ομφαλεπίδεσμος

Θερμόμετρο σώματος

Αποφρακτήρας μύτης

Σαπούνι πλυντηρίου

Προστατευτικά επίπλων & διάφορα είδη ασφαλείας

Βιβλία φροντίδας μωρού

Ημερολόγιο μωρού

Κορνίζες και άλμπουμ για φωτογραφίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:S:S:S:S ζαλιστικα :S:S:S τελικα ειναι καμποσα εεε???μηπως να αρχισω να μαζευω σιγα σιγα???καθε μερα και απο κατι....η μηπως ειναι γρουσουζια???
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λίστα είναι υπερπλήρης και αναφέρει τα πάντα!!! :woohoo:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να τα έχουμε αγοράσει όλα αυτά από πριν. Εγώ ούτε τα μισά δεν έχω πάρει!

Για παράδειγμα, υγραντήρα, θερμαντήρα, θήλαστρο, ριλάξ κ.α. δεν ξέρουμε εκ των προτέρων αν θα τα χρειαστούμε. Διάβαζα σε παλιότερο θέμα στο forum κοπέλες που τελικά τα αγόρασαν και δεν τα χρησιμοποίησαν καθόλου. Και η κουμπάρα μου αγόρασε από πριν ένα σωρό πράγματα (θήλαστρο, ενδοεπικοινωνία κ.α.) και απ'ότι μου είπε τα έχει στα κουτιά τους αχρησιμοποίητα!

Οι πιο έμπειρες ας μας διαφωτίσουν.

Πάντως ας μη μας πιάνει πανικός. Ούτως ή άλλως τα μαγαζιά δεν πρόκειται να κλείσουν!!!!! Θα είναι ανοιχτά και αφού γεννήσουμε!!!:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λίστα είναι υπερπλήρης και αναφέρει τα πάντα!!! :woohoo:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να τα έχουμε αγοράσει όλα αυτά από πριν. Εγώ ούτε τα μισά δεν έχω πάρει! Για παράδειγμα, υγραντήρα, θερμαντήρα, θήλαστρο, ριλάξ κ.α. δεν ξέρουμε εκ των προτέρων αν θα τα χρειαστούμε. Διάβαζα σε παλιότερο θέμα στο forum κοπέλες που τελικά τα αγόρασαν και δεν τα χρησιμοποίησαν καθόλου.

Οι πιο έμπειρες ας μας διαφωτίσουν.

Πάντως ας μη μας πιάνει πανικός. Ούτως ή άλλως τα μαγαζιά δεν πρόκειται να κλείσουν!!!!! Θα είναι ανοιχτά και αφού γεννήσουμε!!!:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

Για τον ύπνο του

2 κατωσέντονα κρεβατιού

2 σελτεδάκια

Κουβέρτα κρεβατιού η υπνοσακο λεπτο για καλοκαιρι, πιο ζεστο για τον χειμωνα αναλογα

Για το παιχνίδι του

Μομπίλ κρεμαστο κουνιας με μουσικη

Κουδουνίστρες

Παιχνίδια καροτσιού

ΓΓια το μπάνιο του

Μπάνιο (απλό ή με βάση ή μπάνιο - αλλαξιέρα)

Σαμπουάν

Κρέμα για πρόληψη συγκάματος

Σετ βούρτσα

χτένα

Ψαλιδάκι

Θερμόμετρο μπάνιου δεν μου χρειαστικε μετα απο 1 μηνα

πετσέτες

Για το δωματιάκι του

Κρεβατάκι

Πάντα

Συρταριέρα - αλλαξιέρα

Φωτιστικό

Ντουλάπα αν χρειαζεσαι

Ριλάξ

Πάρκο, ουτε τωρα το χρισημοποιω απλα πιανει χωρο

Θερμόμετρο χώρου

Βρεφοζυγό

Υγραντήρας μονο εφοσον χρειαζεσαι

Ενδοεπικοινωνία δεν την πολυχρισημοποιησα

Για την βόλτα του

Καρότσι

Κάθισμα αυτοκινήτου

Τα ρουχαλάκια του

Φορμάκια εσώρουχα τουλαχιστον 7

Φορμάκια εξώρουχα α καλοκαιρι εγω τον ειχα μονο με τα εσωρουχα..αντε κανα δυο τρια για βολτα

Ζακετάκια

Καλτσάκια

Παπουτσάκια ή μωρουδίστικα μποτάκια

Πάνες αγκαλιάς

Κουβέρτα

Για το φαγάκι του

6 μπιμπερό μεγάλα, με όλα τα εξαρτήματα - δεν ειναι απαραιτητα εαν και εφοσον θελεις να θηλασεις, για αρχη φτανουν 4 συνολο

2 μπιμπερό μικρά, με όλα τα εξαρτήματα

Βούρτσα μπιμπερό & βούρτσα θηλής

Αποστειρωτήρας μπιμπερό

Λαβίδα μπιμπερό

Σαλιάρες

Θερμόμετρο σώματος

Αποφρακτήρας μύτης να χρισημοποιειται μονο εαν ειναι πολυ βουλομενη η μυτη του μωρου...υποαρχουν σε ολα τα φαρμακεια

Πρεπει να μειωσα την λιστα τουλαχιστον στο μισο

οσα διεγραψα δεν τα αγορασ αποτε...και δεν τα θεορω καν απαραιτητα...φυσικα εσυ ξερεις τι βολευει εσενα και τι σου χρειαζετε..πχ εγω ποτε δεν χρισημοποιησα τον θερμαντιρα μπιμπερο...και η κουμπαρα μου ηταν το δεξι της χερι.α πολυ πολυ βασικα..ακομα καια πο τι μηση αυτη λιστα...

θα σου κανουν πολλα δωρα τα οποια ειτε θα μπορεσεις να αλλαξεις..ειτε να ζητησεις..πχ μου εφεραν ρουχα απο το Λυτω...και τα αλλαξα πληρονοτας 5 ευρω επιπλεων με ενα αποστειροτη

Γνωμη μου ειναι να παρεις τ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό, να ζήσεις το θαυματάκι σου!!!

Δεν συμφωνώ ακριβώς με όλα τα παραπάνω. Νομίζω ΦΑΝΗ26 ότι βρε κορίτσι είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά μαζί σαν πρώτες κ απαραίτητες αγορές :) . Και να φανταστείς ότι εγώ που στο λέω αυτό, είχα πάρει ρούχα μέχρι κ για 1 έτους πριν καν γεννηθεί :laugh: . Την βαλίτσα την είχα έτοιμη από το 7ο μήνα με όλα τα πραγματούδια μην τύχει κάτι..κ γιατί στην Πάτρα ακόμα κ στα ιδιωτικά μαιευτήρια θέλουν να έχεις τα πάντα μαζί σου.. Να σου πω μερικά πραγματάκια που φανηκαν χρησιμα σε εμένα..

Σεντονάκια (πανωσέντονα-κατωσέντονα) θα χρειαστείς (τουλάχιστον 3-4 σετάκια), πάρε από κατάστημα με βρεφικά είδη (mothercare, Μητέρα κ.τ.λ έχουν καλύτερη ποιότητα) για την καλαθούνα ή για το λίκνο εξαρτάται που θα έχεις το μπεμπέ τις πρώτες ήμερες-μήνες. 100% βαμβακερά κ καλύτερα χωρίς πολλά κεντήματα (να είναι λεία κ απαλά για το μπεμπέ).

Κορμάκια κ φαρμάκια (είναι αυτά που φοράνε σαν εξώρουχα κ εσώρουχα) πάρε καμιά 8αρια τουλάχιστον γιατί το μωρούλι θα θέλει συχνά άλλαγμα (διαρροές από την πάνα κ.τ.λ), αναλόγως με το πόσο συχνά θέλεις να βάζεις πλυντήριο. Θα σου πρότεινα να μην πάρεις πάνω από 2 το 0 νούμερο, πάρε 0-3 γιατί μεγαλώνουν πολύ γρήγορα κ αν γεννηθεί κ ψιλούλι το μωρό ίσα που θα τα φορέσει. Κοίτα μόνο να είναι 100% βαμβακερά. Στο Jumbo έχει πολλά πολύ όμορφα, πάνφτηνα κ 100% βαμβακερά. Εγώ είχα ξεμπουριστεί κ πλήρωσα κ μερικά ακριβά (σε διάφορα μαγαζιά) κ διαπίστωσα ότι δεν άξιζε καθόλου γιατί τα φοράνε ελάχιστα, άσε που πήρα πολλά, μου έφεραν κ δώρο κ δεν πρόλαβε να τα φορέσει όλα. Γαντάκια κ καλτσάκια (φρόντισε τα καλτσάκια να μην είναι σφικτά κ σταματούν την κυκλοφορία του αίματος)

Σελτεδάκια (είναι κάτι πανάκια μεγάλα για κάτω από το σεντόνι κ για πάνω στην αλλαξιέρα) πάρε από το jumbo, συμφέρουν παρά πολύ κ είναι μια χαρά στο πλυντήριο. Εγώ πήρα μπόλικα (είναι πανφτηνα εκεί)κ δεν το μετάνιωσα..

Πανάκια για τον ώμο κ για το τάισμα, πάλι έχει σετ στα jumbo, γίνονται λίγο σκληρά μετά το πλύσιμο (οπότε δεν είναι κ η καλύτερη ποιότητα). Από αυτά θέλεις αρκετά. Αν σκοπεύεις να ταιζεις το μωρούλι σου με μπιμπερό (είτε σκόνη είτε μητρικό) βολεύουν πολύ οι βαμβακερές σαλιάρες με σκράτσ). Πανάκια θα χρειαστεί κ με τον θηλασμό, για όταν ακουμπάς το μωρούλι σου στο ώμο (γουλίτσες -λόγοι υγιεινής κ.τ.λ)

Δεν νομίζω ότι το πάπλωμα είναι απαραίτητο για τουλάχιστον τους 6 πρώτους μήνες, οι ειδική προτείνουν κουβερτούλα. Πάρε 2 χοντρές κ μια λεπτούλα. Δεν νομίζω ότι ειδικά χοντρές έχει πολύ καλή ποιότητα στα Jumpo, δεν πήρα από εκεί για να σου πω. Μια λεπτή όμως που πήρα μια χαρά ήταν.

Βαμβακερές πάνες πάρε τουλάχιστον 8 (γιατί βολεύουν παντού- να σκεπάζει το μπεμπέ όταν το σηκώνεις, για σεντονάκια στην καλαθούνα ή στο λίκνο, για σεντονάκια στο καρότσι-ριλαξ, γενικά όπου ακουμπάς το μωρό κ.τ.λ). Έχει κ στα Τζάμπο.

Μαξιλάρι, οι παιδίατροι δεν προτείνουν για τους πρώτους μήνες. Εγώ πήρα ένα έτσι μήπως κ ..κ είναι ακόμα στην ντουλάπα. Αν το μωρό σου κάνει εμετούς ή γουλίτσες μετά το τάισμα (απλά θα βάλεις μια διπλωμένη στα 2 πετσετούλα κάτω από το σεντονάκι για να ανεβάσεις λίγο την κλίση). Η στάση που προτείνεται τα τελευταία χρόνια, για την αποφυγή του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου είναι ύπτια (ανάσκελα), όπότε ούτε σφηνάκια θα χρειαστείς. Αν θέλεις να γυρίσεις το μωρό λίγο στο πλάι μπορείς να τυλίξεις μια πετσέτα κ να την χρησιμοποιήσεις σαν σφήνα για να σταθεροποιήσεις την πλατούλα του.

Για το μπάνιο συμφωνώ σε όλα με Φανή26, εκτός από το ταλκ, την κολόνια, το κουτί ωτοκαθαριστήρες, μίλα με ένα παιδίατρο να σου εξηγήσει γιατί δεν επιτρέπονται. Απλά φρόντισε το αφρόλουτρο να μην έχει paraben ( είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι είναι επικίνδυνο, το fissan δεν έχει- αυτά που πατάς την αντλία θα σε βολέψουν περισσότερο). ΤΟ θερμόμετρο μπάνιου εγώ το χρησιμοποίησα 1 φορά, είναι λίγο άχρηστο.. Έχω αγοράσει όλα αυτά που είπε η φίλη μας Φανή 26, αλλά αυτό που με βόλεψε πολύ κ το ανακάλυψα στην πορεία είναι κάτι στρωματάκια για το μπάνιο γεμισμένα με φενιζόλ (για λεκανίτσα ή για τον νιπτήρα-δεν γλιστράει το μωρό κ είναι πολύ απαλά κ στεγνώνουν αμέσως κ καλά ώστε να μην αναπτύσσουν βακτήρια). Jumbo Μόνο 5 ευρουδάκια..

Στα οτι σχετίζεται με το φαγητό, εξαρταται πολύ απο το αν θέλεις να θηλάσεις κ το πως θα σου παει ο θηλασμός.

Eπίσης μια χαρά είναι ολα τα υπόλοιπα που αναφέρονται (διαλέγεις κ παίρνει)..αλλά δεν συμφωνώ καθόλου κ με τον Βρεφοζυγό. Αυτό είναι δουλεία του παιδιάτρου σου. Το ριλάξ προσωπικά μου φανηκε πολύ χρησιμο (θα σου προτεινα να πάρεις ενα ελαφρή). Το κάθισμα αυτοκινήτου είναι απολύτος απαραίτητο (σου προτείνω το proxima της chicco, είναι απο τα λίγα που είναι απο 0- μέχρι 18 κιλά). Απο παιχνίδια ενα ενα mobile είναι καλό να πάρεις (το παίρνεις κ μετά) κ πολύ καλές είναι οι ηλεκτρονικές κούνιες- είναι ομως ακριβούτσικες 120-150 ευρώ (κουλάρουν πολύ τα μωρούλια κ είναι πολύ καλές αισθητηριακά)κ αυτό για μετά απλά επι της ευκαιρίας τα γράφω. ΑΝ χρειαστείς θηλαστρο στην πορεία για περιστασιακή χρήση σου προτείνω to swing της Μedela (κοστίζει 150 ευρώ). Θα αλλάξεις κ δωράκια κ θα πάρεις κ στην πορεία οτι χρειαστείς.!!!

Ελπίζω να βοήθησα λίγο κ πάλι με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σελτεδάκια υφασμάτινα δεν πήρα προς το παρόν. Βρήκα στο μάρκετ βρεφικά υποσέντονα της Babylino που από πάνω είναι απορροφητικό σαν πάνα και από κάτω πλαστικό αδιάβροχο και το στρώνεις στην κούνια ή όπου αλλού θέλεις. Αυτά βέβαια όταν λερωθούν πετιούνται οπότε δεν ξέρω πόσο συχνά θα λερώνονται και αν συμφέρει οικονομικά σε σχέση με αυτά που πλένονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Εγώ σελτεδάκια υφασμάτινα δεν πήρα προς το παρόν. Βρήκα στο μάρκετ βρεφικά υποσέντονα της Babylino που από πάνω είναι απορροφητικό σαν πάνα και από κάτω πλαστικό αδιάβροχο και το στρώνεις στην κούνια ή όπου αλλού θέλεις. Αυτά βέβαια όταν λερωθούν πετιούνται οπότε δεν ξέρω πόσο συχνά θα λερώνονται και αν συμφέρει οικονομικά σε σχέση με αυτά που πλένονται.

Καλέ πάρε πλενόμενα, στα Τζάμπο είναι παμφτηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από'μένα,

σχετικά με το θήλαστρο εγώ είχα πάρει της Medela αλλά λόγω οτι ο μικρός είναι στη θερμοκυττίδα και πρέπει κάθε 3 ώρες να βγάζω γάλα, να το βάζω στην κατάψυξη και να το πηγαίνω στο νοσοκομείο στα 2 επισκεπτήρια που έχει, νοίκιασα απο το Ιασώ το επαγγελματικό θήλαστρο (αυτό που δίνουν και στα μαιευτήρια) της Amenda. Είναι πολύ πιο γρήγορο, δεν ερεθίζει τις θηλές και δεν κάνει θόρυβο. Ο πρώτος μήνας κοστίζει 90€ και οι επόμενοι από 70€. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποια βγάζει γάλα με θήλαστρο.

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον τα "απαραιτητα" τα βρηκα απο δω

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp? ... 0&extLang=

Μη βαρατε!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Να σας πω εγω τι ειχα σπιτι οταν επεστεψα

με το μωρο απ το νοσοκομειο.

Για το μωρο

Πολλα κορμακια (φανελακια) περιπου 20-25.

Σεντονακια 2 ζευγαρια

Πανιτσες που την τυλιγα λεπτες σαν σεντονακια, δεν ξερω

και πως τα λενε :blink: :silly: :blink: :laugh: :laugh: :laugh:

2-3 ολοσωμα κορμακια με μακρυ μανικακι (λεπτα μακο).

Το μπανακι της με ολα τα απαραιτητα.

Αφρολουτρακι-σφουγγαρακι-μπουρνουζι κτλ.

Μου ειχαν φερει κι ενα καρο δωρα

Δεν καλοθυμαμαι...

Μπουκαλια δεν ειχα αγορασει..

Αλλα επειδη τα εκανα σκ@τ@ με τον θηλασμο :(

τα πηρα αφου σαραντισα και μετα.

Μη με μαλωνεται αδικα βρε κοριτσια.

Κι εμενα πολυ μεγαλη μου φαινεται η λιστα τωρα που την ξαναβλεπω..

Κι απο ολα αυτα ουτε τα μισα στην ουσια δεν ειναι απαραιτητα..

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Μην αγχωνεσαι παντως.

Φιλια :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

[/quote:2a7zmt1k]

την μειωσα και εγω λιγακι ακομα!!!ριλαξ για παραδειγμα δεν της πηρα ποτε

αν θηλασεις παρε καλυτερα μικρα μπιμπερο αν τα καταφερεις θα σου χρειαστουν αργοτερα για να βαζεις κρεμες

και ισως στην αρχη αν χρειαστει να πας καπου χωρις το μωρακι σου να του αφησεις γαλα

θηλαστρο δεν πηρα και δεν εχω ιδεα μπορουσα και εβγαζα με το χερι ανετα :silly:

με το καλο να το υποδεκτεις!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα νοσοκομειακά είναι για αντικατάσταση όλων των γευμάτων (αννννν για κάποιο λόγο χρειαστείς, εγω προτείνω το symphony της medela (διπλής άντλησης). Είναι κορυφαίο. Κοστίζει 100 ευρώ τον πρώτο μήνα, γιατί αγοράζεις χοάνη- μπιμπερό κ.τ.λ, 60 ευρώ 2 μήνα κ απο 40 ευρώ τους υπόλοιπους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τα έχω πρόσφατα και θα σου πω από τη λίστα τί χρειάστηκα:

Για τον ύπνο του

2 κατωσέντονα κρεβατιού

4 σελτεδάκια (και πήρα κι άλλα!)

πανίτσες (για να μη λερώνει τα σεντόνια με γουλίτσες)

Κουβέρτα κρεβατιού η υπνοσακο λεπτο για καλοκαιρι, πιο ζεστο για τον χειμωνα αναλογα

σφηνάκι ύπνου (τον κοίμιζα από την αρχή στην κουνια γι' αυτό)

Για το παιχνίδι του

Μομπίλ κρεμαστο κουνιας με μουσικη (ΣΩΤΗΡΙΟ!)

Για το μπάνιο του

Μπάνιο (απλό ή με βάση ή μπάνιο - αλλαξιέρα)(αν και ακόμα τον πλένουμε στο νιπτήρα, μπορείς να το πάρεις και πιο μετά)

Σαμπουάν

Κρέμα για πρόληψη συγκάματος

Ενυδατική σώματος-προσώπου

Σετ βούρτσα-χτένα

Ψαλιδάκι

Θερμόμετρο σώματος

πετσέτες-μπουρνούζια (εδώ χρειάστηκα να αγοράσω κι άλλα γιατί στην αρχή ήμασταν μπάνιο και κακάκια στα μπουρνούζια!!)

Για το δωματιάκι του

Κρεβατάκι

Πάντα

Συρταριέρα - αλλαξιέρα

Φωτιστικό

Ντουλάπα αν χρειαζεσαι

Ριλάξ (μετά τον μήνα το χρειάστηκα)

Θερμόμετρο χώρου

Βρεφοζυγό (πήρα αφού γέννησα αν και δεν είναι απαραίτητο)

Ενδοεπικοινωνία θα πάρω, δεν έχω ακόμα

Για την βόλτα του

Καρότσι

Κάθισμα αυτοκινήτου

πορτ-μπεμπέ (πήρα σετ 3 τεμαχίων)

Τα ρουχαλάκια του

Φορμάκια εσώρουχα τουλαχιστον 7 (και με κοντο μανίκι και αμάνικα)

Φορμάκια εξώρουχα (λεπτά γιατί θα είναι καλοκαίρι)

Ζακετάκια

Καλτσάκια

Παπουτσάκια

Πάνες αγκαλιάς

Κουβέρτα φλις

Για το φαγάκι του (αν θηλάσεις δεν θα χρειαστείς σχεδόν τίποτα αλλά καλό είναι να τα έχεις για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή)

2 μπιμπερό μεγάλα, με όλα τα εξαρτήματα

2 μπιμπερό μικρά, με όλα τα εξαρτήματα

Βούρτσα μπιμπερό & βούρτσα θηλής

Αποστειρωτήρας μπιμπερό

Λαβίδα μπιμπερό

Σαλιάρες

Λαβέτες

Εγώ χρειάστηκα τελικά και θήλαστρο γιατί μου μάτωσε τις θηλές, αλλά έστειλα τη μητέρα μου και το πήρε. Μην το πάρεις από πριν, δεν ξέρεις αν χρειαστεί.

Αυτά. Τα υπόλοιπα τα παίρνεις κι αργότερα, ή σου φέρνουνε. Με το καλό εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε το κεφαλι μου με επιασε.εγω φαντασου γενναω σε λιγεσ μερεσ και τα μισα δεν τα χω παρει

μονο βασικα

εννοω κουνιεσ κλπ μεχρι μπιμπερο και ρουχαλακια και τα βασικα του μωρου δηλ αφρολουτρα κλπ

τωρα παρκα και τετοια απο τωρα να τα κανω τι?εχω καιρο ακομα και πολυ κιολασ.ολα βεβαια οσα γραφτηκαν χρειαζονται αλλα με καποια σειρα οχι ολα μαζι με την μια.ελεοσ.σκεψου οτι θθα ερθουν και καποια δωρα απο συγγενεισ.ασε που ολα αυτα δεν χρειαζονται στην αρχη εκτοσ απο καποια.τωρα οτι θελει η καθε μια κανει.φιλια και με το καλο το νινακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια ευχαριστουμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας....Αν θυμηθείτε κάτι άλλο πείτε το μας.... :P :laugh: :laugh:

μια απορία μιας που είμαι αρχάρια: ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς θήλαστρο?θα μπορούσε κάποια κοπέλα να μας πει τα υπέρ και τα κατά... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ!

Με διαφωτίσατε πλήρως, δεν έχω παράπονο!

Αύριο κιόλας θα πάω jumbo να δω κάποια πραγματάκια και είμαι πολύ χαρούμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θήλαστρο είναι κάτι έκτακτο, δεν είναι στα απαραίτητα. Εγώ πχ το χρειάστηκα επειδή μου μάτωσε τη θηλή κι έπρεπε να βγάλω το γάλα για να μην πετρώσει. Γενικά είναι μπελάς και τώρα παρόλο που ακόμα πονάω δεν το χρησιμοποιώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...