Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κέντρο εξωσωματικής sos!


Recommended Posts

ΝΑΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΓΕ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ( ΕΦΥΓΑ ΤΩΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ Η 4 , Η 5 ΚΛΠ ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΝΕΥΡΙΑΣΑ )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕΣ ΑΥΤΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗ ΤΣΕΠΗ!

ΕΣΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ? ΤΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Ή ΘΕΤΙΚΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΔΕ ΒΓΗΚΑΝ ΑΚΟΜΗ( ΕΚΑΝΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ, ΙΝΟΚΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥΣ ) ΘΑ ΞΕΡΩ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΧΕΔΟΝ , ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΦΟΡΕς ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 4 ΕΜΒΡΥΑ , ΚΑΙ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΙΝΟΚΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!!!ΜΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ?ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΕΙΣΑΙ?ΕΓΩ ΑΠΟ ΝΟΜΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ...ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ , ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο Π....ΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΥΣ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ,ΤΟ ΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!! ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΝΑ ΛΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!!!!!

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΦΟΒΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΚΡΥΦΗ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΧΕΡΑΚΙ ΧΕΡΑΚΙ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΚΕΙ ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΛΙ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΘΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ... ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΟΛΑ !!!ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΔΩ[ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ] ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

nanina έγραψε:

Ακριβώς το ίδιο έπαθε και μια φίλη μου εκεί.

Την πρώτη φορά της πήραν κάπου 28 ωάρια και μάλιστα της ζήτησε να δωρίσει κιόλας!! Και τη δεύτερη φορά της πήρε σχεδόν 40 και έπαθε υπερδιέγερση. Ακριβώς όπως τα περιγράφεις!

Στην τελευταία εμβρυομεταφορά έμεινε έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο! :blink::blink: Πως γίνεται από εξωσωματική να γίνει εξωμήτριο, ποτέ μου δεν κατάλαβα!! :blink:

Συνολικά 5 εμβρυομεταφορές.. αποτέλεσμα μηδέν. :([/quote:2j7fz732]

Η υπερδιέγερση έχει σχέση και με τον οργανισμό της κάθε γυναίκας. Κι εγώ έπαθα υπερδιέγερση αλλά οι δόσεις των ενέσεων που έκανα σε σχέση με αυτά που διάβαζα και άκουγα από άλλες κοπέλες ήταν πολύ χαμηλές. Εμένα τις δόσεις μου τις καθόριζε ο γυναικολόγος μου που τον είχα χρόνια και με προειδοποίησε από πριν για το ενδεχόμενο της υπερδιέγερσης. Απλά ο οργανισμός μου αντέδρασε διαφορετικά στην αγωγή. Κι εμένα μου έβγαλαν υγρό από την κοιλιά (αυτό είναι το σύμπτωμα της υπερδιέγερσης) και η όλη ταλαιπωρία με τα συμπτώματα κράτησε περίπου μία εβδομάδα.

Εγώ είχα 45 ωάρια, εκ των οποίων τα 27 γονιμοποιήθηκαν. Το αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή είναι να έχω άλλα 23 στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση, οπότε δεν με πειράζει που ταλαιπωρήθηκα για μια εβδομάδα.

Όσον αφορά το εξωμήτριο, αν διαβάσετε διάφορα μηνύματα που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς στο forum από διάφορες κοπέλες που έκαναν εξωσωματική σε διάφορα κέντρα, θα δείτε ότι συμβαίνει συχνά η κύηση να είναι είτε παλίνδρομη είτε εξωμήτρια. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει (δεν είμαι γιατρός).

Εγώ νομίζω ότι ο Πάντος διαθέτει μεγάλη εμπειρία ακόμη και σε δύσκολες περιπτώσεις και δεν έχει ακουστεί άδικα το όνομά του. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπη μου γλυκιά κανείς γιατρός και κανένα κέντρο δεν θέλει να πάθει καμιά κοπέλα υπεργιέργερση. Είναι πολύ επικύνδινο το ξέρεις αυτό ετσι??Εγώ ήμουν μαζί με μια κοπέλα στην ωοληψία και λόγω οργανισμού μου είπε οτι της έκοψαν τις ενέσεις πριν απο το κανονικό γιατι υπερηχογραφικά και απο την οιστραδιόλη φοβόντουσαν για υπερδιέργερση. Τελικά της έγβαλαν 15 ωάρια και την εμβρυομεταφορά θα την έκαναν μετά απο 2 μήνες. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι φυσικά εξαρτάται απο τον οργανισμό της κάθε κοπέλας και οι κοπέλες με πολυκυστικές έχουν περισότερες πιθανότητες να το πάθουν ΑΛΛΑ προβλέπεται εύκολα απο τους γιατρούς και σε προηδοποιούν και κάνουν κάτι τέλος πάντων. Οχι να σου βγάλουν 30 ωάρια να σου πουν όλα καλά πήγαινε σπίτι σου και το άλλο βράδυ να κοντέψεις να παιθάνεις γιατί δεν ξέρεις τι σου συμβάινει..Δεν είμαι εδώ για να κρίνω το κέντρο αλλά όπου υπάρχει καπνός..υπάρχει και φωτιά συνήθως..σημασιά δεν έχουν μόνο τα αποτελέσματα και τα στατιστικά αλλά να προσέχεις και τις γυναίκες που τόσο ταλαιπορούνται και ελπίζουν για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanina έγραψε:

Αγάπη μου γλυκιά κανείς γιατρός και κανένα κέντρο δεν θέλει να πάθει καμιά κοπέλα υπεργιέργερση. Είναι πολύ επικύνδινο το ξέρεις αυτό ετσι??Εγώ ήμουν μαζί με μια κοπέλα στην ωοληψία και λόγω οργανισμού μου είπε οτι της έκοψαν τις ενέσεις πριν απο το κανονικό γιατι υπερηχογραφικά και απο την οιστραδιόλη φοβόντουσαν για υπερδιέργερση. Τελικά της έγβαλαν 15 ωάρια και την εμβρυομεταφορά θα την έκαναν μετά απο 2 μήνες. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι φυσικά εξαρτάται απο τον οργανισμό της κάθε κοπέλας και οι κοπέλες με πολυκυστικές έχουν περισότερες πιθανότητες να το πάθουν ΑΛΛΑ προβλέπεται εύκολα απο τους γιατρούς και σε προηδοποιούν και κάνουν κάτι τέλος πάντων. Οχι να σου βγάλουν 30 ωάρια να σου πουν όλα καλά πήγαινε σπίτι σου και το άλλο βράδυ να κοντέψεις να παιθάνεις γιατί δεν ξέρεις τι σου συμβάινει..Δεν είμαι εδώ για να κρίνω το κέντρο αλλά όπου υπάρχει καπνός..υπάρχει και φωτιά συνήθως..σημασιά δεν έχουν μόνο τα αποτελέσματα και τα στατιστικά αλλά να προσέχεις και τις γυναίκες που τόσο ταλαιπορούνται και ελπίζουν για το καλύτερο.

Κι εγώ την εμβρυομεταφορά την έκανα μετά από 2 κύκλους (γιατί μεσολάβησε και ο Αύγουστος που ήταν τα πάντα κλειστά). Η παρακολούθηση όντως γίνεται υπερηχογραφικά και με την οιστραδιόλη. Εμένα αυτά μου τα έκανε ο γυναικολόγος μου που τον είχα χρόνια. Από την αρχή της διαδικασίας με είχε προειδοποιήσει για το ενδεχόμενο της υπερδιέγερσης σαν παρενέργεια. Δεν ξέρω γιατί την συγκεκριμένη κοπέλα δεν την ενημέρωσε κανένας.

Εμένα η οιστραδιόλη μου ήταν αυξημένη αλλά μέσα στα όρια αλλά ο γιατρός μου είδε ότι είχα πολλά ωάρια. Συζητήσαμε ξανά το ενδεχόμενο της υπερδιέγερσης και μου είπε ότι αυτό δεν μπορούν να το ξέρουν σίγουρα εκ των προτέρων (εμφανίζεται μετά την ωοληψία). Σε πολλές κοπέλες υπάρχουν ενδείξεις για υπερδιέγερση και τελικά δεν παθαίνουν. Μετά τις πρώτες 2-3 μέρες των ενέσεων μου μείωσε πάρα πολύ τη δόση (η οποία ούτως ή άλλως δεν ήταν υψηλή).

Νομίζω πέρα από την παρακολούθηση, την αυξομείωση των δόσεων και την διακοπή της διαδικασίας (σε πιο ακραίες καταστάσεις) δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Είναι θέμα οργανισμού.

Εγώ ενημερωτικά αναφέρω την εμπειρία μου, όπως την βίωσα. Και σίγουρα όλοι εμείς που μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής ελπίζουμε για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΕ ΕΜΑΣ!!!!!!!!ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marygeo, καταρχήν ούτε εγώ θεωρώ αρνητικό το να γίνει πρόταση για δωρεά ωαρίων. Ίσα ίσα, που το θεωρώ τεράστιο δώρο από μια γυναίκα σε μια άλλη.

Διαφωνώ για την χρονική τοποθέτηση της πρότασης. Στο ότι έγινε από την πρώτη στιγμή, αμέσως μετά τη λήψη. Ακόμα δεν είχε γίνει ούτε μία εμβρυομεταφορά, καμία προσπάθεια. Αν ήμουν εγώ, θα έλεγα, ας πετύχουν οι προσπάθειές μου κι όλα τα ωάρια που θα περισσέψουν θα τα δωρίσω.

Ξέρω περίπτωση κοπέλας (δε θυμάμαι σε ποιο κέντρο εξωσ.) που την ρώτησαν όταν ήταν ακόμα μισοξύπνια από τη μέθη για το αν θέλει να δωρίσει.. τα σχόλια δικά σας.

Τώρα όσον αφορά τα όσα γράφεις πιο πάνω.

Να σημειώσω πως η φίλη μου έχει πολυκυστικές που όπως είπατε, είναι παράγοντας επικινδυνότητας για υπερδιέγερση. Κι όμως, στη φίλη μου έδωσαν μεγάλες δόσεις ενέσεων ήδη από τον πρώτο κύκλο και η αντίδραση ήταν εμφανής. Είχε πρηστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, πονούσε πάρα πολύ και γενικώς ήταν μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, ήδη από την πρώτη φορά. Πιθανόν να ήταν ένα "κλικ" από υπερδιέγερση και την πρώτη φορά. Τη δεύτερη φορά δεν της μείωσαν τις δόσεις και τελικά έπαθε την υπερδιέγερση. Να σημειώσω εδώ ότι αυτό συνέβη περίπου τέλος Οκτωβρίου, μετά μεσολάβησε η εμβρυομεταφορά από την οποία προέκυψε η εξωμήτριος κύηση και σχεδόν 6 μήνες μετά περίοδος δεν της έχει έρθει ακόμα!! Έχει πάθει τέτοιο σοκ ο οργανισμός της που δεν έχει επανέλθει ακόμα. Και προφανώς αυτό την εμποδίζει για επόμενες προσπάθειες.

Το να προκύψει μια παλίνδρομη κύηση από εξωσωματική το καταλαβαίνω απόλυτα. Το εξωμήτριο δεν καταλαβαίνω, αφού υποτίθεται πως τα γονιμοποιημένα ωάρια τοποθετούνται μέσα στη μήτρα. Δεν λέω πως φταίει το κέντρο για το συγκεκριμένο συμβάν, γενική απορία για το πως γίνεται να συμβαίνει αυτό εξέφρασα...

Το συγκεκριμένο κέντρο για το οποίο συζητάμε έχει αναμφισβήτητα μεγάλη φήμη και εμπειρία, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Σίγουρα μεγάλος αριθμός γυναικών κατάφεραν να κάνουν παιδάκι/α εκεί. Αλλά όπως και η Χριστίνα, έτσι κι εγώ αν ήμουν στη θέση της, θα ήθελα ν'ακούσω και θετικές εμπειρίες και αρνητικές.

Και κάτι ακόμα: με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,η αλήθεια είναι οτι όλες έχουμε ακούσει θετικά και αρνητικά για όλα τα κέντρα και τους γιατρούς!Η γνώμη μου είναι οτι πρωταρχικά πρέπει να πηγαίνουμε σε εξιδεικευμένους γιατρούς και όχι απλά στον γυναικολόγο μας.Γιατί θεωρητικά μπορεί να έχει τις γνώσεις αλλά πρακτικά του λείπει η εμπειρία και ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ!!!!!

Και εγώ στον Μασ....νά,η πρώτη μου εμπειριά ήταν καπώς μιας και δεν ήξερε πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου στις ενέσεις!Με ξεκίνησε με 200 μονάδες puregon,μετά 175,μετά 125 και τις τελευταίες μέρες 250!Και αυτό γιατί παρήγαγα αρκετα ωάρια αλλά όχι το σωστό μέγεθος!Και γι 'αυτό πιστεύω οτι σε κοπέλες με πιθανή υπερδιέργεση η πλειοψηφία των ωαρίων δεν είναι καλά!!!!

Άλλωστε γι'αυτό λένε οτι εαν ένα κέντρο/γιατρός δεν έχει θετικό αποτέλεσμα μέσα σε 3 κύκλους καλό είναι να πας αλλού.Και ο συγκεκριμένος εξαντλεί όλες του τις γνώσεις μέσα σε 3 προσπάθειες!!

Απο την άλλη πρεπεί να σου κερδίσει την εμπιστοσύνη...Αυτό δεν είναι και το πιο σημαντικό!Του δίνεις απλόχερα τις ελπιδες σου αλλά και την υγεία σου...!!

ΥΣΤ:δηλαδή ο Π...ος,σου ζητάει απο την πρώτη στιγμή καρυότυπο και εξέταση για κυστική ίνωση?!?!?

Και βρε κορίτσια,εμέις στο κέντρο που πήγαμε δεν ΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!Είναι καλό ή κακό αυτό?!?!?!? :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙς ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΚΥΡΣΟΚΙΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΑΦΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΟΠΤΙΚΑ ΤΕΛΕΙΑ ,ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΣΤΟ DNA ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΩΝ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ( ΑΣΗΜΟΣ) ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΦΕΘΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς πάντως δεν μας ζητήθηκε εξέταση για καρυότυπο και κυστική ίνωση. Σε εμάς το πρόβλημα ήταν στο σπέρμα. Υποθέτω ανάλογα με την κάθε περίπτωση σε καθοδηγούν και για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν.

Όσον αφορά για τη δωρεά ωαρίων αυτή υποθέτω ότι θα πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ωοληψία πριν τα ωάρια γονιμοποιηθούν από το σπέρμα του συζύγου. Και πάλι υποθετικά μιλάω γιατί δεν γνωρίζω πώς γίνεται.

Όπως επίσης δεν ξέρω και πώς γίνεται εξωμήτριο με εξωσωματική. Αυτό μάλλον ένας γυναικολόγος θα μπορούσε να μας το εξηγήσει!

Σίγουρα πάντως η προσωπική επαφή με τον κάθε γιατρό και η εμπιστοσύνη που σου εμπνέει καθορίζει το αν θα τον επιλέξεις ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ ήμουν 'καθαρή' με τις δικές μου εξετάσεις και ο σύζυγος έχει κυρσοκίλη με λίγο χάλια σπερμοδιάγραμμα αλλά δεν ζήτησε καρυότυπο!Ξέρω εγώ μωρέ?Ο καθένας ζητάει οτι θέλει!Στη συνάντηση όμως που θα κάνουμε για να μας πει τι δεν πηγε καλά,θα τον ρωτήσω μήπως πρέπει να την κάνουμε.Αλήθεια,θυμασε πόσο περίπου στοιχίζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΣΤΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΕ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ !!!!!!! ΖΗΤΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΩΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩς ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ,ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ ΤΡΕΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΑΝ. Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 250 ΕΥΡΩ ,Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ 500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΠΙΣΩ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ.ΜΟΡΑΧΕΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕς ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 2 , ΠΡΟΣΕΧΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ DNA FRAGMANTATION ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ , ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Η ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ 2 ΑΛΥΣΙΔΩΝ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΜΕΝΟ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ, ΤΙ ΝΑ ΣΑ ΠΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΒΑΛΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ειμαι και εγω καινουργιο μελος, προσπαθουμε 3,5 χρονια και εχουμε κανει ηδη μια εξωσωσματικη η οποια μας εδωσε χοριακη 5,αλλα δεν μας πτοει. το προβλημα μας ειναι οτι δεν εχουμε καποιο προβλημα......

στην εξωσωματικη υπαρχει ενα ποσοστο <5% για εξωμητριο κυηση γιατι τα βαζουν στη μητρα τυχαια, αυτα αιωρουνται για καποιες μερες και μετα καθοντε καπου και αναπτυσσονται, αυτο το σημειο μπορει να ειναι και οι σαλπιγγες ή οπουδηποτε αλλου μεσα στη μητρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!ΚΟΙΜΑΜΕ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ!!!!

ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ......ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ.... ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ.... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΠΟΤΕ ΑΔΙΑΘΕΤΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην εξωσωσματικη εχεις ενα ποσοστο <5% να εχεις εξωμητριο

οταν τα τοποθετουν στη μητρα αυτα αιωρούνται για λιγες μερες μεχρι να ωριμασουν και να βρουν ενα σημειο να "κρατηθουν", αυτο το σημειο μπορει να ειναι και η σαλπιγγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...