Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για εμάς που προσπαθούμε'από την πίσω πόρτα'..


Recommended Posts

τι να πω ρε κοριτσια... ακομα σκουπιζω δακρυα απο το τοσο συγκινητικο αρθρο!!!

και εγω απεκτησα τα ζουζουνια μου με εξωσωματικη. αλλα δε νιωθα καθολου μητερα απο την πισω πορτα. νιωθω πως μπηκα κανονικα απο την κυρια εισοδο, απλα επιδη δεν ανοιγε, πηρα βοηθεια απο το Θεο, τον αντρα μου, το γιατρο, την εμβρυολογο και τους δικους μου ανθρωπους και εδωσα μια δυνατη κλωτσια και μπηκα!!!

μπορει να μην ανεβηκα στα τουρκοβουνια να το φωναξω (στη Θεσσαλονικη δεν εχουμε τουρκοβουνια χιχι..)αλλα το λεω σε οποιον ρωτησει ή βλεπω την περιεργεια στο βλεμα του. ετσι πιστευω οτι ισως βοηθισω δειχνωντας το δρομο και σε αλλες γυναικες. ηδη 3 αγνωστες μεχρι πριν λιγο καιρο γυναικες θα ξεκινησουν τη διαδικασια οπου να' ναι με το γιατρο μου. μακαρι να πανε και σε αυτες τοσο τελεια τα πραγματα, οσο σε μενα!

οι μονοι που δεν το ξερουν, υστερα απο απαιτηση της πεθερας και του αντρα μου, ειναι το δικο τους σόι. πως να το πεις αλλωστε αφου η πρωτη κουβεντα της θειας του οταν της ειπαμε οτι περιμενουμε διδυμα ηταν, δε νομιζω να κανατε εξωσωματικη;;; με ενα υφος, λες και θα ειχαμε κανει το μεγαλυτερο κακο. εγω ηθελα να της το πω καταμουτρα, αλλα κρατηθηκα για χαρη του αντρα μου.

ετσι λοιπον οσες, και ειστε πολλες, ξεκινατε ή ειστε ηδη στη διαδικασια εξωσωματικης, μη νιωσετε ουτε λεπτο οτι θα γινετε μητερες απο την πισω πορτα! ΑΠΛΑ ΚΛΩΤΣΙΣΤΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΠΟΡΤΑ... ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Fotini μου δεν πειράζει κορίτσι μου..η επόμενη φορά θα είναι η καλή σου.

ευχομαι καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθειά σου. Ο χρόνος να περάσει σαν νερό και να προσπαθήσετε ξανά. και γω μαζί σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotini73 έγραψε:

Κορίτσια δυστυχώς το σποράκι μας δεν τα κατάφερε...Αρνητική η χοριακή μου. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξεπεράσω και τις προσπάθειες της Ρίκας Βαγιάννη για να τα καταφέρω...Σίγουρα όμως δεν το βάζω κάτω...Θέλω πολύ να γίνω και εγώ μητέρα και ας είναι από την πίσω πόρτα....

Fotini73 σε θαυμάζω...Μην το βάζεις κάτω, σίγουρα θα τα καταφέρεις...ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ πάντα νικά!....Όσο για το άρθρο της Βαγιάνη,έχω κλάψει πάρα πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν εμαθα οτι περιμενω διδυμα σοκαριστηκα.μου φανηκε γολγοθας.πηγαινα για ενα και μου ηρθαν δυο.αυτα τις δυο πρωτες μερες.

τωρα πια ντρεπομαι που ενιωθα ετσι βλεποντας γυναικες που προσπαθουσαν καιρο να κανουν παιδακια και με την εξωσωματικη καταφεραν να κανουν δυο ή και τρια παιδακια μαζι χωρις ποτε να νιωσουν αυτα που ενιωσα εγω στην αρχη, παρα μονο απιστευτη ευτυχια.

τωρα πια και εγω απιστευτη ευτυχια νιωθω και ευλογια.

ποιος βαζει ταμπελα στις μαμαδες "απο την πισω πορτα";δεν μου αρεσε καθολου αυτο.

η μαμα ειναι παντα μαμα.απλα μαμα.ειτε εχει συλλαβει φυσιολογικα, ειτε με εξωσωματικη, ειτε εχει υιοθετησει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια για να καταλάβω... Προς τι ο διαχωρισμός των μαμάδων σε "κανονικές" και μη ανάλογα με τον τρόπο που συνέλαβαν?

Είμαστε καλά????

Ε λοιπόν για μένα πιο "κανονική" είναι η μαμά που το θέλει και επιδιώκει να μείνει έγκυος και επειδή δεν τα καταφέρνει καταφεύγει στην εξωσωματική, παρά μια άλλη που συλαμβάνει εύκολα αλλά κατά λάθος, χωρίς να το θέλει και το κρατάει απλά γιατί είναι κατά των εκτρώσεων...

Άντε γιατί πια βαρέθηκα κάποιοι να κοιτάζουν με μισό μάτι τα δίδυμα και να προσπαθούν να βολιδοσκοπήσουν τον τρόπο σύλληψης κάνοντας ηλίθιες ερωτήσεις...

Ζήτω η εξωσωματική, ζήτω οι ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ που το θέλουν και το αποφασίζουν συνειδητά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O διαχωρισμός μαμάδων σε αυτές που συλλαμβάνουν φυσικά και σε αυτές που προσπαθούν με άλλους τεχνητούς τρόπους δεν είναι πλέον τόσο εντονος όπως παλιότερα- βλεπεις όλο και περισσοτερες γυναικες ανήκουμε πιά σαυτή την δευτερη κατηγορία.

Η Ρικά Βαγιάνη πιστευω οτι πολυ τρυφερά αν και όχι με πολυ γλυκά λογια -οπως μια φίλη μας έγραψε πρωτύτερα,θέτει το θέμα. Δεν το κάνει με σκοπό να το 'διαιωνίσει'-απλά λέει πως αισθάνεται.

Εμένα το κείμενο μου άρεσε πολύ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη θαυμάζω που το παραδέχτηκε δημοσίως αλλά δε μου άρεσαν καθόλου οι εκφράσεις της του τύπου "από την πίσω πόρτα", "κανονικές" και "μη κανονικές" μαμάδες, "δεν ξέρω αν πρέπει να γιορτάζω" κ.λ.π.

Μου δείχνουν τρομερή ανασφάλεια και ντροπή παρά περηφάνια που τα κατάφερε.

Και δε σας κρύβω ότι μέχρι τώρα δεν αισθάνθηκα ποτέ έτσι όπως περιγράφει αλλά διαβάζοντας το άρθρο σκέφτηκα: "μήπως πραγματικά δε μου αξίζει και θα γίνω μανούλα καταχρηστικά";;

Η εξωσωματική δεν είναι η "πίσω πόρτα". Ειναι η μπροστινή και με τσαμπουκά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τα βάζω με τη Βαγιάννη...

Τα βάζω με καταστάσεις και ανθρωπους οι οποίοι οδηγούν τις μάνες εξωσωματικής στο να σκέφτονται έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eko έγραψε:

Ενα όμορφο άρθρο της Ρίκας Βαγιάνη για εμάς που προσπαθούμε

http://www.protagon.gr

Λοιπόν, κορίτσια μου άρεσε το κείμενό της! Νομίζω είναι πολύ τρυφερό... Τώρα για το "κανονικές" και μη "κανονικές", σαφώς και δεν ισχύει!

Αλλά, νομίζω ότι η κειμενογράφος, εκφράζει τις προσωπικές της αγωνίες και ανασφάλειες και τίποτα παραπάνω... Μπορεί η ίδια να ένιωθε (και να νιώθει ακόμα ίσως) έτσι... Η καθεμία το βιώνει διαφορετικά... Δεν είναι έτσι??

Εγώ θα σταθώ στο αποτέλεσμα!!!!

Γι' αυτό και θέλω να ευχηθώ σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν καλή επιτυχία, γερά, δυνατά με τσαμπουκά!!!!! :):)

Και στις εγκυούλες μας με το καλό!!!!!!! :):)

Πολλά φιλιά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μητρότητα είναι μια είτε έρθει με φυσικό είτε με 'υποβοηθούμενο τρόπο' (αυτό μαρέσει καλύτερα- το βρίσκω πιό εύστοχο)

Εννοείτε ότι οι προσπάθειες μας γίνονται απο την 'μπροστινή πόρτα'! εγω ποτέ δεν έκρυψα απο κανέναν το πρόβλημά μας- και ούτε πέρασε ποτέ απτο μυαλό μου να το κάνω. Αυτοί που κάποτε βάζαν ταμπέλες στα ζευγάρια σαν εμάς είναι λίγοι- εγω τουλάχιστον δεν έχω γνωρίσει κάποιον μέχρι τώρα.

όσον αφορα τη Ρίκα Βαγιάνη, νομίζω οτι πίσω απτα λόγια της κρύβεται απλά η 'πίκρα' το 'γιατί' που τόσα χρόνια την βασάνιζε στην προσπάθειά της να γίνει μανούλα.

αυτό το 'γιατί σε μένα'...τίποτα άλλο.

και δεν αναφερθήκαμε παρα ελάχιστες φορές -όπως κάποια κορίτσια προηγουμένως το έκαναν- στις μάνες υιοθετημένων παιδιών. :)

όλες μανες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν βαλουμε ταμπελα στις μαμαδες...αυτοματως βαζουμε ταμπελα και στα μωρακια...σωστα?

θα τολμουσες να πεις σε ενα παιδι "εισαι παιδι απο την πισω πορτα?"

γιατι τολμαμε να το λεμε στη μανουλα του?

συγγνωμη αλλα ας σηκωσουμε μια βαριοπουλα να ριξουμε τις ταμπελες και τις πορτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και συνέλαβα με φυσιολογικό τρόπο δεν με κατατάσω στις κανονικές ή μη μαμαδες.

Σαφώς και το αρθρο της Βαγιάννη , ήταν πολύ τρυφερό και σε τόσο απλό λόγο.Με συγκίνησε απίστευτα....Και δεν χώριζε σε κατηγορίες.

Εγω παλι θαυμαζω τις απίστευτες προσπάθειες ολων των μαμαδων που δεν ήταν ροδινος αυτος ο δρομος.

Και αυτες οι μανουλες αξιζουν πολλα παραπάνω ,παρα πολλα και σίγουρα τους αξίζει να γεμίσει η τόσο αδεια αγκαλια τους...

Ο τσαμπουκάς , η ατελειωτη υπομονή , η τόσο επίπονη επιμονη πως να μην τις κατατάσει ψηλα στα μάτια μου?

Να το φωναζετε δυνατα το πως τα καταφέρατε....

Να είστε περήφανες για το πείσμα και τη δύναμη σας!

Ευχομαι να γιορτάσετε αυτη τη γιορτή όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω να σχολιασω τους συνηγορους- κατηγορους των μεσημεριανων εκπομπων που εχουν αποψη για τα παντα μεσα σε αυτην την κοινωνια. Το αρθρο της Βαγιανη πιστευω οτι εκφραζει τις σκεψεις και τα αισθηματα των περισσοτερων γυναικων που εχουν υποβληθει σε αυτη την διαδικασια, ολες σκεφτηκαμε παρα τον πονο μας αν θα πρεπει να γινουμε μανες αφου καποιος αλλος πιο πανω δεν μας κρινει καταλληλες να το κανουμε μονες μας.Ναι δεν βγαινουμε να το φωναξουμε με την ντουντουκα οχι για μας αλλα και για τους συντροφους μας, που για αυτους τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα και πιο βαθια απο τα δικα μας.Καλος η κακος εμεις αντεχουμε περισσοτερο και η ελπιδα να γεμισουμε την ψυχη μας και την αγκαλια μας μας κανει πιο δυνατες.Αυτες οι πανελιστριες ομως πρεπει να βγουν και να πουν μια μ....κια μονο για να γεμισουν το κενο του τηλεοπτικου τους χρονου.Καμια γυναικα που υποβαλετε σε αυτη την διαδικασια δεν χρειαζετε το σχολιο τους καλο η κακο χρειαζεται βοηθεια ως προς την αλλαγη του συστηματος χορηγησης των φαρμακων μετα την τεταρτη φορα το χρονο αναμονης στα δημοσια νοσοκομεια και το κοστος που αναγνωριζουν τα ασφαλιστικα ταμεια οποτε περισσοτερες γυναικες να τα καταφερουν.Ασ φανουν χρησιμοι ολοι αυτοι οι μεσημεριανοι επιτελους και ας μην υπαρχουν μονο για κατασπαταληση χρονου και χρηματος.Συγνωμη για το χωρο που κατασπαταλησα αλλα θα εσκαγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

INA 2006 έγραψε:

θελω να σχολιασω τους συνηγορους- κατηγορους των μεσημεριανων εκπομπων που εχουν αποψη για τα παντα μεσα σε αυτην την κοινωνια. Το αρθρο της Βαγιανη πιστευω οτι εκφραζει τις σκεψεις και τα αισθηματα των περισσοτερων γυναικων που εχουν υποβληθει σε αυτη την διαδικασια, ολες σκεφτηκαμε παρα τον πονο μας αν θα πρεπει να γινουμε μανες αφου καποιος αλλος πιο πανω δεν μας κρινει καταλληλες να το κανουμε μονες μας.Ναι δεν βγαινουμε να το φωναξουμε με την ντουντουκα οχι για μας αλλα και για τους συντροφους μας, που για αυτους τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα και πιο βαθια απο τα δικα μας.Καλος η κακος εμεις αντεχουμε περισσοτερο και η ελπιδα να γεμισουμε την ψυχη μας και την αγκαλια μας μας κανει πιο δυνατες.Αυτες οι πανελιστριες ομως πρεπει να βγουν και να πουν μια μ....κια μονο για να γεμισουν το κενο του τηλεοπτικου τους χρονου.Καμια γυναικα που υποβαλετε σε αυτη την διαδικασια δεν χρειαζετε το σχολιο τους καλο η κακο χρειαζεται βοηθεια ως προς την αλλαγη του συστηματος χορηγησης των φαρμακων μετα την τεταρτη φορα το χρονο αναμονης στα δημοσια νοσοκομεια και το κοστος που αναγνωριζουν τα ασφαλιστικα ταμεια οποτε περισσοτερες γυναικες να τα καταφερουν.Ασ φανουν χρησιμοι ολοι αυτοι οι μεσημεριανοι επιτελους και ας μην υπαρχουν μονο για κατασπαταληση χρονου και χρηματος.Συγνωμη για το χωρο που κατασπαταλησα αλλα θα εσκαγα.

Γεια σου ΙΝΑ26. Να σε ρωτήσω κάτι θέλω. Επειδή λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω να δω τις μεσημεριανοαπογευματινες εκπομπες, κάνανε θέμα το άρθρο της Βαγιανη? Και σχολιάζανε γενικότερα όλες εμάς που προσπαθούμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι "παλεύω" από την πίσω πόρτα!

Ναι το παιδί μου θα ναι παιδί του "σωλήνα"!

Και αν δεν τα καταφέρω...θα υιοθετήσω και θα ναι παιδί της καρδιάς μου!

Ναι θα το φωνάζω με όλη την δύναμη της ψυχής μου!

Ναι είμαι υπερήφανη ΜΑΝΑ από τώρα!

Και αν κάποιος πειράξει έστω και μία τρίχα από τα μαλλιά του θα τον σφάξω στο γόνατο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irene1 έγραψε:

Ναι "παλεύω" από την πίσω πόρτα!

Ναι το παιδί μου θα ναι παιδί του "σωλήνα"!

Και αν δεν τα καταφέρω...θα υιοθετήσω και θα ναι παιδί της καρδιάς μου!

Ναι θα το φωνάζω με όλη την δύναμη της ψυχής μου!

Ναι είμαι υπερήφανη ΜΑΝΑ από τώρα!

Και αν κάποιος πειράξει έστω και μία τρίχα από τα μαλλιά του θα τον σφάξω στο γόνατο!!!!

μπραβο χιλια μπραβο τα βλεπετε ετσι πρεπει να σκεφτομαστε ολες...μπραβο ξανα...ευχομαι ολα να πανε κατ'ευχην....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irene1 έγραψε:

Ναι "παλεύω" από την πίσω πόρτα!

Ναι το παιδί μου θα ναι παιδί του "σωλήνα"!

Και αν δεν τα καταφέρω...θα υιοθετήσω και θα ναι παιδί της καρδιάς μου!

Ναι θα το φωνάζω με όλη την δύναμη της ψυχής μου!

Ναι είμαι υπερήφανη ΜΑΝΑ από τώρα!

Και αν κάποιος πειράξει έστω και μία τρίχα από τα μαλλιά του θα τον σφάξω στο γόνατο!!!!

:):):):):):):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι γεγονος οτι τα ζευγαρια που εχουν μπει σε διαδικασια εξωσωματικης και ταλαιπωρουνται χρονια με εξετασεις, επεμβασεις, αποτυχημενες προσπαθειες ,σπανια μιλουν ανοιχτα για τον "γολγοθα"που περνανε,παρα μονο κατοπιν εορτης(δηλαδη εφοσον αποκτησουν παιδι).Εγω αυτο το θεωρω λιγο υποκριτικο. Αποψη μου ειναι οτι οπως δεν αφορα κανεναν σε ποια "σταση" συνελλαβε μια γυναικα φυσιολογικα,ετσι δεν αφορα και κανεναν εαν καποια αλλη εκανε εξωσωματικη ή σπερματεγχυση ή απλα προκληση ωορηξιας με χαπια. Γιατι θα πρεπει να δωσω αναφορα? Αλλωστε, καθε μανα χαρακτηριζεται απο το πως φερεται στο παιδι και οχι απο το πως το συνελλαβε. Το γεγονος οτι η Ρικα Βαγιανη γραφει αυτο το (συγκινητικο κατα τ αλλα)αρθρο,για μενα σημαινει οτι η ιδια στο μυαλο της κανει εναν διαχωρισμο σε "μανες".Και στο κατω κατω,εαν ηταν "μαγκας"ας εγραφε το αρθρο κατα την διαρκεια των προσπαθειων,ετσι ωστε να δωσει κουραγιο και σε αλλους ,να τους δωσει να καταλαβουν οτι δεν ειναι "διαφορετικοι",ουτε "μονοι".Ειμαι σιγουρη οτι εαν (λεμε εαν)δεν τα καταφερνε τελικα να αποκτησει παιδι,δεν θα εγραφε ποτε καποιο αρθρο για τις (αποτυχημενες) προσπαθειες της .

Κι εγω εχω ταλαιπωρηθει (και συνεχιζω)με το θεμα αυτο.Κι εγω εχω χασει τρια παιδια με αποβολες,κι εγω δεν μπορω απο μονη μου να συλλαβω,κι εγω εχω θυροειδη ,θρομβοφιλια και ολα τα καλα.Ομως απλα πιστευω οτι επειδη καθε γυναικα εχει διαφορετικο οργανισμο,ετσι αλλαζει ο τροπος με τον οποια η καθε μια μπορει να συλλαβει.Αυτα!

και για να συμπληρωσω,δηλαδη τι πρεπει να πουμε για μια γυναικα που συλλαμβανει φυσιολογικα και ευκολα και μετα περνει 9 μηνες στο κρεβατι μεχρι να γεννησει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι γώ είμαι απαυτές που το 'φωνάζουν' ωστόσο στην δευτερή μου προσπάθεια- όταν γίνει, αποφάσισα να το πω σε λίγους -όχι για κανένα άλλο λόγο- απλώς επειδή όταν παλλινδρόμησε η κύηση, αυτό που τα έκανε χειροτερα στη ψυχολογία μου ήταν τα λόγια 'συμπαράστασης' απο αυτούς που δεν έχουν ιδέα του τι περνάς εκείνο το διάστημα- ούτε ξέρουν τι είναι η εξωσωματική- ούτε θα μάθουν ποτέ.

Αυτό και μόνο με κάνει να το κρατήσω για τον εαυτό μου και την οικογένειά μου αυτή την φορά.

δεν χρειάζεται να ξέρουν, και δεν νιώθω την ανάγκη να τους το πω.

θέλω να'χω το κεφάλι μου ήσυχο... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε μεγάλο βαθμό το άρθρο εκφράζει τα συναισθήματα όσων εχουν περάσει από τη δοκιμασία της εξωσωματικής. όμως το "προσπαθούμε από την πίσω πόρτα¨ ή το "αισθάνομαι λιγότερο μαμά¨ δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. όλοι οι τρόποι είναι θεμιτοί για να γίνει κάποιος γονιός και φυσικά πολύ μεγαλύτερη ευγνωμοσύνη αισθάνονται για το δώρο της μητρότητας οι γυναίκες που τα καταφέρνουν με περισσότερο πόνο, κόπο και θυσίες. το μόνο αρνητικό συναίσθημα που ένιωσα για τη διαδικασία είναι "το χασιμο του ρομαντισμού", ότι δεν θα έχω στο μυαλό μου ότι η εγκυμοσύνη προέκυψε ύστερα από ένα ρομαντικό βράδυ ή μετά από μια τρελή νύχτα που καταλήξαμε μεθυσμένοι να κάνουμε έρωτα... τώρα πιά που αισθάνομαι όλη μέρα τα μωράκια μου να κλωτσάνε στην κοιλιά όλα αυτά μου φαίνοντα βλακείες και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο τρόπος που τα καταφέραμε αλλά το ότι επιτέλους θα γίνω μανούλα!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠ΄ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ, ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :):):)

ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Εκο που βρηκες το αρθρο! Τοσο γλυκο και αληθινο! Ασφαλως και δεν ειναι κακο και ντροπη ο οποιοσδηποτε τροπος προσπαθειας να φερεις ενα μωρο στον κοσμο!!!!!!

Ειναι τιμη μας κ καμαρι μας που αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας κ στο τελος τα καταφερνουμε!!!!!Εγω ειμαι περηφανη για μενα κ για ολα τα κοριτσια που μπαινουν στην διαδικασια της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης και φυσικα θαυμαζω ολες τις μανουλες του κοσμου ανεξαρτητου τροπου συλληψης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο εγώ δεν συγκινήθηκα με αυτό το άρθρο μάλλον..δεν μου άρεσε καθόλου ο διαχωρισμός "κανονικής", "μη κανονικής" καθόλου. Και εμείς στεναχωρηθήκαμε με τον άντρα μου, κλάψαμε προσπαθήσαμε αποτύχαμε τρέχαμε σε γιατρούς και τελικά καταλήξαμε στην εξωσωματική όπου ήρθε το πολυπόθητο μωράκι. Τι θα πει αυτό επειδή η σύλληψη δεν έγινε με έρωτα δεν είμαι κανονική μαμά ή δεν θα πρέπει να νιώθω ότι γιορτάζω κάθε δεύτερη Κυριακή του Μάη?

Πιο κανονική δεν νιώθω..και δεν ντρέπομαι να πω στον καθένα για την προσπάθεια μου.

Μανούλα είναι και αυτή που έχει υιοθετήσει και μεγαλώνει με πολύ αγάπη το παιδάκι της και πολύ "κανονική" μάλιστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ο διαχωρισμος ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι σωστος

αλλα αυτη ετσι νοιωθει και την γνωμη της παραθετει!!!!

Ακου ομως ''ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ''??? Μα πως της ηρθε????

καλε οταν ειδα τον τιτλο σκεφτηκα

οτι αντε παλι για τσοντες μιλαμε...κατσε να μπω!!!!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...