Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιός είναι ο σωστότερος τρόπος στην ώρα φαγητού??


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοήθειά σας σε κάτι που με έχει ανησυχήσει κατα πολύ αυτές τις μέρες. Το μωράκι μου είναι 20ημερών σήμερα, το θηλάζω κ δυστυχώς αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα στον τρόπο που γίνεται η διαδικασία του όταν είναι να φάει.Δηλαδή ξυπνάει μόνο του συνήθως μέχρι 3 ώρες maximum να έχει κοιμηθεί άλλοτε κ 2 κ αφου τον θυλάσω για κανένα τέταρτο μου αρχίζει κ νυστάζει συνήθως μετά κάνει τα κακάκια του πάω τον αλλάζω αφου τον έχω κάνει να ρευτεί κ μετά τον ξαναθυλάζω για άλλα 10 λεπτά περίπου (αυτή η διαδικασία είναι απο την παιδίατρο) όμως παρατηρώ ότι με το που τον αλλάζω κ μετά τον ξαναθυλάζω αυτός δεν μπορεί μετά να ηρεμήσει κ είναι όλο γκρίνια κ δεν κοιμάται με τίποτα παρα μονο να έχει το στήθος μου στο στόμα του..είναι μαρτύριο αυτό να μου συμβαίνει όλη μέρα, τι να κάνω?βοηθήστε με να μου πείτε κάποια λύση...ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Πιστευω πως είναι νωρίς ακόμα για να βρείτε και οι 2 έναν κοινό τρόπο θηλασμού, μην ξεχνάς ότι ακόμα γνωρίζεστε και ο θηλασμός δεν λεχει εδραιωθεί ΄σε σένα για να μπορείς να πεις θα ακολουθήσω αυτό ή το άλλο. Δώσε λίγο χρόνο και να δεις πως θα βρείτε μια φόρμουλα.

Όσο για το οτι νανουρίζεται στο στήθος σου πολλά παιδάκια το κάνουν αυτό ειδικά το πρώτο διάστημα που δεν τους αρέσει και η πιπίλα.

Κάνε υπομονή και μόλις συνηθίσεις, ο θηλασμός θα σου φαίνεται παιχνιδάκι. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ta pate παρα πολυ καλα..

αν θες αν θηλασεις ετσι ειναι..

οπωσ ειπε κ η σακουλινα μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια ετσι θα στε

ειναι ζορικο αλλα ομορφη εμπειρια...

εγω για μεγαλο χρονικο διαστημα ημουν με το μεμε απ εξω..

τα χα δει ΟΛΑ

αφου ελεγα πιο το ομορφο του θηλασμου..μετα απο τοσο καιρο σε διαβεβαιω οτι ναι ειναι πολυ ομορφο πραμα...

αλο κουραγιο

να κομασαι οταν κοιμαται να περνεισ δυναμεις..

δοκιμασε κ ξαπλωτο θηλασμο..να κοιμασαι κ συ κ το νινι ας τρωει.. ;)

αυτο με εσωσε εμενα κ πολλα κοριτσια :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή η αλλαγή πάνας που ακολουθώ είναι σωστή διαδικασία? Γιατί κάποιες άλλες μητέρες λειτουργούν διαφορετικά κ λέω μήπως αυτό είναι που του δημιουργεί ένταση....ευχαριστώ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω να φταιει η αλλαγη πανας, απλα το μωρακι θελει να θηλασει ή απλα θελει να ειναι στο στηθος σου για να ηρεμει. Ετσι ειναι στην αρχη. Παρε, αν δεν εχεις, κι ενα μαξιλαρι θηλασμου. Θα σε βοηθησει πολυ! Δοκιμασε, οπως σου ειπε και η Θουλη, την Ξαπλωτη σταση. Γενικα, αραξε και βαλε τους αλλους να κανουν τα υπολοιπα για σενα.Ο δεσμος που θα αναπτυχθει αναμεσα σε σενα κ στο παιδι θα ειναι τοσο δυνατος που αξιζει για λιγο καιρο λιγο κουραση παραπανω! Μετα θα ειναι ολα πανευκολα!Ουτε αποστειρωσεις, πλυσιματα, κουβαλημα μπιμπερο...τιποτα! Εσυ και το μωρο σου ετοιμοι για βολτες!

Α! και ξεχνα τα ωραρια στο στηθος. Ασε το μωρο να σου δειξει το δρομο. Εκεινο ξερει πολυ καλα πως να θηλασει...

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na xairesai to moraki sou ilioulina!thelei ligo ypomoni stin arxi tou thilasmou-alla min anxonesai tha prosarmostei siga siga.to oti einai anisixo den nomizo pos exei na kanei me tin allagi tin panas.apla thelei na niothei asfalia kai gia afto iremei kai koimatai pano sto stithos sou.kai i beba mou to idio ekane.min ksexnas oti mono esy mporeis na parexeis tin asfalia pou xreiazetai to moraki sou.ta filia mou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας..Θα μαζέψω λοιπόν τις δυνάμεις μου για να μπορέσω να ανταπεξέλθω στα θελήματα του μικρού μου!!!!φιλιά σε όλες σας να είστε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

θηλαζει ςμε ωραριο?

αυτο με το 10λεπτο το εχει πει ηπαιδιατρος?

να θυμασαι οτι:

-το στομαχακι ειναι ως ενα μπαλακι του πιν πον, ποσο να χωρα?

-το μητρικο γαλα ειναι πιο ελαφρυ και πιο ευπεπτο

-δεν ρουφα οπως ενα μεγαλο μωρο

-η γαλουχια εδραιωνεται γυρωστο 2μηνο μπορει και πιο μετα

-τις πρωτες 40 ημερες τα μωρα θηλαζουν ασταματητα μπορει και 23/24ωρο

-η μονη ενδειξη αν ενα μωρο τρεφεται σωστα ειναι οι βρεγμενες πανες, θα πρεπει να εχετε 7-8 την ημερα

-ενα μωρακι που θηλζει ακομα και αν κανει 10 μερες να κανει κακακια του δεν θεωρειται δυσκοιλιο , δεν ακνουμε τιποτα

-το στηθος ειναι παρηγορια, ζεστασια, ασφαλεια κ.α

-κανεις το σωστο για το μωρο σου!

οσο περνα ο καιρος θα φτιαχνουν τα πραγματα!

εμεις τωρα 2+ (χρ) θηλαζει για 5 λεπτα το πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλα μου κι εγω αυτη την απορια ειχα.Ξυπναγε τον αλλαζα-θηλαζε-λερωνοταν- τον αλλαζα...ε που να κοιμηθει το παιδι του ειχα σπασει τα νευρα...ο παιδιατρος(τον οποιοκι εχω αλλαξει γιατι ολο ...μλκς ελεγε)μου ειχε πει να τον βαζω μολις ξυπναει στο στηθος και να τον αλλαζω αφου φαει.....εντωμεταξυ εγω του χαλουσα ολο τον υπνο...αντε μετα να ξανακοιμηθει και φτου κι απο την αρχη...ετσι λοιπον εκανα αυτο που νομιζα εγω σωστο.Δηλ ξυπναγε, τον αλλαζα(εκλαιγε πολυ βεβαια μεχρι να τελειωσω)μετα ομως ηρεμουσε στο στηθος κι κοιμοταν κατευθειαν.Αν καταλαβαινα οτι λερωνοτανν καθως ετρωγε δεν τον αλλαζα./Περιμενα να ξαναξυπνησει.ουτως ή αλλως με το θηλασμο ποσο να σου κοιμηθει και να μεινει λερωμενος;;;το ανωτερο οπως ειπες τρεις ωρες...μην αγχωνεσαι δεν θα παθει τιποτα.Εδω κοιμουνται ολη νυχτα και τυχαινει να ξυπνησουν λερωμενα.Φηλαδη να τα ξυπναμε για να δουμε ανα λερωθηκαν;;;;;Γι αυτο σου ειναι ανησυχος.Αστον κι αμα τον ενοχλουν τα κακα θα ξυπνησει μονος του για να τον αλλαξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον αλλαζω μολις ξυπνησει, τωρα το γαλατακι απο το μπιμπερο και μετα ενα σνακ απο το στηθος (ολη αυτη η διαδικασια μας παιρνει καμια ωριτσα)και φυσικα αρνειται κατηγορηματικα να κοιμηθει ειτε στο κρεβατι του ειτε στο πορτ μπεμπε...μονο στο στερνο μου επανω!!!! ετσι λοιπον ολο το βραδυ τη βγαζω ορθια στον καναπε με τον κυριο να ροχαλιζει του καλου καιρου!!!!

κανω υπομονη να σαραντισει μπας και στανιαρει λιγακι, ουφ!

οποτε οπως καταλαβαινεις ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλακι όπως φαίνεται κ σύ τα ίδια με μένα περνούσες....Να σε ρωτήσω ο παιδίατρος σου είχε πει κ πόση ώρα να θηλάζεις? Θα αποπειραθώ να ακολουθήσω σήμερα την συμβουλή σου στο θέμα αλλαγής πάνας, αν κ πραγματικά ακούγεται σωτήρια ελπίζω να είναι κ στην πράξη το ίδιο..αντε να δουμε την νύχτα θα μας βρεί κ σήμερα!!!σευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ναιιιιιιιιιιιιιιιιι...μου ελεγε στην αρχη να θηλαζω οπωσδηηποτε και απο τα δυο στηθη απο 10 λεπτα...περιττο να σου πω οτι τον εκνευριζε κι αυτο.και φυσικα το εκοψα..Ενα στηθος τη φορα και οσο ηθελε!και μια χαρα ευχαριστημενος ηταν.περιμενω νεα σου!καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ilioulina έγραψε:

Καλησπέρα, θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοήθειά σας σε κάτι που με έχει ανησυχήσει κατα πολύ αυτές τις μέρες. Το μωράκι μου είναι 20ημερών σήμερα, το θηλάζω κ δυστυχώς αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα στον τρόπο που γίνεται η διαδικασία του όταν είναι να φάει.Δηλαδή ξυπνάει μόνο του συνήθως μέχρι 3 ώρες maximum να έχει κοιμηθεί άλλοτε κ 2 κ αφου τον θυλάσω για κανένα τέταρτο μου αρχίζει κ νυστάζει συνήθως μετά κάνει τα κακάκια του πάω τον αλλάζω αφου τον έχω κάνει να ρευτεί κ μετά τον ξαναθυλάζω για άλλα 10 λεπτά περίπου (αυτή η διαδικασία είναι απο την παιδίατρο) όμως παρατηρώ ότι με το που τον αλλάζω κ μετά τον ξαναθυλάζω αυτός δεν μπορεί μετά να ηρεμήσει κ είναι όλο γκρίνια κ δεν κοιμάται με τίποτα παρα μονο να έχει το στήθος μου στο στόμα του..είναι μαρτύριο αυτό να μου συμβαίνει όλη μέρα, τι να κάνω?βοηθήστε με να μου πείτε κάποια λύση...ευχαριστώ

Το ότι κοιμάται τόση ώρα από τώρα για μένα θα ήταν λόγος να κάνω πάρτυ. Εμένα στην αρχή κοιμόταν 40 λεπτα ακόμα και τη νύχτα. Άστον να θηλάσει μην τον αλλάζεις κατευθείαν. Προσπάθησε όταν τον αλλάζεις να τα χεις όλα έτοιμα και να μην καθυστερείς πολύ. Μην ανάβεις το φως γιατί το αναστατώνεις. Ένα μικρό λαμπάκι για να κάνεις τη δουλειά σου.

Το στήθος στο στόμα είναι η πιπίλα του και είναι απολύτως φυσιολογικό. Εμένα το κάνει σε πιο light μορφή ακόμα και τώρα που είναι 15 μηνών.

Είναι πολύ μικρούλης ακόμα και σιγά σιγά θα στρώσει. Εμένα είχε διαφορά μετά το 3 μηνο σε άλλους πιο νωρίς και σε άλλους πιο αργά. Κάνε ότι χρειάζεται για να είναι ήρεμο το μωρό και μη το αφήνεις να κλαίει. Τώρα έχει την ανάγκη σου. Θα δεις που θα συνηθίσεις και συ σιγά σιγά και οι αντοχές σου θα αυξηθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ακολουθησα τα βήματά σου χιχιχι!!και είχαν επιτυχία τουλάχιστον για χτές.Τον αλλαξα μόλις ξύπνησε κ μετά τον θήλασα απο το ένα στήθος όσο ήθελε, περίπου 15λεπτά.Μόλις τον έκανα να ρευτεί όμως την πρώτη φορά στην διάρκεια της νύχτας κοιμήθηκε στον ώμο μου αλλά την δεύτερη φορά ήταν ανήσυχος και το μάτι γαρίδα έτσι λοιπόν του έδωσα το άλλο στήθος μου (που η διάρκειά του ήταν 5 λεπτάκια) κ έπεσε σέκος!!!!τι καλά που ήταν χτες , μπόρεσα κ κοιμήθηκα 2 ώρες συνεχόμενες!απίστευτο ύστερα απο 23μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδες;;;;μπραβο!αυτο να κανεις!αν πειναει κι αλλο θα σου δειξει αυτος το δρομο!συνηθως ομως χορταινουν απο το ενα στηθος και κοιμουνται στο ρεψιμο!χαιρομαι που βοηθησα.φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!!! Η μικρούλα μου είναι τώρα 3,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Και εγώ ήμουν πανικόβλητη στην αρχή αλλά η μαία που είχε η γυναικολόγος μου με βοήθησε πάρα πολύ αλλα και οι εμπειρίες και συμβουλές των κοριτσιών εδώ στο mammyland. Και η παιδίατρος το ίδιο μου είχε πεί. Όταν ξυπνούσε ,ακόμα και το βράδυ, την άλλαζα και μετά την θήλαζα.Μπορεί να έκανε κακα όταν την θήλαζα αλλα δεν την ταλαιπωρούσα με αλλαγές πάνας. Τις περισσότερες φορές κοιμόταν στο στήθος μου και άφηνε την θηλή μόνη της.Την κρατούσα για κανα 10λεπτο περίπου για να ρευτεί και μετά την έβαζα για ύπνο. Στην αρχή,μέχρι να την αλλάξω, έκλαιγε και ήταν ανυπόμονη αλλά μετά συνήθισε την όλη διαδικασία. Περίπου απο τον 1,5 μήνα δεν ξυπναει καθόλου το βράδυ.Υπομονή χρειάζεται....και ηρεμία γιατί η διαίσθησή τους είναι στα ύψη! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioanna78 έγραψε:

Να σου ζήσει!!! Η μικρούλα μου είναι τώρα 3,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Και εγώ ήμουν πανικόβλητη στην αρχή αλλά η μαία που είχε η γυναικολόγος μου με βοήθησε πάρα πολύ αλλα και οι εμπειρίες και συμβουλές των κοριτσιών εδώ στο mammyland. Και η παιδίατρος το ίδιο μου είχε πεί. Όταν ξυπνούσε ,ακόμα και το βράδυ, την άλλαζα και μετά την θήλαζα.Μπορεί να έκανε κακα όταν την θήλαζα αλλα δεν την ταλαιπωρούσα με αλλαγές πάνας. Τις περισσότερες φορές κοιμόταν στο στήθος μου και άφηνε την θηλή μόνη της.Την κρατούσα για κανα 10λεπτο περίπου για να ρευτεί και μετά την έβαζα για ύπνο. Στην αρχή,μέχρι να την αλλάξω, έκλαιγε και ήταν ανυπόμονη αλλά μετά συνήθισε την όλη διαδικασία. Περίπου απο τον 1,5 μήνα δεν ξυπναει καθόλου το βράδυ.Υπομονή χρειάζεται....και ηρεμία γιατί η διαίσθησή τους είναι στα ύψη! :cheer:
και κάτι που ξέχασα...τρώει απο το ένα στήθος κάθε φορά για να τρώει και το πιο θρεπτικο. :cheer:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι να πω , θέλει μεγάλη υπομονή ή όλη διαδικασία...πραγματικά μια βοήθεια κάποιου δικού σου ανθρώπου θα είναι σωτήρια αλλά ας όψετε που εγώ υστερώ σε αυτό το θέμα. Αφήστε δε που ο άντρας μου βρήκε τώρα να κρυολογήσει!!!έτσι λοιπόν ούτε που το πλησιάζει το μικρό μας...αν κ εγώ σήμερα νιώθω σαν να με καίει η μύτη μου κ φοβάμαι πάααααρα πολύ..

Το βράδυ μας το χτεσινό ήταν εφιαλτικό πάντως, εκτός του ότι δεν κοιμόταν με τίποτα (4 ώρες σερί ξύπνιος κ γκρίνια) όλο έκανε οτι πείναγε, έτρωγε λαίμαργα μετά πνηγότανε κ μετά μου έκανε συνέχεια γουλίτσες...αφήστε τα μεγάλη πίκρα πέρασα.Η καρδιά μου πήγε στην κούλουρη και οι αντοχές μου έχουν πλέον εξαντληθεί. Να δω πως θα περάσει η σημερινή βραδιά. Μου έχει κάνειτην νύχτα μέρα κ για μένα είναι πολύ δύσκολο (καθότι με πιάνει υπερένταση) να κοιμάμαι όλη μέρα.

Παρατήρησα βέβαια αυτες τις 2 μέρες οτι μου κάνει πράσινα κακάκια που κ που κ μου είπε μια φίλη μου οτι μπορεί να είναι κρυωμένος....ισχύει κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου μην ανησυχεις.Τα πρασινα κακακια ητανε και σ ε εμας πολυ συχνο φαινομενο.Δεν εχει να κανει με κρυωμα.Μην ανυσηχεις.Τωρα τι να πω για την αυπνια...κουραγιο...ειναι πολυ δυσκολο το ξερω το χω περασει...τι να πω πραγματικα οσο εχεις δυναμεις αφιερωσου στο παιδακι σου και ασε τ'αλλα σε δευτερη μοιρα.Βεβαια αυτα τα λεω εγω που πραγματικα δεν εκανα τιποτα αλλο απο το να θηλαζω(ειχα βοηθεια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...