Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννα και μυωπια


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, γράφω για ενα θεμα που η αληθεια ειναι δεν το εχω ψαξει καθολου ακομα γιατι ειναι νωρις, αλλα με απασχολει παρα πολυ!

Ειχα 8 μυωπία κ πριν 4 χρόνια εκανα laser κ την αφαιρεσα. τωρα εχω τιποτα στο ενα ματι κ λιγο στο αλλο, δε φοραω φακους/γυαλια. Να πω κ οτι ηταν μια επεμβαση που μου αλλαξε τη ζωη κυριολεκτικά, οποια εχει τοση μυωπια θα με καταλαβει! Ημουν ενα βημα απο το τυφλη, εξαρτιομουν απο τα γυαλια μου απολυτα!!!

Το ειπα λοιπον στη γιατρο μου κ μου ειπε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις, επειδη το ματι ειναι εγχειρισμενο προτιμαται η καισαρικη.... Ειπε βεβαια πως εκτιμαται η κατασταση εκεινη την ωρα κ να μη το δεσω οτι θα κανω σιγουρα καισαρικη.

Θα κανονισω ενα ραντεβου με τον οφθαλμιατρο που μου εκανε την επεμβαση να μου πει κι εκεινος τι νομιζει, κ θα παρω κ αλλη γνωμη απο αλλο γυναικολογο, αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχει τυχει σε καμια απο σας, κ τι κάνατε η τι θα κάνετε...

Δε μπορω να ρισκαρω να ανέβει η μυωπια μου παλι, απο την αλλη ομως ημουν παντα υπερ του φυσικου τοκετού.

:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα... εγω εχω 6,5 ... εκανα βυθοσκοπηση βρεθηκε μια ελαχιστη αποκοληση την οποια και εφτιαξα με λεηζερ (χριστε μου απορω πως εκανες την εγχειρηση!!!) και γεννησα κανονικα χωρις προβλημα.

Τωρα εσυ που εκανες την εγχειρηση μαλλον θα πρεπει να μιλησεις με τον οφθαλμιατρο σου, αλλα δε νομιζω οτι με τον φυσιολογικο τοκετο ανεβαινει η μυωπια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χεχε μου δωσανε ενα lexotanil, με δεσανε στο κρεβατι κ την εκανα!!!

Οχι, περα απο την πλακα, δεν ηταν τιποτα το τρομερο, ολη η διαδικασια πηρε 20 λεπτα στο συνολο κ μπροστα στο να ειμαι ολη την ωρα με φακους η με πατομπουκαλα, θα την ξαναεκανα χωρίς δισταγμό!

Μακάρι να μπορώ να γεννήσω χωρίς πρόβλημα σαν κι εσένα.... Ενταξυ κ η καισαρική είναι πλεον ρουτίνα, αλλά πάντα ήμουν αντίθετη στο να την κάνεις χωρίς λογο η με το παραμικρό, γι αυτο κ θα το ψαξω το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια κι εγω ηθελα να το ρωτησω αυτο..εχω μυωπια γυρω στο 3μιση και στα δυο ματια..

για ποιο λογο προτιμαται η καισαρικη σε αυτες τις περιπτωσεις????σε προηγουμενο ραντεβου με ρωτησε κι εμενα ο γιατρος μου ποση μυωπια εχω αλλα δεν καταλαβα γιατι με ρωτησε και μετα μου ειπαν οτι με ρωτησε για να δει αν θα κανω καισαρικη η οχι.. :blink: (εν τω μεταξυ παντα οταν πηγαινα φορουσα φακους και ετυχε την προηγουμενη φορα να ερεθιστουν τα ματια μου και να βαλω τα γυαλια για να παω,οποτε δε θα το ηξερε αν δε φορουσα γυαλια,παλι καλα δηλαδη!!!)

τι κινδυνος υπαρχει???γενικα δεν ειμαι υπερ της καισαρικης αλλα αν κριθει απαραιτητο δεν εχω κολλημα,απλα δεν μπορω να φανταστω τι σχεση εχουν τα ματια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παλιότερα με το που άκουγε ο γυναικολόγος για μυωπία κατευθέιαν αποφάσιζε για καισαρική.

Εχω μυωπία 5 και στα δύο μάτια.Το θέμα οτι μπορεί να σου "ανέβει" είναι άλλο και μπορεί να συμβει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω των ορμονών και όχι μόνο στον τοκετό.Γι αυτό και λένε να μην αλλάζουμε γυαλιά/φακούς στην εγκυμοσύνη γιατί η οραση μας μπορεί όντως να κάνει τέτοια..παιχνιδάκια.

Αυτό που φοβούνται οι γιατροί είναι η αποκόλληση στην διάρκεια του τοκετού.Την απόφαση,κυρίως , παιρνει ο οφθαλμίατρος.Ο γυναικολόγος μου μου σύστησε να πάω στον 7ο μήνα για έλεγχο.Πήγα πριν λίγες μέρες και μου έκανε βυθοσκόπηση για να δει την κατάσταση του αμφιβλιστροειδούς.Ηταν καλά, και μου έδωσε μια βεβαίωση για τον γυναικολόγο οτι δεν βρίσκει κάποιο παολογικό στοιχείο.Ετσι προχωράμε για φ.τ.

Τώρα, για την περίπτωση που έχει γίνει επέμβαση για την μυωπία δεν ξέω να σου πώ.Η αλήθεια είναι οτι επειδή στην ουσία στην επέμβαση "ξύνουν" λίγο τον αμφιβλιστροειδη(για να διορθώσουν την μυωπία) είναι πιο λέπτός και κατα συνέπεια πιο ευαίσθητος γενικά στο να πάθει κάποια απόκόλληση με την πίεση.Θα πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε την γνώμη του οφθαλμιάτρου σου, που ξέρει την κατάσταση και θα σε εξετάσει εκ νέου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Παλιότερα με το που άκουγε ο γυναικολόγος για μυωπία κατευθέιαν αποφάσιζε για καισαρική.

Εχω μυωπία 5 και στα δύο μάτια.Το θέμα οτι μπορεί να σου "ανέβει" είναι άλλο και μπορεί να συμβει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω των ορμονών και όχι μόνο στον τοκετό.Γι αυτό και λένε να μην αλλάζουμε γυαλιά/φακούς στην εγκυμοσύνη γιατί η οραση μας μπορεί όντως να κάνει τέτοια..παιχνιδάκια.

Αυτό που φοβούνται οι γιατροί είναι η αποκόλληση στην διάρκεια του τοκετού.Την απόφαση,κυρίως , παιρνει ο οφθαλμίατρος.Ο γυναικολόγος μου μου σύστησε να πάω στον 7ο μήνα για έλεγχο.Πήγα πριν λίγες μέρες και μου έκανε βυθοσκόπηση για να δει την κατάσταση του αμφιβλιστροειδούς.Ηταν καλά, και μου έδωσε μια βεβαίωση για τον γυναικολόγο οτι δεν βρίσκει κάποιο παολογικό στοιχείο.Ετσι προχωράμε για φ.τ.

Τώρα, για την περίπτωση που έχει γίνει επέμβαση για την μυωπία δεν ξέω να σου πώ.Η αλήθεια είναι οτι επειδή στην ουσία στην επέμβαση "ξύνουν" λίγο τον αμφιβλιστροειδη(για να διορθώσουν την μυωπία) είναι πιο λέπτός και κατα συνέπεια πιο ευαίσθητος γενικά στο να πάθει κάποια απόκόλληση με την πίεση.Θα πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε την γνώμη του οφθαλμιάτρου σου, που ξέρει την κατάσταση και θα σε εξετάσει εκ νέου.

Προφανως θα μου κανει κι εμενα βυθοσκοπηση να δει σε τι κατασταση ειναι ο κερατοειδης... Ασχημα τα βλεπω τα πραγματα ομως, γιατι θυμαμαι οτι οταν ηταν να κανω το laser ο κερατοειδης μου ηταν λεπτος κ γι'αυτο εκανα την παλια επεμβαση (prk), κ οχι την καινουργια (lasic)

Την αλλη βδομαδα εχω τoν πρωτο υπερηχο (excited!!!!!!) , κ σε 1μιση μηνα την αυχενικη. Νομιζω ειναι νωρις για ραντεβου. Καλυτερα με την αυχενικη μαζι να το ψαξω κι αυτο...

Τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρώτησε πρώτα τον γυναικολόγο σου πότε είναι καλύτερο να εξεταστείς.Ισως να είναι λίγο νωρίς.Αν υπάρχει όντως πρόβλημά μπορεί να στο πει ο οφθαλμίατρος και να προετοιμαστείς, αν όμως είσαι εντάξει μήπως είναι μωρίς και πρέπει να σε εξετάσει ξανά?Γιατί εμένα μου είπε στον 7ο - 8ο καλύτερα.Μην παγαίνεις δυο φόρες.Ρώτα τον γυναικολόγο.Ξέρει καλύτερα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΕΓΩ ΕΧΩ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑΣ ΕΚΚΑΤΕΡΩΘΕΝ, ΕΚΑΝΑ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΟΝ 8 , ΜΗ ΣΑΣ ΑΠΕΛΠΙΣΩ ΛΙΓΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΘΟΛΑ ΜΕΤΑ -ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ LASER ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ!ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ! ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

εγώ έχω 5 βαθμούς μυωπία σε κάθε μάτι και ο γιατρός μου μου έχει πει οτι μπορούμε να κάνουμε φυσιολογικό και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Τώρα μένει να δούμε τι ορέξεις έχει ο μικρός ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Και εγώ είχα κάνει επέμβαση laser για μυωπία(prk),βέβαια δεν είχα πολύ (3,75) πριν 5 χρόνια και τώρα (τέλος 7ου) πήγα στην οφθαλμίατρο και μου έδωσε το οκ για φυσιολογικό τοκετό.Βασικά Θα πρέπει να συμβουλευθείς τον οφθαλμίατρό σου,αλλά όχι πριν τον 7ο-8ο μήνα νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εγω εχω 6-6.5 κ η γυναικολογος μου ηταν καθετη για καισαρικη...οπως κ τελικα γεννησα,τα ιδια μου ειχε πει κ ο οφθαλμιατρος :blush:

επισης μου ειχε πει πως αυτο δε γινεται γιατι φοβουνται την αυξηση μυωπιας,αλλα την "αποκολληση"

η μυωπια λεει ετσι κ αλλιως ανεβαινει στη διαρκεια της κυησης λογω συσωρευσης πολλων υγρων :dry: κ με το που γενναμε σιγα σιγα ερχεται παλι στα πρωτα επιπεδα :blink:

οπως κ αν ερθει παντως το μωρακι σου να ειναι γερο κ δυνατο!!!με το καλο σε ολες τις εγκυουλες :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εγώ εχω 4,5 κ στα δυο μάτια κ ειμαι στον 6ο μήνα. Εκανα βυθοσκόπηση,μέτρηση μυωπίας κ μια εξέταση για την πίεση του ματιού και ο οφθαλμίατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει λόγος να κανω καισαρική αφου τα βρήκε όλα εντάξει.Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω,είναι αν κατα τη διαρκεια του τοκετού θα μπορώ να φοράω τους φακούς μου ή θα πρέπει να γεννήσω "στα τυφλα" :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εγώ εχω 4,5 κ στα δυο μάτια κ ειμαι στον 6ο μήνα. Εκανα βυθοσκόπηση,μέτρηση μυωπίας κ μια εξέταση για την πίεση του ματιού και ο οφθαλμίατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει λόγος να κανω καισαρική αφου τα βρήκε όλα εντάξει.Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω,είναι αν κατα τη διαρκεια του τοκετού θα μπορώ να φοράω τους φακούς μου ή θα πρέπει να γεννήσω "στα τυφλα" :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζιζ νομίζω πως όχι, δε μπορείς να φοράς τους φακούς και θα σου εξηγήσω το γιατί: αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί να σου κάνουν νάρκωση, εκεί δε θα πρέπει να φοράς φακούς. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να κάνω μέθη (δηλαδή ούτε 20' νάρκωση, πολύ λίγο) μου είπαν να μην φοράω τους φακούς. Οπότε.. γυαλάκια... ;)

Κι εγώ έχω μεγάλη μυωπία, 8.5 βαθμούς, χωρίς laser. Πριν κάποια χρόνια, τρία νομίζω, που'χα κάνει βυθοσκόπηση, ο γιατρός μου τότε μου'χε πει ότι άνετα θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Θα την επαναλάβω όποτε κριθεί απαραίτητο και βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ,ναι,λογικο μου ακουγεται αυτο που λες.Να παρει,δεν θα μπορεσω να δω καθαρα το παιδακι μου :( Γυαλια φοραω πολυυυυ σπανια...οποτε θα βλεπω στο περιπου :blink: Ευχαριστω παντως για την απαντηση ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα και γω γυαλια φοραω και εχω 3,5 βαθμους μυωπια και δεν εχω παει ποτε πουθενα χωρις τα γυαλια μου, ουτε το βραδυ στην τουαλετα... Περιεργη εμπειρια θα ναι, αλλα τι να κανουμε. Να πανε ολα καλα και θα τα βλεπουμε τα μωρακια μας μετα για πολυ πολυ πολυ καιρο.

Γενικα να πω και γω οτι την καισαρικη δεν τη συστηνουν για να μην ανεβει η μυωπια, αλλα σε κοπελες με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μυωπιες και σε κοπελες που χουν κανει lazer και ισως χρειαστει. Κανενας γυναικολογος δεν εχει το δικαιωμα ή την αρμοδιοτητα να αποφασισει.Ειναι αλλου παπά ευαγγελιο. Ειναι σα να μιλα ο γυναικολογος για κηπουρικη. ΚΑΜΙΑ σχεση. Ο,τι πει ο οφθαλμιατρος προς το τελος της εγκυμοσυνης.

Μην ξεχναμε ποσοι γυναικολογοι υπαρχουν που μας ωθουν σε καισαρικες μονο για το χρημα, γαιτι ειναι ΠΟΛΥ!

Άντε με το καλο όλες μας!

:laugh:

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν κατάλαβα... γιατί όχι με τα γυαλιά στον τοκετό;;; Αυτό δε νομίζω να απαγορεύεται!! Ζιζ, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα, κάνε ανασκαφές στα συρτάρια σου, βρες τα γυαλάκια σου και φόρα τα!! Μη φοβάσαι, δε θα τρομάξει το νινάκι!! :laugh: ;)

Mάρα με το καλό κοπέλα μου.. Έχεις περάσει ουκ ολίγα απ' ότι βλέπω...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να κρατήσεις αγκαλιά τα διδυμάκια σου!

Αυτό που γράφεις για τα σπασμένα νερά από αμνιο.. μαχαιριά στην ψυχή μου... θα την κάνω προς το τέλος Ιουνίου... :dry::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τη μυωπία υπεύθυνος είναι ο οφθαλμίατρος και όχι ο γυναικολόγος. Η αδερφή μου γέννησε με ΦΤ και 7 μυωπία. Εγώ έκανα 2 ΦΤ με 4,5 μυωπία. Εκείνες τις ώρες φοράω γυαλιά!

Ρούλα γιατί θα κάνεις αμνιο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω έχω 9 και 9μιση μυωπία και έχω πάρει απόφαση από την αρχη της εκγυμοσύνης μου ότι θα κανω καισαρική, και να σας πώ την αλήθεια δεν με πειράζει αρκει να ειναι καλα το μωράκι μου και αρκει να μου κανουν επισκηρίδιο και όχι ολικη γιατί την ολική ναρκωση την φοβάμαι σαν τι!!!!! θελω να πώ στην κοπέλα που είπε ότι τις καισαρικές τις κανουν για τα λεφτα... δεν νομίζω ότι είναι αλήθεια!!! τις κανουν για την ευκολία τους, καθώς είναι προγραμματισμένες και ξεμπερδευουν ευκολα!!! γιατί όσον αφορά τα χρηματα, δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο ΙΑΣΩ ας πουμε που θα γεννησω εγώ... μιλάμε για διαφορά 250-300 ευρώ!!! ΔΛΔ τιποτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy

οντως πως αποφασισες την αμνιο?

όπως και να χει πιστευω οτι ειμαι η εξαιρεση, μην σε αγχωνει το δικο μου, ηταν 3δυμα, εκανα επιλεκτικη μειωση την 11η βδομαδα και ειχα γενικα αποκολλησεις απο την αρχη. Οταν πια εκανα αμνιο στα διδυμακια τη 18η βδομαδα το ενα δεν αντεξε και αυτο στο τελος με τα πολλα (χρειαστηκε να κανω και αλλη επιλεκτικη για να το σταματησω κι αυτο)μας οδηγησε σε προκληση τοκετου. Συνθετη υποθεση. Μην αγχωνεσαι. Αν πρεπει να κανεις αμνιο να κανεις και να μην σκεφτεσαι αρνητικα. ΑΠλα να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα (και τις πιθανοτητες παντα).

Ακομα και τωρα εγω δεν εχω αποφασισει τιποτα για αμνιο αυτη τη φορα. Εχει ο Θεος.. Βλεπουμε...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ 2 φυσιολογικούς τοκετούς έκανα, έχω μυωπία και κατά τη διάρκεια του τοκετού φορούσα τους φακούς μου!!!!

δεν ανέφερα τίποτα στον γυναικολόγο για την μυωπία και δεν ξέρω την άποψή του περί τούτου, όπως επίσης δεν είπα και ανέφερα τίποτα στο νοσοκομείο όταν γεννούσα!!!!

όλα όμως έγιναν καλά, ίσως να είναι και τύχη δεν ξέρω.....!!!

MARAgr, τι εννοείς όταν λες "σπάσαν τα νερά εξαιτίας της αμνιοκέντησης"????!!! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

argi

Στην αμνιο υπαρχει ο κινδυνος, απο οσο γνωριζω 1 % να σπασει / ραγισει/ υποστει...βλαβη ο σακος απο τη βελονα. Εμενα σε ενα απο τα 2 διδυμα εσπασε. Δηλαδη, εσπασαν τα νερα κανονικα οταν γυρισα σπιτι. Οποτε μετα παλι πισω εμεινα ακινητη, ο σακος αδειαζε σιγα σιγα και ετσι μια βδομαδα μετα σταματησαμε αυτο το εμβρυο γιατι ναι μεν ζουσε, αλλα χωρις σακο.

Ενα μηνα ακινησιας μετα αρχισα ξαφνινα να χανω υγρα και απο τον αλλο σακο (αρα κατι ειχε υποστει κι αυτος), οποτε δεν ειχε νοημα δυστυχως να επιμεινουμε αλλο σε αυτη την εγκυμοσυνη.

Επιμενω για να μην σας τρομαζω οτι στα διδυμα τρως 2 βελονες, οποτε εχεις διπλασιες πιθανοτητες για προβλημα. Επισης εγω ειχα κανει και τη επιλεκτικη μειωση, αρα 3 χειροτερα. Τελος, νομιζω χωρις να μαι σιγουρη οτι και οι αποκολλησεις δεν ειναι καλη ενδειξη για την αμνιο. θελει λιγη σκεψη παραπανω εστω. Νομιζω, δεν ξερω...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρίμα, .......

έκανα και εγώ αμνιοκέντηση και όλα πήγαν καλά....μήπως εξαρτάται από την εμπειρία του γιατρού!.....εμένα δεν μου είπε καν να ξαπλώσω, μου είπε να συνεχίσω τις δραστηριότητές μου κανονικά μόνο να μην σηκώνω βάρη!

Η αμνιο θεωρείται ασφαλής μέθοδος επειδή ο γιατρός οδηγεί τη βελόνη με την βοήθεια του υπέρηχου-οθόνης που έχει!

Να φανταστείς ότι η εξέταση-υπέρηχος πριν την αμνιο κράτησε 30 λεπτά και η αμνιο 30 δεύτερα!!!!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου εύχομαι :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρα και Αθηνά, την αμνιοπαρακέντηση τη ζητάει ο γιατρός μου να την κάνω, λόγω ηλικίας και ίσως και λόγω των παλίνδρομων που είχα στο παρελθόν σε πρώιμο στάδιο (6η-7η εβδομάδα). Προχτές που είχαμε πάει, ήταν κατηγορηματικός...

Τι να πω, δεν ξέρω κι εγώ... Αυχενική είχαμε 2.1 και η γενική εικόνα καλή. Περιμένουμε και την papp-a την Τετάρτη για να ολοκληρωθεί η εικόνα. Αλλά ξέρω κοπέλα με μικρότερο νούμενο αυχενικής και πιο νέα από μένα που τελικά το παιδί της είχε πρόβλημα κι αναγκάστηκε να το ρίξει σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...

Έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy

τιποτα δεν ειναι εκτος θεματος...!

Ευχομαι καλα αποτελεσματα απο παπ-α. Ποσο χρονων εισαι?

argi

πιστεψε με δεν μπορουσα να παω σε καλυτερο γιατρο. Δεν ειναι λαθος γιατρου αν και θα με βολευε και θα με ηρεμουσε να το πιστευω. Κακώς την εκανα σαφεστατα, αλλα δεν ηταν λαθος γιατρου πιστεύουν ολοι. Παντα υπαρχει το ρισκο του 1%. Καποια μεσα στις 100 θα την πατησει. Ε.. ημουν εγω...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-επιλεκτικη μειωση σε 2 & 18η βδομαδα εσπασαν τα νερα απο αμνιο & 22 εβδ εσπασαν νερά&στο 2ο.

2η παλλίνδρομη.

3&4 βιοχημικές.

5η σε εξελιξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...