Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ! ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Τον Άυγουστο γεννάω με το καλό και έχω κατααγχωθεί για τα έξοδα του μωρού. Να είναι καλά βέβαια το μπεμπάκι μου, υγιές και γερό, αλλά δεν μπορώ να μη σκέφτομαι και τα χρήματα. Εγώ είμαι άνεργη και ο άντρας μου ελεύθερος επαγγελματίας, που σημαίνει οτι δεν έχει σταθερό μισθό. Θέλω να θηλάσω, αλλά αν τυχόν αυτό δεν είναι εφικτό, το γάλα ξέρετε πόσο κοστίζει? Οι πάνες? Ποιές είναι πιο οικονομικές? Όσες ξέρετε απο φίλες ή όσες έχετε ξαναγίνει μανούλες, πόσα περίπου χρήματα το μήνα χρειάζεται ένα μωράκι, όσο είναι ακόμη μικρό? Ντρέπομαι που το ρωτάω έτσι, αλλά κακά τα ψέματα, οι εποχές είναι πολύ δύσκολες και νομίζω οτι πολλοί νέοι άνθρωποι είναι στη θέση μου και ανησυχούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή λευτεριά!!!

Έτσι όπως έχουμε φτάσει, ακόμα και την γέννα την σκεφτόμαστε.... :unsure: και τα χειρότερα έρχονται κορίτσια, γενικά μιλάω.

Τώρα τα έξοδα ενός μωρού είναι όντως αρκετά, αλλά θεωρώ πως με λίγη καλή διαχείριση μπορείς άνετα να ανταπεξέλθεις. Βασικό όπως είπες είναι να θηλάσεις, γιατί αν σκεφτείς ότι το κουτί σκόνης γαλα έχει κόστος περίπου 8€ και αρχικά θα χρειάζεσαι 2 την εβδομάδα...είναι ένα ποσό που μπορείς πολύ εύκολα να "γλιτώσεις". Οι πάνες καλές και ποιοτικές έχουν κόστος 17€ (62τμχ) και στην αρχή θα χρειάζεσαι περίπου 6 την ημέρα. Όλες σχεδόν οι εταιρίες στέλνουν εκπτωτικά κουπόνια που θα σε βολέψουν αρκετά. Όταν με το καλό γεννήσεις θα έχουν τα στοιχεία σου από το μαιευτήριο και θα σου τα στέλνουν, μπορείς κι εσύ να τηλεφωνείς και να τα ζητάς (υπάρχει ποστ με τηλέφωνα για κουπόνια). Ποιό ακριβά απ' όλα είναι τα καλλυντικά τους... :unsure:

Τώρα για ρουχαλάκια όλο και κάποια δώρα θα σας κάνουν οι παππούδες ίσως και κάποια έπιπλα. Εγώ προσωπικά τα έπιπλα τα πήρα από εργοστάσιο-πρατηριο βρεφικών ειδώ, δεν είναι επώνυμα αλλά είναι πολύ ποιοτικά. Άλλα αξεσουάρ, όπως πιπίλες, μπιμπερό, φορμάκια κ.α μπορείς να τα πάρεις από το jumbo που έχουν καταπληκτικές τιμές...για όλες τις τσέπες!!! ;)

Είναι αρκετά τα έδοξα δε λέω, αλλά μην αγχώνεσαι, όλα μπορούν να είναι υπο έλεγχο!!! :)

Αλήθεια τι φύλλο είναι το μωράκι σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Mirlitsa σ' ευχαριστώ! Έχω μπέμπη! Η αλήθεια είναι οτι δεν αγόρασα τίποτα ακόμη, αλλά για αρχή σκέφτομαι να πάρω τα απολύτως απαραίτητα, να περιμένω και τι δώρα θα μου κάνουν και βλέπουμε. Το Jumbo πάντως θα το τιμήσω σίγουρα! Μακάρι να μπορώ να θηλάσω, έστω για 2-3 μήνες, γιατί μετά σκέφτομαι να ξεχυθώ και να ψάξω και για δουλειά, γιατί αλίμονό μας! Εντάξει, αυτά τα έξοδα που μου ανέφερες νομίζω οτι μπορούμε να τα κουμαντάρουμε. Ας είναι καλά το μωρό και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Θα ηθελα να σου πω μια γνώμη φτηνές πάνες υπάρχουν στο LIDL αλλά καλύτερα να κάνεις μια οικονομέια στα πουχαλάκια γιατι η φτηνές πάνες μπορεί να σου κάνουν αλλεργία ,( αυτό το λέω απο πείρα)

Μην στενοχωριπέσαι πάντος με λίγη οργάνωση θα τα καταφέρεις , Καλή σου ελευθερία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλιτσα με το καλο το μωρακι σου .Αν δεν μορεσεις ν θηλασειςυπαρουν πολλα γαλατα στο εμποριο που οι τιμες ποικιλου απο ενα κουτι που εχει 8 ε που ειπε η κοπελα πιο πανω εως και 30 αναλογα με το τη θα θελει το μωρο εγω επαιρνα το adapta ειχε 17 ευρω τωρα οσο για τις πανες αποτις πιο οικονομικες καλες ειναι τα bebilino απο εκι κι περα τα προιοντα περιποιησης μπορεις αν κανεις σνδυασμο υπαρχει κοιο σαμπουαν με αφρολουτρο και ακομα να παρεις ακιμια κρεμα για το συγκαμα τα υπολοιπα ειαιπεριτα συν οτι μπορει αν προκαλεσουν αλλεργια στο μωρο (λαδακια κρεμες και άλλα ) τα μωρομαντηλα θα τα αποφευγεις να πειρνεις μοο εκτος σπιτιου ανουν κακο .Απο εκει και περα ρουχαλακια και τετοια ολοι θα εφρουν αλλα και στο mammyland πολλες κοπελες χαριζουν καποια πραγατα ακομα και δανεικα καποια αντικειμενα που ειναι για λιγο χρονο .Να σας πω να γελασετε!ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΝΕ ΤΡΩΕΙΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΘΕΛΕΙ 800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΤΙ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟ !ΑΣ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΜΕ ΕΠΙΣς ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙς ΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕ ΙΔΙΩΗ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΝΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΤΟ ΜΑΝΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΥΣΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ Ο ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εγω χροσημοπουβ ανες απο του λιντιλ΄λλ.τα παμπερσ μας κανανε αλλεργια, τα λιμπερο διαροες....

Να ζητας απο φιλους που ειναι να σου κανουν δωρα να σου παιρνουν χρισημα πραγματα, πχ αποστειροτη, αντι για καλα ρουχα, κορμακια η φορμακια η πιτζαμακια, να θηλασεις..πιστεψε με ακομα και αν αγορασεις θηλαστρο και να αντλοεις θα σου βγει πιο οικονομικο απο τα γαλατα σκονι μακροπροθεσμα..αν και αυτος πρεπει να ειναι ο τελευταιο ςλογος για τον οποιον ειναι καλο να θηλασεις.

Εγω ακομα χοντρα εξοδα για το παιδι δεν εχω κανει εκτος απο τα επιπλακια του δοματιοθ του...επισης ΙΚΕΑ...μια χαρα επιπλακια εχει...

Στην ουσια τα εξοδα ενος παιδιου ξεκινανε οσο μεγαλωνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin έγραψε:

Αγαπητή Mirlitsa σ' ευχαριστώ! Έχω μπέμπη! Η αλήθεια είναι οτι δεν αγόρασα τίποτα ακόμη, αλλά για αρχή σκέφτομαι να πάρω τα απολύτως απαραίτητα, να περιμένω και τι δώρα θα μου κάνουν και βλέπουμε. Το Jumbo πάντως θα το τιμήσω σίγουρα! Μακάρι να μπορώ να θηλάσω, έστω για 2-3 μήνες, γιατί μετά σκέφτομαι να ξεχυθώ και να ψάξω και για δουλειά, γιατί αλίμονό μας! Εντάξει, αυτά τα έξοδα που μου ανέφερες νομίζω οτι μπορούμε να τα κουμαντάρουμε. Ας είναι καλά το μωρό και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

:laugh: :laugh: :laugh: με το καλό λοιπόν ο μπέμπης σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα μωρο εχει εξοδα.

Μπορεις ομως να γλυτωσεις αρκετα.

Καταρχην μπορεις να γεννησεις σε νοσοκομειο και τα λεφτα που θα παρεις απο την ασφαλεια σου, να τα κρατησεις!

Να θηλαζεις οπου εκτος απο το οτι ειναι το καλυτερο γαλα, γλυτωνεις παααρα πολλα λεφτα.

Πανες μπορεις αν θελεις να παρεις τις οικολογικες οπου τις πληρωνεις μια φορα αλλα τις εχεις και για το δευτερο.

Εγω απο 2 μηνων και μετα της φορουσα πανες απο τα λιντλ!

Μια χαρα!

Τωρα για γιατρους μπορεις να πηγαινεις σε γιατρο του ικα η σε καποιον που θα ειναι συμβεβλημενος με την ασφαλεια σου.

Ρουχα,παιχνιδια κτλ μπορεις να δεχτεις μεταχειρησμενα απο αλλες μανουλες!

Με το καλο το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο το μωρακι σας!!

εγω περιμενω διδυμα!!!καταλαβαινεις!διπλα ολα!

αλλα ειμαι σιγουρη πως για τα παιδια μας θα τα βρουμε ολα.υπαρχουν φυσικα και οι οικονομικες λυσεις και δεν πρεπει να μας πιανει τρελα να τα παρουμε ολα απο την αρχη και τα πιο ακριβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο το μωρακι!!τα εξοδα ειναι στην αρχη για την προικα του μωρου αναλογως βεβαια το τι αγοραζει ο καθενας...τα εξοδα της γεννας αν γεννησης σε ιδιωτικο ή δημοσιο νοσοκομειο τα οποια εαν εχεις ασφαλεια τα παιρνεις πισω...οταν γεννησης και να μη θυλασεις τα εξοδα την εβδομαδα ειναι το γαλα και τα μπειμπιλινα , εγω επερνα τα παμπερς και οταν τελιωσε ο θηλασμος γαλα απ το φαρμακειο περιπου εδινα χοντρα χοντρα 40 ευρω την εβδομαδα...δεν ειναι πολλα τα εξοδα τωρα...πιστευω οτι οσο μεγαλωνουν ειναι τα πολλα εξοδα απο τοτε δηλαδη που αρχιζουν τα σχολεια...και εμεις περιμενουμε το 2ο το Σεπτεμβριο και μην νομιζεις οτι δεν εχουμε αγχος παρολο που τα εχουμε ολα τα πραγματα απο το 1ο...δυστηχως ερχονται δυσκολοι καιροι... :( ολα θα πανε καλα με λιγοι υπομονη και καλο κουμαντο...καλη λευτερια σου ευχομαι... :laugh: :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι την ανοίγετε αυτή τη συζήτηση βρε κορίτσια; Γεννάω σε δυο εβδομάδες, και με όλα αυτά που ακούω στην τηλεόραση για την κρίση με έχει πιάσει απελπισία...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απελπιζεσε!καλη λευτερια κοριτσακι!και εμας μας εχει πιασει απελπισια ποσο μαλλον που εχουμε ταξιδια συνεχεια και θα πρεπει να λειπουμε και απο το σπιτι μας 1 μηνα για να περιμενω να γεννησω...ολοι θα κανουμε υπομονη υγεια να εχουμε και ολα θα γινουν... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάπου διάβασα πως μένεις σε νησί, ε; καλή λευτεριά και σε σένα, και καταλαβαίνω, πως για σένα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, ταξίδια κλπ...! Με το καλό να έρθουν τα μωρά μας και όλα τα άλλα θα τα φτιάξουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Καταρχήν ένα νεογέννητο το μόνο που χρειάζεται είναι αγάπη, ζεστασιά και τροφή. Αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και θηλάσεις το μωρό σου, αμεσως γλυτώνεις πολλά χρήματα. Επίσης υπάρχουν πάνες πολλαπλών χρήσεων που τις πλένεις και τις χρησιμοποιείς ξανά. Προσωπικά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει.

Το παιδί χρειάζεται μόνο ένα κρεβατάκι και ένα καρότσι. Όχι πολλά έπιπλα, όχι δικό του δωματιο...

Όταν γεννήσεις θα σε γεμίσουν ρουχαλάκια, οπότε καλά κάνεις και δεν παίρνεις ακόμα. Λίγα ρούχα = πολλά πλυντήρια, αλλά καμιά φορά συμφέρει!

Μην αγχώνεσαι! Θα ξετρελαθείτε τόσο πολύ με το νέο μέλος που πάντα θα βρίσκετε τρόπους να ικανοποιείτε τις ανάγκες του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη λευτερια και μην αγχωνεσαι!εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και τα εξοδα ηταν πολυ λιγα σε σχεση με αυτα που ακουω.Προσπαθησε να θηλασεις για πολλους λογους και φυσικα και οικονομικους,εγω αυτο κανω και ως τωρα δεν χρειαστηκε να του δωσω ξενο γαλα και ουτε που ξερω ποσο κανει.Οσο για τα ρουχαλακια του προσωπικα του αγορασα ελαχιστα γιατι δεχτηκα πολλα χρησιμοποιημενα απο φιλες που ειναι μια χαρα πιστεψε με και τωρα του εχω τοοοοσα πολλα!απο επιπλα μονο κουνια του πηραμε απο πρατηριο σε λογικη τιμη και τα υπολοιπα επισης απο φιλους που μας τα δανεισαν δηλ.καθισμα αυτοκινητου,πορτ μπεμπε και ριλαξ οποτε δεν χρειαστηκε να τα αγορασουμε εμεις,αν και για αρχη θα του επαιρνα μονο την κουνια και το καθισμα αυτοκινητου.Τωρα οι πανες ειναι λιγο ακριβες αλλα υπαρχουν και πιο οικονομικες οπως οι libero ή τα babylino,προσωπικα παιρνω τις libero που με εχουν βολεψει.Γενικα παντως να δεχτεις ευπροσδεκτα ρουχαλακια και οτιδηποτε αλλο απο χρησιμοποιημενο απο φιλους γιατι βολευει πολυ!με εναν πονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην αγχωνεσαι, ολοι οι γονεις βρισκουν τροπο να μπορουν να συντηρουν τα μπεμπακια τους!Ακομα και να μη σου περισσεουν θα στερηθεις κατι εσυ για να το εχει το παιδι σου!!

Οικονομικαι επιπλα μπορεις να βρεις σε πρατηρια αλλα και στην ΙΚΕΑ. εχει κουνιες με 100ευρω απλα παιρνεις το στρωμα απο αλλου ωστε να ειναι υποαλλεργικο!!

Τωρα τα pampers ειναι ενα θεμα....εγω την αλλαζω και συχνα, στην αρχη κανουν ποολλλααα κακακια και τσισακια οποτε θα χρειαστεις αρκετα...θα σου δωσουν καποια κουπονια ομως!

Θα τα καταφερετε οπως ολοι μας!!!Με το καλο!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΟΥΛΙΝΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!! ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ, ΔΕΞΟΥ ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΡΝΗΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΡΟΥΧΑ- ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ-ΡΙΛΑΞ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!!!ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ!!!ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!!! :(:( ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ 17 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΩΩΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΛΕΟΝ!!!!ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ..ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.....ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΕΜΠΙΛΙΝΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΖΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ!!!ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΙΕΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ..ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!! :):)

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις κοριτσακι...ολα θα βρουν το δρομο τους!!!παντως μετα απο σχετικη ερευνα που εχω κανει κ λογω του οτι το θεμα "γεννηση παιδιου" ορισμένοι επαγγελματιες του χωρου το χουν κανει μεγαλη πηγη κερδοφοριας κ εκμεταλλευσης...θα σου αναφερω τα εξης: οντως υπαρχουν πρατηρια βρεφικων ειδων με εκπληκτικες τιμες,το mothercare και το IKEA εχουν πολυ καλες τιμες επιπλων.καροτσια υπαρχουν πολυ οικονομικα στα JUMBO.ρουχαλακια εχω βρει καταπληκτικα κ οικονομικα στα ZARA και στα H&M.προικια μωρου και πολλα αλλα ειδη ομορφα και οικονομικα θα βρεις στο ZARAHOME (μπορεις να κανεις την παραγγελεια on-line).σκεψου πως σε γνωστο μαγαζι με ειδη για μωρα για παντα,παπλωμα και παπλωματοθηκη μου ζητησαν 150 ευρω, ενω στο ZARAHOME για ακριβως τα ιδια προιοντα θελω ακριβως 57 ευρω και ειναι και 100% βαμβακερα και πολυ κομψα ;);) :silly:

ολα με το καλο να σου ερθουν :silly: :laugh: :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, ευχαριστώ βρε κορίτσια, με καθησυχάσατε λιγάκι. Ε, με τόσα που ακούμε καθημερινά, μας πιάνει ένα άγχος. Ας είναι καλά τα παιδάκια μας κι όλα τα άλλα έρχονται, όπως είπατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια.. έχω ξυπνήσει πριν μια ώρα να ταισω τον μπέμπη και δεν κλείνει το μάτι μου με τίποτα 😔😔 κανω ένα update για τους κολικούς μας! καταλαβαμε με τον άντρα μου ότι τελικά οταν δίνουμε το σιρόπι στον μπέμπη ειναι πιο ανήσυχος... είχαμε δυο βράδια οου δεν το δωσαμε επειδή κοιμόταν εκείνη την ωρα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι...ουτε που ακούστηκε...συνεχισα και χθες το μεσημέρι και δεν το έδωσα πάλι και πάλι δεν εκλαψε καθόλου το μεσημέρι...το ιδιο και το βράδυ ξανά..βεβαια χθες έκλαψε κανένα τέταρτο αλλά ηρέμησε... κατάλαβα οτι χωρίς το σιρόπι ηρεμεί πιο εύκολα...και σκέφτομαι τωρα εγω... τόσο καιρό δηλαδή του έκανα κακο;😔😔😔 θα μιλήσω αύριο με την παιδίατρο να δω τι θα μου πει.. πάντως έχουμε 3 βραδιά κοιμηθήκαμε μια χαρά...η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόμασταν..
    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...