Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ...


Recommended Posts

Βρε κορίτσια, μια ερώτηση...Βάζετε καμία κρέμα στις κοιλίτσες σας, για τις ραγάδες? Το άκουσα απο μια γνωστή μου, οτι βάζει για να παραμείνει σφιχτό το δέρμα, να μην ανοίξει η κοιλιά μεγαλώνοντας και κάνει ραγάδες...Ξέρετε κάτι επ' αυτού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμέ, υπάρχουν διάφορες στα φαρμακεία.

Το θέμα είναι να ενυδατώνεται το δέρμα σου!

Προσωπικά χρησιμοποιώ την καλή ,γνωστή βαζελίνη ;)

μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστή τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, κρέμες για τις ραγάδες υπάρχουν πολλές, ακριβές και μη. :)

Αυτό που θεωρώ εγώ κι ο γιατρός μου φυσικά , είναι πως αν το δέρμα σου έχει ελαστικότητα δεν πρόκειτε να βγάλεις καμία ραγάδα. Πάλι βέβαια προλυπτικά, όπως κι εγώ, έβαζα την vaselin intensive care με aloe vera και δεν απέκτησα καμία. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin έγραψε:

Βρε κορίτσια, μια ερώτηση...Βάζετε καμία κρέμα στις κοιλίτσες σας, για τις ραγάδες? Το άκουσα απο μια γνωστή μου, οτι βάζει για να παραμείνει σφιχτό το δέρμα, να μην ανοίξει η κοιλιά μεγαλώνοντας και κάνει ραγάδες...Ξέρετε κάτι επ' αυτού?

Μην νομίζεις ... ότι και να χρησιμοποιήσεις αν το δέρμα σου κάνει ραγάδες θα κάνει ότι και να βάλεις. Εγώ δεν κάνω και δεν έβαλα τίποτα (κανα 2 φορές το πολύ μια της propoline) και δεν έχω τίποτα.

Αν θέλεις πάρε όμως να δοκιμάσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έβαζα την ενυδατική σώματος που έβαζα και πριν την εγκυμοσύνη (της dove).

Είναι όμως θέμα ελαστικότητας της επιδερμίδας...Αν είναι να κάνεις ραγάδες δε θα τις γλυτώσεις ότι και να βάλεις.

Εγώ τελικά ενώ στην κοιλιά δεν έκανα καμία, έκανα αρκετές στο στήθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ, ευχαριστώ κορίτσια. Βαζελίνη δεν έχω σπίτι, έχω όμως το Johnson's Baby Oil Jel, με το οποίο έκανα αντριβή όταν πονούσε η μέση και είδα θεαματικά αποτελέσματα (άσχετο). Λέω να το δοκιμάσω και στην κοιλιά μου, μυρίζει και υπέροχα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βαζελίνη βάζω και τώρα και στην πρωτη εγκυμοσύνη μου και δενβ απέκτησα καμία ραγάδα. Βέβεια είναι πολύ λιπαρή γι΄αυτό αν αποφασίσεις να την χρησιμοποιήσεις μόλις την βάλεις, βάλε κανένα κομμάτι ύφασμα πάνω στην κοιλιά σου που δεν το χρειάζεσαι για να μην λερώνεις τα ρούχα σου κάθε φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για βαζελίνη ξανασκεφτείτε το και ψάξτε το λίγο.

Είναι μέσα στο πετρέλαιο και έχω ακούσει από φίλες μου ότι κάποιοι γιατροί δεν τη συνιστούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω να γελασετε με τη βαζελινη ; μου λεει ο γυναικολογος μου απο τη κορφη μερι τον αστραγαλο θα βαζεις βαζελινη το κανω και εγω ενα βραδυ καιπου να κοιμηθω αναψα !Η ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΝΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΕΒΡΙΣΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΕ ΔΝΕ ΕΒΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ 6 ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΕΡΜΑΤΟΣ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι απο μενα!Εγω βαζω ενα λαδακι της NIVEA που ειναι για μωρακια....καθε φορα οταν βγαινω απο το μπανιο...κι εγω πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα δερματος.....εγω τις εχω κληρονομικες χα χαχα χα σαν την μανουλα μου,γεματος ο πωπως παροτι ημουν παντα αδυνατη και τις εχω απο μικρη αλλα στην κοιλια τουλαχιστον η μαμα δεν εβγαλε στην εγκυμοσυνη εγω ακομα τιποτα....για να δουμε!

Επισης να πω οτι μια φιλη μου εβαζε ελαιολαδο.

Οσο για την βαζελινη δυστηχως εχω ακουσει κι εγω πολλα βεβαια δεν καταλαβαινω αλλα πολλοι γιατροι την συστηνουν!Τι να πω....οτι νομιζει η καθε κοπελα!Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,

λόγω οτι εμένα το δέρμα μου κάνει πολύ εύκολα ραγάδες, από τον 4ο μήνα βάζω μια κρέμα που πήρα από το φαρμακείο, λέγεται Simultium C3 (ή κάπως έτσι...είμαι στο γραφείο και δεν την έχω μαζί μου) και έτσι τη γλίτωσα μέχρι τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω και στα δυο εβαζα της propoline

δε ξερω αν βοηθησε ή οχι παντως στο στηθος και στην κοιλια που εβαζα δεν εβγαλα κατι

οπως λεει και η βανια ειναι θεμα κιλων και δερματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αμα ειναι να κανετε ραγαδες θα κανετε...πηγα στον δερματολογο γιατι ο πισινος μου ειχε γινει χαλια..σαν χαρτης ηταν...και μου ειπε να γεννησω με το καλο και μετα να παω να μου δοσει μια φαρμακευτικη κρεμα απλα να μην φαινονται πολυ, ειναι μια κρεμα που την φτιαχνουν στο φαρμακειο, εβαλα για 3 μηνες και ελατωθηκαν παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas kai apo emena koritsia. Ego evaza amygdalelaio tis Apivita. Mou to eixe systhsei i maia mou kai emeina poly eyxaristimeni, apla epeidi tous teleytaious mines tis egymosinis eixe poly zesti, den itan kai poly eyxaristi i aisthisi...Den ekana katholou stin koilia, alla ekana merikes sto stithos. xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εβαζα baby oil . μονο που δεν ηξερα οτι πρεπει να βαζω και στα ποδια κι ετσι γεμισα με ραγαδες ....στο στηθος και στη κοιλια καμμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έβαζα από νωρίς και μία βδομάδα πριν γεννήσω (γκρρρρρρ!!) έβγαλα 2-3 μικρούλες χαμηλά στην κοιλιά! Ευτυχώς είναι πολύ πολύ χαμηλά! Μην ξεχνάτε να βάζετε κρεμούλα και χαμηλά στην κοιλίτσα, λοιπόν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑαα είχα μουρλαθεί με αυτό το θέμα γιατί τα πόδια μου είχαν ραγάδες από πριν και δεν ήθελα με τίποτα να κάνω και στην κοιλιά. Έβαζα 2 φορές τη μέρα simulcium g3 παντού!!!!! Στην κοιλιά, στον πωπό, στα μπούτια μέσα έξω, στο στήθος και στη γάμπα. Οπουδήποτε δλδ μπορεί να κάνει το σώμα ραγάδα. Ευτυχώς δεν έκανα ΚΑΜΙΑ αλλά το αρνητικό είναι ότι έδινα 25ευρώ ανά 10 μέρες. Είναι πολύ καλή κρέμα και χαλάλι τα λεφτά. Βαζελίνη δεν έβαλα ούτε μια φορά γιατί ειναι υποκατάστατο του πετρελαίου και φοβήθηκα. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα fotin..Δυστυχώς αν είναι να κάνεις ραγάδες θα κάνεις οτι και όσο αν βάζεις.

Η αδερφή μου δεν έβαλα καμιά απολύτως κρέμα και δεν έκανε ούτε 1!!!

Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης πασαλειβόμουν με λάδι που μου έδωσε η μαία και μετά με την Prevenstria της Frezzyderm και όλα καλά μέχρι ...

την 38η εβδομάδα που είμαι τώρα και έβγαλα 2 μικρές δίπλα στον αφαλό!!

Οπότε κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι και οτι είναι να γίνει θα γίνει.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εβαζα ενα λαδακι που φτιαχνει η μαια μου ,μονο αγνα ελαια περιεχει και το δινει σε ολες τις γκαστρουλες τις!!Δεν εβγαλα ουτε μια και ας πηρα 13 κιλα...και ας ειχα καποιες ραγαδες στους γοφους πριν μεινω εγκυος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω η αποψη αμα ειναι να κανεις ραγαδες θα κανεις ειναι βλακεια... Γιατι να το ρισκαρεις? Αν απο νωρις ενυδατωνεις το δερμα σου θα ειναι σιγουρα πιο ελαστικο κ δε θα σπασει τοσο ευκολα.

Αν περιμενεις να φτιαξεις τις ραγαδες μετα την εγκυμοσυνη, ετοιμασου να βαζεις κρεμες για πολλους μηνες, αφου ολες το λενε στη συσκευασια οτι εχουν αποτελεσμα μετα απο 6 μηνες!

Διαβασα κ καπου οτι πολυ καλη ειναι κ η βιταμινη Ε, οποτε οταν με το καλο προχωρισει η εγκυμοσυνη μου σκοπευω να σπαω αμπουλες Eviol κ να βαζω το λαδακι στα επιμαχα σημεια!

:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια στην εγκυμοσυνη μου εβαζα μια την Prevenstria Frezyderm. Να σας πω οτι δεν εκανα καμια στην κοιλια, ουτε στο στηθος, εκανα ομως στους γοφους και λιγες στο μεσα μερος των γονωτων. Κλαψψψψψ... :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ,

ΝΑι , υπάρχουν κρέμες στα φαρμακία , εγω χρησιμοποιούσα μια που μου είχα δώσει ο γιατρός μου δεν θυμάμαι αλλα χρησιμοποιούσα περισσότερο βαζελίνη !!

Δεν έχω ούτε μια ραγάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πονεμένη ιστορία.....

Είχα ήδη 2-3 μικρές μικρές πολύ χαμηλά στην κοιλιά (ακριβώς πάνω από το τρίχωμα). Έβαζα κρεμούλα πρωι - βράδυ από την ημέρα που έμαθα πως είμαι έγκυος.

Αυτή τη στιγμή στην κυριολεξία δεν μπορεί κάποιος να τις μετρήσει... :(

είναι γύρω από τον αφαλό μου και έχουν κυκλική πορεία! Σαν να πέταξα μια πετρούλα στο νερό και γύρω σχηματήστικαν κυμματισμοί! Δράμα είναι... :(

Τώρα σεξ :blush: μόνο με σβηστά φώτα και αν είναι μέρα... κλείνω τα παντζούρια. Και στην θάλασσα;;; Από εδώ και πέρα μόνο ολόσωμο μαγιό. Νιώθω χάλια για αυτό το θέμα αλλά από την άλλη σκέφτομαι τον υπέροχο γιό μου και τα ξεχνάω όλα! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Κοριτσια αμα ειναι να κανετε ραγαδες θα κανετε...πηγα στον δερματολογο γιατι ο πισινος μου ειχε γινει χαλια..σαν χαρτης ηταν...και μου ειπε να γεννησω με το καλο και μετα να παω να μου δοσει μια φαρμακευτικη κρεμα απλα να μην φαινονται πολυ, ειναι μια κρεμα που την φτιαχνουν στο φαρμακειο, εβαλα για 3 μηνες και ελατωθηκαν παρα πολυ

έχει κάποια ονομασία η κρέμα αυτή ή πρέπει να πάω στον δερματολόγο για να μου γράψει τη συνταγή;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...