Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διώξτε τα παιδιά από το σπίτι στα 18!!!


bell

Recommended Posts

Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις.

Θεωρω οτι ειναι καθαρη τρελα να υπαρχει νομος που να διωχνει τα παιδια απο το σπιτι μετα τα 18!!!

Αν οι Ιταλοι θελουν να νομοθετησουν σωνει κι καλα ας κανουν υποχρεωτικες τις σχολες γονεων, ετσι ωστε να βγαινουν ελευθερα και ανεξαρτητα τα παιδια οταν ενηλικιωθουν (οχι απαραιτητα στα 18) απο την πατρικη εστια γιατι ετσι θα θελουν τα ιδια. θεωρωντας ασφαλη βαση το πατρικο τους για να φυγουν και εξερευνησουν τη ζωη με το δικο τους τροπο...

Για τα ελληνικα δεδομενα τωρα... Ας βρεθει κανενας μαγικος τροπος να μην ξαναβρεθουμε τσουβαλιασμενοι σε ενα σπιτι τρεις και τεσσερις γενιες εξ' αιτιας της οικονομικης εξαθλιωσης στην οποια μας ριχνουν και τελος για τις σχολες γονεων που ανεφερα, πριν γινουν υποχρεωτικες καλο θα ηταν να δουλευουν κιολας γιατι στα χαρτια υπαρχουν και χρηματοδοτουνται απο 30ετιας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, νομίζω ότι το οικονομικό θέμα είναι και μια μικρή δικαιολογία για πολλούς, όταν υπάρχει το δίλημμα "να ζήσω μόνη με 600 ευρώ και να στερηθώ ή να είμαι σπίτι μου και τα 600 ευρώ να είναι όλα δικά μου;" όλοι πάμε στην επιλογή πατρικό και πάλι πατρικό...

δεν σημαίνει όμως ότι και στο εξωτερικό τα νέα παιδιά που βγαίνουν σε σπουδές ή σε δουλειά είναι σε καλύτερη κατάσταση, μπορεί να παίρνουν πιο πολλά αλλά η ζωή είναι πολύ πιο ακριβή, και γι' αυτό αναγκάζονται και μένουν 5-6 άτομα σε ένα σπίτι και στην ουσία έχουν ένα δωμάτιο δικό τους και ούτε κάνουν τη ζωή που κάνουμε οι περισσότεροι από εμάς με συχνούς καφέδες και εξόδους γενικότερα...

εν ολίγοις, είτε με λίγα είτε με πολλά, άμα θες μπορείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κακα τα ψεματα ο ελληνας ειναιμαθημενος σε ανεσεις θελει να τρει το σουβλακιτου να πηγαινει για πιτσα και ποτακι και αν μπορει τα χρηματα που παιρνει απο την δουλεια του να τα κραταει στοα κεραιο καλα ειναι; Τωρα βγηκε ο χαμηλος μσθος πριν 10 χρονια δνε ηταν ; ειχε άλλαξει τιποτα στη ελληνικη κοινωνια ; ποιο κοριτσι ανετα μπορει να πει στα 18 του θα φυγω να παω διακοπες και δε θα αρχισει η ανακριση ; ισως να τα λε αυτα επειδη μεγαλωσα σε ενα περιβαλλον πολυ αυστηρο εως τα 25 ο πατερας μου κατευθυνε τη ζωη μου εργαζομουν απο τα 1 δνε ειχα αναγκη την οικονομικη ου ενυσχυση με θεωρουσε στα 23 ετοιμη για γαμο αλαλ οχι για να μεινω μονη για αν παω καπουσαββατοκυριακο δηλαδη επρεπε να εω παντα καποιον πανω απ το κεφαλι μου .Εαν θεσουμε στα παιδα μας απο πολυ μικρα οτι ολα εχουν ορια δνε νομιζω να μην μπορουν να α βγαλουν περα ας σταματησουμε αν α ντνουμε με μαρκες γιατι δηλαδη να πρπει αν βαλει το τζιν που εχει 80 ευρω ενω μορει να βρει και ενα με 20 προχτες ειπε ενας πιτσιρικας :ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΟΝΟ 40 ΕΥΡΩ ; ακουτε ;εμενα μο φανηκε τρελο 40 ευω για μια ζωνη; αν προσφερουμε στα παιδια τα ακριβα και τις φιρμες οχι με 650 που συμφωνω δε ειναι χρηματα αλλα ουτε με 2000 δνε τη βγαζουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν καποια εμενε μονη της αρκετα προσφατα η μενει μονη της ας μας πει ποσο χρειαζετε για να ζησεις στην ελλαδα μονος σου αν δεν μπορουν οι γονεις σου να σε στηριξουν

υπαρχει ενοικιο με 100 ευρο δεη ποσο πληρωνεις???νερο????

φτανει οτι περισευει για το σουπερ μαρκετ??????????????????????

δεν συζηταμε καθολου για διασκεδαση

μιλαμε για κοπελα με μισθο 680 ευρο που ηταν πριν μερικους μηνες ο βασικος

αληθεια σε λιγο ο μισθος μειωνετε οπως ανεφερε και μια αλλη κοπελα

το φ.π.α αυξανετε και αρα ολα τα προιοντα αυξανονται ο μισθος ενδεχετε να μειωθει και αλλο ενω παλι ολα τα βασικα προιοντα θα αυξανονται ατα η καταναλωτικη μας δυνατοτητα μειωνετε πως θα καταφερει ενα νεο παιδι 18 ετων να μεινει τωρα μονο του ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια στα 18 τι δουλεια θα κανει ενα παιδι;;;

Η΄ σε καφετερια θα δουλευει ή ντελιβερι ή υπαλληλος σε καταστημα.

Και ποσα θα παιρνει;;;

Αντε να παιρνει 700;;;;

Πως θα καλυψει σπουδές, ξενες γλώσσες , ενοικιο, σουπερ μαρκετ, ρουχισμό;;;;(δεν εβαλα μεσα διασκεδαση)

Για μια γκαρσονιερα της κακιας ώρας στον Αγιο Παντελεημονα θες τουλαχιστον 300. :S:S:S:S:S

Με τα υπολοιπα 300 τι θα πρωτοκανει;;;

Αρα πάλι θα πρεπει να βοηθησουν οι γονεις.

Και αν αυτοι οι γονεις δεν εχουν;;;

Εγω θεωρω οτι το οικονομικο ειναι ο κυριος λογος που ενα παιδι δε φευγει απο το σπιτι του.

Δε νομιζω οτι σε ολους πια τους αρεσει να ακουνε τη γκρινια της μαμας τους μονο και μονο για να βρουνε σιδερωμενα ρούχα.

και ναι για να ζησεις στην Αθηνα αξιοπρεπώς θες τουλαχιστον 1000 Ευρω μισθο.(και παλι δε βαζω μεσα διασκεδαση και αμαξι)

Και ναι αυτοι που μας κυβερνανε θελουνε σκοτωμα γιατι μας φτανουν στην εξαθλιωση και μας λενε να ειμαστε και ικανοποιημενοι με τα 600 ψωροευρω που μας πετανε στη μουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Κοριτσια στα 18 τι δουλεια θα κανει ενα παιδι;;;

Η΄ σε καφετερια θα δουλευει ή ντελιβερι ή υπαλληλος σε καταστημα.

Και ποσα θα παιρνει;;;

Αντε να παιρνει 700;;;;

Πως θα καλυψει σπουδές, ξενες γλώσσες , ενοικιο, σουπερ μαρκετ, ρουχισμό;;;;(δεν εβαλα μεσα διασκεδαση)

Για μια γκαρσονιερα της κακιας ώρας στον Αγιο Παντελεημονα θες τουλαχιστον 300. :S:S:S:S:S

Με τα υπολοιπα 300 τι θα πρωτοκανει;;;

Αρα πάλι θα πρεπει να βοηθησουν οι γονεις.

Και αν αυτοι οι γονεις δεν εχουν;;;

Εγω θεωρω οτι το οικονομικο ειναι ο κυριος λογος που ενα παιδι δε φευγει απο το σπιτι του.

Δε νομιζω οτι σε ολους πια τους αρεσει να ακουνε τη γκρινια της μαμας τους μονο και μονο για να βρουνε σιδερωμενα ρούχα.

και ναι για να ζησεις στην Αθηνα αξιοπρεπώς θες τουλαχιστον 1000 Ευρω μισθο.(και παλι δε βαζω μεσα διασκεδαση και αμαξι)

Και ναι αυτοι που μας κυβερνανε θελουνε σκοτωμα γιατι μας φτανουν στην εξαθλιωση και μας λενε να ειμαστε και ικανοποιημενοι με τα 600 ψωροευρω που μας πετανε στη μουρη.

πες τα χρυσοστομη!!!

η ανιψια μου νοικιασε ενα σπτι 250 ευρω και ο μισθος της ειναι 500!!!!

ειναι 19 χρονων και πρεπει να τα βγαλει περα γιατι δυστυχως δεν εχει αλλου να μεινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω σε όλα αυτά που είπατε και το γεγονός ότι

τα είδη Super maerket στην Ελλάδα είναι τα κριβότερα σε όλη την ΕΕ.

Μα είναι δυνατόν;;; Το γάλα να κοστίζει διπλάσια τιμη απ' ότι στη Γερμανία; Το ίδιο και ο κιμάς. Και μιλάμε για είδη 1ης ανάγκης...

Τα Lidl της Ελλάδας να είναι τα ακριβότερα σε όλη την εε;;;;

Ανεπίτρεπτο! Τη στιγμή που οι μισθοί ήταν και θα είναι χαμηλότεροι! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με βαση την οικονμκη κριση η οποια ακομα δεν εχει ολοκληρθει και θα το δειτε ερχετε νεο κυμα μετρων τον Οκτωμβρη και άλλο ενα τετοιο καρο το 2011 το οποιοθα ειναι καταστροφικο .Δυστυχως θα ξαναγυρισουμε σε πρωτυπο ζουμε ολοι μαζι ε ενα δωματιο για να εξοικωνομσουμε καποια χρηματα βλεπω να μενουν οχι μονο οι γονεις με τα παιδια αλλα να παιρνουε μαζι και τη γιαγια και το παππου γα ν μην πληρωνουν ενοικιο τα πεθερικα μου παιρνουν σνολικα συνταξη 700 ευρω και οι δυο μαζιαπο αυτα θελι τα 400 για το εοικιο καιμε τα υπολοιπα καλουνται να ζησουν να πλρωσουν φαρμακα πετρελαιοκαι οτιδηποτε άλλο χρειαζετε ενα σπιτι η μαμα μου τωα πο πεθανε ο πατερας μου δνε ξερω τη συνταξη θα τη δωσουν ευτυχως δνε πληρωνει ενοικιο.Απλα εγω λεω οτι περα απο το οικονομικο οι ελληνες το εχουμε αυτο το δεσιμονα ειμαστε με τα παιδια μας απο πανω η οικονομικη κριση εσκασε τωρα τα προηγουμενα χρονια δνε ηταν ετσι τραβηγμενα υπηρχε προβλημα αλλα οχι αυτο το χαλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia drama h katastash.Sygnwmh alla emeis zoume hdh me th giagia k ton pappou.synolo mazi me ta mwra eimaste 6 atoma se ena 4ari eutyxws einai dikos mas kai de plhrwnoume enoikio.

Alla h giagia kai o pappous einai spiti gia na menoun k na prosexoun ta mwra epeidh emeis leipoume sxedon olh mera twra me to magazi.

Ta eksoda afhsteeee!To pws exoume akoma na fame de kserw....

K mono to faghto gia 6 atoma...einai arketa.

Afou exoume thn ygeia mas pali kala.

Na exoume thn ygeia mas tha leme gia na douleuoume sa ta skylia me psoromisthous gia na mh peinasoume.

Agrioi kairoi...exw apogohteutei apth patrida mou gia ola!

Exoume skeftei akoma na fygoume k sto ekswteriko alla.....

:(

Koritsia abebaio to mellon poso mallon gia ta paidia mas.

To paidi sta 18 otan tha thelei na fygei apto spiti tou prepei na kserei k tis epiptwseis,an yparxoun lefta na voithisoun oi goneis sthn arxh kalws.

Pantws kalo tha einai me auto to tropo na mathei k tis dyskolies ths zwhs.

Kserete me th laxtara tha faei to fai pou agorase k eftiakse mono tou?

Apto na exei etoimo to piato to zesto sto trapezi kai na sou kanei k parapona apo panw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο καλο της ιστοριας αυτης,δηλαδη της οικονομικης κρισης,ειναι οτι θα σμιξουνε οικογενειες παλι..και το πιο σπουδαιο θα μαθουμε να σεβομαστε το χρημα...να μην ειμαστε αχαριστοι...γιατι ειμαστε....εχουμε τα "παντα"και παλι ολο και κατι μας φταιει...

οσο για τα παιδια μας...χαιρομαι που ειναι μικρα και δεν εχουν μαθει τι παει να πει τηλεοραση,αμαξι,πολυτελειες και ολα αυτα με τα οποια ειναι γαλουχημενα τα περισσοτερα πλεον ελληνοπουλα....να μην εχει η μανα να βαλει δευτερο βρακι και να αγοραζει στο γιοκα της το πιο ακριβο κινητο μονο και μονο επειδη το εχουν καποιοι αλλοι η για να κανει φιγουρα στους φιλους του...εμενα προσωπικα αυτη η απλιστια με εχει κουρασει...ας κοιταξουμε τι εχουμε ολοι στα σπιτια μας...ολα σχεδον ειναι πολυτελειες...

ειλικρινα θα ημουν πολυ ευτυχισμενη αν εγω και τα παιδια μου μεγαλωναν σε μια αλλη εποχη...σε μια πιο αγνη εποχη...και οχι αυτη...

δυστυχως η ευτυχως ερχονται πολυ χειροτερα απο αυτα που ζουμε αλλα και απο αυτα που φανταζομαστε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...