Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΩ


Recommended Posts

Ένα μπράβο κι από μένα για την προσπάθεια! Ελπίζω και εύχομαι να το κόψεις τελείως και να μην το ξαναβάλεις στο στόμα σου ποτέ! Αν και δεν διάβασα όοοολα τα προηγούμενα ποστ, με ενόχλησε πολύ το γεγονός, κάποιες γυναίκες που δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει εθισμός από τσιγάρο, να σχολιάζουν με τόσο άσχημο τρόπο αυτό το γεγονός...

Ήμουν σχεδόν 10 χρόνια καπνίστρια, από τις μανιώδεις... Δεν άντεχα ούτε λεπτό χωρίς τσιγάρο, και παρόλο που είχα κάνει αρκετές προσπάθειες να το κόψω δεν τα κατάφερα... Όταν γνώρισα τον άντρα μου, προσπαθούσε να με πείσει να το κόψω, αλλά εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα... Θυμάμαι ακόμα, όταν ήμασταν διακοπές και με είχε ζαλίσει λέγοντας πότε θα το κόψεις και πότε θα το κόψεις... Εγώ, απλά για να μην τον ακούω του λέω τον Σεπτέμβρη... (δεν του διευκρίνησα όμως ποιον Σεπτέμβρη??? του 2009? του 2060???) Ενάμιση χρόνο μετά, αφού διανύαμε τον δεύτερο Σεπτέμβρη, κάνω το τεστ εγκυμοσύνης και βγαίνει θετικό! Έκανα 10 τσιγάρα μονοκοπανιά μέχρι να συνηδειτοποήσω τι συμβαίνει, τελείωσα το πακέτο, και από το επόμενο πρωί δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου... Και μάλλον ούτε πρόκειται! Όλα αυτά τα οφείλω στη δύναμη της θέλησης που μου έφερε αυτό το μωρό! Υπήρξαν αρκετές φορές που το ήθελα, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν το έβαλα στο στόμα μου αυτούς τους μήνες. Γεννάω σε 2 εβδομάδες...!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σε σένα!

Σόρυ για το μεγάλο ποστ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι πάρα πολύ που προσπαθείς. Να θυμάσαι ότι το κάνεις για μια ψυχούλα που έίμαι σίγουρη ότι λατρεύεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχάς θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο :woohoo: :woohoo: :woohoo: για την προσπάθεια που κάνεις και να σου πω και ένα ευχαριστώ γιατί παρά την όλη "επίθεση" που δέχτηκες (απο ενδιαφέρον και ανησυχία ) έπέδειξες ήθος και προσωπικότητα... το εκτιμω αυτό και μου άρεσε πολύ.

Μαρίακρήτη μπράβο και σε σένα κοπέλα μου, με το καλό το μωράκι σου!!!!!!!!!! :):kiss::)

Τα φιλιά μου!!!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπράβο κορίτσι μου αντε και μη καπνιστρια αν το συνηθίσεις θα δεις ειναι καλύτερα!!!!ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΣΙΓΑΡΟ ΑΥΤΟ ΣΚΕΨΟΥ!!!ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πω καιγω την αμαρτια μου ελπιζωντας να σε μεταπεισω.. ειμαι 38 ετων και καπνιζω απο τα 17 , στην 1η εγκυμοσυνη καπνιζα κανονικα (15τσ ημερησιως), πριν 20 χρονια μιλαμε τωρα.. το κοριτσακι μου βγημε υγειστατο ..αλλα...... με την παροδο του χρονου αρχισαν τα προβληματα , με αποτελεσμα να τρεχουμε σε νοσοκομεια καθε τρισ και λιγο με διαγνωση ασθματος .. να οι σπυρομετρησεισ, να οι κορτιζονεσ , να τα φαρμακα .. με αποτελεσμα να ταλαιπωρειται η κορη μου με χρονιο ασθμα πλεων . ειναι 20 ετων σημερα , εκανε ενα αγορακι με μεγαλη ταλαιπωρια στην εγκυμοσυνη της λογο του ασ8ματος της ..αν ειναι δυνατον κανε μια προσπαθεια .. για το καλο του παιδιου .. εγω το σκυλομετανιωσα , αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω , θα το εκοβα , για να μην ταλαιπωρειται το κοριτσι μου απο δικια μου αδυναμια... σκεψου το .. περικλειω μια εικονα απο την κορη μου σε ηλικια 17 ετων ...απο νοσοκομειο με αναπνευστικουσ σωληνες για υποστηριξη της αναπνοης της .. δεν ειναι και οτι καλυτερο να βλεπεις το σπλαχνο σου να υποφερει να παρει ανασα απο δικια σου υπαιτυοτιτα , και ειρωνια σε ολο αυτο , να εισαι εσυ εκεινη που θα τισ δωσης την πρωτη πνοη γενωντας την ... αν ειχα μυαλο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ενα πραγαμ ξερω...ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΤΥΗΤ ΤΗΝ ΧΑΡΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΤ...ΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ)ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΜΕΤΑ΄/ Ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
:( Egw prin thn egkumosunh kapniza manoiodws mporei k 2 paketa thn hmera gia mena htan k einai polu duskolo na to kopsw teliws maxairi gt den eixa emetous k polles zalades, polles egkues auto tis vohtha polu apla to ellatwsa kanw 2 me 3 thn hmera k apo ta elafra prepei na to kopsoume gt akoma k meta th genna ginetai pio epikundino gt thhlazoume ...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πρεπει να παραδεχτω οτι το τσιγαρο με ενοχλει αφανταστα. Με ενοχλουν αυτοι που βλεπουν οτι ειμαι εγκυος και ερχονται και καπνιζουν διπλα μου ή στο σπιτι μου. Με εκνευριζει που σε αυτη τη σκ@τοχωρα δεν καταφεραν να εφαρμοσουν ενα νομο και οπου κι αν παω δεν μπορω να αναπνευσω.

Και ετσι ενιωθα και πριν την εγκυμοσυνη. Ειμαι ΚΑΤΑ του τσιγαρου, ΦΑΝΑΤΙΚΑ.

ΟΜΩΣ

Δεν θα καταδικαζα ποτε μια γυναικα που καπνιζε πριν την εγκυμοσυνη και συνεχιζει να το κανει. Μανες θα γινουμε, οχι σουπερ ηρωες. Ολες γνωριζουμε τους κινδυνους, χαζες δεν ειμαστε. Και απο το να σαι σαν ημιτρελη γιατι στερεισαι το τσιγαρο, καλυτερα να κανεις μερικα για να σαι ηρεμη.

Ναι κανει κακο στο εμβρυο, ναι ακουγεται ανευθυνο, αλλα μην τρελαθουμε...

Και γω καθε φορα που παω να φαω ενα γλυκο, ξερω οτι δεν προσφερω τιποτα στα εμβρυακια, μαλλον κακο κανω, βαζω ενα λιθαρακι στο ζακχαρο. Δεν ειναι το ιδιο, αλλα τελος παντων οι εξαρτησεις ειναι εξαρτησεις... Οποιοες και να ναι.Τι να κανουμε... Τελειες δεν ειμαστε. Και ολες μας εχουμε αδυναμιες. Αλλες τρωνε πολυ προκαλωντας προβληματα, αλλες υποσιτιζονται για να μην παχυνουν, αλλες κουραζονται υπερβολικα...

Χαλαρα, ας κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε για μας και τα μωρακια μας, αλλα οι ενοχες δεν βοηθουν σε τιποτα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια ατιμο πραγμα το τσιγαρο! την καταλαβενω τη φιλη μας, ειναι κακο να καπνιζει πολλα τσιγαρα(πακετο για παραδειγμα) την ημερα, αλλα ομως και εγω που καπνιζω απο τα 14 μου καταλαβενω τις δυσκολιες. εγω καπνιζω καποιες φορες οταν δεν αντεχω πλεον αλλο 1 τσιγαρο. μακαρι να φτασει και η φιλη μας σε αυτο το επιπεδο. αλλα ειναι και το περιβαλλον που μας τρελενει πολλες φορες!!!! εγω εχω φτασει στα ορια μου!!!!!! ερχεται η πεθερα μου και ο πεθερος μου σπιτι μου,φτιαχνω καφε και μου αναβουν και οι 2 τα τσιγαρα το ενα πισω απο το αλλο!!!!! μιλαμε κοριτσια για πολυ τσιγαρο!!!!! στη μια ωρα που θα κατσουν θα εχουν γεμισει 2 τασακια!!!! και το σπιτι αν και ανοιγω τα παραθυρα, φου και φου και φου μεσα στη μουρη μου ο καπνος!!!! ε ανθρβωπος ειμαι και εγω ρε γαμωτο!!!! και ξερετε τι με εκνευριζει πιο πολυ?????/ που μολις γεννησω θα το παιζουν αγιοι και αυστηροι!!! ''οχι τσιγαρα μεσα στο σπιτι!!!'',''δεν πιζτευω να καπνισε κανενας μεσα στο σπιτι'' κτλ.... ε οχι ρε παιδια!!!!!!!!!!1 δηλαδη εμενα και το μωρο που ηταν στη κοιλια μας ειχατε χεσμενους και τωρα που γεννησα το παιζουμ,ε αντικαπνιστες?????????????????????? μιλαμε μου ερχεται να τους φερω τα τασακια στο κεφαλι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...