Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΩ


Recommended Posts

Κράτα το στο χέρι σου σβηστό. Ίσως κ αυτό βοηθήσει!

Το έκανε μια φίλη μου στην προσπάθειά της να το κόψει.

Όχι επειδή ήτα έγκυος, αλλά επειδή ήθελε απλά να το κόψει.

Το κρατούσε, κ οταν το βαριόταν το έβαζε μέσα στο κουτάκι του ξανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΡΗ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΤΙ

ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ..ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΡΔΙΑΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ

ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Κ ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!

ΕΑΝ ΕΒΑΖΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ,ΑΝ

ΕΒΑΖΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΤΙ ΑΝΑΠΝΕΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩΣ

ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΚΟΨΕΙ!!

ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ,

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρεπει να το κοψεις εστω και τωρα,αν και νομιζω οτι περασαν οι πιο σημαντικοι μηνες της αναπτυξης του μωρου σου,εκτος αν θελεις να το θηλασεις..δε σου λεει κανεις οτι θελει να εχει προβλημα το μωρακι σου,για να παρεις το μαθημα σου,ισα ισα σαν εγγυες η ηδη μανουλες,νιωθουν θυμο και στεναχωριουνται για αυτο το μωρακι γιατι θελουν να ειναι καλα ολα τα μωρακια του κοσμου..το ξερω γιατι το βιωνω αυτο το συναισθημα..ακομα δε γενησσα και νιωθω ηδη μαμα ολων των παιδιων του κοσμου,θελω ολα τα αγκαλιασω,να τα προστατευσω..οποτε καποια πραγματα πρεπει να τα καταλαβαινεις κι εσυ και οχι να ψαχνεσαι να αρπαχτεις αο οποιαδηποτε κουβεντα..δε λεω οτι συμφωνω να σου μιλανε ετσι,αλλα οπως ζητας να σε καταλαβουνε,ετσι να καταλαβεις κι εσυ οτι η κοπελα ειναι εγκυος και συναισθηματικα ευαλωτη απεναντι σε θεματα μωρων..

σχετικα με μενα τωρα, 5 λεπτα πριν κανω το τεστ ειχα ετοιμασει καφε και εκανα και τσιγαρο,αλλα μολις ειδα το θετικο,ουτε καν να το μυρισω δεν ηθελα,οχι γιατι με ενοχλουσε,απλα δεν ηθελα!!!το μισησα!!απο εκεινη τη στιγμη δεν επετρεπα και δεν επιτρεπω σε κανεναν να καπνιζει μεσα στο σπιτι μου,και φυσικα δεν πλησιαζω ουτε για πλακα τον καπνο..εστω και λιγο απο τον καπνο καποιου να εισπνευσω καταλαθος,πχ αν περασει καποιος απο διπλα μου με τσιγαρο,νιωθω ασχημα για το μωρακι μου γιατι εχω ακουσει για τις συνεπειες στα εμβρυα,και το πως μπορει να αισθανονται οταν καπνιζει η μαμα και δε θα ηθελα να το υποστει το μωρακι μου,δε μου φταιει σε κατι..

προσπαθησε να γινεις λιγο πιο υπευθυνη στο ζητημα του παιδιου σου γιατι θα χρειαστει να κανεις πολλα πραγματα για εκεινο απο δω και περα και να αποδειξεις ετσι στον εαυτο σου και στο μωρο σου οτι ειχε αδικο η μαριακρητη,και οχι να αμυνεσαι απλως με τα λογια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω καση!!! ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειχαμε!! δεν μιλιομουνα..μαλωνα με ολους, εκλαιγα με το παραμικρο και ετρωγα!!

δεν εβγαινα με καπνιστες, και γενικα ημουνα χαλια..πιο χαλια δεν γινοτανε ομως!!

και δεν ημουνα καν εγκυος..

θεωρω πως αν καπνιζα μεχρι την εγκυμοσυνη δεν θα το εκοβα..μου ητανε τρομερα δυσκολο και το συνεχισα εγωιστικα επειδη ολοι μου λεγανε πως δεν μπορουσα να το κοψω!!!!

στο θεμα μας τωρα...

προσπαθησε να το μειωσεις οσο μπορεις για το καλο και των δυο σας

απο τοτε που το εκοψα αλλαξε η ζωη μου χωρις υπερβολες!!!

καπνιζα απο τα 16 το εκοψα στα 27 και καπνιζα 1 1/2 πακετο 25αρι!

καλη συνεχεια να εχεις και καλη γεννα και βασικα οσο μπορεις μακρυα απο τσιγαρο..η ζωη ειναι μικρη για να γινει ακομα μικροτερη!!!!

υγ. λιγο προσοχη πως μιλαμε σε εγκυο κοπελα.. :) ο καθενας με τις αδυναμιες του..

δεν ειμαστε θεοι ετσι? δεν ξερουμε την κατασταση ενος μωρου που δεν γεννηθηκε ακομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειαζετε να ντρεπεσε, να το κοψεις πρεπει. Ελεος!!!!!!!!!

Συγνωμη που σου μιλαω ετσι αλλα εχω παραδειγμα μεσα στην οικογενεια. Ειναι εγκλημα αυτο που κανεις. Μια ξαδελφη μου με τον ιδιο τροπο κατεληξε να γεννησει προωρα και το μωρο να εχει τρυπουλες στην καρδουλα του. Μεχρι 2 χρονων επεινε αντιβιωση απ'την μερα που γεννηθηκε.

Κοφτω τωρα. Δεν υπαρχει δεν μπορω και στο λεω εγω που το εκοψα μαχαιρι την μερα που βγηκε θετικο το τεστ μου, και ακομα δεν καπνιζω με το μωρο να φτα νει τους 8μηνες σημερα. Κοψτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :angry::angry::angry::angry: !!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυσκολο το θεμα σου...

Κι εγω ημουνα καπνιστρια μεχρι το θετικο τεστ και συνεχισα να ειμαι μετα το θηλασμο! Απλα εκανα ενα διαλλειμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και του θηλασμου. Και σ' εμενα τα ημιμετρα δεν πιανουν αλλωστε ετσι (1-2 με τον καφε) το ξαναρχισα και ειμαι παλι στα 15 τσιγαρα τη μερα.

Οι τρομερες αναγουλες και οι εμμετοι το πρωτο τριμηνο με βοηθησαν πολυ στο να το κοψω αλλα και μετα δεν ειχα καμια επιθυμια για καπνισμα. Ηταν μαλλον και αυτο στα πλαισια των πολλων θετικων παραδοξων που συνεβησαν στη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου.

Το να εχεις τυψεις ή να ντρεπεσαι νομιζω πως δεν καλυτερευει καθολου την κατασταση για το μωρο σου. Καθε αρνητικο συναισθημα εχει βιοχημικη συνεπεια που φτανει στο μωρο.

Οτι εγινε μεχρι τωρα, εγινε και δεν μπορει να ξε-γινει... Αρα κοιαξε μπροστα σου με αισιοδοξια και θετικες σκεψεις.

Φαντασου ποσο ομορφο και γερο θα ειναι το μωρακι που σε λιγο καιρο θα εχεις στην αγκαλια σου. Δες την εικονα του αν μπορεις... Υπαρχει μεγαλη δυναμη στη σκεψη και την ψυχη του ανθρωπου που καποιες φορες ανατρεπει αρνητικα δεδομενα...

Ισως αυτο να σε βοηθησει να τα καταφερεις να επιμεινεις στη δυσκολη αποφαση σου να το κοψεις μαχαιρι το ρημαδι!

Μη νομιζεις οτι το να το κοψεις τωρα ειναι αργα, το να το θηλασεις με καθαρο γαλατακι μπορει να ειναι γι αυτο το καλυτερο αντιδοτο για την πισα και τη νικοτινη που εχει παρει ως τωρα.

Τελος, αν δεν το εχεις κανει ηδη ενημερωσε χωρις ντροπες το μαιευτηρα σου γιατι ειναι πολυ πιθανο το μωρακι να ερθει νωριτερα απο οτι το περιμενετε και πρεπει να το ξερει. Ακομα επεμεινε να υπαρχει παιδιατρος παρων την ωρα που θα γεννας.

Δεν θελω να το παρεις καθολου ως παροτρυνση για να συνεχισεις να καπνιζεις αυτο, αλλα ναι εγω ξερω τρεις διαφορετικες μανουλες που καπνιζαν μεχρι την τελευταια στιγμη οσο εσυ και περισσοτερο και γεννησαν υγιη μωρα. Ειναι μια αληθεια (ισως οχι συνηθισμενη ή συχνη) που πρεπει να σου δωσει επλιδα αλλα οχι θαρρος για να συνεχισεις καπνιζοντας μεχρι το τελος...

Σου ευχομαι πραγματικα να τα καταφερεις και για τον εαυτο σου και για το μωρο και να πανε ολα καλα απο εδω και περα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ!!!Η ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ!!!!!!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ...ΑΛΛΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ!!!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΕΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!!

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΩ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ!!ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΜΩΣ ΤΟΕΝΟΙΩΣΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΧΩΝΕΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ!!!!

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ..ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaterinaBaby έγραψε:

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΙΔΕΨΕΤΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ.

ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ. ΗΔΗ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.

ΜΑΡΙΑΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΤΕΘΗΚΑ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΕΠΙΖΗΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΝΗΘΩ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΟΥ. ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ Ε? ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ, ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΜΩΣ

ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΚΤΙΜΩ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΗ?

ΕΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ ΕΤΣΙ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥΣ.

ΕΛΑ ΜΑΖΕΨΟΥ ΚΟΠΕΛΙΑ

λοιπον επειδη εχεις νευρακια να ξερεις ουτε θεμα ηθελα να δημιουργησω ουτε τιποτα μαζι σου εχω αλλωστε δεν σε ξερω και ειλικρινα δεν με νοιαζεις καθολου...αλλα αν θες αναλογισου ποση σημασια εχει για σενα το μωρο σου οταν πανω απο αυτο βαζεις τον εαυτο σου???πλακα μας κανεις??ειναι δυνατον να κανεις 20 τσιγαρα την μερα 8 μηνες τωρα και να εχεις το θρασος να λες αισθανομαι τυψεις αλλα δεν μπορω να το κοψω???ειλικρινα μαλλον μας κοροιδευεις...δεν σε κατακρινω αλλα καπνιζα δυο πακετα την μερα προσπαθουσα 3χρονια να κανω παιδι και καθε φορα που το βλεπω στον υπερηχο νοιωθω οτι αξιζει να μπει οχι απλα πανω απο τα δικα μου θελω και τις δικες μου αναγκες...αλλα πανω απο την ιδια μου την ζωη...ευχομαι να γεννησεις ενα γερο και δυνατο μωρο απλα καποια στιγμη κοιταξε το στα ματια και πες του ενοιωθα τυψεις αλλα μεχρι και να γεννηθεις καπνιζα σαν φουγαρο απλα γιατι....ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ...

θελω να ζητησω συγνωμη απο τα κοριτσια που με ξερουν και εχουμε πει πεντε κουβεντες παραπανω αν το εχω παρατραβηξει...ΣΥΓΝΩΜΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβασα τις πρωτες 2 σελιδες μονο....λυπαμαι που θα το πω το να καπνιζει μια γυναικα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και του θηλασμου το θεωρω πολυ εγωιστικο.Μπορει πολλες κοπελες να διαφωνισουν μαζι μου αλλα αυτη ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη!!

ΚΟΨΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!!

Σκεψου πως σε λιγο καιρο θα κρατας στα χερια σου το αγγελουδι σου και αυτο θα σε κοιταει μες τα ματια και θα σου χαρισει το πρωτο του χαμογελακι....σκεψου την υγεια του και ασε πισω μια κακια συνηθεια!!

Μπορεσα εγω και αλλες κοπολες αρα μπορεις και εσυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζω αρκετές ώρες το θέμα και πήγα πολλές φορές να απαντήσω αλλά έλεγα αστο λίγο πιο μετά..

Κατ' αρχήν σου έυχομαι με το καλό το μωράκι σου!!

Και μόνο που πήρες απόφαση να το μοιραστείς και να πεις όλα αυτά για μένα σημαίνει οτι νιώθεις τύψεις..Δεν είναι αρκετές οι τύψεις τόσους μήνες για να σε εμποδίσουν απο το να καπνίζεις??Δεν καπνίζω τώρα αλλά δεν ήμουν ποτέ φανατική καπνίστρια για να καταλάβω 100% τον εθισμό σου. Πριν την εγκυμοσύνη έκανα 2-3 τσιγάρα.Εκτός από όλα που λένε τα κορίτσια και το βιντεο..να ξέρεις οτι το τσιγάρο δεν έχει άμεσα εμφανή συμπτώματα..αυτό ισχύει και για μας. Εσύ που καπνίζεις νιώθεις οτι έχεις κάτι πολύ σοβαρό στην υγεία σου??Μετά απο χρόνια θα φανεί τι έχει κάνει το τσιγάρο στον οργανισμό σου.

Η θεία μου δεν έχει βάλει ποτέ το τσιγάρο στο στόμα της..ο θείο μου καπνιζε και καπνίζει 3-4 πακέτα την ημέρα. Ποτέ δεν σεβάστηκε τις εγκυμοσύνες της, ούτε έξω δεν πήγαινε να καπνίσει..ήταν σαν να καπνίζει και αυτή. Φυσικά γεννήθηκαν υγειέστατα παιδιά αλλά τώρα μετά απο πόσα χρόνια καλύτερα να μην αναφέρω τα προβήματα υγείας που έχει η ξαδέρφη μου. Το πιο ήπιο να αναφέρω είναι οτι ο ξάδερφος μου έχει ασθμα. Στην κοιλιά και μετά την γέννηση εισέπνεαν τσιγάρο. Πότε δεν το έβαλαν στο στόμα τους αλλά το εισέπνεαν. Δεν έιναι μόνο η εγκυμοσύνη είναι και το μετά...Πως θα μπορείς να έχεις ένα πλασματάκι που μυρίζει τόσο υπέροχα, τόσο αγνό να το αγκαλιάζεις να το φιλάς και είσαι μέσα στο τσιγάρο? Προσπάθησε έστω και τώρα πρώτα για το παιδί σου που θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχει ζήτημα το θέλω δεν το αγαπώ, αλλά και για την δική σου την υγεία.

Ακόμη και τα κορίτσια που απάντησαν άσχημα και σε στεναχώρησαν αν το δεις όσο μπορείς αντικειμενικά έχουν κάποιο δίκιο..

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα..ειναι δυσκολο να κοπει αυτο το πραγμα το ξερω,αλλα πρεπει.Εγω καπνιζα πολλα χρονια.Σχεδον 1 πακετο το ειχα 1/2 μερα.Μεχρι που εμεινα εγκυος στην κορη μου.Στην αρχη ελεγα νταξει μωρε θα συνεχισω το καπνισμα αλλα θα καπνιζω 2 την ημερα οχι παραπανω,ελα ομως που τα 2 γιναν 3,μετα 4.Αρχισα να προβληματιζομαι,ενιωθα τυψεις μηπως παθει κατι η ζωουλα που ειχα μεσα μου.Και βρηκα την δυναμη κ το εκοψα.Μεχρι που γεννησα και για 4 μηνεσ μετα που θηλαζα δεν το ξαναβαλα στο στομα μου οσο δυσκολο κι αν ηταν.Μετα το ξαναρχισα κατι πολυ ασχημο καπνιζα με την κορη μου μεσα στο σπιτι.Ευτυχως δεν υπηρξε κανενα προβλημα.Να μην τα πολυλογω κ σας κουραζω τωρα..το εχω κοψει απο περσι το καλοκαιρι,δεν ειχα καπιο προβλημα υγειας αλλα για να μην αποκτουσα.Εγκυουλες..οσες καπνιζετε να προσεχετε.Ειναι κριμα αφου βλεπουμε οτι ολα ειναι καλα να το συνεχιζουμε.Ας σκεφτουμε κ το μελλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!!!

ημουν κι εγω φουγαροοοοο!!!φανατικη καπνιστρια που εφτανα καθε μερα σχεδον τα 2 πακετα!καπνιζω απο τα 15 μου :dry: ...ναι ξερω ειμαι απαραδεκτη απο τοσο μικρη ...και εφτασα 27!!!εμεινα εγκυος και τις πρωτες 2 βδομαδες εκανα καθε μερα απο 2-3 τσιγαρα παροτι ηξερα οτι εχω τη μπουμπου μου(δεν ηξερα αν ειναι μπεμπης η μπεμπα φυσικα,χαχαχχα).Και ξαφνικα,αρχισαν οι αναγουλες,οχι οι εμμετοι αλλα μονο αναγουλες και με βοηθησε παρα πολυ στο να μην καπνιζω!!!ετσικαι το εκοψα ως δια μαγειας!!! :woohoo: ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ!

Τωρα ειμαι στον 7ο μηνα,τον διανυω και πολλες φορες το χερι μου παει στο πακετο του αντρα μου...παλιοσυνηθεια!!!δεν το αναβω...το κρατω και το κοιτω...

Μια μερα ηπια ντεκαφεινε φραπε!!!ξετρελαθηκα και αρχισα να θελω παλι τσιγαρακι!εκανα 1 και ησυχασα!!!

μετα απο ενα μηνα ξαναεκανα 1!!!οκ?κανε το ιδιο κι εσυ!αν δεν μπορεις εντελως να το κοψεις!1 τον μηνα δεν θα κανει τιποτα στο μωρακι και εσυ δεν θα εχεις τυψεις.σκεψου πως κι εγω ημουν φανατικη καπνιστρια και καταφερα να μην καπνιζω!!!ξερω ποσο δυσκολο ειναι αλλα πραγματικα δεν μπορω να δικαιολογησω την σταση σου .20 τσιγαρα την ημερα???ελεος !!!κανε λιγο κουραγιο και μην καπνιζεις...αν και πρεπει να σου πω πως οτι κακο ηταν να προκαλεσεις στο νινι σου ,το εχεις ηδη προκαλεσει... συνηθως τα αποτελεσματα του καπνισματος σου θα εμφανιστουν αργοτερα μετα τη γεννηση (ασθμα,βρογχιολιτιδες,καρδιολογικα προβληματα)...κριμα ομως ρε συ...κριμα ειναι το νινακι σου!!!

Λοιπον ,ξεχνα τα τσιγαρα και για την υγεια σου!εστω και τωρα κοψτο και κανε ,αν δεν μπορεις αλλιως ,1 ημερησιως.

Εγω σου ευχομαι να μην εχει συμβει τιποτα στο παιδακι σου και ναναι ολα καλα!!!προσπαθησε ομως λιγακι !!!καντο για χαρη του!!!νασαι καλα και μην στενοχωριεσαι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν θα σου αναλυσω το κακο που κανεις σε εσενα και στο μωρο σου με το καπνισμα ...σου τα ειπαν τα υπολοιπα κοριτσια .Αυτο που θα σου πω εναι το εξης ,ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να κοψεις το τσιγαρο κι εγω προσπαθω να το κοψω -εχω να καπνισω 15 μερες :lol: - και κοντευω να τρελαθω!Ειναι φοβερος εθισμος ,το θεμα ειναι οτι πρεπει να ζοριστεις ,παρε καραμελες , τσιχλες ,κομπολοι να απασχολεις το χερι σου.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ πιο εντονα! Προσπαθω εδω και πολυ καιρο να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω :( μην μολυνεις το μωρακι σου με τις βλαβερες ουσιες του τσιγαρου .Εγω οταν νιωσω οτι θελω να καπνισω τρωω μια καραμελα και το ξεχναω.Κοψτο για το θαυματακι που κουβαλας μεσα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιποοοοοοοοοοόν... Πριν μείνω έγκυος κάπνιζα σχεδόν δύο πακέτα την ημέρα... Κακό χούι, αλλά το είχα. Όταν έμεινα έγκυος, ο γυναικολόγος μού επέτρεψε 3 την ημέρα. Άκουσα για άλλους που άφηναν 5, 7, δέκα, μέχρι και για έναν που άφηνε την πελάτισσα του -έγκυο σε δίδυμα- να καπνίσει δύο πακέτα την ημέρα. Δεν επηρεάστηκα από αυτά και τήρησα το αρχικό "Μέχρι τρία την ημέρα".

Το να κόψει με το ζόρι μια έγκυος μαχαίρι το τσιγάρο, έχει αποδειχτεί χειρότερο από το να κάνει 2-3. Το στρες είναι εξίσου κακό κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης (και κακά τα ψέματα, αν κόψεις το τσιγάρο σε δέκα ανθρώπους, οι 9 θα στρεσαριστούν πολύ).

Όπως και να 'χει και για μένα οτιδήποτε παραπάνω από 3 τσιγάρα/ημέρα, είναι υπερβολή... Μια κωλομανία είναι που μπορείς να την κοντρολάρεις... Έστω και για 9 μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Το να κόψει με το ζόρι μια έγκυος μαχαίρι το τσιγάρο, έχει αποδειχτεί χειρότερο από το να κάνει 2-3. Το στρες είναι εξίσου κακό κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης (και κακά τα ψέματα, αν κόψεις το τσιγάρο σε δέκα ανθρώπους, οι 9 θα στρεσαριστούν πολύ).

Ποιές ακριβώς μελέτες το έχουν δείξει αυτό; Εδώ για πιο απλά θέματα και οι γνώμες των γιατρών διίστανται και γιαυτό θέλετε να μου πείτε ότι όλοι συμφωνούν;; Ένας γιατρός μπορεί να πει επιτρέπονται 2-3 (απαράδεκτος κατα τη γνώμη μου) και άλλος καθόλου (που είναι κ το σωστό). Το πιο "βολικό" είναι δηλ. να βρεις αυτόν που αποδέχεται τέτοιες μελέτες;;

Άσε που λίγο σαν δικαιολογία μου κάνει αυτό το "αν δεν καπνίσω θα αγχωθώ"!!. Δηλαδή και στις δυο περιπτώσεις χαμένη;;; Ε αγχώσου τότε!! Μήπως αυτή είναι η μοναδική αιτία που μπορεί να αγχωθεί μια έγγυος; Εδώ αγχωνόμαστε με το παραμικρό! Άσε που μπορεί οποτεδήποτε να μας συμβεί κάτι αναπάντεχα δυσάρεστο. Τότε δε θα αγχωθούμε;;; Το άγχος δεν μπορείς να το προγραμματίσεις, το σίγουρο όμως είναι ότι το τσιγάρο ενοχλεί απεριόριστα ένα ανυπεράσπιστο μωράκι!!!

Lollipop έγραψε:

Δυστυχως ειμαι η τελευταια που μπορω να την κατα-κρινω γιατι κ εγω κανω ενεσεις για την 1η μου εξω/κη κι τα κανω τα τσιγαρακια μου

Lollipop καλή μου αν θες να μ'ακούσεις (γιατί κ εγώ με την 1η μου εξωσωματική έμεινα τώρα έγγυος) κοψτό πολύ πριν κάνεις την εμβρυομεταφορά. Για ποιό λόγο να μην υποδεχτείς τα εμβρυάκια σου σε ένα καθαρό και φιλόξενο περιβάλλον παρά σε ένα σύννεφο καυσαερίου; Εσένα πού θα σου άρεσε να σε βάλουν;; ;) Εγώ που δεν είμαι καπνίστρια την περίοδο της αγωγής απεφευγα όχι μόνο τους καπνιστές αλλά ακόμα και να μυρίσω το αλκοόλ. Πιστεύω ότι ο οργανισμός πρέπει να είναι αποτοξινωμένος πριν συλληφθεί το μωράκι. Σκέψου ότι ίσως έτσι θελήσει να μείνει και πιο εύκολα.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenitsa έγραψε:

Mamoli έγραψε:

Ποιές ακριβώς μελέτες το έχουν δείξει αυτό; Εδώ για πιο απλά θέματα και οι γνώμες των γιατρών διίστανται και γιαυτό θέλετε να μου πείτε ότι όλοι συμφωνούν;; Ένας γιατρός μπορεί να πει επιτρέπονται 2-3 (απαράδεκτος κατα τη γνώμη μου) και άλλος καθόλου (που είναι κ το σωστό). Το πιο "βολικό" είναι δηλ. να βρεις αυτόν που αποδέχεται τέτοιες μελέτες;;

Άσε που λίγο σαν δικαιολογία μου κάνει αυτό το "αν δεν καπνίσω θα αγχωθώ"!!. Δηλαδή και στις δυο περιπτώσεις χαμένη;;; Ε αγχώσου τότε!! Μήπως αυτή είναι η μοναδική αιτία που μπορεί να αγχωθεί μια έγγυος; Εδώ αγχωνόμαστε με το παραμικρό! Άσε που μπορεί οποτεδήποτε να μας συμβεί κάτι αναπάντεχα δυσάρεστο. Τότε δε θα αγχωθούμε;;; Το άγχος δεν μπορείς να το προγραμματίσεις, το σίγουρο όμως είναι ότι το τσιγάρο ενοχλεί απεριόριστα ένα ανυπεράσπιστο μωράκι!!![/quote:b6zk7939]

Εφόσον δεν είσαι καπνίστρια, καλύτερα να μην είσαι τόσο απόλυτη! Έγραψα την προσωπική μου εμπειρία με απόλυτη ειλικρίνια. θα μπορούσα να το παίξω τρελίτσα -όπως πολλές άλλωστε- και να πω ότι δεν κάπνισα ούτε ένα τσιγάρο στην εγκυμοσύνη μου. Το ότι ο γιατρός μου επέτρεψε 3 τσιγάρα την ημέρα, είχε ως αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες να μην κάνω κανένα. Στο μυαλό ενός φανατικού καπνιστή, λειτουργεί καλύτερα το να του επιτρέψεις 3 τσιγάρα, από το να του το κόψεις τελείως... Αυτό αν θες το καταλαβαίνεις, αν θες δεν το καταλαβαίνεις...

Σαφώς και θα προτιμούσα να είχα τη δύναμη να μην κάνω ούτε ένα τσιγάρο και σαφώς θαυμάζω τις καπνίστριες που το κόβουν μαχαίρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου καταλαβαίνω τη κατάστασή σου και τι περνάς γιατί έχω βρεθεί σε ανάλογη και ξέρω πόσες τύψεις και ενοχές έχει όλο αυτό....απο τη μια να ντρέπεσαι και απο την άλλη να θέλεις σαν τρελή να καπνίσεις.

Και για μένα ήταν πολύ δύσκολο και να φανταστείς πως η δουλειά μου είναι να προτρέπω ανθρώπους να κόψουν τα ναρκωτικά (?!?).

Προσπάθησε τουλάχιστον να το ελαττώσεις και αν δεν μπορεις ακόμα και αυτό, απευθύνσου σε κάποιο κέντρο στις πανεπιστημιακές κλινικές των νοσοκομείων υπάρχουν ανάλογα κέντρα που θα σε βοηθήσει και θα σε στηρίξει σε αυτή σου τη προσπάθεια.

Πάνω απο όλα ηρέμησε και μετρίασε όλα αυτά που σε οδηγούν στο κάπνισμα...π.χ το να κόψω τον καφέ εμένα με βοήθησε στο να μην καπνίζω, κλπ.

Με το καλό πάντως το μωράκι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Σαφώς και θα προτιμούσα να είχα τη δύναμη να μην κάνω ούτε ένα τσιγάρο και σαφώς θαυμάζω τις καπνίστριες που το κόβουν μαχαίρι!

Ωωωωωωωωωωωω....... Ευχαριστώ για το θαυμασμό!!! :P:P

Που είσαι κοπελάρα μου? Τι κάνεις?

Πάω να ξαπλώσω και αν τα καταφέρω θα σε στείλω μήνυμα στο fb μέσω κινητού!

Εμ πως.. Πήρα κινητό που μπαίνει στο fb!!! ;) :woohoo:

Κανείς γιατρός πιστεύω δε θα ρίσκαρε τη φήμη του και το όνομά του με το να προτείνει σε επίτοκο να καπνίζει 3 τσιγάρα την ημέρα αν δεν ήταν απόλυτα σίγουρος ότι δεν βλάπτουν σοβαρά την υγεία του εμβρύου. Και λέω σοβαρά στην προσπάθειά μου να το διαχωρίσω από το "ασόβαρα" που είναι π.χ. το να γεννηθεί το μωρό 300 ή 500 γρ λιγότερο από όσο θα γεννιόταν υπό άλλες συνθήκες!

Το έκοψα μαχαίρι με το που έμεινα έγκυος, δεν διανοήθηκα να το βάλω στο στόμα μου (9 μήνες ζούσα μέσα στο άγχος αν θα γεννηθεί γερό το μωρό μου, που κότσια να καπνίσω? :huh: ) θεωρώ κι εγώ πολύ άσχημο αυτό που κάνει η φίλη μας, αλλά μέχρι εκεί! Σχόλια για το αν είναι έτοιμη για να γίνει μάνα ή αν αγαπάει το παιδί της τα βρίσκω άστοχα και απολύτως άκυρα!

Αυτά από εμένα!

Τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenitsa έγραψε:

;

Άσε που λίγο σαν δικαιολογία μου κάνει αυτό το "αν δεν καπνίσω θα αγχωθώ"!!. Δηλαδή και στις δυο περιπτώσεις χαμένη;;; Ε αγχώσου τότε!! Μήπως αυτή είναι η μοναδική αιτία που μπορεί να αγχωθεί μια έγγυος; Εδώ αγχωνόμαστε με το παραμικρό! Άσε που μπορεί οποτεδήποτε να μας συμβεί κάτι αναπάντεχα δυσάρεστο. Τότε δε θα αγχωθούμε;;; Το άγχος δεν μπορείς να το προγραμματίσεις, το σίγουρο όμως είναι ότι το τσιγάρο ενοχλεί απεριόριστα ένα ανυπεράσπιστο μωράκι!!!

συμφωνω σε αυτο το κομματι απολυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω το κοψα μαχαιρι!με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη μου

κ φυσικα εχω απεξαρτηθει εντελως απο το καπνισμα

ουτε να το σκεφτομαι! πανε 2 χρονια τωρα

ολα στο μυαλο ειναι,νομιζω,τελικα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πειραζει βρε Γιωτα εμεις εμπειρικα μιλαμε ;)

δεν υποδεικνυουμε σε κανεναν να κανει οτιδηποτε, right? ;)

α! κ γω δεν διαβασα τα προηγουμενα :P :laugh:

τι κανει η κωσταντινα?

εμαθα περπατατε! :cheer:

κ μεις! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na kataxrasto to thema tis kopelas gia ena lepto g na apantiso sti filtati thalia ,nai!!!! perpatame k xtupame!!!!tin epomeni fora pou tha erthoume tha pioume kafedaki se kanena paidotopo na peksoun kiolas,tha se paro til

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη το εκοψα μολις εμαθα οτι ημουν εγκυος γιατι ημουν αρκετα φοβισμενη επειδη ειχα μια αποβολη πριν(χωρις ναχει να κανει με το τσιγαρο ενοειτε)το αρχησα μολις σταματησα το θηλασμο σαν να μην το ειχα κοψει ποτε...στη δευτερη εγκυμοσινη τωρα δηλαδη εως 3 μηνωνκαπνιζα που και που ενα...τωρα το ζηταω οταν ειμαι αγχωμενη αλλα προσπαθω...σιγουρα θα το ξαναρχησω μετα το θηλασμο..λαθος βεβαια αλλα...μακαρι να αντεχα... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...