Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερματεγχυση υπαρχουν θετικα αποτελεσματα?


Recommended Posts

Εφτασαν οι μερες ...Αυριο παω να δουμε τα αυγουλακια και αν ολα πανε καλα την Τεταρτη θα κανουμε την δευτερη προσπαθεια ! Ανεμος78 απο οτι θυμαμαι κι εσεις αυτη την βδομαδα ξεκινατε, αντε με το καλο !!! Καλη επιτυχια !Ο Μαης ας ειναι ο τυχερος μας μηνας :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ego adia8ethsa shmera...den 8elo na kano allh spermategxhsh...einai xashmo xronou...giati giati giati....na eimai mesa sta neogenhta(logo douleias) kai na mhn mporoume na exoume ena mikroulh me ton kalo mou...tosa xronia...elpizo na er8ei kapote o pelargos....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου είμαι σίγουρη ότι το να είσαι ανάμεσα σε μωρά είναι πολύ ψυχοφθόρο όταν εσύ δυσκολεύεσαι να αποκτήσεις ένα δικό σου, αλλά σου δείχνει κι όλας ότι αυτό που προσπαθείς αξίζει τον κόπο.Όταν μια μέρα κρατάς κι εσύ το δικό σου μωράκι στην αγκαλιά σου θα έχεις αφήσει πίσω όλη αυτή την ταλαιπωρία και θα είσαι μια ευτυχισμένη μανούλα :)

Κι εμείς μόλις τελειώσαμε τη θεραπεία με τις ορμόνες που έκανε ο άντρας μου και θα ξεκινήσουμε με σπερματεγχύσεις. Κι εμένα μου ήρθε σήμερα περίοδος, αλλά δεν πειράζει. Θα προλάβω τουλάχιστον να βγάλω το δίπλωμα για τη μηχανή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω κανει 2,οι οποιες δεν εφεραν το επιθυμητο αποτελεσμα.Ομως το σπερμα που εχουμε ειναι πολυ κατω του φυσιολογικου.Εσεις πιστευω θα πετυχετε με 2-3 προσπαθειες γιατι εχετε καλο σπερμα.Να ξερεις πως η σπερματεγχυση ειναι αποτελεσματικη οταν το σπερμα ειναι πολυ κοντα στα φυσιολογικα επιπεδα.Αν υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα τοτε η λυση ειναι η εξωσωματικη.

Εσυ νομιζω πως θα εισαι απο τις τυχερες!!!Αντε κ καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemos τι κανετε?πως πανε τα πραγματα?ειχαμε καμια θετικη εξελιξη?αρχισαμε τις προσπεθειες???αντε γιατι ο μαιος ειναι ο πιο γουρικος μηνας εε???οποτε δεν βλεπω να αργεις και εσυ...αντε περιμενουμε :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.Δεν πηγαν καλα τα πραματα με μενα...δυστυχως δεν μεγαλωσαν οσο επρεπε τα αυγουλακια μου αρα δεν μπορω να προχωρησω στη σπερματεγχυση .Παει κι αυτος ο μηνας...Να ευχηθω καλη επιτυχια στον ανεμο78 που ξεκιναν αυτες τις μερες και σε οσα κοριτσια προσπαθουν, ολα να πανε καλα!!! φιλακια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια γειά σας.

είμαι κι εγώ μια "αγωνιζόμενη" μάνα (δηλ. αγωνίζομαι να γίνω μάνα)

Οι προσπάθειες ξεκίνησαν τον περασμένο Ιανουάριο, πάμε δηλαδή αισίως στον 1μιση χρόνο μαραθώνιου σεξ. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα μιας ακόμα αδιαθεσίας μου που με έχει καταβάλλει αφάνταστα. Για σύντομο ιστορικό, είχαμε κάποια προβλήματα σπέρματος που ξεπεράστηκαν απόλυτα, κι εγώ μια φραγμένη σάλπιγγα που ακόμα και μετά από λαπαροσκόπηση δεν άνοιξε. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας καλές. Έκανα μια προσπάθεια με clomiphene, pregnyl και προγραμματισμένες επαφές, όχι αυτόν αλλά τον προηγούμενο κύκλο μου και δεν πέτυχε. Αυτή τη φορά το αφήσαμε εντελώς στην τύχη, αλλά πάλι δεν πέτυχε.

Αρχίζω να σκέφτομαι πια την ιδέα της σπερματέγχυσης κι εγώ μια που σε 15 μέρες γίνομαι 36 και αγχώθηκα πλέον επισήμως. Το θέμα μου είναι: Επειδή κάνω χρόνια ομοιοπαθητική και εναλλακτικές θεραπείες προσπαθώ να αποφύγω τα φάρμακα και ο,τιδήποτε "βιάζει" τον οργανισμό μου (είναι θέμα εντελώς προσωπικής επιλογής, δεν κρίνω οποιαδήποτε κοπέλα το κάνει). Για τη σπερματέγχυση χρειάζεται να πάρεις φάρμακα, ή μπορείς απλά να παρακολουθήσεις την ωορρηξία σου με υπερήχους και να κάνεις την σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικολ μου μην στεναχωριεσαι κοριτσακι μου ξεκουρασου αυτον το μηνα να παρεις δυναμη για την επομενη προσπαθεια να εισαι ετοιμη και αποφασισμενη..αυτα τα πραγματα χρειαζονται υπομονη δεν μπορεις να ζορισεις καταστασεις το μωρακι σου θα ερθει οταν νοιωσει ετοιμο... :):):) αγγελοσκονη εγω προσωπικα οταν εκανα την σπερματεγχυση και επιασα ειχα παρει για πεντε μερες κλομιφαινη για να με βοηθησει στα ωοθηλακια και 36 ωρες πριν το προγραμματισμενο ραντεβου μια ενεση πρεγκνιλ για να σιγουρευτουμε οτι θα σπασει το αυγουλακι μου...τωρα ξερω αλλες κοπελες που παιρνουν πιο πολλα φαρμακα εξαρταται απο τον γιατρο και σε τι κατασταση εισαι παντως το καλυτερο ειναι να το κουβεντιασεις με τον γιατρο σου....καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Clomiphene δεν θέλω να ξαναπάρω. Πονούσαν υπερβολικά οι ωοθήκες μου και το στήθος μου πρήστηκε πολύ και δεν έχει ξεπρηστεί ακόμα και σήμερα σχεδόν 2 μήνες μετά. Άσε τον πόνο. Θα τον ρωτήσω αν γίνεται σε εντελώς φυσικό κύκλο και θα αποφασίσω μετά. Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.

Να είστε όλες καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nikol111 μη μου στεναχωριέσαι! Όλα καλά θα πάνε την επόμενη φορά!

aggeloskoni ελπίζω όλα να πάνε καλά και να υπάρχει λύση … δε μπορεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσακια για την συμπαρασταση!Μαλλον θα σταματησω την προσπαθεια για την ωρα και βλεπουμε μετα το καλοκαιρι.Καλυτερα να ξεκουραστω και να ηρεμησω. Δεν εχω την ψυχολογια να συνεχισω αυτον τον καιρο.Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες!!!Φιλια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελοσκονη καλησπερα!

η σπερματεγχυση ενδυκνειται εφοσον οι σαλπιγγες ειναι διαβατες δηλαδη αν κανεις ωορηξια απο την καλη τοτε ναι μπορεις να κανεις αλλιως ειναι απαγορευτικη. Επισης, ναι γινεται σε φυσικο κυκλο και κανεις μονο την pregnyl 35 ωρες πριν την ωοθηλακιορηξια , εχω γινει εξπερ στη συγκεκριμενη μεθοδο

καλη επιτυχια

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemos78 ήθελα να σου πω πως πραγματικά σε θαυμάζω...Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και σε σένα και στην γυναίκα σου ό,τι καλύτερο!

Έχω κάνει και εγώ σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο και έπαιρνα μόνο ηπαρίνες γιατι είμαι οριακά θρομβοφιλική.Δεν πέτυχε, αλλά ομολογώ πως δεν με πείραξε πολύ...Δεν πίστευα εξ'ορισμού πως θα πετύχει.Πάντως γενικά έχω καταλάβειπως οι πιθανότητες σε εξωσωματική είναι κάπως περισσότερες,αλλά και πάλι ο παράγοντας τύχη είναι πολύ σημαντικός!

Την Παρασκευή ξεκινάω ενέσεις εξωσωματικής, για να δούμε...φοβάμαι λίγο αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KARKINAKI έγραψε:

αγγελοσκονη καλησπερα!

η σπερματεγχυση ενδυκνειται εφοσον οι σαλπιγγες ειναι διαβατες δηλαδη αν κανεις ωορηξια απο την καλη τοτε ναι μπορεις να κανεις αλλιως ειναι απαγορευτικη. Επισης, ναι γινεται σε φυσικο κυκλο και κανεις μονο την pregnyl 35 ωρες πριν την ωοθηλακιορηξια , εχω γινει εξπερ στη συγκεκριμενη μεθοδο

καλη επιτυχια

;)

Τέλεια. Κάπως έτσι λέω να δοκιμάσω κι εγώ. Θα πάω βέβαια να δω πρώτα έναν ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας γιατρό (λέω να αφήσω αυτόν που είχα στο Έλενα γιατί νιώθω ότι δεν θα με παρακολουθήσει σωστά - δεν πρέπει να κάνεις συχνά υπερήχους για να δεις που βρίσκεσαι με την ωορρηξία σου; Αυτόν μονίμως τον ψάχνω, δεν έχει και ιατρείο εξωτερικό, άστο καλύτερα) Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε σαλπιγγογραφία πριν 2 χρόνια έδειξε φραγμένη η δεξιά σάλπιγγα, και σε λαπαροσκόπηση τον Οκτώβρη που μας πέρασε, έδειξε η αριστερή! ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΜΕΝΗ. Καταπληκτικό; Μη μου πείτε να επαναλάβω τη σαλπιγγογραφία, δεν το ξαναπερνάω με τίποτα αυτό το μαρτύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggeloskoni έγραψε:

KARKINAKI έγραψε:

Τέλεια. Κάπως έτσι λέω να δοκιμάσω κι εγώ. Θα πάω βέβαια να δω πρώτα έναν ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας γιατρό (λέω να αφήσω αυτόν που είχα στο Έλενα γιατί νιώθω ότι δεν θα με παρακολουθήσει σωστά - δεν πρέπει να κάνεις συχνά υπερήχους για να δεις που βρίσκεσαι με την ωορρηξία σου; Αυτόν μονίμως τον ψάχνω, δεν έχει και ιατρείο εξωτερικό, άστο καλύτερα) Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε σαλπιγγογραφία πριν 2 χρόνια έδειξε φραγμένη η δεξιά σάλπιγγα, και σε λαπαροσκόπηση τον Οκτώβρη που μας πέρασε, έδειξε η αριστερή! ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΜΕΝΗ. Καταπληκτικό; Μη μου πείτε να επαναλάβω τη σαλπιγγογραφία, δεν το ξαναπερνάω με τίποτα αυτό το μαρτύριο![/quote:18ybyidp]

κοριτσακι μου εκανα και εγω σαλπιγγογραφια και πραγματικα δεινοπαθησα και εγω...δεν υποφερονταν ..αλλα ηταν απαραιτητο...κοριτσακι μου για τα μωρακια μας τα κανουμε ολα και οπως λεγαν και οι παλιοι..συν αθηνα και χειρα κινει...αρα υπομονη και ειμαι σιγουρη πως και εσυ θα κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να κρατησεις ενα πλασματακι αγκαλια..διαβασε την ιστορια του ανεμος και θα δεις οτι οι ανθρωποι εχουμε τοση υπομονη που θα εκπλαγεις και σκεψου και τις κοπελες που ειναι αναγκασμενες να μενουν 9μηνες ξαπλωμενες στο κρεβατι και πολλες φορες και στο νοσοκομειο...σε καμια δεν αρεσει αλλες ολες σκεφτονται τα μωρακια τους και κανουν κουραγιο...ετσι θα κανεις και εσυ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθα να σπειρω την αμφιβολια :P:P :laugh: :laugh:

Εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια και δεν πονεσα καθολου!!!!Μονο μια μικρη ενοχληση σαν καψιμο ενιωσα οταν μπηκε το σκιαγραφικο υγρο κ λιγες ροζ σταγονιτσες ειχα.Αμεσως μετα την εξεταση πηγα για καφε! :blink:

Αν επρεπε να την επαναλαβω θα το εκανα ανετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει να κάνει με την κάθε γυναίκα και το κάθε πρόβλημα.

Και εγώ δε πόνεσα όσο να μην το αντέχω (έχω κάνει πολύ πιο επώδυνες εξετάσεις) αλλά οι σάλπιγγες μου όπως και οι δικές σου ήταν ανοιχτές χωρίς κάποιο εμπόδιο … σωστά;

Που έχεις γράψει τα νέα σου;;;

Πάω να ψάξω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανεμοςςςςς :):):) τι κανεις αγορι μου????πως πατε????εγω μια χαρα πρηζομαι :P:P:P:P σε δυο βδομαδες θα δω παλι το μπουμπουκι μου...περιμενω και τα αποτελεσματα του ΡΡΑΡ-Α και εχω ψιλοαγχωθει μην τυχον με παρει τηλ.και μου πει τιποτα :huh::huh::huh: αλλα ενταξει το ξεπερναω...να σε ρωτησω πριν κανετε την σπερματεγχυση δεν κανει ο γιατρος υπερηχο στην γυναικα σου?????εμενα μου ειχε κανει για να σιγουρευτουμε πως ολα πηγαν καλα...αλλιως δεν θα την καναμε...και λογικα παρακολουθει ποσο μεγαλωνουν τα αυγουλακια σας ετσι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...