Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδάκια του 2007 !!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 610
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια χαρα κ απο εμενα

καραμελενια ευχαριστουμε για την ευχη ..

Καλα τα πηγαμε κοριτσια με το θεμα νεος παιδικος ..Σημερα δευτερη μερα κ ηδη μου λενε ποσο τους αρεσει , για την δασκαλα τους , για τα παιδακια κτλ.Μαλιστα συναντησαμε κ ενα κοριτσακι που ηταν μαζι περισυ στο αλλο σχολειο κ εκαναν χαρες ολα μαζι ..

Ελπιζω τωρα να ξαναμπουμε σιγα σιγα στους παλιους μας ρυθμους κ να κοψουμε την κακη συνηθεια του να μην ξεκουραζονται για μεσημερι ..Ελπιζω επισης να καταφερω την μεγαλη μου κορη να με ακουει που κ που ..Οποτε συζηταμε για να αποφυγει την συζητηση μου τραγουδαει στρουμφοχιονιζει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα πολύ ωραία mama eva, καλή συνέχεια να έχετε.

Ξετρελάθηκε εεεε???

Αλήθεια τι ώρα ξυπνάνε για το σχολείο? Εμένα πάντως αν δεν κοιμηθεί μεσημέρι δεν αντέχει.

Μόλις γυρίσει θα δει 10λεπτά tv παιδικά και μετά θα την κλείσει μόνη της για να κοιμηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

ξυπνανε νωρις θα ελεγα ..φταιει κ λιγο η Αριαδνη που ξυπναει νωρις οποτε θελοντας κ μη ξυπνανε κ αυτες ..Εκει γυρω στις εφτα εχουμε εγερτηριο ..Και μετα απο τοοοοοσους μηνες με μικρα παραδειγματα μεσημεριανου υπνου σημερα κοιμηθηκαν μιαμιση ωρα , οποτε παιρνω κ γω λιγο θαρρος .Για υπνο το βραδυ ειμαστε στις 9 στα κρεβατια μας κ μετραμε προβατακια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάθε μεσημέρι η ίδια ιστορία:Δεν θέλω να κοιμηθώ!!!

Βέβαια μόλις πάει με τον μπαμπά του στο μεγάλο κρεβάτι (γιατί δεν τον αφήνω στο δωμάτιο του, μου ξυπνάει τα μωρά) κοιμάτε αμέσως :):):):)

Το πρωί ξυπνάει ανάλογα με το πότε θα βαρέσουν συναγερμό οι δίδυμες ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καραμελενια κ μενα ετσι μου ελεγαν ..δεν θελω να κοιμηθω ομως η ωρα ξεκουρασης οπως την ονομαζουμε εμεις , ειναι... ιερη.Τους ειχα εξηγησει πολλες φορες οτι ακομα κ αν δεν θελουν να κοιμηθουν την ωρα ξεκουρασης μπορουν να μεινουν στο κρεβατι τους κ να χαλαρωσουν , να διαβασουν το βιβλιο τους η εστω να το ριξουν στην κουβεντα ..Τις περισσοτερες φορες , εννια στις 10 πιανει , ειναι ομως κ καποιες φορες που η κατασταση ειναι ανυποφορη..Ιδιαιτερα τωρα που ειναι κ η Αριαδνη μαζι τους απο φοβο κ μονο οτι μπορει να την παρω απο το δωματιο για να κοιμηθει λιγακι κ αυτο το καημενο , κανουν οσο πιο ησυχα μπορουν ..Θαυμα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aν και θα χαρακτήριζα και τα δυο μου παιδάκια "θηρία", ευτυχώς στο θέμα του μεσημεριανού ύπνου δεν έχουμε θέμα. Βέβαια το δεν θέλω να κοιμηθώ, μου το έλεγε κι εμένα η κόρη μου, αλλά ευτυχως το έκοψε εύκολα.

Κουράζεται αρκετά στον παιδικό σταθμό και από μόνη της θέλει να ξαπλώνει το μεσημέρι.

Ο μικρός όμως μου κάνει νερά, μεσημέρι βράδυ.

Μέχρι πριν 2 μήνες ήταν αρνάκι, τον έβαζα στην κούνια και δεν έκανε κιχ, τώρα μόλις ακούει την λέξη ύπνο...αρχίζει την γκρίνια, κλάμα, και τα "δεν ΄θέλω νάνι"¨και τα σχετικά. Μιλάμε χτυπιέται....και καταλήγουμε για ύπνο στις 12:00, και φυσικά δεν αφήνει και την μικρή να κοιμηθεί νωρίς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κι από μένα!! Εγώ πλέον δε τα κοιμίζω το μεσημέρι γιατί κάθε φορά που μου κοιμόντουσαν το μεσημέρι, το βράδυ είχαμε αγρυπνία @-) ..!! Έτσι τώρα γύρω στις 7:00 τ' απόγευμα αρχίζουν τα μπανιαρίσματα και τα γάλατα (ο ένας, γιατί ο άλλος το' χει κόψει το γάλα και του δίνω γιαουρτάκι) και στις 9:00 η ώρα νάνι!! Βέβαια έτσι δε προλαβαίνω να πάρω και' γω μια ανάσα όλη μέρα αλλά τι να κάνω..?? Ξεκουράζομαι μια και καλή το βράδυ.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης άλλο ένα πρόβλημα που προκύπτει με το να μη κοιμούνται το μεσημέρι είναι ότι πρέπει να βρίσκω συνέχεια τρόπους να γεμίζω το χρόνο τους γιατί με τα παιχνίδια τους μόνα τους δε κάθονται να παίξουν.. [-x . Άλλες φορές τα πάω στη παιδική χαρά που είναι κοντά μας και άλλες κάνουμε κάποια δραστηριότητα στο σπίτι...

Χτές λοιπόν είχα τη φοβερή ιδέα *-:) να ζωγραφίσουμε με δαχτυλομπογιές...

Κορίτσια τι το' θελα..εκτός απ' τα χαρτόνια που είχαμε, ζωγραφίσανε και όλο το υπόλοιπο σπίτι.. x_x ..το χαλί έγινε μπλέ, η κουρτίνα πράσινη..για να μη σχολιάσω τα ρούχα τους, το μπουφάν του άντρα μου και ό,τι άλλο ήταν γύρω-γύρω.. ~x(~x(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα.δεν θυμαμαι αν εχω γινει μελος της παρεας σας.εχω ενα κοριτσακι σχεδον 4,γεννηθηκε 10/2/2007.παμε κ εμεις παιδικο,δευτερη χρονια φετος.του χρονου προνηπια.στο θεμα υπνος δεν εχουμε προβλημα.το μεσημερι αν την βαλω να κοιμηθει θα το κανει αλλα μετα το βραδυ πιανουμε τις 11 κ το πρωι δεν ξυπναει.οποτε επιλεγω να μην την βαζω το μεσημερι κ το βραδυ 9 δεν κουνιεται φυλλο.βεβαια οι ωρες δεν περνανε το μεσημερι αλλα ετυχως καποιες φορες με αφηνει να ξεκουραζομαι στο καναπε (οχι στην κρεαβατοκαμαρα) κ αυτη να παιζει διπλα μου.κατι ειναι κ αυτο.βεβαια καποιες φορες οταν ειναι πολυ κουρασμενη γυρω στις 6 αρχιζει η γκρινια...αλλα προσπαθω να κανουμε κατι μαζι ωστε να το χαρει κ να σταματησει.παντως βρε κοριτσια πολυ σας θαυμαζω εσας που εχετε πολλα παιδακια.χαρα στο κουραγιο σας.η κουραση.... κουραση αλλα κ οι αγκαλιες κ τα φιλια πολυ περισσοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κι από εμένα ξανά!Για όσες δεν με ξέρουν εχω 2 παιδάκια,τη μεγάλη την Λένε Κωνσταντίνα κ γίναμε 3 τον Οκτωβρη.Ξεκινησαμε παιδικό.Την πρώτη εβδομάδα όλα ήταν υπέροχα!Καθότανε μόνο για 2 ωρες κ μάλιστα μου θύμωνε που την έπαιρνα.Την δεύτερη εβδομάδα πηγαίναμε με κλάμματα κ την παίρναμε νωρίτερα,το πρωί δε,πλαντάζει στο κλάμα.Τρίτη εβδομαδα δεν πήγε γιατί ήταν άρρωστη κ ξεκινησαμε πάλι σήμερα.Όλες αυτές τις ημέρες με ρωτούσε αν έγινε καλά κ η απάντηση που περίμενε ήταν όχι.Αν τυχόν κι απαντούσα ναι,εκλαιγε.Ήταν η πρώτη ερωτηση που μου κάνει καθε φορα που ξυπνάει,είτε μεσημερι είτε βράδυ:μαμα εγινα καλά?Πάει η καλημέρα!Το εχει πολύ αγχος.Ελπίζω να το συνηθισει γιατι κι εγω στεναχωριέμαι πολύ.

Όσο για το θέμα του ύπνου εγω είμαι καμμένη!Δεν θέλει να κοιμάται μεσημέρι,με το ζόρι τη βάζω.Κ το βράδυ,είτε εχει κοιμηθεί για μεσημέρι είτε όχι μετα τις 11.30 κοιμαται!Εμείς προσκυνάμε κι εκίνη εχει ορεξη!Κι ας ξυπνησει πρωι κιας μην κοιμηθει μεσημερι,πριν τις 11 οχι υπνο.Τι θα κάνω δεν ξερω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007, καλησπέρα και καλώς ήρθες στην ενότητά μας!!!! Η δική μου κόρη είναι γεννημένη στις 03/02/2007....σας περνάμε 1 ολόκληρη εβδομάδα!!!! :lol::lol:

Λένα μην σκάς....θα συνηθίσει σε λίγο και θα πηγαίνει χαρούμενη στο σχολείο. Δώσε της λίγο χρόνο και θα δεις. ;) Εσύ καλά είσαι? Η μπεμπούλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007, καλησπέρα και καλώς ήρθες στην ενότητά μας!!!! Η δική μου κόρη είναι γεννημένη στις 03/02/2007....σας περνάμε 1 ολόκληρη εβδομάδα!!!! :lol::lol:

Λένα μην σκάς....θα συνηθίσει σε λίγο και θα πηγαίνει χαρούμενη στο σχολείο. Δώσε της λίγο χρόνο και θα δεις. ;) Εσύ καλά είσαι? Η μπεμπούλα?

Καλά ειμαι εγώ Άσπα μου!Με αγωγή βέβαια,αλλά καλά.Δεν ξερω μωρέ,στεναχωριέμαι πολύ που τη βλέπω ετσι κ σκεφτομαι κ να την σταματήσω!Καλημέρα σου είπα?Δεν σου ειπα!ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Λένα χαλάρωσε και μην ξανασκεφτείς το ενδεχόμενο να την σταματήσεις.

Όλα τα παιδάκια στην αρχή έχουν πρόβλημα προσαρμογής.

Θα δεις που σε λίγο καιρό θα ξυπνά και θα πηγαίνει μες στην καλή χαρά.

Λίγο υπομονή και θα δείς....

Την καλημέρα μου!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!Τι κάνουν τα σχολιαροπαιδά σας;;

Ελένη όπως σου είπε και η Ασπα δώστης χρόνο!!Ακόμη και τα παιδάκια που πάνε με χαρά στην αρχή στον παιδικό περνάνε μια φάση ψιλοάρνησης κάπου στις πρώτες εβδομάδες (όπως και ο δικός μου)και πιστεύω πως αυτό οφείλετε 1ον στο ότι τους λείπει το σπίτι τους και 2ον κουράζονται.Θα ξαναστρώσει μην στεναχωριέσαι απλώς λόγω της αρωστιας μπορεί να σου πάρει λίγο παραπάνω!!!

Όταν συνηθισει στους ρυθμούς του παιδικου και καταλάβει ότι το σπίτι παραμένει η σταθερή του αξία όλα θα στρώσουν ;);)

sisi2007 καλωσόρισες στην παρέα!!!!!!Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα.εχουν δικιο τα κοριτσια,αν την σταματησεις το εχασες το παιχνιδι.εμεις ξεκινησαμε περισυ το σεπτεμβρη.οπως ολα τα παιδακια περασαμε την προσαρμογη με κλαματα.μετα ηρεμησε.οταν κλεισαμε τα χριστουγεννα κ πηγαμε ξανα σχολειο αρχισαμε κ παλι τα κλαματα.το ιδιο συνεβη κ οταν εκλεισαν για ενα μηνα το καλοκαιρι.κ εδω κ τρεις μερες κ ενω ολα ηταν καλα αρχισε παλι τα κλαματα.κ ειναι η δευτερη χρονια που παει.την ρωτησα αν εγινε κατι στο σχολειο κ μου λεει διαφορες δικαιολογιες του τυπου ηθελα αλλο παγουρινο,ηθελα να σου πω κατι πριν φυγεις κ αλλα τετοια.παλιοτερα εκλαιγε γιατι πηγαινα να την παρω κ ηθελε να καθησει κ αλλο.οτι να'ανι δηλαδη.περνανε διαφορες φασεις τελικα.το καλυτερο ειναι να μην την σταματησεις γιατι θα εχεις προβλημα αργοτερα στα νηπια.καλυτερα τωρα να μαθει οτι αυτο ειναι το σχολειο κ πρεπει να πηγαινει.θελει υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κι από μένα!! Ελένη και μένα ο ένας μου γιος περνάει ακόμααα τη φάση της προσαρμογής.. :dry: Κάθε πρωί που τον αφήνω μιτσοκλαίει και με ρωτάει αν θα πάω το μεσημέρι να τον πάρω και γενικώς μου λέει ότι δε θέλει να πηγαίνει στο σχολείο και θέλει να κάθεται στο σπίτι! Όταν δε είναι άρρωστος και μένει στο σπίτι, είναι το καλύτερό του.. :?

Και ' γω κάνω υπομονή μέχρι να συνηθίσει!

Σίσσυ καλώς-ηρθες και να χαίρεσαι τη μικρή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο εμενα ..

eleniF, θα συμφωνησω με τα κοριτσια , δωσε της λιγο χρονο ,το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του.Σιγα σιγα θα χαλαρωσει , θα μαθει τα παιδακια την δασκαλα το νεο περιβαλλον κ θα της αρεσει ..Προσπαθησε να εισαι σε επαφη με την δασκαλα για να την βοηθησει αν χρειαστει ..

Εμενα η μεσαια μου σημερα τσακωθηκε στον παιδικο μ'ενα παιδακι κ το χει παρει πολυ βαρια ..Μια ωρα την παρηγορουσα οταν ηρθαν .Δεν εκλαιγε αλλα ηταν στεναχωρημενη ..μου ελεγε οτι αυριο δεν θελει να παει κ αν παει λεει τελικα δεν θα μιλαει σε κανενα παιδακι ..Αλλο παλι αυτο ..Ελπιζω μεχρι το απογευμα να το εχει ξεχασει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τί να πώ ρε κορίτσια?θα το προσπαθήσω κι αλλο!Μου λέει συνέχεια πως θέλει να κατσει σπίτι μαζί μου.Μου λέει οτι ενα κοριτσακι της τραβηξε την καρέκλα κ της ειπε να φυγει κι από τότε στραβωσε.Είναι ευαισθητούλα (το πήρε από μένα αυτό,δυστυχώς) κ δεν μιλάει,δεν τσακωνεται...κι αυτό της κακοφάνηκε!Ευτυχώς η δασκάλες φαίνονται πολύ καλές ειδικά η διευθύντρια.Όταν πηγαίνει μόνο δίπλα σε αυτην κάθεται,της εχει μια καρέκλα κ δεν σηκώνεται από εκεί,παρά μόνο αν σηκωθεί η δασκάλα.Όπου η δασκάλα κ η Κωνσταντίνα μαζί!

Sisi καλωσήρθες κι απο μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην ιδια φαση ειμαστε κ εμεις.ειναι πολυ κλειστη σαν χαρακτηρας κ ευαισθητη.δεν μαλωνει κ δεν χτυπαει αλλα τα αλλα παιδακια δεν την αφηνουν σε ησυχια.η δασκαλα της μου λεει πως ειναι το μονο παιδακι με το οποιο δεν αντιμετωπιζει προβλημα συμπεριφορας.χθες που την πηρα το μεσημερι την ρωτησα γιατι εκλαιγε το πρωι κ μου ειπε οτι το πρωι που παει την πειραζει ενας φιλος της κ αυτη δεν θελει.της εξηγησα οτι μπορει να παιζει με αλλα παιδακια που αυτη θελει κ πως οι δασκαλες ειναι εκει για να τους προσεχουν.φανηκε να το εχει καταλαβει αλλα σημερα παλι ειχαμε κλαματα το πρωι.γενικα δεν θελει πολυ κοσμο,φασαρια κ να την πειραζουν.ελπιζω να μας περασει γρηγορα κ αυτη η φαση.φιλακια απο μενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίση όλα τα παιδάκια νιώθουν κάπως στην αρχή.

Και εμένα η κόρη μου, που πάει μες την καλή χαρά στο σχολείο, ακόμα και από την 1η μέρα, ώρες-ώρες μου κάνει παράπονα για κάποια παιδάκια που την χτυπάνε ή της λένε κάτι που δεν της αρέσει...π.χ δεν είσαι όμορφη και τέτοια.

Στεναχωριέται και μου τα λέει με παράπονο, εγώ βέβαια χαίρομαι που δεν χτυπά παιδάκια, γιατί το παρουσιάζουμε ότι το άλλο παιδάκι την χτύπησε κατά λάθος πάνω στο παιχνίδι...δεν το ήθελε δηλαδή.

Έτσι, ξέρει πως όταν ένα παιδάκι την χτυπάει είναι κατά λάθος.

Τώρα για την κουβέντες τύπου δεν είσαι όμορφη, δεν θέλω να παιξω μαζί σου...της λέω να πάει στην δασκάλα να της τα λέει, ώστε να συμμετέχει κι αυτή σε όλα τα παιχνίδια με όποια παιδάκια θέλει...να μην την κάνουν στην άκρη.

Σε γενικές γραμμές είμαστε καλά, πάντα της άρεσε η παρέα με παιδάκια και η συμμετοχή σε ομαδικά παιχνίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με τα παιδακια ειναι λιγο διστακτικη στην αρχη οταν δεν τα γνωριζει αλλα μετα δεν εχει προβλημα.με τους μεγαλους εχουμε ενα θεματακι.π.χ. περυσι στην μεση της χρονιας εφυγε η δασκαλα μας κ μεχρι να προσαρμοστει με την νεα ειχαμε παλι προβλημα.ακομα κ με ατομα που τα γνωριζει,φιλους μας κ συγγενεις,ειναι πολυ κλειστη.την ρωτανε τι κανει κ εκεινη σκυβει το κεφαλι κ δεν μιλαει.για αγνωστους δεν το συζηταω,κρυβεται απο πισω μου.ελπιζω μεγαλώνοντας να αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποίθηση κ να μην ειναι τοσο ντροπαλη.γενικα απο μηνων μας ειχε δωσει δειγματα χαρακτηρα.να φανταστειται οτι απο την μερα που σαραντισα κ μετα που ερχοτανε κοσμος στο σπιτι,οταν πηγαιναν απο πανω της κ τις μιλουσαν αρχιζε τα κλαματα.κ ειδικα οι γυναικες.που ηταν ενα βρεφος κ λες δεν καταλαβαινει.κ ομως!μονο οι γιαγιαδες κ ο παπους τολμουσαν για αγκαλιες.τα δε αδερφια μας περασε πολυς καιρος μεχρι να τους συνηθησει κ να μην κλαιει.αφου στην βαφτιση ελεγα πως θα γραψω σημειωση<παρακαλω μην πλησιαζεται σε αποσταση των δυο μετρων το μωρο,υπαρχει θεμα!> :lol: μεγαλωνοντας λιγο αλλαξε αλλα συνεχιζει να ειναι χαμηλων τονων παιδακι.στους εξω γιατι στο σπιτι τα δινουμε ολα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ χρονοοοοοοοοοο!!!μεχρι το γυμνασιο ασ πουμε!εχω ψαξει για τροπους που θα μπορουσα να τις τονωσω την αυτοπεποιθηση κ αλλα τετοια,αλλα οσα sites βρηκα τα λενε πολυ επιστημονικα κ πολλες αναλυσεις βρε παιδι.απο τροπους τιποτα.αν εχετε κατι υποψιν θα με βοηθουσε πολυ.εγω αυτο που μπορω απο μονη μου κ κανω στο σπιτι ειναι να την αφηνω να κανει καποια πραγματα μονη της αλλα οταν ειμαστε εξω με κοσμο θελει να τα κανω κ να τα λεω εγω.ακομα κ αν θελει να ζητησει κατι απο καποιον το λεει σε μενα να το κανω.καθε συμβουλη...πολυτιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλει δουλειά το θέμα!!!!!

Δεν ξέρω όμως πως θα μπορούσες να της τονώσεις την αυτοπεποίθηση. Είναι και σε μια ευαίσθητη ηλικία.

Αλήθεια αν συζητούσες με την δασκάλα της στο σχολείο? Ή ακόμα καλύτερα με παιδιψυχολόγο του σχολείου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...