Μετάβαση σε περιεχόμενο

θα τα καταφερω?????


Recommended Posts

γεια σας.....

οπως καποιες μπορει να γνωριζετε εχω εναν γιο 21 μηνων,προωρακι ο οποιος κανει για 2η χρονια φυσιοθεραπειες.

η φυσιοθεραπευτρεια μας ειναι πολυ καλη και εκτος απο αυτα που του κανει παραλληλα του κανει και απο μονη της ασκησεις εργοθεραπειας λογω του οτι κινει τα χερια του ανοργανωτα...

εκτος αυτων απο το φθινοπωρο μαλλον και κατα 99% θα ξεκινησουμε και λογοθεραπειες οπως μου ειπε ο νευρολογος.

σημερα ειχα μια συζητηση με την φυσιοθεραπευτρια του η οποια με ειχε βαλει κρυφα μεσα στο δωματιο και καμαρωνα τον σπυρο μου να τελειωνει ενα παιχνιδι 2 φορες χωρις να πεταει τα κομματια κατω η να τα σκορπαει!!!!

μου ειπε λοιπον οτι ο μικρος βελτιωνεται μερα με την μερα και πως πρεπει να του κανω κι εγω στο σπιτι αυτα τα παιχνιδια παραλληλα με 1 ασκησση για τα ποδια του και το μασαζ που γινονται ηδη.

ενω μαζι με αυτα ξεκιναω και τις ασκησεις λογοθεραπειας που μας εδωσε ο νευρολογος(πηγα σημερα στο βιβλιοπωλειο και πηρα βιβλια με εικονες,σαν καρτες ειναι και 1 εκπαιδευτικο παιχνιδι ακομη)

η ανυσηχια μου ομως πολυ μεγαλη κοριτσια!!!!

θα τα καταφερω αραγε???

μου φαινονται τοοοσα πολλα και φοβαμαι πως η θα τον κουρασω η δεν θα τα καταφερω.

ειναι πραγματα που πρεπει να γινουν και πρεπει να γινουν σωστα!!!

κι αν εγω δεν τα καταφερω να τα μεταδωσω σωστα???

νιωθω λες και με εχει πατησει τρενο,νιωθω οτι αν δεν τα καταφερω θα ειμαι τελειως αχρηστη μανα...........

φοβαμαι μην κανω λαθος κινησεις και αυτες εχουν επιπτωσεις στο παιδι μου αλλα δεν ειμαι γιατρος...μαμα ειμαι και προσπαθω παντα να κανω οτι μου λενε για το καλο του...........αλλα αν αποτυχω τι γινεται???δεν θα το αντεξω.

αυριο ξεκιναμε και σκευτικα να του κανω ενα προγραμμα 2 μερες εργοθεραπεια-2 μερες λογοθεραπεια ετσι για να μην τον πιεσω και αν θελει εκεινος και αλλο εχει καλως.

δεν ξερω αν σκευτομαι καλα.

πρεπει καπως να το οργανωσω ολο αυτο και δεν ξερω αλλο τροπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα κ θα τα καταφερεις..

ςγω πιστευω κατα πολυ σε σενα...

στη αρχη μεχρι να παρεις το κολαει θα δυσκολευτεις πιστευω αλλα θα δεις βελτιωσει κ δε θα το βαλεις κατω,,

καλη επιτυχια...

περιμενουμε νεα αν μας πεις..

ξερεις που ε? :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις..ξερεις ποσες μαναδες κανουν ο ιδιο;;;μη το συζητας..και να δεις ολα καλα θα πανε..θα μαθαινω νεα σου απο τη θουλη..

κουραγιο και break a leg!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αχ αχ...

Θα σε μαλώσω....

Είναι δυνατόν να μην τα καταφέρεις εσύ βρε Αναστασία;;;;

Έχεις κάνει τόσα πολλά για τον Σπυράκο και θα κολλήσεις τώρα;;;

Μια χαρά θα τα καταφέρεις. Ίσα ίσα,θα περνάτε καλύτερο και δημιουργικότερο χρόνο μαζί!!!

Πάιχνίδι είναι!!!

Άντε μη σε παίρνει από κάτω...

Μια χαρά θα τα πας!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε φιλεναδες εχω κανει πολλα αλλα αυτο μου φαινεται απο τα πιο δυσκολα...

ειναι στιγμες που ο μικρος δεν συγκεντρωνεται και δεν θελω να τον πιεσω αλλα πρεπει...αυτα θα τα κανω το πρωι(που ειναι πιο κεφατος)και τα απογευματα περπατημα και κουνιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den thelw na exeis anxos ...metadidete kai sto mwro .

THA TA KATAFEREIS .

tis karteles gia thn logotherapia tha tis kaneis san paixnidaki ,tha gelas kai tha xereste .

tis askisoules mhn tis fobase mia duo fores tha paei to xeri mono tou meta .

mhn mou anisixeis ,exeis enan maxiti pou se boithaei se oti prokiptei .

ola kala tha pane koritsi mou .an sou elegan prin 3 xronia oti tha ta katafernes ,toso kala os edw ,den tha to pisteues tote .ela mou omos pou ta kataferes kai ta pate mia xara .

H MANA OLA TA MPOREI .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω κατι;;;επειδη εχω ασχοληθει με ατομα που χρειαζονται φυσιοθεραπειες,θυμαμαι 1 μαμα που ελεγε..θελω να μαθω να κανω φσιοθεραπειες στο παιδι μου,γιατι η φυσιοθεραπευτρια ειναι για 1 ωρα..αλλα εγω ειμαι ολη μερα..

δεν μειωνω τη φυσιοθεραπευτρια,προς θεου.αλλα συντηρεις την ασκηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερετε τι γινεται?

πιο παλια οταν ο μικρος ηταν 3 μηνων ειχαμε κανει φυσιοθεραπειες στο παιδων(εκει μας ειπαν οτι ολα ειναι οκ και τελος)

μετα απο μερικους μηνες που φανηκε το προβλημα οι ιδιοι γιατροι με κατηγορησαν οτι αμελησα το μωρο μου και δεν το ετρεξα!!!!!!!!!

με συνεπεια να φοβαμαι μην μου πουν οτι αν και καλα δεν τα καταφερω οτι δεν τα κανω και αμελω το παιδι μου!!!

τους ειπα τοτε οτι δεν ειμαι γιατρος!!!!! και εκεινοι μου απαντησαν

'ε καλα το παιδι δεν θα περπατησει εχεις χασει χρονο!!!!'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαφως και θα τα καταφέρετε !

Αναστασια εσυ θα κρατησεις το ρολο σου ως μητέρα . Οπως παιζεις με τον Σπυρακο ήδη ετσι θα παιζεις με τα καινουργια σας παιχνιδια .

Μην απαιτεις απο τον εαυτο σου ή τον μικρο να κανετε γρηγορα βηματα και να εχετε προοδο γρηγορα. Ολα θελουν τον χρονο τους .

Σκεψου τι καλα που ανταποκριθεικε ο Σπυρακος στο γιο γιο ! Αυτη την τακτικη θα ακολουθήσεις . Τον εμπιστευεσαι , τον στηριζεις και τον βοηθάς !

Φιλια πολλα ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα καλα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγαπη μου γλυκιαειμαι φυσικοθεραπευτρια κ ειχα την ευκαιρια να ασχοληθω με παιδια με ειδικες αναγκες.ειχα παει κ σε ιδρυμα.ενα θα σου πω.μαθε να ακους το παιδι σου τι θα σου λεει η ζηταει εστω κ με τη σταση του.οτι προκειται να κανει να νοιωθεις πως το κανεις κ εσυ.κ αν δεν εχει διαθεση αστον να ξεχαστει με κατι.χρονος υπαρχει αυθονος.μην στρεσαρεσαι γιατι το μεταδιδεις κ πανω στο αγχος καμια φορα αποτυγχανουμε.ολα θα πανε καλα.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!κ γιατι οχι?δεν το καταλαβα?μια χαρα θα πανε ολα!υπομονη κ κουραγιο!να τον χαιρεσαι κ να τον καμαρωσεις οπως ποθεις!φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

ξερετε τι γινεται?

πιο παλια οταν ο μικρος ηταν 3 μηνων ειχαμε κανει φυσιοθεραπειες στο παιδων(εκει μας ειπαν οτι ολα ειναι οκ και τελος)

μετα απο μερικους μηνες που φανηκε το προβλημα οι ιδιοι γιατροι με κατηγορησαν οτι αμελησα το μωρο μου και δεν το ετρεξα!!!!!!!!!

με συνεπεια να φοβαμαι μην μου πουν οτι αν και καλα δεν τα καταφερω οτι δεν τα κανω και αμελω το παιδι μου!!!

τους ειπα τοτε οτι δεν ειμαι γιατρος!!!!! και εκεινοι μου απαντησαν

'ε καλα το παιδι δεν θα περπατησει εχεις χασει χρονο!!!!'

Και το παιδι περπατησε και μαλιστα γρηγορα και ολα μια χαρα !

Ειναι πολυ μικρος ακομα μην αγχωνεσαι υπάρχει πολυς χρονος μπροστά σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να μπορεσω κοριτσια

παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα προσπαθησω πολυ

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα κα θα τα καταφερεις!

ο Σπυρακος μας ειναι πολυ εξυπνος...ολα θα γινουν στο χρονο τους!

ετσι θα περνας ακομα περισοτερο χρονο με τον κουκλο σου!

πατε υπεροχα ως εδω!

μπραβο σας!

εισαι αξια μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου ειμαι σιγουρη πως για μια ακομη φορα θα τα πας περιφημα!!!!!!

Στην αρχη θα ειναι λιγο καπως αλλα καθε αρχη και δυσκολη δε λένε;;;;

Μην ανησυχεις.Ολα καλα θα πάνε. :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου οπλισου με δυναμη κ υπομονη κ ολα θα πανε καλα!θα τα καταφερεις οπως τα καταφερα κ γω!!!!!!!!οπως σου πα κ σε πμ (εμεις βεβαια ειχαμε αλλα ειδπους προβλημα στον λογο) θελει πολυ υπομονη!μην το βαλεις κατω ...κ οτι ασκησεις κ να του βαζει για το σπιτι να του της κανεις σαν να παιζεται ενα παιχνιδι!ειναι δυσκολο κ σε καταλαβαινω κ γω στην αρχη παιδευτηκα αλλα τωρα το κοριτσακι μου μιλαει παρα πολυ καλα κ ενας χρονος ακομα μας εμεινε κ μετα τελος!!!!!!!!!!!!1ριξε το βαρος ολο σου σε αυτο το προβλημα κ θα δεις που ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου δες το σαν παιχνίδι, σαν ένα τρόπο να περνάς περισσότερο δημιουργικό χρόνο μαζί του. Όταν αισθανθείς όμως ότι πιέζεται, τότε χαλάρωσε λίγο τους ρυθμούς και άσε τον ελεύθερο για λίγες μέρες (κάντε κάτι άλλο που του αρέσει και που το διασκεδάζει ίσως περισσότερο) και μετά, μόλις δεις ότι είναι έτοιμος, ξανασυνεχίστε πάλι με τις ασκησούλες σας :) Έρχεται και καλοκαιράκι και θα έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις (η θάλασσα και το περπάτημα-παιχνίδι στην άμμο θα του κάνουν εξίσου καλό)!

Το σημαντικότερο είναι να μην αγχώνεσαι και να μην απογοητεύεσαι!

Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις και πως όλα θα πάνε καλά :) Είσαι άξια μανούλα και ο Σπυράκος είναι έξυπνο παιδάκι και θα τα καταφέρει πολύ καλά!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια!!!!!!!!!!!!!

τον ειχα στο γιογιο και για να μην σηκωνεται συνηθως του εδειχνα παραμυθια,τωρα αντι αυτων του εδειχνα εικονες απο το βιβλιαρακι που πηρα χθες και ειδε το αυτοκινητο και αρχισε 'τουτου τουτου'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

κοριτσια!!!!!!!!!!!!!

τον ειχα στο γιογιο και για να μην σηκωνεται συνηθως του εδειχνα παραμυθια,τωρα αντι αυτων του εδειχνα εικονες απο το βιβλιαρακι που πηρα χθες και ειδε το αυτοκινητο και αρχισε 'τουτου τουτου'

Μπράβο Σπυράκο!! :woohoo:

Όλα καλά θα πάνε....θα το δεις ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είσαι γιατρός αλλά είσαι ΜΑΜΑ! Και από ότι καταλαβαίνω από τις καλύτερες! Οπότε η ερώτησή σου για το αν θα τα καταφέρεις είναι άτοπη και άσκοπη :P:P

Απλά όπως όλα όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα θα χρειαστείτε το χρόνο σας.

Δεν σε ξέρω προσωπικά (είμαι και καινούρια στο φόρουμ) αλλά είσαι αξιοθαύμαστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλινι....θα τα καταφερεις..δεν το συζητω...καλυτερα απο ολες τις φυσιοθεραπευτριες μαζη....και ειμαι απολυτα σηγουρη γι'αυτο.

Εχεις καταφερει παρα πολλα. Ο μικρος κανει σχεδον ολα οσα κανουν τα αλλα παιδια την ηληκια του..και πολυ χωρις εμαθε την χριση του γιογιο, και κομματια τρωει και απο ολα. αγχος να μην εχεις, να εισαι σηγουρη και σταθερη για τον εαυτο σου, εσενα δεν σε πιεζει ο χρονος οτι σε μιω ωρα τελειωνει πχ...θα τα κανεις οταν ειναι καλα, και οσο μπορεις

Τα φιλια μου σε σενα και στον Σπαιρουσ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Αναστασία... Κάνεις έσυ τέτοιες ερωτήσεις;;; Είσαι πολύ δυνατή γυναίκα και από τις καλύτερες μανούλες που έχω γνωρίσει, εστώ και διαδικτυακά...

Συγκινούμαι πολύ κάθε φορά που διαβάζω τα νέα του Σπυράκου και να ξέρεις ότι μου δίνεις δύναμη και κουράγιο με τη στάση σου και τη δύναμη ψυχής σου...

Θα τα πας τέλεια για άλλη μια φορά και όσον αφορά το Σπύρο είμαι σίγουρη ότι θα βγει για άλλη μια φορά νικήτης! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σου!

Εγω ειμαι απολυτα σιγουρη οτι θα τα καταφερετε μια χαρα, εισαι η τελεια μανουλα για το παιδακι σου, με ενδιαφερον, υπομονη, κουραγιο και πανω απ ολα ΑΓΑΠΗ!

Εξαλλου, εχουν ηδη φανει τα πρωτα δειγματα βελτιωσης, μονη σου δεν το ειπες?

Καλη επιτυχια σου ευχομαι και ολα θα πανε μια χαρα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...