Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mαξιλάρι πότε??


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια μου...Τις γνώμες σας παρακαλώώω!!!!

Μόλις κοιμήθηκε η παραμυθένια μου κ γενικά τελευταία παρατηρώ οτι θέλει να έχει κάτι κάτω απο το κεφαλάκι της όταν κοιμάται..

Πότε βάζει την κουβερτούλα της,πότε την (λατρεμένη) Μίνυ,πότε το "σφηνάκι"...

Οπότε φαντάζομαι οτι θα τη βολέψει πολύ ένα μαξιλαράκι!!

Πήρα τη γιατρό μας τηλέφωνο κ μου είπε να της βάλω αν θέλω,αλλα να είναι λεπτό κ ελαφρύ..

Μπήκα κ στο internet κ έχω βρει κ ανατομικά παιδικά μαξιλαράκια...

Εσάς η γνώμη σας ποιά είναι?Μήπως είναι μικρούλα για μαξιλάρι?(είναι 9μιση μηνών)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα είναι 17 μηνών και ακόμα δεν έχει μαξιλάρι.

Η παιδίατρος μου είπε αφού πάει 3 ετών!

Τί να πώ? Δεν με έχει απασχολήσει παραπάνω γιατί ο μικρός μου δεν το ζητάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις...ξερω οτι απαγορευουνται τουλαχιστον μεχρι το πρωτο χρονο!!!

εμενα ο ταλιμπαν μου ειναι 2 χρονο και δεν του εχω βαλει και ουτε και προκειται!!!εκτος αν καποια στιγμη το ζητησει πολυ επιμονα αλλα και τοτε θα σκεφτω αν θα το βαλω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

α!!!!!!επισης δεν βρισκω το λογω που τις εχεις ακομα σφυνες!!!!!!

Σίγουρα όχι για να μη γυρίσει!!!Κ εδώ μιλάμε για έναν θυληκό ταλιμπάν!!! :laugh: :laugh: Απλά νιώθει ασφάλεια να ακουμπάει κάπου,κ έχει το κεφαλάκι της κολημμένο στην πάντα κ το χεράκι της ακουμπάει όπως κ να γυρίσει στην σφήνα!! :silly: Ε...κ της το άφησα,ας είναι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας! Παρακολούθησα τη συζήτησή σας και έχω και εγώ μια σχετική απορία: το μπουμπουκάκι μου είναι 3,5 μηνών και της βάζω ακόμα σφηνάκι παρόλο που εκείνη μετά από λίγο γλιστράει και κοιμάται ανάσκελα. Τι να κάνω; Να καταργήσω το σφηνάκι; φοβάμαι πως ανάσκελα θα μου πάθει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου ειναι 6 χρονων και ουτε το εχει ζητησει ποτε!Απλα δεν μπορει να κοιμηθει με μαξιλαρι.νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις για την μικρη σου γιατι παιζει θεμα ασφυξιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσάκια μου καλησπέρα..

Αθηνούλι μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου,εφόσον το κεφαλάκι είναι στο πλάι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα αν κοιμάται ανάσκελα!!Κ το Ολινάκι μου κοιμάται ανάσκελα απο νεογέννητη σχεδόν κ παρόλο που είχε πρόβλημα με αναγωγές πήγαν όλα οκ!!

Κίμον αν δε το ζητούσε κ εγώ δε θα της έβαζα,αλλα κοιμάται μέχρι κ με τη Μίνυ κάτω απ το κεφάλι της..Κ η γιατρός μου είπε εφόσον είναι λεπτό κ ελαφρύ δεν τίθεται θέμα ασφυξίας..Μάλλον θα επιλέξω ένα παιδικό ορθαυχενικό αν πάρω μαξιλάρι τελικά..

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατω απο τον χρονο δεν κανει.

Τωρα, για μετα τον χρονο, παλι μικρο το βλεπω.

Η μεγαλη μου 2 χρονων ξαπλωσε σε μαξιλαρι.

Οσο μπορεις ποιο αργα, τοσο το καλυτερο ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουυυυυυφ!!! Σ'ευχαριστώ mummydi! Με γλίτωσες από ατέλειωτες διαδρομές, για να τη βλέπω αν αναπνέει και η μπεμπούλα γλιτώνει από εμένα την υστερική που πάω και τη γυρνάω συνέχεια στο πλάι. Η κακομοίρα....μέσα στον ύπνο της βάζει κόντρα το ποπάκι της για να μη τη γυρίσω. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν και από το φουσκαλάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi εγω πηρα μαξιλαρι τις chico αντιπνικτικο και ειναι απο 0 μηνων και πανω.Είναι λεπτό και ελαφρυ οπως θες,εγω θα τις βαλω μαξιλαρι τις μικρουλας μου οταν γεννηθη,αν παρεις μαξιλαρι δες αυτο τις chico,αν σε βολευει,το αντιπνηκτικο οποτε και αν γυριζει και μπρουμιτα δεν θα χρειαζετε να νοισυχης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω καταμπερδευτεί ρε κορίτσια,άλλες μου λένε κάνει,άλλες όχι,η γιατρός μας μου είπε κάνει,δεν υπάρχει πρόβλημα,άλλοι λένε όχι...Θα περιμένω λίγο ακόμη κ αν συνεχίζει να μου δείχνει οτι δε βολεύεται θα έχω αγοράσει το ορθαυχενικό μαξιλαράκι κ θα το δοκιμάσω!

Αθηνούλι μου,καθόλου μη μ ευχαριστείς,είναι απόλυτα δικαιολογημένη η αντίδρασή σου,κ εγώ μες στο άγχος ήμουν..Αν μεγαλώσει λίγο ακόμη θα είσαι πιο χαλαρή,θα δεις!Να μου το φιλήσεις το φουσκαλάκι σου!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

opos k se ola ta upoloipa o kathe giatros leei ta dika tou,efoson mexri stigmis akolouthises se ola tin paidiatro sas tote mono afti prepei na akouseis k oxi emas,px i diki mas leei oxi opote k ego tha to akolouthiso...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη μικρή μου, μετά από οδηγία του παιδιάτρου μας, την κοιμίζω από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι στο ειδικό μαξιλάρι με κλίση για τις γουλίτσες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

opos k se ola ta upoloipa o kathe giatros leei ta dika tou,efoson mexri stigmis akolouthises se ola tin paidiatro sas tote mono afti prepei na akouseis k oxi emas,px i diki mas leei oxi opote k ego tha to akolouthiso...

Αυτό θα κάνω μάλλον σαυροπιγκουινακι μου,απλά κ εγώ όπως κ όλες οι μανούλες θέλω το καλύτερο για το μωράκι μου,γι αυτό το ψάχνω κ παραπάνω!

Μπεμπουρα εγώ δεν είχα πάρει μαξιλάρι,αλλα τους 3 πρώτους μήνες που κοιμόταν στην καλαθούνα της,την είχαμε με κλίση γι αυτό τον λόγο!Να σου ζήσει..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε το Ολινακι μας και η μανουλα της εχουν θεμα???Και μαλιστα πριν 5 μερες :P ???Τωρα το ειδα :blush: !!

Αγαπη μου εγω της εχω ενα μικρο μαξιλαρακι απο παντα,ΟΧΙ ομως για το κεφαλακι!Στην αρχη το εβαζα στην πλατουλα για να μη γυρναει κ καθως μεγαλωνε το πηρε μονη της για αγκαλιτσα!!Τωρα πια δε κοιμαται χωρις αυτο πανω στη μουρη :woohoo: !!!Δε μπορει να κοιμηθει χωρις αυτο με τιποτα!Δε μπορω να το εξηγησω!Λατρεια,συνηθειες...!!

Δεν εχει τυχει να το θελει κατω απο το κεφαλακι της,παντα πανω στη μουρη :laugh: !!Παντως εγω και να της το εβαζα απο κατω,δε θα εμενε εκει πανω απο 1ο δευτερολεπτα!Γυρναει τοοοοοσο πολυ!!!Αλλα παντα το κραταει γερα μη τς φυγει :P

Γνωμη μου ειναι αν θες να παρεις ενα(σαν αυτο που περιγραφεις) να το εχεις,αφου σου δινει και η γιατρος το οκ(ουτως η αλλιως καποια στιγμη θα το χρησιμοποιησεις) αλλα βαλ΄της το λιγο αργοτερα, απο τη στιγμη που εκεινη βρισκει τον τροπο της και κοιμαται καλα κ βολεμενη και δεν εχετε προβλημα στον υπνο;)!Δεν ειναι δλδ μεγαλη αναγκη για την ωρα!

Δοκιμασε το αν θες,για αρχη,μονο τη μερα που μπορεις να βλεπεις πως συμπεριφερεται οση ωρα κοιμαται!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικρό μου αγγελούδι σε...συγχώρησα γιατι μεσολάβησε Σ/Κ κ δε θα το είδες...;)Αυτό θα κάνω..Μα κ πριν πήγα κ τη βρήκα να κοιμάται με το κεφάλι επάνω στη σφήνα πάλι...ε κ νομίζω δεν είναι κ ότι καλύτερο,πόσο καλά να στηρίζεται το κεφαλάκι σε τετοιου είδους...μαξιλάρια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα είναι 21 και εδω και 2 μήνες κοιμαται σε μαξιλάρι. Το ζήτησε δεν της το έβαλα μόνη μου.

Βέβαια στον ύπνο το πετάει, μόνο για να κοιμηθεί το θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι πως το σφηνακι δε βολευει καθολου πια!!

Βγαλ΄της το αφου δε χρησιμευει πια,για μη στραβοκοιμαται κιολας κ αν ειναι βαλε το αλλο μαξιλαρι μεσα στην κουνια(οχι κατω απο το κεφαλακι απαραιτητα,ακομη)να δεις πως θα το χειριστει και βλεπεις..! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αχ αχ ...τώρα το δα και γω... :(:(:( ανοιξε θέμα το Κωνσταντινούλι μουυυυυυυυυυυυυυ και εγώ πέρα βρέχει...!!!!!!!!! :blush::blush:

Κωνσταντίνα μου και εγώ την ίδια απορία είχα και όλο ξεχνάω να ρωτήσω τη γιατρό μας.. :dry: όταν πήγα να πάρω απο το Λητώ μου παν μετά απο τον πρώτο χρόνο....μην μπερδεύεσαι και κάνε απλά ότι σου πει η γιατρός σας...σε φιλώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...