Μετάβαση σε περιεχόμενο

power plate...


tirogaridaki

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Εχω σκεφτεί μετά τη γέννα να κάνω τα αδύνατα δυνατά και να χάσω όλα τα κιλά και να γίνω κορμάρα. Έτσι λοιπόν είδα ότι στο γυμναστήριό μου έχει το power plate το οποίο λέει γυμνάζει πιο γρήγορα και αποδοτικότερα όλο το σώμα. Είναι λιγάκι ακριβό όμως σκέφτομαι πως αν κάνω μερικά μαθηματα εκεί, να το αγοράσω και να το έχω έτσι ώστε να κάνω όποτε θέλω. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν δημιουργεί τελικά προβλήματα στον οργανισμό, αν είναι όντως τόσο καλό και γενικά να μου πουν πράγματα άνθρωποι που ξέρουν απο αυτά και δεν έχουν σκοπό να μου τα <<φάνε>>. Έχει κάποια κοπέλα σχετική εμπειρία ή γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό; Θα ήθελα πολύ να ακουσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή, επειδή και ο άντρας μου ψαχνόταν να το πάρει , μάλιστα ήταν στο παρα τσακ να το παραγγείλει, (παρ' όλο οτι εγώ είχα τις αμφιβολίες μου), ευτυχώς εκείνες τις μέρες έτυχε να συναντήσω έναν παλιό μου φίλο και γυμναστή και να τον ρωτήσω την άποψή του..

Συγκεκριμένα μου είπε οτι ήταν μια μόδα για τα γυμναστήρια...και πως σιγά σιγά θα "εξαφανιστεί" ...και επίσης οτι είναι άκρως επικίνδυνο να το κάνεις μόνη σου χωρίς την επίβλεψη κάποιου γυμναστή. Οπότε μου λέει αντι για καλό θα κάνεις κανένα κακό και θα ψάχνεσαι...άσε που κοστίζει ακριβά και θα κλαις και τα λεφτά σου...

Η καλύτερη γυμναστική μου είπε (αν βαριέσαι να πας γυμναστήριο) είναι τα ποδαράκια σου...ξεκίνα να κόβεις χιλιόμετρα και θα σου πώ εγώ πως θα γίνει το σώμα σου..

Οπότε όπως καταλαβαίνεις το απορίψαμε και στην θέση του πήραμε εναν διάδρομο που και πιο οικονομικός μας βγήκε αλλά το σημαντικότερο είναι οτι δεν θα μας αφήσει κανένα "κουσούρι"... :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανουλα μου εγω ηδη αρχισα να μαζευω λεφτα για να το κανω αυτο μετα τη γεννα!!!!!!ειδα τα αποτελεσματα σε μια γνωστη μου και ηταν θεαματικα..αλλα απο οτι μου ειπε δεν ενδεικνυται να το κανεις συνεχεια και σιγουρα δεν ειναι ασφαλες να το κανεις μονη σου..υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να τραυματιστεις..νομιζω οτι ο γυμναστης της της ειχε πει να κανει 3 συνεδριες την εβδομαδα για 8 εβδομαδες μονο και μετα να κανει απλη γυμναστικη για συντηρηση αν θελει..και μετα για να ξανακανει power plate επρεπε να περασει ενα εξαμηνο τουλαχιστον...δεν ξερω γιατι

παντως η κοπελα ειχε προβλημα με τοπικο παχος και κυταριτιδα και τωρα ειναι σουπερ...επαθα πλακα και ειπα θα παω κι εγω!!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki,

Το power plate έχει αποτελέσματα, αλλά μπορεί εύκολα να τραυματιστείς χωρίς επίβλεψη γυμναστή και εάν κάνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα από τη δόνηση μπορεί να προκληθεί πτώση των εσωτερικών οργάνων π.χ. μήτρας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα ναι το έχω δοκιμάσει κ εγώ καλό χρυσο κ αγιο δεν λεω σφιγγεις αλλα για μιση ωρα μετα που τελειωνα τη συνεδρια ετρεμε ολο μου το κορμι ηταν σαν μην ειχε σταματησει η δονηση με τα χιλια ζορια οδηγουσα να παω σπιτι...κ προς το τελος γιατι οσο περναει ο καιρος δυσκολευουν οι ασκησεις κοντευα να λιποθυμησω... μου εμεινα αλλες 3 συνεδριες που δεν τις εχω τελειωσει ποτε κ ουτε προκειτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης να ξερετε οτο το συγκεκριμενο μηχανιμα δεν συνηστατε για οσους εχουν προβληματα με τις αρθροσεις και εχουν παλαια καταγματα η σπασηματα στα κατω ακρα, αυχενικο συνδρομο, γεννικοτερες παθυσης του αυχενα αλλα και σπονδιλικης στιλης.

Ναι εχει απιστευτα θεαματικα και γρηγορα αποτρελεσματα ειδικα σε τοπικο παχος..αλλα θα συμφωνισω με την Λενα...ειδικα αμα εχετε κανενα καλο μωρο- οχι αγριμι σαν το δικο μου..καλοκαιρακι ερχετε...βαλτε τα στο καροτσι..και τρεχατε ποδαρακια μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΓΙΟΥΠΙ , Κ ΜΕΤΑΤΩΠΙΣΗ ΟΡΓΑΝΩΝ .

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ .

ΟΛΑ 8Α ΓΙΝΟΥΝ , ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ! ΕΧΩ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΕΧΑΣΑ 15 ΚΙΛΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ Κ ΛΙΩΝΩ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ , ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ , ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ 6ΜΗΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην κανεις καμμια βλακεια!

Εγω γυμναζομουν συστηματικα απο τα 16 και στα 24 ειπα να δοκιμασω και power plate...Τι ηταν αυτο το πραγμα? Εμετο μου ηρθε να κανω. Ασε που κανει τρομερες ζημιες σε αυχενα και μεση!

Οτι ειδους γυμναστικη παντως και να κανεις πρεπει να τη βοηθησεις με την καταλληλη διατροφη.

Εγω ηθελα να αγορασω ελλειπτικο για το σπιτι..ο αντρας μου μου ελεγε να γεννησω πρωτα, να δω πως θα παει με το μωρο και μετα..εγω νευριαζα αλλα τελικα ειχε δικιο...δεν υπηρχε περιπτωση να προλαβω να κανω! Απο το τρεξιμο και μονο με το μωρο,γεννησα Απριλιο και μεχρι τον Νοεμβριο εχασα 10 κιλα παρακαλω!

Εγω θα ελεγα να μην ξοδεψεις τζαμπα τα ωραια σου λεφτα για οποιοδηποτε μηχανημα. Βγες εξω με το μωρο σου και περπατα και κανε και ασκησεις με βαρακια και λαστιχα στο σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως που ειχα παρει διαδρομο πριν το γαμο, εδω και αρκετο καιρο εκτελει χρεη κρεμαστρας!!!!!

οπως και πολλες αλλες φιλες μου ετσι το εχουν το μηχανημα τους

κακα τα ψεματα, μονη σου στο σπιτι γυμναστικη δεν κανεις. ασε που εχουν δικιο τα κοριτσια... περιμενε κανα 6μηνο και αναλογα πραττεις :)

εγω εχασα χωρις να κανω τιποτα 6 κιλα στους πρωτους 4 μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

Εγω παντως που ειχα παρει διαδρομο πριν το γαμο, εδω και αρκετο καιρο εκτελει χρεη κρεμαστρας!!!!!

οπως και πολλες αλλες φιλες μου ετσι το εχουν το μηχανημα τους

κακα τα ψεματα, μονη σου στο σπιτι γυμναστικη δεν κανεις. ασε που εχουν δικιο τα κοριτσια... περιμενε κανα 6μηνο και αναλογα πραττεις :)

εγω εχασα χωρις να κανω τιποτα 6 κιλα στους πρωτους 4 μηνες

ετσι ειναι και εγω το εχω στο μπαλκονι στην αρχη το χρησιμοποιησα για λιγο καιρο αλλα μετα βαρεθηκα και χορο μου επιανε και δεν ειχα ορεξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με αυτά που μου λέτε...λέω να μην το πάρω..πάντως η αλήθεια είναι πως μονη στο σπίτι με δυο μωρά γυμναστική δεν κάνεις!!!Αν δεν χτυπηθουμε σαν τα χταπόδια..αποτέλεσμα δεν έχει μου φαίνεται..κι έλεγα πως είχα βρει την ιδανική γυμναστική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια και εγώ το σκεπτόμουν για power plate αλλά εκτός του ότι φοβάμαι με τα τόσα που έχω ακούσει είναι και πανάκριβο!πριν 3 χρόνια που είχα ρωτήσει έκανε 3000ευρώ!αν πηγαίνεις σε γυμναστήριο κάνεις απόσβεση στα λεφτά σου πολύ γρήγορα και είναι ότι πιο ασφαλές αλλά με το μωρό τωρα που χρόνος,κάνω και εγώ ότι λένε τα κορίτσια το μωρό στο καρότσι και βουρ για βόλτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...