Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ...


Recommended Posts

Κορίτσια την βοήθειά σας για άλλη μία φορά...

Η μικρή μου είναι 17 ημερών και έχει βγάλει σπυράκια στο μετωπάκι της και στα μαγουλάκια της. Είναι μικρά πολλά μαζεμένα και κάποια έχουν και πύων. Τα μαγουλάκια της έχουν κοκκινήσει κι όλας.

Τι να κάνω; Τι να της βάλω για να περάσουν; Φοβάμαι μη συνεχίσουν να απλώνονται... :(

Βοήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου προτεινω να καθαρισεις το προσωπακι το με βαμβακι βουτηγμενο σε χαμομηλι. καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με παιδιατρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου ελεγα να μην το φιλατε συνεχως και ειδικα ο μπαμπα εγω ειχα παρατηρησει οτι την ενοχλουσας τα γενια του αντρα μου ακομα και οταν ηταν φρεσκοξυρισμενος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

didima έγραψε:

Θα σου ελεγα να μην το φιλατε συνεχως και ειδικα ο μπαμπα εγω ειχα παρατηρησει οτι την ενοχλουσας τα γενια του αντρα μου ακομα και οταν ηταν φρεσκοξυρισμενος

ναι εχει δικιο . τα νεογεννητα ειναι πολυ ευαισθητα . ο γιος μου οταν ηταν 3 μηνων εβγαλε σπυρακια στα μαγουλα μονο και μονο επειδη ενας επισκεπτης του επιασε το μαγουλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ!

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΝΑΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΣΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας βρε κορίτσια...

Αχ από δερματολόγους εδώ είμαστε χάλια. Θα επικοινωνήσω με την παιδίατρο την Δευτέρα.

Θα δοκιμάσω το χαμομήλι. Λέτε να είναι επειδή την φιλάμε πολύ; Εγώ ειδικά την φιλώ συνέχεια, δεν την χορταίνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

σου προτεινω να καθαρισεις το προσωπακι το με βαμβακι βουτηγμενο σε χαμομηλι. καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με παιδιατρο .

το χαμομηλι σε τοσο μικρη ηλικια ειναι επικινδυνο για αλλεργιες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι θα συμφωνισω με την manm καλυτερα απαλο πλυσημο με υποαλλργικο μπανακι, μπορει να ειναι απο πολλα πραγματα, καλυτερα να το δει παιδιατρος και να σου πει. Πως ειναι τα σπιρακια σε ενα σημειο σε διαφορα σημεια, ειναι καπου πολλα μαζι..μπορει να ειναι ειτε απο φιλια ειτε να ειναι αλλεργικη σε κατι που τρως αμα θηλαζεις, καλυτερα παντως να μην την πλενεις με πολυ ζεστο νερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι φυσιολογικο η βρεφικη επιδερμιδα να παρουσιαζει τετοια θεματακια..ειναι πολυ ανωριμη και ακομα δεν εχει προσαρμοστει στην εξωμητρια ζωη! :):):)

σου εστειλα πμ...

πολυ βασικο ειναι στο σημειο που ακουμπαει το κεφαλακι του να βαζεις μαξιλαροθηκη(εννοειται χωρις μαξιλαρι)να ειναι βαμβακερη και να την αλλαζεις συχνα..

φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και εχει συζητηθεί το θέμα σε παρόμοιο τοπικ να σου πω ότι τα σπυράκια αυτά είναι νεογνική ακμή. Προκαλούνται από τις ορμόνες της μαμάς κατά την κύηση και θα φύγουν κάποια στιγμή χωρίς να χρειαστεί να βάλεις τίποτα. Μπορεί σε 1-2 μήνες. Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα. Εμείς δεν του βάλαμε τίποτα απολύτως και φύγανε φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τετοια ειχε και η δικια μου τις πρωτες μερες.Την καθαριζα καθε μερα κ συνεχιζω με αποστηρωμενο νερο κ βαμβακι κ μετα τις εβαζα την seba med,επισης καλη ειναι και η hydrovit D panthenol,και με χαμομηλι μπορεις αλλα εγω το απεφυγα γιατι καμια φορα τα ερεθιζει το χαμομηλακι.Καθαρισε η μουριτσα της τελειως.

Μην ανησυχεις το πιο πιθανο ειναι ο ιδρωτας να τα προκαλει (¨η κατι που τρως αν θηλαζεις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα σπυράκια είναι μαζεμένα στα μαγουλάκια ψηλά και στο μέτωπο.

Τώρα είδα ότι λίγο άρχισε να υποχωρεί η κοκκινίλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου..Κ εμένα η μικρή μου είχε γεμίσει σπυράκια,τα οποία μου είχε πει η παιδίατρός μας οτι ήταν απο τον θηλασμό,γεννήθηκε κ καλοκαίρι η μπισμπιρίκα μου,μες στη ζέστη κ τη υγρασία... :ohmy:

Οπότε είχα έτοιμο χαμομηλακι σε μια κανάτα,της έπλενα ταμποναριστά το προσωπάκι,μετά της το έπλενα με ένα λαδάκι που μου σύστησε η παιδίατρος,το Wplus της Φροικα κ της έβαζα bepanthol κ σε 4 μέρες ήταν περδικάκι κ κουκλάκι!!! ;)

Ρώτα κ τον παιδίατρό σας...

Φιλάκια,να σου ζήσει η μπεμπούλα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Τωρα που το σκέφτηκα τρώω σοκολάτα κάθε μέρα μετά το φαγητό το μεσημέρι. Λέτε να φταίει αυτό;

Όοοοοχι κοριτσάκι μου,να τρως ότι λαχταράει η ψυχούλα σου εκτός απο φαγητάκια που μπορεί να προκαλέσουν κολικούς στη μικρούλα σου(πχ λάχανο,όσπρια κτλ),τα οποία κ βέβαια μπορείς να τα τρως αλλα σε πιο περιορισμένες ποσότητες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou μην ανησυχεις καιθολου,και εμενα ειχε στις αρχες και η γιατρος μου ειπε να της δινω χαμομιλακι να πινει και θα της περασουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ συνηθισμενο, λεγεται νεογνικη ακμη και οφειλεται στις ορμονες τις εγκυμοσυνης ( απ οτι διαβασα), εγω τον επλενα με φυσιολογικο ορο και εβαζα την ενυδατικη που μου ειχε συστησει ο παιδιατρος. Βεβαια στο μεγαλο μου γιο πιο αγχωμενη ειχα πρηξει την παιδιατρο η οποια τελικα μου εδωσε μια κρεμα με κορτιζονη ( ειναι ομως υπερβολη) γι αυτο τωρα χρησιμοποιησα πιο φυσικες μεθοδους!!! Θα φυγουν συντομα μην ανυσηχεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Κορίτσια την βοήθειά σας για άλλη μία φορά...

Η μικρή μου είναι 17 ημερών και έχει βγάλει σπυράκια στο μετωπάκι της και στα μαγουλάκια της. Είναι μικρά πολλά μαζεμένα και κάποια έχουν και πύων. Τα μαγουλάκια της έχουν κοκκινήσει κι όλας.

Τι να κάνω; Τι να της βάλω για να περάσουν; Φοβάμαι μη συνεχίσουν να απλώνονται... :(

Βοήθεια!

Τα είχε ο γιος μου και το έχουν και τα ανιψάκια μου που γεννήθηκαν πρόσφατα. Οφείλονται στις ορμόνες σου καθώς προφανώς θηλάζεις. Ονομάζεται νεογνική ακμή. Θα στο πει και ο γιατρός σου αν τον ενημερώσεις. Είναι σαν τα σπυράκια που βγάζουμε στην εφηβεία. Εμείς δε βάλαμε τίποτα και πέρασαν μόνα τους με τον καιρό. Θα σου έλεγα κι εσένα το ΄διο αν βέβαια δεν προτείνει κάτι άλλο ο γιατρός σου. :) Να την χαίρεσαι!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου γιος είχε σπυράκια στα μάγουλα. Ο παιδίατρος μας είπε να του βάζουμε λίγη Fissan κρεμοπουδρίτσα και ότι μέχρι 4 μηνών το πολύ θα καθαρίσει το προσωπάκι. Έτσι και έγινε. Καθάρισε εντελώς!

Ρώτα και τον δικό σου παιδίατρο βέβαια.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Τωρα που το σκέφτηκα τρώω σοκολάτα κάθε μέρα μετά το φαγητό το μεσημέρι. Λέτε να φταίει αυτό;

δοκιμασε να σταματησεις τη σοκολατα.Η αδερφη μου ειχε παρομοιο θεμα κ της ειπε η παιδιατρος να σταματησει και τελικα εφυγαν τα σπυρακια του μικρου της οταν εκοψε τη σοκολατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Και γιατί στενοχωριέσαι; Ήθελες να βάλεις κάτι παραπάνω;; :)

Αχ μακάρι να μην χρειαστεί να βάλω κάτι παραπάνω αλλά ανησυχώ μήπως δεν φύγουν....

Αχ μωρέ το γλυκό μου πολλά σπυράκια έχει και στενοχωριέμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να δεις τον ανηψιο μου...είναι να τον λυπάσαι με τόσα σπυράκια! Να το αφήσεις να περάσει μονο του και να το περνάς συχνά με χαμομιλάκι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρα υπομονή και όχι άγχος..δεν έχει τίποτε το σοβαρό..αυτό είναι σίγουρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...