Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.... ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...


Recommended Posts

Κορίτσια μου τη Δευτέρα πάω για αμνιοπαρακέντηση και θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τη δική σας εμπειρία πάνω σ' αυτή τη διαδικάσία, ελπίζοντας έτσι να ξεαγχωθώ λιγακι...Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin μου καλημερα!Εχω κανει κι εγω αμνιοπαρακεντηση χωρις 2η σκεψη οταν μου ειπε ο γιατρος οτι το νινακι μου ειχε κατι το εντερακι του το οποιο μπορει να ηταν κατι μπορει και οχι....ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη οτι ολα θα ειναι μια χαρα!Στην 20 εβδ+4μερες....Τεταρτη μου πε ετσι ο γιατρος και εγω Πεμπτη πηγα και την εκανα!

Αφου την εκανα μου εφυγε το αγχος και ολα ειπα οτι ειναι θα το γνωριζω και ετσι σταματησα να στενοχωριεμαι αλλα γεμισα με δυναμη....

ημουν σιγουρη για τον γιατρο που την εκανα γιατι ειναι η ειδικοτητα του και εχει κανει απειρες μιας που ειναι και σε Νοσοκομειο,οποτε δεν φοβηθηκα και πολυ....

Η μαια που ηταν μαζι μας μου ελεγε οτι αν εκανα τωρα παιδια θα την εκανα και χωρις να χρειαζοταν αρκει να ειχα το κεφαλι μου ησυχο γιατι εχω δει πολλα...

Δεν πονεσα καθολου....μονο μια τσιμπια ητανε ενταξει δλδ τιποτα το τραγικο....δεν κρατησε πολυ ουτε καταλαβα ποτε την εκανα!

Μετα βεβαια δεν εκανα τιποτα χωρις να μου πει ο γιατρος κατι απο μονη μου....ενα φαγακι απλο και ξαπλα ολη μερα....ουτε μπανιο δεν εκανα για 4 μερες μονο για αλλαγη εσωρουχου τοπικα χι χι χι....και ολα μια χαρουλα!

Μην αγχωνεσαι!Δεν ειναι τιποτα!Μην το σκεφτεσαι!!!Και να ξερεις στα παντα σωζει η καλη ψυχολογια!Μετα την εξεταση να εισαι ηρεμη!:-)

Καλη επιτυχια!Και καλα αποτελεσματα να εχεις!!!Που ειμαι σιγουρη ολα θα ναι μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακι μου.Εγω την εκανα την πεμπτη που μας περασε ειχα αυξημενο κινδυνο για συνδρομο down,δεν μπορω να πω ειχα λιγο αγχος και φοβο αλλα τελικα τζαμπα δεν ειναι τιποτα,σαν να σου περνουν αιμα,βεβαια δεν κοιταξα καθολου ουτε την βελονα ουτε το μονιτορ ηταν ο αντρουλης μου μαζι μου κρατουσε το χερι και μου εδινε κουραγιο,η μπεμπουλα μας κουνηθηκε λιγο αλλα ολα πηγανε τελεια,εκεινη την μερα εμεινα ξαπλα συνεχεια αλλα εχθες και σημερα σηκωνομαι για κανενα μαγειρεμα μη φανταστεις.Βγηκανε και τα πρωτα αποτελεσματα και ειναι ολα μια χαρα.

Να πας χαλαρη και να μην εχεις αγχος δεν ειναι τιποτα απολυτως.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου τα καλυτερα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μενα!

εγω πριν ενα μηνα και κατι παραπανω εκανα ληψη τροφοβλαστης και μαλιστα στα δυο μου μωρακια! δεν ειναι τιποτα, κατι τσιμπηματακια ...

το μονο που με ειχε αγχωσει εμενα ηταν τα αποτελεσματα επειδη το παπ-α μου ειχε βγαλει υψηλο κινδυνο χρωμοσωματικων ανωμαλιων :unsure:

αλλα ... ολα καλα!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimon έγραψε:

Καλη μου γιατι να κανεις τετοια εξεταση?Σαν μικρη δεν εισαι?

Kimon μου η αλήθεια είναι οτι είμαι σχετικά μικρή (ούτε 31) αλλά βλέπεις οι γιατροί καμιά φορά μας φοβίζουν και μετά σκέφτεσαι, καλύτερα να το κάνω κι αυτό να ησυχάσω, να μην είμαι με το άγχος μέχρι να γεννήσω. Αν διαβάσεις το post που έγραψα πρόσφατα με τίτλο ¨ΥΠΕΡΗΧΟΣ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ¨, θα δεις τι εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimon έγραψε:

Καλη μου γιατι να κανεις τετοια εξεταση?Σαν μικρη δεν εισαι?

Eγώ την έκανα στα 22 χώρις να συντρέχει σοβαρός λόγος.

Υπάρχει μεγάλη παραφιλολογία γύρω από το θέμα και γιαυτό ευθύνεται η άγνοια των γιατρών.

Δεν έχω διαβάσει ούτε μια αρνητική εμπειρία από γυναίκα που την έχει κάνει. Αντιθέτως όλοι όσοι 'πολεμούν' αυτήν την εξέταση δεν έχουν ιδέα για τί πρόκειται.

Για πολλούς η αμνιοπαρακέντηση θα 'πρεπε να είναι εξέταση ρουτίνας και βασική όπως η αυχενική διαφάνεια, η β'επιπέδου κλπ.

Κοριτσάκι μου δεν έχεις να αγχωθείς για τίποτα. Η όλη διαδικασία διαρκεί 10 λεπτά και τα αποτελέσματα τα παίρνεις σε 3 μέρες.

Οι πληροφορίες που δίνει είναι πολύτιμες!!!

Εγώ έμεινα στο κρεβάτι για 6 ώρες μετά από την εξέταση και την επόμενη μέρα επέστρεψα κανονικά στις δραστηριότητές μου.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Kimon έγραψε:

Eγώ την έκανα στα 22 χώρις να συντρέχει σοβαρός λόγος.

Υπάρχει μεγάλη παραφιλολογία γύρω από το θέμα και γιαυτό ευθύνεται η άγνοια των γιατρών.

Δεν έχω διαβάσει ούτε μια αρνητική εμπειρία από γυναίκα που την έχει κάνει. Αντιθέτως όλοι όσοι 'πολεμούν' αυτήν την εξέταση δεν έχουν ιδέα για τί πρόκειται.

Για πολλούς η αμνιοπαρακέντηση θα 'πρεπε να είναι εξέταση ρουτίνας και βασική όπως η αυχενική διαφάνεια, η β'επιπέδου κλπ.

Κοριτσάκι μου δεν έχεις να αγχωθείς για τίποτα. Η όλη διαδικασία διαρκεί 10 λεπτά και τα αποτελέσματα τα παίρνεις σε 3 μέρες.

Οι πληροφορίες που δίνει είναι πολύτιμες!!!

Εγώ έμεινα στο κρεβάτι για 6 ώρες μετά από την εξέταση και την επόμενη μέρα επέστρεψα κανονικά στις δραστηριότητές μου.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

;););)[/quote:2fwpf7ia]

Αγαπητή μου lovie, σ' ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ φοβάμαι την ίδια την εξέταση και την επικινδυνότητά της παρά τα αποτελέσματα... Είμαι αισιόδοξη οτι το μωρό μου είναι καλά. Απλά ανησυχώ να μη μου πάθει τίποτα απο την ίδια την παρακέντηση. Αν και, όπως είπες κι εσύ, σπάνια έχω ακούσει κι εγώ περίπτωση αποβολής, να φυλάξει ο θεός!

Τα ίδια που μου είπες κι εσύ μου τα λέει και ο άντρας μου, οτι δηλαδή αυτή η εξέταση θα έπρεπε να καθιερωθεί σε όλες τις εγκύους, όπως και να' χει. Στο εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος είναι μια συνήθης διαδικάσία, εδώ τζάμπα μας τρομοκρατούν και μας φαίνεται οτι πρόκειται για κάτι επικίνδυνο, ενω θα έπρεπε οι γιατροί να την κατατάσσουν στις εξετάσεις ρουτίνας! Ελπίζω όλα να πάνε καλά, θα επανέλθω με νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina έγραψε:

fotin μου καλημερα!Εχω κανει κι εγω αμνιοπαρακεντηση χωρις 2η σκεψη οταν μου ειπε ο γιατρος οτι το νινακι μου ειχε κατι το εντερακι του το οποιο μπορει να ηταν κατι μπορει και οχι....ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη οτι ολα θα ειναι μια χαρα!Στην 20 εβδ+4μερες....Τεταρτη μου πε ετσι ο γιατρος και εγω Πεμπτη πηγα και την εκανα!

Αφου την εκανα μου εφυγε το αγχος και ολα ειπα οτι ειναι θα το γνωριζω και ετσι σταματησα να στενοχωριεμαι αλλα γεμισα με δυναμη....

ημουν σιγουρη για τον γιατρο που την εκανα γιατι ειναι η ειδικοτητα του και εχει κανει απειρες μιας που ειναι και σε Νοσοκομειο,οποτε δεν φοβηθηκα και πολυ....

Η μαια που ηταν μαζι μας μου ελεγε οτι αν εκανα τωρα παιδια θα την εκανα και χωρις να χρειαζοταν αρκει να ειχα το κεφαλι μου ησυχο γιατι εχω δει πολλα...

Δεν πονεσα καθολου....μονο μια τσιμπια ητανε ενταξει δλδ τιποτα το τραγικο....δεν κρατησε πολυ ουτε καταλαβα ποτε την εκανα!

Μετα βεβαια δεν εκανα τιποτα χωρις να μου πει ο γιατρος κατι απο μονη μου....ενα φαγακι απλο και ξαπλα ολη μερα....ουτε μπανιο δεν εκανα για 4 μερες μονο για αλλαγη εσωρουχου τοπικα χι χι χι....και ολα μια χαρουλα!

Μην αγχωνεσαι!Δεν ειναι τιποτα!Μην το σκεφτεσαι!!!Και να ξερεις στα παντα σωζει η καλη ψυχολογια!Μετα την εξεταση να εισαι ηρεμη!:-)

Καλη επιτυχια!Και καλα αποτελεσματα να εχεις!!!Που ειμαι σιγουρη ολα θα ναι μια χαρα!!!

Aristina σ' ευχαριστώ, τώρα πια σκέφτομαι πιο θετικά! Σας ευχαριστω όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotin μου,σε καταλαβαίνω απόλυτα που αγωνιάς,αλλά τελικά δεν είναι τίποτα!!!!!!!!!!! Την έκανα στην 22η εβδομάδα,έτρεμα για σχεδόν 2 μήνες που ήξερα ότι θα την κάνω,πολύ φόβο,στο ξύπνιο μου και στον ύπνο μου!!!!!!!!! Όλα ήταν του μυαλού μου όμως!!!!!!!!!! Όταν ήρθε η στιγμή που θα την έκανα,για χάρη του μωρού μου ηρέμησα και εμπιστεύτικα τον ειδικό γιατρό που μου την έκανε!!!!!!!!!!!!! Κράτησε 2 με 3 λεπτά,δεν κατάλαβα τίποτα μόνο ένα ελαφρύ τσιμπιματάκι,αφού η βελόνα έχει πάχος όσο μια τρίχα και ας είναι μεγάλη,το πάχος μετράει,δεν θα καταλάβεις τίποτα!!!!!! Είναι σημαντικό εκείνη τη στιγμή να είσαι ήρεμη και απολύτος ακίνητη και αυτό ήταν!!!!!!!!!!!!!! Εγώ όταν πήγα σπίτι έκατσα στο κρεβάτι σχεδόν εβδομάδα για να είμαι σίγουρη!!!!!!!!!!! Και το νερό μου το φέρναν στο κρεβάτι δεν έκανα το παραμικρό και τις πρώτες πρώτες μέρες με πήγενε ο άντρας μου τουαλέτα και τα βράδυα τον ξύπναγα!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν ήμουν υπερβολική,αλλά εγω έτσι το ένιωθα και έτσι έκανα και όλα πήγαν δόξα το Θεό μια χαρά!!!!!!!!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και η Παναγία να είναι κοντά σου, μην φοβάσαι λίγο προσοχή και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ, μου δίνετε κουράγιο! Χίλια ευχαριστώ! :):):) Ας είναι καλά αυτό το forum, μας ενώνει και συμπαραστεκόμαστε η μία στην άλλη...Δε νιώθω μόνη μου πια. Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα απ όλα θα ευχηθώ καλή επιτυχία!!Θα είμαι απολύτως ειλικρινής!!Εννοείται ότι στα χέρια ενός έμπειρου γιατρού είναι σπανιότατο να πάθει κάτι το μωράκι!!Προσωπικά όμως ξέρω τουλάχιστον 4 περιπτώσεις που έχασαν τα μωράκια τους μετά από αμνιοπαρακέντηση...Δε θέλω να τρομάξω καμία,αλλά δεν μπορούμε να ακυρώνουμε μια σειρά από εξετάσεις και να λέμε ότι πρέπει να καθιερωθεί μία επεμβατική μέθοδος.Επίσης θα ήταν σωστότερο όλοι αυτοί οι γιατροί που φοβούνται την ευθύνη μήπως κάτι δεν πάει καλά,να τονίσουν στις γυναίκες ότι δεν κάνει διάγνωση όλων των ασθενειών.Δεν μπορεί να κάνει διάγνωση πχ για αυτισμό,ούτε για νοητική στέρηση.Ο αυτισμός εμφανίζεται στον ίδιο βαθμό περίπου με το σύνδρομο ντάουν!Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα σε αυτή τη ζωή!Γι αυτό ας μη γινόμαστε αλαζονικοί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Friday με το καλό το μωράκι σου!

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Ξέρεις 4 περιπτώσεις;;; Όλες από τον ίδιο γιατρό;

Όσο και να το έψαξα (γιατί βίωσα και γω ανάλογη εμπειρία) δεν βρήκα ούτε μια αρνητική εμπειρία. Όλες οι μελέτες μόνο σε επιστημονικό επίπεδο ανέφεραν τα ποσοστά αποβολών και κυμαινόταν μεταξύ (αν θυμάμαι καλά) 0,4-0,5%.

Επίσης καμία κοπέλα που παρέθεσε την εμπειρία της δεν ακύρωσε σειρά άλλων εξετάσεων όπως λες.

Όμως τελικά είναι πολύ απλό...

Θα βασιστώ σε ποσοστά, στατιστικές και μαθηματικά(Παπ Α) ή θα ακολουθήσω τη βέβαιη και σίγουρη λύση της αμνιοπαρακέντησης;

Τέλος οποιαδήποτε έγκυος πριν κάνει την εν λόγω εξέταση υπογράφει κάποιο χαρτί που αναφέρει τις ασθένειες τις οποίες ανιχνεύει με βεβαιότητα αυτή η μέθοδος.

Συμπαραστεκόμαστε σε μια κοπέλα που 'αναγκάζεται' να κάνει την εξέταση και δεν γινόμαστε αλαζόνες παρά μόνο παραθέτουμε τη δική μας αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως θα συμφωνησω με την friday και αυτο γιατι η αμινοπαρακεντηση δυστυχως τις περισσοτερες φορες γινετε καθαρα για εισπρακτικους λογους και μονο το πως να εισπραξουν τα χρηματα και βεβαι ποιος γονιος θα μπει στη διαδικασια να μην τη κανει η να το σκεφτει οαν σουβαζουν στο μαλοοτι το μωρο μπορει να εχι το οτιδηποτε; Αλλα κανενας δεν σου λεει τι μπορει να συβει αν δνε παει καλα .Γνωστη μου κοπελα αδερφη φιλης μου ηταν μονο 22 ετων οταν εμεινε εγκυος και της ειπε ογυαικολογος να κανει την αμινοπαρακεντηση επειδη εδειχνε κατιστη αυχενικη την μια μερα την εκανε το ιδιο βραδυ ειχε αιμα τα ξημερωματα το εχασε και υπεθεσε οτι απλα καποιοπροβλημα εχε το μωρο .

Λιγες ημερες αργοτερα την πηρα τηλε. απο το κεντρο που την εκανε να της πουν συγχαρητηρια οτι το μωρο ειναι υγειεστατο !η κοπελα τρελαθηκε την εβαλαν σε ψυχιατρικη κλινικη ....

Και σε μενα στο Ιασω που εκανα το Β επειπεδου διαγνωσαν κυστες στο κεφαλι του παιδιου και golf bold και μου ειπε ο τυπος που μου το εκανε οτι καλο ειναινα κανω την αμινοπαρακεντηση για να τσεκαρουμε τελιακ εμτα απο κουβεντα με τογυναικολογο μου βλεποντας το ποσο αρνητικη και φοβισμενη ημουν ο ιδιος μου ειπε οτι εκινος εβλεπε οολες τις εξετασεις μια χαρα και οταν μετα απο 15 μερες επανελαβα το β επιπεδου επιβεβαιωθηκαμε οτι ολα ηταν καλα ι αυτο ηταν μια πολιικη γιανα παρουν τα χρηματα ο γιατρος μου μου ειεπ οτι ετσι και εμπαινα με την αρνητικη ψυχολογια να τη κανω μπορει καινα το εχανα .

Κανειμακοπελα το πρωτ παιδακι στα 34 και δνε εκανε την εξεταση και εμεινε εκυος στο επομενο μολις ειχε μπει στα 35 τα παιδια της εχουν σχεδον ενα χρονο διαφορα και της ειπαν οτι ηλικακα επρεπε ενω οι εξετασεις ολες ηταν αψογες τι παει να πει πρεπει ; εγω παντως τωα ειμαι39 ακομα καινα εμενα τωρα εγκυος απλα και μονο λογω ηλικας δνε θα εμπαινα στη διαδικασια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι και τόσο αθώα εξέταση για να γίνει εξέταση ρουτίνας... Να συμπαραστεκόμαστε σε κοπέλες που αναγκαστικά την κάνουν -αν κι αυτό το "αναγκαστικα" υποκειμενικό είναι- αλλά μη λέμε κι ότι θέλουμε γιατί διαβάζουν πολλοί...

Το ποσοστό αποβολής ανέρχεται σε περίπου 1% - καθόλου αμελητέο κατ'εμε...

Και δεν τα λέω εγώ αυτά...

http://www.fetalmedicine.com/fmc/chorio ... ocentesis/

Οι πιθανότητες και τα μαθηματικά -που πολύ μου τα σνόμπαρε η lovie- υπάρχουν για να μας βοηθήσουν να πάρουμε τη σωστή απόφαση. Αν η πιθανότητα αποβολής είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πιθανότητα να έχει το μωρό κάποιο πρόβλημα, πράγμα που συμβαίνει στη συντριπτική πλειοψηφία εγκυμοσύνων, τότε δεν έιναι λίγο παράλογο να ρισκάρεις?

Επίσης κι αυτό που λέει η Friday είναι αλήθεια. Δεν ανιχνεύει τα πάντα η αμνιο...

fotin με το καλό το μωράκι σου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω κορίτσια!Πρώτα απ όλα να πω για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν είπα καμία κοπέλα αλαζονική που θέλει να κάνει αμνιοπαρακέντηση.Είπα να μη γινόμαστε αλαζονικοί και νομίζουμε ότι μπορούμε να τα ξέρουμε όλα!Κανένας δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι το παιδί μας είναι υγιές 100%,ούτε η αμνιοπαρακέντηση και νομίζω ότι ο αυτισμός είναι ένα τρανό παράδειγμα.Πέρασα κι εγώ από τη φάση της σκέψης για την αμνιοπαρακέντηση έχοντας ένα ποσοστό 1:20.000 με καθαρή αυχενική και β επιπέδου και ηχοκαρδιογράφημα.Οι 4 περιπτώσεις που ανέφερα είναι από διαφορετικούς γιατρούς και βεβαίως ήταν εντελώς τυχαίες (και δυστυχώς όλα υγιή παιδάκια).Δε φταίει πάντα ο γιατρός για την αποβολή είναι και θέμα πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός της γυναίκας.Είναι το ίδιο που συμβαίνει με ένα χειρουργείο!

Τα ποσοστά αυτά σου δίνουν την πιθανότητα να έχει το μωρό σου ένα από τα 3 γνωστά σύνδρομα σύμφωνα με τον μέσο όρο εκατομμύριων παιδιών που έχουν εξετασθεί μέχρι τώρα.Όταν λοιπόν το συζήτησα με τον γιατρό μου,εκείνος το πρώτο που μου ανέφερε είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα αποβολής.Όταν δε μου ανέφερε ότι δεν βρίσκει όλα τα σύνδρομα και έχει αξιοπιστία 99%,όταν οι υπόλοιπες εξετάσεις που κάνουμε (α και β επιπέδου)αγγίζουν το 95%,τα ζύγισα,έψαξα δεκάδες ξένα άρθρα και κατέληξα να μην την κάνω.Ο κυριώτερος λόγος ήταν,όταν σκέφτηκα,ωραία με την αμνιοπαρακέντηση θα δω αν το παιδί μου έχει σύνδρομο ντάουν.Ωραία κι αν δεν έχει σύνδρομο ντάουν και τελικά έχει αυτισμό??Θα είμαι πιο άνετη τότε??ΌΧΙ!Κι έτσι αποφάσισα να βασιστώ στο καλό ποσοστό μου κι από εκεί και πέρα ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.Παιδάκι μου είναι θα το αγαπώ ούτως ή άλλως.

Να πω την αλήθεια για την συγκεκριμένη κοπέλα που θα κάνει την αμνιοπαρακέντηση δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο λόγος.Ελπίζω να είναι μόνο ψυχολογικός δικός της και του συζύγου της,γιατί τότε είναι απολύτως σεβαστό να πάει να την κάνει.Αν είναι το μεγάλο κεφαλάκι.Πρέπει να της πούμε όλες ότι καθώς το μωράκι μεγαλώνει αλλάζουν οι μετρήσεις μέσα στη μήτρα.Επίσης να φοβάται το σύνδρομο ντάουν να της τονίσω ότι τα παιδάκια αυτά είναι βραχυκέφαλα,δηλαδή έχουν μικρό κεφαλάκι και οι μετρήσεις του κεφαλιού τους βγαίνουν μικρότερες από το μέσο όρο.

Διαβάστε κι αυτό το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 13/04/2003

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι όλες οι εξετάσεις που έκανα μέχρι τώρα (pap-a και όλα τα άλλα τεστ για σύνδρομα κτλ), μας καλύπτουν κατα 80%, το υπόλοιπο 20% παραμένει άγνωστο. Δε νομίζω πως μου το είπε αυτό για να κλίνω προς την αμνιοπαρακέντηση, απλά μου ανέφερε τα ποσσοστα κι απο εκεί και πέρα σου λέει, κρίνε και κάνε. Σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνουμε αυτές τις εξετάσεις, αλλά κι αυτό το άγνωστο 20% το αφήνουμε να περνάει έτσι? Δεν ξέρω...Είμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένη και κατααγχωμένη, αν και την απόφασή μου την πήρα πια...Δεν θέλω να κάνω πίσω, θέλω να είμαι όσο πιο σίγουρη γίνεται... Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά όχι μόνο σε μένα, αλλά και σε όλες τις μέλλουσες μανούλες που πρόκειται να κάνουν αμνιοπαρακέντηση και να φέρουμε στον κόσμο γερά μωρα! Ο Θεός βοηθός....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου γλυκό,την εξέτασή σου να την κάνεις,γιατί βλέπω ότι είσαι αγχωμένη και δεν είναι σωστό να πας έτσι μέχρι να γεννήσεις...

Το ποσοστό που σου ανέφερε ο γιατρός όμως είναι λανθασμένο.Το ποσοστό ανίχνευσης αγγίζει το 90-95% και όχι το 80%.Το 80% που σου ανέφερε είναι μόνο αυτό που βασίζεται στη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας πχ αν ήταν 1.5 ή 2.1 mm κτλ και όχι σε συνδυασμό του αίματος pappa και β επιπέδου.Και δεν το λέω εγώ αυτό αλλά οι έρευνες καθώς και το άρθρο που παρέθεσα παραπάνω (το οποίο είναι και παλιό,αφού από τότε έχουν βρεθεί τουλάχιστον άλλοι 10 παράμετροι στους δείκτες χρωμοσωμικών ανωμαλιών).Εσύ βέβαια να ακούς τον γιατρό σου!!Προσωπικά πιστεύω ότι μωράκι σου είναι μια χαρά και αδίκως ανησυχείς!! :cheer:

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην εξέταση,που θα την έχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Έκανα τελικά την αμνιοπαρακέντηση τη Δευτέρα, όπως πολύ σωστά μου είπατε και σας ευχαριστώ, δεν ήταν τίποτα σαν διαδικασία, 5 λεπτά! Δεν πόνεσα, τίποτα. Έκατσα μέχρι σήμερα στο κρεβάτι, είμαι καλά, βγήκαν και τα πρώτα αποτελέσματα που δείχνουν οτι όλα είναι φυσιολογικά και είμαι πολύ χαρούμενη! Πετάω! Προσπαθώ να μην πολυκουνιέμαι και λέω να μείνω σπίτι όλη τη βδομάδα (μια που δεν εργάζομαι κιόλας) και την Τρίτη με περιμένει ο γιατρός μου να με δει. Πιστέυω οτι πέρασε ο κίνδυνος για επιπλοκή (χτύπα ξύλο) αλλά εγώ προσέχω καλού κακού...Δεν μετάνιωσα που το έκανα, φοβήθηκα, δε λέω, αλλά τώρα ηρέμησα και θα απολάυσω τους μήνες που μου μείνανε μέχρι να γεννήσω τον μπεμπάκο μου! Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση! Φιλιααααααααααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο κοπελα μου!Χαιρομαι πολυ!Να εχεις μια πολυ καλη συνεχεια!!!Και να προσεχεις οσο και για οσο θες και αισθανεσαι καλυτερα εσυ!Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotin μου,χάρηκα πολύ με τα νέα σου!!!!!!Στο είπα δεν στο είπα ότι το μωράκι δεν έχει τίποτα?????Δε με άκουσες!!!Καλή συνέχεια και καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ola einai wraia ayta pou leei h kathemia kai sigoyra h kathe kopela exei ta dika ths pisteuw.telika h fotini poli kala kai ekane thn exetasei kai eytixos ola pigane kala kai to simantikotero einai oti eixe kala apotelesmata.to thema einai an prepei na to kaneis gia opiodipote logo kai den exeis epilogh logiko einai na fobase...egw sthn prwth mou egymosini pou eimoun sta 25 tote emena ston kanada kai sto B epipedou mou eipan oti eprepe na kanw amnioparakentisi kai telika to paidi htan me syndromo down kai eprepe na kanw diakopi,perasa poli asxhma psyxologika meta apo ayto...sthn 2 kai 3 mou egimosini meta apo ayto ekana lipsi trofoblasth kai eytixos exw 2 ugiestata agoria...twra paw gia to trito eimai 35 etwn kai sigoura me thn proistoria mou kai thn ilikia exw megalytero risko alla me thn exetasi pou eftixos exoune anakalipsi kai thn kaneis sthn 11 ebdomada pisteuw oti h genetikh exei proodepsi kai plewn anixnevoun arketa kai plewn mporoume na feroume pio igiestata paidia ston kosmo apo oti kapote...sigoura paizei kai h ekmetalefsi alla opia kopela tis pei o giatros tis oti prepei na thn kanei dystixos den exei epilogi giayto na exoume pisth kai dynamh...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...