Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ; ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΝΩΜΗ ΣΑΣ


Βανια

Recommended Posts

Τα παιδιά πρόκειτε να αντιμετωπίσουν την "σκληρότητα" των συνομιλήκων τους άπειρες φορές κατά την διάρκεια της ζωής τους. Μακάρι να μπορούσαμε να τα βάλουμε σε ένα μπουκάλι για να τα προστατέψουμε και να μην πληγωθούν ποτέ.

Ανταυτού εγώ θα πρότεινα (αν φυσικά και ο παιδοψυχολόγος που τον παρακολουθεί και ξέρει αρκετά την περίπτωσή του συμφωνεί) να αφήσουμε το παιδί να "πληγωθεί" κάποιες φορές. Ακόμα και αν δεν πεισματώσει και προσπαθήσει παραπάνω, τουλάχιστον θα μάθει να το αντιμετωπίζει και να γλυκαίνει με όποια διέξοδο μπορεί τις πληγές του.

Εξάλου μην νομίζετε ότι όλα είναι ανεξέλεκτα. Οι δασκάλες - παιδαγωγοί (ελπίζω) είναι ενημερωμένες και πάντα επεμβαίνουν στα δύσκολα, αλλά φροντίζουν και με τον τρόπο τους να μαθαίνουν στα παιδιά για την διαφορετικότητα του καθενός και να αποδεχόμαστε τον άλλον ακόμα και αν διαφέρει. Αυτό βέβαια χωρίς να στοχοποιεί το παιδί που έχει την μαθησιακή δυσκολία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τωρα διαβασα το θεμα που απασχολει τη φιλη μας η αληθεια ειναι οτι μου θυμισε την περιπτωση τησ αδερφης μου,εχει και εκεινη ενα γιο που ειναι σε παρομοια κατασταση ειχαν πει να τον αφησουν στην ιδια ταξη στο δημοτικο και ετσι εγινε πιστευαν πως θα ειναι καλυτερα αλλα ακομα το παλευουν.Αλλα η αγαπη ,η υπομονη και η επιμονη ειναι το καλυτερο φαρμακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δενγνωριζα οτι μπορω να ζητησω ακομα μεσα μια δασκαλα ειδικη αληθεια η κοπελα που το αναφερε ξερει πυ μπορω να απευθυνθω ; αν και εδω δυσκολα να ερθει καποια κοπελα ενα βημα απο την κηφισια και ειμαστε ξεχασμενοι απο ολους .Σημερα μετα το ξεσπασμα μου ξερετε να περιμενω στη σταση το λεωφορειο με τη ζεστη ειμαι και με γαστρεντερτιδα μαλλον και να του λεω καποια πραγματα και εκεινς να ειναι αδιαφορο .Μεα λοιπον απο τη πιεση και τη κριτικη που του ασκησα γυριζοντας στυο σπτιουτε εφαγε ουτε τιποτα πηγε και κοιμηθηκε με ο που ξυπνησ επηρε τη ζωγραφικη του και ζωγραφιζε δεν ηθελε να φαει και εκανε ολες τις εργασιες που εχει γα αυριο και της εκανε ολες σωστες .Δηλαδη ι να βγαινω αποτα ρουχα μου να του φωαζω εκεινο να στεναχωριετε και τελικα ποιο το νοημα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

δενγνωριζα οτι μπορω να ζητησω ακομα μεσα μια δασκαλα ειδικη αληθεια η κοπελα που το αναφερε ξερει πυ μπορω να απευθυνθω ; αν και εδω δυσκολα να ερθει καποια κοπελα ενα βημα απο την κηφισια και ειμαστε ξεχασμενοι απο ολους .Σημερα μετα το ξεσπασμα μου ξερετε να περιμενω στη σταση το λεωφορειο με τη ζεστη ειμαι και με γαστρεντερτιδα μαλλον και να του λεω καποια πραγματα και εκεινς να ειναι αδιαφορο .Μεα λοιπον απο τη πιεση και τη κριτικη που του ασκησα γυριζοντας στυο σπτιουτε εφαγε ουτε τιποτα πηγε και κοιμηθηκε με ο που ξυπνησ επηρε τη ζωγραφικη του και ζωγραφιζε δεν ηθελε να φαει και εκανε ολες τις εργασιες που εχει γα αυριο και της εκανε ολες σωστες .Δηλαδη ι να βγαινω αποτα ρουχα μου να του φωαζω εκεινο να στεναχωριετε και τελικα ποιο το νοημα ;

Κοιμήθηκε, ξεκουράστηκε, και με καθαρό μυαλό έβαλε πείσμα να σου αποδείξει ότι μπορεί να πάει στο σχολείο των ¨"μεγάλων". Μπράβο του!!

Μαγκάκι και διεκδικητικός.

Επιβράβευση πήρε?? Φιλάκι από τη μανούλα και αστειάκια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το που ξυπνησε και τον ειδα με τη ζωγραφικη στο χερι του λεω να σου βαω να φας οχι δνε πεινα μου απανταει τον ειδα να ζωγραφιζει -να μουτζουρωνει το λαγο καινα του λεει καλα να παθεις .Του ειπε να κατεβεικατω να παιει με τους φιλους του και του εδωσα και κρουασαν και χυμο και βεβαια πηρε αγκαλια και φιλι και ο μπαμπας τον αφησε να ζωραφισει για 10 λεπτα στον υπολογιστη .Ανεβαινοντας επανω τι μου ειπε ; οτι η αδερφη του φιλου του η κοπελα ειναι 16 χονων φιλιοταν με ενα αντρα εννοουσε το αγορι της και αυτος ηταν επανω σ εμια μηχανη και εκανε σουζα και μαμαμ θυμωσα που ειχε τη Φεη και θα τοπω στη μαμα της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπελα μου,καταλαβαινω το προβλημα σου και ηθελα να σου πω την γνωμη μου διοτι εχω συναναστραφει τοσο με δυσλεκτικα παιδακια οσο και με πιο βαριες περιπτωσεις,διοτι ειμαι νοσηλευτρια και ασχοληθηκα και με τετοιες περιπτωσεις στην αρχη της επαγγελματικης μου πορειας.Γνωμη μου ειναι να παει το παιδι δημοτικο!να τον υποστηριξεις ψυχικα κυριως και να του τονωνεις το ηθικο!ξεχνα οτι εχει προβλημα και βοηθα το!προς θεου μην σε δει να κλαις!!!!!!!!!

Εχω τυχει περιπτωσεις παιδιων με προβληματα πολυ σοβαρα και η προταση των ειδικων ηταν να συναναστρεφονται με παιδια υγιη ετσι ωστε να προσπαθουν περισσοτερο και να μην αισθανονται μειονεκτικα!!!

Αυτο πιστευω πρεπει να κανεις κι εσυ!οσο τον αφηνεις στα νηπια,θα συμπεριφερεται σαν νηπιο!!!

Ριξτον στα βαθια,υποστηριξε τον ,καντον να πεισμωσει και μην σε δει να κλαις η να λες στον πατερα οτι δεν τα καταφερνει(θα μιλατε οταν κοιμαται το παιδι)...φιλακια και καλη τυχη στο παλικαρακι σου!!! :kiss: ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερει με την στηριξη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα είναι τα καλά της παιδείας μας και της κοινώνίας μας γενικότερα.

Το καλύτερο θα ήταν να πήγαινε πρώτη και αν χρειαστεί να την επαναλλάβει.

Καλό θα ηταν να τον προειτοιμασεις για αυτό το ενδεχόμενο.

Μην τον αφήσεις στο νήπιο.Πιστευω και θα βαρεθεί και θα επαναπαυτεί.

Γενικοτερα θέλει πολύ υπομονη αλλα το αποτελεσμα θα σας ανταμείψει.

Αν υπήρχαν τάξεις-τμήματα 2 ταχυτητων θα ήταν το ιδανικοτερο.

αλλα εδω δεν εχουν λεφτά για τα κανονικα σχολεια και επισης ποια ελληνιδα κουκουβάγια θα δεχόταν να πάει το παιδί της σε ποιο "ειδικες" τάξεις;;;; (μιλάμε για αρτημελή,έξυπνα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παναγιωτα μυ μακαρι να δημιουργουσαν ενα τετοιο τμημα και ειλικρινα το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει ειναι το τη θα πει ο καθε ασχετος απλα το θεμα ειναι κατα πσο καλα δυλευουν αυτες οι ταξεις ; Τι εννοω ; το καλοκαιρι μια εβδομαδα περιν ανοιξουν τα σχολεια εγω ημουν ακομα διακοπες μα πηρε λοιπον η νηπιαγωγος τηλ . και μου ειπε οτι στο επανω νηιαγωγειο στοβορειο τμημα του χωριου λειτουργει τμμα ενταξεις και αν ηθελ μπορουσα να πηγαινα εκει το Σταυρο .Εγω ειμαι υπερ ε απαιδ να προχωραει κανονικα αλλα αν χρειαζετε κατι ειδικο να το κανει ρωτησα λοιπον στο κεντρο λογοθεραπειας την αποψη τους και μου επαν να προσεψω τιπεριστατικα εχουν γιατι αν ειχαν και άλλα περιστατικα πιο σοβαρα απο τα μαθησιακα τα γλωσικα και ειχαν και αλα οπως κινητικοτητας η αναπηριας υπηρχε περιπτωση να αντεγραφε συμπεριφορες .Οντως στο τμημα υπηρχαν πλλα και ποικιλλα πειστατικα ενα κορισακι ετρωγε με τα χερια δε μπορουσε να χρησιμοποιησειπρουνι και πολλα αλλα τετοια και φοβηθηκα την ανιγραφη ετσι προτιμησα να παει στο νηπιο που πηγαινε και προνηπιο και ευτυχως δεν δειχνει να παρασυρεε απο τα προνηπα εκτος απο μερικες φορες .Αν τον δεις σε συζητηση με μεγαλους θα καταλαβεις τι εννοω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Βάνια και Χρόνια Πολλά,

Πρώτα θα σου έλεγα να συμβουλευτείς τον ειδικό και μετά να κάνεις αυτο που νομίζεις εσύ σωστό.

Θα ήθελα να σου αναφέρω μια δική μου προσωπικη εμπειρία με ένα ξαδερφάκι μου. Το παιδάκι είχε πρόβλημα με τραυλισμό( ειναι 8 μήνες μεγαλύτερος απο τον γιό μου. Η μαμά του επέλεξε να τον αφήσει να επαναλαύει το νήπιο για να μην έχει πρόβλημα. Εδείχτεικε ότι ήταν οτι καλύτερο για το παιδάκι τώρα ειναι 8 χρονών πάει δευτρέρα τάξη και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Η δική μου η γνώμη ειναι απο εμπειρία άστον να ξαναπάει νήπιο και μετά προχωράει. Τη σημασία εχει ο χρόνος όταν είναι καλύτερα για το παιδί.

Καλη σου ημέρα και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

:):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου δεν προλαβα να σου πω χθες οτι ο γιος του αντρα μου οταν πηγε πρωτη δημοτικου δεν ηταν καθολου ετοιμος...και μαζι με διαφορες αλλες καταστασεις δεν μπορουσε να συμβαδισει με τα υπολοιπα παιδακια...

η ομιλια του ηταν αρκετα ''μπεμπε' σε σχεση με την αδερφη του η οποια πηγαινε παιδικο και μιλαγε πιο καθαρα απο εκεινον.

αποτελεσμα...προς το τελος της χρονιας και παρολη την προσπαθεια του δασκαλου του οταν εγιναν οι εξετασεις αξιολογησης των παιδιων ο μικρος δεν τα καταφερε σχεδον σε τιποτα..

συμβουλη ηταν να επαναλαβει την ταξη(αν και απο οτι ακουσα αν στην αξιολογηση δεν περασει το παιδι και να θες να μην την επαναλαβει δεν γινεται)

ετσι και εγινε...η επομενη χρονια ηταν τελεια!!!

και ο μικρος ηταν πολυ πιο συνεργασιμος,πολυ πιο προσεχτικος,διαβαζε και μπορεσε τελικα να αντεπεξελθει στις απαιτησεις του 'μεγαλού' σχολειου.

σκευτικα στην αρχη που σου ειπα να επαναλαβει το νηπιο..αλλα νομιζω οτι εχεις δικιο..θα επαναπαυτει και δεν πρεπει!!

μπορει στο δημοτικο να πανε καλυτερα τα πραγματα δεν το ξερουμε αυτο!!

ααα και κατι αλλο μην σκευτεις πως θα ειναι αν πχ επαναλαβει την πρωτη(σε θεμα με τις ηλικιες-συμμαθητες)

εγω που ειχα ρωτησει τον δικο μας μου ειχε πει οτι δεν τον πειραζε γιατι τους εβλεπε στο διαλλειμα χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου εσυ ούτε καν συγκαταλέγεσαι σε αυτες τις μαμάδες.

Εχεις μιλήσει πολύ ανοιχτα για τις δυσκολίες που αντιμετωπιζει ο Σταύρος και από πολύ νωρίς (και μπράβο σου) εχεις κάνει ότι χρειάζεται για να τον βοήθησεις.

Για αυτο λέω ότι το σχολειο δεν εχει πάρει κάποιο μέτρο για να βοηθησει παιδια με μαθησιακες δυσκολίες.

Μιλάμε για παιδια έξυπνα, χωρίς προβλημάτα προσαρμοστηκότητας, εντελώς κοινωνικοποιημένα που μπορει να έχουν κάποια δυσκολιά στη μάθηση.

Μαθαινουν ακριβώς τα ίδια πράγματα απλώς τα κάνουν με πιο αργους ρυθμούς και με εκπαιδευτές που έχουν master στις μαθησιακές δυσκολίες.

Εκτός απο λογοθεραπευτή επισκεπτεστε και κάποιον άλλο ειδικό;;;

Εχετε πάρει κάποια πιο τεκμηριωμένη άποψη;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

δενγνωριζα οτι μπορω να ζητησω ακομα μεσα μια δασκαλα ειδικη αληθεια η κοπελα που το αναφερε ξερει πυ μπορω να απευθυνθω ;

Καλημέρα αυτό που ανέφερε η rosalia είναι η περίπτωση της παράλληλης στήριξης που σου ανέφερα κι εγώ στο προηγούμενο μήνυμά μου. Εφαρμόζεται στα δημοτικά σχολεία σε περιπτώσεις παιδιών που έχουν κάποιο πρόβλημα (νοητικό, μαθησιακό κ.λ.π.) συνήθως βέβαια αρκετά σοβαρές περιπτώσεις. Στην ουσία υπάρχει και δεύτερη δασκάλα (ειδική παιδαγωγός) μέσα στην τάξη η οποία ασχολείται εξατομικευμένα με το παιδί παράλληλα με τη δασκάλα της τάξης, ώστε να βοηθάει το παιδί να συμβαδίζει με την τάξη.

Έχω δουλέψει δύο χρόνια σε τέτοια θέση σε δημοτικά σχολεία του Πειραιά. Επρόκειτο βέβαια για παιδιά με σοβαρές αναπτυξιακές διαταραχές που δεν μπορούσαν να σταθούν χωρίς βοήθεια μέσα στην τάξη, σε τέτοιο σημείο που να δυσκολεύουν την εξέλιξη του μαθήματος για ολόκληρη την τάξη. Γι'αυτό σου ανέφερα ότι εφαρμόζεται σε πιο βαριές περιπτώσεις.

Για να ζητήσεις δασκάλα παράλληλης στήριξης πρέπει να το συζητήσεις με το διευθυντή του σχολείου (αφού γραφτεί στην πρώτη) για να σε καθοδηγήσει για τα διαδικαστικά. Απ'ότι ξέρω έχει αρκετή γραφειοκρατία και χρειάζεται γνωμάτευση από ΚΔΑΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την εμπειρία μου βέβαια θέλω να πω ότι για να βοηθηθεί το παιδί μέσα στην τάξη παίζει μεγάλο ρόλο η ευαισθητοποίηση και η διάθεση της δασκάλας της τάξης να ασχοληθεί μαζί του και να το βοηθήσει. Γιατί πολλοί εκπαιδευτικοί θεωρούν ότι τέτοια "προβληματικά" περιστατικά τους χαλάνε το σύνολο της τάξης και δεν ασχολούνται μαζί τους.

Ακόμη και στην παράλληλη στήριξη (οι περισσότεροι δάσκαλοι δεν έχουν συνηθίσει σε αυτό το μοτίβο συνδιδασκαλίας) θεωρούν ότι "εντάξει, αφού μου έστειλαν κοπέλα να ασχολείται με το παιδί με το πρόβλημα, εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου και κάνω ανενόχλητος το μάθημά μου"! Δυστυχώς αντιμετώπισα τέτοιου είδους συμπεριφορά και στο λέω εκ πείρας.

Επίσης, κάτι άλλο: στα τμήματα ένταξης (έχω δουλέψει ένα χρόνο) η διδασκαλία των παιδιών δεν γίνεται σε όλα τα παιδιά ταυτόχρονα. Τα παιδιά χωρίζονται σε ομαδούλες 1-3 ατόμων ανάλογα με το πρόβλημά τους και την ηλικία τους και διδάσκονται ξεχωριστά μέσα στο σχολικό ωράριο. Οπότε μην φοβάσαι ότι θα συναναστραφεί με παιδιά μεγαλύτερα ή με άσχετα προβλήματα συμπεριφοράς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Το θεμα του Σταυρου ειναι καθαρα γλωσσικο εει περσει απο αναπτυξιολογο ειναι μια χαρα απλα εχει προβλα στην εκφραση και στην αθρωση .Δεν θεωρω οτι ειναι απο τις περιπτωσεις που χρειαζονται δασκαλα υποστηριξης αλλα το τμημα ενταξεις θα του κνει καλο και θα απευθυνθω οποσδηποτε .Η αληθεια ειναι οτι δυστυχως λιγοι ειναι οι εκπαεδευτικοι πουαφιερωνουν το σωστο χρονο να ασχοληθουν με τετοια περιστατικα και βεβαια αν ηταν στο χερι των περισσοτερων θα ηθελα να μην εχουν τετοια περιστατικα .Εδω που μενουμε επιδη εχουμε και πολλους ξενους που μαθαινυν την ελληνικη λωσσα εχουν κανει καποιες προσπαθειες να βαλουν αντιστοιχα τμηματα αλλα μονο στ δημοτικο και δεν ξερω πως λειτουργει η συγκεκριμενη ταξη ενταξεις .Σε ευχαριστω αλλημια φορα για το χρονο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παιδιά που είναι από ξένη χώρα και μαθαίνουν τη γλώσσα είναι άλλη περίπτωση. Αυτά πρέπει να πηγαίνουν σε τμήμα υποδοχής, όπου γίνεται εντατική διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας και όχι τμήμα ένταξης. Το τμήμα ένταξης αφορά καθαρά μαθησιακές δυσκολίες. Καλό είναι να μην μπερδεύονται αυτά τα δύο γιατί αφορούν διαφορετικές ανάγκες παιδιών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως marygeo εδω ολα ειναι σε ενα ....

Προχτες πηγαμε στη λογοθεραπεια καιμιλησα με τη κοπελα και ηταν πολυ ευχαριστημενη με την εξελιξη του Σταυρου καιμου ειπε οτι ο Σταυρος αυτο που θελει ειναι να χει Ορια να μην τον αφηνουμε να βγαινει εκτος δηλαδη να του εμε αυτοπου εχει να κανει τωρα εχεις Σταρο να κανεις αυτα ..... διχως φωνες αλλαουτε παρακαλετα το θεωρει η κοπελ πολυ λογικο να προτιμα το παιχνιδι απο το διαβασμα και οτι η προκληση για το Σταυρο ειναι οτι καλυτερο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας ωραίος τρόπος για να γνωρίζει το πρόγραμμά του και να μπορεί να το ακολουθήσει (μπορεί να σου το έχουν ήδη πει) είναι να του το φτιάξεις με εικόνες. Για κάθε δραστηριότητα που έχει να κάνει να υπάρχει και η αντίστοιχη εικόνα, κολλημένο το πρόγραμμα σε ένα μεγάλο χαρτόνι και κάθε φορά που ολοκληρώνει μία δραστηριότητα να ξεκολλάει την εικόνα από το πρόγραμμα, να κερδίζει π.χ. ένα αυτοκόλλητο ή ότι άλλο επιλέξεις εσύ για ανταμοιβή και να προχωράει στο επόμενο. Έτσι, θα μπορεί με παραστατικό τρόπο να έχει όλο το πρόγραμμα της ημέρας μπροστά του και να ξέρει τι πρέπει να κάνει ώστε με τη βοήθεια τη δική σου να μην ξεφεύγει από τα όρια.

Σημαντικό ρόλο παίζει η άμεση ανταμοιβή. Πρέπει άμεσα να κερδίζει κάτι (έστω κι ένα αστεράκι ή αυτοκολλητάκι) κάθε φορά που κάνει σωστά κάτι. Όταν συγκεντρώνει πολλά τέτοια διάλεξε για ανταμοιβή κάτι που του αρέσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, καλό είναι στο πρόγραμμα να υπάρχουν εναλλαγές. Π.χ. το μάθημα, οι ασκήσεις και η εξάσκηση να εναλλάσσονται με δραστηριότητες χαλάρωσης ή παιχνίδι, ώστε να μην κουράζεται πάρα πολύ και βαριέται. Λογικό είναι να προτιμάει το παιχνίδι, μικρό παιδί είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις απολυτο δικιο καθε φορα που τελειωνει απο τη λογοθεραπεια η κοπελα στο εν ακεντρο του δινει μπισκοτο η αλλη του κολλαει αυτοκολητο εγω οτανμ κανουμε δουλεια στο σπιτι του δινω μια σοκολατα η καποιο άλλο γλυκισμα που θελει και καποιες φορες του παιρνουμε κατι σαν ανταμοιβη και του λεμε οτι αυτ το κερδισε με την αξια του .Αυτη τη στιγμη του φτοιαχνει ο αντρα μου ενα ποδηλατο ειχε εν αλλα ηταν μικρο ετσιμας εδωσαν ενα άλλο μεγαλυτερο και το ειπαμε οτι επειδη ηταν αψογος το παιρνει .Αυτη τη στιγμη παιζει ξαερει μολις ανεβει και φαειθα κατσει αν κανει τιςεργασιες τουγια να μπορεσει να κατεβει π[αλι κατω τοαπογευμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...