Μετάβαση σε περιεχόμενο

παχυσαρκία, ορμονικό, θυρεοειδής...κ υπογονιμότητα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις φιλες .Ειμαι 39 ετων και στα 23 ανακαλυωα οτι ειχα προβλημα με τον θηρωιδη αδενα συγκεκριμενα ειχα υπεθιρωειδισμο ακι βροχοκηλη αρχικα αρχισα με χαπια θεραπεια αλλα λογω ασχεης ενδοκρινοογου κατεληξα στα 29 μου να υποβληθω σε ολικη θηρωκτομη μιακαι ο θηρωειδης μου ειχε καταληψεισ εκακοηθεια ειχα θερμους αλαλ και ψυχρους οζους .Απ την επεμβαση ειχε μεινει καποιο μικροχιλιοστο αλλα λογω της κακοηθειας επρπεενα το καψω ετσι πηρα ραδιενεγο ιωδειο .Παντα ημουν αδυνατη το περισσοτερο πριν την επεμβαση ειχα φτασει 50 κιλα και ξαφνιακ μετα την επεμβαση και μετα το ιωδειο εχανα συνεχεια με αποτελεσμα να φτασω στα 38 κιλα ενας σκελετος σαφως και δνε υπηρχε περιπτωση να μπορεσω αν μεινω εγκυςο επρεπε να περιμενω να περασουν 3 χοναμετα τη ληψη ιωδιου το διαστημα αυτο περασε αλλ η εγκυμοσυνη δεν ερχοταν .Μετα απο μιακθυσερηση 20 σχεδον ημερων και αρνητικο τεστ πηγα στο γυναικολογο και εμαθα οτι ειχα μια κυστη η οποια μσε συνδυασμο με τα προηγουμενα θα ηταν πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος , το μονο ακλο ηταν τι το τελευταιο ροο εμ την καθοδηγηση του ενδοκρινολογου μου ειχα παρει 16 κιλα οποτε ειχα φτασει αισιως στα 52 .Και εκει που ολες οι ελπιδες χαθηκαν και δνε περιμενα τιποτα μετα απο ενα μηνα και χωρις να εχω προλαβει να κανω τις ορμονικες εξετασεις γιατην κυστη ξαφνικα ειχα ξανα καθυστερηση στην αρχη νομιζα οτι παλι η κυστη μεγαλωνε και δνε ξερω τι άλλοκαι τελικα ναι ημουν εγκυος .Ειχα μιακαλη κυηση και επαιρνα κανονικα τα χαπια του θηρωειδη μου οταν γεννησ ακαι χρειαστηκε μετα απο δυο χρονια να μετακομισω απο την στεναχωρια μου επειδη ημουν σε άλλο περιβαλλον αρχζα να τρωω με αποτελεσμα 5 χρονια μετα να εχω φτασει 62 κιλα μδηλαδη για να ειμαι ακριβης εμεινα εγκυος στα 52 πηρα μνο 6 κιλα τα εχασα αμεσως καιμαλιστα αλαλ 3 ξαναηρθα στα αρχικα μεχρι πο μετακομισαμε και απο το τριτο χρονο που ημουν εδω δηλαδη απο το 2008 εως και περσι τον Αυγουστο ειχα παρει 10 κιλα υπερβολικα πολλα για μενα .Τοτε πηγαινοντας στο ενδοκρινολογο μου μου ειπε οτι το πρηξιμο που ειχα δνε ητταν απο παχος αλαλ κατι άλλο συνεβαινε μαλλον δνε με καλυπταβ τα χαπια του θηρωιδη παιρνω το thirormon 1εναμιση την ημερα αλλα εγω τα ξεχναγα ετσι μου ειεπ ο γαιτρος να προπαθω να παιρνω τα χαπια και να κοψω οτιδηποτε εριστο ετσι αντικατεστησα τη ζαχαρη με φρουκτοζη ακοψα τα τηγανηα εκοψα τα αναψυκτικα και επνηρθα στα κιλα μου καιβεβαια πινω τα χαπια μου τα κιλα τα εχαν απο α απο τον Αυγουστο του2009 εως και το μαρτιο του 2010 σεαυτο βεβαι επαιξε ρολο ακι το τη εχασ ατο μπαμα μο και ολα αυτο επηρεασε .

Ο γιςο μου ειναι 6 ετων δνε ξερω αν θα μπορεσω να κανω άλλο παιδακι αλλα για μενα ειναι σημαντικο να ειμαικαλα για να βλεπω το Σταυρονικοα μου να μεγαλωνει .Ευχομαιμεσα π τη καρδια μου σ εολες τιςκοπελες να αποκτησουν ενα μωρο και ξερεις κατι ευγενια χαρηκα εμ την ειλικρινια σου να ξεκινησεις ενα τετοιο θεμα . vasomits αν σου ειναι ευολο στειλε μου τα στοιχεια της κοπελα ξερεις αν ασχολειτε καιμε την ανρικη παχυσαρκια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εχετε π.μ.

Εστειλα mail στην κοπέλα και την ρώτησα εάν μου επιτρέπει να δημοσιεύσω τα στοιχεία της...Περιμένω απάντηση...μόλις πάρω το ΟΚ θα σας γράψω το mail της δημόσια γιατί βλέπω οτι ενδιαφέρει πολλές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκά μου κορίτσια,

χάρηκα ιδιαίτερα που είχε ανταπόκριση το θέμα που άνοιξα και βέβαια λυπάμαι που είμαστε πολλές.. πάντως ένα είναι βέβαιο.. έχουμε κοινό στόχο και είναι καλό να μιλάμε και να βοηθάμε η μία την άλλη.

VASOMITS είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον αυτο περί της ιριδολόγου και θα ήθελα κ εγώ να μου στείλεις ένα μύνημα ενημέρωσης αν δεν αου είναι κόπος. Επίσης δεν ξέρεις πόσο πολύ χάρηκα με το που είδα το τικεράκι σου!! Άντε αντε σε λιγάκι θα το έχεις στην αγκαλιά σου γερό και δυνατό!! Δεν είναι το τελειότερο συναίσθημα του κόσμου ?? ή εγώ το βλέπω έτσι από την λαχτάρα μου??

Κελυ μου απ΄ότι είδα και εσύ στο κλάμπ.. Δυστυχώς κελυ μου αυτά τα παλιοκιλά επιβαρύνουν την όλη κστάστασή μας και μας κρατάνε ένα βήμα μακριά από το όνειρο.. Πές μου όμως με τόσο άγχος, τόσες εξετάσεις, τόσες θεραπείες, τόση δουλειά που να βρώ δύναμη για την εκκίνηση σωστού τρόπου διατροφής?? Κάνω τώρα μια καινούρια προσπάθεια και οίδωμεν..

Τετουλίνα μου εσύ όλα καλά??

Γιούλα περαστικά ευχομαι.

Βάνια μου, τράβηξες κ εσύ πολλά βρε παιδί μου.. σε ευχαριστώ για την υποστήριξη και εύχομαι ένα αδελφάκι σύντομα στον Σταυρόνικακι σου!! και γενικότερα να ηρεμήσεις κ εσύ. Ξέρεις τα λέω για να τ΄ακούω.. περιμένω νέα σου..

Κοριτσάκια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ και φυσικά για την τόσο θερμή υποδοχή σας!! φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια συναγωνιστριες!!! :) απο σημερα ξεκινησα διατροφη κι ευχομαι αυτη τη φορα να τη συνεχισω κιολας γιατι δεν παει αλλο!!!αυτο το μηνα ειχα παρα πολλες αγκαλιτσες με το αντρακι μου και ηλπιζα να γινει το θαυματακι αλλα η μερα της περιοδου πλησιαζει και ηδη νιωθω πονακια στην κοιλια :(:( αντα δεν αντεχω αλλο!!!!θελω μπεμπε!!!!!!!

μηπως μπορειτε να μου δωσετε κι εμενα τα στοιχεια της ιριδολογου;ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου το skype της ιριδολόγου είναι TAKTIKOU ELENI και το e-mail, είναι elenitaktikou@yahoo.gr

Θέλει λίγη υπομονή ομως γιατί γενικότερα αργεί να απαντήσει και λόγω της διαφοράς ώρας με την Αυστραλία όπου και μένει αλλά και επειδή εργάζεται...

φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gia sas koritsia. Kai ego exo paromoio istoria. Exo sundromo polukustikes kai upotheroidismo. Eimai 64kila, oxi paaaaara pola alla oti kai na kano, den mporo na adunatiso. Prospatho 2 mhsh xronia gia paidaki kai tpt. Tora exo stathero kuklo, phra xapia apo futa pou brhka sthn agglia (agnus castus vitex) kai to kuklo mou phge apo 90 meres mexri 32. Alla auto egine prin 18 mhnes kai akoma xoris mwraki sth koilitsa. Exo dei 2 gynaikologous, me lene oti ta ormones den einai polu kako kai prepei na mporo ne meino egkuos me fusiologiko tropo, alla exo psaksei ta apotelesma mou kai nomhso oti ena xapaki gia to theroidi mporei na me bohthisei. Meno Kerkyra kai den uparxei edo endokrinologos kai perimeno telos tou sezon gia na pao Ioannina. To allo mhna tha gino 30 xronon kai den exo diathesi na giortaso, panta eipa oti thelo na eimai mama prin gino 30. Den exo kanenan edo pou me katalabainei, oles ths files mou einai mamades h einai mikres kai den theloun paidia akoma. O antras mou thelei na ginei mpampas alla einai 26 kai den niothei oti to roloi proxorai....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα γινόμουν φορτική αν σε ρώταγα και πως περίπου χρεώνει?? κ πάλι ευχαριστώ.

Κελάκι μου καλό και εγώ έχω ξεκινήσει από προχθές. Νοιώθω κάποια πείνα αλλά συνηθίζεται.. δύναμη κ υπομονή χρειάζεται.. έχουμε έναν στόχο!! Κάνεις κάτι ιδιαίτερο με την διατροφή?? Αντε και σύντομα θα έχουμε το μπεμπε στην αγκαλιά μας!!:)

Thebigbite καταρχήν προσπάθησε να ηρεμήσεις.. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. έχεις πρόβλημα με το θυρεοειδή και ακόμα δεν παίρνεις χαπάκι?? απίστευτο ακούγεται να μην έχετε ενδοκρινολόγο στην Κέρκυρα (την λατρεύω..άσχετο). Προσπάθησε να το επισπεύσεις κ να βρείς έναν καλό γιατί θα σου δώσει σίγουρα λύση. Αφού δεν έχεις πολλά κιλά θα είναι πιο εύκολο κ έχουν δίκιο οι γυναικολόγοι σου. Το άγχος όπως ξέρεις δεν είναι ο καλύτερος σύμμαχος..( για δες ποιος μιλάει.... εγώ)Προσπάθησε κουκλιτσα μου να το αποβάλλεις. Θα τα καταφέρουμε όλες είμαι σίγουρη. Σου εύχομαι αυτό που ποθείς και σύντομα!!!!

Τετουλινάκι μου εσύ όλα καλά?? Πώς είσαι??

Φιλιά σε όλες !!! Καληνύχτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

βρε κοριτσάκια που χαθήκατε όλες??

Περιμένω ευχάριστα νέα!! Εγώ αύριο έχω διαιτολόγο, μία σωστή εκκίνηση διατροφής πιστεύω θα βοηθήσει το όνειρό μου. Πήγα και σε καινούριο ενδοκρινολόγο. Θα σας ενημερώσω πάραυτα.

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγγνωμη ρε κοριτσια;;;κατι δεν καταλαβα...η ιριδολογεια για ποιο πραγμα ειναι;;;οποια μπορει ας μου στειλει 1 πμ γιατι καπου το εχασα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...