Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ ΤΙΣ ΓΜΩΜΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ;


bell

Recommended Posts

Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ

Περπατούσαν μία ημέρα ο γάιδαρος ο πατέρας και ο γιος. Καθώς προχωρούσαν άκουσαν κάποιους να τους κοροϊδεύουν και να λένε:

<< Κοίταξε αυτούς τους ανόητους που περπατούν και το γαϊδούρι πάει χωρίς αναβάτη.>>

Αμέσως ο πατέρας ανέβασε το γιο του επάνω στο γάιδαρο. Μετά από λίγο άκουσε έναν ηλικιωμένο που έλεγε :

<< Κοίτα το παλιόπαιδο να πάει καβάλα και ο γέρο πατέρας του να πάει περπατώντας.>>

Μόλις το άκουσε ο πατέρας του ανέβηκε αυτός επάνω στον γάιδαρο και κατέβασε το γιο του κάτω. Ύστερα που τους είδε μία μητέρα είπε:

<< Δες τον παλιάνθρωπο να πάει αυτός καβάλα και το παιδάκι από πίσω του, να τρέχει και να μην προλαβαίνει.>>

Αμέσως ο πατέρας ανέβασε και τον γιο του επάνω στο γάιδαρο. Ύστερα όμως τους είδε ένας φιλόζωος και είπε:

<< Ντροπή σας που έχετε καθίσει και οι

δύο επάνω στο κακόμοιρο το ζώο και το υπερφορτώσατε. Εσείς έπρεπε να τον κουβαλάτε. >>

Τότε ο πατέρας έδεσε τα πόδια του γαϊδάρου του πέρασε ένα ξύλο και τον κουβάλαγε μαζί με τον γιο του, όλοι όσοι τους είδαν έσκασαν στα γέλια

ΠΗΓΗ: ΑΙΣΩΠΟΥ ΜΥΘΟΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλειο,το είχα ξεχάσει.. :laugh: :laugh:

Η αλήθεια είναι οτι γενικότερα ακούω γνώμες κ συμβουλές αλλα τια ακολουθώ μόνο αν κ εγώ το θεωρω σωστό κ οτι θα με βοηθήσει..Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι αρκετά εγωίστρια οπότε απαιτώ κ τα ανάλογα επιχειρήματα για να μου αποδείξει κανείς οτι έχει δίκιο!! ;) Ταυρίνα γαρ!!

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρταταο!!!

Μερικες φωρες δυο μυαλα ειναι καλυτερα απο ενα και καποιος μπορει να δει καποια πραγματα που εμεις δεν βλεπουμε.

ΠΧ μπορω να ακουσω την γνωμη της μαμας μου, ισσος καποιες φωρες και της πεθερας μου....του μπαμπα μου και γεννικα ανθρωπων που ξερω οτι μ'αγαπανε.

Αλλα παντα σκευτομαι αυτο που μου ειπαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα Bell πολυ καλο!!Δε το θυμομουν καθολου!!

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα στο να ακουω ηρεμα κ ωραια κ μετα να κρινω κ να αποφασιζω εγω!Η προσπαθεια της επιβολης της γνωμης με τρελλαινει κ το εντονο υφος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθε ανθρωπος εχει τη δικη του γνωμη αποψη επανω σε ενα θεμα .Γενικοτερα μου τη δινει η φραση :τι θα πει ο κοσμος !ισως επειδη ο πατερας μου το χρησιμοποιουσε σε καθημερινη βαση δεν τον απασχολουσε τη θα πον τα παιδια του η η γυνακα του αλαλ ο κσομος λες και ειχε αυτον μεσα το σπιτι .

Και οταν εγω αντιμιλουσ μου ελεγε η μαμα μου ζουμε με το κοσμο εγω παλι ειμαι ης αποψης οτι ζουμε μεσα σ εμια κοινωμνια αλλα οχι οτι ζουμε απο αυτη η μαλλον οτι ζουμε για αυτη .

Τωρα αν εχω καποιο θεμα που με απασχολει και το πω σε καποιον πολυ δικο μου ανθρωπο ναι θα ακοσω την γνωμη του και θα την ζυγιω στα υπερ και τα κατα καμια φορα ενα μυαλο εξω απο το χορο σκεφτετε πιο καθαρα αλλα και παλι θα τη περασω απο τη δικη μου λογικη και θα τη φερω στα μετρα μου .

Παντως αυτο που ηθελαν να κανω σε σχεση με την αντροφη του Σταυρου δνε τους εκαν τη ρη μεγαλωσα καιμεγαλωνω το παιδι μουθ συμφωνα με τη δικη μου κριση κουμανταδορο σε αυτο δνεθελω ειμαι απολυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια...μπας και ειμαστε αδερφια?

Σαν να ακουω τους δικους μου γονεις να μιλανε και οσο λενε τετοια τοσο εκνευριζομαι , γιατι θα πρεπε να κοιτανε οτι κοσμος, τελικα περιμενει μια ασχημη στιγμη σου, για να σε κουτσομπολευσει και να διασκεδασει με το προβλημα σου , αντι να σε βοηθησει. Σιγα λοιπον μια νοιαστω για το τι θα πουν τετοιοι ανθρωποι. Θα ακουσω σιγουρα την αποψη ανθρωπων που γνωριζω σιγουρα πως με αγαπανε και θελουν το καλο μου, αλλα και παλι εχω δικη μου κριση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell ωραίο!!!!!!! που χαθηκες εσύ κουκλίτσαααααααα ?????? :dry:

κοίτα να δεις και εγώ επειδή είμαι λίγο πεισματάρα και εγωίστρια πρέπει να με πείσει απόλυτα ο άλλος για να επηρεαστώ από την γνώμη του...σίγουρα θα ακούσω τις γνώμες των άλλων θα τις λάβω υπόψην αλλά την τελική απόφαση θα την πάρει το Καρολινάκι...

τη φραση τι θα λέει ο κόσμος.... μου την δίνει απίστευτα.... :angry: αρκεί εγώ να μαι εντάξει με την συνείδηση μου!!!!!!!!!!!!!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karolinaki1 έγραψε:

bell ωραίο!!!!!!! που χαθηκες εσύ κουκλίτσαααααααα ?????? :dry:

κοίτα να δεις και εγώ επειδή είμαι λίγο πεισματάρα και εγωίστρια πρέπει να με πείσει απόλυτα ο άλλος για να επηρεαστώ από την γνώμη του...σίγουρα θα ακούσω τις γνώμες των άλλων θα τις λάβω υπόψην αλλά την τελική απόφαση θα την πάρει το Καρολινάκι...

τη φραση τι θα λέει ο κόσμος.... μου την δίνει απίστευτα.... :angry: αρκεί εγώ να μαι εντάξει με την συνείδηση μου!!!!!!!!!!!!!!! ;);)

Eίχαμε βαφτίσια καλέ! δες σχετικά εδώ:http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=20&id=375157

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν με νοιάζει η γνώμη των άλλων...

σας άρεσε η απαντησή μου?πείτε μου τη γνώμη σας! χαχαχα

σοβαρα τώρα...με νοιάζει η γνώμη όχι όλων των άλλων αλλα όσον εχω αφήσει να με επιρρεάζουν συνηδητα! και την γνώμη τους την επιζητώ για να γίνω καλύτερη και για να μάθω μέσα απο αυτήν και όχι για να την ακολουθήσω τυφλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

karolinaki1 έγραψε:

Eίχαμε βαφτίσια καλέ! δες σχετικά εδώ:http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=20&id=375157[/quote:28n2jbtg]

ναι βρε Μπέλλα μου το ξέρω...σου χα απαντήσει στην σελίδα 4... ;) απλά χάθηκες από το θεματάκι που τα λέγαμε....σε φιλώ ... :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σχετικα με την δουλεια μου μονο αυτων που εκτιμω την δικη τους δουλεια κ εμπειρια (οι κολητοι μου ειναι αναμεσα σε αυτους),για τα παιδια μου κ για διαφορες αποφασεις σχετικες με την ζωη μου μονο του αντρα μου (παλιοτερα κ του πατερα μου αλλα πλεον...απογαλακτιστηκα :P ).Γενικα δεν συζητω για δικα μου θεματα σχεδον με κανενα παρα μονο με τον αντρα μου,ειμαι "κλειστη" .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα bell μου...!!!απ'το ενα αυτι μπαινουν..απ'τ αλλο βγαινουν πλεον!!οσες φορες εχω ακουσει γνωμες αλλων και δεν εχω εμπιστευτει την διαισθηση μου εχω πολυ απλα...πεσει εξω!!!ειδικοτερα, οσον αφορα τη διαισθηση μιας μανας....τι να πω???υπερτερει ολων!!!και καλυτερα...οσες θα γινουμε μανουλες ή οσες ειναι ηδη να εμπιστευοντε τους ευατους τους και μονο!καλες οι συμβουλες...αλλα μονο για πρακτικα θεματα... :) :laugh: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διδακτικοί οι μύθοι του Αισώπου. Ναι με επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων με αποτέλεσμα να χαλιέμαι ψυχολογικά και να αντιδρώ αλλοπρόσαλα. Η αλήθεια όμως είναι μία: ο καθένας με βάση την ψυχοσύνθεσή του και τις εμπειρίες ζωής του βλέπει τα πράγματα από μια οπτική που εσένα μπορεί να μην σου ταιριάζει.

Θαυμάζω τους ανθρώπους που δεν επηρεάζονται εύκολα ή καθόλου. Είναι βασικό χαρακτηριστικό για την ψυχική σου ισορροπία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον...παλια αρρωσταινα,κοιταγα τι θα πουν οι γυρω μου,η μαμα μου, να ειμαι η καλυτερη μανα,νοικοκυρα,συζηγος,γειτονισα...κοκ.Μια μερα ομως τρωω ενα φλας,και λεω,θα γινεσαι εσυ κομματια για να ευχαριστησεις ενα σκασμο αχαριστους...εεε..οχι!Ο μπενακης και ο βγενακης,και επισης ...ο καθενας σπιτι του και κοτσιλια στη μυτη του!!-που λεει και ο γιος μου-!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κιμον...τι σημαινει κοτσιλια?

ααα να κανω μια ανακοινωση οτι εχθες με κατεχεσε ενα περιστερι τοσο πολυ που οχι το τζοκερ επρεπε να κερδισω αλλα και το οσκαρ καθως εγινε μπροστα σε κοσμο και το δεχτηκα τοσο μα τοσο κωμμικα! πχ ρωτησα τα περιστερια να μου πουν ποιο το εκανε και ειπα στον αγγελο να κοιταξει ποιο δεν πηρε ιμοντιουμ! ε ναι λοιποοοον με ρωτησε ενα παλικαρι με εναν σκυλο τι ειναι αυτο πανω στο κεφαλι μου και ξαφνικα ολοι ρωτουσαν αν ηθελα χαρτοπετσετα και εγω δηλωσα οτι θελω να με λουσουν και καποιον να χεσει το βλαμμενο! ρεζιλι με εκανε αλλα το καταχαρηκαμε οοολοι!

ε ναι ασχετο απο το θεμα αλλα το θυμιθηκα οτι ξεχασα να σας το πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ ωραίος μύθος και πολύ σωστός!ότι και να κάνουμε πάντα θα βρεθεί κάποιος για να πει κάτι και αν είναι και κακεντρεχής δε θα βρει και το καλύτερο να πει πιστεύω ότι γενικά δεν πρέπει να τρελλαινόμαστε με το τί λένε και τί κάνουν οι γύρω μας αλλά σίγουρα και οιαποψεις των άλλων για μας ως ένα σημείο ορίζουν το ποιοι είμαστε.Αν δε μας ενδιάφερε η άποψη των άλλων δεν θα είμασταν καν σε αυτό το φόρουμ και να ανταλλάζουμε απόψεις...Κλείνοντας αυτό που εγώ κρατώ είναι τους ανθρώπους που αγαπώ και με αγαπούν και αν έχουν κάτι να μου πουν είναι ευπρόσδεκτο, για όλους τους υπόλοιπους πάντα τους ακούω, γιατί ποτέ δε ξέρεις πότε κάποιος θα σου πει κάτι σωστό, και στο κάτω κάτω όσο ζούμε μαθαίνουμε και απ όλους κάτι έχουμε να πάρουμε έστω και ένα σκληρό δίδαγμα και απ εκει και πέρα έχουμε και κρίση και κρίνουμε.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...