Μετάβαση σε περιεχόμενο

Baby Led Weaning


Recommended Posts

Kaλησπερα κοριτσια! Εχει εφαρμοση καμια αυτη τη μεθοδο στη διατροφη του μωρου σας; Αν ναι πειτε μου την εμπειρια σας και γενικα εντυπωσεις :) θετικες η αρνητικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις εφαρμοσαμε αυτο το συστημα ,αλλα δεν το εφαρμοσα εγω στη μικρη μου αλλα εκεινη σε μενα :laugh:

Δεν ηξερα για το BLW , εμαθα πολυ αργοτερα οταν ήδη η μικρη μου ειχε ξεκινησει να τρωει στερεες τροφες με αυτον τον τροπο .

Εγω ειμαι υπέρ αυτης της μεθοδου , δεν ξερω αν ολα τα μωρα ανταποκρινονται (υποτιθεται πως ναι) , αλλα για το δικο μου μωρο ήταν ο μονος τροπος να φαει .

Δεν μπορω να πω κατι αρνητικο (εκτος του οτι βρωμιζει το μωρο και το πατωμα ) ενω εχω να πω πολλα θετικά .

Η μικρη μου ξερει απο μικρη να διαχειριζεται σωστά την τροφη , να μασαει πολυ ομορφα , να νιωθει την απολαυση του φαγητου , να νιωθει αυτονομη , ανεξάρτητη , να συμμετέχει με ενθουσιασμο στο οικογενειακο τραπεζι , να οριζει μονη της ποσο και τι θα φαει .

Η αληθεια ειναι ομως οτι μπηκε αργα στις στερεες και μεχρι τον χρονο δεν ετρωγε πολλα γευματα . Ομως το βαρος της και η αναπτυξη της ήταν πολυ καλη οποτε ετρωγε οσο ακριβως ήθελε .

Θα ψαξω να βρω φωτο να βαλω απο περυσι τετοια εποχη που ειχε ξεκινησει να τρωει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία τα λέτε κορίτσια μου

αλλά δν μας εξηγήτε κ εμάς

τι ακριβώς είναι «αυτό»;!;

Ο μπέμπης μου είναι 7,5 μηνών

κ κάθε γνώση δεκτή...

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το BLW συνιστά αποφυγή των αλεσμένων τροφών, προσφορά ποικιλίας τροφών στο παιδί έχοντας αυτό την επιλογή του τι θα φάει και πάνω απ'όλα μιλάει για την πρωτοβουλία του μωρού στο αποθηλασμό......σε συντομία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημειωτέων έχω ξεκινήσει την εφαρμογή του ......η να το πω καλύτερα η κόρη μου με οδήγησε σε αυτή την ¨μέθοδο¨..... και απλά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι υπήρχε καταγεγραμμένη ως BLW. Η Δανάη ουδέποτε έφαγε κάτι αλεσμένο όμως τρελαίνεται για στέρεες τροφές.... και ο θηλασμός μας ......ακόμα αποκλειστικός!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουάου Άλεξ μου!!!!!!!!!!!! ΟΥΆΟΥ!!!!!!!!!

Κ σε σκεφτόμουν πριν καμία ωρίτσα....

Τηλ αύριο (για να μην ενοχλώ το θέμα!)

Για τον φυσικό αποθηλασμό

είμαι ενημερωμένη αρκετά κ υπέρ,

για τις αλεσμένες τροφές όμως τι εννοεί;

Τι θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στα βρέφη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa θα έπρεπε να είσαι από μια μεριά να μας δεις χθες....... το φαγητό υπήρχε παντού..... η ικανοποίηση της μικρής όμως ήταν απερίγραπτη, τόσο που κι εγώ κι ο άντρας μου θέλαμε να δακρύσουμε.

Πάντως θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλή η κακή μέθοδος. Κάθε παιδί απλώς έχει ξεχωριστές ανάγκες, τις οποίες πρέπει με κάθε τρόπο να καλύπτουμε. Κι εννοώ με τον σωστό τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το έχω ψάξει αρκετά αλλά να ένα καλό άρθρο από το BBC (στα αγγλικά). Δίνει και τις δύο πλευρές αν το διαβάσετε μέχρι το τέλος.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6762795.stm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του δινεις στερεες τροφες.... και τρώει μόνο του.....η μάλλον επιλέγει τι και πόσο θα φάει

Εγώ τις δίνω το καρόρο βρασμένο ολόκληρο, πατάτα, κτλ.... όπως επίσης και το γιαούρτι μόνη της το τρώει....προσπαθεί!!! το κουτάλι καταλήγει και σε κανα μάτι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alex

θα μπορούσα να δίνω σε τόσο μικρό μωρό

ολόκληρα τα λαχανικά;

Κ να τα τρώει πως; Με το χέρι;

Κάνει για το στομαχάκι τους;

Τα φρούτα;

Πολλές ερωτήσεις, ε;

Από ποιον μήνα συνιστάτε;

Άλλο 7,5 άλλο 11 μηνών...

Γιαούρτι δεν θα δώσω στο μωρό μου,

(είμαι αντίθετη), άρα πες μου για όλα τα υπόλοιπα...

Ενημέρωσε μας!!!

Ευχαριστωωω φιλενάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frosaki

ευχαριστούμε για το άρθρο!

Αλεξάνδρα

τηλ μετά το κολυμβητήριο μας..

(αν κ στερεις τις πολύτιμες γνώσεις σου

από τις mammy-τισσες)!

Πάω κ you tube να ψάξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα όπως έγραψα και πριν ουσιαστικά η μπέμπα μου με οδήγησε εκεί γιατί όπως ξέρεις δεν τρώει αλεσμένα.

Όμως αυτό δεν ισχύει για όλα τα παιδιά.

Θεωρώ λοιπόν πως κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες και είναι ξεχωριστό άρα κάτι που είναι καλό για κάποιο μπορεί να μην είναι για κάποιο άλλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry αλλά είναι λίγο αργή η συνδεσή μου και δεν είχα δει το μηνυμά σου...

Ρώτα με ότι θες....αν κι εγώ αρχάρια είμαι και όχι απόλυτα πιστή στο πρόγραμμα. Ουσιαστικά η Δανάη με κατευθύνει με τις ανάγκες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο, προσφατα το εμαθα απο την φιλη Ayrore.

O μικρος μου ομως εδω και αρκετο καιρο τρωει δρουτα σε κομματακια μηλο αχλαδι μπανανα, του τα κοβω μπανανα σε μικρα μηλο και αχλαδι σε μεγαλυτερα κομματια για να τα τραγανησει. Σχετικα προσφατα αρχησα να του δινω παντζαρι βρασμενο και αγγουρακι..και να φανταστειτε οτι τα πρωτα του δονται τα εβγαλε μολις λιγο πριν το Πασχα, Νομιζω το πρωτο ξεμυτισε Μ Πεμπτη η Μ. Παρασκευη, αλλα αυτα τα ετρωγε αρκετο καιρο πριν και μαλιστε μου εκανε αντυπωση που μπορουσε κα μασουλαει.

Επισης του δινω σπιτικο ψωμακι --βαρεθηκε τις ρυζογκοφρετες-- και προσφατα εντελως τυχαια ειχα οτι αρχησε να τρωει και το φαγητο, η αρχη εγινε με μια χωρτοσπυπα της πεθερας μου- που μαγειρευει χωρις αλατι λογω προβληματος υγειας της πεθερας μου, οπου απλα του ελιωσε την πατατα ολα τα αλλα χιλοκομμενα λαχανικα τα εφαγε μονος του. μετα ακολουθησε κοτοπουλο μερ τραχανα οπου βεβαια το μισο μπουτη πεταχτυκε αλλα του αρεσε να κραταει το κοκκαλο και τον τραχανα τον εφαγε ετσι, μετα ψαρι με ρυχακι..σημερα θα φαει βουβαλι με πατατες, ΟΚ το κρεας το εκοψα σε μικρ ακομματακια και θελλω να του δοκιμασω κρυθαρακι να δω αντιδραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mia παρενθεση: Με τον ορο weaning οι βρετανοι εννοουν ως επι το πλειστον οχι τον αποθηλασμο αλλα την εισαγωγη στις στερεες τροφες.Κι αυτο γιατι κατα καποιο τροπο οταν μπαινει το παιδι στις στερεες αρχιζει σιγα σιγα να αποθηλαζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα,

η ξαδερφη μου στην Αμερική εχει εφαρμοσει αυτη τη μεθοδο με την κόρη της και ειδε αποτελεσμα. όταν εγω βεβαια ειδα το παιδι να τρωει ήταν αρκετα μεγάλη 12-13 μηνών αλλά ετρωγε μόνη της. εκει να δειτε χαμος! μακαρονια με σάλτσα πανω στο τραπεζακι της καρεκλας της, η μικρη πασαλλειμενη παντου, και φευγαν και καμποσα στο πατωμα! το παιδι όμως ετρωγε ό,τι και να της εδινε. υπαρχουν και βιβλια για οσες ενδιαφερονται καθως επισης και αυτη η ιστοσελιδα που κατατοπιζει αρκετά.

http://www.rapleyweaning.com/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εβαλα μυαλο, βαζω κατω απο το καρεκλακι αυτα τα χαρτια με το ναυλον απο κατω ενα μεγαλο..ελαχιστοποιει τις παραπλευρες απολειες..χιχιχι

Αλλα ρε κοριτσια κανενα κολπο να καθαριζω την μπανανα απο τα ρουχα;;;;;

Μα τα φαγητα ειμαστε ΟΚ, πασαλειβετε του αλλαζω μπλουζα της κυχνω ενα ξεπλυμα και μετα πλυντηριο και ειναι ΟΚ..η μπανανα εχει καταστρεψει μερικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Εγω εβαλα μυαλο, βαζω κατω απο το καρεκλακι αυτα τα χαρτια με το ναυλον απο κατω ενα μεγαλο..ελαχιστοποιει τις παραπλευρες απολειες..χιχιχι

Αλλα ρε κοριτσια κανενα κολπο να καθαριζω την μπανανα απο τα ρουχα;;;;;

Μα τα φαγητα ειμαστε ΟΚ, πασαλειβετε του αλλαζω μπλουζα της κυχνω ενα ξεπλυμα και μετα πλυντηριο και ειναι ΟΚ..η μπανανα εχει καταστρεψει μερικα

http://newsroom.electrolux.com/gr/2009/12/07/763

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξεπλενω αμεσως και το μουλιαζω σε χλιαρι σαπουναδα..αλλα ειδικα δυο απρες μπλουζες εγιναν χαλια..σνιφ..σημερα εβαλα τα ρουχ ατου να πλυθουν με Αριλε σε γρηγορο κυκλο..και μετα θα τα βαλλω ξανα με Αρκαδι..να δω αν θα καθαρισουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια ,

Ιδεα δεν ειχα οτι υπηρχε τετοιος όρος :blush:

Τωρα το εμαθα :(

Η αληθεια ειναι οτι φοβομουν να του δωσω απο πολυ

μικρο γιατι φοβομουν μην πνιγει :unsure:

Του ξεκινησα με παιδικο μπισκοτακι γιατι

ελιωναν και δεν υπηρχε περιπτωση να πνιγει

(στους 6 μηνες περιπου) στους 7 του εδωσα

ψωμακι (το οποιο λατρευει)τον τελευταιο

μηνα αρχισα να του δοκιμαζω διαφορα φρουτα

και λαχανικα ;) και τα τρωει με πολυ προσοχη

στην αρχη (δεν βαζουμε ο,τι να'ναι στο στομα ;) )

ακομα και καροτακι ωμο του εδωσα και το εφαγε

χωρις κινδυνο ;)

Εχω ομως ενα προβλημα...το φαγητο του το θελει

αλοιφη :blink: !!! Ενω εχει 8 δοντακια και τρωει

στο χερι πολλα πραγματα, αν του δωσω το φαγητο

χοντροαλεσμενο αναγουλιαζει και μου διωχνει το

κουταλι ! :P

Υπαρχει τροπος να του μαθω να τρωει πιο

χοντροκομμενο το φαγητο ή δεν πειραζει να

το τρωει ετσι ???

Σημ.: Τωρα ειναι 10 μηνων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...