Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου χρειάζομαι την βοήθειά σας!

Γέννησα πριν 13 ημέρες το Αγγελούδι μου και από την πρώτη στιγμή θηλάζουμε αποκλειστικά!

Παρόλο που δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις θηλές μου και ο μπεμπάκος μου έχει μαθει και θηλαζει μια χαρα, θέλω να με βοηθήσετε στο εξής!

Είναι φυσιολογικό το ότι η διάρκεια που κρατάει ο θηλασμός μπορεί να είναι 5 με 6 ώρες την φορά;;;; Ο μπεμπούλης μου δηλαδή ενώ κοιμάται δύο με τρείς ώρες, όταν ξυπνήσει θηλάζει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ μέχρι να ξανακοιμηθεί άλλες 2 ώρες, και ύστερα πάλι από την αρχή...

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο θηλασμός δεν έχει χρόνο και ωράριο, αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να είναι τόσες πολλές ώρες στο στήθος!

Φυσικά όλες αυτές τις ώρες δεν θηλάζει ασταμάτητα, αλλά δεν παύει έστω διακεκομμένα να ρουφάει για ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ! Τον παίρνει λίγο ο ύπνος, ξεκινάει να τρώει, σταματάει, τον πιάνει λόξυγγας, ξανατρώει, ξανακοιμάται... και όλα αυτά για ΠΕΝΤΕ ώρες! Προσπαθώ να τον ξυπνάω με διάφορούς τρόπους την ώρα που θηλάζει και η αλήθεια έιναι ότι μόλις ξυπνήσει θέλει να φάει και άλλο!

Δεν ξέρω, αλλά ανησυχώ μήπως δεν κάνω κάτι σωστά! Μήπως π.χ δεν του είναι το γάλα μου αρκετό και δεν χορταίνει! Το θετικό είναι ότι βρέχει πολλές πάνες την ημέρα και κάνουμε και κακκάκια!!

Επιπλέον, από χθες έχει εντονα πονάκια σαν κολικούς! Μήπως ξέρετε αν πειράζει το ότι πίνω κάθε μέρα ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκαλάδα;;;

Κορίτσια ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί η βοήθειά σας είναι πολύτιμη! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Ό,τι περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογικό!!!!

Είναι πολύ νωρίς ακόμη και το μικράκι σου είναι ημερών. Σιγά σιγά θα αρχίσει να εδραιώνεται η γαλουχία σου (2-3 μήνες περίπου) και τότα θα σου φαίνονται όλα παιχνιδάκι.

Για να ανακαλύψεις ΑΝ και ΠΟΙΕΣ τροφές επηρρεάζουν το μωρό σου θα δοκιμάζεις και θα τις αφαιρείς από το διαιτολόγιο σου. Πχ για 2 μέρες μην πιείς χυμό για να δεις αντίδραση.

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει!!!Να τον χαιρεσαι κ να τον καμαρωνεις!!!

Χαιρομαι πολυ που τα καταφερνεις μιααα χαρα με το θηλασμο!!!! :)

Οπως σου ειπε η Νατασα ολα αυτα ειναι φυσιολογικα!!!

Μετα απο αυτο το σταδιο ακολουθει το....Ποτε θα πεινασει επιτελους να καθισω λιγακι?? :laugh: :P

Απολαυσε το λοιπον!!!!

Μην ξεχνας να του κανεις γυμναστικουλα τα ποδαρακια ωστε να τον βοηθας σε περιπτωση κολικων!Πολλες αγκαλιτσες κοιλιτσα με κοιλιτσα θα τον βοηθησουν!Και φυσικα ο θηλασμος! ;)

Τον χυμο μπορεις να τον κοψεις για 1-2 μερες κ να δεις αν υπαρχει διαφορα...δε νομιζω ομως!

Καλη συνεχεια κοπελα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!!!! Ποτε περααν οι εποχες τωνμαραθωνιων θηλασμων...

ηταν και καλοκαιρη...δεν χρειαζοταν να φοραω και μπλουζα...γιαι αλλωστε ολη μερα με το μεμε εξω ημουν...

χιχιχι.

ΟΚ φανταζομαι σε καλυψαν τα κοριτσια...συμβαινει και στις καλυτερες οικογεννιες!!

χιχιχι

Δες το σαν μια ευκαιρια να κανετε αγκαλιτσες και χαδακια μεταξυ σας..δεν θα καταλαβεις ποτε θα μεγαλωσει και δεν θα σου καθετε να τον αγκαλιαζεις και να τον χαιδευεις!!!

Καλη συνεχεια..τα πατε καλα!!!

Το πορτοκαλη νομιζω δεν θα σου δημιουργουσ εκολικους...συνηθως κανει αλλεργια τυπου εξανθηματα και διαρροια..αλλα πιστεψε με οι ποσοτητες που περνανα στο μητρικο γαλα απο τα τροφημα που τρωει ειναι ελαχιστες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει κουκλα μου ο μικρουλης και καλους μαραθωνιους θηλασμους :):P

ολα αυτα που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικα!ετσι ειναι στην αρχη για τα πιο πολλα μωρακια!

οσο για τους κολικους...αφαιρεσαι το πορτοκαλι...θεωρειται πολυ αλλεργιογονο και ενας τροπος εκδηλωσης ειναι και οι κολικοι...σου μιλαω εκ πειρας μιας και ο μικρος μου εχει αλλεργια σε διαφορα και σαν νεογγενητο ειχε πολυ εντονους κολικους...οι οποιοι ξεκινησαν και πολυ νωρις σχεδον απο την πρωτη μερα!....

ευχομαι να συνεχισετε τοσο καλα οσο και τωρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Είναι φυσιολογικό το ότι η διάρκεια που κρατάει ο θηλασμός μπορεί να είναι 5 με 6 ώρες την φορά;;;;

Ω, ναι καλή μου! Στην αρχή έτσι είναι. Κάθονται με τις ώρες στο στήθος. Απλά κοίτα και εσύ να ξεκουράζεσαι και να τρως καλά!

Το μωράκι σου είναι ΓΓΓΛΥΚΑΣ!!! :woohoo:

Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις όπως επιθυμείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oλγακι μου!!!! Μανουλιτσα εγινες κουκλιτσα μου? Να σου ζησει το παληκαρακι σου!!γερο κ δυνατο..κι εσυ να τον καμαρωνεις! :)

Ειμαι 2 εβδομαδες στην πατριδα μου τη Θεσσαλονικη οποτε εχω χασει τα αυγα κ τα πασχαλια!!

τωρα μπηκα για λιγο απο το π.σ. των ανηψιων μου κ ειδα το θεμα σου!!

Λοιπον απ την εμπειρια μου ως θηλαζουσα μαμα..--μια χαρα τα παμε εδω κ σχεδον 8 μηνες--ο θηλασμος μπορει να σημαινει πολλα πραγματα!

-Μαμα ..πειναω..

-Μαμα θελω αγκαλιτσα..

-Μαμα ποναει κοιλιτσα!! :) και πολλα αλλα!!

πολλες ωρες ,γλυκια κουραση! Δεδομενα δεν υπαρχουν κ υπαρχουν διαφορες φασεις που καθε βρεφακι περναει!Εμενα τη νυχτα ακομη ξυπναει απειρες φορες κ το ψαχνει!! ;)

Οσο αφορα το χυμο..τον λατρευα!! ηθελα σα τρελλη να πινω χυμο πορτοκαλι..το ζητουσε ο οργανισμος μου..Επινα λοιπον 2 ποτηρια την ημερα..κ ο μπεμπακος ξαφνικα ερχισε να μου βγαζει σπυθουρακια στο κεφαλι....κοπηκε ο χυμος....κοπηκαν κ τα σπυθουρακια!!!

οτι θελεις ολγακι εδω ειμαι...κ απο δευτερα γυριζω στη βαση μου!

Να σου ζησει κ παλι!!!! :) Καλη δυναμη!!

υγ Πανεμορφος ο ρεβυθουλης!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Είναι φυσιολογικό το ότι η διάρκεια που κρατάει ο θηλασμός μπορεί να είναι 5 με 6 ώρες την φορά;;;; Ο μπεμπούλης μου δηλαδή ενώ κοιμάται δύο με τρείς ώρες, όταν ξυπνήσει θηλάζει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ μέχρι να ξανακοιμηθεί άλλες 2 ώρες, και ύστερα πάλι από την αρχή...

[

οοοοοοοοοοοοου γιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!!κανε υπομονη κααααααααααποτε θα περασει και αυτο!!!!!!απλα μεχρι να περασει θα δυσκολευτεις καπως αλλα μμετα θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο να τον θηλαζεις :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Bourique μου, σήμερα δεν ήπια πορτοκαλάδα! Για να δούμε...

Frosaki μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Καλή μου Happy mom, να είσαι καλά!!! :-)

Και εμένα έβγαλε αυτές τις μέρες μικρά σπιθουράκια στο πρόσωπο, αλλά ευτυχώς σήμερα είμαστε καλά! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Ελένη μου, αρά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή, ε;;; :-)

Oκ, κοριτσάκια μου, αφού αυτό που κάνω είναι κάτι φυσιολογικό... συνεχίζουμε και όσο αντέχουμε! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το κάνω Afrodith! Ξυπνάει, ρουφάει για λίγο και μετά ξανακοιμάται στην αγκαλιά μου! Μόλις τον βάλω στο λίκνο, ξυπνάει και πεινάει σαν τρελό!!! Σε ευχαριστώ πάντως! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Αχ βρε κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Bourique μου, σήμερα δεν ήπια πορτοκαλάδα! Για να δούμε...

Frosaki μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Καλή μου Happy mom, να είσαι καλά!!! :-)

Και εμένα έβγαλε αυτές τις μέρες μικρά σπιθουράκια στο πρόσωπο, αλλά ευτυχώς σήμερα είμαστε καλά! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Ελένη μου, αρά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή, ε;;; :-)

Oκ, κοριτσάκια μου, αφού αυτό που κάνω είναι κάτι φυσιολογικό... συνεχίζουμε και όσο αντέχουμε! ;-)

ολγα μου διαφορα θα δεις αν οντως δηλαδη τον πειραζει η πορτοκαλα μεσα σε μια βδομαδα...απλα στο λεω για να μην απογοητευτεις ;):kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, οκ bourique μου!! Και αυτό ακριβώς σκεφτόμουν σήμερα! Ότι παρόλο που χθες δεν ήπια καθόλου, το βράδυ το μικρούλη μου πάλι πόναγε! Οκ, θα περιμένω λοιπόν να δω! Να είσαι καλά! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...