Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!


Recommended Posts

Καλημερα καλες μου φιλες! Θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες για το θηλασμο.

Εαν εξαιρεσουμε καποια γευματα ξενου γαλακτος που εκανε η μπεμπουλα μου στο μαιευτηριο απο τοτε που γυρισαμε σπιτι τρωμε μονο γαλατακι μανουλας. Καμια φορα της δινω λιγο χαμομιλακι γιατι δυσκολευεται πολυ στα κακακια αλλα οχι καθε μερα. προσπαθω να το αποφευγω. Απλα μου το προτεινε ο παιδιατρος. Μεχρι εχθες το αγγελουδι μου ετρωγε την ημερα καθε 2-2:30 ωρες και ηταν πολυ ησυχη. Κοιμοταν αρκετα. Και την νυχτα ετρωγε στις 10 με 10:30 και ετρωγε μεχρι το πρωι καθε 3:30-4 ωρες. Απο εχθες το πρωι εχει χαλασει τελειως το προγραμμα της. Τρωει καθε μια με μιαμιση ωρα και δεν κοιματε σχεδον καθολου. Κοιματε μισαωρα. Την βλεπω οτι ειναι κουρασμενη αλλα ξυπναει με τρελο κλαμα. Εχω τρελαθει. Με ποναει η καρδουλα μου και στεναχωριεμαι γιατι φοβαμαι μηπως δεν χορταινει. Πανες βρεχει πανω απο 6 καθε μερα και κακακια εχθες εκανε 3 φορες. Σημερα μολις τα καναμε!!! :blush:

Ειναι πιθανο να φταιει καποια απο τις τροφες μου? Μετα απο ποση ωρα φενεται η επιδραση αυτων που τρωω? Δηλαδη μηπως επειδη εχθες ηπια καφε το απογευμα επηρεαστηκε και ειναι σε υπερενταση?

Τι προτεινεται να κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στασα μου πιστεψε με μονο απν πινεις 1 λητρο ακφε την ημερα θα ανισυχεις το μωρακι σου.

ΟΚ ενα με δυο φλυτζανια την ημερα δεν το ενοχλουν ,ειδικα αμα πινεις μολις θηλασεις γιατι η καφεινη κυκλοφορει στον οργανισμο μας περιπου για 2 ωρες..και παλη ειναι συζητησημη η τελικη ποσοτητ απου περναει στο γαλα.

Κατα τα αλλα αν δεν εχει κολικους- ναι και τα παιδι απου θηλαζουν εχουν αλλα σε υπιοτερη μορφη- απλα προσπαθει να σου αυξησει την παραγωγη.

Αν ειναι κολικο θα την δεις να σφυγει τα ποδαρακια της κοντα σην κοιλιτσα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κοψεις το χαμομηλι και να θηλαζεις , να θηλαζεις , να θηλάζει ! Δεν βοηθά σε τιποτα το χαμομήλι αντιθέτως φουσκώνει το μωρο και μπορει να χανει γευματα .

Μια χαρα ειναι το μωρο σου περναει αλμα αναπτυξης και προσπαθει να αυξησει την παραγωγή συμφωνα με τις αναγκες του . Η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ για μωρα αυτης της ηλικιας ή και μεγαλύτερα .

Μην ανησυχεις ακολουθα το μωρο σου και ολα θα πανε καλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα μου δινεται κουραγιο. Δεν θελω με τιποτα να το χασω αυτο γιατι παιδευτικα πολυ για να δημιουργησω θηλες και ειμαι απιστευτα χαρουμανη που την θηλαζω. Απλα με αγχωνει γιατι αφηνει μονη της το στηθος. Τωρα παλι μαμ κανει. Τρωει απο εχθες μονο για κανα πενταλεπτο και μετα το αφηνει. Τωρα με την αλλαγη στηθος τι να κανω? να την αλλαζω καθε ποτε στηθος? καθε φορα η οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά μου ακούγεται... Κι εμένα η δικιά μου το ίδιο έκανε. Έπινε κάθε μιάμισυ ώρα και δεν κοιμόταν! Μόνο μισή ώρα κάθε μεσημέρι... Δεν της έδωσα ποτέ χαμομήλι. Να φανταστείς στο μαιευτήριο την είχα πάνω στο στήθος μου κ τέσσερις ώρες!!! Ήταν μέχρι να μάθει...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στασα για να σε παρηγορησω..και εμανα..αλλα νομιζω και αλλων κοριτσιων, εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Οσο για το στηθος δεν ξερω, εγω τον εβαζα να τρωει για αρκετη ωρα απο το ενα στηθος και μετα αλλαζα, δηλαδη αλαζα στηθος συνηθως στο δυωρο- δεν ξερω αν ειναια υτο το σωστο, θα σου απαντησει η Λαλ απου ξερει καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην αλλαζεις στηθος!

προσπαθησε να τρωει γευμα και στηθος!

ετσι θα περνει το πιο παχυ γαλα με περσοτερες θερμιδες!

οσο για το χαμομηλι και τα κακα ...ασχολιαστο!

τα μωρακι που θηλαζουν μπορει ν ακανουν μαχρι και 7-10 ημερες χωρις να κανουν κακακια και χωρις να δυσανασχετουν.... θα τα κανουν και μαλιστα αναδρομικα!

το μωρακι προσπαθει να αυξησει την παραγωγη!

θα πρεπει να εχετε 7-8 πανες την ηερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα ειναι οτι κανει μονο κανα πενταλεπτο στο στηθος. Πριν εκανε για την ακριβεια 6 λεπτα κια την πηρε ο υπνος. Τωρα κοιματε αλλα ανυσηχη. Οταν ξυπνησει ποιο στηθος να δωσω? Πως θα ξερω οτι "αδειασε" και πρεπει να αλλαξω? Μεχρι εχθες εκανα γαυμα και στηθος αλλα θηλαζε για ωρα και καθοταν η κοιμοταν τουλαχιστον για δυο ωρες. Τωρα που θηλαζει για πεντε λεπτα και ξαναζηταει στο 20λεπτο-30λεπτο τι να κανω? Το σταδιο που λες Λαλα αναπτυξης ποσο διαρκει? Δηλαδη μπορει να συνεχησει αυτο το ωραριο για μερες? Α! και σχεδον μετα απο καθε γευματακι βγαζει και λιγο γαλα...φυσιολογικο δεν ειναι?

Μπορει να κανω χαζες ερωτησεις αλλα ειναι λογο αγνοιας.... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στασα καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη, αυτο που λες το σκευτομουν και εγω..τελικα καλετυξα να τον θηλαζω στα πενταλεπτα για καμια ωρα και μετα να του δινω το αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα πολυ cesilia!!! Και για το καφε που ειπα ηπια εχθες το απογευμα διπλο ελληνικο,και μαλιστα οχι ολοκληρο, και την θηλασα μετα απο 1:30 ωρα περιπου. Μακαρι να πανε ολα καλα! Απλα δεν κοιμηθηκαμε σχεδον καθολου τη νυχτα και με επιασε τρελο παραπονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα..δεν θελλω να σε στεναχωρισω..εμενα ακομα δεν κοιμαται!!

Και πιστεψε με ο θηλασμος δεν εχει καμια σχεση με αυτο.

Ασε που ειναι χιλιες φωρες καλυτερα να πινεις καφε και να θηλαζεις παρα να πινεις καφε και να δινει σκονη.

Πραγματικα εγω αντιδραση στον καφε δεν παρατηρησα. εχω ποιει και εσπρερσο κανονικο, αν και συνηθως πινω ντεκαφεινε, για λογους ασχετους με τον θηλασμο.

αν θυμαμαι καλα πανω απο 2 καφεδες την ημερα μπορουν να προκαλσεσουν εκνευρισμο σε ενα μωρο

Απλα ειστε μικρουλια ακομα , θα στροσετε κανε λιγη υπομονη..τα ωραια ερχονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη στιγμη που το μωρο κανει μικρα συχνα γευματα δεν εφαρμοζεις το "γευμα και στηθος" . Οριζεις ενα διαστημα πχ 2 ωρες που θηλάζεις μονο απο το ενα στηθος και αυτο το διαστημα δινεις το αλλο και εφαρμοζεις το ιδιο .

Προσοχη ομως , αν το μωρο δεν δειχνει ικανοποιημένο ή δυσανασχετεί τοτε αλλάζεις στηθος πιο νωρις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να δινει γευμα και στηθος!

αν σταματησει στο 5 λεπτο να την ρευεις και μετα παλι απο το ιδιο μεχρινα βαρεθει!

εγω στην αρχη ειχα παρατηρησει να την ενοχλουν διαφορα που μπορει εγω να ειχα φαει(πχ οσπρια, κρανυδι,σοκολατα) τωρα μετα απο 2 χρονια δεν την ενοχλει τιποτα!

μεσο της αφαιρετικης θα δεις τι μπορει να την ενοχλει!

πχ υποψιαζεσαι οτι ειναι ο καφες? κοψε τον και δοκιμασε τον σε λιγες μερες παλι!

ααα και δεν ειναι χαες οι ερωτησεις σου!

λογικοτατες ειναι!

το αλμα μπορει να καρτησει αρκετες μερες!

θα δεις οτι στο 2μηνο θα εχουν γινει πολυ καλυτερα τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!!!!!τι μου θυμησες να ηξερες!!!!!!!

και σε εμενα ειχε 3-4 τετοιες φασεις και ημουν και εγω πολυ ανυσηχη

πεντε λεπτα με το ρολοι και μετα δεν ηθελε αλλο οτι και αν εκανα

και μετα απο μια ωρα παλι ηθελε στηθος

πηγαινε με τα νερα του μωρου σου και ολα θα πανε καλα

οσο για τον υπνο θα ξαναφτιαξουν τα πραγματα και θα ξαναχαλασουν πολλες φοπρες ακομα!!!!!!!

και εμενα τα μεσημερια δεν ηθελε να κοιμηθει καθολου μεσημερια και κοιμοταν 12 τα μεσανυκτα!!!!!!!ολα αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι :P

να σου ζησει η μικρουλα και μην στεναχωριεσαι

ολες η εστω η περισοτερες τα ιδια περασαμε η περναμε!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από ότι θυμάμαι στην αρχή της έδινα από το ένα στήθος για όση ώρα ήθελε κ μετά το άλλο γέυμα της το έδινα από το άλλο. Μετά που έστρωσε κ έτρωγε σε λιγότερο χρονικό διάστημα, της έδινα μία από το ένα κ μία από το άλλο (πχ κρατούσε 15' από το ένα κ μετά την έβαζα από το άλλο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο αυτο γενικα το κανεις σε μαγαλυτερα μωρακια που τρωνε γρηγορα. Πχ υωρα και εγω στον δικο μου τα δινω εναλλαξ η αμα πειναει πολυ μπορει να φαει και απο τα δυο

Αλλα το μωρακιτης Στασας ειναι πολυ μικρο ακομα και πρεπει να πινει το "παχυ" γαλατακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!!! Μου δινεται τρομερο κουραγιο.

Θα δοκιμασω και την αποχη του καφε..δεν εχω να χασω τιποτα. Τις αλλες φορες που ηπια ηταν πρωι και οχι απογευμα....μπορει να φταιει και αυτο...στο φιναλε τον κοφω κιολας...για το αγγελουδι μου δεν με πειραζει να μην ξαναπιω καφε....ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ...ΧΙΧΙΧΙ!!! ΕΧΩ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!

Καλε πλακα πλακα μεχρι και την κουκλα μου χαλαρωσατε και εχει μια ωριτσα κοντα που κοιματε το αγγελουδι μου!!! Ειστε αστερακια ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τι στιγμη που μου ειπατε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικη η αλλαγη δεν εχω λογω να αγχωνομαι!!!

Σας ευχαριστω πραγματικα ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να χαίρεσαι το μωράκι σου!

μια χαρά πάτε, στο πρόγραμμα είναι τα άλματα

να δεις σε λίγο θα έχετε στρώσει και θα είναι ακόμα πιο ωραία!

καλή συνέχεια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...