Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συντηρηση αλεσμενου φαγητου...


Recommended Posts

Ξεκιναμε (επιτελους!) λαχανικα κ σε λιγο κρεατακι!

Ο γιατρος επιμενει να της δινω 3 γευματα(κ ας ειναι μικρα) την ημερα...

1 φρουτακια κ 2 φαγητο...

Μου ειπε ομως πως δεν μπορω να αλεθω φαγητο κ να το παιρνω μαζι μου(σε ισοθερμικη) στη βολτα...

Τι κανω λοιπον? Παιρνω μυλο κ τα αλεθω πριν το φαει?

Κουβαλαω μουλτι κ ψαχνω ρευμα? :ohmy:

Δεν παω βολτα :angry::P ?

Ταιζω μεμεδογαλατακι κ ξενοιαζω? :P (αυτο μου προτεινε εκεινος αστειευομενος!)

Εχω δει ομως πολλες μανουλες να ταιζουν αλεσμενο μετα απο μερικες ωρες...

κ την επομενη μερα μαλιστα... :huh:

κανουν λαθος?

Επισης...80γρ κρεας δεν ειναι παααρα πολυ?Αυτο βεβαια αν φαει 1 φορα τη μερα φαγητο,αλλα κ παλι πολυ μου φαινεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρονια πολλα κ να σου ζησει!

Προφανως 8ηλαζεις οποτε δεν ειμαι αρμοδια να σου πω ποσα γευματα κανουν . (εμενα πχ η γιατρος μου ειπε 4 , εγω βεβαια κανω 5 γιατι το νινι μου χωρις γαλα δεν κοιμαται κ ειναι κ αδυνατουλικο)

το φαγακι εγω αλεσμενο δεν το κραταω , αλε8ω λιγο , το βαζω το κρεας ψυγειο μεχρι κ την επομενη μετα πεταμα ! οταν εχει πατατα δεν την κραταω κα8ολου (οσο φαει)

ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ Κ ΟΙ ΑΛΛΕΣ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια εγω το παιρνω μαζι μου. Το αλεθω το βαζω σε γυαλυνο ταπερακι βαζω λαδακι και λεμονακη και μετα τον ταιζω.

Δεν το εχω συντηρησει αλεσμενο ακομα- φοβαμαι ομολογω- αλλα οταν ειναι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος μια χαρα το τσακιζει

Εχει φαει σε Σουπερ Μαρκετ στο ΙΚΕΑ στο Κοσμοσ...στη μεση της Τσιμισκη...χιχιχιιχ..αντε καλες μασες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ το παίρνω αλεσμένο μαζί μου κοριτσάκι μου..Βέβαια δε το κρατάω περισσότερο απο 4-5 ώρες στο θερμό κ ακόμη δεν έχω κρατήσει φαγητάκι για την επόμενη μέρα,προτιμώ να κάνω κάθε μέρα την ίδια διαδικασία αλλα να είναι φρέσκο παρά να το έχω ψυγείο κ να το ξαναζεσταίνω..

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑ αν εννωεις για την επομενη, εγω επειδη δεν εχω χρονο να μαγειρευω καθε μερα..δεν ειμαι και εκει την ωρα που τρωει τα βαζω ολοκληρα ομως σε ταπερακι- παλη γυαλυνο- στο ψυγειο, και τα αλεθει η μαμα μου οταν ειναι να το ταισει.

Τωαρ δε που τρωει και μακαρονακη μεσα το βαζει απλα εκεινη την ωρα η μαμα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Χρυσα δεν με ενδιαφερει τοσο για την επομενη γτ θα μαγειρευω καθε μερα αφου δεν δουλευω...Αλλα μου ειπε πως αν ειναι να βγουμε βολτα δεν μπορω να το παρω αλεσμενο μαζι μου!!! :blink:

Οκ...σιγουρα κατι χανει...Αλλα...Ποια η λυση?!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκι νομίζω οτι είναι υπερβολλικός...Τι μπορεί να πάθει δηλαδή το φαγητάκι σε 2-3 ώρες,ιδίως αν διατηρείται ζεστό?Κ φυσικά δε θα το κάνεις κ κάθε μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμενω τη μερα που θα κανεις μονο 1 ερωτηση και δεν θα πεφτυν βροχη

:P

Ειναι απλο , δεν πας βολτα !!! Τι νομιζες ετσι ευκολα ειναι οπως οταν πετουσες το στηθος εξω ???? ΟΟΟοοοοχιι!

Το αλεθεις σπιτι , το βαζεις σε γυαλινο βαζακι , μετα στην ισοθερμικη τσαντουλα και εφυγες !!!

Οσο φαγητο μεινει το βαζεις ψυγειο και το αλεθεις οταν ειναι να το δωσεις . Καλυτερα οχι αλεσμενο στο ψυγειο αλλα αν τυχει να εχεις αλεσει περισσοτερο δεν χαλασε ο κοσμος .

Κρεας συνηθως λενε 50 γρμ αλλα εγω ποτε δεν το ακολουθησα . Οσο θελει φυσικά οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρε τι μας λεει;;;

Μια χαρα τα το παρεις και να βγειτε βολτα...τοσες μαμαδες που το κανουν χαζες ειναι. Μηλαμε παντα για μια με δυο ωρες και τωρα το καλοκαιρακι να το εχεις σε δροσερο μερος και σε σκουρο τσαντακι- εγω χρισημοποιω στο οποιο κουβαλουσα τα γαλατα οντα αντλουσα.

Φυσικα εννωειτε μακρια απο ακτινες ηλιου και εντονες διακυμανστεις θερμοκρασιασ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω Αναστασια μου μαγειρευω ανα 2

μερες το αλεθω ολο και βαζω το μισο

στην συντηρηση ... Βαζω μονο το λαδι

και το λεμονι την ωρα που θα το φαει...

Και το παιρνω μαζι μου οπου και να παω ;)

Ε ενταξει δεν ειναι οπως το φρεσκο αλλα

τι να κανεις ? Δεν γινετε διαφορετικα...

Η λυση να της δινεις μεμεδογαλατακι ειναι

η καλυτερη ;) Ε δεν θα το κανεις και καθε

μερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρχισε η τσαχπίνα να τρώει φαγάκι????

Περνάει ο καιρός :P

Εγώ Αναστασία μέχρι να χρονίσει της έδινα

2 γεύματα 1 φρούτο και 1 φαγητό

Το κρέας ποτέ δεν το ζυγίζω πάντα με το μάτι :silly:

όταν βγαίνουμε έξω το αλέθω το βάζω σε γυάλινο βαζάκι

και στο ισοθερμικό τσαντάκι που κουβαλούσα το γάλα

όταν αντλούσα. Εντάξει δεν το κρατάω και ΄5-6 ώρες

αλλά μετά από 2 ώρες που έτυχε να της το δώσω μια χαρά

ζεστούλικο ήταν και το τσάκισε η μικρή :P

Άντε καλές βόλτες B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...καλα λεει η νατασουλα...μεγαλωσατε...

εγω το αλεθω...κ το βαζω σε ολασικο ταπερ :ohmy:

κ οχι σε ισοθερμικη τσαντα..που πουλανβ τετοιες? :blush:

καλες μασεςςς :kiss:

εγω απο τον 7-8 εδινα 3 γευμα γιατι θα τον πηγαινα σταθμο δε 2 μηνες :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει ένα θερμός της chicco που έχει μέσα 2 βαζάκια. Είναι με κόκκινο καπάκι. Το αλέθεις και το βάζεις εκεί. Διατηρείται η θερμοκρασία για 5 ώρες οπότε πας όπου θες. Από την άλλη εγώ σε τόσο μικρό μωρό έπαιρνα μαζί μου το μεμέ και ξένοιαζα. Μη νομίζεις ότι θα πεινάσει τόσο αν φάει μια μέρα μόνο γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Υπάρχει ένα θερμός της chicco που έχει μέσα 2 βαζάκια. Είναι με κόκκινο καπάκι. Το αλέθεις και το βάζεις εκεί. Διατηρείται η θερμοκρασία για 5 ώρες οπότε πας όπου θες. Από την άλλη εγώ σε τόσο μικρό μωρό έπαιρνα μαζί μου το μεμέ και ξένοιαζα. Μη νομίζεις ότι θα πεινάσει τόσο αν φάει μια μέρα μόνο γάλα.

Aυτό έχω κ εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχετε δικιο για το "ε,δε θα το κανεις καθε μερα!"...Ακομα οχι αλλα αυτο ειναι ο τελικος μου στοχος!!! :laugh: :laugh:

Να φευγω το πρωι μετα τη φρουτοκρεμα κ να επιστρεφω αργαααα το απογευμα πριν το μπανιο!!! :P:P:P

Αστειευομαι!!!Πολυ θα το ηθελα αυτο!!!(καθολου κοπροσκυλο! :dry: :laugh: )

Λαλα μου... :laugh: :laugh:

Η φαση ειναι οτι εβαλα ενα θεμα με 2 μονο ερωτησεις γτ αν εγραφα ολες μου τις αποριες δε θα ταιριαζε ο τιτλος!!! :P:P

Οκ..Νομιζω πως συμφωνουμε πως δεν τρεχει τπτ για λιγες ωρες με την καταλληλη συντηρηση του...!

Πιστευετε οτι πρεπει να εχουμε απο τωρα ωραριο???

Νομιζω ειναι νωρις...

Εγω της εδινα την φρουτοκρεμα οποτε βολευε με το θηλασμο κ τον υπνο της...

Σημερα της την εδωσα νωρις(στις 11) κ εφαγε λιγοτερη απο τη μιση...Ισως δεν πεινουσε...!Υποτιθεται πως το εκανα αυτο για να της δωσω το μεσημερι φαγητο!...

Μεχρι τι ωρα να δινω φαγακι με δεδομενο οτι θα κανει 2 γευματα προς το παρον???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου εγω πιστευω οτι ειναι ακομα νωρις να φτιαξεις ωραριο...αλλα αυτο ειναι μονο δικη μου γνωμη..η οποια δεν βρισκει συμφωνη πολλους

Εμενα ακομα και τωρα δεν εχει ωραριο.

Ειναι μερες που τρωει αργα φρουτα και μεσημεριανο, μερες που τα τρωει ολα νωρις, πιστευω πως οταν θα φαει τι ςκανονικες ποσοτητες της θα σε καθοδηγησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα.Εγώ μαγειρεύω για 3 μέρες.Μπαίνουν σε γυάλινο ταπερ,χωρίς λάδι και λεμόνι, και τα αλέθω κάθε μέρα το μεσημέρι, βλαζοντας λαδάκι και λεμονάκι.Και έξω το παίρνω,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ,σε θερμός για φαγάκι(έχει το ΛΗΤΩ)αλλάόχι πάνω απο 5 ώρες.Σχετικά με το πρόγραμμα που ρωτάς,εγώ τον δικό μου τον έχω σε πρόγραμμα απο 6-7 μηνών.7(ΠΡΩΙΝΌ),10:30 ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ,14:00 ΦΑΓΑΚΙ,17:30 ΓΙΑΟΥΡΤΙ Ή ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ 21:00 ΓΑΛΑΤΑΚΙ και νανι.Το πρωι ξανά σηκωνόμαστε!!!Παίζουμε κανένα μισαωράκι μόνο αν τύχει κάτι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου κ εγώ είμαι της άποψης να υπάρχει ένα σχετικό πρόγραμμα ωστε να ρυθμίζεις κ εσύ τις δουλειές σου αλλα κ να έχει κ το μωρό μια "ρουτίνα" που όπως όλες ξέρουμε βοηθάει το μωρό να αντιλαμβάνεται καλύτερα πότε είναι η ώρα του φαγητού,ποτε του ύπνου,πότε της βόλτας,πότε του παιχνιδιού...

Η Ολίνα απο τότε που ξεκινήσαμε φαγητάκι τρώει(με αυξομοιώσεις ένα τεταρτάκι πριν,ένα μετά):

8μιση γάλα

11.30 φρούτο

14.30 φαγητάκι

18.00 κρέμα κ

21.00 γαλα κ νάνι μέχρι το άλλο πρωί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρθα ισοθερμικά τσαντάκια ξέρω ότι έχει σίγουρα

στο Λητώ γιατί από εκεί το πήρα εγώ

Αναστασία όσο θα κάνει μόνο 2 γεύματα μπορείς το φαγάκι

να της το δώσεις και αργότερα π.χ στις 4

Εγώ επειδή δουλεύω όσο έδινα 2 γεύματα αν τύχαινε να φάει

αργά την φρουτόκρεμα έλεγα να μην της δώσουν το φαγητό και

δεν πεινάει όταν γυρίσω, οπότε γυρνούσα 4:30 την θήλαζα και

μετά της έδινα το φαγητό.

Το πρόγραμμα θα το φτιάξετε σιγά σιγά όπως βολεύει εσάς ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια οτνα θηλαζεις τα ωραρια ειναι διαφορετικα, γεννικα τα μωρα που δεν θηλαζουν μπαινουν πιο νωρις σε προγραμμα.

Εμενα δεν εχει ακομα αντικαταστησει πληρως τριτο γευμα, μονημα τρωμε μονο φρουτα και φαγακη..και αυτο ειναι σχετικο, ειναι μερες που δεν τρωει καν μεσημεριανο αλλα πτροτιμαει να θηλασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Κοριτσια οτνα θηλαζεις τα ωραρια ειναι διαφορετικα, γεννικα τα μωρα που δεν θηλαζουν μπαινουν πιο νωρις σε προγραμμα.

Εμενα δεν εχει ακομα αντικαταστησει πληρως τριτο γευμα, μονημα τρωμε μονο φρουτα και φαγακη..και αυτο ειναι σχετικο, ειναι μερες που δεν τρωει καν μεσημεριανο αλλα πτροτιμαει να θηλασει

Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου,σημαντικός παράγοντας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ή που θελει το χρονο της να συνηθισει να τρωει νωριτερα...ή καλυτερα πρεπει να ακολουθησω το ρυθμο της κ το ενστικτο μου!!

Προσπαθω να δωσω τη φρουτοκρεμα νωριτερα αλλα τρωει πολυ λιγοτερο!

Την μεσημεριανη...σουπα που της εφτιαξα χθες...ισα που τη δοκιμασε!!! :laugh:

Επρεπε να βγαλω νερο!

Κοριτσακια ετσι ειναι...με τον θηλασμο δεν υπαρχει στανταρ ωραριο...Ουτε καν στο περιπου μαλλον!! ;):)

Αληθεια..Οταν αρχισατε για τα καλα τις τροφες αλλαξε η συχνοτητα των κακα-κιων??? :blush::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες οντως αυτο με το μεσημεριανο ειναι ενα θεμα

να πω την μαυυρη αληθεια τωρα που τρενε φαι δεν εχω δοκιμασει να το δωσω εξω

αλλα κι εγω δεν νομιζω οτι για 2-3 ωριτσες παθαινει τιποτα το φαγητακι

τωρα που ειπατε για τα ισοθερμικα θα παω να παρω κι εγω ενα

οσο για απογευματινο εχω ξενιασει με τα γιαουρτακια

οταν ειναι να βγουμε παιρνω 2 μαζι και ξενοιαζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...