Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ??


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΜΕΛΙΝΑ ΜΟΥ.... :(

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ... :blink::huh:

ΠΕΙΤΕ ΜΜΟΥ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρουμπελα μου και εγω με καισαρικ εκανα το Σταυρακοαλλα δνε ειχα πονους καιμου εφεραν να το θηλασω ακριβως την επομενη μερα ασχεο αν εγω δεν μπορουσα να θηλασω εξαιτειας αλλου λογου η κοπελα που εμασταν στο δωματιο μαζι της το εφεραν την επομενη και εκινης και θηλασε κανονικα δνε ειχε κανενα προβλημα .Το μυστικο τηςκαισαρικης ειναι να σηκωθεις οσο πο νωρις μπορεις να ροχωρησεις για να μπουν τα οργανα στηθεση τους ενταξει εγχειρηση ειναι αλαλ δνε μπορω να πω οτι υπεφερ κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rubelaακη με εναν πονο.

Και εγω γεννησα με καισαρικη..και μετα απο 6 ωρες μο9υ τον φερανε και τον θηλασα κανονικα.

Επαιρνα και αντιβιωση και παυσιπονα και αντιπικτικες ενεσεις.

Φυσικα του δοσανε και σκονη..δεν το συζητω..αλλα θηλαζ.

και επειδη πονουσα αρκετα και δεν μπορουσα να γυρησω στο πλαη για να τον θηλαω ξαπλωτα- μετα το καθιερωσα με βολευε απιστευτα- εβαζα ενα μαξιλαρη στα ποδια μου και τον εβαζα εκει πανω.

Πιστευω οτι αν δεν ειχα παθει κριση πανικου κατα την επισκληριδιο..και δεν εβαζα τα κλαματα με το που με συνεφερανε..θα μου τον εδιναν αμεσως να θηλασει- ειναι πολιτικη του γυναικολογου μου.

Ολα θα πανε καλα μην ανισυχεις..η καισαρικη δεν σε εμποδιζει να θηλασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια τρελο ανχοσ...δεν θελω να παρει καθολου ξενο γαλα αν ειναι δυνατον....τα εχω παιξει απο την αγωνια ννα φανταστητε το βραδυ εβλεπα ονειρο γυρω απο το θεμα.... :blink::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα βρε κοπελια..ηρεμησε λιγακη....

Μην αγχονεσαι..και μεταδιδεις αγχος και στο μωρο σου!!!!

Που θα γεννησεις;; θα το εχεις το μωρο μαζη σου ;;; Αν θα το εχεις μαζη σου ειναι πιο ευκολο.

Επισης θα σου συνηστουσα να μηληασεις με μια συμβουλο θηλασμου. Οι περισσοτερες μαιες ειναι τελειως ασχετες με τον θηλασμο οποως και παρα πολλοι παιδιατροι.

Νομιζω οτι σε καποιο πολυ παλιοτερο ποστ ειχα βαλει τα τηλεφωνα τους..αν δεν τα βρισκεις πες μου να τα ψαξω να σου τα στειλλω με πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Καλα βρε κοπελια..ηρεμησε λιγακη....

Μην αγχονεσαι..και μεταδιδεις αγχος και στο μωρο σου!!!!

Που θα γεννησεις;; θα το εχεις το μωρο μαζη σου ;;; Αν θα το εχεις μαζη σου ειναι πιο ευκολο.

Επισης θα σου συνηστουσα να μηληασεις με μια συμβουλο θηλασμου. Οι περισσοτερες μαιες ειναι τελειως ασχετες με τον θηλασμο οποως και παρα πολλοι παιδιατροι.

Νομιζω οτι σε καποιο πολυ παλιοτερο ποστ ειχα βαλει τα τηλεφωνα τους..αν δεν τα βρισκεις πες μου να τα ψαξω να σου τα στειλλω με πμ.

ηταν να γεννησω στο ιασω (αθηνα) αλλα τελικα θα γεννησω στο ελενα (αθηνα)γιατι με το συμπαθειο δεν ψηνομαι καθολου να μην εχω το μωρο μαζι μου... αν μπορεισ στειλε μου πληροφοριεσ γαι συμβουλο θηλασμου!

τα εχω παιξει... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rubela εγώ γέννησα το Αγγελουδάκι μου στις 26 Μαρτίου με καισαρική... και θηλαζουμε αποκλειστικά από την πρώτα λεπτά που ήρθε στον κόσμο!

Αν υπάρχει θέληση, μπορούμε όλα να τα καταφέρουμε! Στο μαιευτήριο αν και πονούσα λιγάκι, είχα μαζί μου το μαξιλάρι θηλασμού και έτσι τα κατάφερα μια χαρά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Rubela εγώ γέννησα το Αγγελουδάκι μου στις 26 Μαρτίου με καισαρική... και θηλαζουμε αποκλειστικά από την πρώτα λεπτά που ήρθε στον κόσμο!

Αν υπάρχει θέληση, μπορούμε όλα να τα καταφέρουμε! Στο μαιευτήριο αν και πονούσα λιγάκι, είχα μαζί μου το μαξιλάρι θηλασμού και έτσι τα κατάφερα μια χαρά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ΑΧΧΧΧΧΧ ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙ ΜΟΥ ΕΦΙΑΞΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!!!

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ένα ειδικό μαξιλαράκι που βοηθάει στον θηλασμό ειδικά αν έχεις κάνει καισαρική! Να το πάρεις οπωσδήποτε! Είναι ημικύκλιο, μπαίνει γύρω από την μέση και ακουμπάς πάνω το μωράκι, ώστε να μην πονάς από την τομή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rubela σταματα να αγχώνεσαι δεν καταφερνεις τιποτα έτσι!! Δεν υπάρχει λογος αγχους! Ακόμα και σε μαιευτήριο που δεν σου έχουν το μωρο στο δωμάτιο όταν γεννησεις μπορεις να συννενοηθεις μαζί τους ότι δηλαδη θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά και να στο φέρνουν ή να το παιρνεις μόνη σου όταν αυτο πεινάσει. εννοειται ότι θα πρεπει να το τσεκάρεις και μόνη σου κατα τη διάρκεια της μέρας, τη νυχτα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και θα στο φερνουν όταν κλαιει. όσο για τους πονους της καισαρικής, ενταξει χειρουργειο ειναι πονάει. έχει να κάνει κατα πολύ με το πως αντιδρας στον πονο. θα προσπαθησεις να σηκωθεις γρηγορα, δε θα σκύβεις και ο πονος θα ειναι ανεκτος. θα κάνεις παυσιπονες ενεσεις και όταν πας σπιτι θα εισαι πολύ καλύτερα. όσο για το θηλασμό τα ειπαμε, η καισαρική δε θα σε επηρεάσει, θα θηλάσεις κανονικά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ακριβως το μαξυλαρη..πιστευω πτι ειναι μια καλη επενδυση...τωρα το εχω δοσει σε μια φιλη μου που θα γεννησει σε λιγο αλλα οταν ο μικρος προσπαθουσε να κατσει...ηταν ενα στηρηγμα..χιχιχιχ

Λοιπον θα ανοιξεις την σελλιδα http://www.llli.org/Greece.html εκει θα κατεβασεις το αρχειο ειναι word γιατι τα ονοματα των συμβουλων ειναι πολλα και σε πμ δεν θα φανουν ολα.

Εκει επισης μπορεις να βρεις πληροφοριες.

Ειναι πολυ εξυπηρετικες θα σε βοηθησουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν χαλάρωσε..........

Δεν είναι τίποτα το τραγικό...

Όλα θα έρθουν στο δρόμο τους.

Εγώ θήλασα πρώτη φορά μετά από 2 ώρες αφού γέννησα και αυτό γιατί η κλινική μου δεν ήταν φιλική προς το θηλασμό. Αν γεννόυσα τώρα θα ζητούσα κατευθείαν το μωρό αφού ολοκληρωνόταν η διαδικασία του χειρουργείου. Παρόλ'αυτά δεν είχα πρόβλημα με το θηλασμό. Το μόνο που δεν μπορούσα να κάνω ήταν να γυρίσω στο πλάι και να θηλάσω απλωτή για 20 μέρες γιατί πονούσα.

Να πάρεις οπωσδήποτε ένα καλό μαξιλάρι θηλασμού. Να μην λυπηθείς τα χρήματα, τα αξίζει με το παραπάνω...

Το 'δύσκολο' πάντως μετά την καισαρική δεν είναι ο θηλασμός αλλά η φροντίδα του μωρού για κάποιες μέρες διότι οι κινήσεις για κάποιο διάστημα είναι περιρισμένες.

Φυσικά πάντως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχολογία!!!!

Αν είσαι καλά όλα φαίνονται παιχνιδάκι!!! ;););)

Με το καλό το κοριτσάκι σου!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην σε αγχονει αυτο. Εξαλλου ο καλυτερος τροπος να γεννησεις ειναι ο ασφαλεστερος για εσενα και το μωρακι σου.

Αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος και εγω ειμαι κατα της καισαρικης...ειναι γεγονος οτι ειδικα στην Ελλαδα σε πετσοκοβουν για ψιλου πηδημα.

Δεν πειραζει εσυ και το μωρακι σου να ειστε καλα..ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!!! Το αγχος σου είναι κατανοητό. Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, η καισαρική σίγουρα δεν διευκολύνει το θηλασμό όσο ενας καλός φυσιολογικός τοκετός. Εγώ γέννησα με καισαρική και ολική αναισθησία, την μικρή μου πρίν 25 μέρες. Τις 3 πρώτες ημέρες είχα πολύ δυνατούς πόνους, μετά η ανάρρωση ήταν θεαματική. Η αδερφή μου που εχει κάνει 2 καισαρικές με επισκληρίδιο δεν πόνεσε σχεδόν καθόλου, αρα ο πόνος εξαρτάται απο πολλά, κάθε περιπτωση είναι διαφορετική. Όπως κ με το φυσιολογικό τοκετό, αλλές γεννάνε σαν αυγουλάκια τα μωρούλια τους κ άλλες παλεύουν 15++ ώρες κ μετά μπορεί να έχουν ταλαιπωρία με τα ράμματα απο κάτω για άλλες 20 ή 40 ημέρες.. Πάντως λογικά 2-3 εικοσιτετράωρα θα εχεις μια ταλαιπωρία, αλλά αξίζει οσο τίποτα ;) ! Το ξένο δύσκολο να το αποφύγεις τελείως στο μαιευτήριο, αλλά τίποτα δεν είναι απίθανο. Εμένα την μικρή μου την έφεραν στο τέλος του πρώτου 24ώρου κ την βάλαμε στο στήθος (εγώ ήθελα με το που συνήρθα απο την νάρκωση αλλά δεν μου την έβαλαν) αλλά οι θηλές μου ήταν χάλια κ εγω δεν μπορούσα να στρίψω καθόλου και δεν έγιναν τα πράγματα όπως ονειρευόμουν. Στο μαιευτήριο οι μαίες (εκτός απο μια) μου είπαν οτι δύσκολα να καταφέρω να θηλάσω λόγο θηλων (ακου οι βλαμμένες :angry: ), αλλά εγω το πάλεψα κ το παλεύω και βάζω την μπέμπα συνέχεια στο βυζί, με ψευτοθηλές ή χωρίς (τώρα καταφέρνουμε κ πιάνει το ενα βυζί κ χωρίς θηλές αλλά είναι πολύ γουλόζα κ με πονάει,ασε που πίνει μια ώρα κ χορτάτη δεν είναι..), θηλαστρο (κοινώς αρμέγομαι), υπομονή, βοήθεια απο συγγενείς μου που θήλασαν και επιμονη και το περισσότερο γαλά που πίνει η μπεμπούλα μου είναι δικό μου και μέρα με την μερα μειώνουμε ολο κ περισσότερο το ξένο! ;) !Αλλά θέλεις γενικά ηρεμία, στο λεω γιατί και εγω δεν ήθελα να πάρει καθόλου ξένο η μπεμπούλα και περασα πολύ δυσκολα συναισθηματικά σε σχέση με το ταισμα μετά την γέννα. Ηρεμία κ προσπάθεια, θα κάνεις οτι καλυτερο μπορείς για το μωράκι σου γενικά. Καλή μάνα δεν είναι όποια θηλάζει το παιδί της, το θέλεις πολύ κ θα το προσπαθήσεις κ αυτό είναι αρκετό και αν πιεί κ 2-3 φορές ξένο δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου. Πάντως πολλές κοπέλες δεν είχα ιδιαίτερη ταλαιπωρία μετά την καισαρική και αν εχεις κ καλές θηλές μπορεί να θηλάσει κατευθείαν κ να πάνε ολα κατευχήν με τον θηλασμό! Με το καλό και με υγεία να υποδεχτείς το μωρούλι σου και προσπάθησε να είσαι ήρεμη!φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την καισαρική δεν έχω κάτι να σου πω, γέννησα και τα δύο παιδιά με φυσιολογικό τρόπο. Τα έβαλα στο στήθος αμέσως και τα είχα κοντά μου από την πρώτη στιγμή. Μαζί βγήκαμε από την αίθουσα τοκετού και μαζί μπήκαμε στο δωμάτιο.

Ο θηλασμός δεν χρειάζεται ούτε θήλαστρα, ούτε συμπληρώματα, ούτε ψευδοθηλές. Όλα αυτά είναι πρόσθετοι τρόποι για να θηλάσεις. Μπορείς άνετα και χωρίς αυτά. Είχα επίπεδες θηλές (τώρα τις έβγαλε η μικρή έξω), ξεκίνησα με ψευδοθηλές γιατί μου τις φόρτωσαν οι μαίες στο νοσοκομείο και μόνο προβλήματα μου δημιούργησαν. Τις πέταξα και είδα το γάλα μου να τρέχει σαν ποτάμι. Όλα είναι όμως σχετικά και η κάθε περίπτωση διαφορετική.

Μην αγχώνεσαι για τον θηλασμό. Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς για να είσαι προετοιμασμένη. Θα ακούσεις πολλά και όλοι θα έχουν μια ιστορία και μια συμβουλή. Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να αποφύγεις τελείως μα τελείως το θήλαστρο γιατί θα σε αγχώσει ακόμα περισσότερο και θα σε κουράσει ταυτόχρονα. Θα μπεις στη διαδικασία να δεις πόσο γάλα βγάζεις και πόσο τρώει... Μέγα λάθος. Άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους και να βρείτε τους ρυθμούς σας. Να ξέρεις μόνο ότι κανένας δεν ξέρει το μωρό σου καλύτερα από εσένα ακόμα και αν δεν έχεις ξαναπιάσει βρέφος.

Όσο θα έχεις το μωρό στο στήθος, ακόμα και αν είναι 24 ώρες τη μέρα, θα έχεις γάλα. Δεν γεννάς και ξαφνικά κατεβάζεις λίτρα. Σου ρυθμίζει το παιδί την ποσότητα.

Προσωπικά δεν θήλασα για να νιώσω καλή μητέρα (σχόλιο που έχω διαβάσει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ και θεωρώ αστείο) αλλά επειδή το ήθελα.

Όπως και να έχει, ο θηλασμός είναι μια υπέροχη σχέση και εμείς θα είμαστε εδώ για να σου το επιβεβαιώσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουμπέλα θα σου πω και εγω την εμπειρια μου..

γεννησα με καισαρικη σε μιση ωρα αφου δεν ειχα αλλη επιλογη , ειχα αρκετους πονους και αναγκαστηκα να κανω διπλη δοση παυσιπονης ενεσης..

αλλα.. θηλασα αμεσως..το μονο που με δυσκολεψε λιγακι ηταν ο καθετηρας και ο ορος αλλιως δεν υπηρχε καμια διαφορα με την κοπελα διπλα μου που γεννησε με φυσιολογικο τοκετο στο θεμα θηλασμος..

η καισαρικη σιγουρα διαφερει από γυναικα σε γυναικα αλλα σιγουρα κουβαλαει πολλους "μυθους"..

στον θηλασμο ρολο μεγαλυτερο παιζει η υπομονη, η επιμονη , η βηθεια από το γιατρος σου και στις μαιες και οι θηλες σου..

με το καλο να κρατησεις στα χερια σου την κορη σου και..

ολα τα αλλα αφησε τα στη φυση...πιστεψε με τα καταφερνει μια χαρα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΥ ΚΟΥΚΛΙΤΣΕΣ!! :)

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΠΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΤΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ... :)

ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.... :ohmy::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως ενδιαφερεσαι για το θηλασμο ψαξε και για την καισαρικη..ακου τον γιατρο σου και εχε του εμπιστοσυνη, αλλωστε τον εχεις συντροφο στην εγκυμοσυνη σου..στο ξαναλεω με ολη την εκτιμηση μου..

η καισαρικη σερνει πολλους μυθους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω δύο κοπέλες που έκαναν εξωσωματική κοντά στα 40 τους και γέννησαν φυσιολογικά, όταν ήρθε η ώρα τους, χωρίς να το προκαλέσουν.

Τώρα η καισαρική στην Ελλάδα είναι για ψίλου πήδημα. Εξωσωματική, μυωπία και πολλοί άλλοι λόγοι που συνήθως οδηγούν την μητέρα σε περιττή ταλαιπωρία. Εφόσον όμως θα περάσεις από αυτόν τον δρόμο και προφανώς ο γιατρός σου δεν σου δίνει άλλη επιλογή, μη το σκέφτεσαι, μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. 10 εβδομάδες έχεις ακόμα! Είναι μια όμορφη περίοδος για να νιώσεις το μωρό σου που μεγαλώνει.

Ο θηλασμός είναι κάτι το φυσιολογικό που αν δεν του φέρεις εμπόδια, θα εξελιχθεί σε δώρο για σένα προς το παιδί σου και αντίστροφα. Οταν στρώσει όλα γίνονται πολύ έυκολα και γρήγορα. Θηλάζεις παντού, δεν αποστειρώνεις, δεν έχεις έξοδα και είσαι εσύ χαλαρή και το παιδί χαρούμενο. Εγώ όταν έβγαινα έξω, χρειαζόμουν μόνο 5 λεπτά. Η αλλαξιέρα ήταν πάντα έτοιμη, οπότε έντυνα το μωρό, ντυνόμουν εγώ και φεύγαμε. Χωρίς ταλαιπωρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα Ρουμπελλα μην αγχωνεσαι καθολου για τιποτα και γω την κορη μου την γεννησα με καισαρικη πριν 2,5 χρονια περιπου και με ολικη ναρκωση.Η αληθεια ειναι οτι ειχα καποια πονακια στην τομη :unsure::unsure: αλλα τιποτα ιδιαιτερο ;);) εκτος απο την κορουλα μου που εφερα στον κοσμο δεν με ενδιεφερε τιποτα αλλο :woohoo: :woohoo: .Τωρα αν θυμαμαι καλα οσον αφορα τον θηλασμο μου την φερανε την επομενη μερα,αλλα της εδινα και συμληρωματικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν με το καλό να έρθει η κορούλα σου στον κόσμο!

Εγώ έκανα δύο καισαρικές και θήλασα και τα δύο παιδάκια μου. Η κόρη μου θήλασε 9 μήνες και ο γιός μου είναι τώρα 2 μηνών και πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα. Στην πρώτη καισαρική έβαλα την κόρη μου την τρίτη ημέρα στο στήθος διότι νόμιζα πως θα αργήσει να μου κατέβει το γάλα (λόγω καισαρικής) και οι μαίες δεν είχαν πάρει χαμπάρι ότι δε θήλαζα.(στο Αλεξάνδρα γέννησα) Μόλις το καταλάβανε μου έβαλαν τις φωνές. Άρχισα λοιπόν να θηλάζω την τρίτη μέρα και μετά όλα κυλήσαν φυσιολογικά. Οι πόνοι της καισαρικής είναι υποφερτοί. Θα σου δώσουν παυσίπονα τις πρώτες ημέρες αλλά θα δεις ότι πάνω από 4-5 δεν θα πονάς.Τώρα, με τη δεύτερη καισαρική ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, έβαλα το μικρό αμέσως μόλις μου τον έφεραν (μετά από 14 ώρες) στο στήθος μου και άρχισε να τρώει κανονικά. Ο λόγος που άργισα να τον πάρω είναι γιατί είχα διαβήτη κύησης και έπρεπε να τον παρακαλουθήσουν. Πάντως μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν επηρεάζει καθόλου η καισαρική το θηλασμό. Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να έχεις εμπιστοσυνη στο μωρό σου, οτι ξέρει τί να κάνει για να πιει γάλα και να έχεις εμπιστοσύνη στο σώμα σου ότι θα καταφέρει να παράγει το γάλα που χρειάζεται το παιδί σου. Άλλωστε κατάφερε να δημιουργήσει έναν ολόκληρο άνθρωπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι!

λοιπον,εγω θηλασα μετα την καισαρικη σεν εδωσα ομως αλλο γαλα και το δικο μου ηταν ελαχιστο εως ανυπαρκτο αλλα επεμεινα και εβαζα τη μικρη συνεχως στο στηθος ,ο παιδιατρος οταν ζητησα να μου γραψει ενα μπουκαλακι (για να το χω -απο ανασφαλεια) μου πε οτι δεν χρειαζεται κ δεν το δωσε (εκτιμησα αυτη τη σταση του),.Εισαι αποκλειστικα υπευθυνη γι την διατροφη του παιδιου σου,στο Ελενα τουλαχιστον που γεννησα και θα γεννησεις και συ η μανα ειναι υπευθυνη αφου το χει μαζι της συνεχως.Δεν δινει κανεις στο παιδι αλλο γαλα,μονο αν ζητησεις εσυ σε συννενοηση με τον παιδιατρο του θαλαμου.Την πρωτη μερα δεν θα σου δωσουν που να χτυπιεσαι,εχω ακουσει μαμαδες να ζητουν απο την πρωτη μερα μπουκαλακι και στο τελος να πλακωνονται με μαιες και γιατρους.

Να εισαι ηρεμη και σιγουρη για τον εαυτο σου και την ...μαμαδοσυνη σου :P και θα τα καταφερεις μια χαρα,τελικα ειναι τοσο φυσικο και απλο που αν εισαι ηρεμη θα ερθει μονο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να συμπληρωσω και αυτο: στην πρωτη γεννα με καισαρικη το στηθος μου ηταν γεματο γαλα (μου το εβγαζαν οι μαιες για να μην πετρωσει) παρολα αυτα θηλασα 1 μηνα τον γιο μου δινοντας συμπληρωμα και απο ψυχολογια ημουν χαλια,στην δευτερη γεννα δεν ηταν ιδια τα πραγματα παρολα αυτα θηλαζω την μικρη μου αποκλειστικα και με ευκολια και θα συνεχισω οσο μπορω. Οποτε ο μυθος εχω/δεν εχω γαλα δεν χωραει στο θηλασμο,αν θελεις και εισαι ενημερωμενη θα γινει πιο ευκολα,το αγχος δεν ειναι καλος συμβουλος.(η Lala ομως ειναι!χεχε!βοηθαει πολυ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rubela,gia sou kai apo mena.Den hreiazetai na ahonesai gia tipota, ola tha pane kala.Mou thimizeiw ligo ton eauto mou kai ego imoun mesa sto ahos prin genniso alla apo oti eho antilifthei the axizei to kopo.Gennisa prin apo ena hrono me kaisariki kai thilasa 2 ores meta tin genna eno den dehtika na dosoun sto moro xeno gala katholou stin kliniki.Einai poli simantiko tp protogala(aspro piar),opos mou eipe o paidiatros einai gemato antisomata.Min anisiheis gia tipota ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...