Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσα κιλα;


Recommended Posts

καλημέρα και από μένα!!!

εγώ έχω πάρει ώς τώρα 7 κιλά και μπαίνω στην 27η εβδομάδα (τον 7ο δλδ)!!!! ο γιατρός μου λέει ότι είναι πολλά, αλλα τι να κάνω κορίτσια??? μερικές φορές με πιάνει απίστευτη λιγούρα!!!! απλά ελπίζω η καμπύλη ζαχάρου να βγεί καλή μεθαυριο... ευτυχώς δεν τρώω πολλά γλυκά!!! να φανταστείτε ότι την Δευτερα του Πασχα μας έφεραν ενα κουτι με παστες, και μέχρι σημερα έχουμε φάει μόνο μισή μιση με τον άντρα μου μια πάστα!!!!! αλλά τα μακαρόνια....τρελός εθισμός τα μακαρόνια!!!! και μου αρεσουν τα απλά με σαλτσα ντομάτα και τυρί παρμεζάνα!!!!γιαμ

πάντως από ότι ακούω από τις κοπέλες στο φορουμ, τα κιλά με λίγη προσπάθεια θα χαθούν μετά!!! αρκει να γεννηθούν με το καλο τα μπεμπεκια μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια, με αυτά που διαβάζω νιώθω η βουβάλα της υπόθεσης! εγώ στην 28η εβδομάδα είμαι ήδη στα 9 κιλά και ειδικά αυτές τις μέρες με τσουρέκια, κουλούρια και διάφορα τέτοια πρέπει να πάτησα το 10 το καλό!!! ο γιατρός μου δεν φωνάζει αλλά έχει ένα επικριτικό βλέμμα και απλά μου λέει "έχεις ξεφύγει" κι ενώ λέω κι εγώ όπως όλες ότι δεν τρώω βλακείες, εκείνος μου λέει "εσύ ξέρεις τι κάνεις" ότι και καλά με τον αέρα δεν μπαίνουν τα κιλά, με το φαγητό μπαίνουν! απελπισίααααα.. ειδικά επειδή πριν την εγκυμοσύνη έκανα μεγάαααλη προσπάθεια για το σώμα μου, όχι ότι ήμουν καμιά κορμάρα αλλά με πολλή γυμναστική και κάτι διατροφές και τέτοια προσπαθούσα να το σουλουπώσω και τώρα όσο να 'ναι κάπως μου έρχεται να βλέπω τα πόδια να ανοίγουν πάλι σαν σαλάμια! :)

αφού αγχώθηκα δύο μήνες, μετά ηρέμησα και είπα ΟΚ, προσπαθώ να τρώω καλά, κάνω και καμιά κουτσουκέλα, από εκεί και πέρα ό,τι είναι να γίνει ας γίνει...

πάντως μου εξήγησε ο γιατρός ότι όταν βάζουμε πολλά κιλά, πάει το λίπος και κάθεται στους ιστούς του πλακούντα και τους νεκρώνει και μετά ο οργανισμός εναποθέτει εκεί ασβέστιο και ο πλακούντας γερνάει πιο γρήγορα... αυτό μου είπε ότι παρατηρείται στις μαμάδες που παίρνουν πολλά πολλά κιλά (μην αγχωθείτε για τα 10-15, μου είπε για πολλάααα :laugh: ) και στις γυναίκες που καπνίζουν στην εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πήρα 5,5 κιλά... Έτρωγα μόνο ψητά με σαλάτες κ πολύ λίγα γλυκά... Που και που έτρωγα κανά σουβλάκι! Και στο δεύτερο το ίδιο θα κάνω, έχω κόλλημα με τα κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

Εγώ πήρα 5,5 κιλά... Έτρωγα μόνο ψητά με σαλάτες κ πολύ λίγα γλυκά... Που και που έτρωγα κανά σουβλάκι! Και στο δεύτερο το ίδιο θα κάνω, έχω κόλλημα με τα κιλά!

Σου βγάζω το καπέλο! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσακια μου ειμαι μια απογοητευση απο μονη μου!!ημουν πολλα κιλα οταν εμεινα εγκυος ηδη ημουν 20 κιλα πανω απο το φυσιολογικο μου και μεχρι τωρα 25η εβδομαδα και 1 ημερα εχω βαλει 5 κιλα :S

δεν πιστευω πως τα 5 κιλα ειναι πολλα για εγκυμοσυνη εως τωρα αλλα ειχα τα παραπανισια απο πριν...ειμαι χαλια οταν σκεφτομαι τα κιλα μου και στενοχωριεμαι πολυυυυ :(

Ο αντρουλης μου λεει να μην σκαω και πως θα με βοηθησει μετα να τα χασω!!!ευτυχως εχω κι αυτον τον καλο ανθρωπο στο πλευρο μου και με ηρεμει!

αν με δειτε δεν θα πειτε πως ειμαι σαν αρκουδα...αλλα ειμαι νταρντανεμενη :lol:

ελπιζω τωρα να μην βαλω πολλα εως τη γεννα αν και ολοι με απογοητευουν και μου λενε πως απο εδω και περα θα παχυνω πολυυυυ... :angry: και τρελενομαι χειροτερα...

Για αυτο οταν βλεπω τα δικα σας κιλα ,λεω :μα καλα τρελαθηκαν???εγω τι να πω???δειτε και τα χειροτερα και γελαστε με την ψυχη σας!!!ειστε μια χαρα εγκυουλες!!!εγω ειμαι μια απογοητευση σκετη.... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ζυγιστηκα χθες και εχω παρει 4 κιλακια. και ο δικος μου γιατρος ειναι πολυ αυστηρος με τα κιλα...μου εχει πει μεχρι 8 κιλα!!! :whistle::whistle:

στην προηγουμενη εγκυμοσυνη 8 ειχα παρει αλλα επειδη δεν μας πηγαν καλα τα πραγματα και απο τη στενοχωρια μου μετα τη γεννα δεν τα εχασα και εβαλα και 2-3 απο μονη μου. ετσι απο 65 που ημουν πριν..τωρα αυτη την εγκυμοσυνη την ξεκινησα στα 75 και ειμαι 79 τωρα. :whistle::whistle::whistle::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ ξεκίνησα 59 και τώρα είμαι 66 στα 67!!!!! και να φανταστείτε ότι όταν γνωρισα τον αντρα μου ήμουν 46 κιλά....πριν από 6 χρονια δλδ!!!! Δλδ σε 6 χρόνια έχω πάρει 20 κιλα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη πήρα 8,5 κιλά και σε μια εβδομάδα επανήλθα στα κιλά προ κύησης.....και στην 2η πήρα 9 κιλά και επανήλθα μετά από 1 μήνα!!!!

μεγάλο ρόλο παίζει πόσο γυμνασμένη είναι η γυναίκα πριν μείνει έγκυος!

καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΗΡΑ 9 ΚΙΛΑ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΔΥΑΝΥΩ ΤΩΡΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΙΧΟΥΔΑ!!ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 5 ΚΙΛΑ(ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ))ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ!!ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΕΣΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VASTER, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ 7ο και ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 8 ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΙΛΑΚΙΑ! ΑΛΛΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΑΠ ΤΟΝ 6ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ..ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ , ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΡΜΑΡΕΣ ΠΑΛΙ!ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια εγω προς το παρον δεν ειμαι εγγυος,θελησα ομως να σας γραψω τη δικη μου ιστορια με θεμα τα κιλα στην εγκυμοσυνη.

Οταν εμεινα εγγυος στην κορη μου ειμουν 73 κιλα,κανονικη μπορω να πω με βαση το σωματοτυπο μου κ το υψος μου(ειμαι σχετικα ψηλη κ απ'τις λεγομενες νταρντανες).

Οταν πηγα να γεννησω ημουν...113 κιλα!!!!.

Παρακαλω;;;;

Ειπατε κατι;;;;;

Ναι τρομερο κ ομως αληθινο,πηρα 40 ολοκληρα κιλα!

Ο γιατρος μου καθε μηνα που πηγαινα,τραβαγε τα μαλλια του!

Δεν ξερω τι ακριβως ειχε συμβει ρε κοριτσια αλλα καθε μηνα επερνα 5 κιλα.Καλα...ετρωγα,μη λεω βλακειες,ολη μερα ετρωγα,και ενα περιεργο πραγμα...οσο κ αν ετρωγα δεν ενοιωθα ποτε κορεσμο,να πω "ουφ!εσκασα!".Ποτε...δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειχα παθει,σιγουρα ηταν θεμα ψυχολογιας.

Με το που γεννησα αρχισα μερα με τη μερα να ξεφουσκωνω σαν μπαλονι.Να μην σας τα πολυλογω μεσα σε 6 μηνες εχασα τα μισα κ πανω στο χρονο ειχα παει 68 κιλα.Δεν εκανα διαιτα,δεν προσεχα τη διατροφη μου..τιποτα.Οπως τα πηρα,τα ξαναεχασα.

Για αυτο μην αγχωνεστε για αυτο το θεμα.Καλα κανετε κ προσεχετε.Τα πολλα κιλα μονο προβληματα φερνουν,εγω ημουν απο τις πολυ τυχερες κ δεν μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα,αν εξαιρεσω βεβαια οτι το σωμα μου....δυαληθηκε,δεν εμεινε σημειο που να μην κανει ραγαδες,αφηστε την κοιλια μου που ειναι σαν σακι αδειο απο πατατες....

Τι να κανουμε....η μητροτητα θελει θυσιες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες,

εγώ μέχρι στιγμής έχω βάλει 4 κιλά και λογικά θα πάρω γύρω στα 3 ακόμη! Ο γιατρός λέει οτι θα βγω πιο αδύνατη από το μαιευτήριο :) :) :)! Αλλωστε πιστεύω οτι μέτα θα έχει αρκετό τρέξιμο και ούτως ή άλλως θα αδυνατίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aκουσα κιλα?? :whistle: Μπα ε? :whistle:

εμενα μπορειτε να με πειτε ειτε τυχερη ειτε ατυχη τα συμπερασματα δικα σας

Ξεκινησα στην εγκυμοσυνη γυρς στα 77 κιλα.για το υψος μου με λενε κανονικη αλλα εχω πιασιματακια δεν μπορω να πω.Το θεμα ειναι οτι με τοσα πιασιματα θα γινω βοιδαρα μεχρι τελους..Πιστευω.. :S

Το καλο ειναι οτι μεχρι τωρα 19η εβδομαδα δεν εχω παρει ουτε ενα κιλο.Κ ο γιατρος μ ειπε να μην παρω μεχρι να κλεισω τον 5ο ετσι αμα προσεχω θα αποφυγω τα πολλα μετα...Αλλα ποσα να αποφυγω?????Δεν θα παρω καμια δεκαρια???? :S και δωδεκα μην σ πω?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας. εγω γραφω για πρωτη φοα στα μερη σας...και ειμαι στην 26η εβδομαδα!!περιμενουμε μπεμπη.. και εχω παρει ηδη 6-7 κιλα!το κακο ειναι πως οταν ξεκινησε η εγκυμοσυνη μου ημουν ηδη 65 κιλα οποτε καταλαβαινετε.δεν νιωθω χοντρη αλλα σιγουρια πολυ πολυ βαρια. :)

ελπιζω ωστοσο να τα χασω γρηγορα μετα τη γεννα γιατι αλλιως θα φρικαρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα.....εγω αν και ξακινησα αδυνατη με 52.5 κιλα και υψος 1,60,ειμαι στην 11η εβδομαδα και εβαλα 4 χωρις να το καταλαβω..που στην ζωη μου δεν εχω βαλει πανω απο 2 κιλα..εχθες πηγα στο γιατρο και επαθα σοκ...βεβαια ο ανθρωπος δεν με ειπε τιποτα γιατι ξεκινησα με νορμαλ κιλα,αλλα κοντευω να τρελλαθω πως θα γινω αν συνεχισω εστι απα πα....

να πω την αληθεια ετρωγα οπως παντα,αλλα επεσε και το Πασχα στη μεση ειχα και αδεια μια εβδομαδα απο την δουλεια οποτε καταλαβαινετε,να τα τσουρεκαι τα γλυκα και ολα υα σχετικα....

μηπως γνωριζεται πανω κατω καμια διατροφουλα για να κανω η κανενα site να μπω να δω..

φιλακια πολλααααα :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μένα!

magdalina μου σε καταλαβαίνω απόλυτα! διαβάζω τα υπόλοιπα κορίτσια που αγχώνται για 7-8 κιλά στο τέλος και τραβάω τα μαλλιά μου!

Είμαι στην 13η εβδομάδα και έχω πάρει 5 κιλά! Και ήμουνα 'ηδη γύρω στα 5 κιλά πάνω από το κανονικό μου όταν εμεινα έγκυος οπότε καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου.

Σκέφτομαι μήπως φταίει και το οτι έκοψα το τσιγάρο. Δεν τρωω πολύ περισσοτερο απο οτι έτρωγα.. Δεν ξέρω από που τα ψώνισα αν σκεφτείς οτι έχω κόψει αναψυκτικά, γλυκα και γενικα σαβουροειδή!

Ο γιατρος μου είπε να κόψω τελείως το αλάτι. ΑΝΑΛΑΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

Ξέρω οτι πρεπει να κάνουμε οτι μας πει ο γιατρός αλλά ανάλατα?

Να ρωτήσω κάτι? Πειράζει να χάσω τώρα 2-3 κιλάκια? Θα τρωω απο όλα, απλά μονο ψητά και βραστα. Το μωρό μου πάλι δεν θα παιρνει οτι πρέπει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop29 έγραψε:

γεια σας και απο μένα!

magdalina μου σε καταλαβαίνω απόλυτα! διαβάζω τα υπόλοιπα κορίτσια που αγχώνται για 7-8 κιλά στο τέλος και τραβάω τα μαλλιά μου!

Είμαι στην 13η εβδομάδα και έχω πάρει 5 κιλά! Και ήμουνα 'ηδη γύρω στα 5 κιλά πάνω από το κανονικό μου όταν εμεινα έγκυος οπότε καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου.

Σκέφτομαι μήπως φταίει και το οτι έκοψα το τσιγάρο. Δεν τρωω πολύ περισσοτερο απο οτι έτρωγα.. Δεν ξέρω από που τα ψώνισα αν σκεφτείς οτι έχω κόψει αναψυκτικά, γλυκα και γενικα σαβουροειδή!

Ο γιατρος μου είπε να κόψω τελείως το αλάτι. ΑΝΑΛΑΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

Ξέρω οτι πρεπει να κάνουμε οτι μας πει ο γιατρός αλλά ανάλατα?

Να ρωτήσω κάτι? Πειράζει να χάσω τώρα 2-3 κιλάκια? Θα τρωω απο όλα, απλά μονο ψητά και βραστα. Το μωρό μου πάλι δεν θα παιρνει οτι πρέπει?

Το καλυτερο για το μωρο εισαι να τρως υγιεινα....να κανεις διαιτα δεν υπαρχει λογος μην ανγχωνεσαι...γκαστρουλα εισαι!!

Εγω εχασα τα 7 απο τα 13 μολις γεννησα κ απο τοτε δεν εχω ξαναζυγιστει απλα τεσταρω τα παντελονια μου!!!

Με καλη διατροφη φευγουν τα κιλα!!

Δεν υπαρχει λογος να στερουμαστε κατι οταν ειμαστε γκαστρουλες...αλλα ουτε και να κανιβαλιζομαστε!!!!

Με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...