Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

Λαλα..μαλλον με ματιασα.. :(

Χθες ειχαμε πολυ δυσκολη νυχτα.Απο τις 12 και μιση που προσπαθουσα να θηλασω δεν ανοιγε το στοματακι του με την καμμια!Κατα τις 3(και εγω ενα πτωμα)που τελικα τον καταφεραμε να ανοιξει τα ματια του αρχισε το κακομοιρο το ρουθουνιασμα.Αυτος να ουρλιαζει απο την πεινα και εμεις με τον αντρα μου να προσπαθουμε με ορους και το πραγματακι αυτο που βγαζει τις μυξουλες να τον ανακουφησουμε για να μπορεσει εστω να φαει λιγακι..Ηταν ενας εφιαλτης.Ενα θα σου πω..αρρωστησα!Αρχισα να εχω συγκρυα να τρεμω σαν το ψαρι,να κλαιω απο τον πονο στις θηλες μου που πραγματικα χθες το βραδυ μου τις διελυσε και τις 2 απο την λαχταρα του να πιει γαλα,να ποναω την μητρα μου και να μην μπορω ουτε να μιλησω απο την κουραση...Και ο μικρος να κλαιει με λυγμους... :(

Ετσι του δωσαμε ξενο..Ηταν το μονο που μπορουσαμε να κανουμε.Βεβαια μετα το παιδι(που τον ανελαβε ο αντρας μου αποκλειστικα γιατι εγω ημουν κομματια)επειδη τον ενοχλει το ξενο αρχισε τους εμετους και το ματι γαριδα μεχρι το πρωι.

Απο το πρωι τον εχω θηλασει 3 φορες με πονους αφορητους..Τι μπορουμε να κανουμε για αυτο?μονο που σκεφτομαι οτι σε λιγο θα ξαναθηλασω ανατριχιαζω ολοκληρη..μπορω να κανω κατι να ανακουφιστω???εκτος οτι σερνομαι ....ποναωωωωωωω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!

Επειδη δεν βλεπω τη Λαλα ονλαιν κ επειδη "ακουω" την απογνωση σου...

Ηθελα να σου πω οτι σε λιγες μερες(με σωστους χειρισμους) δε θα θυμασαι καν αυτη τη νυχτα!!!

Ολα θα πανε καλα κ ο θηλασμος θα ειναι τετοια απολαυση κ για τους 2 σας που δε θα μπορεις να το πιστεψεις!!!

Καταρχην εισαι σιγοτρη πως τοποθετεις το μωρο στο στηθος σωστα???

Να το προσεχεις καθε φορα αυτο!

Αναψε τα καλοριφερ,πετα τα ρουχα(απο τη μεση κ πανω :P ),βαζε γαλατακι στις θηλες σου κ πουρελαν ή καποια αλλη κρεμα λανολινης!

Οση ωρα δεν ειναι το μωρο στην αγκαλια σου ή στο στηθος εσυ μην κανεις τπτ αλλο απο το να ασχολεισαι με το στηθος σου!!!!

Πως λενε...εδω ο κοσμος καιγεται κ το μεμε χτενιζεται???Εεε κατι τετοιο! :laugh: :laugh:

Βλεπεις μονο πληγουλες κ πονας εκει ή ο πονος ειναι πιο "βαθυς"???

Για τους πονους στη μητρα εννοειεται πως δεν ανησυχουμε!

Και οταν θηλασεις τον πρωτο καιρο κανει κ εξτρα συσπασεις για να επανελθουν ολα στη φυσιολογικη τους μορφη!

Να σου πω(για να νιωθεις ακομα καλυτερα) πως αυτος ο πονος μαζευει λιιιιγο-λιγο κ την κοιλιτσα!!!Σε λιγο καιρο θα εισαι κ φλατ!!! :P

Εμμμ..ετσι ειναι...μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος!!! :laugh:

Φιλια κ καλη συνεχεια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ!!!!! Ο θηλασμός θέλει ξεκούραση. Να το βάζεις το παιδί σωστά στο στήθος και προσεχεις τους κανόνες υγιεινής.

Στη μύτη του να στάξεις λίγο γαλατάκι. Κάνει θαύματα.

Κρυώνεις; Έχεις μήπως πυρετό; Ελπίζω το στήθος σου να μην είναι πρησμένο/ κόκκινο ή να σε πονάει.

΄

Άσε το στήθος σου στον αέρα για να θρέψει η πληγή και βάζε γάλα-λανολίνη. Υπομονή. Ξέρω πόσο πολυ πονάει, αλλά το σάλιο του παιδιού και η επιμονή σου θα τα κάνουν όλα παρελθόν.

Κοιμήσου και ξεκουράσου για να μπορέσει το σώμα σου να τα καταφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παλευατε με τους ορους γιατι το μωρο δεν μπορουσε να θηλάσει? Δηλ ξεκινουσε να θηλάσει και σταματούσε ?

Χτες ήταν μια καλη μερα και κανατε αρκετους θηλασμους . Οταν στη διαρκεια της μερας εχουμε τις επιθυμητες πανες τοτε και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ δεν επιμενουμε τοσο τη νυχτα αλλα αφηνουμε να περασουν καποιες ωρες μεχρι ή να ξυπνησει μονο του το μωρο (οπως και εγινε ) ή να το ξυπνησουμε στο διαστημα 12 με 7 το πρωι .

Βαλε θερμομετρο και πες μου που ακριβως και πως νιωθεις τον πονο . Ειναι μεσα στο στηθος ? Νιωθεις καψιμο βλεπεις κοκκινισμα ?

Θα κανεις ζεστες κομπρέσες πριν θηλάσεις ή ενα ζεστο μπανιο και μετα το τελος τυ θηλασμου θα βαλεις κρυες κομπρεσες .

Ασχημες νυχτες και μερες θα υπάρχουν ! Δεν χανουμε το κουράγιο και τη δυναμη μας . Ξεκουρασου οσο μπορεις θα περασει μην στεναχωριεσαι !

Περιμενω νεα σου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΤΡΩΓΑ ΛΑΧΑΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕ...ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΧΑΝΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΦΕΡΝΕΙ ΠΟΝΑΚΙΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ!!!!! Ο θηλασμός θέλει ξεκούραση. Να το βάζεις το παιδί σωστά στο στήθος και προσεχεις τους κανόνες υγιεινής.

Στη μύτη του να στάξεις λίγο γαλατάκι. Κάνει θαύματα.

Κρυώνεις; Έχεις μήπως πυρετό; Ελπίζω το στήθος σου να μην είναι πρησμένο/ κόκκινο ή να σε πονάει.

΄

Άσε το στήθος σου στον αέρα για να θρέψει η πληγή και βάζε γάλα-λανολίνη. Υπομονή. Ξέρω πόσο πολυ πονάει, αλλά το σάλιο του παιδιού και η επιμονή σου θα τα κάνουν όλα παρελθόν.

Κοιμήσου και ξεκουράσου για να μπορέσει το σώμα σου να τα καταφέρει.

Αληθεια βοηθα το γαλατακι στο ρουθουνισμα και την εχω πριξει την μπουμπουκα μου με τους ορους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastacia...μακαρ να ειναι οπως τα λες κ να καταφερω επιτελους να θηλασω χωρις πονους και αγχος..!!Για την σταση του μωρου προσπαθω απο τα βιντεακια και απο τα λιγα που μου εδειξε η μαια να τα κανω σωστα και οπως πρεπει.Οχι ο πονος ειναι καθαρα απο τις πληγες που εχω γεμισει εξωτερικα στις θηλες και δεν ερχεται απο μεσα.Ευτυχως ουτε κοκκινιλες εχω.Σημερα επειδη πετρωσε το αριστερο εκανα κομπρεσες ζεστες για να μην χειροτερεψει.

Ωραια...ενα απο τα θαυματα του θηλασμου ειναι οτι σε επαναφερει πιο γρηγορα στην π.(ρο).ε(γκυμοσυνη) εποχη????τελεια!!! :P

Αthinak...Νοιωθω τοσο εντονα την κουραση που πραγματικα ενω στην αρχη ημουν χαλαρη με την λοχεια,ΤΩΡΑ καταλαβαινω την αμοιρη την λεχωνα :ohmy: !!! ;) .Πραγματικα οι 40 ημερες ειναι δυσκολες!!!Εννοεις να σταξω γαλατακι μεσα στο ρουθουνακι??να του γυρισω το κεφαλακι να μπει μεσα ή επιφανειακα???Ευτυχως τωρα εμαι πολυ καλυτερα αν και οσο πλησιαζει το βραδυ χειροτερευω παλι λιγο,αλλα οχι πυρετο δεν ανεβασα.

Λαλα...ναι.Παλευαμε απο την ωρα που ανοιξε τα ματακια και ηθελε σαν τρελλος να φαει!Την τελευταια φορα που επρεπε να τον θηλασω ηταν στις 12 και μιση γι'αυτο και το παλευα μεχρι τις 2 και μιση.Που λες οταν ξυπνησε πεινουσε τοοοοσο πολυ που τον επιασε υστερια.Αλλα το κακο ηταν πως δεν μπορουσε να θηλασει απο το μπουκωμα.Επιανε την θηλη,ξεκινουσαμε τον θηλασμο και λογω της αναπνοης που κοβοτανε,τα παρατουσε! :(

Εβαλα θερμομετρο,ευτυχως δεν εχω πυρετο.Ναι κομπρεσουλες κανω ολη την ημερα και τωρα ειναι καως καλυτερα το στηθος...Λαλα αναρωτιεμαι μηπως το θηλαστρο μου εκανε την ζημια?εχει καμμια σχεση??

Απο κακακια ευτυχως ειμαστε οκ!!!καναμε 3 φορες μεχρι τωρα.. B) και πολλες φορες τσισακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμος οχι απλα σε βοηθαει να επανελθεις,αλλα σου φτιαχνει κ ενα δερματακι μουρλια!!!

Αληθεια...Εγω νομιζω πως μεχρι κ η κυτταριτιδα μειωθηκε!!! :laugh: :P

Ασε που αν βαλεις γαλατακι στο προσωπο κ στο λαιμο σου ειναι η καλυτερη μασκα ομορφιας!!!!Αλλα αυτο...αργοτερα!!Μην αφησεις το παιδι νηστικο για το δικο σου μποτε!!! :P:P:P

Πλυνε(ή καλυτερα βρασε για να αποστειρωθει) ενα φλυντζανακι,βγαλε λιγο γαλατακι(με το χερι),παρε μια συριγγα(χωρις τη βελονα),κ απο εκει βαλε στο ρουθουνακι του μωρο!!!

αλλιως θα προσπαθεις να σημαδεψεις κ θα πιτσιλισεις ολο τον τοπο! :laugh:

Εγω ετσι παλευα να βαλω στο ματακι της καποια στιγμη!Την ειχα κανει μουσκεμα αλλα το ματι δεν το πετυχαινα!!!(εντελως ποντιακο ανεκδοτο) :laugh:

Αυτο που ξερω στα σιγουρα απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι το βραδυ μπουκωνουν πιο ευκολα τα μωρακια...Κ εγω το ειχα αυτο το ζορι τον πρωτο καιρο!

Δεν της εβαζα ομως ορο νυχτιατικα..Ισως 1 φορα(αν πχ ξυπνουσε 5 φορες)...

Προτιμουσα να εχει το δωματιο λιγο περισσοτερη υγρασια.Εβραζα(1-3 φορες) νερο κ το αφηνα σε ενα ταπερ να υγραινει το χωρο..!

Επισης το θηλαστρο δεν μπορει να σου κανει κακο με 1 φορα! ;)

Συνεχισεεε!Τα πας μια χαρα!!!Το στηθος θα στρωσει!

Κ η παραγωγη επισης...Κ αν καπου στην πορεια ξαναπετρωνει,θα το ξαναστρωνει το μωρακι σου! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω αναστασια....!!!

Αυριο το πρωι θα παω στο φαρμακειο να παρω συριγγα και ελπιζω να πιασει το μαγικο με το γαλατακι!! ;) Οσο για το μποτε...αντε να ξεπερασω τα προβληματακια και θα τα ξεκινησω και εγω! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα σημερα..θηλαζω και δαγκωνομαι για τα πρωτα 5 λεπτακια,μετα ευτυχως ο πονος ειναι υποφερτος! :blink:

Το μωρο δοξα τον θεο παλι εκανε 4 φορες κακακια και καλα λενε τελικα πως 'τρωγοντας ερχεται η ορεξη'...καθε 3 ωριτσες ξυπναει για μαμ.. :P

Αυριο θα παω να παρω ζυγαρια να δουμε πως παει με τα κιλακια του.Δεν μπορω να περιμενω την επομενη επισκεψη του γιατρου,με πιανει μεγαλο αγχος..

Τα κακακια συνεχιζουν να εχουν το σκουρο χρωματακι..μηπως εχει να κανει με τον σιδηρο που παιρνω εγω??στο λεω γιατι και εγω οταν παω τουαλετα εχουν ακριβως αυτο το σκουρο πρασινο χρωμα.

Τελικα τα συνεχισα τα γαλακτοκομικα γιατι εχω την εντυπωση πως τον ενοχλουν τελικα οι σοκολατες.Τα σπυρακια που εχει βγαλει στο προσωπακι του εχει να κανει και με το φαγητο??Απο τοτε που εκοψα την σοκολατα νομιζω οτι τα βλεπω σε καλυτερη κατασταση.

Οντως με το γαλατακι που του βαζω στα ρουθουνακια εχω δει φοβερη βελτιωση στην μυτη του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Τα σημαδακια(κοκκινα-ξηρα) στο προσωπο,τα πρασινα κακακια,το αιματακι ή η βλεννη στα κακακια ΜΠΟΡΕΙ να ειναι σημαδια αλλεργιας!

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ!

Νομιζω πως θα ηταν καλο να κοψεις τα γαλακτοκομικα για 4 βδομαδες για να δεις πως παει!Αν αλλαζουν χρωμα,αν το προσωπακι γινεται καλυτερα κλπ!

Ο σιδηρος που πινεις εσυ δεν εχει καμια σχεση με το μωρο!

κ εγω πινω κ δεν εχω δει πρασινα κακακια παρα 2-3 φορες στους 7,5 μηνες!

Στα λεω αυτα γτ η μπεμπα μου εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα κ μεχρι να πειστω οτι ειναι υπαρκτο προβλημα κ να τα κοψω εβγαζε συνεχεια κοκκινιλες!

Εχω κοψει γαλακτοκομικα-αλλαντικα-ξηρ.καρπους-πορτοκαλι-ακτινιδιο...

Τεσπα...αυτα ισως δεν σε αφορουν αλλα κανε μια δοκιμη!!!

Οκ..Κ οι σοκολατες μπορει να προκαλουν τα σπυρακια..Οι πανες σας ομως?

;):):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδες που σιγα σιγα γινονται ολο και πιο ευκολα τα πραγματα και το μωρο συνεργαζεται ? :) Μπράβο σας !

Τα σπυράκια πως ειναι ? Ασπρα μικρά ή κοκκινα με "αγριάδα" ?

Για πες μου επισης αν θηλάζεις ακομα εναλλαξ . Πως θηλάζεις και ποση ωρα στο καθε στηθος?

Παρε μια ζυγαρια αλλα η καλυτερη μετρηση ειναι οι καθημερινες πανες . Στη ζυγαρια ΜΟΝΟ καθε εβδομάδα θα τον μετρας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia...αληθεια δεν εχει σχεση ο σιδηρος που πινουμε εμεις ε??τοτε κατι πρεπει να φταιει.. :( καλα τα λες,θα τα κοψω για να δουμε πως θα τα παει..

LaLa...Ναι μωρε,εχει ανοιξει η ορεξουλα του!! :P

Τα σπυρακια ειναι κοκκινα και ηπια δεν ειναι πολυ αγρια.

Με τον θηλασμο τις πιο πολλες φορες το παμε εναλλαξ οπως μου εχεις πει.Δηλαδη ξεκιναμε με το πρωτο στηθος και μολις δω οτι αρχιζει να κοβει ρυθμους και να βαριεται(15 λεπτα περιπου)παμε στο αλλο.Τον αφηνω στο αλλο οση ωρα θελει μεχρι που τον παιρνει ο υπνος(περιπου 20-30 λεπτα).Τωρα τις αλλες φορες που δεν την παλευω και ποναω στο αριστερο του δινω μονο το δεξι για να ξεκουραζω τις πληγες.. :(

Ευτυχως απο πανες(φτου φτου φτου :blush: )παμε καλα αυτες τις ημερες δηλαδη κανει 3-4 την ημερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michellangelo έγραψε:

Λαλα..μαλλον με ματιασα.. :(

Χθες ειχαμε πολυ δυσκολη νυχτα.Απο τις 12 και μιση που προσπαθουσα να θηλασω δεν ανοιγε το στοματακι του με την καμμια!Κατα τις 3(και εγω ενα πτωμα)που τελικα τον καταφεραμε να ανοιξει τα ματια του αρχισε το κακομοιρο το ρουθουνιασμα.Αυτος να ουρλιαζει απο την πεινα και εμεις με τον αντρα μου να προσπαθουμε με ορους και το πραγματακι αυτο που βγαζει τις μυξουλες να τον ανακουφησουμε για να μπορεσει εστω να φαει λιγακι..Ηταν ενας εφιαλτης.Ενα θα σου πω..αρρωστησα!Αρχισα να εχω συγκρυα να τρεμω σαν το ψαρι,να κλαιω απο τον πονο στις θηλες μου που πραγματικα χθες το βραδυ μου τις διελυσε και τις 2 απο την λαχταρα του να πιει γαλα,να ποναω την μητρα μου και να μην μπορω ουτε να μιλησω απο την κουραση...Και ο μικρος να κλαιει με λυγμους... :(

Ετσι του δωσαμε ξενο..Ηταν το μονο που μπορουσαμε να κανουμε.Βεβαια μετα το παιδι(που τον ανελαβε ο αντρας μου αποκλειστικα γιατι εγω ημουν κομματια)επειδη τον ενοχλει το ξενο αρχισε τους εμετους και το ματι γαριδα μεχρι το πρωι.

Απο το πρωι τον εχω θηλασει 3 φορες με πονους αφορητους..Τι μπορουμε να κανουμε για αυτο?μονο που σκεφτομαι οτι σε λιγο θα ξαναθηλασω ανατριχιαζω ολοκληρη..μπορω να κανω κατι να ανακουφιστω???εκτος οτι σερνομαι ....ποναωωωωωωω!

κοριτσακι μου δεν θα σου πω για τον θηλασμο στα ειπανε αυτα...αν θες να δοσεις ξενο παρε υποαλλεργικο γιατι ο μικρος πρεπει να εχει αλλεργια
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυριο εχουμε ραντεβου με τον παιδιατρο..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.Θελω να ερθει να τον δει,να τον ζυγισει,να τον δει γενικως πως παει.Νοιωθω απιστευτη ανασφαλεια για το μωρακι μου..Εχω τις απειρες αποριες.Θα τον ρωτησω και για το γαλα το ξενο.Αν χρειαστει καποια στιγμη να του δωσω να μην του δινω λαθος,γιατι μαλλον ειναι αλλεργικος,καλα τα λες και εμεις(ο αντρας μου και εγω) ως περα για περα απειροι γονεις χαμπαρι δεν εχουμε παρει!Αυτο το γαλα που του εχουμε τωρα μας το ειχε συστησει ο προηγουμενος παιδιατρος (που τον αλλαξαμε γιατι κατι δεν μου αρεσε σε αυτον)και ειναι το Sanilac AC που νομιζω οτι ειναι για τους κολικους..Ασχετος ο γιατρος..!!Δεν νομιζω να ειναι τελικα κολικοι αυτα τα πονακια που ειχε.

Κοριτσια εχω την εξης απορια..Οταν ηρθαμε απο το μαιευτηριο τα κακακια ηταν ετσι οπως επρεπε να ειναι.Δηλαδη μουσταρδι με σπορακια.Τωρα τι εχει αλλαξει?Και τοτε δεν ειχα γαλα,απλα του εδινα το πρωτογαλα και το μπουκωνανε οι μαιες στο ξενο.Γιατι με το ξενο ειχε τα σωστα κακακια και με το δικο μου γαλα εχει αυτο το πρασινο σκουρο?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κολικους κανουν τα μωρακια συνηθως λογω καποιου φαγητου που τα ενοχλει(αν θηλαζει η μαμα)

εμενα και τα δυο ειχαν εντονους κολικους και ειδικα ο δευτερος...που εχει και πιο εντονη αλλεργια....

οποτε πιθανον να εχει κολικους οι οποιοι οφειλονται στην αλλεργια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ Παναγιτσα μου..!!Καλα θα ερθει και ο γιατρουλης αυριο να δουμε.Απλα δεν μου κανει για κολικους οι πονοι που ειχε.Τωρα σπανια τον πιανουν κατι πονακια,κλαιει λιγο και μετα ηρεμει.Οταν κλαιει αφηνει πορδουλες,κανει κακακια κ ηρεμει..Αχ δεν ξερω τι να πω.Ελπιζω αυριο να φωτιστω λιγακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michellangelo έγραψε:

Κοριτσια εχω την εξης απορια..Οταν ηρθαμε απο το μαιευτηριο τα κακακια ηταν ετσι οπως επρεπε να ειναι.Δηλαδη μουσταρδι με σπορακια.Τωρα τι εχει αλλαξει?Και τοτε δεν ειχα γαλα,απλα του εδινα το πρωτογαλα και το μπουκωνανε οι μαιες στο ξενο.Γιατι με το ξενο ειχε τα σωστα κακακια και με το δικο μου γαλα εχει αυτο το πρασινο σκουρο?????

Το ξενο γαλα που ηπιε το μωρο "φταιει" για τα πρασινα κακα γιατι ενεργοποιησε την αλλεργια . Τα πρασινα κακα σημαινουν οτι εχει αλλάξει η χλωριδα στο εντερακι του μωρου .

Βεβαια μπορει και να μην επινε καθολου ξενο και μεσω της δικης σου διατροφης να εμφανιζε την αλλεργια .

Η μικρη μου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα που την διαπιστωσαμε οταν ηταν 18 μηνων . Ποτε πριν δεν ηπιε ξενο γαλα και παρολο που δεν εκανα αποχη , δεν εμφανιζε κανενα συμπτωμα .

Ελπιζω να παρεις την βοηθεια που χρειαζεσαι απο τον παιδιατρο . Περιμενουμε νεα σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ηθελα να σου πω αλλα με καλυψε η Λαλα.

Το γαλα σκονη το απλο ενεργοποιει τις αλλεργιες. Αν δεν πινουν τα μωρα αυτο το ξενο η αλεργια δεν ενεργοποιειτε ακαι κομα και να εχει αλλεργια οσο θηλαζει δεν θα εμφανησει συμπτοματα..και οταν αποθηλασει εμφανιζει ηπια συμπτοματα.

Διστυχως ετσι την παιαμε και εμεις...το επομενο με το καλο οταν κανω...γιατι οποιος καει στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι..χαμος θα γινει να μη του δοσουν ξενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι χαλια..πριν λιγο εφυγε ο γιατρος κ δεν εχω σταματησει το κλαμα..

Δυστυχως το μωρο δεν εχει παρει καθολου βαρος,μονο 40 γραμμαρια.

Περιμενα πως και πως να τον ανεβασει στην ζυγαρια και μολις ειδα τα κιλα επαθα σοκ.Ο γιατρος με αυστηροτατο υφος μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσαρεστημενος με τα κιλα αυτα και οτι το παιδι πειναει..

Γιατι το εκανα αυτο στο παιδι μου??αναρωτιεμαι.

και προσπαθω να καταλαβω τι λαθος εκανα.Εδω και 2 ημερες θηλαζω ακαταπαυστα και με φριχτους πονους στο στηθος..

Μας εδωσε συμπληρωμα,μετα απο καθε γευμα,να του ετοιμαζουμε 120 μλ...Λυπαμαι πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για ποιον λυπασαι ?

Εγω λυπαμαι που αφησες τον γιατρο να σε γεμισει ενοχές !! Σου μεταβίβασε την δική του ανεπάρκεια ως γιατρος !!!

Μου χει ανεβει το αιμα στο κεφαλι με αυτον !!!!

Τελος παντων τον αφηνω για τωρα και το μονο που θελω να μαθω ειναι τι σου ειπε για αλλεργια και τι γαλα σας συστησε .

Δεν καταλαβα το βαρος του μωρου . Που προσθετουμε τα 40 γρμ ? Τι βαρος εχει σημερα το μωρο ?

Βρισκω λαθος σ΄αυτη τη φαση να δωσετε τοσο πολυ συμπλήρωμα στο μωρο. Ειδικα αν δωσετε στα βραδινα γευματα το μωρο και παλι θα πεσει σε ληθαργο δεν θα θηλαζει τη νυχτα και θα πατε πισω αντι για μπρος.

Μην παρεξηγηθω , δεν ειμαι κατα του συμπληρώματος στο ειχα πει απο το πρωτο μου μνμ οτι το μωρο ισως χρειαστει συμπλήρωμα . Απο τη στιγμη ομως που αρχισε να θηλαζει σωστα και να λερωνει πανες το συμπήρωμα απλα υπονομευει τον θηλασμο .

Το μωρο σου αυτο το βαρος που εβαλε το εβαλε τις τελευταιες 2-3 μερες. Μεχρι τοτε δεν ετρωγε σωστα και εχανε βαρος καθημερινα . Οι πανες που ήταν ροζ και το οτι δεν εκανε κακα αυτο εδειχναν .

Κανε οτι νομιζεις καλυτερο και για οποια σου αποφαση θα ειμαστε εδω να σε στηριξουμε . Σταματα να εχεις ενοχες και πες επιτελους σ΄αυτον τον γιατρο οτι και συ εισαι πολυ δυσαρεστημένη μαζι του!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα μου να εισαι καλα,με βοηθας απιστευτα..

Οπως σου ειχα πει την τελευταια φορα που ειχε ερθει ο παιδιατρος ειχε χασει 200 γραμμαρια απο την γεννα.Τωρα που ηρθε(11 ημερες μετα δηλαδη το μωρο τωρα ειναι 20 ημερων)πηρε μονο 40 γραμμαρια.Δηλαδη ειναι μονο 2.720γρ :( ...Με πηρε πολυ απο κατω.Ηταν πολυ στεναχωρημενος ο γιατρος και μου εβαλε χερι.Δεν λεω ο ανθρωπος,καταλαβαινω οτι ηθελε να παρει κιλα το μωρο,αλλα ετσι οπως μου το ειπε,ξεκινησα να κλαιω μπροστα του με λυγμους κ δεν μπορεσα μεχρι σημερα να ηρεμησω.Ειχα στο μυαλο μου τοσο ομορφο ολο αυτο πριν γεννησω που δεν ειχα σκεφτει ουτε τις δυσκολιες,ουτε πονους,ουτε τοοοοοοοσο αγχος και στρες αν τρεφεται το μωρο σωστα ή οχι..Τωρα απλα πρεπει να προσαρμοστω στο οτι θα ταιζω και ξενο γαλα το μωρο μου.

Λοιπον απο χθες τον θηλαζω και του δινω στο καπακι το ξενο.Του ετοιμαζω 120μλ την φορα αλλα ο κακομοιρης δεν το θελει καθολου,το πινει σιγα σιγααααααα.Πινει 40-50 μλ το πολυ απο το ξενο.Ενω εχει το κακομοιρο το μπιμπερο στο στομα,γυριζει το κεφαλακι του στο στηθος για να βυζαξει βυζακι.Ασε που μολις τελειωσει κανει και εναν ωραιοτατο εμετο!!! :(.Τεσπα πηρα την αποφαση να τον εχω συνεχεια στο βυζι και βλεπω πως παει με το μαμ..

Για την αλλεργεια μου ειπε οτι δεν τιθεται θεμα και να συνεχισω ετσι..Του ειπα και για τα κακακια του και μου ειπε οτι δεν εχει λεει να κανει με αλλεργιες..

Τι λες για τα κιλακια,τα παμε πια τοοοοσο χαλια που πρεπει να τον μπουκωνω ολη την ημερα με αυτο το ψευτικο και ελεεινο γαλα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου γλυκό , με σεβασμό και πολλη σκεψη σου λεω οτι ο γιατρος αυτος δεν κανει για σας . Τα κακα στα μωρα που θηλάζουν μας λενε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ . Τα κακα του μωρου ειναι πράσινα και αυτο μας λεει οτι υπάρχει θεμα αλλεργιων (υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα εσεις δεν τους αντιμετωπιζεται) . Επισης το μπουκωμα που αναφέρεις τα βραδια ειναι συμπτωμα αλλεργιας .

Δινεις ενα γαλα που θα κανεις κακο στο μωρο σου , ήδη δεν μπορει να το δεχτει και κανει εμετο . :(

Ειναι ντροπη του να σου ριχνει ευθυνες για το βαρος του μωρου οταν ο ιδιος σε συμβουλευε να μην το ξυπνας για να κανει προγραμμα !

Ειλικρινα σε καταλαβαινω και ξερω πως νιωθεις . Δυστυχως μερικες φορες δεν πανε τα πραγματα οπως θα θελαμε και δεν ειναι τοσο ροδινα. Αν ειχες απο την αρχη τη σωστη βοηθεια θα ηταν ολα πολυ καλυτερα τωρα .

Μην το βαζεις κατω , καμια μας δεν γεννηθηκε μητέρα , τα μωρα μας μας διδαξαν και μας εβαλαν στο πετσι του ρολου.Εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου , πιστεψε το ! Το μωρο σου το πιστευει και στηριζετε πανω σου !!!

Το βαρος του μωρου δεν ειναι καλο , αυτο το ξερουμε ολοι . Το θεμα ειναι οτι το βαρος του μωρου δεν ηταν καλο μεχρι πριν 5 μερες που ακολουθούσες λαθος τακτική και συμβουλες . Το μωρο αρχισε να παιρνει βάρος απο τη μερα που μιλησαμε και αλλαξες πολλα πραγματα στον τροπο που θηλαζει .

Πιστευω πραγματικά οτι αν συνεχίσεις οπως θηλαζες τις τελευταιες μερες τοτε θα τα καταφερετε και χωρις συμπλήρωμα . Πιστεψε με δεν στο λεω γιατι ειμαι πορωμενη με τον θηλασμο , σκεφτομαι παντα παρα πολυ πριν δωσω μια συμβουλή . Δεν θα σου προτεινα ποτε κατι που μπορει να βαλει σε κινδυνο την υγεια του μωρου σου .

Ποιο γαλα δινεις τωρα στο μωρο σου ? Νομιζω πρεπει να το αλλαξεις και να παρεις υποαλλεργικο .

Εγω δεν σου προτεινω να δινεις συμπληρωμα σε καθε θηλασμο αλλα αν σε κανει να νιωθεις πιο ησυχη ας εχεις ενα κουτι στο σπιτι .

Να ξεκουραστεις , να ηρεμήσεις και να θηλάζεις συνεχεια το μωρακι σου ! Συνεχισε οπως τις προηγουμενες μερες και μετρα μονο τις πανες . Θα βαλεις βαρος το μωρο σου στο εγγυωμαι !!!

Σε φιλω :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...