Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?


mat

Recommended Posts

an-n έγραψε:

fusika kai pisteuw alla den grafw edw gia na omologhsw thn pisth mou.einai entelws autonohth h erwthsh gia mena proswpika.8elw omws na apanthsw sth sofia pou mas eksomologh8hke ena ths logismo.polles fores h agnoia mas,mas odhgei se la8os sumperasmata sofia.kalo einai na psaxnoume ta pragmata ek va8ewn kai oxi epifaneiaka...oson afora tous Staurous kai ta "ekatontadwn eurw" rasa..enhmwerwtika sou lew pws oi iereis kai oi arximandrites kai olh h ierxarxia foraei auta ta ekatontadwn eurw opws les esu rasa gia ton ena kai monadiko logo!h ka8e leitourgia ths ka8e kuriakhs kai megalhs eorths einai ksexwristh.kamia den einai idia.asxeta pou stous perissoterous fainetai idia.ta troparia,ta kontakia,ta pasapnoaria,to Euaggelio,o apostolos ktl einai diaforetika.gia na tonisoun thn megaloprepeia ths ka8e leitourgias kai tou Panagiou 8usiasthriou forane auth th stolh twn "ekatontadwn eurw".otan 8a vgei gia PX o iereas apo thn Agia Trapeza kai 8a sta8ei mprosta sthn Wraia Pulh kai psallei em tosh katanuksh,eulaveia,tapeinwsh,parrhsia to KYRIE,KYRIE EPIVLEPSON EN OURWNOU KAI EIDE KAI EPISKEPSE THN AMEPLO TAUTH KAI KA8ARISON AUTHN INE FUTEPSE TH DEKSIA SOU..emeis 8a sta8oume sth stolh?as mhn milame gia rasa kalutera..einai iera kai den kanei!me pollh agaph ta eipa ola auta,elpizw na mhn parekshgh8w apla exw vare8ei eilikrina na akouw to idio tropario.

Κοιτα αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα....γιατι μπορει εσυ να δικαιολογεις τα ρασα που εμενα με ενοχλουν αλλα φανταζομαι τα saab, τα BMW, τα σκαφη κ τα πολυτελη σπιτια δεν εχουν καμια θεση στη λειτουργια!Ο Κυριος δεν θα περιμενε 10-20 ευρω αν διαβαζε μια ευχη στο παιδι μου και αλλα τοσα.Δεν εχω προθεση να τσακωθω με καμια σας αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη...πηγαινω στην εκκλησια για τον Οικοδεσποτη κ οχι για τους καλεσμενους Του.Δοξαζω τον Κυριο για οσα μου εχει χαρισει και πανω απο ολα που με αξιωσε να γινω μανα.

(εννοειται οτι ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια καιυπαρχουν ιερεις που ειναι παραδειγματα προς μιμηση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

opws akrivws to eipes..einai terastio 8ema!giati na tsakw8eis?den uparxei logos eidika gia tetoia 8emata na uparxei dixonoia.

esu milhses gia to raso sugkekrimena kai se auto apanthsa.oson afora ta alla einai asxeta alla kai den 8a epekta8w giati opws eipes einai terastio 8ema kai o graptos logos dustuxws exei to meionekthma na dhmiourgei la8os entupwseis ka8'oti agnooume pantelws to ufos tou sunomilhth mas.opote 8a stamathsw edw kai 8a euxh8w na exeis Kalh Anastash!!!opws kai se oles tis kopeles tou mammy kai se olo ton kosmo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoura έγραψε:

zaxarenia έγραψε:

Μεγάλη αλήθεια? Γιατί διάλεξες εσύ ή εγώ κάποιον από αυτούς να μας εκπροσωπήσει? Τουλάχιστον για τους βουλευτές λέω καλά να πάθω να μάθω να ψηφίζω πιο σωστά.. Όχι ευχαριστώ δεν θέλω να με εκπροσωπήσουν, τη σχέση μου με το Θέο θέλω να την κρατάω ανάμεσα σε Εκείνον και εμένα.

sophiak και μένα πάντα αυτή ήταν και είναι η ευχή μου :)[/quote:xbdi29w0]

ΝΑΙ ΡΕ ΜΑΝΑΡΑΚΙ...ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ!!!

ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ. ΓΝΩΩΩΩ ΜΗΗΗΗ ΜΟΥΥ.... ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ...ΑΙ ΛΟΒ ΓΙΟΥ ΕΓΓΛΕΖΙΚΑ ΤΣΕΤΣΑΚΟ ΚΙΝΕΖΙΚΑΑΑΑ....ΩΧ ΑΣΧΕΤΟ...

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΒΡΕ..... ΜΗΝ ΦΑΤΕ ΠΟΛΥ

ΥΓΕΙΑ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάάάάάρα πολύύύύύύ!!!!!!!!

Με όλη τη δύναμη της ψυχής μου!!!!!!!

Κι όταν….. πέφτω στην παγίδα & βρίζω…… αυτομουτζώνομαι για μέρες & κλαίω με λυγμούς…… γιατί το μετανιώνω την ίδια ακριβώς στιγμή!!!!!!

Μόνο φέτος δεν είμαι καλό παιδάκι……

Κάθε χρόνο πηγαίνω όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα στις Λειτουργίες, με το βιβλιαράκι μου & σιγοψέλλω…… Φέτος…… ούτε καν νήστεψα!!!! Δεν το αισθάνομαι…… τι να κάνω!!!!!!! Ανυπομονώ βέβαια για τον Επιτάφιο…….

Συνηθίζω να πηγαίνω σε Επιταφίους, σε διάφορες Ενορίες & να προσκυνώ…… ηρεμεί η ψυχή μου απίστευτα….. ελπίζω να μπορέσω κι αύριο….. αναλόγως πού θα πάμε…..

Αυτό που με χαλάει αφάνταστα είναι…… οι Ιερωμένοι (τρομάρα τους!!!!!!) με τα χιλιόχρυσα & τους Σταυρούς επάνω τους…… να "απαιτούν" βοήθεια από τους πιστούς για τους φτωχούς……. να δίνουνε διαταγές να σβήνονται τα κεράκια….. προτού ανάψουνε καλά-καλά…… να θεωρούν άδικη τη φορολόγησή τους…… που δεν ξέρουνε τι έχουνε!!!!! ΟΥΣΤ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΠΙΣΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΗ.

http://www.youtube.com/watch?v=gEOilPgVCkY

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ερωτηση ειναι αν πιστευουμε στο Θεο.. εγω λοιπον εχω βρει στη ζωη μου πολλους λογους να πιστεψω στο Θεο... αν ξεκινησω απο οταν δημιουργηθηκα σαν εμβρυο,ακομη και αυτο ειναι ενα θαυμα...δεν μπορω καν να το συλλαβω σαν σκεψη πως γινεται...πηγενω τωρα στο γυναικολογο και βλεπω στον υπερηχο το μωρο μου και σκεφτομαι οτι υπαρχει Θεος... πιστευω πολυ στο Θεο και οσο για την εκκλησια που τεθηκε σαν θεμα, πιστευω πως υπαρχουν καποιοι καλοι παππουληδες σε καποιες εκκλησιες σε ολο τον κοσμο που αξιζουν....που ειναι πραγματικα παππαδες...που αγαπουν και νοιαζονται πραγματικα τον συνανθρωπο.. δυστυχως ομως δεν ειναι η πλειοψηφια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς να συμφωνήσω με τη Debbie!Ο μη έχων φόβο Θεού, δεν έχει όρια!

Η υπέρβαση αυτών σημάνει αυτόματα άρση ηθικών αξιών!

Για να μην όμως ηθικολογώ...

Ζαχαρένια μου φίλη μου, θα διαφωνήσω...ούτε εκπρόσωπος φυσικά του Θεού είναι ο ιερέας στη γη, όχι σαφώς Πάπας δηλαδή αλλά ούτε εκπρόσωπος των ανθρώπων στο Θεό!Είναι ''όργανο'' και 'μέσο'' επικοινωνίας εν ώρα μυστηρίων για τους πιστούς με τον Θεό!Η σχέση ανθρώπου-Θεού είναι προσωπική, βιωματική!Ο καθείς βιώνει τη σχέση του με αυτόν!Δε θεωρώ ότι κάποιος είναι άθεος γιατί απλά για να αρνηθείς κάτι-κάποιον πρέπει να τον γνωρίσεις!

Απλά εκτρεπόμαστε και απομακρυνόμαστε από αυτόν, μηδενιζόμαστε!

Αυτά τα ολίγα ταπεινώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...