Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός—Η Στοργική «Θυσία» μιας Μητέρας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Όλες περάσαμε άσχημα τους πρώτους μήνες όλες ,σχεδόν , φλερτάραμε με το μπουκάλι ,όλες τριγυρνούσαμε σαν ζόμπι αλλά η δική μου γνώμη για όλα όσα πέρασα (όλα τα πιο πάνω) είναι ότι δεν τα βλέπω σαν «θυσία» .

Έχεις την γνώμη σου και εχουμε την δική μας τι το τόσο κακό .!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tirogaridaki έγραψε:

Δεν ξέρω αν εσείς όποτε θηλάζατε ήσασταν μέσα στην τρελή χαρά και την ευτυχία και δεν έχετε περάσει ή νιώσει τα δικάμου συναισθήματα

Λοιπόν ναι εγώ κάθε φορά που θήλαζα ήμουν μέσα στην τρελή χαρά!!! κατά την διάρκεια του θηλασμού πάντα ηρεμούσα και κοίταζα τα παιδιά πόσο γαλήνια ήταν και ευτυχισμένα και αισθανόμουν το ίδιο με αυτά!!!

ήταν μια από τις καλύτερες στιγμές της μέρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

για μενα θυσια ειναι να θυσιασεις τη ζωη σου για την πατριδα

τελος!

στην σημερινή εποχή ούτε αυτό αξίζει να κάνεις!!! ποιά πατρίδα? άφού ούτε αυτή νοιάζεται για σένα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

thalia7 έγραψε:

στην σημερινή εποχή ούτε αυτό αξίζει να κάνεις!!! ποιά πατρίδα? άφού ούτε αυτή νοιάζεται για σένα!!!![/quote:xltn6fea]

πες τααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θυσια ειναι να καταθεσεις χρηματα στο δημοσιο ταμειο...! :):)

βαλανε και διαφημιση οι ......... αντε τωρα....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακομα κι'εγω που ειμαι απο τις κοπελες που θηλασαν λιγο πιστευω πως ο θηλασμος καθε αλλο παρα θυσια ειναι... !

Κι'εγω κουραστηκα πολυ οταν θηλαζα, αλλα ποτε δεν το ειδα σαν θυσια... τι θυσιασα δλδ για να θηλασω το μωρο μου;;;

Δεν ειναι θυσια ο θηλασμος... θα μπορουσε να τον πει κανεις προσαρμογη σε εναν νεο τροπο ζωης... αλλα αυτο ισχυει απο την στιγμη που θα μεινεις εγκυος... αλλαζει ολη σου η ζωη και οτι κανεις πια για το παιδι σου το κανεις γιατι το θελεις... και οι πρωτεραιοτητες αλλαζουν αυτοματα και μηχανικα...!!!

:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά, δε συμμετέχω ποτέ σε διαφωνίες, μέσα στο φόρουμ αλλά ρε τυρογαριδάκι... γίνεσαι προκλητική και δεν καταλαβαίνω το λόγο...

Οι ’’θηλάζουσες’’, όπως λες, απλά είπαμε οτι δε μας εκφράζει το κείμενο με τους όρους που χρησιμοποιεί.

Πού είναι το κακό;

Και ναι...

Απολαμβάνω τον κάθε θηλασμό!!!

Και ναι...

νιώθω ευγνωμοσύνη στις ’’πορωμένες θηλάζουσες’’ που με βοηθήσανε κάθε στιγμή που τις χρειάστηκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

ΠΟια ειναι όμως εκείνη η γυναίκα που νιώθει ότι δεν έχει στερηθεί κάποια πράγματα με τον ερχομο ενός παιδιού στη ζωή της;

Εγώ! :)

Ο ερχομός του παιδιού μου δεν άλλαξε τη ζωή μου... την άλλαξα εγώ, πολύ συνειδητά, γιαυτό και δε νοιώθω να στερούμαι κάτι (ειδικά τώρα που βρήκα γίδινα τυριά και γάλα και κάνω και παστίτσιο :P ).

Είμαι η σούπερ μαμά Μάγδα :laugh:

Λες ότι εκνευρίζεσαι με τις διαμάχες στα θέματα θηλασμού αλλά σα να μου φαίνεται ότι αυτή τη φορά εσύ έριξες λάδι στη φωτιά... Μήπως το έγραψες εσύ και θίχτηκες που δε μας άρεσε? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

Ειλικρινα εισαι για γελια !!! :laugh: :laugh:

Λυσε τα προβληματα σου και ασε με εμενα .[/quote:2czw7h2s]

Χαιρομαι που σε κάνω να γελάς..καιρός ήταν να χαμογελάσει και λίγο αυτό το κρύο προσωπάκι!!

Το ότι όλες εκφράζετε τις απόψεις σας και οι περισσότερες διαφωνειτε με τα λεγόμενά μου δε σημαίνει πως δεν υπάρχει και η άλλη οπτική και σίγουρα συμφωνείτε σε αυτό. Καλά κάνατε και κάνετε με το να χαίρεστε όταν θηλάζετε τα μωράκια σας..αυτό είναι ευτυχημα!Όμως δε σημαίνει πως δεν υπάρχει και η άλλη μεριά που το είδε αλλιώς και το βλέπει αλλιώς. Είμαι απο τις φανατικές θηλάζουσες..όσες κοπέλες φίλες μου ήξερα ότι θα αποκτήσουν μωρό τις προέτρεπα και τις πιπιλουσα τα μυαλά με το μπιρι μπιρι περι θηλασμου. Όμως αρκετές τα βρήκαν σκουρα και μάλλον παρα πολύ κουραστικό το να θηλαζουν και προτίμησαν να σταματήσουν το θηλασμο και να υποκείψουν στο μπουκάλι..μια τέτοια κοπέλα εαν τελικά δεν υπέκειπτε στον πειρασμό αυτό και συνέχιζε το θηλασμό σίγουρα θα το έβλεπε σα θυσία και σαν κάτι πολύ πέρα από τις δυνατότητές της...και δεν είναι λιγες αυτές οι γυναίκες. Και μπορεί όταν άκουγα ότι σταμάτησαντο θηλασμό για πολύ χαζους λόγους(κατ'εμε πάντα) να στενοχωριόμουν όμως πάντα σκεφτόμουν ότι καμία γυναίκα δεν είναι το ίδιο και δεν βλέπουν όλες το θηλασμό σαν ευλογία. Κι αν έριξα λάδι στη φωτιά είναι γιατί μητέρες που επειδή θηλασαν για αρκετό διάστημα και το έκαναν με την καρδιά τους μολις δουν κάποια να εκφράζεται μετέτοιο τρόπο δίνοντας στο θηλασμό μια άλλη νοτα , σαν κάτι που ναι μεν είναι ευλογία αλλά όχι και το οτι πιο ευκολο για την γυναίκα και την προσωπική της ζωή να ταράζεστε και να το βλέπετε σαν κάτι το εντελώς παράλογο.

Δεν χρειάζεται να σας αγγίξει ένα κείμενο ...απλώς να το δείτε σαν κάτι το φυσιολογικό ,σαν τη μαρτυρία μιας γυναίκας που το έζησε με το δικό της τρόπο...snowgirl αν το είχα γράψει εγώ πίστεψέ με θα είχε και το όνομά μου απο κάτω..δεν έχω να κρύψω κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη εισαι η μονη κοπελα που ξερω μεσα στο φορουμ που θηλασες πολλους μηνες κ ομως δεν σε αγγιξε το θεμα οπως οι υπολοιπες θηλαζουσες...

Σεβαστο!

Αλλα...Μιλαμε αλλη γλωσσα!

Ξαναλεω...Η λεξη θυσια(κ βαλε οσα εισαγωγικα θελεις) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο δικο μου λεξιλογιο ΕΙΔΙΚΑ σε οτι αφορα το παιδι μου!!!!

Δε βαζω τπτ αλλο πανω πο τις αναγκες κ τος επιθυμιες της.Ουτε καφεδες ουτε μποτε ουτε ΤΙΠΟΤΑ!

Το θεωρω οχι χρεος μου αλλα ΑΝΑΓΚΗ μου ως ΜΑΜΑ!!!

ΥΓ.Που ειδες το κρυο προσωπακι της Λαλα??? :laugh: :laugh:

Σου εστειλε φωτο χειμωνιατικη??? :P:P

Κανεις τεραστιο λαθος!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

thalia7 έγραψε:

στην σημερινή εποχή ούτε αυτό αξίζει να κάνεις!!! ποιά πατρίδα? άφού ούτε αυτή νοιάζεται για σένα!!!![/quote:108249ub]

καλα αν το δεις ,απο μια αποψη,εχεις δικαιο

εγω το εννοω σαν ιδανικο ;)

σιγα μην εννοουσα οτι θα βαλω κ χρηματα στο λογαριασμο για τη μειωση του δημοσιου χρεους! :laugh: :laugh:

οχι χρυση μου :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοση αντιπαράθεση και "κακιες" :dry:

διαβάσαμε ένα κειμενο. σε καποιες αρεσε και το εξεφρασαν και σε καποιες δεν άρεσε και επισης το εξεφρασαν. δηλαδη πρεπει να συμφωνουμε σε όλα?? δεν με αντιπροσωπευει, ε και λοιπον? τι σημαινει ότι ειμαι αναισθητη? ας θεωρει ότι θελει η καθε κοπελα ως θυσια, αντε γιατι πολυ μη μου άπτου γιναμε οι γυναικες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως εχει πολυ γελιο το ολο θεμα

ωραια

α και να πω οτι δεν σταματησα να θηλαζω συνεχιζω

το λεω μην "παρεξηγηθω"

και παρολο που συνεχιζω εμενα μου αρεσε το κειμενο

δεν κολλησα σε καποιες λεξεις αλλα σε ολο το νοημα

πουθενα παντως η εμπειρια δεν αναφερει πως το μετανιωσε που θηλαζει

η οτι στερηθηκε σημαντικα πραγματα στη ζωη της

τα φιλια μου σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Φανη εισαι η μονη κοπελα που ξερω μεσα στο φορουμ που θηλασες πολλους μηνες κ ομως δεν σε αγγιξε το θεμα οπως οι υπολοιπες θηλαζουσες...

Σεβαστο!

Αλλα...Μιλαμε αλλη γλωσσα!

Ξαναλεω...Η λεξη θυσια(κ βαλε οσα εισαγωγικα θελεις) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο δικο μου λεξιλογιο ΕΙΔΙΚΑ σε οτι αφορα το παιδι μου!!!!

Δε βαζω τπτ αλλο πανω πο τις αναγκες κ τος επιθυμιες της.Ουτε καφεδες ουτε μποτε ουτε ΤΙΠΟΤΑ!

Το θεωρω οχι χρεος μου αλλα ΑΝΑΓΚΗ μου ως ΜΑΜΑ!!!

ΥΓ.Που ειδες το κρυο προσωπακι της Λαλα??? :laugh: :laugh:

Σου εστειλε φωτο χειμωνιατικη??? :P:P

Κανεις τεραστιο λαθος!!!!! ;)

αχ τσαχπινομανουλα....μια απο τα ιδια

οταν μου λενε και μπραβο και τη θυσια και

πως αντεχεις ....μου φιανεται πολυ παραξενο.

Αυτο που για μενα ειναι τοοοσο φυσιολογικο

για αυτους φαινεται τεραστιο και αξιο παινεματος!

Απλα θεωρω οτι δεν εχουμε ολοι την ιδια αποψη

και απο τη στιγμη που τα σχολια δε με προσβαλλουν

απλα τα ακουω....και χαμογελαω!

Η λαλα παγωμενο προσωπακι...ε οχι βρε κοριτσια

η κοπελα αυτη εχει ασχοληθει και βοηθησει

πολλες κοπελες...και οχι μονο στοθεμα του θηλασμου

ειναι κριμα να την ειρονυεσαι τιρογαριδακι,σορυ κιολας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκοπος μου παντως δεν ηταν να γινει εντονη συζητηση αλλα να μοιραστω μαζι σας μια κατα τη γνωμη μου και μαλλον μονο δικη μου γνωμη τελικα ωραια εμπειρια

η καθε μια το βλεπει οπως το βλεπει

ισως καποια να κολλησε στη λεξη θυσια ισως καποια αλλη στη λεξη στοργικη

ειναι τελικα πως βλεπουμε το ποτηρι μισο αδειο η μισο γεματο

αλλα πολλες ειναι αυτες που στο εξπρες αναρωτιουντε ποτε τελικα θα κοιμηθουν ολοκληρο βραδυ χωρις να ξυπνανε για να θηλασουν

για αυτες το να ξυπνανε καθε ωρα και εγω μεσα σε αυτες ειναι θυσια οχι κακη αλλα καλη

αλλα δεν παυει να ειναι θυσια του υπνου :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι θαλασσα μου και εγώ το αναρωτιεμαι.. αλλά δεν το μετανιωνω ουτε θεωρώ ότι θυσιάζομαι ή θυσιάζω τον υπνο μου. εξάλλου πριν πολλά χρονια ξενυχτουσα σε μπαρ και κλαμπ. ξενυχτι το ένα ξενυχτι και το άλλο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

σκοπος μου παντως δεν ηταν να γινει εντονη συζητηση αλλα να μοιραστω μαζι σας μια κατα τη γνωμη μου και μαλλον μονο δικη μου γνωμη τελικα ωραια εμπειρια

η καθε μια το βλεπει οπως το βλεπει

ισως καποια να κολλησε στη λεξη θυσια ισως καποια αλλη στη λεξη στοργικη

ειναι τελικα πως βλεπουμε το ποτηρι μισο αδειο η μισο γεματο

αλλα πολλες ειναι αυτες που στο εξπρες αναρωτιουντε ποτε τελικα θα κοιμηθουν ολοκληρο βραδυ χωρις να ξυπνανε για να θηλασουν

για αυτες το να ξυπνανε καθε ωρα και εγω μεσα σε αυτες ειναι θυσια οχι κακη αλλα καλη

αλλα δεν παυει να ειναι θυσια του υπνου :P;)

θαλασσα μου δεν νομιζω οτι παραπονιουνται επειδη θηλαζουν αλλα επειδη ξυπνανε το βραδυ...τα παιδια τους ξυπνανε οχι επειδη θηλαζουν αλλα επειδη ετσι ειναι.....και μενα θηλαζει αλλα δεν ξυπναει καθολου τα βραδια απο 2 μηνων....και εννοειται οτι δεν ειναι θυσια να ξυπνας το βραδυ να ταιζεις το παιδι σου....
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

σκοπος μου παντως δεν ηταν να γινει εντονη συζητηση αλλα να μοιραστω μαζι σας μια κατα τη γνωμη μου και μαλλον μονο δικη μου γνωμη τελικα ωραια εμπειρια

η καθε μια το βλεπει οπως το βλεπει

ισως καποια να κολλησε στη λεξη θυσια ισως καποια αλλη στη λεξη στοργικη

ειναι τελικα πως βλεπουμε το ποτηρι μισο αδειο η μισο γεματο

αλλα πολλες ειναι αυτες που στο εξπρες αναρωτιουντε ποτε τελικα θα κοιμηθουν ολοκληρο βραδυ χωρις να ξυπνανε για να θηλασουν

για αυτες το να ξυπνανε καθε ωρα και εγω μεσα σε αυτες ειναι θυσια οχι κακη αλλα καλη

αλλα δεν παυει να ειναι θυσια του υπνου :P;)

Αχ ναι μωρε αυτο με τον υπνο....ειναι

λιγο...και γω ανυπομονω να αρχισει να κοιμαται

σερι ολο το βραδυ...αν και δεν με τυρραναει οπως καποια

αλλα κοριτσακια...

απλα ξυπναει και πολυ νωρις....6 ξυπναει και κανα 2 φορες το βραδυ...ε συνολο να κοιμαμαι 5 ωρες...

ακαι οτσν αρχισει και η δουλεια...εκει να με δω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

ναι θαλασσα μου και εγώ το αναρωτιεμαι.. αλλά δεν το μετανιωνω ουτε θεωρώ ότι θυσιάζομαι ή θυσιάζω τον υπνο μου. εξάλλου πριν πολλά χρονια ξενυχτουσα σε μπαρ και κλαμπ. ξενυχτι το ένα ξενυχτι και το άλλο!!!!!!!

και τοτε τον υπνο σου δεν θυσιαζες για να διασκεδασεις

το ηθελες και το εκανες αλλα το θυσιαζες

το ιδιο και τωρα ;)

το ξαναλεω πουθενα δεν αναφεω πως ειναι μια ασχημη περιοδος της ζωης ο θηλασμος

δεν ειπα πως ανεβαινεις και τον γολγοθα :P :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι σαφως δεν τον γνωριζω πως ειναι να ξυπνας επι ενα χρονο(να τα εκατοστησετε :) )....αλλα οπως και να εχει θυσια δεν ειναι...ειναι κατι φυσιολογικο....

προσωπικα θα προτιμουσα να ξυπναγα το βραδυ...απο αυτο που εχουμε εμεις...αλλα οπως και να εχει τιποτα δεν ειναι θυσια για τα παιδια μας..ειδικα το δικαιωμα για φαγητο...οποια και ωρα αν ειναι αυτη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ναι σαφως δεν τον γνωριζω πως ειναι να ξυπνας επι ενα χρονο(να τα εκατοστησετε :) )....αλλα οπως και να εχει θυσια δεν ειναι...ειναι κατι φυσιολογικο....

προσωπικα θα προτιμουσα να ξυπναγα το βραδυ...απο αυτο που εχουμε εμεις...αλλα οπως και να εχει τιποτα δεν ειναι θυσια για τα παιδια μας..ειδικα το δικαιωμα για φαγητο...οποια και ωρα αν ειναι αυτη :)

ευχαριστουμε να εισαι καλα

τι εχετε καλε εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις εχουμε αλλεργια...σε πολλες τροφες...ειναι λιγες οι επιλογες του τι πρεπει να φας...

γι αυτο σου λεω...καλυτερα αυπνη παρα πεινασμενη :):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

καλα εγώ είμαι η μόνη που ΒΑΡΕΘΗΚΕ να διαβάσει όλο το κείμενο ???!!!

Όχι, εγώ παίζει να σταμάτησα και στην έκτη γραμμή! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Νομίζω το λάθος που κάνουν αρκετές κοπέλες που θηλάζουν είναι το ότι θεωρούν ότι αυτοθυσιάζονται ή ότι είναι καλύτερες μαμάδες από τις υπόλοιπες... Δεν είναι λίγες αυτές και χαίρομαι που βλέπω πολλές από εσάς να διαφωνείτε με αυτό το σκεπτικό.

Εγώ δεν θα εκφέρω γνώμη, μιας και δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά. ΚΑΙ προσπάθησα ΚΑΙ ενημερωμένη ήμουν ΚΑΙ σύμβουλο θηλασμού κάλεσα ΚΑΙ θήλαστρο νοίκιασα και και και... Μόνο που το παιδί μου έχανε βάρος, αντί να παίρνει... Θα σας πω άλλη φορά...

Το μόνο που θέλω να πω στο σημείο αυτό είναι ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στη Λάλα... Της χρωστάω τεράστια χάρη και ευγνωμοσύνη για τη βοήθεια που μου έδωσε στην προσπάθειά μου αυτή!

Lala μου, να 'σαι καλά!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...