Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και συμπλήρωμα!εσείς τι λέτε?


Recommended Posts

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΚΑΚΙΑ !!ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ , ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ!!! ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ZOUZOUNITSA2 έγραψε:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΚΑΚΙΑ !!ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ , ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ!!! ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!! ;)

ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Κ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Κ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ 2 ΜΕ 3 ΜΕΡΕΣ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΥΣΗΧΗΣΑ Κ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΔΩΣΤΟΥ ΧΑΜΟΜΗΛΙ(ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΕΓΩ) ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ Κ ΣΗΜΕΡΑ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ Κ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ!!

ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΚΟΙΤΑΓΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ...ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Κ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΝΝΑ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ(ΕΩΣ Κ 20 ΜΕΡΕΣ!! :blink: ) Κ ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Για τις πρωτες 20 μερες το μωρο ΠΡΕΠΕΙ να κανει 3-4 φορες την ημερα κακα . Μετα τις 20 μερες τα κανει οποτε θελει :P

LALA ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ? ΕΧΕΙ Η ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι απολυτο το 20 μερες αλλα ειναι ενα ασφαλες διαστημα και μια γενικη οδηγια που καλυπτει το μεγαλυτερο ποσοστον μωρων .

Μετα τις 15 μερες ειναι οκ αν δεν κανει καθημερινά , την πρωτη και δευτερη εβδομαδα ομως πρεπει να κανει κακακια αρκετες φορες καθημερινά .

Τι σημαινει το "πρεπει" . Το μωρο πρεπει να κανει αρκετα κακακια για να ξερουμε οτι σιτιζεται σωστά . Επισης ετσι μειωνεται καθε πιθανότητα να εχει ικτερο ή τουλάχιστον αυτος να ειναι σε πολυ χαμηλά επιπεδα.

Να διορθωσω οτι η Πατσουρου το αναφερει αυτο αλλα για μετα τις 20 μερες . Δεν ισχυει για τα μωρα λιγων ημερων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ Κ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ,ΤΟ ΥΨΟΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΘΕ 10 Η 20 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Κ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΝΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΕΛΙΔΑ 157.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

ΑΝΥΣΗΧΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΓΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΠΩΣ Κ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ Η ΘΑ ΤΥΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ Κ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΜΟΝΟ ΑΠ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ Κ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠ ΤΑ ΚΑΚΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΙΚΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ΑΥΤΟ.ΣΑΝ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!! :P

ΑΥΤΑ...ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη εχω κ εγω το βιβλιο μπροστα μου νομιζω οτι καλο θα ηταν να κανει καποιος παραθεση ολο το "οταν δεν κανουν κακα",σαφως μπορει να ειναι κατι το φυσιολογικο ,μπορει ομως οντως να υποσιτιζεται το μωρακι κ να πρεπει να κανει εξτρα θηλασμους η κοπέλα...εγω προτεινω να το διαβασει η ιδια γτ ο καθενας μας βγαζει αποτι καταλαβα το δικο του συμπερασμα,φιρφιρικο περασν 2 μηνες κιολας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ Κ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ.Κ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΤΡΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!

ΝΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΩΡΕ ΚΙΟΛΑΣ!!ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι μου βλέπω ότι μια χαρα σου απαντησανε τα κοριτσια!!!! :):)

Με ρώτησες αν πόναγα με 1 ώρα θηλασμό.Οχι καθόλου.

Ποτε δεν ένοιωσα πόνο και οι θηλές μου ποτέ δεν έπαθαν το παραμικρο.

αλλωστε δεν θηλαζε συνεχομενα.

Το μόνο σπαστικο ήτανε ότι εκανα μαραθωνιους θηλασμούς και μετα επρεπε να κάνω και νοικοκυριό. :blink::blink::blink:

Και εγώ στην αρχή είχα απογοητευτεί. Ειχα αρχισει να κουραζομαι αλλα μετα το πηρα πεισματικα και έστρωσα τον κ..ο μου κάτω.

Είχα το μωρο στο στηθος και προσπαθουσα να διαβασω παλια ποστ για να καταλαβω τι γινεται.

Μολις συνειδητοποιησα ότι όλα αυτα ειναι φυσιολογικα τοτε δεν ξαναδωσα συμπλήρωμα και όλα πηγαν περιφημα.

6 γευματα και εμενα μου φαινονται λίγα.

Μαρια και εγω τον ζύγιζα μια φορα την εβδομαδα.Δεν το θεωρω κακο.ειναι και αυτο μια ενδειξη ότι ο κοπος σου πιάνει τόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

firfirikos έγραψε:

ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ Κ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ,ΤΟ ΥΨΟΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΘΕ 10 Η 20 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Κ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΝΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΕΛΙΔΑ 157.

Για τι ηλικιας μωρα ????

Αυτο που λεω δεν ειναι "δικη μου" συμβουλη . Αυτο λενε ολα τα βιβλια θηλασμου και ολοι οι συμβουλοι θηλασμου . Δεν ειναι φυσιολογικο μωρο μερικων ημερων να μην κανει κακά . Ειναι πολυ σοβαρο θεμα και ΝΑΙ πρεπει να τρομαζει η μαμα και να ζητάει βοηθεια απο ειδικο !

Δεν θα δουμε απο τα κακα αν εχει ικτερο , αν ομως εχει τοτε πρεπει να τρωει πολυ καλα και να κανει συχνες κενώσεις για να φυγει ο ικτερος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληροσω οτι τις πρωτες μερες ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να κανει κακα για να καθαρησει ΚΑΙ απο το μυκωνιο, και ευτο που λεειη ΛΑΛΑ και ειναι δειγμα οτι το μωρο τρωει καλα και ειναι δειγμα οτι στομαχη ΚΑΙ εντερα λειτουργουν καλα.

Αυτα για τις πρωτες 15-20 ημερες. Μετα ειναι αναλογα με το πιδι και ισχυουν οι γεννικε ςοδιγιες για μωρα που θηλαζουν ΑΠΟΚΛΛΕΙΣΤΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κανω μια ερωτηση κοριτσια εμενα τωρα πια κανει 2 φορες και καποιες 3 την ημερα, πανε πια τα ατελειωτα κακα των πρωτων ημερων αλλα η παιδιατρος λεει οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο και απο οτι διαβαζω κ απο εσας δεν υπαρχει θεμα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι, ειναιο μια χαρα. Μονο αν δεις οτι δυσκανασχετει, ζωριζετε ποναει και κλαιαει θα αναφερεις στην παιδιατρο, εκεινη θα σου δοσει αναλογα οδιγιες. μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα μπορουν να κανουν κακα απο μια φορα την ευδομαδα μεχρι 7 φορες την ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει !!!! εγώ θυλασα και τα δύο μου παιδιά αρκετά και αυτό που έχω να σου πω είναι ότι η παραγωγή είναι ανάλογη της ζήτησης.Την μικρή μου σταμάτησα στους 8 μήνες γιατί με άγχωσε ο παιδίατρος με το βάρος της,ότι έπεσε καμπύλη κλπ τρίχες και με το ξένο το παιδί πάλι στην ίδια καμπύλη παρέμεινε!! Να θυλάσεις όσο αντέχεις εσύ περισσότερο γιατί είναι ότι καλύτερο για το ζουζούνισου και να μην ακούς κανένα .Υπάρχει και τμήμα μητρικού θυλασμού στο ΕΛΕΝΑ που μπορούν ακόμα και τηλ. να σου δώσουν χρήσιμες συμβουλές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Οχι, ειναιο μια χαρα. Μονο αν δεις οτι δυσκανασχετει, ζωριζετε ποναει και κλαιαει θα αναφερεις στην παιδιατρο, εκεινη θα σου δοσει αναλογα οδιγιες. μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα μπορουν να κανουν κακα απο μια φορα την ευδομαδα μεχρι 7 φορες την ημερα

Σε ευχαριστω!!Οχι μια χαρα μονο αυτο τον τελειο ηχο που κανει τη στιγμη που βγαινουν....χιχιχιχιχιχι!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

δικαιώθηκα!!!

τα κατάφερα και δεν έδωσα ούτε σταγόνα ξένο γάλα!!!!!!

θηλάζουμε,κάνουμε αρκετά συχνά κακά και τσίσα!!!

και το κυριότερο..παίρνουμε βάρος!έκανα το κολπάκι που είπε μία κοπελίτσα εδώ στο forum με τη ζυγαριά-να το ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό..παίρνει γύρω στα 70 γραμμάρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως οφείλω να παρατηρήσω ότι υπάρχει μία αντίφαση!

μου λέτε ότι ο θηλασμος ΔΕΝ έχει ωράριο όταν πάλι λέτε ότι το μωρό πρεπει να κάνει τόσα γεύματα,στις 2 ώρες το ξυπνάμε κτλ κτλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

πάντως οφείλω να παρατηρήσω ότι υπάρχει μία αντίφαση!

μου λέτε ότι ο θηλασμος ΔΕΝ έχει ωράριο όταν πάλι λέτε ότι το μωρό πρεπει να κάνει τόσα γεύματα,στις 2 ώρες το ξυπνάμε κτλ κτλ!

Ναι ,γιατι ειναι μωρακια που "ξεχνανε" να θηλάσουν και πρεπει να τα παροτρυνουμε.

Αυτο για τους πρώτους μήνες έτσι;

Μετα που το μωρο βρίσκει τους ρυθμούς του και εδραιωνεται η γαλουχια εννοειται πως ακολουθεις τον ελευθερο και κατα βούληση θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

καλημέρα κοριτσάκια!!!

δικαιώθηκα!!!

τα κατάφερα και δεν έδωσα ούτε σταγόνα ξένο γάλα!!!!!!

θηλάζουμε,κάνουμε αρκετά συχνά κακά και τσίσα!!!

και το κυριότερο..παίρνουμε βάρος!έκανα το κολπάκι που είπε μία κοπελίτσα εδώ στο forum με τη ζυγαριά-να το ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό..παίρνει γύρω στα 70 γραμμάρια!

Μπράβο :):)

Καλή συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι, συμφωνω με την Παναγιωτα!

Τον πρωτο καιρο τα μωρακια κοιμουντι και ξεχνανε να θηλασουν, με αποτελεσμα να μην περνουν ικανοποιητικο βαρος και η "συμβουλη" δωσε συμπληρωμα ερχεται!

Ο θηλασμος δεν εχει ωραριο, γι'αυτο δεν θα κοιτας το μισαωρο στο στηθος και θα το βγαζεις!

Μονο του θα αφησει το στηθος.

Θα το ρεξεις και θα αλλαξεις στηθος.

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ακόμα!όλα αυτά περί ατελείωτου θηλασμού,ξυπνήματος μωρού στο 2ωρο για να φάει κτλ σας τα έχει πει ο παιδίατρος η πράττεται κατά βούληση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

καλημέρα κοριτσάκια!!!

δικαιώθηκα!!!

τα κατάφερα και δεν έδωσα ούτε σταγόνα ξένο γάλα!!!!!!

θηλάζουμε,κάνουμε αρκετά συχνά κακά και τσίσα!!!

και το κυριότερο..παίρνουμε βάρος!έκανα το κολπάκι που είπε μία κοπελίτσα εδώ στο forum με τη ζυγαριά-να το ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό..παίρνει γύρω στα 70 γραμμάρια!

διαβασα καποια απο την αρχη οχι ολα

μπραβο σου και συνεχισε ετσι

να σου πω η δικια μου γεννηθηκε 4100 και θηλαζει μονο

δεν εδωσα ξενο

ηταν αρκετα μεγαλο μωρο αλλα το γαλα μου της εφτανε

τωρα ενα χρονο ακομα θηλαζει και αναπτυσσεται μια χαρα

οποτε εχουμε οσο γαλα χρειαζεται το παιδι

οσο για τα κακα η δικια μου μεχρι 3 μηνων σχεδον εκανε μεχρι και 7 φορες τη μερα

ειναι στο παιδι μαλλον

μου βγηκε σκατιαρα!!! :woohoo:

καλη συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ακόμα!όλα αυτά περί ατελείωτου θηλασμού,ξυπνήματος μωρού στο 2ωρο για να φάει κτλ σας τα έχει πει ο παιδίατρος η πράττεται κατά βούληση?

Αγελαδακι μου εμενα ο γιος μου με καθοδηγουσε.

Θηλαζε ατελειωτες ώρες ,δεν κοιμοτανε σχεδόν καθολου και καθε 2 ωρες πάλι μεμε (αρχιζε το κλαμα και ενω τον ξεσκατιζα ,τον εβαζα να ρευτει συνεχιζε οπότε έμενε το μεμε).

ειχα απελπιστει και σκεφτομουνα να τα παρατησω.

Ευτυχως δεν το εκανα και μετα τους 2 μηνες το παιδι αλλαξε ριζικα.

Στο θεμα του θηλασμου .Οχι του υπνου.

Βεβαια υπαρχουν μωρακια που ατο τεταρτο εχουν τελειωσει και μετα κοιμούνται.Ειναι θεμα μωρου πιστευω.Δεν υπαρχει κανονας απλα ακολουθουμε γενικες οδηγιες και πράτουμε συμφωνα με τις δικες μας αναγκες.

Πάντως μπράβο και απο εμενα που τα πηγαινετε τοσο καλα.!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελαδάκι μπράβο που τα καταφέρατε!

Ο παιδίατρος μην περιμένεις να σου δώσει σωστές συμβουλές πάντα.

Πράτεις ανάλογα τη συμπεριφορά και τις απαιτήσεις του κάθε παιδιού.

Αν κλαίει και θέλει στήθος του δίνεις.

Τώρα για το ξύπνημα όπως έγραψε η Ελένη όταν είναι πολύ μικρά ημερών πρέπει να τα ξυπνάς για να φάνε.

Αν ακούγαμε τον παιδίατρο στην πλειοψηφία(υπάρχουν και εξαιρέσεις) δεν θα θηλάζαμε!!!

Πολλοί απ' αυτούς δίνουν λάθους συμβουλές ίσως και απο άγνοια με αποτέλεσμα οι μητέρες να δίνουν συμπλήρωμα και να μειώνεται το γάλα τους.

Καλή συνέχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...