Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γυμνοι μπροστα στα παιδια?


Recommended Posts

όχι βέβαια Ελένη, δεν υπάρχει λάθος! ούτε εμενα ο μεγάλος εχει δει εντελώς γυμνο τον μπαμπα του γιατί αυτός δεν αισθανεται άνετα! εγώ όμως δε θεωρώ ότι θα ήταν κακό αν τον εβλεπε. Σιλια ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να γραψεις ένα τοσο μεγάλο κειμενο αλλά δεν καταλαβαινω γιατι συσχετιζει το γυμνο κορμί με τα σεξουαλικά συναισθήματα. και αναφερεται σε γονεις που κυκλοφορουν γυμνοι αλλά δεν επιτρεπουν στα παιδια να αγγιζονται. έτσι όπως το θέτει σίγουρα ειναι λαθος. οταν οι γονεις δουν τα παιδια να αγγιζονται η να αυνανιζονται πρεπει να το χειριστουν με ειδικό τροπο.

πρεπει να ταισω τη μπεμπα θα συνεχισω αυριο, καληνυχτα κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια ο Ασκητης δεν ειναι απλα σεξολογος...ειναι ψυχιατρος-νευρολογος..Πολυ καταρτισμενος κι εκπληκτικος ανθρωπος(τον γνωριζει πολυ κοντινος μου ανθρωπος)! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη για να καταλαβω,μονο βλεποντας τους γονεις γυμνους ενα παιδι εξοικιωνεται?δεν υπαρχουν αλλοι τροποι διαπαιδαγωγησης?

και σε τελικη αναλυση ας εχει η καθεμια μας την δικη της αποψη!

ΥΓ.αν θυμαστε απο τον ιδιο σας τον εαυτο παντως μεγαλωνοντας

μαθατε για την διαφορα αναμεσα στν αντρα και την γυναικα,για σεξουαλικα ζητηματα κ.τ.λ απο την τηλεοραση..τις φιλικες συναναστροφες,λιγο οι γονεις μας μπλα μπλα....δεν ειναι μαθηματικα κατσε κατω και μαθε εξισωση.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουμε να προστατεψουμε τα παιδια μας και να τα εφοδιασουμε με οσες αξιεσ και γνωσεις εχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι purple αυτό λέω ότι βεβαια υπαρχουν αλλοι τροποι διαπαιδαγώγησης και οι γονεις πρεπει να το αναλαβουν, απλα δεν ειναι κακο αν τυχει τελος παντων και δει ενα παιδι το γονιο του γυμνο. Αλλά ειμαι κάθετη στο ότι τα παιδια πρεπει να ενημερωνονται απο τους γονεις απο μικτή ηλικία. ΔΕΝ ΘΕΛΩ με τίποτα να κάτσει και ακουει τις βλακειες που λενε οι συμμαθητες μεταξύ τους ακριβως γιατί και εγώ μεγάλωσα με αυτες τις βλακειες. το κάθε παιδί το κοντο του και το μακρυ του απλως επειδη καποιοι γονεις ντρεπονται να μιλήσουν στα παιδιά τους ιδιαίτερα για σεξουαλικά ζητηματα. και όντως για να τα προστατεψουμε ειναι απαραιτητο να φροντισουμε όταν έχουν καποια απορια να έρχονται σε εμας και όχι στο συμμαθητη, στο φίλο ή στο διαδίκτυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PURPLE έγραψε:

και σε τελικη αναλυση ας εχει η καθεμια μας την δικη της αποψη!

:dry: Την αποψη μου και τη σταση μου στο θεμα ειπα και γω ενω εσυ το πηρες προσωπικα και μου εγραψες οτι δεν εχεις ταμπου και κομπλεξ...

Οσο για τη Ντολτο , δεν με ικανοποιει και δεν με εκφραζει καθολου οποτε την αγνοω και ας εχει κανει σπουδαιο εργο . Για μενα εχει εμμονες και το εργο της σφραγιζεται απο τα προσωπικά της βιωματα και την καταγωγή της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι εχω καταλαβει εχει να κανει με τον χαρακτηρα και τα πιστευω του γονειου.

Δεν πιστευω οτι ενα παιδι που δεν εχει δει τα γεννητικα οργανα του γονειου του θα εχει"προβλημα" αλλα ουτε κι αν τα εχει δει.

Πιστευω οτι σημαντικο ρολο παιζει το ποσο ανετοι ειμαστε εμεις σαν γονεις "με το γυμνο σωμα" και με τις ερωτησεις των παιδιων.

Τα ταμπου τα δικα μας, οι ντροπες και τα ψεματα πιστευω οτι εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γραφω την αποψη μου για να ανοιξω μετωπα

δεν το εχω κανει ποτε ως τωρα.

Lala δεν χρειαζεται να ¨΄τσιμπας΄΄ σε καθε διαφορετικη αποψη απο την δικη σου.

Θελουμε δεν θελουμε τα παιδια μας εκτος απο τηνν οικογενεια τους

θα συναναστραφουν και μεε αλλα ατομα ειτε το θελουμε ειτε οχι και μυστικα θα πουν και αποριες θα εχουν...μακαρι να εχουμε καταφερει να τα εφοδιασουμε αρκετα ετσι ωστε τις απαντησεις τους να τις παιρνουν μονο απο εμας,αλλα αυτο ειδικα στην εφηβεια ειναι πολυυυυυ δυσκολο!

φιλικα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

Απ'οτι εχω καταλαβει εχει να κανει με τον χαρακτηρα και τα πιστευω του γονειου.

Δεν πιστευω οτι ενα παιδι που δεν εχει δει τα γεννητικα οργανα του γονειου του θα εχει"προβλημα" αλλα ουτε κι αν τα εχει δει.

Πιστευω οτι σημαντικο ρολο παιζει το ποσο ανετοι ειμαστε εμεις σαν γονεις "με το γυμνο σωμα" και με τις ερωτησεις των παιδιων.

Τα ταμπου τα δικα μας, οι ντροπες και τα ψεματα πιστευω οτι εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα.

Ελένη συμφωνώ απόλυτα!έτσι είναι, ο καθένας όπως το νιώθει γιατί αν κάτι δεν το αισθάνεσαι δεν μπορείς να το περάσεις και στο παιδί σου, τη γνώμη μου την είπα, αλλά κορίτσια ας μην είμαστε απόλυτοι, τα γεννητικά μας όργανα δηλάδη είναι τα μόνα που διαφέρουν από αυτά των παιδιών μας?το ότι μας βλέπουν σαν γίγαντες δηλαδή λίγο είναι?γιατί δεν το κάνουμε θέμα?όλα πάνω μας είναι σε μεγένθυνση σε σχέση με τα παιδιά μας ας μην κολλάμε στο γυμνό...έλεος δηλαδή μέρος του σώματός μας είναι γιατί να νιώθουμε ντροπή??Μήπως γιατί έτσι μας μεγάλωσαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μυστικότητα ωθεί σε αντίθετα αποτελέσματα.Είχαμε φτάσει σε σημείο να μπαίνει η μαμά μου για μπάνιο και εγώ και ο αδερφός μου να βλέπουμε απο την κλειδαρότρυπα.

Ώσπου το συζήτησε η μάνα μου με παιδοψυχολόγο και την συμβούλεψε να μας αφήσει να την δούμε...Η μέρα που την είδαμε ήταν άκρως περίεργη.. :laugh: ..αυτό συνέχισε για αρκετό διάστημα..όχι δεν κυκλοφορύσε γυμνή απλά όταν έμπαινε για μπάνιο πρώτον άφηνε την πόρτα ανοιχτή και σιγά σιγά..''μας'' πέρασε..ο μεγάλος μου με έχει δει και ημίγυμνη και γυμνη..

Δεν το επιδιώκω το κάνω καθημερινότητα και ως φυσιολογικό πράγμα..τα παιδιά είναι περίεργα θέλουν να καταλάβουν πολλά ακαταλαβίστικα..τον έχω εξηγήσει επιφανειακά το ανθρώπινο σώμα ξέρει τα βασικά και ίσως επειδή έχουμε μιλήσει του είμαστε αδιάφοροι..δεν τον έχουμε κάνει να νοιώσει ουτε ντροπη αλλά ουτε και αιντε μπορουμε να είμαστε χύμα....

Σιγουρα σιγα σιγα μαζευομαστε απο δω και περα αλλα ολα θελουνε τον χρονο τους πιστευω..

Παντως η περιεργεια οργιαζει οταν δεν γνωριζει οταν κρυβουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια με αφορμη το θεμα να σας πω τι εχω παθει!!!!

εχω τρια μικροτερα αδερφια, οταν ημουν 16 η αδερφη μου ηταν 3-4 χρονων και ειχε αρχισεινα γινεται πολυ περιεργη με το γυμνο σωμα..οταν καναμε μπανιο ηθελε να μπει κι ευτη να μας βλεπει!!!

ε τελος παντων μια μερα μπηκα για μπανιο,και χτυπουσε την πορτα να της ανοιξω κι εγω ανοιξα,λεω ενταξεικοριτσακι ειναι,δεν πειραζει,τουλαχιστον να μην της κινουμε την περιεργεια,χειροτερα ειναι!!!

καποια στιγμη βγηκαμε απο το μπανιο,ντυθηκα,στεγνωσα,και ηρθε κοσμος(οι νονοι της)και την πηρα αγκαλια και βγηκαμε εξω να τους υποδεχτουμε και τη ρωταει ο νονος της τι κανει κλπ,και αυτη λεει καλα,και ειδα και το μ.... της αλεξανδρας!!!!!!!

:blush: :blush: :blush::blush::blush::blush::blush: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :blink::blink::blink::blink::blink::blink::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

μειναμε καγκελο για λιγο ολοι μας κι εγω μετα φυσικα αποσυρθηκα στο δωματιο μου και δεν ξαναβγηκα!!!!!και δεν εφτανε μονο αυτο,το ελεγε για καιρο σε ολους,μεχρι να το ξεχασει,ειδα κι επαθα!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

χαχαχαχα!alkost απιστευτο!!εγω οταν ημουν γυρω στα 2,επειδη δεν πολυεβλεπα τον μπαμπα μου λογω του οτι δουλευε ολη μερα,οταν ερχοταν ετρεχα απο πισω του,μεχρι και στο μπανιο,μια μερα σηκωνω το χερακι και δειχνω εκει,και ρωταω ''τι;;''και ο μπαμπας μου μου λεει π......ς!αλλος και αυτος!ειναι λιγο αθυροστομος!με το που το πε βγηκα απο το μπανιο και ολα καλα,μετα απο 2-3 μερες μαζι με την μαμα μου ειμασταν σε μια γειτονισσα και με ρωταει η γυναικα τι κανεις και της το ''πεταω''!για καμια ωρα ειχε κολλησει η βελονα λεει η μανα μου!π... π... π...!ντραπηκε πολυ,δεν μου εδωσαν σημασια και δεν το ξαναειπα εκτοτε!την μαμα μου την βλεπαμε γυμνη απο μικρα και εγω και ο αδερφος μου,παντα ειχε ανοιχτη την πορτα του μπανιου γιατι ηταν μονη της ολη μερα και δεν γινοταν αλλιως,ποτε δεν θυμαμαι να μας φαινοταν περιεργο γιατι ετσι μαθαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...