Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γυμνοι μπροστα στα παιδια?


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα...

Με το που διάβασα το θέμα, εάν και μου άρεσε πολύ, σκέφτηκα να μην απαντήσω για να μην ....παρεξηγηθώ.... :(:(

Όμως τελικά θέλω να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας τις σκέψεις μου και τον προβληματισμό μου ....

Πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχουν περίοδοι στη ζωή των παιδιών μας που ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... Τι εννοώ??? Όταν είναι μικρό δεν βλέπει τα σεξουαλικά όργανα. Μόνο όταν καταλαβαίνει τη διαφορά των δύο φύλλων και τη διαφορά των σχημάτων , αρχίζει να "βλέπει" πραγματικά και να παρατηρεί τα σώματα...

Ένα παιδί 1 1/2 με 2 1/2 χρονών δεν έχει ακόμα καθόλου την ένοια του όγκου και της διαφοράς... Από τη στιγμή που όμως κατέχει αυτές τις έννοιες τι γίνεται???? Τότε το "μεγαλύτερο" στο μυαλό τους είναι και πιο "όμορφο" και ¨καλύτερο"! Δεν ξέρω πώς να το εκφράσω, αλλά πιστεύω ότι σε αυτή τη φάση της ζωής τους, η γύμνια των γονιών τους τα πληγώνει.... γιατί νιώθουν μειονεκτικά!!!

Στην ηλικία πάλι των 5 χρονών έως 7 που η προσοχή τους είναι στραμμένη μόνο στον ευατό τους και στους φίλους τους, δεν νομίζω ότι πληγώνονται...!!!

Στην προεφηβεία και στην εφηβεία όμως ξανανιώθουν μειονεκτικά απέναντι στους γονείς τους, και για αυτό πιστεύω ότι και σε αυτή τη φάση η γύμνια των γονιών μπορεί να είναι "επικίνδυνη"...

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι εάν το παιδί μας θα μας δει γυμνούς ή όχι εξαρτάται από το σε ποια ηλικία είναι και σε ποιο στάδιο ανάπτυξής του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κορίτσια εγώ νιώθω ότι αυτό το θέμα ο καθένας το χειρίζεται όπως νιώθει..θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που είπε ότι άλλο η σεξουαλικότητα και άλλο η γύμνια και μια άλλη κοπέλα που είπε ότι το γυμνό δεν είναι χυδαίο χυδαίος είναι ο τρόπος που το μεταχειριζόμαστε οι άνθρωποι.για μένα προσωπικά η γύμνια δεν είναι ντροπή και αν κρυβόμαστε δίνουμε το δικαίωμα στα παιδιά μας να σκεφτούν πονηρά σίγουρα δεν πρέπει να φτάνουμε και στα άκρα του τύπου να κυκλοφορούμε όλοι μέρα γυμνοί, γιατί να το κάνουμε άλλωστε?? άλλα ούτε και να μας πιάνει τρέλλα αν μας δουν γυμνούς, εγώ έχω ένα αγοράκι και περιμένω σύντομα πρώτα ο Θεός άλλο ένα (είναι 4 και κάτι) και προς το παρόν είμαι πολύ άνετη μαζί του, πιστεύω όταν αρχίσει το παιδί να ντρέπεται σιγά σιγά με ομαλό τρόπο αλλάζουν και οι συνηθειές μας, με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω θα περιμένω από τα παιδιά για να αλλάξω στάση εγώ απέναντί τους.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το θεμα το ανοιξαμε στη σχολη γονεων και πρεπει να εχουμε μεγαλη προσοχη .Δεν προκαλουμε κατι εσκεμμενα το αφηνουμε σαν να ειναι μια φυσικη διαδικασια το να αλλαζουμε μπροστα στα παιδια ειναι αναλογα την ηλικια δεν μπορεις να γδυθεις σε ενα παιδι χυμα ανεξαρτητα την ηλικα .

Οταν Σταυρος ηταν 4 το ειχα κανει μπανιο και τον ειχα πρει στο κρεβατι μου παιζαμε ο αντρας μο εκανε μπανιο και νομιζε οτι ο μικρος κοιμαται στο δωματιο τουβγαινντας λοιπον π το μπανιο γυμνος να ερθει στο δωματιο ακουμε το Σταυρο να λεει και να δειχνει με το χερακι του στο σημειο :Α ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΧΕΙ ΜΟΥΣΙ ΜΟΥΣΙ ! Ξεραθηκαμε εν αρχη στο γελο μετα αρχισε τις ερωτησεις κα γιατι ειναι ετσι και του ειπαμε οτι ετσι ειναι στους μπαμπαδες στα αγορακια ειναι διαφορετικο και μεγαλωνοντας θα άλλαζει.Εν τω μεταξυ εμενα με ειχε δει καποιες φορες στην τουαλετα αλαλ ειχε δει καιμια μπεμπουλα που την αλλαζε η μαμα τηςκαι εκανε την ερωτηση γιατι εχει τετοιο πουλακι ; του απαντησα φυσικα οτι το κοριτσακι εχει τετοιο και το αγορακιτο άλλο .Ακομα στη σχολ γονεων μας ειπν οτι στ παιδια πρπει να λεμε την κανονικη ονομασια για τα γεννητικα οργανα δηλαδη πεος για το αγορακι και κολπος για το κοριτσακι δνε ρειαζετε να καταφευγουμε σε υποκοριστικα .Ασχετο ο γιος μου το εχει βγαλει ΝΙΚΟ .Ειναι θεμα κανοων δνε μπαινουμε στην τουαλετα με τη μαμα κλεινουμε τη πορτα και μιλαμε απ εξωη λεμμε ενα τραγοδακι δε άλλαζουμε μπροστα στα παιδια επιτηδεμενα αλλο στα γρηγορα .Δεν εχει να κανει μ το φυλλο μπορουμε να μθουμε στο παιδι μας το σωμα του αλλωστε υαρου τοσα πολλα βιβλια τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

να απαντήσω και εγώ τώρα σοβαρά αφού κοίμισα τον μικρό .

δεν βρίσκω λόγο να δούνε τα γεννητικά όργανα .άλλο να μας δούνε με εσώρουχα και άλλο εντελώς τσιτσίδι .

αν τύχη όμως δεν χρειάζεται να νιώσουμε άσχημα .

αλλά να τριγυρνάμε εντελώς γυμνοί ενώ θα ειναι σε ηλικία που θα καταλαβαίνουν την διάφορα δεν το βρίσκω σκόπιμο .

σαν παιδί μεγάλωσα σε διαφορετική κοινωνία από ότι είναι σήμερα και δεν έβλεπα καν διαχυτικότητες ανάμεσα στους γονείς μου ,πόσο μάλιστα να δω τον μπαμπά μου τσιτσίδι .

αλλά έτσι μεγαλώσαμε κάποτε .

τώρα πια τα μωρά βλέπουν τους γονείς να φιλιούνται και να ειναι τρυφεροί ο ένας με τον άλλων και τα ταμπού έχουν καταρριφθεί .δεν θεωρώ τραγικό να με δει ο γιος μου με το στήθος έξω ,έτσι κιαλιοσ από εκεί μεγάλωσε :silly: ,ούτε και τον μπαμπά του με το μποξερακι η αν μπει γρήγορα στο μπάνιο γυμνούς .

το γυμνό από μόνο του δεν ειναι χυδαίο ,οι άνθρωποι το διαχειρίζονται χυδαία .

καλό ειναι να μην "προκαλούμε" συνέχεια με την γύμνια μας ,δηλαδή να μην το κάνουμε συνήθεια να τριγυρνάμε με το βρακί αλλά και να μην νιώθουμε ντροπή και άβολα αν μας δούνε έτσι .

Συμφωνώ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

ntina.ef. έγραψε:

Ντίνα τσάκω καρμάκι γιατι μ' έκανες και γέλασα πρωί πρωί...

Και εγώ παίρνω τη μικρη στην τουαλέτα γιατι δεν μου αρέσει να την αφήνω μόνη της και δεν το θεωρώ κακό να με βλέπει να κάνω την ανάγκη μου (μετα συγνωρήσεως).

Με έχει δεί άπειρες φορές γυμνή και η αλήθεια είναι πως εστιάζει το βλέμμα ξέρετε στο επίμαχο σημείο...

Τον μπαμπά δεν τον έχει δει γυμνό... δεν το έχω σκευτεί άν πρέπει αν και διαβάζοντας τις απόψεις σας συμφωνώ με τη Lovie πως θα πρέπει να εξοικειωθούν με το ανθρώπινο σώμα να καταλάβουν τις διαφορές φύλου.[/quote:43i3jg7s]

ΤΣΑΚΩ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ,ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΛΛΟ ΠΟΥ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ Κ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕΣ ;):kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

Κοριτσια, με αφορμη την σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση που θελω να αρχισω στην μικρη μου, μου γεννηθηκετο εξης ερωτημα.

Τωρα διαβασα καλυτερα αυτο που γραφεις και θα σου πω οτι διαφωνω .

Κατα τη γνωμη μου εξηγουμε και φερνουμε σε "επαφη με τη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση" το παιδι οταν εκεινο μας το ζητήσει . Αν το παιδι αρχισει να ρωταει , να εξερευνα το σωμα του και να ψαχνει απαντησεις τοτε και μονο τοτε του εξηγουμε καποια πραγματα κατανοητα για την ηλικια του .

Επισης να διευκρινήσω κατι σ΄αυτα που εγραψα πριν . Εγω δεν παρακινησα τη μικρη μου να κανει μπανιο μαζι μας αλλα δεν της αρνηθηκα οταν το ζητησε . Ακολουθω γενικα αυτη τη σταση σε παρα πολλα θεματα (υπνος στο κρεβατι των γονιων , φαγητο κλπ) δεν απαγορευω και δεν αρνουμαι αν δεν υπάρχει σοβαρος λογος (αυτο η καθε οικογενεια το θετει διαφορετικά) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αποψη σου ειναι δηλ. να μην ξεκινησω απο τωρα? :dry:

Οταν αρχισει να ρωταει?

Η αληθεια ειναι πως δεν με ρωτησε πως εμεινα εγκυος! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ακολουθω γενικα αυτη τη σταση σε παρα πολλα θεματα (υπνος στο κρεβατι των γονιων , φαγητο κλπ) δεν απαγορευω και δεν αρνουμαι αν δεν υπάρχει σοβαρος λογος (αυτο η καθε οικογενεια το θετει διαφορετικά) .

Νομίζω αυτός είναι ένας σωστός κανόνας γενικά για όλα τα πράγματα...

Τώρα για το θέαμα του γυμνού σώματος των γονιών, δεν ξέρω ακόμα μικρός είναι ο μπέμπης μου και μου φαίνεται τελείως φυσικό σε αυτή τη φάση...

Πιστεύω πως έρχεται "φυσικά" από μια ηλικία (του παιδιού) και έπειτα να αποφεύγεις επιμελώς, χωρίς να το κάνεις θέμα, να εκτίθεσαι μπροστά του. Δηλαδή ακολούθησε ό,τι σου πάει ενστικτωδώς.Εφόσον νιώθεις πως η μεγάλη σου κόρη έχει αρχίσει να μεγαλώνει, πράττεις αναλόγως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ δεν έχω παιδιά, θα σας πω όμως κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση. Μία από τις συγκατοίκους που είχα πρόσεχε τρία παιδιά, 14, 10, και 3 χρονών. Τώρα θα μου πείτε, 14 χρονών ήθελε νταντά; Αυτό είναι άλλο θέμα.

Κάποια στιγμή, το βράδι λίγο πριν φύγει η κοπέλα, έρχεται η μάνα των παιδιών από τη δουλειά της, και γδύνεται για να κάνει μπάνιο. Στο δωμάτιο ήταν και ο δεκατετράχρονος γιός της και μιλούσαν. Κάποια στιγμή, πριν ολοκληρώσει η μάνα το γδύσιμο, ο μικρός βγήκε έξω, αλλά η μάνα θυμήθηκε κάτι που ήθελε να του πει και τον φώναξε και πάλι μέσα. Στάθηκε μπροστά του ολόγυμνη (και μπροστά στην κοπέλα, η οποία ήταν κι αυτή μέσα στο δωμάτιο) και του μιλούσε για αρκετά λεπτά, χωρίς να τυλίξει στο σώμα της ούτε μια πετσέτα.

Όσο για την τουαλέτα, εδώ, εδώ, η πεθερά μου! Συνεχίζει ακόμα να πηγαίνει τουαλέτα και να αφήνει την πόρτα ανοιχτή! Ενώ έχει τρεις γιούς με το μεγαλύτερο στα 31 και τον μικρότερο στα 25! Φυσικά η τουαλέτα δε φαίνεται από την πόρτα, αλλά δεν έχει σημασία. Κάποια στιγμή μπήκα στην τουαλέτα (αφού ήταν η πόρτα ορθάνοιχτη) και βλέπω την πεθερά μου με κατεβασμένα τα βρακιά να κάνει την ανάγκη της. Ζητάω συγγνώμη και βγαίνω έξω, και μου λέει "έλα μωρέ, τι ντρέπεσαι; Γυναίκες είμαστε!".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

Η αποψη σου ειναι δηλ. να μην ξεκινησω απο τωρα? :dry:

Οταν αρχισει να ρωταει?

Η αληθεια ειναι πως δεν με ρωτησε πως εμεινα εγκυος! :dry:

Τι σημαινει να ξεκινησεις ?

Το θεμα ειναι το παιδι να σε οδηγησει και να μπορεσεις να καλυψεις τις ερωτησεις του οχι να του κανεις "μαθημα" . Αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο και "ωριμο" απλα θα το μπερδεψεις και θα κουράσεις .

Επισης διαφωνω (ναι παλι διαφωνω! :woohoo: ) με το να δει "τυχαια" τον μπαμπα γυμνο . Δεν προσφερει τιποτα αυτη η "τεχνικη" .

Ειπαμε για τη δικη σας οικογενεια θα βρειτε αλλους τροπους , υπάρχουν ωραια βιβλια που βοηθουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα, τι να πω?

Και η πεθερα μου, εχει βγαλει το σουτιεν της μπροστα στον αντρα μου και σε μενα και δεν κολλησε!

Ουτε ο αντρας μου ουτε αυτη!

Εγω παλι κοκκινισα!

Λαλα, τι παραξενο να διαφωνεις! :laugh:

Καλα κανεις.

Αν εχεις αντιθετη αποψη να τηνλες.

Δεν ανοιξα θεμα για να ακουσω αυτα που θελω.

Αλλα για να συζητησουμε.

Οκ, καταλαβα.

Κυριως πιστευα οτι η σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση εχει την μορφη"μαθηματος" σε συγκεκριμενη ηλικια.

Δεν σκεφτηκα καθολου το ενδεχομενο, του οτι το παιδι, θα μου διξει ποτε ειναι ετοιμο για να ξεκινησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εμεις κανουμε ολες μας τις αναγκες στην τουαλετα παρεα με τη μικρη .

Εγω απο μωρο την επαιρνα μαζι μου οταν πηγαινα στο μπανιο και ακομα τωρα κανω μπανιο και ειναι απο έξω ή πολλες φορες κανουμε μαζι . Κανει και με τον μπαμπα της , γεμιζουν την μπανιερα (και το πατωμα) νερο και πλατσουριζουν με τα παπακια .

Αυτη τη χαλαρή σταση θελω να κρατήσουμε και να βοηθήσουμε το παιδι μας να εξοικειωθει με το γυμνο ανθρωπινο σωμα , να καταλαβει τη διαφορα των φυλλων χωρις "μυστικά " , ταμπου και κομπλεξ .

συγνωμη αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να παρω το παιδι στην τουαλετα ενω εχω μπει για χ..ο!!αν οταν ειναι μεγαλυτερο φυσικα παιδακι ανοιξει τη πορτα οκ! διαφορετικα το βρισκω υπερβολιοκο!

Προς το παρον κυκλοφορουμε ανετα και γυμνοι,θεωρω ομως οτι μεγαλωνοντας ειδικα τον μπαμπα της δεν θα πρεπει να τον βλεπει ολογυμνο,ετσι μεγαλωσα και αυτο για μενα ειναι το νορμαλ,δεν σημαινει οτι ειμαι κολλημενη,ουτε οτι εχω ταμπου,μια χαρα μεγαλωσα και γω και η αδερφη μου χωρις να βλεπουμε τα ακατανομαστα του μπαμπα και σπανια γυμνη την μαμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, μαλλον δεν καταλαβατε!

Δεν περνουμε τα παιδια μας μαζι απο το χερακι, και τους λεμε παμε να κανει την αναγκη της η μαμα καθε φορα.

Οπως ειπα, εγω εχω ανοιχτη την πορτα οταν ειμαι μονη μου με τα παιδια μου και εχουνε μπει και μεσα.

Οταν ομως μεγαλωνει το παιδι, θα το παρεις απο το χερακι, θα του διξεις πως κανει την αναγκη της η μαμα για να μαθει οτι και αυτο πρεπει να μαθει να κανει την αναγκη της στην τουαλετα και οχι στο παμπερς.

Ποτε μην λετε ποτε και ειδικα σε αυτο το θεμα!

Ειναι αναποφευχτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα με έχει προβληματίσει αυτό το θέμα, αν και πιστεύω ότι δεν έχει συγκεκριμένη τακτική. Εγώ πάντως το σκέφτομαι ως εξής το θέμα: έχω έναν γιο και περιμένω και την κόρη μου. Ανεξαιρέτως φύλλου του παιδιού δεν μ΄αρέσει αισθητικά να μας βλέπουν τα παιδιά μας γυμνά. Δεν νιώθω άνετα, έστω κι αν αυτό κάνει καλό στη σεξουαλικότητα του παιδιού. Διάβασα κάπου ότι δεν είναι κακό ή μάλλον είναι καλό το αγόρι να βλέπει τον πατέρα του γυμνό και το ίδιο ισχύει για το κορίτσι. Δεν θα το εφαρμόσω, είμαι κάπως συντηρητική σ΄αυτά τα θέματα,κι ας είμαι και λάθος. Βέβαια απ΄την άλλη είμαι ανοιχτή να τους απαντάω σ΄όλες τις ερωτήσεις τους αλλά σίγουρα θα έρθουν στιγμές που δεν θα μπορώ καθόλου να χειριστώ την κατάσταση, αλλά εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε, και να "εκπαιδευόμαστε" μαζί τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...βρήκα την ίδια ερώτηση στο βιβλίο του Dr. ΘΑΝΟΣ Ε ΑΣΚΗΤΗΣ στο βιβλίο του "ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ".

"Είναι καλό το παιδί να μη μας βλέπει γυμνούς, γιατί η γύμνια δεν είναι θετική εικόνα για την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξή του.Η γύμνια όταν δεν είναι συστηματική και δεν έχει προκλητικό χαρακτήρα , δεν μπορεί να απειλήσει την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη του παιδιού.

Το να κυκλοφορούμε όμως γυμνοί συστηματικά, αδιαφορώντας για το ότι το παιδί μας βλέπει και μας παρατηρεί,είναι λάθος, γιατί το παιδί συγκρίνει τα δικά του γεννητικά όργανα με τα δικά μας,γεγονός που το αγχώνει και το προβληματίζει. Ακόμη μπορεί να αισθανθεί σεξουαλική διέγερση μέσα από εικόνες που μπορεί να φτιάξει στο μυαλό του.

Αν βέβαια κάποια στιγμή μας δει γυμνους στο μπάνιο ή στο δωμάτιο, αυτό δεν πρέπει να μας κάνει να αντιδράσουμε έντονα εκφράζοντας ενοχές και αγωνία, απλώς θα πρέπει να του ζητήσουμε να φύγει από το δωμάτιο μέχρι να ντυθούμε.Άλλωστε η προκαλούμενη αμηχανία, τόσο η δική μας όσο και η δική του, δεν βοηθά την παρουσία τουστο δωμάτιό μας, οπότε του λέμε απλά: "Με συχωρείς ένα λεπτό, να ντυθώ...".

Το παιδί έχει την τάση να εισβάλλει στο χώρο μας, και ειδικότερα στο μπάνιο, και είναι πιθανό να μας πετύχει σε μια προσωπική στιγμή μας. Κυρίως μπορεί να μπει για να μας ρωτήσει κάτι που παρορμητικά σκέφτηκε, την ώρα που κάνουμε μπάνιο, πιάνοντάς μας την κουβέντα, ενώ παρατηρεί το σώμα μας. Αυτό είναι λάθος.

Πρέπει να οριοθετήσουμε αυτές τις στιγμές και να το μάθουμε να μην εισχωρεί αιφνίδια σε αυτούς τους χώρους.Άλλωστε μεγαλώνοντας και το ίδιο θα καταλάβει ότι κι εμείς σεβόμαστε τη δική του εικόνα όταν βρίσκεται στην τουαλλέτα ή στο δωμάτιό του".-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

...βρήκα την ίδια ερώτηση στο βιβλίο του Dr. ΘΑΝΟΣ Ε ΑΣΚΗΤΗΣ στο βιβλίο του "ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ".

"Είναι καλό το παιδί να μη μας βλέπει γυμνούς, γιατί η γύμνια δεν είναι θετική εικόνα για την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξή του.Η γύμνια όταν δεν είναι συστηματική και δεν έχει προκλητικό χαρακτήρα , δεν μπορεί να απειλήσει την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη του παιδιού.

Το να κυκλοφορούμε όμως γυμνοί συστηματικά, αδιαφορώντας για το ότι το παιδί μας βλέπει και μας παρατηρεί,είναι λάθος, γιατί το παιδί συγκρίνει τα δικά του γεννητικά όργανα με τα δικά μας,γεγονός που το αγχώνει και το προβληματίζει. Ακόμη μπορεί να αισθανθεί σεξουαλική διέγερση μέσα από εικόνες που μπορεί να φτιάξει στο μυαλό του.

Αν βέβαια κάποια στιγμή μας δει γυμνους στο μπάνιο ή στο δωμάτιο, αυτό δεν πρέπει να μας κάνει να αντιδράσουμε έντονα εκφράζοντας ενοχές και αγωνία, απλώς θα πρέπει να του ζητήσουμε να φύγει από το δωμάτιο μέχρι να ντυθούμε.Άλλωστε η προκαλούμενη αμηχανία, τόσο η δική μας όσο και η δική του, δεν βοηθά την παρουσία τουστο δωμάτιό μας, οπότε του λέμε απλά: "Με συχωρείς ένα λεπτό, να ντυθώ...".

Το παιδί έχει την τάση να εισβάλλει στο χώρο μας, και ειδικότερα στο μπάνιο, και είναι πιθανό να μας πετύχει σε μια προσωπική στιγμή μας. Κυρίως μπορεί να μπει για να μας ρωτήσει κάτι που παρορμητικά σκέφτηκε, την ώρα που κάνουμε μπάνιο, πιάνοντάς μας την κουβέντα, ενώ παρατηρεί το σώμα μας. Αυτό είναι λάθος.

Πρέπει να οριοθετήσουμε αυτές τις στιγμές και να το μάθουμε να μην εισχωρεί αιφνίδια σε αυτούς τους χώρους.Άλλωστε μεγαλώνοντας και το ίδιο θα καταλάβει ότι κι εμείς σεβόμαστε τη δική του εικόνα όταν βρίσκεται στην τουαλλέτα ή στο δωμάτιό του".-

ακριβώς το ίδιο είχα διαβάσει και εγώ πριν αρκετά χρόνια - δεν θυμάμαι το βιβλίο και ποιός ο ψυχολόγος - και μάλιστα θυμάμαι ότι έγραφε ότι όταν το παιδί είναι 2 ετών σταματούμε να εμφανιζόμαστε μπροστά του γυμνοί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις τωρα :blink: σκεφτηκα οτι...ειναι ισως :blink: παραλογο το οτι παιρνω την κορη μου μαζι μου στην τουαλετα...???

Θα μου πειτε ειναι μικρη ακομη...? :huh:

Ποτε δλδ θα ειναι μεγαλη???

Και...Που να την αφησω για να παω στην τουαλετα???

Στο παρκο μονη της???Κ αν χτυπησει πχ με ενα παιχνιδακι???θα τρεχω με τα βρακια κατεβασμενα????? :laugh:

Κ αν κλαιει???

Πειτε μου τη γνωμη σας εσεις που σας φαινεται παραλογο να ειναι το παιδι μαζι στην τουαλετα!

οσο για τη γυμνια...Νομιζω κ εγω οτι μεχρι καποια ηλικια δεν τιθεται θεμα....

Παντως εγω δεν εχω δει τον πατερα μου γυμνο...Μονο μια φορα με το εσωρουχο(αν κ γενικως εχω αμνησια παιδικων χρονων)...Τη μανα μου δε....

Βαρεθηκαμε να την βλεπουμε!!! :laugh: :laugh:

Εμενα δεν με επηρεασε αρνητικα ουτε "τα πεταω" οπου τυχει!!!Η μανα μου εχει να με δει γυμνη εντελως απο τοτε που με πηγαινε αυτη στην τουαλετα!!!Θυμαμαι μαλιστα πως στο δημοτικο μου ειχε ζητησει(με χιουμορ) να δει το σωμα μου...(φοβοταν :P:lol: μην εχω κατι μη φυσιολογικο!!!)

Και επισης ο αδερφος μου....Μια χαρα παιδι ειναι!Ουτε σεξομανης εγινε :P (με τοσες φορες που εβλεπε στηθος) ουτε φαλλοκρατης ουτε τπτ!!!!!! ;)

Για το να δουν το μπαμπα γυμνο δεν εχω αποψη..... :huh:

Αν και δε μου αρεσει η ιδεα να τον βλεπει η κορη μου... :huh:

ΥΓ Απαντηστε μου στις ερωτησεις εε?!!!Μη σκασω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

βανια μου.....ποσο συμφωνω μαζι σου....τα λες πολυ ωραια...και πολυ σαν να εισαι γιατρος βρε παιδι μου:)
οχι δεν ειμαι γατρος κομμωτρια ειμαι με τριχες ασχολουμαι :woohoo: παντως εγω δεν μπορσα να π στο Σταυρο τους επιστημονικους ορους για τα γεννητικα ογανα βασικα δνε το ειχα σκεφτει ετσι το λεμε τσουτσου και πιπι .

Παντως τα παιδια οτι ειναινα μαθουν θα τα μαθουν δεν χρειαζετε να παρεμβαιβνουμε .Εγω εχω μια φιλη η οποια μεγαλωσε στο ιδιο δωματιο με τα 2 αδερφια της ανεκαθεν αλλαζε μροστα τους απο το δμοτικο εως και που παντρευτηκε ναι μπροοστα στοκατα 1 χρονο μικροτεο αδερφο της εκεινη ηταν 22 και ναι αλλαζε μαγιω μροστα του και ελεγε δνε ντρεπομει ουτε νιωθω ασχημα οπως και εκεινος αλλωστε ετσιτους ειχε μαθει η μαμα τους με το μπηκανε ομως στην οικογενεια γαμπρος και νυφη μια ψιλοφρικη τη πηραν :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανένας δεν ειπε ότι πρεπει να κυκλοφορούμε τσιτσιδι μες στο σπιτι για να μάθουν τα παιδια. τα παιδιά πρέπει όμως να διαπαιδαγωγηθούν πανω σε αυτό τον τομέα και μονο οι γονεις μπορούν να το κάνουν σωστα. ΄ξέρετε τι κάνουν τα παιδιά που δεν εχουν εξοικιωθεί με το ανθρωπινο σωμα? ψαχνουν απαντησεις στις σχολικες τουαλετες, και το έχω ακουσει πολλές φορες. ο γιος μου μαλιστα μου εχει πει ότι συγκεκριμενο παιδι μπαινει στην τουαλετα καικοιτα τα αλλα παιδια την ωρα που κανουν την αναγκη τους. anastacia η κορη σου μικρουλα ειναι δεν έχεις φοβο, τι να καταλαβει 6 μηνων. όσο για τον Ασκητη, σεξολογος ειναι όχι παιδοψυχολογος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Ελενη πολυ καλη ερωτηση-θεμα ;)

Παροτι ο γιος μου ειναι ακομα μικρος

το σκεφτομαι κι εγω το θεμα ...

Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις γιατι

ο χρονος ειναι περιορισμενος :(

Εγω μπορω να πω μονο την εμπειρια μου

σαν παιδι που ημουν ...

Λογω μικρου σπιτιου κοιμομασταν με τον

αδελφο μου (3 χρονια μικροτερος) μαζι

και στο δωματιο των γονιων μου η πορτα

ηταν παντα ανοιχτη ... ε λοιπον γυμνους

δεν τους ειχα δει αλλα με τα εσωρουχα ...

κι αυτο μεχρι το δημοτικο, μετα δεν το

εκανε κανεις ... Δεν μου εκανε μεγαλη

εντυπωση γιατι το θεωρουσαμε φυσιολογικο

μεσα στο σπιτι και μονο για να αλλαξουμε

οχι να κυκλοφορουμε συνεχως ετσι ...

Αυτο που θεωρω λαθος και ειμαι καθετη ειναι

να μην βλεπουν τα παιδια τους γονεις τους

σε προσωπικες στιγμες γιατι δεν καταλαβαινουν

τι γινεται και θυμωνουν ... Μου ετυχε εμενα

κατα λαθος να δω τους γονεις μου, ειχαν κλειστη

την πορτα, αλλα ειδα απο την κλειδαροτρυπα γιατι

ακουγα περιεργους θορυβους :P και θυμαμαι

οτι θυμωσα πολυ και τους κρατουσα μουτρα αλλα

δεν τους το ειπα ποτε ... αλλα αυτη η εικονα

χαρακτικε στη μνημη μου και με στοιχειωνε για

πολυ καιρο :(

Καλο θα ηταν να ειχαμε και την επιστημονικη

αποψη της ψυχολογου του μαμμυ ... αν θελετε

να στειλουμε π.μ. για να δει το θεμα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του μπαμπά μας τα αχαμνά δεν τα έχει δει ακόμα η μικρή και μάλλον δε θα τα δει και ποτέ. Ντρέπεται ο μπαμπάς μας. Μπορεί το "σωστό" να είναι να δει το παιδί για να μάθει την ανατομία του σώματος, τις διαφορές μεταξύ άνδρα - γυναίκας, αλλά με μοντέλο τον μπαμπά μας δεν νομίζω να γίνει ποτέ.. Ας είναι καλά τα βιβλία αύριο - μεθαύριο...

Και αν κάνω μπέμπη... Α! Εκεί γίνονται πολύ εύκολα τα πράγματα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, η αληθεια ειναι πως θα ηθελα και την γνωμη της ψυχολογου.

Αν σας ενδιαφερει θα της στειλω π.μ.

Mariagl, ναι το εχω ζησει και αυτο στο σχολειο.

Αλλα επιμενω και πιστευω πως δεν ειναι αναγκη να μας δει γυμνους για να εξικοιωθει το παιδι.

Καποιες φρασεις του τυπου"ντυσου ειναι ντροπη"

Η φαινονται τα μεμε σου ειναι ντροπη και πολλα αλλα πιστευω ειναι αυτα που δημιουργουν το αισθημα της πονηριας.

Αχ, διορθωστε με αν κανω λαθος.

δεν θελω να πιστευω πως εκανα λαθος που η μεγαλη μου δεν εχει κανει μπανιο με τον μπαμπα της. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι έχετε δίκιο, αυτό που έγραψα ήταν η άποψη του Ασκητή, ο οποίος είναι σεξολόγος όχι παιδοψυχολόγος!

Σας γράφω και την άποψη της Francoise Dolto (από το βιβλίο της "Μεγαλώστε σωστά το παιδί σας")

ΕΡΩΤΗΣΗ: "Δεν κρυβόμαστε για να φάμε και δεν κρυβόμαστε για να κοιμηθούμε. Για ποιο λόγο θα έπρεπε, για παράδειγμα να κρυφτούμε όταν κάνουμε μπάνιο ή όταν γδυνόμαστε??? Άλλοι πάλι γονείς θεωρούν ότι το να περιφερόμαστε γυμνοί μπροστά στα παιδιά συνιστά ίσως μια εξαίρετη αρχή σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εγώ δεν το πιστεύω. Οι γονείς που εμφανίζονται γυμνοί σε κάθε ευκαιρία δεν επιτρέπουν, παρ΄όλα αυτά, στα παιδιά τους να αγγίζουν το σώμα τους ή το φύλλο τους. Εως πού θα μπορούσε να φτάσει αυτό? Είναι πολύ ενοχλητικό για έναν άνθρωπο να μην έχει μυηθεί στην απαγόρευση της αιμομιξίας. Η αξία ενός υποκειμένου δομείται με την απαγόρευση της αιμομιξίας: δεν μπορεί να στρέψει την ενέργεια της λιβιδούς του (δηλαδή του πλούτου της σεξουαλικής του ενέργειας), στη μητέρα του (εάν πρόκειται για αγόρι), και στον πατέρα του (εάν πρόκειται για κορίτσι).

Η σεξουαλική ενέργεια -για να δώσω μια εικόνα- μοιάζει λίγο με ποτάμι που ξεκινάει από την πηγή του και καταλήγει στον ωκεανό.

Εάν λοιπόν ένα ποτάμι σταματήσει καθ΄οδόν, γίνεται λίμνη που δεν έχει πλέον δυναμική. Και εάν το ποτάμι επιστρέψει στην πηγή του, πού θα χυθεί?? Θα αυξάνεται, θα πολλαπλασιάζεται: η συσσώρευσή της ενέργειας είναι αυτή που δημιουργεί εντάσεις στο παιδί.

Η απαγόρευση της αιμομιξίας δεν αφομοιώνεται από το παιδί πριν από την ηλικία των 7, 8, εννέα ετώνανάλογα με τα παιδιά. Πριν από αυτή την ηλικία το παιδί που νιώθει μια σεξουαλική διέγερση θέλει να αγγίξει το σημείο.Τότε ξεκινάει μια κατάσταση σεξουαλικής έντασης.

Όσον αφορά τώρα τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, δεν έχει καμμία σχέση με τη μορφή και την όψη των σεξουαλικών οργάνων. Πρόκειται κυρίως για διαπαιδαγώγηση ως προς την ευαισθησία η οποία ξεκινάει ακριβώς με το γεγονός ότι απαγορεύεται να θηλάζουμε τη μητέρα όλη μας τη ζωή, απαγορεύεται να μας πλαίνει αιωνίως, απαγορεύεται να έχουμε ιδιαίτερες σεξουαλικές οικειότητες μαζί της. Αυτή η μητέρα γράφει: "Τρώμε μπροστά σε όλους..."ϊσως όλες αυτές τις ανάγκες της να της κάνει δημοσίως, μπροστά στην οικογένειά της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...