Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γυμνοι μπροστα στα παιδια?


Recommended Posts

ναι έτσι ειναι. εξάλλου όπως ειπα και πριν όσο απαγορευεις η κρύβεις κάτι, τοσο το παιδί θέλει να ανακαλύψει αυτό που του κρυβεις. βεβαια η κάθε οικογενεια ειναι διαφορετική. αν μια μαμά ή μπαμπας δεν αισθανονται ανετα με το θεμα της γυμνιας καλό θα ήταν να ενημερωθούν για το πως θα διαπαιδαγωγήσουν το παιδί τους στο θέμα αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να είναι εξοικιωμένα με το ανθρώπινο σώμα. Να μην το βλέπουν σεξιστικά και πονηρά.

Ως παιδί έβλεπα τους γονείς μου γυμνούς. Για να μην πω οτι κάθε καλοκαίρι κάναμε διακοπές σε κάμπινγκ στο οποίο υπήρχαν και γυμνιστές.

Όταν εγώ ένιωσα άβολα γύρω στα 6-7 έβαλα πλέον το μαγιώ μου αλλά ποτέ δε μ'ενόχλησε αυτό που έβλεπα γύρω μου και ποτέ δεν το σχολίασα αρνητικά. Για μένα αυτοί που το κάνουν είναι στερημένοι.

Για να φτάσω στη σημερινή εποχή. Πλέον εφόσον δεν έχω την πολυτέλεια να απολαμβάνω το μπάνιο μου παίρνω πάντα την Ειρήνη μαζί μου στο χώρο του μπάνιου και μου κάνει παρέα. Το ίδιο κάνει και ο πατέρας της. Δεν τη ντρέπομαι και ούτε θεωρώ πως κάνω κάτι άσχημο.Ίσα ίσα πιστεύω πως μαυτόν τον τρόπο θα απενοχοποιηθεί στα μάτια της το γυμνό.

Είμαι σίγουρη πως στο μέλλον δε θα δημιουργήσω προβλήματα στο παιδί μου γιατί θα του έχω μάθει να αγαπάει τον εαυτό του και το σώμα του.

Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ να πω οτι δεν προτείνω να τρέχουμε όλοι σε πλαζ γυμνιστών και να κυκλοφορούμε γυμνοί συνέχεια μες το σπίτι. Απλά δεν υπάρχει λόγος να βλέπουε πονηρά και μόνο το ανθρώπινο σώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μεγαλη μου κορη ειναι σχεδον 3,5 χρονων δεν νομιζω οτι καταλαβαινει τι ειναι το στηθος, ο πωπος κλπ κλπ από μηνων ακομα εκανα μπανιο μπροστα της (γιατι οταν την αφηνα εκλαιγε) και εβγαινα γυμνη από το μπάνιο και ντυνομουν.... τωρα πια επειδη μπορει και ανοιγει μονη της τις πορτες μπουκαρει οταν κανω μπάνιο, ανοιγει την κουρτινα και με βλέπει εστω και πλατη-πωπό με ρωταει τι κανω...οταν της εξηγω δεν δινει καμια παραπάνω σημασια και φευγει.... με εχει δει ακομα και τωρα που ντυνομαι αλλά χωρις να μου κανει καποια ερωτηση η να θέλει να πιασει τα επιμαχα σημεια.... δεν νιωθω ασχημα αμα δει κατι από μενα γιατι ετσι και αλλιως τα ιδια θα εχει και αυτη σε λιγα χρονια.

Ο αντρς μου βεβαια από μηνων ακομα νιωθει αβολα να τον δει totally naked... δεν τον αδικω γιατι και εγω στην οικογενεια μου με αλλες 2 αδερφες που εχω θα ενιωθα ασχημα να εβλεπα τον δικο μου πατερα οπως τον γεννησε η γιαγια μου!!!

Συμφωνω με τα κοριτσια που ειπαν οτι τα παιδια μας εξοικειωνονται με το σωμα τους μεσω της μαμας τους αλλά και πάλι -προσωπικη μου αποψη- δεν θα την αφησω να με βλέπει και στα 15 της...καλο ειναι να υπαρχει μια ισορροπια.

Παντως την εχω δει πολλες φορες που πιανει την κοιλια της την χαιδευει, μετά χαιδευει το στηθος της και τα ποδια της και αρχιζω να καταλαβαινω οτι το τελος της αθωοτητας ειναι αναποφευκτο και πρεπει να το χειριστω σωστα το θεμα ωστε να μην την κανω κομπλεξαρα- αλλά βεβαια ουτε και Τζουλια (ειναι και των ημερων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΩΩΩΧΧΧΧ...ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ(ΜΙΑΣ Κ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΗ ΛΑΛΑ)ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :blush: ....ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΧΕΧΕΧΕΧ.. :dry::P

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΥΜΝΟΙ ΑΝ Κ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!

ΤΟ "ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ"ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ!!!! :woohoo: :blink::S

ΝΑ "ΤΑ ΚΑΝΩ" ΜΕ ΤΑΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΩΣ Κ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΣΑ?? :pinch::x

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ??ΓΥΜΝΟΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ,ΟΚ!!..ΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙ??ΤΗ ΚΟΥ@@@ΔΑ??ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ??ΤΙ??ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟΣ..Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Κ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΛΙΓΟ ΩΜΑ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΟΣΤ!!

ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ Κ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ Κ ΟΧΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

να απαντήσω και εγώ τώρα σοβαρά αφού κοίμισα τον μικρό .

δεν βρίσκω λόγο να δούνε τα γεννητικά όργανα .άλλο να μας δούνε με εσώρουχα και άλλο εντελώς τσιτσίδι .

αν τύχη όμως δεν χρειάζεται να νιώσουμε άσχημα .

αλλά να τριγυρνάμε εντελώς γυμνοί ενώ θα ειναι σε ηλικία που θα καταλαβαίνουν την διάφορα δεν το βρίσκω σκόπιμο .

σαν παιδί μεγάλωσα σε διαφορετική κοινωνία από ότι είναι σήμερα και δεν έβλεπα καν διαχυτικότητες ανάμεσα στους γονείς μου ,πόσο μάλιστα να δω τον μπαμπά μου τσιτσίδι .

αλλά έτσι μεγαλώσαμε κάποτε .

τώρα πια τα μωρά βλέπουν τους γονείς να φιλιούνται και να ειναι τρυφεροί ο ένας με τον άλλων και τα ταμπού έχουν καταρριφθεί .δεν θεωρώ τραγικό να με δει ο γιος μου με το στήθος έξω ,έτσι κιαλιοσ από εκεί μεγάλωσε :silly: ,ούτε και τον μπαμπά του με το μποξερακι η αν μπει γρήγορα στο μπάνιο γυμνούς .

το γυμνό από μόνο του δεν ειναι χυδαίο ,οι άνθρωποι το διαχειρίζονται χυδαία .

καλό ειναι να μην "προκαλούμε" συνέχεια με την γύμνια μας ,δηλαδή να μην το κάνουμε συνήθεια να τριγυρνάμε με το βρακί αλλά και να μην νιώθουμε ντροπή και άβολα αν μας δούνε έτσι .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΥΜΝΙΑ..καλό ειναι να μην "προκαλούμε" συνέχεια με την γύμνια μας ,δηλαδή να μην το κάνουμε συνήθεια να τριγυρνάμε με το βρακί αλλά και να μην νιώθουμε ντροπή και άβολα αν μας δούνε έτσι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω και ο αντρασ μου εχουμε καταρριψει ολα τα ταμπου κυκλοφορουμε γυμνοι μπροστα στα παιδια πχ καθωσ ντυνομαστε ή βγαινουμε απο το μπανιο μπορουν σχεδον παντα να εισβαλλουν στην τουαλετα :angry: νομιζω πωσ οταν αυτο γινεται αυθορμητα και το παιδι το εχει συνηθισει ως εικονα απο μωρο δε δινεται προεκταση στο θεμα ουτε μπορει καποιος να το δει πονηρα αυτο βεβαια δε σημαινει πως θα κυκλοφορω γυμνη μπροστα στα αγορια μου στα 15 τους ασ πουμε.προσ το παρον ειναι μια καθημερινοτητα που δε φερνει σε δυσκολη θεση κανενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ,βρε κοριτσια με ανχωσατε! :P

Το θεωρρουσα τελειως φυσιολογικο η κορη να εχει δει την μανα γυμνη, αλλα τον πατερα... :dry:

Ετσι μου ερχετε να επινοεισω μια "ατυχη" συναντηση. :laugh:

Συνεχιζω να συμφωνω με την Αφροδιτη.

Μηπως ομως αυτη η απελευθερωση οδηγησει το παιδι στο να "τα πεταει" με ευκολια και στους γυρω του η αργοτερα μεγαλωνοντας καταλαβαινει τι ειναι σωστο και τι οχι?

Πως αργοτερα λεμε"ξερεις, εισαι μεγαλη-ος και πρεπει πια να μην μας βλεπεις?

Μπερδευτηκα, συγνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΕΛΕΝΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΥΤΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ 100%

ΟΠΩΣ Κ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ..ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ "ΠΑΡΕΙ "ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ(ΜΟΝΟ ΜΥΡΩΔΙΕΣ :P )ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ??!!ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΗΠΙΟ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΥΚΑΡΕΙ ΣΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ Κ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ!!ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ "ΤΥΠΟΥΣ"ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ Η' ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ (ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΕΤΑ)ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΓΥΜΝΗ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΑΚΟΜΗ!!ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ;)

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ..ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΣΚΙΤΣΑ Κ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΙΠΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ,ΟΥΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ..ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ!! ;)

Κ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ??ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ??ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: Ντινα! :P

Να σου πω, οτι η μεγαλη μου πλεον θελει να αγγιξει το επιμαχο σημειο κανοντας της εντυπωση ητριχες!

Συγνωμη κιολας!

Την εχω αφησει να ακουμπισει λιγο αλλα της εχω πει οτι δεν αγγιζουμε κανενος!

Τι να πω βρε κοριτσια!

Τις γνωμες σας ζηταω.

Δεν θελω να κανω το παιδι μου γεματο κομπλεςξ αλλα και η απελευθερωση! :dry:

Συνεχιζω να μενω στο γεγονος πως αν τυχει να δει, ετυχε και να μην βαλουμε τα γελια σε οποια ερωτηση της η ακομη και να μην της πουμς"ντροπη"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη απο τη στιγμη που εσυ και ο αντρας σου δεν νιωθετε ανετα με το θεμα τοτε ακολουθειτε αλλη προσεγγιση . Ο καθενας ακολουθει τον τροπο που ταιριαζει στον χαρακτηρα του και στις πεποιθήσεις του .

Να απαντησω και στην Ντινα για το θεμα τουαλέτα . Εγω εχω αυτη την σταση αφενος γιατι το δικο μου μωρο μπουσουλησε 5.5 μηνων και δεν ηθελα να το κλεινω καπου για να παω τουαλετα και αφετέρου απο οσα εχω διαβάσει και πιστευω , το παιδι που ειναι εξοικιωμένο με τη διαδικασια της τουαλέτας δεχεται πιο ευκολα την φυσική αυτη λειτουργια και αυτο λειτουργει θετικά στο θεμα "τελος στις πανες" .

Εγω ξερω πολυ καλα τι ορια θα βάλω στο παιδι μου και δεν φοβαμαι καθολου οτι θα "μπουκάρει" να μπει στις τουαλέτες οταν παει παιδικο . Εδω και καιρο ξερει να χτυπάει τις πορτες και περιμενει να της ανοιξουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ Κ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..ΘΑ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΧΩΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ Η ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΠΙΠΙ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ..ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ ΝΟΡΜΑΛ??ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΙΣ "ΑΝΤΙΘΕΤΑ" ΤΟ ΘΕΜΑ..ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ Κ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΧΩΝΕΨΕΙ ΚΑΛΑ-ΚΑΛΑ..

ΕΜΕΝΑ Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΚΟ ΜΟΥ.. :) ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΔΛΔ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ??

Κ ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ-ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΑ Κ ΜΑΣ ΛΕΕΙ..ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ?ΟΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ?ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ(ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΟ ΣΑΚΟ)....ΑΑΑΑΑΑ ΠΑΝΕ ΣΕΤ??!! :woohoo: :woohoo: :silly: :laugh:

ΑΑΑ..Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8!!ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΟΥΤΕ ΑΠΟΘΥΜΕΝΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΑΘΕ ΣΤΑ 8 ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΟΤΣΟΥΝΙ!!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ Κ ΑΛΛΟ Κ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΑΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ!!

ΦΙΛΙΚΑ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα, αυτο ηθελα να πω και με προλαβες!

Πιστευω εχει να κανει οπως ξαναειπα με τα βιωματα του γονειου αλλα και με το ποσο ανετα νοιωθει.

Δεν θα κατηγορησω καποιον για την απελευθερωση του.

Απλα ηθελα να ξερω αν αυτο που κανω τοσο καιρο θα του κανει κακο.

Και εμενα εχει τυχει(πολυ συχνα) να ειναι στην τουαλεττα.

Οπως ξαναειπα ειμαι μονη μου με ταπαιδια και την πορτα την εχω ανοιχτη για να ακουω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη δεν με θεωρω καθολου απελευθερωμένο ατομο και οσο για τα βιωματα μου ενα σου λεω ... Μου ηρθε περιοδος και ντρεπομουν να το πω στη μαμα μου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εγω ξερω πολυ καλα τι ορια θα βάλω στο παιδι μου και δεν φοβαμαι καθολου οτι θα "μπουκάρει" να μπει στις τουαλέτες οταν παει παιδικο . Εδω και καιρο ξερει να χτυπάει τις πορτες και περιμενει να της ανοιξουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα, σταθηκα λιγο στα λογια της lovie και για τα παιδικα της χρονια.

Ολλες θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και οσο και κομπλεξ και να εχεις, αν η απελευθερωση αυτη ειναι σωστη να το κανεις.

Εγω πιστευω πως θα συνεχισω να ειμαι ετσι με τα κοριτσια μου, μαθαινοντας της τους καλους τροπους, οπως χτυποντας την πορτα που λετε και ισως εχουμε και μια "ατυχη" συναντηση με τον μπαμπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την fatsoylina mou! Οταν ο γιος μου ηταν πιο μικρος,καναμε και μπανιο μαζι,τωρα που ειναι 6 χρ,προσεχω λιγο περισσοτερο.Μαλλον δεν αισθανομαι και τοσο ανετα.Οσο για τον πατερα του δεν το συζητω καθολου!!Το θεωρω πολυ ντροπιαστικο....ισως και να εχω λαθος αλλα ετσι αισθανομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΩΩΩΩΧΧΧΧ...ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ(ΜΙΑΣ Κ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΗ ΛΑΛΑ)ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :blush: ....ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΧΕΧΕΧΕΧ.. :dry::P

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΥΜΝΟΙ ΑΝ Κ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!

ΤΟ "ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ"ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ!!!! :woohoo: :blink::S

ΝΑ "ΤΑ ΚΑΝΩ" ΜΕ ΤΑΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΩΣ Κ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΣΑ?? :pinch::x

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ??ΓΥΜΝΟΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ,ΟΚ!!..ΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙ??ΤΗ ΚΟΥ@@@ΔΑ??ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ??ΤΙ??ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟΣ..Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Κ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΛΙΓΟ ΩΜΑ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΟΣΤ!!

ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ Κ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ Κ ΟΧΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ;)

Ντίνα τσάκω καρμάκι γιατι μ' έκανες και γέλασα πρωί πρωί...

Και εγώ παίρνω τη μικρη στην τουαλέτα γιατι δεν μου αρέσει να την αφήνω μόνη της και δεν το θεωρώ κακό να με βλέπει να κάνω την ανάγκη μου (μετα συγνωρήσεως).

Με έχει δεί άπειρες φορές γυμνή και η αλήθεια είναι πως εστιάζει το βλέμμα ξέρετε στο επίμαχο σημείο...

Τον μπαμπά δεν τον έχει δει γυμνό... δεν το έχω σκευτεί άν πρέπει αν και διαβάζοντας τις απόψεις σας συμφωνώ με τη Lovie πως θα πρέπει να εξοικειωθούν με το ανθρώπινο σώμα να καταλάβουν τις διαφορές φύλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με τη lala που ειπε για τα ορια. Εννοείται οτι στο παιδι βαζεις ορια. Ειναι διαφορετικο να μαθαινεις πραγματα στο παιδι θέτοντας ορια απο το να το μαθαίνεις και να το αφήνεις ανεξέλεγκτο.Μην τα μπλέκεται.

Καλα βρε Ντινα μου για την τουαλέτα πλακα με κανεις! Ειναι απο τα πιο σημαντικα κομματια το να δει το παιδι τους γονεις στην τουαλετα. Εννοειται οτι μεχρι και την "κου...δα" θα του δείξεις για να καταλαβει ορισμενα πραγματα! Ειναι μερος της εκπαίδευσης! Ειδικα αν το παιδακι ειναι σαν το Δημητρακη μου που ειχαμε δοκιμάσει τα παντα για να παει στο γιο γιο ή την τουαλετα. Ειδικα ο αντρας μου που ειναι και το ιδιο φύλο.Θα ρθει η σειρα σου μη νομιζεις! :P :laugh: :P :laugh:

Οσο για το αλλο θεμα μιας και με βαλατε σε σκεψεις θα ρωτησω το γιατρο μας. Παντως μεχρι τωρα δεν κανουμε κατι διαφορετικο απο αυτα που αναφέρατε. Δεν κυκλοφορούμε στο σπιτι γυμνοι ουτε με το βρακι αλλα μας εχει δει γυμνους γιατι και εμεις κανουμε μπανιο μαζι του καποιες φορες αλλα μας βλεπει και οταν αλλάζουμε. Θυμαμαι μια φορα που ο Δημητρακης ειδε τη θεια του να θηλάζει και οταν με ειδε σε κάποια φαση να αλλάζω μου λεει: "Μαμα βυζι γαλα"! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eλενάκι εγώ κάνω μπάνιο συχνά με το γιο μου ή ο μπαμπάς του. Είναι νομιζω ακόμη νωρίς για να θεωρηθει κάτι απαγορευμένο. Βεβαια επείδή τον θηλασα χρόνο όποτε βλέπει το στήθος μου λέει <<ιζάκια..γάλα!!>>χεεχεχεεχεχεχε....Πάντως νομίζω το πολύ μέχρι τα 3 άντε 4 δεν είναι κακο..αποκεικαι πέρα όμως θέλει προσοχή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν τυχει και δει κάτι πρέπει να τρέξουμε να κρυφτουμε.Δε βλέπει δα και τίποτε τρομερό.. Απλώς πρέπει να μάθει να χτυπάει την πόρτα σε μπάνιο και δωμάτια απο πολύ μικρή ηλικία. Να σέβεται τον ιδιωτικό και προσωπικό χώρο αλλά και χρόνο του άλλου όπως άλλωστε θα κάνεις κι εσύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

ναι έτσι ειναι. εξάλλου όπως ειπα και πριν όσο απαγορευεις η κρύβεις κάτι, τοσο το παιδί θέλει να ανακαλύψει αυτό που του κρυβεις. .

αυτό είχε συμβεί με μένα..εγώ δεν είχα δει ποτέ τον πατέρα μου γυμνό και πάντα είχα την περιέργεια..κοιτουσα απο την κλειδαρότρυπα,΄πήγαινα κάτω από τα σκεπάσματα...μα πως είναι ο άντρας γυμνος;;; ¨ηταν η μεγαλύτερη μου απορία αν και με τον αδερφό μου έκανα μπάνιο μαζί του μέχρι 10 ετών..άλλο ο άντρας όμως και άλλο το μικρό αγόρι όπως άλλο η γυναίκα και άλλο το μικρό κορίτσι.. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΩΩΩΩΧΧΧΧ...ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ(ΜΙΑΣ Κ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΗ ΛΑΛΑ)ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :blush: ....ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΧΕΧΕΧΕΧ.. :dry::P

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΥΜΝΟΙ ΑΝ Κ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!

ΤΟ "ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ"ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ!!!! :woohoo: :blink::S

ΝΑ "ΤΑ ΚΑΝΩ" ΜΕ ΤΑΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΩΣ Κ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΣΑ?? :pinch::x

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ??ΓΥΜΝΟΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ,ΟΚ!!..ΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΤΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙ??ΤΗ ΚΟΥ@@@ΔΑ??ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ??ΤΙ??ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟΣ..Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Κ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΛΙΓΟ ΩΜΑ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΟΣΤ!!

ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ Κ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ Κ ΟΧΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ;)

χαχαχαχαχα....να σου πω όμως πόσο πολύ εξοικειώθηκε ο Δημητράκης με την τουαλέτα που κάθε φορά που πήγαινα εγώ ήθελε να έρθει κι αυτός και μάλιστα να κάτσει στο γιο γιο του! Μάλιστα όποτε τον παίρνω για να κάνει τα δικά του κακά μου λέει <<κάτσε κι εσυ μαμα...γιο γιο σου!>> με το ζόρι!!! Και μάλιστα (ντρεπομαι αλλά θα το πω γιατι έχει πλάκα) όποτε σηκωνόμουν πια να τραβήξω το καζανάκι μου έλεγε <<μπράβο μαμα!!>> χαχαχαχαχαχα :laugh: και μετά έριχνε τα δικά του και τραβουσε εκείνος το καζανάκι!!Ξέρει και πως να χρησιμοποιεί το βουρτσάκι παρακαλω!!! :laugh: Το επιφώνημα πια όποτε κάνει κακά ;; <<πφφφφφ....κατίλα!!!!!>> στραβομουτσουνιαζοντας!!! :laugh: Νομίζωπως περισσότερο καλό του κάνει παρά κακό να είμαστε μαζί στην τουαλέτα...Το ίδιο συμβαίνει και με τον μπαμπά του βέβαια..

Όσο για την αθωότητα που τελειώνει νωρις όπως είπε μιακοπέλα...ήδη ασχολείται με το πουλάκι του ο δικός μου...στο θέμα σεξουαλικότητας..μάλλον υπάρχει ήδη απο την κοιλιά της μαμάς..ουσιαστική αθωότητα ..δεν υπάρχει!!(υπάρχει μεν αλλά όχι απολυτη!!σωματικά τουλάχιστον δεν είναι απολυτη!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8 ... =4537&la=1

βρικα αυτο.

Κοριτσια, ευχαριστω!

Ποτε δεν της εχουμε δωσει να καταλαβει οτι κατι ειναι ντροπη, αλλα δεν εχουν κανει και μπανιο μαζι με τον πατερα τους.

Δεν ετυχε ποτε να τον δουν γιατι παντα κανει μπανιο και ντυνετε στην τουαλετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω αν διευκρίνισα καλα χθες ,όχι ότι έγινε και τίποτα, αλλά θέλω να το διευκρινίσω .

η φράση "να μην προκαλούμε κιόλας" πήγαινε για παιδία από μια ηλικία και πάνω .

τα μωράκια μας ότι και να δούνε δεν αντιλαμβάνονται τίποτα τώρα παρά μόνο αυτό που βλέπουν σαν εικόνα .μετά αρχίζουν οι ντροπές και το αίσθημα του προσωπικού δεδομένου .

όσο για την τουαλέτα δεν τον έχω πάρει μέσα ...και να ήθελα δεν χωράει :laugh: ειναι μικρή :silly:

αλλά και να χωρούσε δεν θα το έκανα ,ειναι μια στιγμή με τον εαυτό μου και μου αρέσει να την περνάω μόνη μου δεν θα ήθελα αδιάκριτα ματάκια να με βλέπουν όσο αθώα και να με κοιτούσαν . :laugh:

αν και με την κολλητή μου που μεγαλώσαμε μαζί από τα 4 πηγαίναμε μαζί στην τουαλέτα :woohoo: ούτε εκεί δεν θέλαμε να χωρίσουμε !!!

ακόμα και πριν λίγα χρόνια το κάναμε !!!

όταν έρθει ο καιρός για τουαλέτα εύχομαι να μην φτάσω στο σημείο που λέει η δημητρουλα :laugh:

πάντως για την ώρα νιώθω άνετα να τριγυρνάω όπως θέλω μεσ στο σπίτι με το μόνο μείων να θέλει να θηλάσει όποτε τα βλέπει εκτεθειμένα και να μου πειράζει τον αφαλό κάτι που ανατριχιάζω :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...