Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μια μάνα ...σε απόγνωση!!!


Recommended Posts

Μανούλες τι κάνετε????

Άραγε όλες περνάτε ότι κι εγώ???

Ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα,ρυζάλευρο βανίλια και κρεατοχορτόσουπα...

Το πρόγραμμά μας είναι το εξής: πρωι κατα τις 6 θηλασμός

10 φρουτόκρεμα

2 κρεατοχορτόσουπα

5ή 6 ρυζάλευρο

10 Humana 2

Το θέμα είναι ότι ενώ κοιμόταν 10 το βράδυ με 6 το πρωι τώρα ξυπνάει στις 1 μετα στις 4 και 7.Αλλες φορές ξανακοιμάται και άλλες πίνει γάλα...Γιατί????????????Τι έπαθε ξαφνικά?Εχει φυσικά και τα δοντάκια,σαλια και δαγκώνει τα πάντα!

Επίσης ενώ κάνει κακακια 2-3 φορες τη μέρα,είναι σκληρά και δυσκολεύεται...

Α!Το ρυζάλευρο βανιλια της Nestle δίνω...150ml-12 μεζούρες κοφτές...εκτός ότι διαλύεται δύσκολα και μένουν κάτι μικρά μπιλάκια,δεν είναι πηχτή...στο τέλος γλινεται σαν γάλα???Την έχετε δοκιμάσει? Έτσι είναι???Η κάνω κάτι λάθος...

Αχ!!Βοηθήστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσάκι. στην ίδια ηλικία πάνω κάτω είμαστε και εμείς. για το θέμα του ύπνου που αναφέρεις προφανώς μπορεί να φταίνε τα ουλάκια του και ξυπνάει, να έχει ενοχλήσεις.

στο θέμα της κρέμας πάντως να ξέρεις και να προσπαθείς να παίρνεις την κρέμα από την άκρη και στην διάρκεια του φαγητού να μην ξανανακατεύεις γιατί νερουλιάζει με τα σαλάκια του μωρού. το ίδιο είχα και γω και τώρα δεν νερώνει που παίρνω απο την άκρη και φροντίζω να είναι άδειο το κουτάλι πριν το ξαναβάλω στην κρέμα.

την κρεατοχορτόσουπα στην τρώει;εμένα που ξεκίνησα σκέτη χορτόσουπα μου κάνει νούμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλα μαζί τα ξεκινήσατε? και φρουτοκρεμα και φαγητο και ρυζάλευρο?

το τρώει όλο το φαγητό της? το νερό στο ρυζάλευρο πρεπει να ειναι σχεδον βραστο για να διαλυθει εντελώς και όντως νερώνει μετά απο λίγο. οσο για την πυκνότητα την κανονιζεις εσύ, αν σου φαινεται πολύ αραιή βάλε λιγο ρυζάλευρο ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα καλημέρα.. Ειμαι η Μαργαρίτα.

κ εμείς το τελευταίο διάστημα περνάμε παρόμοια, εχουμε δόντια ομως, πολλά σάλια και γρίνια...κ εμενα στον υπνο εχει πρόβλημα, απο κει που κοιμονταν σερι 13 ωρες, ξυνπαει με κλάμματα πολλές φορες στη μέση της νύχτας...προχθές δεν κοιμηθήκαμε καθόλου ολο το βράδυ... :(

κάτι τα ενοχλεί και ξυπνάνε, όπως το περιγράφεις μπορεί να είναι πονόδοντος..τα άτιμα βγαίνουν πάντα βράδυ κ αυτό γιατί τότε ηρεμεί και χαλαρώνει ο οργανισμός,..( μου έχει πει ο παιδίτρος..)

μπορεί όμως να ειναι και απλά κακό όνειρο και το παιδάκι να θέλει αλλοτε μονο την μυρωδιά αλλοτε και το γαλατάκι της μανουλας για να ηρεμησει και να ξανακοιμηθει...

αν δεν έχει κατι αλλο απο συμπτώματα θα λεγα να μην ανησυχεις, δεν κανεις εσυ τπτ λάθος, φαση έιναι και θα περάσει...ξέρω κοπέλα που το μωρό της, 20 μηνών πια, ξυπνάει ακομα τα βραδια...αλλοτε πινει γαλα, αλλοτε οχι....αγαπη και υπομονή θελει !! μεχρι το πρωτα εικοσι χρονια ειναι δύσκολα, μετά φιάχνει το θέμα χε χε :blink:

στο θεμα κακακια, νομιζω οι δυο τρεις φορες την ημέρα ειναι πολύ καλές...σφιχτά κακα ειχαμε κ εμείς για καποιο διαστημα..βοηθησε πολυ το ακτινίδιο στην φρουτοκρεμα της ( οχι τα σποράκια μονο το γύρω γυρω) και που κ που λιγο χαμομηλι...

Με ρυζαλευρο νεστλέ είχα ξεκινήσει, τώρα πια τρώμε φιαχτές απο τη μάμα κρεμουλες το απογευμα...το νερο που θα διαλυσεις την σκονη, πρέπει να είναι χλιαρό, αν ειναι πολύ ζεστό, σβολιάζει, αν ειναι κρυο γίνεται μπλιαχ. επίσης εγώ έβαζα τις μισές μεζούρες, ανακάτευα με ένα πηρουνι, πατώντας και διαλύοντας καλά την σκόνη, μετά τις υπολόιπες μισές και έτσι γινόταν πιο λεια η υφή..οτι στο τελος νερουλιάζει ομως, ναι ειναι ενα θεμα που ποτε δεν αποφυγαμε κ γ αυτο στο τελος αλλαξαμε κ κρεμα...το ρυζαλευρο βανίλια της νουνου διαλύεται πολυ πιο ευκολα, εμάς ομως μας επεφτε βαρυ και το εκανε εμετό μετα...ειναι και στο παιδί και στην ηλικιά ομως...τέλος να σου πω οτι σε κατάστημα βιολογικων ειδών βρήκα και το ρυζάλευρο βανίλια της Βαbybio με αλεύρι κινόα. Δεν έχει ζάχαρη και το φιάχνεις με γάλα, εσύ μπορείς με το δικό σου εφόσον θηλάζεις ακόμα...προσωπικά μου άρεσε αλλά και η μπέμπα, όσο το έφαγε, το ετρωγε με όρεξη...

αυτά απο μενα ! ελπίζω να σε βοηθησα σε κατι. Να σου ζήσει η ζουζούνα !

φιλιάαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα αυτά τα τρώει ένα μωρό 6 μηνών??? :ohmy::huh::dry:

η δικιά μου κόρη στην ίδια ηλικία έτρωγε μόνο καροτάκι το μεσημέρι και τα υπόλοιπα γεύματα ήταν θηλασμός!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω ότι βιάστηκες λίγο να τα δόσεις όλα μαζί...

δίνε το φρούτο στις δέκα όπως κάνεις και την σούπα αφού την άρχισες συνέχισε την, αλλά από εκείνη την ώρα και μετά δίνε στήθος. μην δίνεις κρέμα το απόγευμα δίνε στήθος... προσπάθησε να δόσεις στήθος 3 φορές από το μεσημεριανό και μετά να μην νιώθει ότι του λείπει του μωρού το στήθος.

νομίζω ότι μπορεί να ξυπνάει το βράδυ γιατί έκοψες τόσα γεύματα θηλασμού μαζί και έκανες μεγάλες αλλαγές στο πρόγραμμα κάπως απότομα...

τί είναι το humana2? γάλα? γιατί δεν θηλάζεις πριν κοιμηθεί? μπορείς να θηλάζεις και να δίνεις και το άλλο ως συμπλήρωμα αν έχεις το φόβο ότι δεν χορταίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αγοράκι έχω...Πάντως σας ευχαριστώ!

Δεν τα ξεκινησα όλα μαζι...Την 1η εβδομάδα αντι μπιμπερο φρουτοκρεμα,την δευτερη προσθεσα ρυζαλευρο και την 3η κρεατοχορτόπσουπα!Αυτά ειπε ο παιδίατρος...

Αυτό με το θηλασμο συμφωνω...Του δίνω στήθος μόνο το πρωι...

Τη νυχτα φαινεται ότι δεν βολευεται,αλλάζει συνεχως θέση,ξυπνάει γιατι ψάχνει την πιπιλα ή κλαιει και δεν μπορεί να κοιμηθει ή από τα δόντια ή απο πείνα??Του δίνω στήθος και ηρεμεί και νανουρίζεται...Επίσης στην αγκαλια κοιμάται καλυτερα...αλλα δεν γινεται συνεχεια αυτό...

Εσεις δίνεται χαμομηλι για τα κακακια του?Εμενα δεν το πίνει...

Νερό δίνεται???Αποστειρωμενο ή απο τη βρύση??

Καθε πότε κάνει κακα?Εμενα 3 και4 φορες τη μέρα...

Επισης έχει συγκαεί στον ποπό...Τι να του βάλω???

Εβαζα ταλκ και sudocrem...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα έγραψε:

Κορίτσια αγοράκι έχω...Πάντως σας ευχαριστώ!

Δεν τα ξεκινησα όλα μαζι...Την 1η εβδομάδα αντι μπιμπερο φρουτοκρεμα,την δευτερη προσθεσα ρυζαλευρο και την 3η κρεατοχορτόπσουπα!Αυτά ειπε ο παιδίατρος...

Αυτό με το θηλασμο συμφωνω...Του δίνω στήθος μόνο το πρωι...

Τη νυχτα φαινεται ότι δεν βολευεται,αλλάζει συνεχως θέση,ξυπνάει γιατι ψάχνει την πιπιλα ή κλαιει και δεν μπορεί να κοιμηθει ή από τα δόντια ή απο πείνα??Του δίνω στήθος και ηρεμεί και νανουρίζεται...Επίσης στην αγκαλια κοιμάται καλυτερα...αλλα δεν γινεται συνεχεια αυτό...

Εσεις δίνεται χαμομηλι για τα κακακια του?Εμενα δεν το πίνει...

Νερό δίνεται???Αποστειρωμενο ή απο τη βρύση??

Καθε πότε κάνει κακα?Εμενα 3 και4 φορες τη μέρα...

Επισης έχει συγκαεί στον ποπό...Τι να του βάλω???

Εβαζα ταλκ και sudocrem...

Κοριτσάκι μου μου θυμίζεις εμένα όταν πρωτοξεκινήσαμε φαγητάκι..Μες στο άγχος για όλα!!!!

Λοιπόν...

Χαμομηλάκι η κόρη μου δεν ήπιε ποτέ,παρόλο που το πάλεψα γιατι είναι ελαφρώς δυσκοίλια...Αλλα εσύ γιατι να δώσεις,3-4 φορές τη μέρα κακά είναι πολύ καλά!!

Όσο για τον ποπό του,βασικά να τον πλένεις κ να τον σκουπίζεις πολύ σχολαστικά κάθε φορά που κάνει κακάκια αλλα αφού έχει συγκαεί ήδη,μπόλικη sudocrem!

Νεράκι της δίνω απο τον 7ο,εννοείται βρασμένο...

Όσο για την αγκαλίτσα δε μπορώ να σε βοηθήσω...Αν απλά δεν έχει μάθει έτσι,προφανώς πονάει κ σ έχει ανάγκη,,Μη του το στερήσεις!!

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουλίτσα νεράκι οπωσδήποτε μετά απο κάθε γευμα βρασμένο, το έχει αναγκη ο οργανισμος τώρα με τη στερεα τροφη. χαμομήλι δεν χρειάζεται να μαντεψω στο ειπε η μαμά σου. με τα κακά μια χαρα ειναι ευκοίλια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τα δοντακια της ξυπναει..αυτο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να μην την ταιζεις οταν ξυπναει,να κρατας τα φωτα σβηστα και να την νανουριζεις μεχρι να την ξαναπαρει ο υπνος..μην χαλασει το προγραμμα της. εγω ετσι εκανα. Οσο για τα σφιχτα κακακια τα ιδια μου εκανε και μενα οταν πρωτοαρχισε τα φαγητα. Το λαδακι στο φαγητο της μην ξεχνας και λιγοστεψε την ποσοτητα της μπανανας στη φρουτοκρεμα. και θα επανελθει σιγα σιγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...