Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος και δυσκοιλιοτητα μωρου


Recommended Posts

Θηλαζω το μωρακι μου αποκλειστικα. Την προηγουμενη εβδομαδα εκανε 5 μερες να κανει κακα και της εβαλα υποθετακι γλυκερινης. Μετα απο το θποθετο εκανε 3 μερες κακα κανονικα και τωρα εχει παλι 3 μερες να κανει. Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι σωστο να της βαλω παλι υποθετο και μου προτεινε να της δωσω μερικες μερες kiderte. Σας εχει τυχει; Ποια ειναι η γνωμη σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας οχι κιντερτε αλλα χαμομιλι, το κιντερτε σφιγγει, της μιλουπα ειναι παλη αλλα θα δεις το γραφει και η συσκευασια

Κατα δευτερον δεν εχι δισκοιλιοτητα, αφου θηλαζει και δεν τρωει κρεμες κλπ, ειναι φυσιολογικο να τα κανει ακομα και μια φορα την ευδομαδα.

Μονο αν το παιδι δυσανασχετει, ποναει, ζοριζετε θα του κανεις μικρολισμα γλυκερινης.

Μην το κανει ςομως πολυ συχνα γιατι θα αδρανοπιησεις το εντερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα αντικαθηστας γευμα ποτε.

Αν θελεις και χρειαζετε θα του κανεις ενα μποικαλακι μικρο με 50 μλ μια φορα την ημερα..αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζετε.

Αν το μωρο σου ειναι ηρεμο και δεν δειχνει να ποναει δεν υπαρχει λογος να του δοσεις τιποτα.

Αν ομως το δεις να δυστανασχετει καντου ενα μπουκαλακι μικρο με 100

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,εμενα η γιατρος μου μου εχει πει οτι μπορω να της δινω χαμομηλογαλο,δηλαδη μπορεις να τους δινεις 90 μλ γαλα με 90 μλ χαμομηλι ειναι ενα και ενα,την αλλη μερα θα κανει και θα ειναι μια χαρα!!προσοχη ρωτα και το γιατρο σου για τετοια θεματα!!!η γνωμη μας μπορει να σε βοηθησει αλλα ο παιδιατρος σου ξερει και τον οργανισμο των μωρων σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai emena to idio thema exei...

thilazoume apokleistika kai teleutaia den kanei kakakia

to eipa stin paidiatro kai mu leei einai apoluta fysiologiko.oute na akousei gia xamomilia ktl...oti xreiazetai leei to exei to mitriko gala.filia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικά δεν χρειαζεται να παρουν κανενα αλλο ροφημα εκτος του μητρικου γαλακτος .

Δεν υπάρχει κανενα προβλημα αν το μωρο δεν κανει καθημερινα κακα , το μητρικο γαλα αποροφαται ολο απο τον οργανισμο . Δυσκοιλιο λεμε ενα παιδακι που ζοριζεται , ποναει οταν κανει κενωση και τα κακα του μοιαζουν σαν απο κατσικάκι .

Δεν υπάρχει κανενας λογος να κανεις κλισμα ή να δωσεις τσαι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

και μένα η κόρη μου είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε αυτή την ηλικία και μένα θήλαζε αποκλειστικά. της έβαλα υπόθετο συνολικά 3 φορές απ ότι θυμάμαι όταν έπιανε σχεδόν βδομάδα χωρίς να κάνει κακάκια. καμιά φορά της έβαζα και λίγο περισσότερο απο το συνηθισμένο sudocrem στο ποπάκι της και την βοηθούσε.

δεν υπάρχει λόγος ουσιώδης να ανησυχείς, η Λαλα πολύ σωστά στα είπε. εμένα το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του όταν 5μισι μηνών περίπου αρχίσαμε σιγά σιγά τα φρούτα. οι ίνες από τα φρούτα και αργότερα τα λαχανικά την βοήθησαν και επανήλθε στο να κάνει κακα δύο και τρεις φορές την μέρα. την αρχίσαμε με τα φρούτα 5 με 5μισι μηνών αντί 6 που λένε συνήθως διότι είχε τριπλασιάσει το βάρος της, φαινότανε σαν να πείναγε και γινότανε χαμός, ήθελε να δοκιμάσει φαγητό σας λέω!!! με το που άρχισε το μηλαράκι και το αχλαδάκι το θέμα λύθηκε...

οπότε κάνε λίγο υπομονή ακόμη και όταν αρχίσετε τα φρουτάκια δεν θα έχετε πρόβλημα.

για χαμομήλια και λοιπά από όσο το είχα ψάξει τότε δεν κάνανε τίποτα, θα σε συμβούλευα να μην μπεις στον κόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι θα κανω με την ζουζουνα μου; Την προηγουμενη εβδομαδα της εβαλα υποθετακι Παρασκευη και εκανε Παρασκευη Σαββατο και Κυριακη. Αυτη την εβδομαδα της εβαλα υποθετακι την Κυριακη και εκανε 2 φορες την Κυριακη και Δευτερα ,Τριτη παλι τιποτα τι επαθε και δεν κανει κακακια δεν μπορω να καταλαβω. ΟΓιατρος μου ειπε οτι δεν μπορω να της βαζω συνεχεια υποθετο αλλα δεν μου ειπε τι θα κανω αν δεν κανει ουτε και αυτη την εβδομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

APO την στιγμη που θηλαζεις δεν υπαρχει προβλημα!

τα μωρα που θηλαζουν δεν θεωρουνται δυσκοιλια ακομα και αν κονουν και μια εβδομαδα να κανουν κακα τους!

μην σε αγχωνει!

θα τα κανει και μαλιστα αναδρομικα!

ενοειται οτι δεν κανει συχνα υποθετο!

ασε να περασουν 7-8 ημερες και μετα το σκεφτεσαι!

οταν αρχισετε φρουτακια μπορει να φτιαξει το προγραμμα μπορει και οχι!

παντως στην πορεια που θα αρχισετε το νερακι θα βοηθα πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

APO την στιγμη που θηλαζεις δεν υπαρχει προβλημα!

τα μωρα που θηλαζουν δεν θεωρουνται δυσκοιλια ακομα και αν κονουν και μια εβδομαδα να κανουν κακα τους!

μην σε αγχωνει!

θα τα κανει και μαλιστα αναδρομικα!

ενοειται οτι δεν κανει συχνα υποθετο!

ασε να περασουν 7-8 ημερες και μετα το σκεφτεσαι!

οταν αρχισετε φρουτακια μπορει να φτιαξει το προγραμμα μπορει και οχι!

παντως στην πορεια που θα αρχισετε το νερακι θα βοηθα πολυ!

7 μερες το αφησα αλλα δυστυχως δεν εκανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν κάνει κακά δείχνει να πονάει?

Απ' όσο ξέρω και όπως σου απάντησαν τα κορίτσια όταν θηλάζουμε αποκλειστικά μπορεί να περάσουν μέρες να κάνει κακά.

Και εμένα έκανε κάθε τρείς ή τέσσερις μέρες πάααααρα πολυ μεγάλη ποσότητα.

Εσένα?

Τι μορφή έχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα didimoula ειχε και η δικια μου προβλημα δυσκυλιοτητας και της εβαζα κατι υποθετα που ειναι σε πλαστικο μπουκαλακι με γλυκερινη και ετσι εκανε κακακια.Οταν την βλεπεις και ζοριζετε κατι που βοηθαει ειναι η κινηση γυμναστικη ελαφρια στα ποδαρακια λιγο τριψιμο στην κοιλιτσα,το καλο ειναι να ενεργητε συχνα εμενα βασικα ετσι μου ειχε πει η παιδιατρος που την ειδε.Αλλα μην ανυσυχεις πολλα μωρακια περνανε απο αυτο το σταδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα εφ' όσον δεν ζορίζεται καλό είναι να συμβουλευτείς και τον παιδίατρο.

Δεν είναι λύση το υπόθετο.

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...