Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε ξεκινησατε γιαουρτακι???


Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα!!!!!

εσεις που εχετε πιο μεγαλα μωρακια...ποτε σας επετρεψε ο γιατρος γιαουρτακι?Εμας δεν μας αφηνει!Μολις χρονισει λεει!Ο μπεμπης ειναι 5 1/2 μηνων και ελεγα μηπως κατα τον 6ο ή 7ο μηνα αρχισει γιαουρτακι στην θεση του ρυζαλευρου που δεν το συμπαθω καθολου!Παλιοσκονες! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou geia sou!egw stous 6 mines tou ksekinisa..

vevaia o mpoumpoukos mou epeidi den xortaine mono me gala arxise na trwei krema apo 4 minwn.opote den kserw an eimai kalo paradeigma gia sena..kai mou eipe i paidiatros mono advance,noulac pou einai eidika apo ton 6o mina kai meta..auta elpizw na help.

mats

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΜΕΧΡΙ 8ΜΗΝΩΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ-ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΙΣΑΜΕ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς το γιατρό σας!

Εμένα μου είπε να ξεκινήσω φρουτάκια στους 6 μήνες,στους 6.5 σουπίτσες και στους 8 γιαούρτι και δημητριακά!

Δε ρωτάς καλύτερα να είσαι σίγουρη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ Κ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΙΝΑΙ , ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΩΡΙΣ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ Η8ΕΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ (Κ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΠΙΝΕΙ , ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΓΑΛΑΤΑ) , ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΦΡΟΥΤΟΥ ΜΗΛΟ-ΜΠΑΝΑΝΑ-ΑΧΛΑΔΙ ΚΡΕΜΑ Κ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ.

ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΕΜΕΝΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ Κ ΤΗΝ ΜΑΣΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑ8Ε ΜΩΡΟΥ (ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΦΑΕΙ Κ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ) Κ Η ΑΛΗ8ΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΙΑΖΟΜΑΙ Κ ΓΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΓΑΚΙ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θηλαζεις καλο ειναι να μην του δωσεις καθολου τουλαχιστον πριν χρονισει η θελεις να ξεκινησεις αποθηλασμο γιατι το γαλα γινετε γιαουρτι με τον μυκητα που περιεχει το γιαουρτι

αν παλι δινεις σκονη καλυτερα να συμβουλευτεις τον παιδιατρο σου παντως συνηθως δινετε μετα τον 6-7 μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω 8 μηνών του έδωσα και αυτο γιατι ήθελα να αντικαταστησω τον απογευματινο θηλασμο.Ηθελα να αποθηλασω σιγα σιγά.

Αν θηλαζεις και θεσ να συνεχισεις καλό είναι να μη δωσεις τρίτο γεύμα.

Οτι σου πει και ο γιατρος σου βεβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δεν ρωτησες τον γιατρο σου να σου εξηγήσει γιατι το προτεινει μετα τον χρονο? Καλο ειναι οταν ο γιατρος προτεινει κατι για την εισαγωγή τροφων να ρωτάμε για να μην εχουμε αμφιβολιες .

Εγω συμφωνω με τον γιατρο σου . Απο τη στιγμη που ξεκινα ο απογαλακτισμος (για τα μωρα που δεν θηλάζουν ή ακομα και γιαυτα που θηλάζουν) φροντιζουμε το διαιτολογιο του μωρου να ενισχυθει με τροφες πλουσιες σε βιταμίνες και σιδηρο . Το γιαουρτι προσφέρει ασβεστιο (και αλλα οπως πρωτείνες) το οποιο το μωρο το παιρνει απο το γαλα .

Σαφως και δεν συμφωνω με τις ετοιμες κρέμες και δεν υπάρχει λογος να τις δινεις . Αντι ρυζάλευρο μπορει να βρασεις ενα ωραιοτατο καροτάκι ή μια γλυκοπατάτα και να τα δωσεις στο μωρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!!!

Τον πηρα τηλ τελικα!Μου ειπε επειδη πινει φορμουλα και το γιαουρτι δεν αποτελειται απο αυτη δεν ειναι καλο να φαει ακομη.

Δεν θηλαζω δυστηχως!Ετσι μπηκαμε νωρις στο φαγακι.Ηθελα να λιγοστεψω το ξενο γαλα να φαει φαγακι να μην πινει σκονες πια!Τρωμε φρουτοκρεμα στο δεκατιανο και λιγο ρυζαλευρο με 1 φρουτακι μεσα και απο βδομαδα θα το κοψω και θα κανω αυτο που λεει η λαλα!Και διαφορες αλλες συνταγουλες εχω βρει!

Και απ'οτι βλεπω οι περισσοτερες στον χρονο το δωσατε.Οποτε γιαουρτακι σε 6 μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και οι διατροφικες οδιγιες πρεπει να διαφερουν απο παιδι σε παιδι.

Εμεις ακομα δεν τρομε τριτο γευμα. Μονο σε περιπτοσεις που πρεπει να λειψω κλπ

Υπαρχουν ομως πολλες ενελλακτικες λυσεις.

Εγω στην αρχη εδινα γλυκοπατατα κολοκυθα, μετα εβραζα λιγο φαγοπυρο στο ζουμακι απο τα λαχανικα , τωρα βεβαια η διατροδη του εχει εμπλουτηστει και με αλλα πραγματα.

Παντως εμας μας ειχε πει να δοσουμε κανονικο γιαουρτι, οχι παιδικο, αν και λογω αλλεργιας τρωει κατσικισιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...