Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΜΥΝΟΝΤΑΙ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Με αφορμή ένα θέμα που διάβασα "Θα κάνατε παρατήρηση σε ένα ξένο παιδάκι?" και μαζί με το άγχος μου τί θα κάνει το παιδί μου όταν του "επιτεθεί" κάποιο άλλο παιδάκι :angry::(

Ρωτάω εσάς τις πιο έμπειρες - που τα έχετε περάσει - Πώς μάθατε το παιδάκι σας να αμύνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

Σίγουρα παίζει ρόλο και το παιδί αλλά πώς το κάνατε με επιτυχία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Κατα την γνωμη δεν χρειαζεται να κανουμε τιποτα.

Τα παιδακια μας ειναι ζωα(κια) :P και οπως ολλα τα ζωα ξερουν απο την φυση τους να αμυνονται!

Το θεμα ειναι πως, θα μαθουμε στα παιδια μας οτι με το ξυλο δεν λυνονται οι διαφορες!

Παιζει ρολο η ανατροφη που τους εχουμε δωσει και αναφερομαι στην βια.

Αν βια τους δινουμε, βια θα δωσουν.

Αν συζηταμε μαζι τους, με την συζητηση θα μαθει να λυνει το καθε τι και το ιδιο.

Ειμαι της γνωμης ακομη πως, συμαντικο ρολο παιζει και η μιμηση.

Δεν φτανει εσυ να εισαι ο καλος ο συζητησημος γονειος αλλα μια σκηνη βιας να δει στο δρομο, στην τηλεωραση, ειμαι σιγουρη οτι θα προσπαθησει να την μιμηθει.

Απο εκει και περα θελει πολυ μπλα μπλα και υπομωνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύκολο! Τα στέλνουμε για κικ μποξινγκ και αυτοάμυνα! :) :) :)

Πέραν της πλάκας τώρα, η Ελένη2 έχει δίκιο, όμως αναφέρεται στο πώς θα αποτρέψουμε τα δικά μας παιδάκια από το να είναι επιθετικά απέναντι στα άλλα.

Τί γίνεται όμως όταν τα παιδάκια μας έχουν να αντιμετωπίσουν βίαιες συμπεριφορές απο άλλα παιδάκια;

Δεν ξέρω ακόμα πως θα το αντιμετωπίσω. Πάντως σίγουρα δε θα της μάθω να κάθεται άπραγη και να τις τρώει.

Θα ήθελα, να ξέρει οτι η βία δεν είναι λύση, αλλά και να υπερασπίζεται τον εαυτό της όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο.

Για να δούμε τί θα μας πουν και οι πιο έμπειρες μαμάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αντρας μου της λεει: οταν σε δερνουν, θα δερνεις! :blink:

Εγω παλι της λεω να λεει:

"Γιατι με εδειρες? Θα τα πω στην μαμα σου(καρφι :P ) και στο φιναλε να σηκωθει να φυγει!

Δεν ξερω βρε κοριτσια!

Πιστευω πως πανω απ'ολλα το παιδι πρεπει να νοιωθει αυτοπεποιηθηση και σιγουρια για τον εαυτο του.

Ειμαι σιγουρη πως απο αμυνα και μονο το παιδι θα ανταποδωσει το ξυλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καποια φαση της ζωης μου δεχτηκα επιθεση(σε καθημερινη βαση) απο καποια παιδια μεγαλυτερα μου.

Τον λογο ακομη τον ψαχνω.

Ημουνα παιδι συνεσταλμενο και γενικος φοβισμενο.

Δεν ανταπεδηδα με ξυλο αλλα ουτε με λογια.

Δεν ηθελα καποιον να με υπερασπηστει.

Ηθελα να υπερασπισω τον εαυτο μου.

Πιστευω πως ενα παιδι "ατιθασο" και "αγριο, ανιπακουο" δηλωνει μια ισχυρη προσωπικτητα και αυτο που λεμε, δεν με ακουει καθολου, ειναι υπερ του παιδιου.

Θελει να ανακαλυψει τον χαρακτηρα του και να τον διαμορφωσει.

Τα συνεχεις "μη" και οι συνεχεις τυμωριες που δεχεται το παιδι γιατι πολυ απλα δεν ακουει, πιστευω οτι δεν το κανει να εχει αυτοπεποιηθηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια

εδώ ανοιγεται ένα μεγάλο θέμα, πολύ σημαντικό όσο και αν μας φαινεται απλο. το "μπουλινγκ" όσο παει και γινεται και πιο διαδεδομενο στα σχολεια θυμάστε την περιπτωση της 16χρονης που τις εφαγε απο συμμαθητες της. Υπαρχουν πολλά τετοια περιστατικά μικρότερης ή μεγαλύτερης έντασης στα σχολεια και ξεκινουν απο μικρή ηλικία. εχω και εγώ αυτό το αγχος, γιατί ο γιος μου ειναι γενικά χαμηλών τόνων και πολύ αγαπητος απο τα παιδια. αυτό όμως συμβαίνει τωρα στο νήπιο. στο δημοτικό του χρονου θα υπαρχουν παιδια μεγαλυτερων ταξεων που θα ειναι επιθετικα. προσπαθώ να τον προετοιμάσω απ΄΄ο τωρα. Δε θέλω σιγουρα να κατσει απραγος σε ενδεχόμενη επιθεση γιατί αν συμβει μια φορα θα γινεται συνέχεια. τον συμβουλευω η πρώτη αντίδραση να είναι με λόγια. δε θα του πω όμως να μην αμυνθεί αν τον χτυπήσουν. Δυστυχως η κοινωνία μας είναι πολύ σκληρη και το σχολείο είναι μικρογραφία της. το μεγάλο ψάρι τρωει το μικρό. βεβαια αν εντοπίσω κάτι σοβαρό θα μιλήσω με τους γονεις του παιδιού που δημιουργεί το προβλημα. πάντως για αυτό που λεει η ελένη, άλλο ατίθασο και ανυπακουο παιδί στο σπίτι και την ταξη και αλλο επιθετικό. τα επιθετικα παιδια θελουν βοήθεια απο τους γονεις και σε πολλες περιπτωσεις και απο ειδικό εκτος αν περνουν καποια φάση (πχ μωρό αδελφάκι στο σπίτι).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που θεωρω σημαντικο ως γονεις να κανουμε , ειναι να μαθουμε στο παιδι μας απο μικρο οτι "Προσεχουμε τον εαυτο μας και τους αλλους" .

Για μενα το θεμα δεν ειναι να μαθεις στο παιδακι να αμυνεται αλλα πως θα "χτισεις" την προσωπικοτητα του και θα το βοηθήσεις να γινει ενα παιδακι κοινωνικο , με αυτοπεποιθηση και θάρρος . Σε αλλα παιδια ειναι πιο ευκολο και σε αλλα πιο "δυσκολο".

Επισης ως γονεις οφειλουμε να ξερουμε οτι τα παιδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑ και ακομα και η επιθετική συμπεριφορα που δειχνουν ειναι μεσο επιβιωσης γιαυτα (μεχρι μια ηλικια). Βεβαια ομως υπάρχουν και παιδια που οτι βλεπουν παράγουν , ξυλο στο σπιτι - ξυλο στην παιδική χαρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παιδιά μεγαλώνουν σε συγκεκριμένα περιβάλλοντα και αναπαράγουν συγκεκριμένες συμπεριφορές ορμώμενα απ΄τις αντιδράσεις των γονιών τους. Δεν νομίζω πως υπάρχουν τακτικές και πετυχημένες συνταγές που θα βοηθήσουν το παιδί να αμυνθεί και να υπερα-σπιστεί τον εαυτό του. Νομίζω ότι η στάση του γονιού καθορίζει και τη συμπεριφορά του παιδιού. Υπάρχουν γονείς που προσπαθούν να δείξουν στο παιδί κάτι τελείως έξω απ΄τον εαυτό τους, το κάνουν καλοπροαίρετα αλλά επειδή δεν μπορούμε να κρύψουμε τον πραγ-ματικό εαυτό μας απ' τα παιδιά τέτοιες κινήσεις αποτυγχάνουν.

Τι θα έκανα εγώ λοιπόν που έχω ένα παιδί 2,5 χρονών στα 3, πολύ δειλό και ήσυχο. Αυτό που προσπαθώ να το κάνω να νιώσει είναι αυτοπεποίθηση και σίγουρο για τον εαυτό του. Σίγουρα δεν μου αρέσουν οι βίαιες συμπεριφορές αλλά νομίζω ότι σ΄αυτή την ηλικία όταν συναντά παιδάκια που μόνο βίαια συμπεριφέρνονται και σίγουρα, επειδή είναι πολύ μικρά, η χρήση λογικών επιχειρημάτων δεν βοηθάει ιδιαίτερα, θα του έλεγα ή μάλλον του λέω να προσπαθεί να υπερασπιστεί το εαυτό του. Αν το σπρώξουν τι θα κάνει? Δεν πρέπει να α-ντιδράσει με τον ίδιο τρόπο? Σε πιο μεγάλες ηλικίες η χρήση της λογικής μπορεί να επιφέ-ρει αποτελέσματα. Η υπεράσπιση του εαυτού του για μένα είναι βασική κατάκτηση του παιδιού, όπως επίσης είμαι και της άποψης ότι η παρέμβαση των γονιών για να λύσει θέ-ματα βίας που εμπλέκεται το παιδί τους είναι εντελώς άστοχη, πρέπει το παιδί να μάθει να βρει μόνος του τον τρόπο να τα βγάλει πέρα σε τέτοιες καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνήσω μαζί σου Lala εμεις οι γονεις είμαστε πο πρώτοι που διδακουμε και διαπαιδαγωγούμε πρωτοι το παιδί και επειτα το σχολειο αρα θεωρούμαστε "υπευθυνοι" για την προσωπικότητα που θα διαμορφώσει. κσι έχουμε περιθώριο μέχρι νομίζω τα 4-5 χρόνια να βοηθήσουμε το παιδί μας να γίνει όμως είπες κοινωνικό, με αυτοπεποίθηση και θάρρος και τελος πάντων με παιδεια (με την κυριολεκτικη σημασία της λεξης). αλλά δεν ειναι όλοι οι γονεις όπως εμας και πραγματικά τωρα στο νήπιο και περσι στο προνήπιο είχα φρικάρει με τη συμπεριφορά πολλών παιδιών και την αδιαφορία των γονιών τους!! και ναι πρεπει να μαθουμε στο παιδί μας να αμύνεται γιατί υπάρχουν παιδιά επιθετικά που προσωπικά δε με ενδιαφέρει ΓΙΑΤΙ συμπεριφέρονται έτσι με ενδιαφερει όμως ο αντικτυπος της συμπεριφορας τους στα δικά μου παιδια. Συμφωνώ ότι τα παιδιά δεν ειναι κακά, μπορούν όμως να είναι πονηρά κακόβουλα και πολύ σκληρα μιλάω για ηλικιες δημοτικού σχολειου. πάντως και εγώ αγχώνομαι για του χρόνου στο δημοτικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mia polu kali fili mou exei ena 5 xrono paidaki to opoio einai poly isixo kai kalo. Fusika den xtupaei pote paidia kai polles fores furnaei apo ton paidiko me xtipimata apo alla paidakia.

I mama tou ton parakinei na amunete kai na xtupaei otan to xtupaei i na to leei stin kuria...exei milisei polles fores stis kopeles ston paidiko alla den kanoune tipota. Proxthes trogane kai o mikros eixe mia gratsounia ...tou leei i mama tou se xtupise kapoio paidaki?? kai leei nai me xtipise...tou leei i mama tou ..to xtupises kai esy?? kai skubei to kefali kai leei NAI...kai amesws me dakrya leei ..oxi mama psemata lew. I fili mou fusika arxise na klaei pou anagkase to paidi na pei psemata. Egw sygklonistika otan mou to eipe.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofiadav έγραψε:

mia polu kali fili mou exei ena 5 xrono paidaki to opoio einai poly isixo kai kalo. Fusika den xtupaei pote paidia kai polles fores furnaei apo ton paidiko me xtipimata apo alla paidakia.

I mama tou ton parakinei na amunete kai na xtupaei otan to xtupaei i na to leei stin kuria...exei milisei polles fores stis kopeles ston paidiko alla den kanoune tipota. Proxthes trogane kai o mikros eixe mia gratsounia ...tou leei i mama tou se xtupise kapoio paidaki?? kai leei nai me xtipise...tou leei i mama tou ..to xtupises kai esy?? kai skubei to kefali kai leei NAI...kai amesws me dakrya leei ..oxi mama psemata lew. I fili mou fusika arxise na klaei pou anagkase to paidi na pei psemata. Egw sygklonistika otan mou to eipe.

Άντε τώρα αυτό πως το αντιμετωπίζεις? Δεν είναι εύκολο. Θέλει πολύ προσπάθεια και πολύ συζήτηση με το παιδί όλο αυτό. Για μένα είναι απ' τα πιο δύσκολα θέματα στη διαχείρηση του και στο πως το παιδί θα μπορέσει να κάνει πράξη αυτά που του λες: να μάθει δηλαδή να υπερσπίζεται τον εαυτό του, γιατί πακέτο μ΄αυτό πάει και η αυτοεκτίμηση και το χτίσιμο ενός σημαντικού μέρους της προσωπικότητάς του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν είμαι μπροστά την ώρα που ο γιος μου παίζει με τα άλλα παιδάκια δεν παρεμβαίνω. Ακόμα και αν τραβολογάνε το ένα το άλλο και δίνουν χαστουκάκια. Είναι μικρούλης ακόμα για να παίζει μποξ αλλά μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνει και αυτό. Τον παρατηρώ πως αντιδράει και μαθαίνω από αυτό. Θεωρώ ότι αν η κατάσταση δεν είναι παρατραβηγμένη πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας να λύνουνε μόνα τους τις διαφορές τους γιατί δε θα είμαστε εκεί μια ζωή να τους δείχνουμε το σωστό. Τα παιδιά έχουν έναν μαγικό τρόπο εκεί που παίζουνε, εκεί να χτυπιούνται μεταξύ τους και μετά από 5 λεπτά να ξαναπαίζουνε μαζί. Αυτό γίνεται και στη φύση με όλα τα μικρά ζωάκια και είναι μέρος της εκπαίδευσής τους. Δε θέλω να γίνω από κείνες τις μανάδες που πάει το παιδί και κλαίγεται γιατί ο Γιαννάκης με χτύπησε και να πηγαίνω εγώ να μαλώνω τον Γιαννάκη. Είμαι σίγουρη ότι το παιδί παρατηρεί σε ανύποπτο χρόνο πως αντιδράμε εμείς και πως αποφεύγουμε αρνητικές καταστάσεις και μας μιμείται. Σαν παιδάκι ποτέ δε διαπληκτίστηκα με άλλο παιδί και ποτέ δε σήκωσα χέρι. Πάντα απέφευγα τέτοιες καταστάσεις και δε χρειάστηκε να με δείρουν ούτε να δείρω.

Όσο για την αυτοάμυνα, καράτε θα πάει όπως πήγε και ο μπαμπάς του. Αχρείαστη να ναι αλλά θα το κάνω πιο πολύ για να έχει ο ίδιος αυτοπεποίθηση παρά για να τη χρησιμοποιήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofiadav έγραψε:

mia polu kali fili mou exei ena 5 xrono paidaki to opoio einai poly isixo kai kalo. Fusika den xtupaei pote paidia kai polles fores furnaei apo ton paidiko me xtipimata apo alla paidakia.

I mama tou ton parakinei na amunete kai na xtupaei otan to xtupaei i na to leei stin kuria...exei milisei polles fores stis kopeles ston paidiko alla den kanoune tipota. Proxthes trogane kai o mikros eixe mia gratsounia ...tou leei i mama tou se xtupise kapoio paidaki?? kai leei nai me xtipise...tou leei i mama tou ..to xtupises kai esy?? kai skubei to kefali kai leei NAI...kai amesws me dakrya leei ..oxi mama psemata lew. I fili mou fusika arxise na klaei pou anagkase to paidi na pei psemata. Egw sygklonistika otan mou to eipe.

Αν ημουν στη θεση της φιλης σου , θα τις ειχε παρει και θα τις ειχε σηκωσει τις κοπελες ! Σαφως και δεν μπορουν να ειναι πανω απο καθε παιδι και δεν μπορουν ολα να τα προλαβουν ΑΛΛΑ αν εχουν διαπιστωσει καποιες συμπεριφορες θα επρεπε να βρουν λυση .

Το παιδι εκλαιγε και ειπε ψεματα γιατι δεν κατάφερε να εχει την επιθυμητή απο τη μητέρα συμπεριφορα ... Δεν πρεπει να τα φορτωνουμε τοσο πολυ με τις δικες μας προσδοκιες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ εργαζομαι σαν εκπαιδευτικος αλλα σε μεγαλα παιδια.(13 και άνω)

Εχω δει αρκετα και εχω "ξενερωσει τη ζωή μου".

Μιλαμε για πολυ αλητεια.

Δεν ξερω τι φταιει,ποιος ευθυνεται και τι πρεπει να κανουμε για να αποφυγουμε όλα αυτα.

Τώρα το ψάχνω μπας και γλιτωσουμε τα χειροτερα.

Τα πιο κορυφαια πάντως ήταν

1)Ενας πατερας που βάρεσε μπροστα μας το γιο του γιατι λεει είχε κοιμηθει στην καταληψη και δεν ειδοποιησε

2)Ενας άλλος πατερας που εδωσε χαστουκι σε ενα αγορι(πάλι μπροστα μας) γιατι του πειραξε την κορη

3)Συμμοριες μαθητων που την πέφτουν σε μεμονωμένα και ήσυχα παιδια με σκοπο τον εκφοβισμο και το νταηλικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγαλο θεμα με πολλες αποψεις.Το βεβαιο ειναι οτι η βια ειναι οτι χειροτερο .Συνηθως η σμπεριφορα να αρχιζουν ναπαιζουν ξυλο ξεκιναει γυρω στα 4+ και αυτη ειναι η συμπεριφορα που ονομαζετε πρωκτικη καιναιεχ σχεση με τα λεγομενα κακα πραγματα.

Τοτε το παιδακι αρχιζει να χτυπαει να λεει κακα λογια και πολλα άλλα . Ερχετε κοντρα με το καλο με το αποδεκτο που υπστηριζουν οι ενηλικες .Ακομα και οι ενηλικες εχουν διαφορετικες αποψεις επανω στο θεμα καποιοι ειναι απολυτη στοδεν θελω να σηκωνεις χερι κιαν σε βαρανε να το λες στη δασκαλα και αλλες οταν σε βαρανε να σκωνεις και εσυ χερι δηλαδη ενα παιδιστην ηλικα αυτη πρεπει να επιλεξει αναμεσα σε αυτες τις επιλογες δηλαδη το να το αφησουμε να ενεργησει απο μονο του να παρει την δικη του αποφαση ; εμεις σαν γονεις θα πρπει να του πουμε τι καλο ειναινα μην σηκωνουμε το χερι καινα αμυνομαστε καιμε το λογο και βεβαια δνε εννοω να βρυζει .Περσι ο Σταυρος πηγαινε προνηπιο και ηρθε μια μαμα τουνηπιου και τον πιανει μροστα μου και του λεει :μην ξαχτυπησεις το Γιωργο γιατι και εκεινος πορει να σε βαρεσει , οταν τη ρωτησα τι ειχε συμβει μου ειπε οτι τον ειχε κλωτσησει και τον ερειξε κατω οταν λοιπον μπηκε ο Σταυρος στη ταξη αυτο ειχε γινει πρωι η επιπληξη ο Σταυρος ηταν ολη μερα στη κοντρα καιβεβαια το αλλο παιδακι ειχε καταφερει να απομωνωσει το Σταυρο οταν μιλησαμε τη δασκαλα και της ειπα τι ειχε γιει μου ειπε οτι ουδεοτε ο Σταυρος ειχε κλωτσηεις το αλλο παιδακι απλα σε καποιο διαλλειμα ετρεχαν και επεσε και βεβαια αυτο εδειε ποσο κομπλεξικη ητα η άλλη μαμα .Πολλες φορες εχω ερθει στην ασημη θεση μα νυ λεει η νηπιαγωγος οτι ο Σταυρος ηρθε στα χερια με καποιο άλλο παιδακι και τελικα μαθεινω κατροπιν εοτης οτι τις πιο πολλες φορες τον εχουν κοροιδεψει για το τροπο που μιλαει .Στην αρχη της χρονιας επιασα της μαμαδες και τους ειπα οτι αν καποια εχει καποιο προβλμα με το παιδι μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΠΛΗΞΗ και αν θελει μπορει να μιλησουν σε μενα η ακομα και στη νηπιαγωγο.Ευτυχως αν εξαιρεσουμε λιγες φορες που τσακωνονται με τον κολλητο του και κρατει 5 λεπτα το προβλημα ειναι οτι φετος φιλιετε με ενα κοριτσακι ολη την ωρα και βεβαια η δασκαλα σου λεει δεν ξερω τι να κανω ; τους βουταει η πιτσιρικα και το γιο μου καικανα δυο αλα αγορια και τα βαζει κατω .Ε τι να κανω ; απλα τους ειπα ρε μη φιλιεστε ολη την ωρα μορει αν ειναι ο ενας αρρωστος καινα κολλησει και το άλλοκαι ξερετε τι εκαν τα σκασμενα ; εβαλαν μαντηλακιστο προσωπο καισυνεχιζουν ακαθεκτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,

Αυτό που με τρομάζει - ίσως πρόωρα - ο μικρός μου είναι μόλις 16 μηνών, είναι η περίπτωση να τον χτυπήσουν, να σκύψει το κεφάλι και να φύγει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το παιδί δεν θα ξέρει πως να αντιδράσει γιατί δόξα το Θεό τέτοια σκηνικά δεν βλέπει.

Του αναπτύσω και του στηρίζω καθημερινά την αυτοπεποίθησή του αλλά φοβάμαι την επιθετικότητα που βλέπω στην παιδική χαρά να έχουν κάποια παιδάκια, που αύριο θα είναι στον παιδικό σταθμό με τον δικό μου...

Είναι λύση να του πώ χτύπα εάν σε χτυπήσουνε? Δεν ξέρω

Είναι λύση να του πώ να συζητήσει με παιδάκια 2,5-3χρονών εάν τον χτυπήσουνε (τότε θα είναι παιδικό σταθμό) ? Δεν ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi μην βαζεις τετοια διληματα εσυ θα προσπαθεις να του περασει οτι με το να ανταποδωσει το χτυπημα σε καποιο παιδακι δεν θα κερδισει τιποτα εκτος απο την επιπληξη της δασκαλας απο εκει και περα μπορεις να του πεις η μαμα σε χτυπαει ; αν οντως εσυ δνε το δερνεις ειναι δυσκολο να ξεκινησει απο μονο του καποια τετοια συμπεριφορα αλαλ ακομα καινα γινει μην δωσεις μεγαλη σημασια γιατι τοτε αποπεισα καιμονο το κανουν συνεχεια .Να του περνας ετικα μυνηματα ; μπορει αν αμυνετε με το στομα χωρις βεβαι να βριζειη γλωσσα κοκαλα δνεχεικαι κοκαλα τσακιζει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου,

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και γενικά πιστεύω πως έχεις δίκιο. Και μάλλον πρέπει να βλέπουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά ανάλογα με τον κίνδυνο που ενέχει για το παιδί μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα Βανια πεθανα με τα μικρα και τα φιλια ! :laugh: :laugh:

gioupi γιατι απο τωρα πιστευεις οτι το μωρο σου θα ειναι αυτο που θα τις "τρωει"?

Η μικρη μου δεν ειναι ακομα 2 χρονων και ήδη την έχουν χτυπήσει αλλα και εχει χτυπήσει αλλα παιδακια . Ειναι και στη φυση τους , η διεκδικηση , ο τσακωμος και τα χτυπήματα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου,

έχει τύχει με ένα παιδάκι της παρέας - που είναι 4 χρονών - και ζηλέυει δικαιολογημένα το δικό μου (γιατί ο μπαμπάς του δίνει μεγάλη σημασία στον δικό μου) να του πετάει αντικείμενα με σκοπό να τον χτυπήσει, να του παίρνει τα παιχνίδια από το χέρι και να μην τον αφήνει να παίξει και ο δικός μου δεν αντιδρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μονο που κανω ειναι να ενυσχιω την αυτοπεθηση του παιδιου μου και αν ποτε τις φαει να μην επεμβω!

Δεν μου αρεσει να κατανταω (αλλα δεν θα το επιτρεψω κιολας)να ειμαι η μανα που θα δημιουργησει προβληματα στο σχολειο του τυπου "μαζεψε το παιδι σου" η να παω να πιασω το ιδιο το παιδι και να το μιλησω!

Της εχω πει επανελημενα να αντιδραει!

Να μιλαει!

Να μην καθετε!

Μην με χτυπας!Ποναω! ειναι το πιο απλο!

Το παιδι δεν ειναι υποχρεωμενο να παιζει με ολα τα παιδια η να κανει τα καπριτσια του αλλου φοβουμενο μη τις φαει!

Πρεπει να μαθει να αποκτα αυτο που θελει δεχουμενο τις συνεπειες!

Πρεπει και εμεις σαν γονεις(δυσκολο) να επιβραβευουμε τα παιδια μας αν κατι απαιτουν τοσο πολυ!

Να το επιβραβευουμε για την υσχιρη του θεληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι'απο εμενα...!!!

Εγω ειχα ανοιξει το θεμα με την παρατηρηση...!!!

Και αυτο παλι ειναι ενα θεμα που με απασχολει...!!!

Δεν ξερω αν ο γιος μου θα ειναι απο τα παιδακια που θα χτυπανε τα αλλα η που θα τον χτυπανε... μεσα στο σπιτι σιγουρα τετοια δεν βλεπει... ισως λιγο απο την τηλεοραση...!!!

Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν θα τον παρακινησω να χτυπησει ποτε παιδακι αλλα εαν αναμιχτει ποτε σε τετοιου ειδους συμπλοκη και καποιο παιδακι τον χτυπησει και εκεινος ανταποδωσει δεν θα τον μαλωσω... γιατι το παιδι θα πρεπει να αμυνεταιν να μαθει να διεκδικει αυτα που του ανοικουν, να εχει αυτοπεποιθηση και να μην φοβαται...!!!

Ειναι λιγο ανυπακουο παιδακι, επιμονο, απο τωρα διεκδικει και ειναι αρκετα ζωηρο... δεν ξερω ομως πως θα εξελιχθει...!!!

Παντως σκεφτομαι να τον γραψω σε μια πολεμικη τεχνη γιατι εκτος της αυτοαμυνας θα διδαχθει και αυτοελεγχο και πειθαρχια...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweetmammy, η ιδέα της πολεμικής τέχνης είναι πολύ καλή και όντως διδάσκει πειθαρχεία. Νομίζω τα δέχονται από 4 ετών και πάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Τα πιο κορυφαια πάντως ήταν

1)Ενας πατερας που βάρεσε μπροστα μας το γιο του γιατι λεει είχε κοιμηθει στην καταληψη και δεν ειδοποιησε

2)Ενας άλλος πατερας που εδωσε χαστουκι σε ενα αγορι(πάλι μπροστα μας) γιατι του πειραξε την κορη

Παναγιώτα αν αυτό συνέβαινε εδώ στην Γερμανία οι καθηγητές θα καλούσαν την αστυνομία και θα συνελάμβαναν τον γονέα, επιπλέον θα καλούσαν το ίδρυμα για τα παιδιά και ίσως να του έπαιρναν και το παιδί!!!!

Εγώ σκέφτομαι όταν και τα 2 μεγαλώσουν να τα στείλουμε να μάθουν πολεμικές τέχνες, έτσι όπως έχει γίνει η κοινωνία μας την χρειάζονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστα Αργυρώ μου.

Εγω ειδικα με τη 2η περιπτωση τσαντιστηκα τοσο πολύ που αν ήμασταν εκτός σχολειου θα ακουγε τα εξ αμαξης.

Και τις 2 περιπτωσεις τις χειρηστηκε ο Δ/ντης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...