Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΤΡΟ! ΠΟΙΟ? ΠΩΣ?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!

ψαχνω για ενα καλο θηλαστρο,ποιο εχετε να προτεινετε? Σκεφτομαι για μια στιγμη που θα χρειαστει να λειψω για ωρα (θα χρειαστει αμεσα δλδ) να εχω δικο μου γαλα για την μικρη μου. Αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα,ουτε πως να φτιαξω τραπεζα γαλακτος,ουτε που θα το αποθηκευω το γαλα. Θα ρωτησω κ την παιδιατρο μας αλλα οι εμπειρες πειτε μου αν μπορειτε.Εχω διαβασει εδω για ενα νοσοκομειακο της medela,αυτο που το βρισκω?

περιμενω τις απαντησεις σας! ευχαριστω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακι.εγω επειδη γεννησα πρωορα ειμαι ειδικη στο θεμα σου λογω του οτι πηγαινα γαλα στο μωρο μου 3 φορες τη μερα.το καλυτερο θηλαστρο της αγορας ειναι της medela.θα παρεις το ηλεκτρονικο κ συγκεκριμενα το μοντελο swing.η τραπεζα ειναι κατι ευκολο αλλα θελει υπομονη.βγαζεις το γαλατακι σου,αποστειρωνεις μπουκαλια κ το φυλας στο ψυγειο στους 4 βαθμους.κραταει 2 μερες.αν θελεις καταψυξη υπαρχουν ειδικα σακκουλακια παλι της medela,κοστιζουν 18 ευρω.στην καταψυξη στους μειον 18 κραταει εξι μηνες.οτι θελεις να ρωτησεις πολυ ευχαριστως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας αφου δεν εχεις εδραιωσει γαλουχια θα σου συνηστουσα να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο.

Αν δεν θελλεις το μοντελο που προτεινη η Φωτεινη ειναι πολυ καλο αλλα καλητερα μεχρι να εδρεωθει η γαλουχια το μονο καταλληλο ειναι το νοσοκομειακο. Αν θελεις λεπτομεριες με τις αντιπροσωπιες τους στειλε μου πμ να σου τις δοσω. Αλλιως μπορεις να το νοικιασεις και απο καποιο συμεργαζομενο φαρμακειο.

Χειροκηνητα θηλαστρα κλπ κικο νουκ κλπ κλπ ειναι για πεταμα.

Το αντλημενο γαλα διατειρειτε μεχρι 48 ωρες( προσφατες ερευνες βεβεια λενε 72) στο ψηγεις στο κοντινοτερο προς την καταψυξη ραφη και πισω πισω- οχι στην πορτα.

Μπορεις να το διατηρεις σε μπουκαλακια- εγω ειχα μικρα γυαλινα μπιμπερο και τον ταιζα απο εκει κατευθειαν, η σε πλαστικα μπουκαλακια η σε σακουλες, μουκαλακια και σακουλες εχουν ολα τα μεγαλα καταστηματα και αναλογα με τηνμαρκα που θελεις παιζουνκαι οι τιμες.

Στην καταψυξη διατηρειται μεχρη 6 μηνες.

καλητερα να καταψυχεις μικρες μεριδες και μετα να τα αναμγνυεις. Οταν θελεις να ταισεις το κατεψηγμενο γαλα, το βγαζεις πο την προηγουμενη στο ψυγειο για να γινει ομαλη αποψηξη και μετα το ζεστενεις σε μαιν μαρι.

Εγω ειχα το Συμφονυ της medela λλα και το swing με βολευαν εξησου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το swing με βολεψε πολυ που το χρησιμοποιω καθημερινα για τραπεζα γαλακτος.

απλα προσεχε μην πιεσεις το στηθος σου με μεγαλυτερη αναροφηση απο οσο αντεχει και παθεις καμια ζημια (παραλιγο να την πατησω ετσι) η καλυτερη ενταση και το περισσοτερο γαλα βγαζει εκει που νιωθεις ανετα στο στηθος αν σε ενοχλει εστω και λιγο το χαμηλωνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΣ MEDELA TO ΜΟΝΤΕΛΟ LACTASET ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ KΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΙΔΗ Κ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Κ ΓΙΝΕΤΕ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ Η ΑΝΤΛΗΣΗ Κ ΕΙΧΑ ΣΩΘΕΙ.

http://www.healthzone.gr/gr/gynaika/gia ... p-set.html

http://www.koukou.gr/default.asp?pid=2& ... 3&secit=17

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ

http://global.ebay.com/Medela_Lactina_P ... 01464/item

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για την ανταποκριση!θα ρωτησω αυριο την φαρμακοποιο,δεν θα θελα να χρειαστει να λειψω και να παρει αλλο γαλατακι η μπουμπου.

Ευχαριστω κ παλι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια, της medela είχα κι εγώ, δεν θυμαμαι πιο μοντέλο,ήταν πάντως το ηλεκτρονικό και κόστιζε πριν 3 χρόνια 75 ευρώ.Το βρίσκεις σε βρεφικά είδη και φαρμακεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

της μεντελα ειναι τα καλυτερα για νοσοκομειακο δεν ξερω που θα βρεις εκτος απο το μαιευτηριο μητερα, κατω που μπαινεις στην εισοδο στα καταστηματα εχει καταστημα που νοικιαζει επαγγελματικα θηλαστρα τωρα τη μαρκα θα σε γελασω, εγω ειχα χρεισημοποιησει της μεντελα το mini electrik ηταν πολυ καλο γιατι ειχε να κανονιζεις και την ενταση ρουφηγματος στην αρχη αργα και μετα που συνηθηζε η θηλη πιο δυνατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικα να σου πω οτι καλο θα ειναι να μην χρησιμοποιεις θηλαστρο οσο δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια σου!

θα λειπεις πολλες φορες-ωρες?

ποσα γευματα υπολογιζεις οτι χρειαζεσαι να αντλησεις?

η απλα το θες για παν ενδεχομενο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

αρχικα να σου πω οτι καλο θα ειναι να μην χρησιμοποιεις θηλαστρο οσο δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια σου!

θα λειπεις πολλες φορες-ωρες?

ποσα γευματα υπολογιζεις οτι χρειαζεσαι να αντλησεις?

η απλα το θες για παν ενδεχομενο?

δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιω συχνα,για παν ενδεχομενο οπως ειπες.Θελω να υπαρχει δικο μου γαλα στην καταψυξη.Πχ θα χρειαστει να λειψω για καποιες εξετασεις κ δεν μπορω να παρω τη μικρη μαζι μου στο νοσοκομειο...οποτε,για κατι τετοιο καλο ειναι αν μαι προετοιμασμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοτε θα σε βολεψει το swing , η διευθυνση της αντιπροσωπιας ειναι

Klinikum - P.Kaikonidis

Head Office : Natsina 25 & Nemeas, 542 49, Thessaloniki

Phone : 2310-316.011, Fax : 2310-321.101, Email : info@klinikum.gr

Branch Office : A. Papanastasiou 6, Goudi, 157 73, Athens

Phone : 2310-74.85.752, Fax : 210-74.70.417, Email : athens@klinikum.gr

Μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να σου το στειλουν αν και υποαρχει στα περισοοτερα καταστηματα ΛΥΤΩ , ΚΟΥΚΟΥ, αλλα και σε ορισμενα φαρμακεια.

Να αντλεις αν μπορεις το προι για να κανεις μια μικρη τραπεζα και μη ζωρηζεις το στηθος γιατι δεν εχεις ακομα εδρεωσει γαλουχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ακομα!

ποτε θα λειψεις?

καλυτερο θα ειναι μετα το 40ημερο !

το ιδανικοτερο βεβαια θα ειναι ακομα πιο μετα!

αλλα αν ειναι για περιστασιακη χρηση οκ.

swing ειναι καλο !

εγω αντω με αυτ στην δουλεια 1,5χρονο!

αλλα εμεις ειμαστε πιο μεγαλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ces ευχαριστω!πολυ κατατοπιστικη εισαι1

πεμπι απο βδομαδα ισως πρεπει να παω για καποιες εξετασεις.Ηδη χθες ειχα παλι τρεξιματα,αλλα τα φερα βολτα χρονικα.Αν δεν αντλησω τι να κανω?ειναι καλυτερα να της δωσω εμποριου?εχω ανοιξει ιστοριες με γιατρους,ουρολοιμωξη προς το παρον,αλλα πρεπει αν κανω υπερηχο στα νεφρα μου.Μετα θα πρεπει να δω κ τον γυναικολογο μου...ολα μαζι τα επαθα!Χθες τα καταφερα και βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι μου,οποτε δεν ελειψα. (1016 κοριτσια ειναι το τηλεφωνο,λεγονται sos γιατροι,ερχονται στο σπιτι,μεχρι κ υπερηχους κανουν επιτοπου-χρησιμο αλλα κοστιζει :dry: κανω και διαφημηση αλλα οντως ειναι χρησιμο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαινω!

οχι φυσικα να μην δωσεις ξενο!

να κανεις ανλτηση!

παρε το swing, απλα σου ειπα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερι για τραπεζα σε αυτη τη φαση!

αλλα για 2-3 γευματα για τετοιες ωρες ειναι οκ!

λογικα εχεις πολυ γαλα σε αυτη τη φαση.... μπορεις να βγαλεις και με το χερι.....στη φαση που εισαι δεν φανατζεσαι ποση ποσοτητα μπορεις να συλλεξεις!

το swing ειναι ενα πολυ καλο θηλαστρο αλλα για μανουλες που εχουν εδραιωσει γαλουχια και για 1 το πολυ 2 αντλησεις τη ημερα!

για μανουλες που δεν εχουν εδραιωσει το ιδανικο εναι το νοσοκομειακο το οποιο μιμηται τις θηλαστικες κινησεις . αλλα αν το θες για περιστασιακη χρηση ειναι αρκρτουτσικα τα χρηματα της ενοικιασης.... ειναι γυρω στα 60 ευρω το μηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα εχουν ξεφυγει με τις τιμες..πηγα σημερα στο φαρμακειο να ρωτησω για το swing medela και κοστιζει 150 ευρω.Τσαμπα! :huh: για ενοικιαση δεν ρωτησα -το ξεχασα.Θα ρωτησω κ για τα αλλα της μεντελα που μου γραψατε.απο οτι μου πε η φαρμακοποιος θυμοταν οτι εδινε μεντελα αρκετα πιο φτηνα.ειδωμεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το swing δεν ενοικιαζεται!

γω το ειχα παρει 120, 1,5χρονο δεν εχει παθει τιποτα!

δεν θα σου προτεινα καποιο αλλο!

μπορει να σου κανει μεγαλυτερο προβλημα!

δεν μπορεις να βγαλεις με το χερι?

στην φαση που εισαι τωρα εχει πολυ γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δεν το εχε ςπολυτη αναγκη δεν βλεω το λογον ατο παρεις!

εγω το πηρα 1 μηνα προν επιστρεψω στην εργασια μου!

αλλα αντικειμενικα ειναι φοβερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

καλα εχουν ξεφυγει με τις τιμες..πηγα σημερα στο φαρμακειο να ρωτησω για το swing medela και κοστιζει 150 ευρω.Τσαμπα! :huh: για ενοικιαση δεν ρωτησα -το ξεχασα.Θα ρωτησω κ για τα αλλα της μεντελα που μου γραψατε.απο οτι μου πε η φαρμακοποιος θυμοταν οτι εδινε μεντελα αρκετα πιο φτηνα.ειδωμεν...

δε συμφερει να νοικιασεις το ειχα ψαξει,θελει κ μπιμπερο να αγορασεις γυρω στα 30 ευρω κ κατι ακομη νομιζω ,χωρια η ενοικιαση καθε μηνα 35 καπου εκει

καλυτερα να παρεις το swing θα ξερεις οτι ειναι δικο σου κ εδω να σημειωσω οτι εγω αντλουσα καθε 2-3 ωρες περιπου,κ με την εταιρεια που μιλησα ειναι για 5,6 αντλησεις την ημερα κ οχι για 1,2 οπως ανεφερε καποια προηγουμενως

απλα μετα απο 3,4 μηνες εγω το βαρεθηκα ,την ολη διαδικασια δηλ κ θηλαζαμε κανονικα μιας κ ειχε αποκτηση υπομονη η μικρη :P

μεχρι που εγινε 8 μηνων κ επρεπε να παρω φαρμακα για τη θεραπεια του αυχενα μου,αναγκαστικα :(

Ομως το swing κανει πολυ καλη δουλεια κ οσο αναφορα στην τιμη,150 το πηρα κ γω απο κουκου

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παραπανω κοστιζει η ενοικιαση!της ameda νοσοκομειακο 110 για 2μηνο μου πηγε και δωρο ο ζυγος (ενοικιαση)...μετανοιωσα που δεν το πηρατο swing απο την αρχη 150 εκανε στο λητω.

και δεν καταλαβαινω μεγαλη διαφορα λιγο πιο δυνατο ειναι το νοσοκομειακο κατα τ αλλα και το swing μιμειται τις κινησεις θηλασμου γιατι ειναι 2φασεων πρωτα κανει γρηγορες ελαφριες αναροφησεις και μετα πιο αργες και δυνατες οταν πατησεις το κουμπι για αντληση...

και κατι αλλο κουφαθηκα!τα σακουλακια της medela στο λητω 18€ ενω στο φαρμακειο 12,5€!τι κλεφτες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δειτε εδω για να παρετε πληροφοριες γα τα θηλαστρα . ΟΧΙ δεν κανουν ολα τα θηλαστρα την ιδια δουλεια , ουτε μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε απο την πρωτη στιγμη .

http://www.mammyland.com/stiles/papadim ... sigkriseis

Το οτι καποιες μητέρες ανταποκρινονταν καλυτερα ή καταφερναν να αντλουν με ακαταλληλο θηλαστρο , δεν πρεπει να μπερδευει τις υπολοιπες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο λαλα..αυτο ειδικα ηταν απο τα πρωτα αρθρα που διαβασα..οταν ηρθε η ωρα μου

Εχεις απολυτο δικο!!!!

Παντως εγω απο την επισημη αντιπροσωπια που νοικιασα εδινα περιπου 35 ευρω τον μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...