Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σχολείο και "ιδιαίτερα"


Silia26

Recommended Posts

Φροντιστηριο και ιδιαιτερα οπου χρειαζεται! Ετσι πρεπει.. Οχι επειδη το παιδι μας παει πρωτη λυκειου να ΠΡΕΠΕΙ να το στειλουμε φροντιστηριο!!

Ρε κοριτσια, ο αντρας μου γενηθηκε κ εζησε μεχρι τα 15 του στη Γερμανια. Ηξερε τα πολυ βασικα ελληνικα, ισα ισα για να συννενοειται. Απο γραψιμο κ αναγνωση τιποτα!!Και ομως, επειδη ειναι τρομερα πεισματαρης και εγωιστης, επειδη δεν ηθελε να μιλαμε οι συμμαθητες του και να μην καταλαβαινει εκατσε κ εμαθε σχεδον απταιστα ελληνικα και εχει απολυτηριο 18.8! Και δεν εδωσε με τους ομογενεις αλλα κανονικα πανελληνιες οπως ολοι οι μαθητες! Αυτο εννοω οταν λεω οτι αν θελει καποιος τα καταφερνει μια χαρα χωρις φροντιστηρια!!

Επισης οταν ενα παιδι ξεκιναει κανονικα δημοτικο και φτανει στο γυμνασιο - λυκειο και δεν ξερει να διαβαζει το φταιξιμο ειναι καταρχας των δασκαλων. Δε γινεται να μη μπορεις να ασχοληθεις με ενα παιδακι!!! Θυσιαζεις εστω καποια διαλλειμματα!!! Ειδικα για το δημοτικο, το πιο βασικο πραγμα που κανουμε εμεις οι δασκαλοι ειναι να μαθουμε τα παιδια να διαβαζουν και να γραφουν! Θεωρω απαραδεκτο να στελνει ενας δασκαλος το παιδι στο γυμνασιο και να μην τα ξερει!! Δεν ξερω ισως γινομαι και υπερβολικη αλλα δε γινεται αυτο ρε κοριτσια!! Αλλο οταν ενα παιδι εινα ιαλλοδαπο και παει στο γυμνασιο, εκει χρειαζεται ειδικη ταξη υποδοχης.

Επισης ακουω πολυ συχνα απο γνωστους εκπαιδευτικους, που κανουν και ιδιαιτερα η δουλευουν σε φροντιστηρια, οτι σιγα τη δουλεια που γινεται στα σχολεια!!! Δεν ασχολουνται, δεν προλαβαινουν γιατι εχουν να ετοιμασουν τη δουλεια τους για τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα!!!!! Ελεος!! Βολευεσαι καλα καλα στο δημοσιο και φοβασαι μη σε διωξουν απο το φροντιστηριο... Τι να πω.. Δε δινεται αξια και σημασια στο χωρο της παιδειας κυριως, γιαυτο παμε απο το κακο στο χειροτερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Λενα μου εχεις απολυτο δικιο. Ο δικος μου αντρας οταν ηρθε Ελλαδα ηταν 17, δεν ηξερε γρη Ελληνικα, μονο μηλουσε.

Εδοσε εξετασεις και περασε ΤΕΙ και στα ΤΕι εμαθε να γραφει και να διαβαζει.

και μαλλιστα απταιστη ορθογραφια..και πηρε και πτυχιο κανονικα στα 4 χρονια χωρις να χρωσταει ουτε ενα μαθημα σε κανενα εξαμηνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

Φροντιστηριο και ιδιαιτερα οπου χρειαζεται! Ετσι πρεπει.. Οχι επειδη το παιδι μας παει πρωτη λυκειου να ΠΡΕΠΕΙ να το στειλουμε φροντιστηριο!!

Ρε κοριτσια, ο αντρας μου γενηθηκε κ εζησε μεχρι τα 15 του στη Γερμανια. Ηξερε τα πολυ βασικα ελληνικα, ισα ισα για να συννενοειται. Απο γραψιμο κ αναγνωση τιποτα!!Και ομως, επειδη ειναι τρομερα πεισματαρης και εγωιστης, επειδη δεν ηθελε να μιλαμε οι συμμαθητες του και να μην καταλαβαινει εκατσε κ εμαθε σχεδον απταιστα ελληνικα και εχει απολυτηριο 18.8! Και δεν εδωσε με τους ομογενεις αλλα κανονικα πανελληνιες οπως ολοι οι μαθητες! Αυτο εννοω οταν λεω οτι αν θελει καποιος τα καταφερνει μια χαρα χωρις φροντιστηρια!!

Επισης οταν ενα παιδι ξεκιναει κανονικα δημοτικο και φτανει στο γυμνασιο - λυκειο και δεν ξερει να διαβαζει το φταιξιμο ειναι καταρχας των δασκαλων. Δε γινεται να μη μπορεις να ασχοληθεις με ενα παιδακι!!! Θυσιαζεις εστω καποια διαλλειμματα!!! Ειδικα για το δημοτικο, το πιο βασικο πραγμα που κανουμε εμεις οι δασκαλοι ειναι να μαθουμε τα παιδια να διαβαζουν και να γραφουν! Θεωρω απαραδεκτο να στελνει ενας δασκαλος το παιδι στο γυμνασιο και να μην τα ξερει!! Δεν ξερω ισως γινομαι και υπερβολικη αλλα δε γινεται αυτο ρε κοριτσια!! Αλλο οταν ενα παιδι εινα ιαλλοδαπο και παει στο γυμνασιο, εκει χρειαζεται ειδικη ταξη υποδοχης.

Επισης ακουω πολυ συχνα απο γνωστους εκπαιδευτικους, που κανουν και ιδιαιτερα η δουλευουν σε φροντιστηρια, οτι σιγα τη δουλεια που γινεται στα σχολεια!!! Δεν ασχολουνται, δεν προλαβαινουν γιατι εχουν να ετοιμασουν τη δουλεια τους για τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα!!!!! Ελεος!! Βολευεσαι καλα καλα στο δημοσιο και φοβασαι μη σε διωξουν απο το φροντιστηριο... Τι να πω.. Δε δινεται αξια και σημασια στο χωρο της παιδειας κυριως, γιαυτο παμε απο το κακο στο χειροτερο..

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω άτομο που πέρασε στη φιλοσοφική χωρις καθόλου φροντιστήριο!

Καθόλου όμως!! Η οικονομική τους κατάσταση ήταν τέτοια που δεν τους

το επέτρεπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...