Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σχολείο και "ιδιαίτερα"


Silia26

Recommended Posts

Ειναι δυσκολες οι καταστασεις ...πολοι οι αλοδαποι,μηδενικες οι προσπαθειες της δασκαλας...αστα να πανε...και οχι τιποτε αλλο,υποβαθμιζονται και τα παιδια που εχουν καποιες δυνατοτητες παραπανω,οπως το δικο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Εγώ είμαι μία απ' αυτούς που έχουν βγάλει πολλά λεφτά από ιδιαίτερα που έχω κάνει, αλλά η προσωπική μου άποψη, έτσι όπως τουλάχιστον το βιώσα εγώ μέσα απ' τους μαθητές μου, είναι ότι όντως το ιδιαίτερο λειτουργεί σαν πανάκεια τις περισσότερες φορές για τους μαθητές των μικρών ηλικιών. Δεν συμφωνώ όμως σ΄αυτό που λες ότι "μόνο κακό κάνουν" γιατί υπάρχουν και αδύναμοι μαθητές, με πολλά κενά τα οποία αν δεν βρεθεί κάποιος να τους τα καλύψει τότε μονίμως θα είναι πίσω στο σχολείο και δεν θα μπορούν να παρακολουθήσουν την ροή των μαθημάτων, ιδιαίτερα αν πρόκειται γαι αρχαία και μαθηματικά που είναι αλυσίδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ, να δικαιολογηθώ λίγο για αυτό που έγραψα... ;)

Για μένα όλα τα παιδιά είναι έξυπνα....άρα όλα μπορούν να είναι και καλοί μαθητές...

Όταν ένας μαθητής είναι "αδύναμος", πιστεύω ότι πρέπει να βρω την "αιτία" που αρνείται να είναι καλός μαθητής..

Πρέπει να αποδικωποιήσω το μύνημα που μου στέλνει με τον αρνητισμό του και όχι να το στείλω ιδιαίτερα κατευθείαν...

Τα ιδιαίτερα απλά "κουκουλώνουν" το πρόβλημα....

Φυσικά μιλάω για μικρές ηλικίες....

Αλήθεια γιατί έχεις -1 κάρμα??? Ένα καρματάκι από μένα γιατί το θεωρώ άδικο...Πολλές απαντήσεις σου, άλλωστε μου άρεσαν και είχα ξεχάσει να σε ψηφίσω... στο χρωστάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Καταρχας απο την προσωπικη μου εμπειρια θεωρω τα φροντιστηρια ειδικα στο λυκειο χασιμο χρονου! Το παιδι αν ειναι να διαβασει θα διαβασει, ασχετα απο την πιεση που θα του ασκησουμε εμεις ως γονεις, ειτε με φωνες ειτε με φροντιστηρια. Το ειδα και απο μενα, το βλεπω και απο τα αδερφια μου.

Λοιπον, οποιος εκπαιδευτικος προωθει τα ιδιαιτερα, καταρχας καταργει τον ιδιο του το ρολο. Ειναι σα να λεει πως δεν ξερει να κανει τη δουλεια της. Η συμπεριφορα της εν λογω καθηγητριας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Ακους εκει! Ειναι δυνατον να χρειαζεται μαθητρια του 20 ιδιαιτερα??

Τα ιδιαιτερα τα βρισκω χρησιμα οταν το παιδι εχει καποιες μαθησιακες δυσκολιες και χρειαζεται εξτρα βοηθεια απο μια εκπαιδευτικο, που δε μπορουν να δωσουν οι γονεις.

Επισης, κανονικα οι ταξεις θα επρεπε να εχουν μεχρι 20 παιδια, αλλα λογω ελλειψης προσωπικου παρα πολυ συχνα υπαρχουν ταξεις και με 30 παιδια! Ειναι δυσκολο, δε λεω, καθοτι μου εχει τυχει κ εμενα τετοια ταξη, αλλα αυτη ειναι η δουλεια μας! Να προσπαθεις να δουλεψεις και με τον καθε μαθητη ξεχωριστα αλλα και με ολους μαζι. Και ετσι οπως εχουν τα πραγματα, που υπαρχουν ταξεις πολυδυναμες, δηλαδη που εχουν κ τους δυνατους και τους αδυναμους μαθητες, αλλα και με παιδια αλλοδαπα, ο δασκαλος πρεπει να εχει ευελιξια και να μπορει να ανακαλυψει το καθε παιδι ξεχωριστα! Εγω εμαθα σε τσιγγανακι στην 6η ταξη να διαβαζει! Σε ταξη με 30 παιδια!! Τι ειμαι, η σουπερ δασκαλα? Απλα εκανα τη δουλεια μου!

Επισης επικρατει και απο πολλους γονεις η αποψη οτι τα παιδια στο φροντιστηριο μαθαινουν. Οτι στο σχολειο δε γινεται δουλεια. Και αυτο περναει και στα παιδια. Και υπαρχει μια αντιδραστικη αντιμετωπιση των καθηγητων απο τα παιδια (γυμνασιο - λυκειο). Δηλαδη για να σεβεσαι καποιον πρεπει να τον πληρωνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ για το καρματάκι, υπάρχει μία συγκεκριμένη κοπέλα που συνέχεια με ψηφίζει συνέχεια γι΄αυτό και το -1. Υπήρξε μια αντιπαράθεση μαζί της σ΄ένα θέμα αλλά τέλοςπάντων.

Όσο γι΄αυτά που γράφεις για τους αδύναμους μαθητές δεν έχεις άδικο, θα δεις όμως θέλει πολύ κόπο και πολύ υπομονή για να βρεις το αδύναμο σημείο τους και να το μετατρέψεις σε δυνατό. ελπίζω να έχεις καλούς παιδιά που να είναι καλοί μαθητές και να μην χρειασθεί να ταλαιπωρείσαι για να τα διαβάσεις, πίστεψε με , όσο καλή και να είναι η πρόθεση, είναι τρομερά ψυχοφθόρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess, τι ωραία που μας τα είπες!!!!! ;)

Όμως στο Λύκειο τα φροντηστήρια δεν βοηθούν???

Δεν θέλω να πω ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν στο Λύκειο στο σχολείο τους! Αλλά χάνουν πολλές ώρες (καταλήψεις, απεργίες) και η ύλη μένει πίσω... ενώ στα φροντηστήρια προχωράει...

Μήπως από το άγχος μου παραλογίζομαι και λέω βλακείες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ και σένα πολύ, θα σου βάλω κι εγώ ένα αύριο, γιατί τώρα έβαλα στη Silia26. Βέβαια μπορεί να το ξανακατεβάσει, ποιος την ξέρει!καλό μεσημέρι και σένα, πρέπει να φύγω, άργησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A!!!!!

Δεν παμε καλα..

σου ανεβαζω ξανα το καρμα...γιαι ηταν παλη μηδεν..μα ειμαστε οβαροι τωρα...τι βλακιες ειναι αυτες!!

Ανα δεν σε συμπαθω θα σου το πω καταμουτρα..οχι να κιβομαστε πισω απο ανωνιμα καρματα.

Μπραβο λενα...να ακουστουν και αποψεις σωστον δασκαλων εδω μεσα...ναι γιατι υπαρχουν και αυτοι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιλια στο λυκειο τα φροντιστηρια (κατα τη δικη μου αποψη παντα ετσι??) απλα ενισχυουν το αγχος των παιδιων. Αλλες ασκησεις για το φροντιστηριο, αλλες για το σχολειο, ασε που πολλες φορες τα παιδια δεν προλαβαινουν να διαβασουν για το σχολειο επειδη εχουν πολλα για το φροντιστηριο! Και επεδη δινουν εκει μεγαλυτερη βαση (αφου αμεσα η εμμεσα και οι γονεις τα σπρωχνουν να προσπαθουν περισσοτερο για το φροντιστηριο - τι τζαμπα πληρωνουν?) παραμελουν το σχολειο. Ετσι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος μεταξυ εκπαιδευσης και παραπαιδειας με τη μια πλευρα να κατηγορει την αλλη και ποτε δεν τελειωνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω και επαυξανω. Εγω δεν πηγα φροντηστηριο καιπερασα ασχετο αν δεν πηγα. εγραψα 17 εκθεση...και δεν ειμαι κανενα πανεξυπνο...για την ακριβεια στις θετικες επιστημες ημουν παντα πολυ μετρια. Απλα προτιμουσα να διαβασω για το σχολειο και μετα να ξεκουραστω να απο βαλλω το αγχος ειτε πηγαινοντας κολυμβιτηριο ειτε απλα βολτα. Και παρα πολλα παιδια στο δικο μου σολειο πηγαν φροντηστηριο μονο στην τελευταια ταξη του λυκειου και παλη οχι σε ολα τα μαθηματα..και παρα πολλα απο αυτα τα παιδια περασαν στις σχολες που ηθελαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ετσι εκανα κ εγω. Ουτε εγω διακρινομαι για την εξυπναδα μου! Και βλεπω και τα δυο τα αδερφια μου που πηγαιναν φροντιστηριο απο την πρωτη λυκειου. Ο μεγαλος περασε σε ενα ΤΕΙ με την πρωτη αλλα επειδη δεν αρεσε στους δικους μου τον πιεσαν να ξαναδωσει. Και δωστου παλι φροντιστηρια και ιδιαιτερα. Το αποτελεσμα?? Τζιφος! Αν ηθελε να διαβασει θα χρησιμοποιουσε εστω τις προηγουμενες σημειωσεις και θα διαβαζε! Τα ιδια κανει φετος και ο μικρος με τη διαφορα οτι αυτος δεν περασε πουθενα περσυ. Δηλαδη αν πηγαινε σε ενα ΙΕΚ τι θα γινοταν? Τζαμπα λεφτα, τζαμπα χρονος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ...

Να είστε καλά! Με βοηθήσατε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Γιατί ένα άγχος το είχα!

Είδα τουλάχιστον ότι υπάρχουν πολλές "σαν εμένα"... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε διάβασα όλα τα ποστ, γιατί έχω και μαγείρεμα!

Είμαι εκπαιδευτικός και διαφωνώ με την παραπαιδεία. Πιστεύω ότι πρέπει να δημιουργήσουμε ένα τέτοιο σχολείο που να προσφέρει τα πάντα στα παιδιά μας, και να μη χρειάζεται να φορτώνουν τον ελεύθερό τους χρόνο με ιδιαίτερα. Όχι μόνο βοήθεια στα μαθήματα του σχολείου, αλλά και μουσική, ζωγραφική, χορό.

Από μαθήτρια διαφωνούσα με τα φροντιστήρια, και ειδικά με αυτά που γίνονται από διορισμένους καθηγητές. Γι' αυτό το λόγο, στη γ' λυκείου δεν πήγα σε παράνομο φροντιστήριο, πράγμα αδιανόητο για τα κυπριακά δεδομένα, αλλά στα κρατικά φροντιστήρια, στα οποία δυστυχώς και πάλι διορισμένοι καθηγητές δίδασκαν, αλλά τουλάχιστον το ποσό ήταν πάρα πολύ μικρό και καθοριζόταν από το κράτος. Δεν ήταν τα λεφτά, αλλά δε συμφωνούσα με την απίστευτη αισχροκέρδεια που γινόταν με τα παράνομα φροντιστήρια. Και μάλιστα πήγα φροντιστήριο μόνο στα αρχαία, και τα άλλα μαθήματα τα διάβασα μόνη μου. Αποτέλεσμα: πέρασα πρώτη στην πρώτη μου επιλογή. Πολλές φίλες μου, μάλιστα που πήγαιναν φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα που θα έδιναν, δεν πέρασαν πουθενά, και οι ίδιες παραδέχτηκα ότι σε μεγάλο βαθμό έφταιγε το φροντιστήριο: την ώρα που αυτές βρίσκονταν στο φροντιστήριο της ιστορίας, ακούγοντας την ιστορία και όχι διαβάζοντας, εγώ καθόμουν σπίτι και τη διάβαζα. Όταν αυτές γυρνούσαν σπίτι, θεωρούσαν ότι έκαναν το καθήκον τους, και δεν ασχολούνταν άλλο.

Εδώ στην Κύπρο, πάντως, οι περισσότεροι διορισμένοι εκπαιδευτικοί θεωρούν αυτονόητο ότι θα κάνουν και ιδιαιτερα το απόγευμα, κι ας είναι παράνομα. Μιλούσα χτες με μια φίλη μου, και μου είπε "αφού πηγαινεις 5.30 στο σχολείο (εσπερινό) προλαβαίνεις να κάνεις και κανένα ιδιαίτερο γύρω στις 3". Λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω, μόνο να σκοτώνομαι για να μαζέψω μερικά ευρώ παραπάνω!

Η μόνη περίπτωση να κάνω ιδιαίτερα, είναι για να βοηθήσω κάποιους μαθητές πάρα πολύ αδύνατους που θέλουν προσωπική στήριξη, αλλά μόνο αφιλοκερδώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα κάθισα και τα διάβασα όλα τα ποστ που έβαλα το φαγητό να ψηθεί!

Άρτεμη, ελπίζω να μην εννοείς εμένα για το κάρμα, για την αντιπαράθεση στο θέμα της Εκκλησίας. Σίγουρα δε σου το κατέβασα εγώ (η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι θα μου το κατέβαζες εσύ, χα χα!). Δεν ασχολούμαι καθόλου με το κάρμα πλέον, δε δίνω ούτε κατεβάζω. Εκτός από το θέμα της Εκκλησίας, συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα, και σίγουρα στο ποστ που έγραψες εδώ.

Θα συμφωνήσω ότι πολλοί μαθητές δυσκολεύονται και θέλουν προσωπική στήριξη. Π.χ., εγώ έχω μαθητές στη δ' τάξη του εσπερινού (α' λυκείου) που δυσκολεύονται ακόμα και να διαβάσουν. Είναι σχεδόν αναλφάβητοι. Δεν μπορώ να καθυστερήσω όλη την τάξη για να μάθω αυτούς τους δύο να διαβάζουν. Στα κυπριακά σχολεία υπάρχει η στήριξη, αλλά δυστυχώς στο δικό μας που είναι εσπερινό, παρ' όλο που το ζητήσαμε, δε μας έδωσαν ώρες στήριξης. Σ' αυτά τα παιδιά, που είναι και καλά και φιλότιμα, και πολύ φτωχά, δουλεύουν οικοδομή για να τα βγάλουν πέρα, θα έκανα φροντιστήριο αφιλοκερδώς, όπως βοηθώ την ξαδέλφη μου στα μαθήματά της.

Πιστεύω γενικά ότι γι' αυτά τα παιδιά πρέπει να φροντίσει το σχολείο. Είναι ευθύνη του σχολείου αν κάποιο παιδί είναι αναλφάβητο.

Και δεν είναι τυχαίο που φροντιστήρια υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Νομίζω δεν υπάρχουν πουθενά αλλού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Ο "έλεγχος" για το άν έχουν διαβάσει, δεν δίνει το μύνημα στο παιδί, ότι δεν του έχουμε εμπιστοσύνη????

...Και εάν πάρει αυτό το μύνημα δεν θα επαναστατήσει με το να διαβάζει λάθος?????? για να μας ανταποδώσει την απόρριψη που του δώσαμε πρώτα εμείς?????

Δεν ξέρω εάν έχω δίκιο.... Απορίες εκφράζω...

Και πως μπορεις να του εχεις εμπιστοσυνη οτι εχει διαβασει; οταν παρει τον ελεγχο του πρωτου τριμηνου και εχει χαμηλη βαθμολογια θα ειναι αργα πια...! Τουλαχιστον με αυτον τον τροπο θα ξερει οτι δεν εχει αλλη επιλογη...!!!

Θα τον ελεγξω 1,2,5,10 φορες και αφου δω οτι μπορω να του εχω εμπιστοσυνη ισως και να τον αφηνω... αλλα με αιφνιδιους ελεγχους που και που για να μην επαναπαυεται...!!!

Μην ξεχναμε οτι πολλα παιδια στην συναναστροφη τους στο σχολειο με αλλα παιδακια μπορει να αλλαξουν χαρακτηρα... εχω δει παιδια του 20 στο δημοτικο να γινονται παιδια του 13 στο γυμνασιο...!!!

Και δεν ειμαι καθολου της αποψης οτι αν δεν θελει να διαβασει ας μην το πιεσουμε το παιδι... δεν λεω οτι θα ειμαι απο πανω του με τον βουρδουλα (για να μην παρεξηγηθω) αλλα δεν θα το αφησω και στην τυχη του...!!! Τα παιδακια σ'αυτην την ηλικια δεν ξερουν ακομα τι ειναι καλυτερο γι'αυτα... γι'αυτο ειμαστε εμεις... για να τους δειξουμε τον δρομο προς τη μορφωση και την πνευματικη καλλιεργεια... και μετα θα εχουν οσο χρονο θελουν για παιχνιδι...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και κατι αλλο...!

Στο σχολειο που πηγαινα εγω, ειτε ηταν γυμνασιο ειτε λυκειο, υπηρχαν καθηγητες οι οποιοι δεν μπορουσαν να επιβληθουν σε καποιους μαθητες, με αποτελεσμα να μην μπορουμε να προχωρησουμε σωστα στα μαθηματα... να μενουμε πισω και φυσικα να μην δυναται να παρακολουθησεις μεσα στην ταξη... τοτε με τις δεσμες οι βασεις ηταν πολυ υψηλες... δεν περνουσες στο πανεπιστημιο με 15 μεσο ορο αλλα με 19... πως ηταν δυνατον να μην παω στο φροντιστηριο;;; θα διαβαζα μονη μου στο σπιτι; και καλα ιστορια μπορουσα... αρχαια και λατινικα πως θα διαβαζα;;;

Και δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα απο τοτε... μακαρι να ηταν διαφορετικα... μακαρι...!!!!!!!!!!

Υπαρχουν καθηγητες που δεν τους ενδιαφερει τιποτα παρα μονο η μονιμοτητα τους, υπαρχουν καθηγητες που ξερουν να επιβαλλονται μεσα στην ταξη αλλα δεν ξερουν να διδαξουν, και καθηγητες που διδασκουν με τετοιον τροπο ωστε να σε κανουν να παρακολουθεις μ'ενδιαφερον χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy και εγω με δεσμες εδοσα εξετασεις. Και μια χαρα περασα και χωρις φροντηστηριο.

Ο δε καθηγητης αρχαιων δεσμης ηταν εντελως Κουκου...και εγω φροντηστηριο μονο αρχαια εκανα και αυτο μονο συντακτικο.

και ειχα ΜΟ βαθμολογια 17,75 και περασα παιδαγωγικο Αθηνων.

Σε ολα τα υπολοιπα τι να εκανα φροντηστηριο, Λατινικα- οτι υπηρχε μεσα στο βιβλιο αυτο θα εβαζαν- τιποτα αγνωστο, ιστορια...παπαγαλια κλασικη..ακομα το εχω το βιβλιο, οτι χρομα υπηρχε σε μαραδορακι, ηταν συνδιαστικη ερωτηση χιχιχιχιχ

εκθεση..χμμμ στο σχολειο ο μεγαλυτερος βαθμος μου ηταν το 13, στις πανελληνιες 17..τι να πω.

Υπαρχουν καθηγητες που δεν τους ενδιαφερει τιποτα παρα μονο η μονιμοτητα τους, υπαρχουν καθηγητες που ξερουν να επιβαλλονται μεσα στην ταξη αλλα δεν ξερουν να διδαξουν, και καθηγητες που διδασκουν με τετοιον τροπο ωστε να σε κανουν να παρακολουθεις μ'ενδιαφερον χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια...!!!

Αυτο το τελευταιο που ειπες ειναι μεγαλη αληθεια!!!!

Ειχα τετοιον δασκαλο στην πεμπτη δημοτικου..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!

Αλλα ειχ απολυ καλους καθηγητες στο γυμνασιο και Λυκειο, ευτυχως.

Επισης το οτι εμεις καναμε Αρχαια απο την Α γυμνασισου θεορω οτι με βοηθησε παρα πολυ στο Λυκειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Silia26 έγραψε:

Και πως μπορεις να του εχεις εμπιστοσυνη οτι εχει διαβασει; οταν παρει τον ελεγχο του πρωτου τριμηνου και εχει χαμηλη βαθμολογια θα ειναι αργα πια...! Τουλαχιστον με αυτον τον τροπο θα ξερει οτι δεν εχει αλλη επιλογη...!!!

Θα τον ελεγξω 1,2,5,10 φορες και αφου δω οτι μπορω να του εχω εμπιστοσυνη ισως και να τον αφηνω... αλλα με αιφνιδιους ελεγχους που και που για να μην επαναπαυεται...!!!

Μην ξεχναμε οτι πολλα παιδια στην συναναστροφη τους στο σχολειο με αλλα παιδακια μπορει να αλλαξουν χαρακτηρα... εχω δει παιδια του 20 στο δημοτικο να γινονται παιδια του 13 στο γυμνασιο...!!!

Και δεν ειμαι καθολου της αποψης οτι αν δεν θελει να διαβασει ας μην το πιεσουμε το παιδι... δεν λεω οτι θα ειμαι απο πανω του με τον βουρδουλα (για να μην παρεξηγηθω) αλλα δεν θα το αφησω και στην τυχη του...!!! Τα παιδακια σ'αυτην την ηλικια δεν ξερουν ακομα τι ειναι καλυτερο γι'αυτα... γι'αυτο ειμαστε εμεις... για να τους δειξουμε τον δρομο προς τη μορφωση και την πνευματικη καλλιεργεια... και μετα θα εχουν οσο χρονο θελουν για παιχνιδι...!!! :)[/quote:2f36qbc0]

Εάν ρωτάς εμένα προσωπικά, πού ήξερα ότι έχει διαβάσει....να σου απαντήσω... ;)

Καταρχήν την εμπιστεύτηκα να διαβάζει μόνη της από την Δ΄Δημοτικού..

Της έλεγα καθημερινά ότι δεν χρειαζόταν πια να την ελέγχω, γιατί είχε μεγαλώσει αρκετά για το διάβασμα του σχολείου της....

Έκανα έλεγχο διακριτικό, χωρίς να εμπλέκω το παιδί σε αυτό..

Να σου πω μερικά παραδείγματα για να καταλάβεις τι εννοώ...

Εξήγησα στη δασκάλα το σκεπτικό μου και πήγαινα κάθε 15 ημέρες για να ενημερωθώ για τη σχολική της πρόοδο...

Είχα συννενοηθεί με τη δασκάλα εάν το παιδί μου πήγαινε άγραφο ή αδιάβαστο να της έγραφε παρατήρηση πάνω στα τετράδια ή στα βιβλία για να .....υπογράψω....!!!! ;)

Και έτσι δεν χρειαζόταν να ανησυχώ ή να της ζητάω το βιβλίο για να μου πεί το μάθημα.....

Δεν υποστηρίζω ότι είναι λάθος αυτό απλά εμένα μου φαινόταν κάπως....

προσβλητικό για το παιδί μου....

Φυσικά και δεν περίμενα τους βαθμούς τα α΄τριμήνου! Αυτό θα ηταν πολύ ανώριμο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πάντα μόνη μου διάβαζα. Κάποιες φορές με εξέταζαν οι γονείς μου, όταν χρειαζόταν, κυρίως στα μαθηματικά που δεν ήμουν και πάααρα πολύ καλή.

Κατά τα άλλα, ούτε ήθελαν, ούτε ήθελα να με διαβάζουν και ήμουν πάντα άριστη μαθήτρια.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται όλος αυτός ο έλεγχος.

Είχα μάλιστα ένα συμμαθητή, επίσης άριστο, που δεν τον άφηνε ο πατέρας του να διαβάζει μόνος του και το παιδί είχε φτάσει σε σημείο να μην μπορεί να αποδώσει μόνο του, και να δυσανασχετεί.

Σίλια, αυτό που έκανε η καθηγήτρια είναι εκβιασμός και εντελώς παράνομο. Κατ' αρχήν είναι ο απόλυτος παραλογισμός να σου γράφει κάποιος 20, 19.5, 20 και να δηλώνεις ότι δεν μπορείς να του βάλεις 20! Και είναι παράνομο και εκβιαστικό να μπορεί να βάλει το 20 μόνο με παράνομο φροντιστήριο που θα του κάνει ΑΥΤΗ. Θα μπορούσες να της πεις "την έγραψα σε ένα φροντιστήριο στη γειτονιά μας" ή κάτι τέτοιο για να έβλεπες την αντίδρασή της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν εχω διαβασει ολο το θεμα γιαυτο δεν θα πω πολλα, εμενα με διαβαζε η μανα μου, διαβαζα τα μαθηματα μου και μετα ερχοταν και της τα ελεγα απεξω και στα μαθηματικα οπου ειχα απορια την ρωτουσα, το αποτελεσμα, δεν πηγα ποτε αδιαβαστη οχι γιατι της ελεγα το μαθημα απλα γιατι ντρεπομουν να με πιασουν αδιαβαστη, επισης μεχρι και την σχολη που πηγα την καθιζα κατω την δισμηρη να της πω απεξω το μαθημα οταν ειχα εξετασεις γιατι μονο ετσι καταλαβαινα αν το ειχα μαθει, οποτε δεν ειναι και το καλυτερο και αυτο, ειχα μια συζητηση με μια μαμα γνωστη μου που εχει παει την μια της κορη σε λογοθεραπευτει και της ειπε εκει ο ψυχολογος οτι μεχρι τεταρτη δημοτικου πρεπει να διαβαζουμε το παιδι μετα οχι και αυτο γιατι μετα χαλαει λεει η σχεση γονιου παιδιου ειδικα στην εφηβεια γιατι μπλεκουν οι γονεις σε τσακωμους με το παιδι πανω στο διαβασμα, απο μια αποψη εχει δικιο, τωρα τι θα κανω εγω με το παιδι μου; πιστευω θα ελενχω αν διαβασε ειδικα μεχρι τεταρτη δημοτικου, αλλα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγαματα με τα μαθηματα και εχουν δυσκολεψει τοσο πολυ πιστευω οτι και μεγαλυτερο θα με ρωτα γιατι θα εχει αποριες, και προτιμω να το βοηθησω εγω παρα να χρειαστει απο μικρο να το πηγαινω φροντιστηριο, τωρα αυτο που ειπε η ψυχολογος εχει ενα δικιο, οπως και αυτο που εκανε η σιλια με την δασκαλα που το ελενχε χωρις να το καταλαβαινει ηταν πολυ ωραιο επισης, αχ ο θεος βοηθος γιατι ετσι οπως εχουν δυσκολεψει τα μαθηματα στο δημοτικο και τα παιδια πνιγονται ειλικρεινα δεν ξερω τι θα γινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αν και φιλολογος με παραδοση ιδιαιτερων στο ενεργητικο μου νομιζω οτι χρειαζονται σε μαθητες γυμνασιου -λυκειου μονο οταν ο γονιος αδυνατει λογω γνωσεων ή χρονου ή ανεπαρκειας εκπαιδευτικων του σχολειου να βοηθησει το παιδι του.τουλαχιστον μεχρι την 1 η λυκειου νομιζω οτι με ενα βοηθημα και παρα πολυ καλη θεληση μπορουμε σχεδον ολοι να βοηθησουμε τα παιδακια μας εκτος κι αν συντρεχει καποιος απο τους παραπανω λογους .σε καθε περιπτωση δεν πρεπει να δινεται ετοιμη τροφη στο παιδι αλλα πρεπει να ενθαρυνεται να αυτενεργει και να προσπαθει μονο του πριν καταφυγει σε οποιαδηποτε βοηθεια .και επειδη η εφηβεια ειναι περιεργη στο χειρισμο της πρεπει η δουλεια να γινεται απο το δημοτικο ,εγω ας πουμε πριν τρεξω να βοηθησω τα δικα μου παιδια α' και γ'δημοτικου τα αφηνω οσο χρειαστει να προσπαθησουν μονα τους .δε νομιζω οτι χρειαζονται ιδιαιτερα σε παιδια δημοτικου αν και με μεγαλη μου λυπη το ακουω πια συνεχεια και κυριως απο εργαζομενους γονεις που δεν εχουν χρονο να ασχοληθουν με το παιδι τους .τωρα οσον αφορα στο δημοσιο σχολειο χρεος του εκπαιδευτικου ειναι να σταθει στο υψος των απαιτησεων της δουλειας του και ειναι το ιδιο αποδοτικος οσο θα ηταν και εργαζομενος σε ενα φροντιστηριο ή σε ενα ιδιαιτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia αρα πηγαινες κι'εσυ φροντιστηριο... εστω μονο για το συντακτικο...!!! :)

Silia26 μεχρι την 4η δημοτικου την διαβαζες εσυ... αρα δεν χρειαζοταν να κανεις ελεγχο αφου αυτος γινοταν κατα την διαρκεια του διαβασματος... και ειναι λογικο, μεχρι εκεινη την ηλικια, μετα ξερεις με τι παιδι εχεις να κανεις ωστε να φερθεις και αναλογα...!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε καλα 20 ιδιετερα δεν τα λες φροντηστιριο..αλλα τελος παντων. Απο ανασφαλεια δικη μου ηταν.Αλλα τοτε σκοπεβα στο ιστορικο Αρχαιολογικο..κλαψ κλαψ...

Τεσπα, θα συμφωνισω με τα κοριστια, φροντηστηριο και ιδιετερο εκει που χρειαζετε.

Ελπιζω ο γιος μου σε αυτο να μοιασει τον μπαμπα του και να ειναι τσακαλη στις θετικες επιστημες και τα μαθηματικα...οχι τιποτε αλλο εγω υπομονη να τον διδαξω δεν εχω..ας τον αναλαβει ο μπαμπας του που εχει κανει και καθηγητης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...