Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σχολείο και "ιδιαίτερα"


Silia26

Recommended Posts

Κορίτσια τι πιστεύετε για τα "ιδιαίτερα μαθήματα"??? :blush:

Ακούω γύρω μου, εννοώ στο περιβάλλον μου, ότι παιδάκια του δημοτικού παρακολουθούν ιδιαίτερα σχολικά μαθήματα!!!! :ohmy:

Στο γυμνάσιο στους 10 μαθητές οι 8 κάνουν ιδιαίτερα στα μαθηματικά και στα αρχαία!!!!! :huh:

Προσωπικά νομίζω ότι τα ιδιαίτερα μόνο κακό κάνουν στα παιδιά μας! Τα μαθαίνουν να τα βρίσκουν όλα έτοιμα χωρίς προσπάθεια!

Μαθαίνουν να μην έχουν την ανάγκη να προσέχουν μέσα στην τάξη, γιατί κάποιος άλλος θα τους τα εξηγήσει!!!

Φυσικά στο Λύκειο τα θεωρώ απαραίτητα! Αλλά στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο τα θεωρώ απαράδεκτα!!!! :S

Εσείς τι λέτε????? :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Καλημερα Σιλλια!

Εγω οσο μπορω θα αποφυγω τα ιδιαιτερα μαθηματα στα παιδια μου!

Το προγραμμα θα ειναι αρκετα φορτωμενο και το παιδι θα ειναι πολυ κουρασμενο για να μπορει να ανταπεξελθει σε ολλα με επιτυχεια!

Στο δημοτικο ανετα μπορει ο γονειος να ασχοληθει μαζι με το παιδι!

Στο λυκειο πιστευω ομως οτι χρειαζεται αν υπαρχουν βλεψεις για σπουδες!

Οι γυρω σου που στελνουν τα παιδια για ιδιαιτερα στο δημοτικο μαλλον δεν εχουν χρονο για τα παιδια τους.

Οχι, ειμαι κατα και λυπαμαι πολυ οταν τα βλεπω αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ψηφιζω φροντιστηριο δαγκωτο!Στα φροντιστηρια μεγαλωσα,σπουδασα,και εμαθα οτι τελοςπαντων εμαθα.Παω και τον γιο μου, και εχω δει μεγαλη διαφορα.Καταρχην υπακουνε καλυτερα γιατι δεν 'τους παιρνει' να κανουν αταξιες και να βαριουνται,και οι κοπελες στην πλειοψηφια τους ειναι παιδαγωγοι,και ξερουν πανω απολα πως να συμπεριφρεθουν ωστε οι εργασιες να γινουν παιχνιδι.Παντα ομως εξαρταται και απο το παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πλακα με κανεις??????????? :ohmy::ohmy::ohmy:

εχουμε ξεφυγει εντελως?????????????? :blink::S

Η οι γονεις εχουν γινει υπερβολικοι και καταπιεστικοι Η θα πρεπει αν οι δασκαλοι δεν μπορουν και βαριουνται να μεταδωσουν τις γνωσεις τους στα παιδια θα πρεει να αφησουμε μονο τα ιδιετερα

αν οι δασκαλοι του δημοτικου εχουν γινει πλεον τοσο ανικανοι στο να μεταδωσουν γνωση στα παιδια και χρειαζονται απο τωρα φροντηστηρια να τα κλεισουμε τα μαζακια!!!!!!!!!Αν ειναι δυνατον να χαλανε τα παιδια την ωρα τους στο σχολειο και να πρεπει να κανουν ιδιετερα στον χρονο που θα επρεπε να κανουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο διαβασμα!!!!

lol!!!!!!!!! :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2, Καλημέρα και από μένα !

Επιτέλους δεν είμαι η μόνη που είμαι κατά στα ιδιαίτερα από το Δημοτικό! Χαίρομαι πολύ για αυτό....

Πήγα στο σχολείο της κόρης μου για να ενημερωθώ για την συμπεριφορά της και την σχολική της πρόοδο...

Τι το ήθελα???? Η καθηγήτρια που της κάνει μαθηματικά μου είπε ότι η απόδοσή της στο δεύτερο τρίμηνο έχει πέσει γιατί στα διαγωνίσματα και στα τεστ έγραψε 20,19,5 και 20!!!!! Οπότε δεν μπορεί να της βάλει 20 στο τρίμηνο αλλά ...19!!!!!

Με ενημέρωσε ακόμα ότι εάν θέλω μπορεί να της κάνει ιδιαίτερα το απόγευμα γιατί .... είναι άδικο για το μυαλό που έχει το 19!!!!!

....Φυσικά αρνήθηκα..... αλλά η αλήθεια είναι ότι αναρωτιέμαι εάν έκανα καλά που αρνήθηκα... :huh:

Θέλω το καλύτερο για το παιδί μου, αλλά αρνούμαι να την γεμίσω άγχος για τους βαθμούς.... και μάλιστα την στιγμή που προσπαθεί και κάνει αυτό που μπορεί....

Μάλλον φταίει η οικονομική κρίση που οι καθηγητές ψάχουν για ιδιαίτερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimon έγραψε:

Ψηφιζω φροντιστηριο δαγκωτο!Στα φροντιστηρια μεγαλωσα,σπουδασα,και εμαθα οτι τελοςπαντων εμαθα.Παω και τον γιο μου, και εχω δει μεγαλη διαφορα.Καταρχην υπακουνε καλυτερα γιατι δεν 'τους παιρνει' να κανουν αταξιες και να βαριουνται,και οι κοπελες στην πλειοψηφια τους ειναι παιδαγωγοι,και ξερουν πανω απολα πως να συμπεριφρεθουν ωστε οι εργασιες να γινουν παιχνιδι.Παντα ομως εξαρταται και απο το παιδι...

Διαφωνω!

δεν καταλαβα!

Γιατι να μην ασχοληθει ο γονειος με το παιδι?

Ποιος ο ρολος της μανας στα πρωτα του βηματα?

Τι θα πει μαθαινουν πιθαρχεια?

Περιμενεις απο εναν παιδαγωγο να δαλμασει το αγριμι σου?

Οχι!

Σε αυτο ειμαι καθετη!

Σαν πολλλες ευθηνες δεν συναπτουμε στα παιδια απο τοσο μικρη ηλικια?

Σχολειο, φροντηστηριο για το σχολειο, αγγλικα, γερμανικα, κομπιουτερ, μπαλετο, διαβασμα για το σχολειο, διβασμα για το φροντηστηριο, διαβασμα για τα αγγλικα, διαβασμα για το κομπιουτερ!

Κουραστηκα και μονο που τα ακουω!

Ελεος!

Με παιδια εχουμε να κανουμε και οχι με μηχανες!

Δεν θελω να θιξω εσενα προσωπικα, δεν σε ξερω αλοστε.

Στο προσωπ[ο σου ομως ειδα την πλειοψηφια των γονειων και νευριασα!

Σορρυ αν εγινα αποτομη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξε... για εμενα οι γονεις που πηγαινουν τα παιδια τους να κανουν ιδιαιτερα στο δημοτικο η δεν εχουν χρονο να ασχοληθουν μαζι τους η τελος παντων δεν τον διαθετουν... τα μαθηματα του δημοτικου αν μη τι αλλο ειναι γελοια για εμας τους γονεις... μπορουμε να αφιερωσουμε λιγο χρονο στο παιδι μας...!!! Εκτος αν μιλας για ιδιαιτερα ξενης γλωσσας... εκει συμφωνω...!!!

Στο γυμνασιο και στο λυκειο δυστυχως στην Ελλαδα ειναι απαραιτητα... ειτε τα πας σε φροντιστηριο ειτε τους κανεις ιδιαιτερα... αν και για μενα τα ιδιαιτερα εχουν παντα καλυτερα αποτελεσματα...!!! Η παιδεια εχει πολλα πρβληματα στην Ελλαδα...!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και θα την στελνω φροντηστηρια απο 5 ετων θα την γραψουμε στο ταε κβο ντο και μετα απο 9 μπορει να αρχισει αγγλικα και χορο

οχι ομως να ασχοληται 18 ωρες το 24 ωρο με τα μαθηματα του σχολειου και οι υπολοιπη ωρα μονο για να κοιμηθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

πλακα με κανεις??????????? :ohmy::ohmy::ohmy:

εχουμε ξεφυγει εντελως?????????????? :blink::S

Η οι γονεις εχουν γινει υπερβολικοι και καταπιεστικοι Η θα πρεπει αν οι δασκαλοι δεν μπορουν και βαριουνται να μεταδωσουν τις γνωσεις τους στα παιδια θα πρεει να αφησουμε μονο τα ιδιετερα

αν οι δασκαλοι του δημοτικου εχουν γινει πλεον τοσο ανικανοι στο να μεταδωσουν γνωση στα παιδια και χρειαζονται απο τωρα φροντηστηρια να τα κλεισουμε τα μαζακια!!!!!!!!!Αν ειναι δυνατον να χαλανε τα παιδια την ωρα τους στο σχολειο και να πρεπει να κανουν ιδιετερα στον χρονο που θα επρεπε να κανουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο διαβασμα!!!!

lol!!!!!!!!! :angry::angry:

και εγώ συμφωνώ μαζί σου... δεν σου κάνω πλάκα... αρχίζουν ιδιαίτερα από την α΄ δημοτικού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Eleny2, Καλημέρα και από μένα !

Επιτέλους δεν είμαι η μόνη που είμαι κατά στα ιδιαίτερα από το Δημοτικό! Χαίρομαι πολύ για αυτό....

Πήγα στο σχολείο της κόρης μου για να ενημερωθώ για την συμπεριφορά της και την σχολική της πρόοδο...

Τι το ήθελα???? Η καθηγήτρια που της κάνει μαθηματικά μου είπε ότι η απόδοσή της στο δεύτερο τρίμηνο έχει πέσει γιατί στα διαγωνίσματα και στα τεστ έγραψε 20,19,5 και 20!!!!! Οπότε δεν μπορεί να της βάλει 20 στο τρίμηνο αλλά ...19!!!!!

Με ενημέρωσε ακόμα ότι εάν θέλω μπορεί να της κάνει ιδιαίτερα το απόγευμα γιατί .... είναι άδικο για το μυαλό που έχει το 19!!!!!

....Φυσικά αρνήθηκα..... αλλά η αλήθεια είναι ότι αναρωτιέμαι εάν έκανα καλά που αρνήθηκα... :huh:

Θέλω το καλύτερο για το παιδί μου, αλλά αρνούμαι να την γεμίσω άγχος για τους βαθμούς.... και μάλιστα την στιγμή που προσπαθεί και κάνει αυτό που μπορεί....

Μάλλον φταίει η οικονομική κρίση που οι καθηγητές ψάχουν για ιδιαίτερα.....

Και δεν ειναι καλο το 19!!!!!!!!

Δεν το θελω πες το 20 και ευχαριστω που δεν της το εβαλες!

Ετσι θα προσπαθησει για κατι καλυτερο!

Ελεοςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δουλεια ψαχνει!

Οπως τα λες!!!!

Αυτα κανουν μερικοι γοννεις και πιεζουν τα παιδακια τους και στοι τελος τα βλεπεις να παθαινουν καταθληψη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Κοιταξε... για εμενα οι γονεις που πηγαινουν τα παιδια τους να κανουν ιδιαιτερα στο δημοτικο η δεν εχουν χρονο να ασχοληθουν μαζι τους η τελος παντων δεν τον διαθετουν... τα μαθηματα του δημοτικου αν μη τι αλλο ειναι γελοια για εμας τους γονεις... μπορουμε να αφιερωσουμε λιγο χρονο στο παιδι μας...!!! Εκτος αν μιλας για ιδιαιτερα ξενης γλωσσας... εκει συμφωνω...!!!

Στο γυμνασιο και στο λυκειο δυστυχως στην Ελλαδα ειναι απαραιτητα... ειτε τα πας σε φροντιστηριο ειτε τους κανεις ιδιαιτερα... αν και για μενα τα ιδιαιτερα εχουν παντα καλυτερα αποτελεσματα...!!! Η παιδεια εχει πολλα πρβληματα στην Ελλαδα...!!! :(

...δυστυχώς δεν μιλάω για ξένη γλώσσα...

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι πρέπει οι γονείς να ασχοληθούν με το διάβασμα των παιδιών τους! Αλλά μέχρι πότε???? Σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού????

Δεν οφείλουμε να μάθουμε τα παιδιά μας να είναι υπεύθυνα??????

Να στηρίζονται στις δυνάμεις τους????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου κ γω ειμαι ''θυμα'' των ιδιαιτερων μαθηματων...απ'το γυμνασιο κ μετα....ημουν εντελως στουρναρι στα μαθηματικα-χημεια-φυσικη κ αρχαια :blush: κ στα ιδιαιτερα που πηγαινα με δυσκολια καταλαβαινα :unsure: βεβαια το παλευα!η μαμα μου δουλευε ολη μερα,εκανε 2 δουλειες κ δεν την κατηγορω για τα ιδιαιτερα..εβλεπε οτι δεν τα καταφερνω κ οσο κ να προσπαθησε συνεχιζα να μην καταλαβαινω :dry:

αν δεν ειχα παει μαλλον στο γυμνασιο θα ημον ακομα :blink:

τωρα για τα παιδια μου δεν θελω να γινει το ιδιο!δεν θελω να τα φορτωσω με τοσα απ'το δημοτικο!ζχολειο,αγγλικα,φροντιστηρια,μετα διαβασμα στο σπιτι...κουραζομαι κ που τ'ακουω...τα κακομοιρα,απελπισια θα τα πιασει :unsure:

θελω πολυ να τα διαβαζω εγω,μ'αρεσει κιολας!!οσο μπορω κ ανταπεξερχομαι θα το κανω...τωρα οταν αρχισουν τα πολυ δυσκολα δεν ξερω τι θα γινει...οταν καταλαβω οτι ουτε εγω μπορω να τους τα εξηγησω τοτε ισως να τα παω σε 1-2 μαθηματα δυσκολα!αλλα κ παλι ποτε μην λες ποτε...δεν ξερω πως θα σκεφτομαι τοτε!!

παντως οντως το σχολειο,τα ιδιαιτερα κ τα φροντιστηρια εχουν γινει αποπνικτικα για τα μικρουλια!!τοσες υποχρεωσεις απο τα 8-9 τους χρονια...κριμα ειναι....αμα τα φορτωσουμε τοσο πολυ τοτε ειναι που θα τους φανει αγγαρεια το σχολειο κ θα πηγαινουν με μιση καρδια :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Τι το ήθελα???? Η καθηγήτρια που της κάνει μαθηματικά μου είπε ότι η απόδοσή της στο δεύτερο τρίμηνο έχει πέσει γιατί στα διαγωνίσματα και στα τεστ έγραψε 20,19,5 και 20!!!!! Οπότε δεν μπορεί να της βάλει 20 στο τρίμηνο αλλά ...19!!!!!

Με ενημέρωσε ακόμα ότι εάν θέλω μπορεί να της κάνει ιδιαίτερα το απόγευμα γιατί .... είναι άδικο για το μυαλό που έχει το 19!!!!!

....Φυσικά αρνήθηκα..... αλλά η αλήθεια είναι ότι αναρωτιέμαι εάν έκανα καλά που αρνήθηκα... :huh:

καλημερα!!!

η καθηγητρια ηταν απαραδεκτηκ το ξερεις φιλη μου!!!

εγω στη θεση σου ή που θα την εβριζα ή που θα ρωτουσα με αθωο(κ καλα)υφος: δεν ειναι παρανομο αυτο? ;););)

τζαμπα σε εκανε να αναρωτιεσαι!

η κορη σου ειναι αστερι κ δε νομιζω να χρειαζεται τπτ παραπανω!

αν συνεχισει ετσι εγω θα ελεγα ουτε 1η λυκειου να κανει φροντιστηριο! ;):)

γτ μας εχουν κανει ετσι?

να σκεφτομαστε πως αφου ολα τα παιδια πηγαινουν φροντιστηριο,να πανε κ τα δικα μας για να μην μεινουν πισω........ :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σιγουρα... οταν λεω ν'ασχοληθουμε σαν γονεις εννοω να τα βοηθησουμε οταν δυσκολευτουν και να τα ελεγχουμε αν εχουν διαβασει... οχι να τους παραδιδουμε τα μαθηματα εμεις...!!!

Αυτο ειναι αναλογα και στον καθε γονιο... μεχρι ποια ταξη του δημοτικου μπορει να βοηθησει... εγω ελπιζω να μπορω σε ολο το δημοτικο... εκτος πια αν τα μαθηματα εχουν αλλαξει τοσο πολυ απο τοτε που πηγαιναμε εμεις...!!! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimon έγραψε:

Ψηφιζω φροντιστηριο δαγκωτο!Στα φροντιστηρια μεγαλωσα,σπουδασα,και εμαθα οτι τελοςπαντων εμαθα.Παω και τον γιο μου, και εχω δει μεγαλη διαφορα.Καταρχην υπακουνε καλυτερα γιατι δεν 'τους παιρνει' να κανουν αταξιες και να βαριουνται,και οι κοπελες στην πλειοψηφια τους ειναι παιδαγωγοι,και ξερουν πανω απολα πως να συμπεριφρεθουν ωστε οι εργασιες να γινουν παιχνιδι.Παντα ομως εξαρταται και απο το παιδι...[/quote

Για το Γυμνάσιο ή το Λύκειο μιλάς????

Θα διαφωνήσω μαζί σου, για το ότι μαθαίνουν τα παιδιά να υπακούν καλύτερα και για το ότι δεν τους παίρνει να κάνουν αταξίες....

Αυτά τα μαθαίνουμε εμείς στα παιδιά μας...

Το σχολείο είναι γνώση και όχι "διαπαιδαγώγηση" συμπεριφοράς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny δεν παρεξηγιεμαι,αλλα οταν παω στην δασκαλα και μου λεει σορρυ αλλα δεν μπορω,να ασχοληθω και με τα 23 παιδια μεσα στα 45 λεπτα της ωρας, δεν θα αγχωθω?Αφενος,αφετερου ο γιος μου ειναι αν μη τι αλλο ενα υσηχο και συνεσταλμενο παιδι και οχι αγριμακι,το μονο που ζηταω ειναι αυτο το 'κατι παραπανω' στην μαθηση που με κανενα τροπο δεν μπορει να τους το προσφερει το σχολειο.Πιστεψε με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κιμον, ισως εχεις δικιο και σιγουρα εισαι περισσοτερο μεσα στα πραγματα απο οτι εμεις!

Σιγουρα θα ηθελα κατι παραπανω και κατι καλυτερο για το παιδι μου αλλα σ στο λυκειο για να μπορεσει να δωσει πανελληνιες!

Οχι πιο νωρις!

Ειναι η γνωμη μου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κιμων καταρχας ειναι δουλει ατης να ασχοληθει και με τα 23 παιδια..γι'αυτο πληρωνετε. Αν δεν μορει να παει να κανει αλλη δουλεια.

Παιδια ειληκρινα σας μηλαω αλλα αν το παιδι μου εχει εναν τεοιον δασκαλο η καθηγητη που θα μου λεει τετοια πραγματα θα φτασω μεχρι την δευτεροβαθμια εκπαιδευση, η την πρωτοβαθμια αναλογα.

Αεγω αμα δεν μπορω να κανω την δουλεια μου και πω στο αφεντικο μου οτι δεν προλαβαινω να ασχοληθω με ολο του το τμηνα θα με απολυσει.

Δεν το καταλαβα αυτο.

Εγιναν εκπαιδευτικοι γιατι θα βολευτουν η γιατι ηθελαν να προσφαιρουν.

Εγω περασα παιδαγωγικο- χωρις να κανω φροντηστηριο, μια συμμαθητρια μου περασε Νομικη χωρις να κανει φροντηστηριο, πολλα παιδια στην δικη μου ταξη περασαν στο πανεπηστιμιο κανοντας ενα με δυο μαθηματα φροντηστηριο μονο στην τελευταια ταξη του λυκειου, αντε και το καλοκαιρι πριςν απο αυτην...δηλαδη εμεις τι ειμασταν...ανωτερα μυαλα..δεν θα το ελεγα.

Εγω δεν παρακολουθησα το παιδαγωγικο γιατι απλουστατα δενθα μπορουσα να γινω ποτε δασκαλα...εστρεψα αλλου τις σπουδες μου, ακολουθησα αλλο επαγελμα.

Απαραδεκτοι ειναι.

Για ποιον λογω εγω πληρωνω φορους- και δεν ειναι και λιγοι.

Μονο αν καταλαβουμε εμεις οι γονεις οτι τετοια πραγματα ειναι ανεπητρεπτα και διαμαρτηρομαστε γι'αυτο μπορουμε να ελπιζουμε για κατι καλυτερο για τα παιδια μας.

Σιλια εγω θα ανεφερα την καθηγητρια της κορης σου.

Με την μαθηματικη μεθοδο παιρνει Αριστα 20, και αυτη στο χερη την απολυση της...οριστε μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimon έγραψε:

Eleny δεν παρεξηγιεμαι,αλλα οταν παω στην δασκαλα και μου λεει σορρυ αλλα δεν μπορω,να ασχοληθω και με τα 23 παιδια μεσα στα 45 λεπτα της ωρας, δεν θα αγχωθω?Αφενος,αφετερου ο γιος μου ειναι αν μη τι αλλο ενα υσηχο και συνεσταλμενο παιδι και οχι αγριμακι,το μονο που ζηταω ειναι αυτο το 'κατι παραπανω' στην μαθηση που με κανενα τροπο δεν μπορει να τους το προσφερει το σχολειο.Πιστεψε με!

Για αυτό πόσταρα αυτό το θέμα!!!

Γιατί οι δάσκαλοι και οι καθηγητές προσπαθούν να μας βάλουν στο τρυπάκι των φροντηστηρίων ή των ιδιαίτερων από το Δημοτικό....

Εκμεταλλεύονται την αγάπη μας για τα παιδιά μας και μας γεμίζουν ανασφάλειες.....

Αυτό με τα 23 παιδιά που γράφεις το άκουσα και εγώ στο σχολείο της κόρης μου, όταν πήγαινε Γ' Δημοτικού....!!!!!!! αλλά με 27 παιδιά!

Κι εγώ τότε δεν ήξερα τι να κάνω... Ευτυχώς για καλή μου τύχη μία μαμά πιο έμπειρη από μένα, το έθεσε θέμα στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και λύθηκε με το να μειώσουν τον αριθμό των παιδιών μέσα στη τάξη... από 27 έγιναν 15 ....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστη η μαμα.

Ετσι πρεπει να γινετε. Να διαθετουμε τα λευτα μας για να περναμε ωραια με τα παιδια μας, να πηγαινουμε ταξιδια και εκδρομες, να τους αγοραζουμε λογοχεχνικα βιβλια...οχι γνωση την οποια ουτως η αλλως πληρωνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Κιμων καταρχας ειναι δουλει ατης να ασχοληθει και με τα 23 παιδια..γι'αυτο πληρωνετε. Αν δεν μορει να παει να κανει αλλη δουλεια.

Παιδια ειληκρινα σας μηλαω αλλα αν το παιδι μου εχει εναν τεοιον δασκαλο η καθηγητη που θα μου λεει τετοια πραγματα θα φτασω μεχρι την δευτεροβαθμια εκπαιδευση, η την πρωτοβαθμια αναλογα.

Αεγω αμα δεν μπορω να κανω την δουλεια μου και πω στο αφεντικο μου οτι δεν προλαβαινω να ασχοληθω με ολο του το τμηνα θα με απολυσει.

Δεν το καταλαβα αυτο.

Εγιναν εκπαιδευτικοι γιατι θα βολευτουν η γιατι ηθελαν να προσφαιρουν.

Εγω περασα παιδαγωγικο- χωρις να κανω φροντηστηριο, μια συμμαθητρια μου περασε Νομικη χωρις να κανει φροντηστηριο, πολλα παιδια στην δικη μου ταξη περασαν στο πανεπηστιμιο κανοντας ενα με δυο μαθηματα φροντηστηριο μονο στην τελευταια ταξη του λυκειου, αντε και το καλοκαιρι πριςν απο αυτην...δηλαδη εμεις τι ειμασταν...ανωτερα μυαλα..δεν θα το ελεγα.

Εγω δεν παρακολουθησα το παιδαγωγικο γιατι απλουστατα δενθα μπορουσα να γινω ποτε δασκαλα...εστρεψα αλλου τις σπουδες μου, ακολουθησα αλλο επαγελμα.

Απαραδεκτοι ειναι.

Για ποιον λογω εγω πληρωνω φορους- και δεν ειναι και λιγοι.

Μονο αν καταλαβουμε εμεις οι γονεις οτι τετοια πραγματα ειναι ανεπητρεπτα και διαμαρτηρομαστε γι'αυτο μπορουμε να ελπιζουμε για κατι καλυτερο για τα παιδια μας.

Σιλια εγω θα ανεφερα την καθηγητρια της κορης σου.

Με την μαθηματικη μεθοδο παιρνει Αριστα 20, και αυτη στο χερη την απολυση της...οριστε μας!!!!

...κι όμως φοβάμαι να το κάνω....

Αυτή η Κυρία έχει άμεση επαφή με το παιδί μου....

Φοβάμαι ότι τις συνέπειες θα τις πληρώσει η κόρη μου...

Για αυτό έσκυψα το κεφάλι και απάντησα σε αυτήν την Κυρία, ότι λόγω εξωσχολικών δραστηριοτήτων δεν προλαβαίνει φέτος θα το κοιτάξουμε για του χρόνου.... Ξέρω ότι η αντίδρασή μου ήταν λάθος αλλά βρε κορίτσια ένιωσα την εξουσία που έχει η γυναίκα αυτή πάνω στο παιδί μου....και ένιωσα αδύναμη...Προτίμησα να σιωπήσω...γιατί εμένα με ενδιαφέρει η ηρεμία του παιδιού μου και όχι οι βαθμοί....

Η κόρη μου κατά τα άλλα, αγαπάει αυτή την καθηγήτρια και τη θεωρεί πολύ γλυκιά..... Να το χάλαγα όλο αυτό????

Όσες γνωρίζετε τη κόρη μου, μέσω facebook θα έχετε δει ότι πολύ συχνά της γράφω στον τοίχο της ότι : "Καλός μαθητής είναι ο μαθητής που παίρνει καλούς βαθμούς αλλά όχι εις βάρος της προσωπικής του ζωής! Ο μαθητής που παίρνει καλούς βαθμούς εις βάρος της προσωπικής του ζωής μπορεί να είναι καλός μαθητής αλλά είναι και δυστυχισμένο παιδί..."!!!!

Προσπαθώ να "δυναμώσω" την κόρη μου παιρνόντας της το μύνημα ότι το χαμόγελο έχει σημασία και όχι η εξουσία των βαθμών....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Ναι σιγουρα... οταν λεω ν'ασχοληθουμε σαν γονεις εννοω να τα βοηθησουμε οταν δυσκολευτουν και να τα ελεγχουμε αν εχουν διαβασει... οχι να τους παραδιδουμε τα μαθηματα εμεις...!!!

Αυτο ειναι αναλογα και στον καθε γονιο... μεχρι ποια ταξη του δημοτικου μπορει να βοηθησει... εγω ελπιζω να μπορω σε ολο το δημοτικο... εκτος πια αν τα μαθηματα εχουν αλλαξει τοσο πολυ απο τοτε που πηγαιναμε εμεις...!!! :huh:

Ο "έλεγχος" για το άν έχουν διαβάσει, δεν δίνει το μύνημα στο παιδί, ότι δεν του έχουμε εμπιστοσύνη????

...Και εάν πάρει αυτό το μύνημα δεν θα επαναστατήσει με το να διαβάζει λάθος?????? για να μας ανταποδώσει την απόρριψη που του δώσαμε πρώτα εμείς?????

Δεν ξέρω εάν έχω δίκιο.... Απορίες εκφράζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια δεν ξερω...οσο θυμαμαι τον εαυτο μου δεν χρειαζομουν ελεγχο, εκτος πο τια πρωτες ταξεις που πηγαινα...αλλα εγω ειχα αλλη νοοτροπια. Προσεχα στο μαθημα για να τελειωσω γρηγρα τα παθηματα στο σπιτι και να παω μετα να παιξω...και ργοτερα να παω κολυμβιτηριο..και αργοτερα να παω για καφε...και πιο αργοτερα να φλερταρω το τεκνο απεναντι...κλπ κλπ κλπ.

Σιλια σε καταλαβαινω αλλα αυτο ειναι το οπλο της. Αλοιμονο αν μαθητες του 20 χρειαζονται φροντηστηρια...

Εμενα παντως οι γονεις μου ποτε δεν με πιεασαν για βαθμους. Ακομα και τον αδελφο μου το στουρναρη δεν τον πιεσα. Ελεγαν οτι ειναι επιλγη μας, η ζωη μας..αμα θελλουμε να δουλευουμε σαν και αυτους μη σωσουμε και διαβασουμε..αν θελουμ εκατι καλυτερο ειναι πντα στο χερι μας.

και εγω για τι παιδι μου δεν με ενδιαφερει να ειναι καλο ςμαθητης. Με ενδιαφερε να παιρνει γνωσεις- οχι απαραιτητα σχολικες.

Αν λεμε τωρα θελει να γινει σεφ...δεν θα τον κανω πυρινικο φυσικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον για να μην περιαυτολογω...ενα εχω να πω...νιωθω οτι αυτο το θεμα ανοιξε ειδικα για την περιπτωση μου!Την φετινη χρονια εχω σηκωσει τα χερια ψηλα!Ποσο κακια να γινω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...