Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ??? AΠΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ Η ΔΥΟ???


Recommended Posts

Εδω η δικια μου που σιγα τι τρωει κ βρωμαει σαν ασβος!!!!! :laugh:

Η Καλυτερη ατακα ever που εχω ακουσει σε σκατοκουβεντα !!!!

Παρε ενα καρμακι γιατι με εκανε ςκαι ξεραθηκα στα γελια!!!!

Αμα βρομανε οι ασβοι σαν τα κακα του Χριστοφορου....δεν επορω που τον απεφευγε η γατα!!!!!

Νατασα θα συμφωνησω...επανεφερε πλιζ το θεμα..γιατι τις προαλες εψαχνα και ατοιμαζομουν να βαλλω εγω θεμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aχ καλες μου φιλενάδες,

σας ευχαριστώ!!!!!

Στις 15:17 ο σποράκος μου

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ!!!!!!!!!!

Δεν ...ζορίστηκε ιδιαίτερα

κ (θαύμα!) δεν μυρισαν ιδιαίτερα!!!!!!!

Το παλιομήλο....

Τώρα να του το συνεχίσω σε μικρότερη ποσότητα

ε;;;; Ουφ! 2-3-4-5 φορές / ημέρα κάναμε

κ τώρα;;;; Καημένο μωράκι μου!

Παρήγορο που μου είπατε πως είναι σύνηθες....

Lovie κ εγώ θα τοχρειαστω το θεματάκι σου!

Εleni k Cesilia ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Αnastacia τσάκω ένα φιλί για τον ασβό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και εχετε σκ....κουβεντα να σας πω τον πονο μου. Η μικρη μου η οποια θηλαζει αποκλειστικα μεχρι πριν απο ενα μηνα εκανε κακα της συνεχεια καθε μερα και μπορει και 3 και4 φορες την ημερα. Τον τελευταιο μηνα κανει μ ια φορα την ημερα ή μια μερα ναι και μια οχι. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι για πρωτη φορα εχει να κανει κακα απο την Κυριακη το μεσημερι. Τι να κανω;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιποτα απολυτως!!!

Απο την στιγμη που το μωρο δεν δειχνει να ζοριζετε να μην το πειραξεις αφου θηλαζει αποκλειστικα.

Μονο αν το μωρο ειναι ανισυχο η βλεπεις οτι ποναει και ζορηζετε μονο και μονο τοτε θα παρεις ενα μικροκλισμα γλυκερινης βρεφηκο και θα της κανεις.

Σε μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα σημβαινει αυτο..αν σε παρηγορει το ειχαμε και εμεις..καπου στην ηληκια σας δεν ειναι τιποτα...θα τα κανει μετα ολα μαζι και θα επανελθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

didima έγραψε:

Μιας και εχετε σκ....κουβεντα να σας πω τον πονο μου. Η μικρη μου η οποια θηλαζει αποκλειστικα μεχρι πριν απο ενα μηνα εκανε κακα της συνεχεια καθε μερα και μπορει και 3 και4 φορες την ημερα. Τον τελευταιο μηνα κανει μ ια φορα την ημερα ή μια μερα ναι και μια οχι. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι για πρωτη φορα εχει να κανει κακα απο την Κυριακη το μεσημερι. Τι να κανω;;;;;

συμπληρωνω σε αυτα που εγραψε η σεσιλια οτι μωρο που θηλαζει μπορει να κανει 1φορα στις 7 μερες ή 7 φορες τη 1 μερα!!! ;)

Μαρακι η μοσχομυριστη ασβουλα σας επιστρεφει το φιλακι!~!!

Χρυσα :kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι ευτυχώς όταν είναι ξύπνια κοιτάει έντονα ότι κάνει μουσική και κουνιέται επίσης τεντώνεται αρκετά συχνά, διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ενεργητική απλώς δεν παραπονιέται και δεν κλέει εύκολα ευτυχώς για την ώρα. Κοιμάται πάντως τούλάχιστον 17 ώρες το 24ωρο. Τελευταία παρατήρησα ότι αν κάτσει παραπάνω απο 30 λεπτά στα στήθη μετά βγάζει γουλιές που εκσφενδονίζονται μακριά μπορεί και 3 φορές μετά το γεύμα.

Επίσης δεν ρεύεται καθόλου μα καθόλου εύκολα προσπαθώ με όλες τις τεχνικές που μου έδειξαν να την ρέψω αλλα τίποτα μέχρι και ιατρική εγκυκλοπαίδια διαβάζω για το ρέψιμο, η μικρή όμως ρεύεται 4 σρις 10 φορές. Μετα κι εγώ την αφήνω στο πλάι ακόμη και όταν δεν έχει ρευτεί και όλα καλά πιστεύω ή όχι, αλλα και πόσο να περιμένω ο άνθρωπος να ρευτεί; 30λεπτά- 40λεπτα; τίοτα αυτή δεν ρεύεται,

Αυτά φιλάκια πολλα και πάλι ευχαριστώ.

ΥΓ ΣΗΜΕΡΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ 1,30 - 2 Ώρες απο το πρωί μόνο τώρα έκλεισε 3ωρο νηστική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip έγραψε:

Foulinaki μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι ευτυχώς όταν είναι ξύπνια κοιτάει έντονα ότι κάνει μουσική και κουνιέται επίσης τεντώνεται αρκετά συχνά, διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ενεργητική απλώς δεν παραπονιέται και δεν κλέει εύκολα ευτυχώς για την ώρα. Κοιμάται πάντως τούλάχιστον 17 ώρες το 24ωρο. Τελευταία παρατήρησα ότι αν κάτσει παραπάνω απο 30 λεπτά στα στήθη μετά βγάζει γουλιές που εκσφενδονίζονται μακριά μπορεί και 3 φορές μετά το γεύμα.

Επίσης δεν ρεύεται καθόλου μα καθόλου εύκολα προσπαθώ με όλες τις τεχνικές που μου έδειξαν να την ρέψω αλλα τίποτα μέχρι και ιατρική εγκυκλοπαίδια διαβάζω για το ρέψιμο, η μικρή όμως ρεύεται 4 σρις 10 φορές. Μετα κι εγώ την αφήνω στο πλάι ακόμη και όταν δεν έχει ρευτεί και όλα καλά πιστεύω ή όχι, αλλα και πόσο να περιμένω ο άνθρωπος να ρευτεί; 30λεπτά- 40λεπτα; τίοτα αυτή δεν ρεύεται,

Αυτά φιλάκια πολλα και πάλι ευχαριστώ.

ΥΓ ΣΗΜΕΡΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ 1,30 - 2 Ώρες απο το πρωί μόνο τώρα έκλεισε 3ωρο νηστική.

Κοριτσαραμου

σα ναακουω εμενα πριν απο 7 μηνες περιπου

ετσι ακριβως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατησε ακτι η μικρη μου και δημοσιευτηκε το μηνυμα προτυ το ολοκληρωσω

παντως λαμπρινακι μου

ετσι ακριβως εκανε και το κοριτσακι μου

δε ρευοταν με τιποτα

και εκανε σχεδον σε καθε γευμα

εμετο.

Τι κλαμμα ειχα ριξει δεν φανταζεσαι

ημουν συνεχεια με μια σφουγγαριστρα παραμασχαλα

μπροστα εγω με τη μικρη στον ωμο

και πισω ο ανδρας μου με τη σφουγγαριστρα.

μη σε πτοει καθολου

αν βαζει βαρος και βρεχει

πανες ολα ειναι καλα

προφανως τα μωρακια μας

ειναι λαιμαργα και ρουφανα πολυ δυνατα

και επιδη ο σφικτηρας του στομαχιου τους ακομη ειναι πολυ χαλαρος με το που προσπαθουν να ρευτουν

βγαινει το γαλα.

μη στεναχωριεσαι ομως

γιατι αυτα οαταν πεινασουν το ξαναζητανε

και οσο και αν βγαλουν

παλι παντα κατι μενει.

για το ρεψιμο προσπαθησε το οσο μπορεις

εγω περιμεν α ορθια εως 20 λεπτα

και τη χτυπουσα ελαφρα

στη πλατουλα..

αν δεν ρευοταν στα 20μ λεπτα την αφηνα

μη στεναχωριεσαι

αν ζοριστουν αυτα βγαζουν και τα ακους αμεσως

εχετη στο πλαι αλλα και να γυρισει ανασκελα μη σε στεναχωρει.

αυτα εχουν το ενστικτο και γυρνανε λιγο το κεφλακι τους

αυτο που εκανα επισης εγω ηταν να σηκωσω το στρωματακι απο το λικνο της με μια κουβερτουλα σε 40 μοιρες κλιση

καθαρα. Μου ειπαν οτι βοηθαει

Ακομη και τωρα ετσι το εχω.

αυτα φιλακια και μη στεναχωριεσαι...

συνεχισε το θηλασμο με ηρεμια και ευτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!

Ax foulinaki μου σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη με καταλαβαίνεις αφου πέρασες τα ίδια. Εμείς χθες το βράδυ είχαμε λίγο ανήσυχο ύπνο και στις 8 το πρωί φάγαμε 10λεπτάκια απο το ένα στήθος και κοιμηθηκε αμέσως εως τις 12 απορώ πως κρατιέται με 10λεπτά θηλασμό 4 ώρες χωρίς φαί, μήπως πεινάει αλλα προτιμάει τον ύπνο; σήμερα πάντως έτρωγε πάλι κάθε 3ωρο και μόνο για 10 λεπτάκια και εβγαζε και γουλίτσες. λες να μου φύγει το γάλα αν η μικρή τραβάει μόνο για 10λεπτα; ή λέω κουταμάρες; το στήθος μου πάντως είναι λίγο πρησμένο απ το γάλα. να βγάλω με το θήλαστρο λιγο; Τα φώτα σας φίλες μου!!!!

φιλάκια πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή αν το μωρο βρεχει 8 πανες την ημερα και κανει 3 φορες κακα τοτε το αφηνεις να κοιμαται οσο θελει . Αν οχι , τοτε το ξυπνας . Θηλαστρο να μην χρησιμοποιήσεις , για να ηρμησεις μπορεις να βγαλεις λιγο με το χερι .

Αλλαξε τικεράκι να βλεπουμε ποσο είστε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Lala σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλές σου. Ευτυχώς η μικρούλα μου βρέχει αρκετές πάνες νομίζω 8 και κακάκια κάνει 4 φορές τουλάχιστον το βάρος είναι οκ αρα να μην ανησυχώ. Βέβαια σήμερα κοιμάται όλη μέρα και θα ξενυχτήσουμε το βράδυ μας βλέπω να μην κοιμόμαστε. Και δεν ξέρω τρόπο να την ξυπνάω την πλένω στα γεννητικά όργανα και ξυπνάει αλλα αμέσως ξανακοιμάται, ξυπνάει μόνο όταν πεινάει κάθεται 20 λεπτάκια και αντε πάλι ύπνο. ευτυχώς νομίζω ότι τώρα ξύπνησε πάω να την κρατήσω λίγο ξυπνια ακόμη.

Φιλάκια πολλα.

Ελπίζω να άλλαξε το τικεράκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινακι

τι κανετε?

λοιπον οσο αφορα το 10 λεπτο μην αγχωνεσια επισης

και μεν ατοσο ετρωγε..

μην αγχωνεσαι γιατι σου ειπα το μωρακι σου

προφανως τρωει αρπακτικα και η ποσοτητα ειναι πολυ πιο μεγαλη απο ενα μωρακι που τρωει μιση ωρα.

Θα δεις και μεν αετσι εκανε..τα μωρακια μας

μοιαζουν παραπολυ!!

Θα δει οτι ξαφνικα θ α αλλξει και ωραρια

και τον τροπο που τρωει.

εμενα βεβαια ετρωγε πολυ συχνα αλλα ολα εινα ισχετικα!!

εσυ παρακολουθα τις πανες που πανε πολυ καλα απο τι βλεπω και μη σε νοιζει τιποτα αλλο!!

προσπαθησε να τηρεις μια σταθερη ρουτινα υπνου.

οταν ερχεται η ωρα του βραδυνου αποτις 7-9 να το χεις κανει μπανιο

μετα σε ενα ελαφαρα φωτιζωμενο δωματιο

με απαλη μουσικη το ταιζεις και το κοιμηζεις

ακομη και αν δνε κοιμαται μη το βγαζεις απο κει

Αν κλαψει πηγαινε και μεινε εσυ κοντα του.

οταν ειναι να το αλλαξεις μην ανοιγεις φωτα.

εχε εν αμικρο φωτακι ισα για να βλεπεις εσυ.

την ημερα ανοιγεις κουρτινες να μπαινει φως και προσαπθεις να το καρατας ξυπνιο χωρις να το εκνευριζεις.

θα εχεις ηχους οπως ραδιο ή τηλεοραση και θα αποφευγεις την ησυχια!

αν κοιμαται την ωρα που το ταιζεις

προσπαθησε ετσι οπως λες ν ατο ξυπνας

βρεχε του τα χερακια

τσμπα οτυ ελαφρα το μαγουλακι και τα πατουσακια

βρεχε το με λιγο νερακι στα χερακια κτλπ...

αν δεν ξυπναει μην σε αγχωνει ..οταν θ απεινα σει θα ξυπνησει!!!

σιγα σιγα θ αστρωσει το ωραριο του

μην αγχωνεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με το foulinaki και εγω οσο την θηλασα 10 λεπτα μου ετρωγε και πειναγε ανα τρεις ωρες, ειναι στο καθε μωρακι ποσο τρωει μην ανχωνεσαι αφου το βαρος και το βρεξιμο της πανας ειναι καλα! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Marianda & Foulinaki ευχαριστώ και πάλι.

Έχετε δίκιο η μικρή άρχισε να στρώνει πλέον τρώει κάθε 2,30 -3 ώρες και κρατάει το στήθος απο 10' έως 20', όλα λειτουργούν ρολόι δόξα το θεό.

Σήμερα είμαστε 30 ημερών θα πάρω τούρτα για τον 1ο μήνα της μπεμπούλας μας. Αχ έχω τρελαθεί απο τη χαρά μου που είμαι μάνα.

Φιλιά σε όλες!!!

Ζω τις ωραιότερες στιγμές της ζωής μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαίρεσαι τη μικρούλα σου!

Χαίρομαι που πάνε όλα καλά. Να δεις πως είναι ακόμα πιο ωραία καθώς θα μεγαλώνει και θα σε κοιτάζει όσο θηλάζεικαι συ θα είσαι πιο άνετη με την όλη διαδικασία. Τέλειο συναίσθημα.

Να είστε καλά μαμά και κόρη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...