Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ??? AΠΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ Η ΔΥΟ???


Recommended Posts

Ελενη η μικρη σου οταν γεννηθηκε ήταν μεταξυ της 15ης και της 3ης καμπυλης . Αυτο το ρυθμο ακολουθει ακομα και τωρα !

Απο τη στιγμη που βαζει βαρος ,υψος και μεγαλωνει η περιμετρος κεφαλης , τοτε ειναι ολα μια χαρα . Μερικα μωρα θα γινουν μοντελάκια :)

Καλα και με τη μανικα να της ριξεις φαγητο αυτη δεν προκειτε να παχύνει κρατάει σιλουέτα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι και αλλιως δεν δειχνει ιδιετερη προτιμηση στα αλεσμενα φαγητα πλυν της φρουτοκρεμας δειχνει μια εντονη περιεργεια για τα δικα μας ομως και ελπιζω να τρωει τουλαχιστον κατι μετα τον χρονο που θα ξεκινησουμε και της στερρες τροφες και θα τρωμε ολοι μαζι

αλλα για να πω την αμαρτια μου οταν τρωω μπανανα της δινω και μασουλαει μικρα κομματακια και δειχνει ιδιετερο ενθουσιασμο!!!!!

παντως απογοητευομαι ωρες ωρες γιατι εκτος απο το ελαχιστο φαγητο θελει να στριφογυριζει ολη την και σκεφτομαι αν σε λιγο που θα περπαταει τρεχει ολη την ωρα απο εδω και εκει μεσα στο σπιτι και δεν εχει και σταματημω ποσο θα μεινει αυτο το παιδακι θα τρωει παραπανω η θα την κυνηγαω απο πισω με ενα κουταλακι να φαει ?????? :blink::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

κοριτσακια μου!!!

Ελενακι ειδες που σου λεμε

το λεει και η λαλα..

μην ανησυχεις...

κρατει στυλ και σιλουετα!!

ειναι τελεια!!

Εχουμε αλλαξει λιγο το θεμα (τι λιγο)

του ποστ αλλα αφου σας βρισκω εδω..θα σας ςκμςταλευτω και παλι!

εχθες εκανε τα εξης θηλασε

μετα δυο ωρες απο το γευμα

ξανα στις 8

και μετα ξυπνησε στις 9 δεννννν

ξανακοιμηθηκε εως τις 12

που τηθηλασα .

και ξερετε τι ωρα ξυπνησε?????????????

7.30 το πρωι..

φυσιολογικα τη πηρα στην αγκλια μου

εκανε πως πεινουσε της δινω να φαει και..τρωει 2''

το φτυνει ξανα 2'' το φτυνει

και αφου το εκανε αυτο αλλες δυο φορες ..

το παρατησε και αρχισε να βγαζει...

ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ρε κοριτσια..

ειναι δυνατον??

τοσες ωρες?

δεν πειναει?

ολο κουλα μου κανει..σορυ σας πρηζω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φουλινακι την νυχτα σε αυτην την ηληκια συνηθως δεν πεινανε. Θελλουν αγκαλιτσα και μυρωδια. Εφοδον παει καλα απο βαρος να μην σε ανισυχει.

Εμεις αμαν κανουμε να κοιμηθει τοσες ωρες.

Ελενη μην ανισυχεις...ειναι μια χαρα η μικρη σου. Εμενα τωρα και τωρα αρχησε να τρωει πχ τα 200 γραμμαρια φαγητου. Απο φρουτα ακομα τρωει μια μικρη μπανανα μισο μηλο μισο αχλαδη και μια φετα ακτινιδιο. Και ειανι απιστευτα χοντρουλης. Οποτε μην ανισυχεις το φαγητο που της χρειαζετε το τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω που με με καθυσηχαζετε !!!!!!

παντως εμενα ζητημα να τρωει στις πολυ καλες μερες 100 ml κρεμα και φρουτοκρεμα για φαγητο το πολυ 40 ml :side:

μπορει να ειναι μια φαση που περναει τωρα μην ανυσηχεις σε 2-3 βδομαδες το πολυ θα επιστρεψει στο καθημερινο της προγραμμα οποτε απολαυσε το τωρα τον υπνο ειδικα που μπορεις!!!!

και η μικρη μου στην ηλικια σου περασε την ακριβως αντιθετη φαση

εκει που εμενα ξυπναει μια η καμοια φορα μεχρι της 7 για να φαει λιγο και να ξανακοιμηθει ειχαμε ξυπνημα 4-5 φορες μεσα στην νυκτα και κατα περιοδους μου θηλαζε καθε 2 η 3 ωρες αυτο ευτηχως δεν κραταει για πολυ μια 2 βδομαδες μονο αλλα εχω και εγω ενα τρελο αγχος στο θεμα του φαγητου της τρωει που τρωει λιγο σε τετοιες φασεις ειμαι με το μαλλι καγκελο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα φαει περιμενε..και εγω ετσι ελεγα..δεν τρωει δεν τρωει..μετα η Λαλα με καθησυχασε. Οσο θελει θα φαει, τα μωρα μας ξερουν καλυτερα.

Απλα απο καιρο εισ καιρο αλλαζε τα λαχανικα στο φαγακη.

Εγω παρατηρησα πως τωρα που εχει μια σχετικη ποικιλια τρωει καλυτερα.

Επισης οταν αρχησα αντι να τα κανω νεροβραστα να του κανω τα λαχανικα στον ατμο η ψυητα στον φουρνο αρχησε να τα τρωει καλυτερα. Μετα στο μπλεντερ τα ανακατευα με το βρασμενο κρεατακι και ζουμακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξερω οτι ειανο καλο να κοιμαται τη νυχτα..απλα

με παραξενευει που

ενω δεν ξυπνησε καθολου να φαει το κακομοιρο..κατεληξε να θηλασει τωρα στις 10.00!

εννοειται οτι δεν τηνν προλαβα για φρουτο!

κοιμηθηκε στην αγκαλια μου!

τωρα θα τη θηλασω προ φαγητου

και θα δω πως θα αντιδρασει με το μεσημεριανο της

και γω τα λαχανικα της τα κανω στον ατμο

και τρελλενεται..τηε αρεσει παραπολυ

αν δεν τη σταματησω εγω ..δε σταματει.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης αν δεν τρονε φρουτα μπορειτε να τους τα δινετε υπο μορφης χυμου.

Ενα διαστημα που δεν ετρογε καθολου φρουτα τα εβαζα καθαρησμενα στον αποχυμοτη, εβαζα και ενα καροτο μεσα και τα επινε, μπανανα αχλαδι μηλο καροτο, οτι περισσευε το επινα εγω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααα, εδώ είσαστε;!; Σας τσακωσα!

Καλημέρα......

Μιας κ λέτε για φαγητά, πείτε μου κ εμένα κάτι...

(Foulinaki για την μπουμπού σου

σου απάντησα κ στις Αυγουστιάτικες)

Το βρεφάκι μου είναι 6,5 μηνών

κ θηλάζει... Ξεκίνησε φρούτα πριν 10 μέρες

κ τρώει 150-200ml κάθε πρωί (πολύ λαίμαργο!)

κ ένα ολόκληρο μεμέ μετά!

Ποτε να του ξεκινήσω τα λαχανικά (που προφανώς

θα τα καταβροχθίζει κ αυτά!) ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα

με τον θηλασμό;

Η παιδίατρος λέει ως τον χρόνο να έχει αντικαταστασήσει

3 γεύματα.... Τι λέτε εσείς;;;;

Κάθε μία με τον πόνο της! Αλλα γιατί δεν τρώνε,

κ άλλα γιατί παρατρώνε..... ουφ!

Cesilia, έχει διαφορά αν τα λαχανικά είναι βρασμένα

ή στον ατμό;

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρι μαρι...δεν ξερω αν εχει διαφορα, καθε μωρο ειναι διαφορετικο, απλα το δικο μου τρωει καλητερα τα ψητα και στον ατμο.

Λαχανικα λογικα και σηγα σηγα μπορειε τα ξεκινησεις. Ξεκινα με πατατα καροτο μετα σηγα σηγα βαλε και αλλα οπως κολοκυθακι μπροκολο, σελινο, κλπ κλπ.

Κοιτα εμενα ακομα τρωει κανονικα 2 γευματα. Που και που και συνηθως αμα αργησω στην δουλεια η εχω ψωνια η αλλες δουλιες τρωει κανενα φαγοπυρο, βρομη, κολοκυθογλυκοπατατα γιαουρτακι, οχι μεγαλες ποσοτητες αλλα ξεγελιεται. Το τελευταιο του ειναι κατσικισιο γιαουρτακι παγομενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μην ξεκινας ολο μαζι, δυο τρεις κουταλιες στην αρχη και μετα σηγα σηγα μεχρι να το φαει..και μετα σηγα σηγα κρεατακι κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν.......

Ελένη προφανώς η μικρή σου θέλει να γίνει μοντελάκι. Εφόσον έχει διπλασιάσει ήδη το βάρος γέννησης δεν πρέπει να ανησυχείς. Η Ειρήνη μου έχει περίπου τους ίδιους ρυθμόυς ανάπτυξης με το κοριτσάκι σου.

Γεννήθηκε 2890 στους 6 μήνες ήταν 6350 και στο χρόνο πάνω ήταν περίπου 8 κιλα. Φαντάσου οτι έκανε 2 γέυματα τη μέρα και όλα τα άλλα θηλασμοί. Το μεσημεριανό της ήταν μια πολύ ικανοποιητική μερίδα και τα φρούτα έτσι κ'έτσι. Έπειδή και γω προβληματίστηκα πολύ με το βάρος της τελικά εφόσον το παιδί μου έχει τη σωστή κλινική εικόνα, είναι φυσιολογικότατο και είναι πολύ μπροστά σε άλλα επίπεδα σταμάτησα να το σκέφτομαι και αντιλαμβάνομαι πλέον πως αυτόι είναι οι ρυθμοί της. Εξάλλου μετά τους 6 μήνες και κυρίως στα θηλάζοντα βρέφη μας ενδιαφέρει περισσότερο η ψυχοκινητική τους ανάπτυξη παρά η σωματική.

MarimariΤα λαχανικά μπορείς σίγουρα να τα εντάξεις από τώρα στο πρόγραμμα του σποράκου. Με 2 γεύματα τη μέρα τα μωρά είναι σίγουρα καλυμμένα μεχρι το χρόνο εκτός και άν σου δείξουν σημάδια πείνας. Πόσους θηλασμούς κάνετε το 24ωρό;

Αν θηλάζεις πάντα πριν τις στέρεες δε θα έχεις πρόβλημα και θα δώσεις την ευκαιρία στον μικρούλ να αποφασίσει από μόνος του τί του αρέσει.

Εγώ μέχρι πριν 2 εβδομάδες έδινα 2 γεύματα στέρεες 12-1 λαχανικά και 6-7 τα φρούτα. Όλα τα υπόλοιπα ήταν θηλασμοί.

Επίσης τα λαχανικά στον ατμό έχουν εντελώς διαφορετική και πιο γεμάτη γεύση από τα βρασμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki έχεις δίκιο η μικρή μου δεν μπορεί πάντα να κρατηθεί πάνω απο 3 ώρες χθές το βράδυ θήλαζε κάθε 2-2,3 ώρες.

anastasia καλά κατάλαβες ο γιατρός εννοούσε όχι πάνω απο 3,30 ώρες.

Επίσης ηθελα να ρωτήσω τώρα είμαστε 20 ημερών ακριβώς το βράδυ εάν δεν ξυπνήσει στις 3΄,30 ώρες την ξυπνάω εγώ; η περιμένω να ξυπνήσει μόνη της σήμερα το πρωί εκανε 4 ώρες να ξυπνήσει και ανησυχώ μήπως πεινάω αλλα βάζει τον ύπνο προταιρεότητα. Σήμερα πάντως ενώ κοιμήθηκε καλά το βράδυ εξακολουθεί να τρώει και να κοιμάται και όλη την μέρα, ε΄λπίζω να είναι φυσιολογικό μερικές μέρες να κοιμούνται περισσότερο.

Διαβάζω και τα υπόλοιπα νέα της παρέα και απο ότι κατάλαβα πάντα υπάρχει μια ανησυχία ακόμη κι όταν ξεκίνάει να τρώει στερεες τροφές το παιδί. Αλλα είμαι τόσο ευτυχισμένη που επιτέλους έκανα παιδί που είμαι αποφασισμένη να προσπαθήσω για το καλήτερο και ο θηλασμός είναι τελικά το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε στο παιδί μας.

Φιλάκια σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινακι

εγω οταν γεννηθηκε και ηταν

20ν ημερων επειδη κιολας ηταν και καλοκαιρι

μου χε πει η γιατρος να την ξυπναω στις 4 ωρες αν δεν ξυπνουσε

..αλλα η δικη μου ετρωγε αν α μια μιαμισυ ωρα οποτε...

δεν χρειαστηκε να κανω κατι.

ο υπνος δεν ειναι κακος

οταν το μωρακι ειναι ξυπνιο ειναι οκ?

ειναι ενεργητικο?

κουνιεται?αντιδραει?

αν ναι μην ανυσηχεις..

αν παλι οτασν ειναι ξυπνιο το βλεπεις πολυ νωχελικο

κανε εν ατηλεφωνο στο γιατρο

και περιγραψετου.

ποσο κοιμαται και τι κανει οταν ειναι ξυπνιο.

μερικα μωρακια κοιμουνται και 21 ωρε το 24ωρο.

οποτε μην ανυσηχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie μου σε ευχαριστώ πολύ!

Αν εξαιρέσεις το 10ωρο που κοιμάται την νύχτα

τις υπόλοιπες 16 ώρες θηλάζει ασταμααατητα!

Μπορεί κ ανα μια ώρα (αν είναι στα ...κέφια του!)

αλλιώς κάνει κ 3ωρα όταν είμαστε βόλτα κ ξεχνιέται....

Θα του ξεκινήσω φαγητό, δίκιο έχετε...

Κ η γιατρός το ίδιο είπε!

Λαχανικά σιγά σιγά (όπως μου είπε κ η Cesilia, ευχαριστώ!)

κ θα του προσθέσω κ κρέας εργοτερα...

Τι εννοείς ομως σημάδια πείνας;

Πάντα πεινασμενο είναι το μωρό μου

(τρώει εμένα, το μπωλάκι των φρούτων, τα παιχνίδια του....)

υγ: μια ώρα το γράφω αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lamprini

να προσθέσω σε όσα σου είπε το Foulinaki

πως εμένα η γιατρός μου «επέτρεπε» να τον ξυπνάω

την νύχτα,

στο 6ωρο ,μέχρι να σαραντησει, για να φάει

κ έπειτα στο 8ωρο....

Είχαμε όμως πολλά υπόλοιπα γεύματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριμαρι...τα λαχανικα καθε νεο λαχανικο θα τ βαζεις ανα τρεις η τεσσερεςι ημερες η ακομα καλητερα ανα βδομαδα..για να δεις αντιδρασεις. Πατατα καροτο ειναι τα ασφαλη, μετα σηγα σηγα ολα τα υπολοιπα..παντζαρη στη αρχη μη βαλεις δεν αρεσει σε ολα τα μωρα..εμενα παλη μια χαρα το τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατάτα καρότο κολοκυθι κ σελινο

είναι τα λαχανικά που μου είπε η παιδίατρος

να βάζω για αρχή....

Θα τα ξεκινήσω κ θα σου πω! Ευχαριστώ....

Φρούτα, εκτός από μήλο αχλαδι μπανάνα που τρώει

κ σταγόνες πορτοκάλι που θα προσθέσω σε λίγο,

τι άλλο μπορώ να βάζω;

Κ μία ακόμα ερώτηση (συγνώμη!):

10 μέρες έχει ξεκινήσει φρούτα, τρώει όλο το πιατάκι

κ θηλάζει κιόλας, και έχει να ενεργηθει 2 μέρες! Τι κάνω

που ανησυχώ;;;

Πάντα είχε κενωσεις 2-3 φορές/ημέρα

κ τώρα;;; Αυριο παει 3ό 24ωρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δοκιμασεις να βαζεις λιγοτερη μπανανα και μηλο??????αυτο μου ειπε προχθες η παιδιατρος γιατι εχουμε προβλημα με τα κακακια ειναι πολυ σκληρα και οποτε κανει κλαιει :(

και να βαζω περισοτερο κολοκυθακι και λιγοτερη πατατα στην σουπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία συνήθως με την εισαγωγή των στερεών τροφώ εμφανίζουν μια δυσκοιλιότητα. Μπορείς να βοηθήσεις τον σποράκο περιορίζοντας λίγο την μπανάνα και το μήλο.

Στα λαχανικά μπορείς να ρίχνεις 4-5 μπάμιες και γίνονται θάυματα!!!!

Όταν τα κάνει πάντως να είσαι σίγουρη πως θα τα μυρίσει μέχρι και η τσαχπίνα εδώ πάνω!!!!!

Προετοιμάσου..........

:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως ειπε και η Lovie με την αρχη των στερεων αρχηζει και η δισκοιλιοτητα.

Μην τον αρχησεια κατευθευιαν στα υποθετα, περιμενε λιγο, μειωσε την μπανανα οπως σου ειπαν τα κοριτσια, αυξησε κολοκυθακι, βελε και λιγο μπροκολο μεσα- μια δυο φουντητσες και δινε πολλα υγρα, νερακι κλπ, και θηλαζε θηλαζε θηλαζε~!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιιιιιιιιιι!!!

Ο σπορακος εχει..."ζορια"????

Απαπαααα!!!

Και οοοταν τα κανει θα τα μυρισουμε μεχρι εδω? :P :laugh:

Χωρις πλακα....πως αλλαζει ετσι η μοσχομυρωδια τους και γινεται....μοσχομπλιαχμπλιαχ?????? :laugh:

Εδω η δικια μου που σιγα τι τρωει κ βρωμαει σαν ασβος!!!!! :laugh:

Νατασακι...Μπορεις να επαναφερεις εκεινο το τελειο θεματακι σου για τις διαφορες συνταγες-προτασεις για τα βρεφογευματακια???(ευχαριστω καληηηηη φιλη!!! :laugh: :kiss: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...