Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ??? AΠΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ Η ΔΥΟ???


Recommended Posts

Καμμία σχέση γιατί τα συσχετίζεις?? είναι δυο διαφορετικά θεματα! Το ένα αφορά στο ωράριο του θηλασμου από την θηλαζουσα μητέρα, και το άλλο στο ότι η Ελληνίδα μαμά δεν στηρίζεται από τους νόμους αυτου του κράτους περι μητρότητας και αφου πρέπει να γυρίσει τόσο νωρίς στη δουλεια πως να θηλάσει?? Είναι ένας από τους λόγους που δε θηλάζουν οι Ελληνίδες. Μάλλον μπερδευτηκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλιστα ...

Σαφως και το κράτος παιζει πολυ σπουδαιο ρολο και δυστυχως η Ελλάδα δεν ειναι απο τα κρατη που προωθουν , υποστηριζουν και βοηθουν τον θηλασμο και την νεα μητέρα γενικότερα ειτε θηλαζει ειτε μη .

Το κακο ομως επαναλαμβάνω αρχιζει απο τα μαευτηρια και τους επαγγελματιες υγειας . Στην Ελλάδα το 95% των μητέρων δηλώνουν πως θέλουν να θηλάσουν αλλα αφηνοντας το μαευτηριο θηλαζει μονο το 16% εξ αυτων για ενα εξάμηνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια ταιμ αουτ!

Ερωτηση ..

η λαλα με ξερει την εχω συμβουλευτει απειρες φορες..και με εχι βοηθησει πολυ!!! :kiss:

η μικρη μου θηλαζε αποκλειστικα εως και τον 6ο μηνα

...εχω 3 βδομαδες που ενταχθησαν στην διατροφη της (σταδιακα)

τα φρουτα και η λαχανοσουπα!

Η μικρη μου εώς εως οτου να ξεμηνησουν τα φρουτα

εκανε 5 θηλασμους συνολικα,και σπανια τα ξεπερνουσε

φτανοντας τα 6-7.

Τωρα,και παλι λεγωντας σταδιακα..εφτασε να κανει

1ο θηλ. γυρω στις 5 το πρωι

σπανια (ισως αν τον θηλασμο τον κανει 4 και οχι 5 το πρωι)μπορει ν ακανει εναν πολυ συντομο (5λεπτο το πολυ) γυρω στις 9 το πρωι.

μετα εχουμε γυρω στις 10 το φρουτο (μεχρι εκεινη την ωρα ουτε να το φτυσει το θηλασμο...)

μετα 13.00-14.00 τρωει το φαγακι

και 17.00-18.00 πινει κανα 5λεπτο παλι (οχι δηλαδη οπως παλια που εκανε 15 λεπτα +

και ο τελαιταιος της μερας μετα το μπανιο της και πριν τον βραδυνο υπνο. 20.00-21.00!

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ...ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΩΡΑ!

Το στηθος μου γινεται σαν μπαλονι και ειναι εοιμο να σκασει!(κινδυνευω?)

επεδη θηλαζω στηθος και γευμα το ενα γινεται μπαντα σα μπαλονι.(κανω κατι λαθος?)

επειδη μειωθηκαν τοσο οι θηλασμοι κινδυνεευει να κοπει το γαλα?

με το ζορυ παντως να τη θηλασω δεν γινεται..μπορει να αρπαζει το στηθος να της το δινω οταν δε το ζηταει αλλα μετα ξερναει και δεν θελω να την ανακατευω.

τι να κανω?

σορυ για το μεγαλο ποστ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμμμμ.....

Foulinaki τρώει ικανοποιητικές ποσότητες στερεών τροφών;

Μου θυμίζει λίγο τα δικά μου μόνο που εμείς κάναμε προ στερεών 8 θηλασμούς το 24ωρο ενώ μετά 6-7.

Αυτό που έκανα ήταν να προσφέρω πάντα στήθος πριν το φαγητό και δεν εισήγαγα 3ο γέυμα πριν κλείσει χρόνο η μικρή μου.

Από κιλά πως τα πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki γενικα δεν υπάρχει προβλημα , το μωρο σου μπορει σε λιγα γευματα και με μικρη διαρκεια θηλασμου , να παρει την απαραιτητη ποσοτητα σε γαλα .

Απο οτι καταλαβα κοιμαται ολη νυχτα ?

Αν τεθει θεμα παραγωγής ή περασει καποιο αλμα θα φροντισει μονη της να ρυθμισει ξανα την παραγωγή .

Το μονο που θα εκανα διαφορετικά ειναι να προσφέρω στηθος ενδιαμεσα φρουτων και φαγητου. Επισης δεδομενης της αλλεργιας σας , καλο θα ηταν να επιμείνεις λιγο με τον θηλασμο παρα με το φαγητο .

Οταν λες οτι πινει αλλα τα βγαζει ? Της προσφερεις μετα το φαγητο ?

Το στηθος θα πρεπε να χει ρυθμιστει . Βγαζεις λιγο με το χερι ίσα να μην δυσφορεις και δεν κανεις τιποτα αλλο θα ρυθμιστει μονη της η παραγωγή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου πιστευω οτι σε αυτο το θεμα εισαι λαθος.

Στην συντρηπτικη πλειοψηφια μια μητερα που σταματαει τον θηλασμο λογω δουλειας..και οχι μονο..το κανει απο επιλογη της..και αυτο επετρεψε μου να το ξερω καλητερα γιατι ολες μου οι φιλες και ολες μου οι ξεςδελφες εχουν παιδια και σχεδον καμια δεν θηλασε πανω απο 2-3 μηνες. Οσες ηθελαν πραγματικα να θηλασουν το εκαναν χωρις φανφαρες και παρατραγουδα. οσες δεν ηθελαν, απλα σταματησαν...δεν ειναι προβλημα αυτο. Οσες δεν θηλαζουν, ειτε δεν εχουν ενημερωθει σωστα, ειτε δεν θελλουν να θηλασουν, αυτο ειναι το συμεπρασμα στο οποιο κατεληξα απο την εμειρια μου με συναναστροφη μητερων.

Δεν ειναι κατακρητεο, και αυτες οι μανουλες φροντιζοπυν τα παιδια τους και μαλιστα πολυ καλα. Κανουν το καλυτερο γι'αυτα, και αυτα τα παιδακια θα μεγαλωσουν μια χαρα γερα και δυνατα

Και μαλιστα μια απο αυτες ηταν υπαλληλος σε βιοτεχνια..οπου ειναι περισσοτερο αυστηρα τα πραγματα ...και οχι δεν θα σκευτω κανεναν απολυτος εργοδοτη μπροστα στο παιδι μου. Εγω αντλουσα στο διαλειμα μου, ετρωγα το φαγητο μου στο ποδι. Αλλη κοπελα που ξερω αντλουσε μετα το τελος της δουλειας της πριν παει σπιτι.

Πιστεψε με αμα θελεις ξεπερνας τις δυσκολιες..για ολα υπαρχει λυση.

Το νοσοκομειακο θηλαστο το πληρωνα 40 Ευρω το μηνα για 5,5 μηνες περιπου. Δεδομενο του οτι το παιδι μου αν θα επινε γαλα σκονη θα επινε υποαλλεργικο το οποιο κανει 18 ευρω περιπου ηταν σαφεστατα πιο φτηνο αν και ποτε δεν το εκανα για οικονομικους λογους.

Η δικη μου φιλη στην Ατλαντα δεν ηταν καθολου μα καθολου επιλογη της...αυτη οπως και οσες κοπελες ξερει επεστρεφαν στις δουλιες τους κατοπην πιεσεων του εργοδοτη....ειναι παιδαγωγος και δουλευει σαν ελευθερος επαγγελματιας σε νυπιαγωγειο...οχι δουλεια, οχι λευτα οχι ασφαλεια...οποτε ουτε και εκει ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα. Για Καναδα δεν ξερω..δεν εχω κανενα, για Τσεχια μπορω να σου πω και Φιλανδια...εκει εχω φιλες..ειναι το ιδιο παντου τα παντα εξαρτονται απο την δουλει απου κανεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Foulinaki γενικα δεν υπάρχει προβλημα , το μωρο σου μπορει σε λιγα γευματα και με μικρη διαρκεια θηλασμου , να παρει την απαραιτητη ποσοτητα σε γαλα .

Απο οτι καταλαβα κοιμαται ολη νυχτα ?

Αν τεθει θεμα παραγωγής ή περασει καποιο αλμα θα φροντισει μονη της να ρυθμισει ξανα την παραγωγή .

Το μονο που θα εκανα διαφορετικά ειναι να προσφέρω στηθος ενδιαμεσα φρουτων και φαγητου. Επισης δεδομενης της αλλεργιας σας , καλο θα ηταν να επιμείνεις λιγο με τον θηλασμο παρα με το φαγητο .

Οταν λες οτι πινει αλλα τα βγαζει ? Της προσφερεις μετα το φαγητο ?

Το στηθος θα πρεπε να χει ρυθμιστει . Βγαζεις λιγο με το χερι ίσα να μην δυσφορεις και δεν κανεις τιποτα αλλο θα ρυθμιστει μονη της η παραγωγή .

Lala μου καλημερα

Ναι η αληθεια ειναι οτι της δινω γαλα μετα το

φρουτο ή τα λαχανικα και το φτυνει ή οσο πιει μετα το ξερναει,κια βγαζει και φαγακι.

Τωρα για το αν το δινω πρωτα ...μετα δεν θελει να φαει πανω απο 3 κουταλιτσες.

Ξερω και γω μωρε...?

Α δεν κοιμαται ολη τη νυχτα

ξυπναει μια φορα ...γυρω στις 3 ..δεν θελει ομως να θηλασει..ή πιπιλαει ή απλα θελει αγκαλιτσα (και δεν ξερω αν κανω σωστα)

και μετα ξυπναει στις 5 το πρωι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φουλινακη μιπως η δυφη του φαγτου την πειραζει..αν το εκανε ςλιγακι πιο αραιο σαν σουπιτσα..δηλάδη βαλε περισσοτερα υγρα.

Εμεις καπου στον 8ο αρχησαμε να τρωμε κανονικα...μεχρι τοτε...χμμμ...αστα

Αλλα αν θηλαζεις πριν το φαγητο,καμια ωριτσα πριν εστω για λιγο..δενξερω η Λαλα θα σου πει πιο σηγουρα, εγω λογω δουλειας αντικατεστησα πολυ γρηγορα δυ γευματα...αλλα η μαμα μου του εδινε πριπου μια ωριτσα πριν αντλημενο γαλα δικο μου περιπου 50 μλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Υπάρχει πλήρης αδιαφορία και στα μαιευτήρια και στο δημόσιο νοσοκομείο. Εκεί ίσως είναι λίγο καλύτερα γιατί έχεις το μωρό σου δίπλα και το ταίζεις όποτε πεινάσει, αλλα για να σου δείξουν πρέπει να έχει προηγηθεί χαρτζιλίκι! Το έζησα και αυτό με μια αδελφική μου φίλη που γεννησε το καλοκαίρι. όσο για τα μαιευτήρια έπρεπε να σηκώνομαι έγώ με καισαρική να πηγαίνω να ελεγχω αν κλαιει το μωρό, αν πεινάει κτλ. Αυτοι στο φέρνουν στο τετράωρο και αν πεινάσει νωρίτερα του δίνουν χαμομήλι. Και σ'αυτό εκανα φασαρία, γιατί δε μου την έφεραν αφου πείνασε νωρίτερα? Τέλος πάντων, εσύ που μένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεσσαλονικη μενω.

Καλα καμια σχεση. Η φιλη μου γεννησε σε ενα νοσοκομειο χειροτερο απο αποψης εγκαταστασεων απο το Ιπποκρατειο και ομως ηπηρχαν εκει lactation nurses μαλιστα προσφερθηκε να τις ρωτησει μερικα πραγματα για μενα.

Γεννησα στο Γεννεσης και οι μαιες εκει ηταν εκτος απο μια δυο τελειως ασχετες και τα φερνανε με το ωραριο.

Οταν ομως νισηλευτικε στη ΜΕΝΝ με φωναζανε καθε φορα που πεινουσε..δεν εχω παραπονο..αλλα φυσικα την ζημια με το φρισολακ την κανανε..γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki έγραψε:

Lala μου καλημερα

Ναι η αληθεια ειναι οτι της δινω γαλα μετα το

φρουτο ή τα λαχανικα και το φτυνει ή οσο πιει μετα το ξερναει,κια βγαζει και φαγακι.

Τωρα για το αν το δινω πρωτα ...μετα δεν θελει να φαει πανω απο 3 κουταλιτσες.

Ξερω και γω μωρε...?

Α δεν κοιμαται ολη τη νυχτα

ξυπναει μια φορα ...γυρω στις 3 ..δεν θελει ομως να θηλασει..ή πιπιλαει ή απλα θελει αγκαλιτσα (και δεν ξερω αν κανω σωστα)

και μετα ξυπναει στις 5 το πρωι.

Ε μα λογικο ειναι αν εχει φαει φαγητό να μην θελει να θηλάσει αφου ειναι χορτάτη . Το οτι το βγάζει μου κανει λιγο εντυπωση , γιατι το μητρικό γαλα εχει ενα ενζυμο που βοηθάει στην χωνεψη . Τα περισσοτερα μωρα δεν εχουν προβλημα να θηλάσουν μετα το φαγητο .

Για το δικο σου μωρο , πιστεψε με ειναι αρκετες οι 3 κουταλιες σωστου φαγητου (κρεας , λαχανικά) . Για το δευτερο εξάμηνο οι τροφες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου . Ο θηλασμος παραμένει η κυρια τροφή του μωρου και ειδικά για μωρα με αλλεργιες οι τροφες πρεπει να αργουν να μπουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki νομίζω πως πρέπει να προσφέρεις στήθος πάντα πριν το φαγητό. Έιτε είναι φρούτο είτε λαχανικά-κρέας.

Τι κι αν τρώει μόνο 3 κουταλιές...

Σιγά σιγά θα γίνει η μετάβαση. Έτσι κι'αλλιώς είναι μικρούλα ακόμη.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που τόσο νωρίς αντικατέστησε γεύματα θηλασμού με στερεές και που κάνει τόσους θηλασμούς το 24ωρο.

LaLa είναι λίγο πρόγραμμα αποθηλασμού αυτό έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δουλευεις το καταλαβαινω αλλα αν δεν δουλευεις....

Εμεις ξεκινησαμε στερεες στους 6 μηνες καικατι μερες στον ευδομο δηλαδη αλλα για αρκετο διαστημα δεν ετρογε μεγαλες ποσοτητες. Ακομα και τωρα τρωει δυο γευματα, που και που κανενα γιαουρτακι σκετο η με φαγοπυρο η καμια κρεμα κολοκυθας..και αυτο ενα χρειαστει να λειψω.

Τωρα και τωρα μπορω να πω οτι τρωει σχετικα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση πάντως που τόσο νωρίς αντικατέστησε γεύματα θηλασμού με στερεές και που κάνει τόσους θηλασμούς το 24ωρο.

LaLa είναι λίγο πρόγραμμα αποθηλασμού αυτό έτσι;

Για το συγκεκριμένο μωρο ειναι λιγο περιεργα τα πράγματα . Θηλαζε λιγες φορες και πριν τις στερεες .

Παντως σιγουρα δυο γευματα στον 7ο μηνα ειναι πολλα . Για τα μωρα που θηλάζουν δεν αντικαθηστουμε γευμα θηλσμου με στερεες αλλα συμπληρωνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου

σορυ που αργησα δεν μπορουσα να μπω.

ειχε προβλημα και με πετουσε εξω.

γενικα το ξερω οτι εχετε δικιο

αλλα το φαγητο της αρεσει τοσο πολυ

τα φρουτα μπλιαχ με το ζορυ...

αχ δεν ξερω τι να κανω

εγω γυρναω σε 2 μηνες στη δουλεια

(μαλλον...θα τους κανω συζητηση μηπως και μπορω να καθησω και παρω ολο το μειωμενο)

η μαια μου ειπε οτι ακομη και αν αντικαταστησει τα γευματα αυτα μπορει σιγα σιγα να φτασει σε πρωι βραδυ θηλασμο και να τραβηξει εως το χρονο+.

οσο εγω επιθυμω.

ειναι αληθεια?

πανως αυτο θα κανω θα της δινω πριν το φαγητο γαλα

και οσο φαει.

τωρα θα δουμε και πριν τα φρουτα.

γιατι αυτα δεν τα θελει και τοσο.

Λαλα που με ρωτησες για το οτι βγαζει..καλα η δικη μου

απο την πρωτη στιγμη..πολυ αναγωγη..απο

την αρχη εν αανγουλιαρικο μωρακι.

και ας ηταν απκλειστικος ο θηλασμος...απορω πως εβαζε τοσο καλα :P

αχ λοβι μη μου λες οτι αποθηλαζει ....δεν θα το αντεξω..θελω τουλαχιστον ως το χρονο!!! :(

γενικα σας ευχαριστω

θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας

θα του δινω γαλα και μετα μαμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! :P :woohoo:

Μόλις έφυγε ο γιατρός απο την καθιερωμένη επίσκεψη και ναι δεν θα το πιστέψετε ο θηλασμός έφερε αποτελέσματα 600γρ συν & 2,5cm ύψος. Επίσης μπορούμε να τρώμε και για 10' γεύμα και να χορταίνουμε και να τρώμε κάθε 3,30 έτσι είπε ο γιατρός. Έχετε δίκιο κάνουμε την νύχτα μέρα το βράδυ δεν κοιμόμαστε και τη μέρα κλείνουμε 4ωρα και 6ωρα ύπνου. Θα προσπαθήσουμε να το αντιστρέψουμε για να βρεί τη σειρά του το γλυκούλι μου.

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Για το συγκεκριμένο μωρο ειναι λιγο περιεργα τα πράγματα . Θηλαζε λιγες φορες και πριν τις στερεες .

Παντως σιγουρα δυο γευματα στον 7ο μηνα ειναι πολλα . Για τα μωρα που θηλάζουν δεν αντικαθηστουμε γευμα θηλσμου με στερεες αλλα συμπληρωνουμε!

Foulinaki συγγνωμη ομως λεω να καταχραστω λιγο το θεμα σου :blush:

Απορια λαλα

λες οτι 3 γευματα στον 7 μηνα ειναι πολλα

ειμαστε πλεον στον 8ο μηνα και κανουμε 3 γευματα καθε μερα και επειδη πολλες φορες δεν τρωει παρα ελαχιστες κουταλιτσες ειδικα απο χορτοσουπα τρωει 6-7 κουταλιτσες το πολυ της κανω (χωρις να μου το εχει πει κανενας παιδιατρος αλλα απο δικη μου ανασφαλεια και 4ο καποιες φορες)

πιστευεις οτι ειναι λαθος?????θηλαζουμε πριν απο ολα τα γευματα και μετα τα γευματα τις 9 στις 10 φορες μου ζηταει παλι γαλα

ομως δεν παιρνει πολυ βαρος

τι μπορει να φταει????

ειμαστε 8 μηνων και 6500

γεννηθηκαμε με φυσιολογικο τοκετο 2500 κιλα

στις 38 εβδομαδες

δεν μπηκε σε θερμοκοιτιδα

δεν χρησιμοποιηθηκε κανενα ειδους αναισθησιας

ανεβασε ελαχιστο ικτερο 5.7

καποια στιγμη στον 3ο μηνα με τεταρτο νοσηλευτικε για ουρολοιμωξη και περνουμε χημειοπροφυλαξη απο τοτε και δεν εχει ξαναπαρουσιατει ουρολοιμωξη ως τωρα

κανουμε 10 -12 γευματα ακομα το 24ωρο

θηλαζουμε ολες τις φορες

και απο βρεγμενες πανες κανουμε 11 την ημερα

δεν ξερω αν θα βοηθησει καθολυ αυτο αλλα δειχνουμε προτιμηση στο δεξι στηθος να τρωμε περισοτερο απο οτι στο αριστερο και συχνα επειδη το στηθος γινετε τουμπανο ξεκιναμε να θηλαζουμε 2 η και 3 φορες συνεχομενα απο το ιδιο στηθος

οσο για τις ζυγισεις ειναι

3-7-09 2800

6-7-09 2920

19-7-09 3470

28-7-09 3950

27-8-09 4800

30-9-09 5430

8-10-09 5390

12-10-09 5560

23-10-09 5560

6-11-09 5760

12-11-09 5650

19-11-09 5910

8-12-09 6150

12-01-2010 6400

8-02-2010 6520

τι μπορει να φταει που δεν παιρνει βαρος???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

LaLa έγραψε:

Foulinaki συγγνωμη ομως λεω να καταχραστω λιγο το θεμα σου :blush:

Απορια λαλα

λες οτι 3 γευματα στον 7 μηνα ειναι πολλα

ειμαστε πλεον στον 8ο μηνα και κανουμε 3 γευματα καθε μερα και επειδη πολλες φορες δεν τρωει παρα ελαχιστες κουταλιτσες ειδικα απο χορτοσουπα τρωει 6-7 κουταλιτσεςτο πολυ της κανω (χωρις να μου το εχει πει κανενας παιδιατρος αλλα απο δικη μου ανασφαλεια και 4ο καποιες φορες)

πιστευεις οτι ειναι λαθος?????θηλαζουμε πριν απο ολα τα γευματα και μετα τα γευματα τις 9 στις 10 φορες μου ζηταει παλι γαλα

ομως δεν παιρνει πολυ βαρος

τι μπορει να φταει????

ειμαστε 8 μηνων και 6500

γεννηθηκαμε με φυσιολογικο τοκετο 2500 κιλα

στις 38 εβδομαδες

δεν μπηκε σε θερμοκοιτιδα

δεν χρησιμοποιηθηκε κανενα ειδους αναισθησιας

ανεβασε ελαχιστο ικτερο 5.7

καποια στιγμη στον 3ο μηνα με τεταρτο νοσηλευτικε για ουρολοιμωξη και περνουμε χημειοπροφυλαξη απο τοτε και δεν εχει ξαναπαρουσιατει ουρολοιμωξη ως τωρα

κανουμε 10 -12 γευματα ακομα το 24ωρο

θηλαζουμε ολες τις φορες

και απο βρεγμενες πανες κανουμε 11 την ημερα

δεν ξερω αν θα βοηθησει καθολυ αυτο αλλα δειχνουμε προτιμηση στο δεξι στηθος να τρωμε περισοτερο απο οτι στο αριστερο και συχνα επειδη το στηθος γινετε τουμπανο ξεκιναμε να θηλαζουμε 2 φορες συνεχομενα απο το ιδιο στηθος

οσο για τις ζυγισεις ειναι

3-7-09 2800

6-7-09 2920

19-7-09 3470

28-7-09 3950

27-8-09 4800

30-9-09 5430

8-10-09 5390

12-10-09 5560

23-10-09 5560

6-11-09 5760

12-11-09 5650

19-11-09 5910

8-12-09 6150

12-01-2010 6400

8-02-2010 6520

τι μπορει να φταει που δεν παιρνει βαρος???????[/quote:21b8dhy3] :kiss:

Καλα κανεις και ρωτας..αλλα νομιζω πως απλως το μωρακι σου ειναι λεπτεπιλεπτο!!

εχει καλο μεταβολισμο!! :P :laugh:

πλακα κανω αλλα δεν νομιζω πως εχει καποιο προβλημα!!

η παιδιατρος τι λεει?

παντως ρε κοριτσια τι παραξενο!

της Ελενης κανει τοσους θηλασμους και ειναι μινιον!!

και μενα που απο οταν εκανε αποκλειστικο θηλασμο θηλαζε (απο τον 4ο μηνα) 5 γευματα μονο...ειναι ηδη 9 κιλα +..

τελικα ειναι στο μωρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βεβαια ..για να λεμε και του στραβου το δικιο..η δικη μου γεννηθηκε και 3.700 και οταν βγηκε απο το μαιευτηριο ηταν 3500!

παιζει και αυτο ρολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip έγραψε:

Καλησπέρα!!! :P :woohoo:

Μόλις έφυγε ο γιατρός απο την καθιερωμένη επίσκεψη και ναι δεν θα το πιστέψετε ο θηλασμός έφερε αποτελέσματα 600γρ συν & 2,5cm ύψος. Επίσης μπορούμε να τρώμε και για 10' γεύμα και να χορταίνουμε και να τρώμε κάθε 3,30 έτσι είπε ο γιατρός. Έχετε δίκιο κάνουμε την νύχτα μέρα το βράδυ δεν κοιμόμαστε και τη μέρα κλείνουμε 4ωρα και 6ωρα ύπνου. Θα προσπαθήσουμε να το αντιστρέψουμε για να βρεί τη σειρά του το γλυκούλι μου.

Φιλιά σε όλες!!!

πολυ καλα τα νεα σας...

μπραβο!!

ομως να τη θηλαζεις οποτε ζηταει και χωρις ρολοι!

σορυ που στο λεω ετσι αλλα το καθε 3 και μισυ ειανι πολυ νομιζω ακομη!!

ασε το μωρο να σε παει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Λαμπρινή!

Τέλεια η ανάπτυξή σας!

Αυτό βέβαια το "10 λεπτά κάθε 3μιση"...παραβιάζει τη Νο 1 βασική αρχή του αποκλειστικού θηλασμού!

Κι αν πεινάσει νωρίτερα? Θα φάει τα χέρια της? (που δεν τα έχει ανακαλύψει και καλά καλά ακόμα :P )

6ωρα ύπνου από τώρα τυχερούλα??? (έστω και τις λάθος ώρες :P )

Θελω κι εγώωωωω :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω καταλαβα οτι ο γιατρος εννοουσε πως ακομα κ καθε 3ωρες αν φαει εστω κ 10 λεπτα ειναι οκ! :)

λαθος κατα΄λαβα?(για τη Λαμπρινη μιλαω)

Ελενη,δεν ειμαι η Λαλα,αλλα...

1ον το μωρακι φρεναρε ελαφρως λογω ουρολοίμωξης(που θυμαμαι κρατησε καμποσο)!επισης αν δεν κανω λαθος περασατε κ στοματιτιδα :huh:

το αναφερω γτ ισως αυτα την πηγαν λιγο πισω ;)

κ αφου βρεχει κανονικα τις απαιτουμενες πανες...δε βλεπω προβλημα!

εχει 2πλασιασει το βαρος της απο 4ων μηνων! :woohoo:

μια χαρα τα παει!!!μετα το 3μηνο ο μ.ο προσληψης βαρους ανα μηνα ειναι 350γρ αν δεν κανω λαθος!!! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου

οσο για το τεταρτο γευμα που της κανω οταν δεν εχει φαει καλα τι με συμβουλευεις?????της κανω τεταρτο γευμα μονο οταν δεν τρωει πανω απο 5-6 κουταλιες απο ολα τα προηγουμενα γευματα συνηθως 1-2 φορες την βδομαδα και ουτε και απο το τεταρτο μου τρωει πολυ αλλα αυτες οι 5-6 κουταλιες πιστευεις οτι την καλυπτουν και δεν πρεπει να της το κανω?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Anastacia μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου

οσο για το τεταρτο γευμα που της κανω οταν δεν εχει φαει καλα τι με συμβουλευεις?????της κανω τεταρτο γευμα μονο οταν δεν τρωει πανω απο 5-6 κουταλιες απο ολα τα προηγουμενα γευματα συνηθως 1-2 φορες την βδομαδα και ουτε και απο το τεταρτο μου τρωει πολυ αλλα αυτες οι 5-6 κουταλιες πιστευεις οτι την καλυπτουν και δεν πρεπει να της το κανω?????

Ελενη μου θα σου πω αυτο που λεει η Λαλα!!!

οτι λιγες κουταλιες απο το φαγακι αρκουν για τα δικα μας βυζανιαρικα!!!!! :laugh:

Εγω δε θα εδινα 4ο!(ουτε 3ο αλλα τεσπα!!!)

προτεινω να ξεαγχωθεις!!!Αστην να φαει οσο θελει!εσενα η δουλεια σου ειναι να προσφερεις την κρεμα-φαγητο!!

Και αφου υπαρχει ετοιμο το μεμεδομπουκαλο...Ολα ειναι καλα!!! :laugh:

Ο αντρας μου(που ποτε δεν ηταν πολυ φανατικος του θηλασμου) αισθανεται απολυτη ασφαλεια που το παιδακι μας εχει καβαντζα το μεμεδακι της!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Βεβαια θα σου απαντησουν κ οι πιο...Ειδικες!! ;)

Φιλια κ καληνυχτες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...