Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ??? AΠΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ Η ΔΥΟ???


Recommended Posts

πρώτον δεν τα έβαλα με τα κορίτσια όλα αλλά με την λαλα που με πρόσβαλε. δευτερον άνοιξε το βιβλιάριο υγείας του μωρού σου στη σελίδα 11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kοριτσάκια μου καλησπέρα..Κ εμένα πάντως κ ο γυναικολόγος κ η παιδίατρος αλλα κ η μαία μου μου είχε πει τις πρώτες μέρες να μη θηλάζω περισσότερα απο 5 λεπτά στο κάθε στήθος για να μη τραυματίσω τις θηλές μου..Κ βέβαια σταδιακά να αφήνω το μωρό στο στήθος όση ώρα θέλει κ να την ταίζω όποτε θέλει..Αυτό κ έκανα,κ το μωράκι μου ήταν μια χαρά,χορτάτο κ χαρούμενο!!Αλλα σαφώς κ αυτό απο μωράκι σε μωράκι διαφέρει,δεν ισχύει το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις..!

Η κάθε κοπέλα παραθέτει τις γνώσεις,τις εμπειρίες κ τις απόψεις της εδώ,ας μην ερχόμαστε σε ρήξη,απλά ας βοηθήσουμε όσο μπορούμε!!

Φιλάκια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστώ mummydi. όχι τιποτα 'αλλο να μή νομίζουν ότι τα βγάζω από το μυαλό μου. κατι τέτοια διαβάζουν οι εγκυες κοπέλες και δε θέλουν να θηλάσουν. τους φαίνεται βουνό κάτι απολύτα φυσιολογικό και απλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω ελληνικό βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Στο Βερολίνο πάντως όσες μαμάδες θηλάζουν ακολουθούν την κλασική οδηγία. Είχα ρωτήσει και εγώ τον παιδίατρό μου για τα 5λεπτα και συχνά γεύματα και μου είχε πει ότι εφόσον το βάρος της είναι καλό και εγώ δεν έχω πρόβλημα, τότε δεν αλλάζουμε κάτι και δεν ανησυχούμε.

Προσωπικά τα 5λεπτα με βόλευαν γιατί είχα και δεύτερο παιδί να ασχοληθώ.

Ακόμα και τώρα δεν θηλάζει πάνω από 5 λεπτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna_v έγραψε:

Τους πρώτους δυο μήνες δεν υπήρχαν ωράρια. Την περισσότερη μέρα ήμουν με τη μικρή βδελίτσα κολημένη πάνω μου. Σιγά σιγά και μεγαλώνοντας, η κατάσταση βελτιώθηκε, και ο λαιμαργούλης μου έτρωγε σε μόλις 5 - 10 λεπτά! Και το βάρος? Πάνω από κιλό το μήνα! Καταφέραμε έτσι και θηλάσαμε για 8 μήνες, χωρίς άλλο συμπλήρωμα - εκτός φυσικά όταν άρχισαν οι στερεές τροφές στον έκτο.

Φυσικά άξιζε τον κόπο η αρχική μου "κούραση".

Ακριβώς ετσι και ο δικος μου.

Χαλαρωσε, μην αγχωνεσαι, αν μπορει να σε βοηθησει καποιος με τις δουλειες θα ειναι τελειο.

Και να ξερεις ότι στο θηλασμο δεν θα υπαρχει προγραμμα αλλα επικοινωνια με το μωρο.

Εδω τα καταφερα εγω που δε χαλαω τη ζαχαρενια μου για τιποτα, που πιο κοιμισης ανθρωπος δεν υπηρχε και που ήμουνα μόνη μου.

α, ειμαστε και ιδιο_δημοτισσες.

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυναικολογος-2 παιδιατροι-απειρες μαιες μου ελεγαν απο την 1η στιγμη

να θηλαζει 5+5 ή 7+7 κ αργοτερα 12+12 λεπτα!!!!!! :woohoo: :blink:

2 μαιες, 2 νοσηλ. της παιδιατρικης,τα κοριτσια του μαμμυ που θηλαζαν επιτυχως και η ΛΟΓΙΚΗ μου μού ελεγαν να πεταξω τα ρολογια-χρονομετρα!!!! :):kiss:;)

Η τσαχπινα θηλαζε αποκλειστικα για 6μηνες κ βεβαια συνεχιζει να θηλαζει κ σιγα σιγα εισαγουμε στερεες τροφες!

Να αναφερω απλα οτι σε 6 μηνες πηρε συνολο 6 κιλα κ 20 εκ.! ;)

Το καθε παιδακι εχει διαφορετικες αναγκες,ρυθμο αναπτυξης κλπ...

Παντως η πλειοψηφια των θηλαζοντων(αποκλειστικα-με επιτυχια κ για μεγαλο χρονικο διαστημα) ακολουθουν τους "βασικους κανονες" που ανεφερε η Λαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Τέλος Lala πρέπει να σου πω ότι αισθάνομαι πολύ προσβεβλημένη από αυτό που ειπες ότι αφήνω το μωρό μου νηστικό. Ισως δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα ότι αφορα στην αρχή του θηλασμου, αργότερα γράφω 10 λεπτά από το ένα μαστο και όσο πάρει από τον δευτερο. Πιστεψε με δεν είμαι ο τυπος της μάνα που αφήνει τα παιδιά της νηστικά.

Θα με τρελάνεις ? Σου ειπα εγω οτι αφησες το μωρο σου νηστικο ? Καταλαβαινουμε τι διαβάζουμε ?

Ειπα οτι η οδηγια που δινεις ειναι ΛΑΘΟΣ και μπορει στο δικο σου μωρο να λειτουργησε αλλα δεν συστηνετε για ολα τα μωρα . Εσυ , εγω η ΑΘηνα μπορει να ειχαμε βολικά μωρα που επιναν λιγο και κοιμοντουσαν 3ωρα .

Δεν ειναι ετσι ολα τα μωρα και πρεπει να προσεχουμε τι συμβουλευουμε!

Αδιαφορω τι γραφει το βιβλιαριο υγειας , μηπως ομως ειναι ο λογος που δεν θηλάζουν οι Ελληνιδες και τους κοβεται το γαλα ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θηλαζα κ γω 5 απο το καθε στηθος αυτη τη στιγμη θα μουν με ξενο γαλα...

λαθοσ μεγαλο....

κ μενα τετοιες παραριες με λεγαν κ αν τουσ ακουγα θα καιγομουν....

κοριτσια οχι χρονομετρα....

εγω τον πρωτο καιρο ολη μερα κ νυχτα θηλαζα...

πανω απο 4 ωρο δε εχει κοιμηθει .ανντε 10 φορες μεσα σε ενα χρονο..τι σημαινει οτι δε εχω γαλα??????

ειχα φτασει σε σημειο βραδυ χαραματα αν θηλαζω απο τησ 2 μεχρι τησ 5...

αληθεια...

με λεγαν δωσε ξενο..οχι το παλευα...

δε με πιστευα για τη αντοχη μου...

ζοριστηκα πολυ στο θηλασμο το πρωτο 1.5 μηνα..μετα ξυπνουσε τουλαχιστον στο 2 ωρο σχεδον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Εγώ πάλι, τις πρώτες 40 μέρες, κάθε 2.5-3 ώρες έκανα διάλειμμα απ'τον θηλασμό για 5 λεπτά :laugh:

mariagl, είναι αυτό που λες στην αρχή....ήσουν πολύ τυχερή που το μπεμπάκι σου γεννήθηκε με πρόγραμμα!

Όμως...στα 5 λεπτά σταματούσε μόνο του ή το έβγαζες εσύ από το στήθος? Γιατί εγώ αν τη βγάλω ενώ τρώει -κάτι φορές που πνίγεται ας πούμε- τσιρίζει υστερικά! Βέβαια κι εγώ έτσι θα έκανα αν μου έπαιρναν τη μπουκιά απ'το στόμα :P

Το ένστικο και η λογική μου -και οι συμβουλές των θηλαζουσών εδώ στο μάμμυ- με έκαναν να ακολουθήσω τους 'βασικούς κανόνες' που έγραψε η ΛάΛα. Και μου φαινόταν όντως "βουνό"... Τώρα κοντεύουμε 3 μηνών και η μικρή μου τρώει μόνο για 3-5 λεπτά αλλά κάθε 1 μιση με 2 το πολύ ώρες :) Το ανέβηκα λοιπόν το βουνό και πιστεύω ότι άξιζε κάθε βήμα!

Καλή συνέχεια labrinip! Άκου το μωράκι σου και θα τα πας μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυχερες οι μαμαδες που τα μωρακια τους εχουν φτιαξει προγραμμα απο την αρχη!!!!!!

δεν ειμαι απο αυτες!!!!!!!!! :P

θηλαζα 18 ωρες το 24ορω τους πρωτους 3 μηνες και μετα καθε μια ωρα για 5 λεπτα

ακομα και τωρα θελει το γευματακι της ανα μια ωρα μιαμιση ακομα και αν της εχω δωσει κρεμες και φρουτα και φαγητο!!!!!!!η περισοτερη ωρα που δεν μου εχει ζητησει να φαει ειναι 2.5 ωρες !!!!!

αλλα δεν μου πολυτρωει στο τσακιρ κεφι αντε να φαει 100-120 ml κρεμα και φρουτο για την χορτοσουπα με κρεατακι 10 15 κουταλιες μαξιμουμ!!!!

:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Εγώ πάλι, τις πρώτες 40 μέρες, κάθε 2.5-3 ώρες έκανα διάλειμμα απ'τον θηλασμό για 5 λεπτά :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Ναι ας ακυρώσουμε και τα όσα λέει το βιβλιάριο υγείας τώρα!!! :ohmy: Τι αλλο θα διαβάσω πια!!!

απο ανθρωπο γραφτηκε το βιβλιαριο υγειας...οχι απ'τον...θεο!

(Ακομα απανταω στο "τι αλλο θα διαβασω πια"..Τι θα ελεγες να διαβασεις το "θηλασμος μια υπεροχη σχεση" ή τα τοσα σαιτ που παρεθεσε η lovie??? ;) )

αν ακολουθουμε τα παντα τυφλα τοτε...θα επρεπε να σταματαμε το θηλασμο για ψυλλου πηδημα!

πχ εχω γνωστη που σταματησε το θηλασμο στους 2 μηνες γτ ο "παιδιατρος" του παιδιου της τσεκαρε το γαλα της πιεζοντας το στηθος της κ εβγαλε το συμπερασμα οτι....δεν εχει πια καλο γαλα :woohoo: :woohoo: :woohoo: :angry::angry::angry:

θες να μου πεις πως αν ενας τετοιος "επιστημονας" εγραφε το βιβλιαριο υγειας θα επρεπε να ακολουθησω τη γνωμη του? :huh::huh::huh::huh:

κι αλλωστε στο βιβλιαριο γρΑφει ΣΥΝΗΘΩΣ θηλαζουν 10-15 λεπτα!

κ ειμαι σιγουρη πως ακομα κ αυτο το "συνηθως" δεν ανα φερεται σε ασαραντιστα μωρα!

ακομα...πιο πανω λεει καθαρα πως "δεν υπαρχει λογος να τηρειται ωραριο θηλασμου-δεν υπαρχει καποιο ωραριο που να ταιριαζει σε ολα τα βρεφη"!

Τι αλλο να μας πει ακομα κ αυτο το κειμενο για να κατανοησουμε το τι σημαινει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Κ ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα και εγώ που δεν έχω γεννήσει ακόμα το μωράκι μου αγχώθηκα με το θέμα διαβάζοντας όλο το thread.Οταν με το καλό γεννήσω θα ανατρέξω σε όλες τις ανάλογες συζητήσεις για να λύσω απορίες.Lalaaaaaaaaa.....θέλουμε ιδιαίτερα!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Ναι ας ακυρώσουμε και τα όσα λέει το βιβλιάριο υγείας τώρα!!! :ohmy: Τι αλλο θα διαβάσω πια!!!

Σου αρεσει να αλλαζεις αυτα που γραφω ... ας ειναι .

Εγω ειπα ΑΔΙΑΦΟΡΩ και δεν μπορω να το κρινω γιατι δεν το χω διαβάσει .

Εγω , η Αθηνα , η Αργκι , η σνοου μενουμε στο εξωτερικο και θηλάζουμ ολες . Στη Σουηδια μαλιστα που μενει η σνοου θηλάζουν το 95% των μητέρων . Αναρωτηθηκα , μηπως εχει σχεση που δεν ακουσαν τις σοφες ελληνικες συμβουλες!

Τα βιβλια μαευτικης , νοσηλευτικης εχουν τις ιδιες απαραδεχτες συμβουλες (5 λεπτα κλπ) . Οι διεθνεις οργανισμοι και οι συμβουλοι θηλασμου συστινουν ΕΛΕΥΘΕΡΟ και ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΟ θηλασμο !

Και επειδη απο καθε συζητηση καλο ειναι να βγαινει και κατι , να πω οτι οι καμπυλες στο βιβλιαριο δεν αφορουν μωρα που θηλάζουν . Βεβαια ειναι ενα βοηθημα να ξέρουμε που βρισκεται πανω κατω το μωρο ομως μαμαδες που θηλαζετε μην αγχωνεστε με το βαρος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω εγω την εμπειρια μου???Με το που βγηκαμε απο τον μαευτηριο ο μπεμπης μου τρωει καθε 4 ωρες!!!Απο την αρχη τον εβαζα στο ενα στηθος και μολις σταματαγε να τρωει τον σηκωνα να ρευτει και μετα τον εβαζα να συμπληρωσει και απο το αλλο στηθος.Οσο ηθελε,μια δυο ρουφιξιες.Στο επομενο γευμα ξεκινουσαμε απο τον μαστο που ειχαμε τελειωσει πριν.Την πρωτη βδομαδα κοιτουσα και γω το ρολοι αλλα μετα το ξεχασα!!!Μετα το μηνα σταματησε και το βραδυνο και ξυπναει 7-8 το πρωι!!!Γεννηθηκε 3100 και τωρα μετα απο 2,5 μηνες ειναι 6100.Ασε που τωρα τρωει 5 λεπτα απο το καθε στηθος και μετα....υπνο για 4 ωριτσες!!!Ειμαι μαλλον απο τις πολυ τυχερες...Παλι καλα γιατι φοβομουνα πολυ τον θηλασμο.Ξεχασα να πω οτι μια δυο φορες το μηνα θελει να τρωει πιο συχνα αλλα μετα επανερχεται στα φυσιολογικα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Τι να πω χίλια ευχαριστώ είναι λίγα μου απαντάτε και σε ερωτήματα πριν τα θέσω. Εμείς χθες το βράδυ ξενυχτήσαμε τρώγαμε κάθε 1,30 ώρα για 5 λεπτάκια 10 το πολύ και πάλι μετά απο 1,30 ώρα το πρωί πέσαμε και οι δύο ξερές απο τις 9 έως τις 12.

Μετά τις 11 πάλι τα ίδια κάθε 1,30 ώρα για 5 λεπτάκια εκτός μίας φοράς για 15λεπτάκια και μετά τις 1 το μεσημέρι ακόμα δεν έχει ξυπνήσει και ανησήχησα πόσο να την αφήσω να κοιμηθεί ακόμη θέλω να ακολουθήσω αυτό που λέτε να μην την ξυπνάω να φάει αλλα μου ο παιδίατρος είπε να μην περάσουν 4 ώρες.

Φιλιά πάω γιατί ξύπνησε τελικά 6 ώρες κράτησε η αφαγία και ο ύπνος.

Πάω για μαμ μου φέρατε γούρι πάλι. ευτυχώς ξύπνησε...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινη μαλλον σιγα σιγα πρεπει να βοηθήσεις το μωρο να αρχισει να ξεχωριζει τη μερα απο τη νυχτα . Οπως μας περιγραφεις βλεπω οτι εχετε κανει τη νυχτα μερα !

Ειναι βεβαια μικρουλη ακομα αλλα θα ειναι καλο και για τους δυο σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αλλάζω τίποτα από αυτά που γράφεις, αφόύ όμως προφανώς υπάρχουν δυο όψεις στο συγκεριμένο νόμισμα μήπως καλό θα ήταν να ανοιξεις για λίγο τους ορίζοντες σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Δεν αλλάζω τίποτα από αυτά που γράφεις, αφόύ όμως προφανώς υπάρχουν δυο όψεις στο συγκεριμένο νόμισμα μήπως καλό θα ήταν να ανοιξεις για λίγο τους ορίζοντες σου?

Ολανοιχτοι ειναι, σου φανηκαν κλειστοι ? :laugh:

Δεν υπάρχουν νομισματα , ουτε οψεις στον θηλασμο . Εχει μελετηθει και οι τεκμηριωμένες συμβουλες δινονται εδω και χρονια απο αρμοδιους διεθνεις φορεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιβλιάριο Υγειας δεν μπορεί να λέει ασυναρτησίες και δεν περιλαμβάνει απόψεις μονο του συγγραφέα. Για τον θηλασμό έχω διαβάσει πολλά πράγματα αλλά δεν συμφωνώ σε όλα. Anastacia συμφωνώ στο ότι η πλειοψηφία των παιδιάτρων δε διστάζουν να κόψουν το γάλα για ψύλλου πήδημα και ευτυχώς ο δικός μου παιδίατρος δεν είναι ένας από αυτούς. Μάλιστα, όταν γεννησα τη μικρή δυο τρεις μέρες μετά την επιστροφή μου στο σπίτι έκανα μαστίτιδα και ανέβασα πυρετό. Η απάντηση της μαίας ήταν καλύτερα να κοψεις τον θήλασμό. Ο παιδίατρος ήταν κατηγορηματικός: συνεχισε να θηλάζεις. Και αυτό θα έκανα ουτως ή άλλως με τον τρόπο που σας έγραψα παραπάνω. Το ρολόι εφαρμόζεται τον πρώτο καιρό εννοείται ότι δεν χρονομετρώ εδώ και αρκετό καιρο, και θηλάζω ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΑ. Δε δέχομαι όμως ότι ένα μωρό θηλάζει μια ώρα! Δε θηλάζει αλλα κοιμάται στο στήθος. Επίσης δεν ξέρω πως είναι οι εργασιακοί ΄νόμοι στη Σουηδία ή στις χώρες που μένετε, Lala, ξέρω για την Αμερική και τον Καναδά ότι οι μαμάδες καθονται με τα μωρά τους για ένα χρόνο μετά τη γέννα. Στην Ελλάδα αν εξαιρέσουμε τα δυο προηγούμενα χρόνια όταν ξεκίνησε να ισχύει η προστασία μητρότητας ( το εξάμηνο του ΟΑΕΔ) όλες οι μαμάδες που εργάζονταν στον ιδιωτικό τομέα έπρεπε να γυρίσουν πίσω στη δουλεια 64 μέρες μετά τον τοκετο!! Πως να συνεχίσουν το θηλασμό?? Και τώρα ακόμα υπαρχουν εργοδότες που δε δέχονται να δώσουν το εξάμηνο στις εργαζόμενες τους! Ας μη βιαστούμε λοιπόν να κρίνουμε την Ελληνίδα μαμα η οποία πραγματικα δεν προστατευεται από το νόμο. Και εγώ αν δεν 'επαιρνα το εξάμηνο θα έπρεπε να γυρίσω στη δουλεια και θα θήλαζα μονο 64 μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια εγω επεστρεψα στην δουλεια μου οταν το μωρο μου ηταν 3 μηνων...νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο, και αντλουσα τα γευματα του...και αισιως συνεχηζουμε να θηλαζουμε...ειμαστε ηδη 9 μηνων!!!!!

Επισης το δικο μου μωρο ειναι παραδειγμα μωρου ου θηαζε επι δυο ωρες. γεννθηκε 3 κιλα και ηταν αρκετα αδυναμο να τραβηξει γαλα να χωρτασει...επομενος ετρωγε κανενα πενταλεπτο, κοιμοταν, του ξυπνουσα, ξαναετρωγε...ξανακοιμοταν κλπ κλπ κλπ..αλλα τι να εκανα..ηθελα να θηλασω.

Δεν ξερω αν θα καταφερω το ιδιο με ενα δευτερο παιδ...γιατι ειναι διαφορετικα αμα εχεις αλλο ενα πιτσιρικη να απαιτει την προσοχη σου, αλλα δεν ειναι ολα τα παιδια ηδια. Τοθεμα ειναι οτι εν εγω τον αφινα 5 λεπτα να τρωει και μετα τιποτα, δεν θα το ειχα καταφερει.

Δεν καθονται οι μαμαδες στην Αμερικη ενα χρονο με τα παιδια τους...εχω μια πολυ καλη μου φιλη που μενει στην Ατλαντα...επεστρεψε στην δουλεια της σχεδον αμεσως μετα τον τοκετο..και σταματησε τον θυλασμο τωρα...που η μικρη της ειναι κοντα 16 μηνων.

Στιρηξη ναι εχουν δεν μπορω να πω...ερχοταν νοσοκομα και της εδειχνε και ηταν διαθεσημη στο τηλεφωνο...

Επισης να σου πω οτι μια συνεδελος που γεννησες 20 μερες μετα απο μενα σταματησε τον θηλασμο γιατι δεν μπορουσε να ταλαιπωρειτε με αντλησεις.

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, δεν πρεπει να γεννηκευουμε ...μεχρι τωρα σφαζομασταν οι θηλαζουσες με τι μη ...τωρα θα σφαζομαστε και μεταξυ μας;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια εχει δικαιο για το οτι με το 34 μερεσ δε μπορουσε η ελληνιδα μανα να θηλασει αν κ πολλες το καναν κ τα καταφεραν

αλλα δε δεχομαι οτι ενα μωρο δε μπορει αν θηλασει μια ωρα..

οταν μιλαμε για νεογεννητο μιλαμε οτι ακομα οι μυες του δε εχουν δυναμωσει γυρω απο το στομα για να ρουφιξει με δυναμη....

οποτε κ μια κοιμαται κ μια ξυπναει,,γιαυτο λεμε ακυρο το ρολοι... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χεις βαλει σκοπο να με τρελάνεις ...

Τι σχεση εχει το ωράριο ή εστω το 5 /10 /15 λεπτα στο στηθος , με το αν καθονται οι μητέρες ενα χρονο μετα τη γεννα ?

ΠΟΙΟΣ εκρινε την Ελληνιδα μητέρα ?????

Προσεχε τι γραφεις γιατι αρχιζω να ενοχλουμε . Βαζεις λογια στο στομα μου που δεν εχω πει ! Αντιθετως εχω πει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες οτι οι Ελληνιδες ειναι ηρωιδες ειδικα αυτες που θηλάζουν παρολες τις χιλιαδες λανθασμενες συμβουλες και αυτες που γυρνουν τοσο νωρις στην εργασία τους !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia συμφωνώ με αυτά που λες σε γενικές γραμμες. Σχετικά με τη φίλη σου ίσως ήταν επιλογή της, ξέρω πολύ καλά ότι κάθονται ένα χρόνο γιατί έχω συγγενείς και στην Αμερική και στον Καναδά. Και ναι έχουν πολύ στήριξη! Μπράβο σου που κατάφερες με το θήλαστρο. Σκέψου όμως μια πωλήτρια να πρέπει να αφήσει το πόστο της και να πάει να αντλήσει το γάλα. Μάλλον σκέψου τον εργοδότη :lol: ! Δεν είναι ευκολο και ειδικά με δυο παιδιά! όσο για το μωρό, εγώ γέννησα πρόωρα και όταν φύγαμε από το μαιευτήριο η μπέμπα ήταν 2650. Και τη θήλασα όμως προείπα. Και εμένα ήταν αδύναμη. Πόσο σου κοστίζει το νοσοκομειακό θήλαστρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...