Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ??? AΠΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ Η ΔΥΟ???


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Το μωράκι μου είναι 14 ημέρών και προσπαθώ να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Αφού ξεπέρασα τις πρώτες δυσκολίες σχετικά με τις θηλές και την κούραση, και αφού καθυσηχάστικα απο το γιατρό κο. Τζορμπατζακη και τα κορίτσια του φόρουμ σχετικά με τα πολύ νερένια κίτρινα κακά που έβγαζε η μικρή με σποράκια μέσα κάθε φορά που θήλαζε. Θα ήθελα να μου απαντήσετε απο την εμπειρία σας τα παρακάτω.: Κάθε πόση ώρα θηλάζετε; πόσο διαρκεί ο κάθε θηλασμός; Βάζετε το μωράκι σε ένα στήθος κάθε φορά ή 10' στο ένα και 15' στο άλλο; Τα κακάκια τους είναι κίτρινα και πολύ υδαρή σαν υγρό με σποράκια;

Εμείς θηλάζουμε την μέρα κάθε 1,30 ώρα και μερικές φορές κάθε 2,30. Εντωμεταξύ η μικρή με το που σταματάει πάλι πιπιλάει τα χείλη της ο κάθε θηλασμός διαρκεί περίπου 20 -45 λεπτάκια ανάλογα τα κέφια της. Επίσης τώρα δίνω εναλλάξ τα στήθη κάθε φορά δηλαδή 15έπτά το ένα και 10 λεπτά το άλλο ή ανάλογα την ώρα που θα θηλάζει. Γενικά προσπαθώ να δίνω το ένα περισσότερο απο το άλλο. Μερικές φορές νομίζω ότι το παιδί αν και σταματάει μόνο του εξακολουθεί να πινάει αλλα το ξαναβάζω στο στήθος και ρουφάει 2 λεπτά και κοιμάται ή σταματάει μήπως δεν έχω άλλο γάλα; Χορταίνει; Ελπίζω να στρώσει σε μερικές μέρες. Περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

labrinipείναι λάθος να βάζεις το μωράκι στο κάθε στήθος άνα 10 με 15 λεπτά.Έτσι πίνει μόνο το ελαφρύ γάλα που βγαίνει αρχικά και όχι το πιο παχύ.Θα το αφήνεις να τρώει κανονικά απο το ένα στήθος όσο θέλει και όταν τελειώσει και την βάλεις να ρευτεί και θέλει ξανά γάλα τότε της δίνεις το άλλο στήθος.Όσο για τα κακάκια γιατί ανησυχείς τόσο;είναι φυσιολογικό να είναι σαν σποράκια κίτρινα και υδαρή.Τα κακάκια σε μωρά που θηλάζουν είναι πιο υδαρή απο τα άλλα που δεν θηλάζουν.Ο θηλασμός πάντα διαρκεί όσο θέλει το μωρό όση ώρα και αν είναι αυτή,δεν υπάρχουν ωράρια και προγράμματα.Ο δικός μου τρώει συνήθως την ημέρα κάθε 1μιση με δυο ώρες,το βράδυ δεν τον ξυπνάω πια αφού την ημέρα λερώνει 4 πάνες με κακάκια και 8 με τσισάκια.LALA να είσαι καλά σε αυτό γιατί και εγώ δεν το ήξερα και ενώ λέρωνε πολλές πάνες ο μικρός τον ξύπναγα και το βράδυ.Τώρα ξυπνάει μόνος του όταν θέλει μάμ.Μην αγχώνεσαι θα πάνε όλα καλά και να σου ζήσει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωράκι στο στήθος ΟΠΟΤΕ θέλει και για ΟΣΟ θέλει.

Μην μπερδεύεσαι με ωράρια-είστε ακόμα μικράκια.

Και σίγουρα ΟΧΙ χρονόμετρο στο κάθε στήθος. Το βάζεις στο ένα τρώει μέχρι να "αδειάσει" το βάζεις να ρευτέι και εάν θέλει του προσφέρεις και το άλλο στο ίδιο γεύμα.

Πώς διαπιστώνεις ότι το μωράκι πεινάει ενώ έχεις μόλις θηλάσει; :huh:

Το στήθος το ξαναπαίρνει γιατί του αρέσει η θαλπωρή και ας έχει χορτάσει. Το ότι δεν έχεις άλλο γάλα να μη το σκέφτεσαι-δεν ισχύει.

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!!!

Ελπιζω αυριο να προλαβω να σου απαντησω στις ερωτησεις σου.

Μην αγχωμεσαι.Ειναι πολύ αρχή ακόμη. Μετα τις 40 μερες θα δεις διαφορα.

Τωρα θα εχεις την αισθηση ότι θηλαζεις συνεχεια.

καλη δύναμη.Αν μπορει καποιος να σε βοηθησει με το σπιτι θα είναι ότι καλυτερο.

διαβασε και παλια ποστ. :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου! Σχετικά με τις απορίες σου πρέπει να σου πω ότι θα διαβάσεις πάρα πολλές διαφορετικές αποψεις για το θηλασμό. Η κάθε μαμά θα σου πει πως θηλάζει και εσύ θα βρεις το δικό σου προγραμμα με το θηλασμό του μωρού σου. Δεν ξέρω αν εγώ ήμουνα τυχερή ειδικά τον πρώτο καιρό αλλά η μικρή μου είχε προγραμμα. έκανα τα ακόλουθα και δόξα το Θεό έπαιρνε 1 κιλό το μήνα το πρώτο τρίμηνο. Θα θηλάζεις κάθε 2 ώρες το λιγότερο(εννοείται ότι αν πεινάσει στις 3 ώρες θα φάει τότε). Εγώ θήλαζα κάθε 2,5-3. Να δίνεις και από τα δύο στήθη στην αρχή 5 λεπτά από το καθένα και όσο μεγαλώνει 10 λεπτά από το πρώτο και όσο πάρει από το δευτερο. Αν κοιμάται κατά τη διάρκεια να την ξυπνάς, σκάλιζε το αυτάκι τσίμπα λίγο την πατουσίτσα μη φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. Εσύ καθυστερείς γιατί προφανώς κοιμάται στο στήθος σου. Θα πρέπει να σου βρέχει 6-7 πάνες και τα κακάκια θα είναι κίτρινα και υδαρή. Αν τη δει ο γιατρός σου όταν είναι 20 ημερών δηλαδη σε μια εβδομάδα θα σου πει πόσο πήρε. Τα παραπάνω τα εφάρμοσα μετα από τις συμβουλές του παιδιάτρου της και είχαν αποτέλεσμα. Στην αρχή είναι δύσκολα αλλά σιγά σιγά όλα θα βελτιωθούν. υπομονή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου! Σχετικά με τις απορίες σου πρέπει να σου πω ότι θα διαβάσεις πάρα πολλές διαφορετικές αποψεις για το θηλασμό. Η κάθε μαμά θα σου πει πως θηλάζει και εσύ θα βρεις το δικό σου προγραμμα με το θηλασμό του μωρού σου. Δεν ξέρω αν εγώ ήμουνα τυχερή ειδικά τον πρώτο καιρό αλλά η μικρή μου είχε προγραμμα. έκανα τα ακόλουθα και δόξα το Θεό έπαιρνε 1 κιλό το μήνα το πρώτο τρίμηνο. Θα θηλάζεις κάθε 2 ώρες το λιγότερο(εννοείται ότι αν πεινάσει στις 3 ώρες θα φάει τότε). Εγώ θήλαζα κάθε 2,5-3. Να δίνεις και από τα δύο στήθη στην αρχή 5 λεπτά από το καθένα και όσο μεγαλώνει 10 λεπτά από το πρώτο και όσο πάρει από το δευτερο. Αν κοιμάται κατά τη διάρκεια να την ξυπνάς, σκάλιζε το αυτάκι τσίμπα λίγο την πατουσίτσα μη φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. Εσύ καθυστερείς γιατί προφανώς κοιμάται στο στήθος σου. Θα πρέπει να σου βρέχει 6-7 πάνες και τα κακάκια θα είναι κίτρινα και υδαρή. Αν τη δει ο γιατρός σου όταν είναι 20 ημερών δηλαδη σε μια εβδομάδα θα σου πει πόσο πήρε. Τα παραπάνω τα εφάρμοσα μετα από τις συμβουλές του παιδιάτρου της και είχαν αποτέλεσμα. Στην αρχή είναι δύσκολα αλλά σιγά σιγά όλα θα βελτιωθούν. υπομονή :)

Το κάθε μωρό έχει τον δικό του ρυθμό. Πως δίνεις με το ρολόι 5 λεπτά από το κάθε στήθος; Και αν το παιδί ζητάει να θηλάσει πριν τις 2 ώρες;;;; Γιατί να μη το θηλάσει;;;

Εμένα έκανε 5 λεπτά το γεύμα κάθε 45-60 λεπτά. Και έφτασε να παίρνει 1 κιλό το μήνα. Η μεγάλη θήλαζε 1,5 ώρα κάθε 3 ώρες. Και αυτή 1 κιλό έπαιρνε. Εφαρμόζω το όποτε θέλει, όσο θέλει. Ένα ΄στηθος σε κάθε γευμα. Δεν ξέρω πότε θηλασα τελευταία φορά και πόσες φορές.... Δεν κοιτάω το ρολόι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ακριβώς με το ρολόι τον πρωτο καιρό για να μην ταλαιπωρήσει και τις θηλές της, γιατί απορείς? Ειναι συμβουλή γιατρυ. Γιατί εδινες τόσο συχνα στο πρώτο σου παιδί. Δηλαδή καθ'ολη τη διάρκεια των μηνών του θηλασμου το τάιζες 24 φορές το εικοσιτετράωρο? Αν με το πρώτο κλαμα το βάζουμε στο στήθος τότε καήκαμε. Και η κόρη σου 1,5 ώρα? Δε μπορώ να πιστέψω ότι έτρωγε επι μιάμιση ώρα!! Προφανώς σου κοιμόταν και δεν την ξυπνουσες! Πάντως έχεις μεγάλη υπομονή που κράτησες τέτοιο πρόγραμμα. Εν πάσει περιπτώσει αυτή είναι η δική μου εμπρειρία και αύτή παραθέτω, η φιλη μας θα δει μονη της τι την βολευει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Ναι ακριβώς με το ρολόι τον πρωτο καιρό για να μην ταλαιπωρήσει και τις θηλές της, γιατί απορείς?

Απορει και απορω γιατι με το 5 λεπτα που συστηνεις (ο γιατρος σου τελος παντων ) αφηνει το μωρο νηστικό !

Οι θηλες δεν ταλαιπωρουνται οταν το μωρο ειναι σε σωστη θεση και σταση στο στηθος !

Το θεμα δεν ειναι να λεμε μονο τις δικες μας εμπειριες , γιατι καθε μωρο ειναι διαφορετικο , αλλα να βοηθάμε γνωριζοντας και τις βασικές αρχες του θηλασμου .

Βασικες αρχες του αποκλειστικου θηλασμου : (τα ξαναγραφω αν και τα κοριτσια παραπάνω τα ειπαν ολα )

1) Το μωρο ΟΠΟΤΕ θελει για ΟΣΗ ωρα θελει στο στηθος .

2) Δινουμε ΕΝΑ στηθος καθε γευμα εκτος και αν το μωρο θελει να συνεχισει και στο αλλο .

3) ΠΟΤΕ ρολοι , εναλλαγες στηθους και χρονομετρο στον θηλασμο .

4) Δεν καθυστερουμε το γευμα και δεν προσπαθουμε σε μωρα ασαραντιστα να κανουν προγραμμα . Ειναι πολυ σημαντικο για την αναπτυξη του μωρου και γι την εδραιωση της γαλουχιας ο ελευθερος θηλασμος !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα το μωρο μου καθε μια ωρα αντε 2 να θηλαζε το πολυ εθσικα στην αρχη και μεχρι τον 2ο μηνα θηλαζε 3-4 ωρες και μετα αποκοιμοταν στο στηθος ξυπνουσε μετα απο 40 λεπτα και ηθελε αλλες 2 επιπλεον ωρες στο στηθος μπορει να ηθελε απλα πιπιλα αλλα εγω την αφηνα

ακομα και τωρα που εχουμε μεγαλωσει μεσα στο 2ωρο θελει να φαει παλι και αυτο αν εχουμε γευματισει και λιγο με στερεες τροφες διαφορετικα καθε μια ωρα απο 4-5 λεπτα

σε εμενα δεν μπηκε το μωρο μου σε προγραμμα αλλα εγω!!!!!!!! :P :silly: lol!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Ναι ακριβώς με το ρολόι τον πρωτο καιρό για να μην ταλαιπωρήσει και τις θηλές της, γιατί απορείς? Ειναι συμβουλή γιατρυ. Γιατί εδινες τόσο συχνα στο πρώτο σου παιδί. Δηλαδή καθ'ολη τη διάρκεια των μηνών του θηλασμου το τάιζες 24 φορές το εικοσιτετράωρο? Αν με το πρώτο κλαμα το βάζουμε στο στήθος τότε καήκαμε. Και η κόρη σου 1,5 ώρα? Δε μπορώ να πιστέψω ότι έτρωγε επι μιάμιση ώρα!! Προφανώς σου κοιμόταν και δεν την ξυπνουσες! Πάντως έχεις μεγάλη υπομονή που κράτησες τέτοιο πρόγραμμα. Εν πάσει περιπτώσει αυτή είναι η δική μου εμπρειρία και αύτή παραθέτω, η φιλη μας θα δει μονη της τι την βολευει..

Οι συμβουλές που δίνουν οι περισσότεροι παιδίατροι κατά έναν περίεργο τρόπο ποτέ δεν είναι η βασική αρχή "όσο θέλει, όποτε θέλει". Στην αδερφή μου είχε πει να δίνει 10 λεπτά από το κάθε στήθος κάθε 3 ώρες και το μωρό πλάνταζε στο κλάμα. Άλλαξε γιατρό και της είπε να το θηλάζει όση θέλει το παιδί.

Δεν γινόταν να κάνω αλλιώς. Θήλαζε μόνο 5 λεπτά και μετά άφηνε το στήθος. Ρώτησα και εγώ γιατρό και μαία και μου είπαν ότι τόσο θέλει, τόσο θα φάει. Όταν ήθελε να φάει ξανά, έκλαιγε. Θα το άφηνα μωρό παιδί να κλαίει; Και γιατί να μη το θηλάσω, αφού ξέρω ότι αυτό ζητάει;

Όπως θα δεις, η κάθε εμπειρία είναι διαφορετική. Στη μεγάλη μου κόρη είχα μαραθώνιους θηλασμούς που στην πορεία έγιναν 10λεπτα. Και πάλι είχα ρωτήσει τη μαία μου και μου είχε δώσει την ίδια απάντηση. Ναι, δεν θηλαζε 1,5 ώρα ασταμάτητα. Κοιμόταν κιόλας στο στήθος. Αλλά μόλις την έβαζα στο κρεβάτι ξυπνούσε και ήθελε κι άλλο. Αυτά όμως τον πρώτο καιρό.

Απλά αναρωτιέμαι γιατί όχι πριν το 2ωρο.. Γιατί σου είπε έτσι ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμός είναι ελεύθερος και χωρίς περιορισμούς. Το μωρό θηλάζει όποια στιγμή θέλει και όσο θέλει, δε το διακόπτεις. Από μόνο του θα αφήσει το στήθος σου.Αν κοιμηθεί στο στήθος σου δε σημαίνει ότι τελείωσε, τσιμπήσε το το λίγο χωρίς να ασκήσεις μεγάλη δύναμη στο πατουσάκι του και αμέσως θα αρχίζει να θηλάζει και πάλι. Μόνο όταν αφήσει το μαστό σου πάει να πει ότι τελείωσε. Το κάθε μωρό είναι

διαφορετικό από το άλλο και την ίδια ποσότητα γάλατος τη παίρνει σε διαφορετικό χρόνο, άρα δεν έχουν όλα τα μωρά τον ίδιο χρόνο θηλασμού. Το κάθε νεογέννητο έχει την ικανότητα να ρυθμίζει μόνο του τη ποσότητα που θέλει.Μην ανησυχείς λοιπόν αν κάποιες φορές θηλάζει πιο πολύ και άλλες πιο λίγο. Με τη σωστή θέση θηλασμού θα πετύχεις κ το σωστο θηλασμο.Το πιο σωστό είναι σε κάθε θηλασμό το μωρό σου να θηλάζει μόνο από τον έναν μαστό. Αυτο που κάνεις εσύ κ το διακόπτεις για να το βάλεις στον άλλον μαστό είναι λάθος γιατί έτσι παίρνει μόνο το αρχικό γάλα και όχι κ το τελείωμα του το οποίο περιέχει πιο πολύ λίπος δλδ πιο πολλές θερμίδες κ είναι κ αυτο απαραίτητο για το μωρό.Απλά την επομένη φορα που θα θηλάσεις να ξεκινήσεις από τον μαστό που δεν είχες θηλάσει προηγουμένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Καταρχήν το όλο θέμα πρέπει να το απολαύσεις, και να προσπαθείς να είσαι ήρεμη και χαλαρή, για να χαρείς αυτό το μεγάλο δώρο της φύσης! Ο θηλασμός μπορεί πράγματι να είνα και μαραθώνιος πολλές φορές, γι' αυτό θα χρειαστείς βοήθεια για το σπίτι.

Η ανάγκη του μωρού για το στήθος της μητέρας του, εκτός από τροφή, είναι και ανάγκη για επαφή, ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες. Και η δική μου εμπειρία, στο τρίτο μου παιδί, αυτό έδειξε. Τους πρώτους δυο μήνες δεν υπήρχαν ωράρια. Την περισσότερη μέρα ήμουν με τη μικρή βδελίτσα κολημένη πάνω μου. Σιγά σιγά και μεγαλώνοντας, η κατάσταση βελτιώθηκε, και ο λαιμαργούλης μου έτρωγε σε μόλις 5 - 10 λεπτά! Και το βάρος? Πάνω από κιλό το μήνα! Καταφέραμε έτσι και θηλάσαμε για 8 μήνες, χωρίς άλλο συμπλήρωμα - εκτός φυσικά όταν άρχισαν οι στερεές τροφές στον έκτο.

Φυσικά άξιζε τον κόπο η αρχική μου "κούραση".

Βασικό: απέφυγε να του δίνεις συμπλήρωμα, άσχετα αν το συνιστούν κάποιοι παιδίατροι. Αν πεινάει, ξαναβάλε το μωρό στο στήθος.

Καλό θα είναι κάθε γεύμα να εξαντλείται απ'το ένα στήθος, για να παίρνει το μωρό σου το πιο θρεπτικό γάλα.

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις. (Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna_v έγραψε:

Τους πρώτους δυο μήνες δεν υπήρχαν ωράρια. Την περισσότερη μέρα ήμουν με τη μικρή βδελίτσα κολημένη πάνω μου. Σιγά σιγά και μεγαλώνοντας, η κατάσταση βελτιώθηκε, και ο λαιμαργούλης μου έτρωγε σε μόλις 5 - 10 λεπτά! (Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο)

μικρή βδελίτσα????????? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας, τελικά βάζω την μικρή στο στήθος οποτε το ζητάει, και απο χθες το απόγευμα τρώει κάθε 3 ώρες άλλη φορά κάθεται στο στήθος και θηλάζει σύνολο 15 λεπτάκια και το πρωί στις 4 που την ξύνησα να φάει γιατί είχαν περάσει 4 ώρες και ανησύχησα τελικά θήλασε 40λεπτακια με αρκετά διαλλείματα γιατί κουράζεται να ρουφάει συνέχεια το στήθος. Μετά έκατσε ξύπνια μέχρι τις 6 και ξαναθήλασε κατα τις 7. Τώρα απο τις 10 δεν έχει γκρινιάξει ακόμη.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΓΙΟΥΠΙ!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ.

ΥΓ. Α ξέχασα χθες κάποια στιγμή το βράδυ μετά το θηλασμό είχα την φαεινή ιδέα να δώσω και λίγο μπουκάλι 20ml μήπως και δεν χόρτασε απο το δικό μου και η μικρή μου το έφτυσε δεν ήθελε καν την θηλή του μπιμπερό στο στόμα.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ, ΘΑ ΠΩ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΑΩ ΕΝΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip έγραψε:

Καλησπέρα!

Εμείς θηλάζουμε την μέρα κάθε 1,30 ώρα και μερικές φορές κάθε 2,30. Εντωμεταξύ η μικρή με το που σταματάει πάλι πιπιλάει τα χείλη της ο κάθε θηλασμός διαρκεί περίπου 20 -45 λεπτάκια ανάλογα τα κέφια της. Επίσης τώρα δίνω εναλλάξ τα στήθη κάθε φορά δηλαδή 15έπτά το ένα και 10 λεπτά το άλλο ή ανάλογα την ώρα που θα θηλάζει. Γενικά προσπαθώ να δίνω το ένα περισσότερο απο το άλλο. Μερικές φορές νομίζω ότι το παιδί αν και σταματάει μόνο του εξακολουθεί να πινάει αλλα το ξαναβάζω στο στήθος και ρουφάει 2 λεπτά και κοιμάται ή σταματάει μήπως δεν έχω άλλο γάλα; Χορταίνει; Ελπίζω να στρώσει σε μερικές μέρες. Περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!

Να σου ζήσει το μωράκι. Είσαι τυχαιρή αν θηλάζεις κάθε τόσο χωρίς να διαμαρτύρεται το μωράκι. Εμείς θηλάζαμε στην αρχή περίπου 18 ώρες το 24ωρο. Χρόνο δεν θα κρατάς. Είναι λάθος και αγχώνεσαι τζάμπα. Αρχικά θα το βάζεις στο ένα στήθος για να πιει το υδαρές γάλα που θα το ξεδιψάσει και μετά όσο περνάει η ώρα κατεβαίνει το παχύ που τα το χορτάσει και θα το αποκοιμήσει. Μόνο όταν θα το αφήσει το ίδιο το μωρό και δείξει ότι θέλει κι άλλο θα το βάλεις στο άλλο στήθος. Αλλιώς προσπάθησε να δίνεις μόνο από το ένα. Εμένα που πεινούσε παρόλο που άλλαζα στήθος ,του έκανα εναλλαξ μπορεί και 6-7 φορές στο ίδιο γεύμα. Είναι βλέποντας και κάνοντας. ΝΕΡΟ, ΤΣΑΓΑΚΙ δεν θα δίνεις. Το παιδί καλύπτεται σε ΟΛΑ από το γάλα σου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό αν θέλει να θηλάζει όλη μέρα και όλη νύχτα. Μη θεωρήσεις ότι δε χορταίνει. Ρυθμίζει την παραγωγή σου και θα δεις που θα στρώνει όσο περνάει ο καιρός. Εμένα έστρωσε στους 2 μήνες ενώ σε άλλες κοπέλες στις 40 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip έγραψε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας, τελικά βάζω την μικρή στο στήθος οποτε το ζητάει, και απο χθες το απόγευμα τρώει κάθε 3 ώρες άλλη φορά κάθεται στο στήθος και θηλάζει σύνολο 15 λεπτάκια και το πρωί στις 4 που την ξύνησα να φάει γιατί είχαν περάσει 4 ώρες και ανησύχησα τελικά θήλασε 40λεπτακια με αρκετά διαλλείματα γιατί κουράζεται να ρουφάει συνέχεια το στήθος. Μετά έκατσε ξύπνια μέχρι τις 6 και ξαναθήλασε κατα τις 7. Τώρα απο τις 10 δεν έχει γκρινιάξει ακόμη.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΓΙΟΥΠΙ!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ.

ΥΓ. Α ξέχασα χθες κάποια στιγμή το βράδυ μετά το θηλασμό είχα την φαεινή ιδέα να δώσω και λίγο μπουκάλι 20ml μήπως και δεν χόρτασε απο το δικό μου και η μικρή μου το έφτυσε δεν ήθελε καν την θηλή του μπιμπερό στο στόμα.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ, ΘΑ ΠΩ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΑΩ ΕΝΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.

Κοριτσακι μου το μωρο δν το ξυπναμε για να το θηλασουμε οσος χρονος και να περασει,ειναι κανονας αυτος, μονο του ζητάει,εσενα αν ερθει καποιος να σε ξυπνησει για να φας πως θα αντιδρουσες?Α κ κατι αλλο για πιο λογο να δωσεις μπουκαλι?κακως το δοκιμασες γιατι ετσι αρχιζει η αποτυχια του θηλασμου,αλλα μαλλον ειναι εξυπνη η μπεμπα κ θελει μονο το γαλα της μαμας της :laugh: Μην φρικαρεις, το γαλα σου φτανει κ περισσευει για τη μικρη απλα ακομα ειναι πολυ μωρο κ οι 6 πρωτες βδομαδες ειναι λιγο δυσκολες μπορει λοιπον αλλες φορες να τρωει πιο λιγο κ αλλες πιο πολυ κ ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο.μην ανχωνεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω δεν ειναι κανονας το να μην ξυπνάμε το μωρο τη νυχτα . Αξιολογουμε το βαρος , την ηλικια , τις πανες που βρεχει και πράτουμε ανάλογα .

Μερικα μωρα δεν ειναι τοσο προθυμα να θηλάσουν και η μαμα πρεπει να προσέρει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip έγραψε:

ΥΓ. Α ξέχασα χθες κάποια στιγμή το βράδυ μετά το θηλασμό είχα την φαεινή ιδέα να δώσω και λίγο μπουκάλι 20ml μήπως και δεν χόρτασε απο το δικό μου και η μικρή μου το έφτυσε δεν ήθελε καν την θηλή του μπιμπερό στο στόμα.

Έτσι μπράβο του! Χαζό είναι να βάλει την πλαστικούρα στο στοματάκι του, άμα μάθει το στήθος της μανούλας? Τα μωρά ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν!

Και συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια, μην το ξυπνάς για να φάει, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ! Μην του χαλάς το πρόγραμμα! Θα κλαις μετά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Γωγω δεν ειναι κανονας το να μην ξυπνάμε το μωρο τη νυχτα . Αξιολογουμε το βαρος , την ηλικια , τις πανες που βρεχει και πράτουμε ανάλογα .

Μερικα μωρα δεν ειναι τοσο προθυμα να θηλάσουν και η μαμα πρεπει να προσέρει .

Απο τη στιγμη ομως που κοιμαται καλα κ δν γκρινιαζει παει να πει οτι εχει χορτασει.Μπορει απο μονο του να ξυπναγε μετα απο 1-1μισι ωρα κ να ηθελε,δν πρεπει να ειναι με το ρολοι στο χερι.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή , δεν λεω για τ δικο σου μωρο , μην παρεξηγησεις τα λογια μου και αγχωθεις ! Μιλαω γενικά και τα γραφω για να δινουμε τις σωστες συμβουλες και ν μην κολλαμε σε κλισέ .

Γωγω , υπάρχουν μωρα που για διαφορους λογους δεν ειναι προθυμα να θηλάσουν . Κοιμουντε πολυ , κοιμουντε συνεχομενα πολλες ωρες το βραδυ και δεν γκρινιάζουν , δεν ζητουν να θηλάσουν παρολο που πεινανε . Γιαυτα τα μωρα (που δεν λερωνουν τις απαιτουμνες πανες , δεν βαζουν το προσδοκομενο βαρος , εχουν ικτερο κλπ ) η μητέρα ΠΡΕΠΕΙ να μην τα αφηνει να κοιμουντε πολλες ωρες και να τα ξυπνα να θηλάσουν .

Το μωρο γκρινιάζει αρα πειναει δεν ισχυει . Τα μωρα γκρινιάζουν για 1000 λογους ή και δεν γκρινιάζουν οταν πεινάνε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω απολυτα με την Λαλα.

Η παιδιατρος μας ενω εμενα μου ελεγε να μην τον ξυπναω το βραδυ- αν και εφοσον κοιμαται...που δεν κοιμοταν- για να φαει, μια φιλη μου πηγενε σε αυτην την ελεγα να ξυπναει το μωρακι της ι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα βραδια για να παιρενι βαρος...

ΕΡιναι αυτο που λεςει η ΛΑΛΑ, αν παιρνει βαρος βρεχει πανες κλπ αλλα αν χρειαζετε την δοση ΠΡΕΠΕΙ να τα ξυπνατε..αλλιως το μωρο υποσιτιζετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράξενο γιατί και αν δεν ακολουθώ τις "βασικές αρχές του θηλασμού" τον οπόίο έχετε αναγάγει σε επιστήμη το μωρό μου μεγαλώνει σωστά και παίρνει το απαιτούμενο βάρος χωρίς να ταλαιπωρείται ούτε η ίδια ουτε εγω. Το ότι μένει νηστικό αυτό άσε έμένα να το ξέρω καλύτερα και κυρίως τον γιατρό μου από τον οποίο δε νομίζω να ξέρεις περισσότερα. Όπως τη μεγαλώνω, και σε πρόγραμμα είναι χωρίς κανένα πρόβλημα, πράγμα που με διευκολύνει αφάνταστα διότι έχω και άλλο παιδί να μεγαλώσω, και σπιτι και δουλεια να κάνω όσο μπορώ να ασχοληθώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το παραπάνω μήνυμα αφορά την Lala. AthinaK νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρη 100% καποια μωρά δε χωνευουν το γάλα ευκολα γιαυτο και πρεπει να θηλάζουμε μετα το δίωρο. Φαντάσου ότι η κόρη μου που τρώει στο τρίωρο βγάζει συνεχώς γουλιές και ρευεται συνέχεια. Άσε την αλλάζω δυο τρεις φορές τη μερα...

όσο για το ότι το μωρό θηλάζεί όσο θέλει, το βιβλιάριο υγείας παιδιού( σελ 11) γράφει μέσα ότι τα περισσότερα βρεφη παίρνουν το 90% του γάλακτος που χρειάζονται στα πρώτα 5 λεπτά και συνήθως θηλάζουν 10-15 λεπτά. ¨οσο για τον θηλασμό από το ένα στήθος όντως λέει ότι είναι προτιμότερο να θηλάζουμε από τον ένα μαστό, στη περίπτωση όμως που η παραγωγή γαλακτος είναι μεγάλη πρεπει να θηλάσει και από τους δυο μαστους. Αν εγώ αφήσω 6 ώρες χωρίς να θηλάσω, κατεβάζω πολύ γάλα ο μαστός πονάει και τρέχει συνεχως.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι αυτό που λέέι για την σημασία της ψυχικής ξεκουρασης της μαμας; είναι απαραίτητη.

Τέλος Lala πρέπει να σου πω ότι αισθάνομαι πολύ προσβεβλημένη από αυτό που ειπες ότι αφήνω το μωρό μου νηστικό. Ισως δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα ότι αφορα στην αρχή του θηλασμου, αργότερα γράφω 10 λεπτά από το ένα μαστο και όσο πάρει από τον δευτερο. Πιστεψε με δεν είμαι ο τυπος της μάνα που αφήνει τα παιδιά της νηστικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariagl αδίκως 'τα βάζεις' με τα κορίτσια.

Δεν κατέθεσαν την προσωπική τους άποψη αλλά το γενικό πλάνο στο θηλασμό μου που ορίζουν τόσες οργανώσεις ανά τον κόσμο.

Αντιθέτως εσύ κατέθεσες την προσωπική σου εμπερία η οποία προέκυψε από τις συμβουλές του παιδιάτρου σου. Και για να μιλήσουμε με επιχειρήματα μπορείς να με παραπέμψεις κάπου σχετικά για να διαβάσω και γω αυτή τη διαφορετική γνώμη-σκοπιά στο θηλασμό;

Παρακάτω σου παραθέτω διάφορα site στα οποία αναφέρονται τα όσα γράφουν παραπάνω τα κορίτσια.

http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/

http://www.llli.org/FAQ/FAQSubject.html

http://www.kellymom.com/bf/index.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...