Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?


ΑΡΤΕΜΗ

Recommended Posts

Πιστεύω πάρα πολύ στο Θεό και στην Παναγιά μας! Τα τελευταία χρόνια «με θεωρώ» επιεικώς απαράδεκτη….. γιατί θυμάμαι να πάω στην Εκκλησία μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα….. Μεγαλοβδόμαδο συνήθως….. βαριέμαι…. το πιστεύετε???? Αν κι έχω το βιβλιαράκι με τις Λειτουργίες και ψέλνω κι εγώ….. μαζί με πόσο κόσμο….. αλλά…. δεν μου κάνει αίσθηση πια…. Η αλήθεια είναι πάντως πως κάποια στιγμή κλονίστηκε αρκετά η πίστη μου….. όταν είδα πως το μωράκι που θέλω τόσο πολύ….. δεν έρχεται…. αλλά όλα είναι προδιαγεγραμμένα…. εάν είναι να έρθει παιδί…. θα έρθει….. Εκείνος μόνο ξέρει πότε θα μου το στείλει….

Για Παπάδες και Μοναχούς κι όλους όσους ασχολούνται με «τα της Εκκλησίας»….. δεν είχα κι ούτε είχα ποτέ καλή γνώμη…. δεν μ’ ενδιαφέρει αν θα με στραβοκοιτάξει η κάθε βλ….. γριά….. που είναι στο παγκάρι ή κάθεται δίπλα μου….. το τι φοράω…. το πώς νιώθω…. το ότι δεν αισθάνομαι άνετα να πάω όταν έχω περίοδο…. το ότι δεν προσκυνώ στον Σταυρό εκείνες τις μέρες ούτε μεταλαμβάνω φυσικά….. είναι καθαρά γιατί εγώ αισθάνομαι έτσι….. δε μου έχει πει κανείς κάτι……

Έχω να εξομολογηθώ και να μεταλάβω χρόνια…. αν και Νηστεύω πάντοτε λίγες μέρες προ Πάσχα….. φέτος λέω να το κάνω….. για μένα….. για κανέναν άλλον! Και θα πάω για Εξομολόγηση….. μόνον στον Ιερέα που με πάντρεψε….. δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον πια……

Πάντα όμως…… ανάβω το καντηλάκι μου….. και κάνω το Σταυρό μου πριν κοιμηθώ……

Κι αν υπάρξουνε στιγμές που βρίζω….. γιατί δυστυχώς το κάνω κι αυτό….. εγώ πρώτη θα «αυτοχαστουκιστώ»…… και θα πάω με κλάματα μπροστά στο καντηλάκι να ζητήσω Συγγνώμη….. από τα βάθη της ψυχής μου….. γιατί με πνίγει το παράπονο……

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...