Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?


ΑΡΤΕΜΗ

Recommended Posts

δεν θα πω πολλα για να μην κουρασω!!!!!

δεν με ενδιαφερει ουτε που πανε τα λεφτα απο τα κερακια ουτε απο το δισκο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και νομιζω ουτε εσας!!!εγω αναβω το κερακι για μενα...για την οικογενεια μου και για την ψυχη μου!!!εχω παει και σε παπα να εξομολογηθω..και θα ξαναπαω και δεν με ενδιαγφερει ουτε σε αυτο το θεμα τι κανει ο παπας στην προσωπικη του ζωη....με γαληνευει το να πηγαινω στον οικο του θεου......να λεω τους προβληματισμους μου σε καμποιον ανθρωπο ο οποιοσ μπορει να ειναι αξιος μπορει και οχι...και φευγω πολη αναλαφρη οταν αυτος ο παπας με εχει διαβασει ευχη κατω απο το ιερο πετραχηλι...

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω στον Θεό,πιστεύω σε κάτι ανώτερο, ίσως επειδή το έχω ανάγκη, ίσως επέιδή έχω βιώσει κάποια πράγματα που μου έδειξαν οτι "κάτι" υπάρχει.

Η εκκλησία είναι για μένα άλλο κεφάλαιο.Ως χώρος ,δεν τον θεωρώ σπίτι το θεού αλλά καταφύγιο δικό μου όταν θέλω να επικοινωνίσω μαζί Του.Προτιμώ να πηγαίνω όταν δεν έχει λειτουργία να κάθομαι μόνη μου να σκέφτομαι,να πρόσεύχομαι, ίσως να ανάψω και ένα κεράκι.

Ή εκκλησία ως "οργανισμός" πιστεύω οτι στο σύνολο της εκμεταλλεύεται την πιστη και τα χρήματα των ανθωρώπων.

Οταν πέθανε ένας κοντινός μου άνθρωπος πήγα στην μνήμη του να δώσω ένα ποσο σε ένα γνωστο ίδρυμα που ανήκει στην εκκλησία στο κέντρο της Αθήνας που βοηθάει παιδάκια και το έχει οργανώσει ένας εξαιρετικός νέος ιερέας.Επέμεινε για το ποσό να μου κόψει απόδειξη και όταν είπα οτι δεν την χρειάζομαι μου είπε οτι πρέπει να την κόψει γιατί το 10% το κρατάει η Αρχιεπισκοπή. Το 10% της φιλανθρωπίας της δικής μου,των χρημάτων των παιδιών!!!! :angry::angry::angry: (πήρα τα λεφτά πίσω και το βράδυ τα πέταξα κάτω από την πόρτα με ανώνυμο φάκελλο)

Αυτήν την εκκλησία δεν την θέλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω με τον δικο μου τροπο και ετσι οπως εγω νοιωθω!

οταν δεν ειμαι καλα θα παω να κατσω μονη στην εκκλησια, δεν με νοιαζει αν εχει τρουλους και αστραφτερα μανουαλια!

μεσω του χωρου αυτου μπορω να απικοινωνισω ηρεμα με αυτο που πιστευω!

ειμαι σιγουρη οτι με χει βοηθησει!

το κερι δεν μας υποχρεωνει κανεις να το πληρωνουμε αλλωστε πλεων δεν υπαρχουν και τιμες!... αλλα αν δεν το κανεις θα σε κοιταξει ηθεια-ξαδελφη με λοξο ματι.... εμενα δεν με νοιαζει!

αλλα καποιοι εκπροσωποι δεν θα επρεπε να φερουν τον τιτλο αυτο!

νοιωθω χαλια οταν σκεφτομαι οτι ως κουμπαρονονα φιλησα το χερι του παιδοφιλου ιερεα!

νοιωθω καλα οταν βγαινοντας απο το μαιευτηριο και αφου ειχαμε περασει απο την μοναδα σταματησα στην εκκλησια μαζι με την κορη και καθισαμε πανω απο μια ωρα ενω η μικρη θηλαζε και εγω ενοιωθα οτι ειχα να πω πολλα.... βασικα να πω πολλα στο εαυτο μου, ο ιερεας που ηταν εκει ενω επρεπε να κλεισει την εκκλησια(ειχε πλεον βραδιασει) περιμενε χωρις να κανει αισθητη την παρουσια του!

αλλα νευριαζω που στην βαφτηση ζητησε ο εκει ιερεας 300 ευρω!

χαιρομαι που η κουνιαδα μου ειναι παντρεμενη με ιερεα και στο σπιτι της δεν εχω δει ποτε προσφορο.... ο αντρας της και ιερεας παιρνα και τα δινει σε φτωχες οικογενειες!

νευριαζω που απο την δουλεια οτι τροφιμα περισευαν τα πηγαιναμε στην εκκλησια κια τα πεταγε η νεοκορησα στον καδο!

νευριαζω που πριν 6 χρονια ζητησαμε να ερθει ιερεας να κοινωνησει παιδι αμε νοητικη στερηση και εκεινος αρνηθηκε.........!

η πιστη μας κλονιζεται με ολα αυτα , αλλα δεν πρεπι να χανεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΩ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΙΕΡΕΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΗ Η ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ......ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 15 ΤΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΝΤΟ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 11 ΕΤΩΝ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΚΟΡΗ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ......

ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΧΙ

ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΟΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙΙΙ ΟΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...

ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΔΙΖΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ!ΚΑΙ ΝΑΙ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ...Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΑΝ ΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ.ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ..ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΕΙ?ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ..ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΤΗΛΙ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ..ΩΣΠΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ..ΠΟΥ ΣΤΡΑΦΗΚΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΦΟΣΑΣΤΑΝ?ΠΟΥ ΣΤΡΕΦΕΣΤΕ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ?ΣΤΟ ΘΕΟ..ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ..ΚΑΙ ΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ Η ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΣΤΗ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ..ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ!!!!ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ,ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΩ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΞΟΔΕΥΩ 5 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ..ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ..ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ..ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ "ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ"ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

εγω ΔΕΝ θα κρινω κανεναν παπα...ο Θεος και μονο θα κρινει..

εμενα με εκφραζει το ΕΛΛΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ...

οι Ελληνες με την Ορθοδοξια ειναι ενα και το αυτο ...

Δηλαδή εγω που δεν ειμαι ορθοδοξη δεν ειμαι Ελληνιδα??? ;)

Το κακο με τους Ελληνες ειναι οτι διαβαζουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο την Αγια Γραφη.Για την πλειοψηφια μιλαω παντα,γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις.Και επισης μιλανε ολο για τον "χριστουλη" ενω ειναι ΧΡΙΣΤΟΣ!!!!Σταυρωθηκε,αναστηθηκε και μεσητευει στο Θεο για εμας!Εγω πιστευω πολυ στο Θεο και πηγαινω και στην εκκλησια αρκετες φορές την βδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν ιερείς οι οποίοι δέχτηκαν να αφιερώσουν την ζωή τους στον Χριστό καθαρά για επαγγελματικούς λόγους,τους οποίους κατέκρινε αυστηρά ο Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος λέγοντας :<<οι του βίου ναυαγοί του Θεού λειτουργοί>>.Με βάση αυτά τα λόγια ας κριθούν και αναλόγως από τον Θεό.

Υπάρχουν όμως και συνετοί ιερείς στο λειτούργημά τους(γιατί λειτούργημα είναι,όχι επάγγελμα)που με ταπείνωση,με αγάπη για τον πλησίον τους και φόβο Θεού προσπαθούν να ασκούν καθημερινά τις εντολές του Κυρίου μας.Σχετικά με την αναφορά που έγινε για τον μισθό των ιερέων μάθετε λοιπόν ότι δεν είναι τόσο τεράστιο το ποσό όσο φαντάζεστε,είναι ένας normal μισθός που αρκεί με δυσκολίες βέβαια για να συντηρίσει την οικογένεια του ένας οικογενειάρχης ιερέας.

Καλό είναι λοιπόν να μην λέγονται παραφυλολογίες όσον αφορά την εκκλησία και τους λειτουργούς της γιατί γινόμαστε κακεντρεχείς και άσχετοι σε θέματα που δεν γνωρίζουμε προσβάλλοντας ανθρώπους,αξίες και ιδανικά.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Φιλικά menoula21

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθε ανθρωπος εχει τα πστευω του και πραγματικα συμφωνω απολυτα με το κειμενο της θελω να γνω μαμα.

Την περασμενη εβδομαδα εγεινε καποια πορεια στην Αθήνα οι Εληνες αντεδρασα για την νομοιμοποιηη των αλλοαπων στη πορεια αυτη εγειναν φασαριες με τους αστυνομικους τοτε καποιοι ετρεξαν να μπουν στον ΑγοΠαντελεημονα και ο παππας εκει εκλεισε την πορτα επειδη ο συγκεκριμενος δεινει ασυλο στους αλλοδαπους .Οι διαδηλωτες συνεληφθηκαν και οταν ζητηθηκε απο καποιον ν δωσει εγγυηηση ειπε δνε εκαν κατι κακογια να ειμαι εδω μεσα απλα διαδηλωσα στη χωρα μου για τα δικαιωματα μου ουτε εκλεψα ουτε βιασα ουτε εκαν ακατι κακο .Την παρασκευη που ειχε χαιρετισμους ο αρχιεπισκοπος πηγε στν Αγιο Παντλεημονα σαν συμπαρασταση για τον ιερεα που ειχε το Θρασος να κλεισει την πορτα της εκκλησιας και οταν εμφανιστηκε ο συγκεκριμενος ιερεας οι πιστοι φωναξα ΑΝΑΞΙΟΣ και εφυγαν απο την εκκλησια .

Θεωρειτε οι για την αντιδραση του κοσμου φταιει η εκκλησια ; απλα ηταν μια μεμμονωμενη πραξη ενος ανθρωπου και ξερετε οι ιδιοι ιερεις που εμαθαν τη εκανε οι ιδιοι καταδικασαν τη πραξη αυτη.

Η εκκλησια ειναι ασυλο και δεν εχει διακιωμα κανενας να απαγορευξει την εισοδο μεσα σε αυτη.

Η πιστη ειναι το μιναδικ πραγμα που μας μενει θελομε να πιστευουμε καιμην τα βαζετε με τη θρησκεια δεν ειναι σωστο .Εγω δεν μπορω να κρινω καποιον που πιστευει στο μουσουλμανισμο η σε καποια αλλη θρησκεια αλλα ολοι πιστευουμε καποι σε ενα Θεο .

Σαφως και καποιος που δνειναι χρισταινος παραμενει να ειναι Ελληνας αλλα τη να κανοεμ αυτε ις ημερες ακουω λογια που εμ απογοητευουν δνε με εκνεριζουν αλλα δνε μπορω ν φανταστω πσοο χαμηλα εχουμε φτασει .Δεν ηξερα οτι υπαρχουν νε που θελου να χασουν τα ηθη και τα εθιμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ημουν 20 χρονων καθε παρασκευη πηγαινα στο υπογειο μιας εκκλησιας αγιοι αναργυροι της νικαιας,και μαγειρευα για τους φτωχους σε κατι μεγαλα καζανια εδινα σισιτιο!!!αυτο για μενα ειναι εκκλησια αγαλιαση και προσφορα!!!

τιποτε αλλο,αυτο το κανω και απο τον δικο μου χωρο αν θελω και την αγια γραφη διαβαζω συχνα και προσευχομαι αλλα μεσα απο τον δικο μου χωρο.

ειδα παπαδες να διωχνουν παιδι που εκανε ελεημοσυνη,ξερω παπα που βιασε την κορη του,παπα που κυκλοφορει με μερσεντες,αλλους που δεν αναψανε το κλιματιστηκο και η νυφη μου εγκυος παραλιγο να λυποθυμησει επειδη δεν δωσαμε λευτα λευτα λευτα λευτα λευτα,η εκλησια εχει γινει επαγγελμα.

στο σπιτι μου εχω την δικη μου μικρη εκκλησια και τον τροπο να προσευχομαι και να ευχαριστω τον κυριο!!!

η εκκλησια σαν χωρος ειναι σημαντικη αλλα οταν βρισκομαι μονη μου εγω και αυτη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Σαφως και καποιος που δνειναι χρισταινος παραμενει να ειναι Ελληνας αλλα τη να κανοεμ αυτε ις ημερες ακουω λογια που εμ απογοητευουν δνε με εκνεριζουν αλλα δνε μπορω ν φανταστω πσοο χαμηλα εχουμε φτασει .Δεν ηξερα οτι υπαρχουν νε που θελου να χασουν τα ηθη και τα εθιμα .

Χριστιανη ειμαι απλα δεν ανηκω στο δογμα της Ορθοδοξιας!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

οταν ημουν 20 χρονων καθε παρασκευη πηγαινα στο υπογειο μιας εκκλησιας αγιοι αναργυροι της νικαιας,και μαγειρευα για τους φτωχους σε κατι μεγαλα καζανια εδινα σισιτιο!!!αυτο για μενα ειναι εκκλησια αγαλιαση και προσφορα!!!

τιποτε αλλο,αυτο το κανω και απο τον δικο μου χωρο αν θελω και την αγια γραφη διαβαζω συχνα και προσευχομαι αλλα μεσα απο τον δικο μου χωρο.

στο σπιτι μου εχω την δικη μου μικρη εκκλησια και τον τροπο να προσευχομαι και να ευχαριστω τον κυριο!!!

η εκκλησια σαν χωρος ειναι σημαντικη αλλα οταν βρισκομαι μονη μου εγω και αυτη....[/quote

Συμφωνω και επαυξανω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

οταν ημουν 20 χρονων καθε παρασκευη πηγαινα στο υπογειο μιας εκκλησιας αγιοι αναργυροι της νικαιας,και μαγειρευα για τους φτωχους σε κατι μεγαλα καζανια εδινα σισιτιο!!!αυτο για μενα ειναι εκκλησια αγαλιαση και προσφορα!!!

τιποτε αλλο,αυτο το κανω και απο τον δικο μου χωρο αν θελω και την αγια γραφη διαβαζω συχνα και προσευχομαι αλλα μεσα απο τον δικο μου χωρο.

ειδα παπαδες να διωχνουν παιδι που εκανε ελεημοσυνη,ξερω παπα που βιασε την κορη του,παπα που κυκλοφορει με μερσεντες,αλλους που δεν αναψανε το κλιματιστηκο και η νυφη μου εγκυος παραλιγο να λυποθυμησει επειδη δεν δωσαμε λευτα λευτα λευτα λευτα λευτα,η εκλησια εχει γινει επαγγελμα.

στο σπιτι μου εχω την δικη μου μικρη εκκλησια και τον τροπο να προσευχομαι και να ευχαριστω τον κυριο!!!

η εκκλησια σαν χωρος ειναι σημαντικη αλλα οταν βρισκομαι μονη μου εγω και αυτη....

απαντάω μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε η ενορία μου .

οι Άγιοι Ανάργυροι στην Νίκαια έχουν τους πιο αξιόλογους και γλυκούς παπάδες .ειναι υπόδειγμα για τις υπόλοιπες εκκλησίες .

δεν τους ενδιαφέρουν τα λεφτά και δεν μου πήραν ποτέ αν και τους έδωσα όπως δίνουμε πάντα ,δεν δέχτηκαν να πάρουν το "φακελάκι' ο πάτερ Δημήτριος ειναι εξαίρετος και ο πιο τίμιος παπάς που έχω γνωρίσει .ούτε πλήρωσα τίποτα που θα παντρευτώ και θα βαφτίσω το παιδί μου σε άλλη ενορία .

να προσθέσω ότι και ο πάτερ της άλλης ενορίας ειναι αξιόλογος και υπέροχος άνθρωπος .Ρεβέκκα απάντησα μόνο και μόνο γιατί πιο κάτω έγραφες κάτι «τέρατα» και δεν ξέρω σε ποιους απευθυνόσουνα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

toulouz έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Δηλαδή εγω που δεν ειμαι ορθοδοξη δεν ειμαι Ελληνιδα??? ;)

Το κακο με τους Ελληνες ειναι οτι διαβαζουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο την Αγια Γραφη.Για την πλειοψηφια μιλαω παντα,γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις.Και επισης μιλανε ολο για τον "χριστουλη" ενω ειναι ΧΡΙΣΤΟΣ!!!!Σταυρωθηκε,αναστηθηκε και μεσητευει στο Θεο για εμας!Εγω πιστευω πολυ στο Θεο και πηγαινω και στην εκκλησια αρκετες φορές την βδομαδα.[/quote:2z9pubzf]

νομιζω οτι παρεξηγησες...εννοω οτι σε ολη την ιστορια και σε ολους τους πολεμους που συμμετηχαν οι Ελληνες η εκκλησια υπηρχε παντα διπλα στο λαο εξου και οτι Ελλας και εκκλησια ειναι αναποσπαστα κομματια (φυσικα στην περιπτωση μας το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ορθοδοξοι)

Στη Συρο υπαρχουν παρα πολυ καθολικοι και φυσικα ειναι Ελληνες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η Θελω να γινω μαμα εχει απολυτο δικιο ,μιλαμε παντα για σεβασμο στους αλλοθρησκους,τον χριστιανο δεν θα τον σεβαστει κανεις?

τελος παντων οπως προανεφερα αλλος θα μας κρινει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλο σας βραδυ..ανοιξατε ενα μεγαλο θεμα κατα την ταπεινη μου αποψη..ειμαι εγω ατομο πολυ κοντα στην εκκλησια, κ ενοχληθηκα οταν διαβασα καποιες απο εσας να βριζουν τους παπαδες, θα σας ρωτησω κατι σας υποχρεωσε καποιος παπας να πατε με το ζορι στην εκκλησια; η σας επεβαλε να κανετε κατι που δεν το θελατε; λετε για το κερι κ τα χρηματα του δισκου, συγνωμη τι σας νοιαζει που πηγενουν απο τη στιγμη που εσεις δε δινετε.....εγω ξερω πως πανε στο φυλοπτωχο ταμειο, κ πως στην ενορια μου βοηθουνται καποιες οικογενειες,οσο για την εξομολογηση στο σπιτι πολυ σωστα ειπε καποια κοπελα γιατι σε κατι αψυχο; κ οχι σε κατι εμψυχο; για να μη ταπεινωθουμε;

επισης βρισκω πολυ σωστα οσα ειπε η θελω να γινω μαμα...

κ κατι ακομη γιατι αυτες οι συζητησεις γινονται παντα σε περιοδο νηστειας; εχω δει κ σε αλλες σελιδες τετοια θεματα τετοιο καιρο, κ δεν μπορεσα να καταλαβω το σκεπτικο που ανοιγουν αυτα τα θεματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

rebbeka έγραψε:

[/quote:31yed5kp]

δεν αναφερθηκα φυσηκα στους αγ αναργυρους,σε καποιους αλλους που γνωριζω.

στην νικαια μενεις?μεγαλωσα εκει μεχρι τα 24 μου!!!!

αχ ρε κοριτσακια γιατι τετοια θεματα εδω ?μια ρατσισμος μια εκκλησιες εδω μιλαμε για το πιο ομορφο και ευλογημενο πραγμα στον κοσμο την μητροτητα!!!!!!

αααααα και το ονομα μου ειναι ρεββεκα με δυο β χιχιχιχιχιιχ το μοναδικο, η νονα μου φταιει με εγραψε ετσι οταν με βαφτισε!!!και η συμπτωση???ηταν πολιτισα!!!!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ayto akribos hthela na kanoume diaxorismo sauta pou les pio katw me thn eklisia pou aneferes sthn arxh ....tha mporouse kapoios na nomizei oti anaferosouna sthn eklisia pou eipes sthn arxh .

oute egw katalabenw giati anoigonte teteia themata pou thigoun akros proopika dedomena .

filia kalh sinexeia kai eirhnh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

αχ ρε κοριτσακια γιατι τετοια θεματα εδω ?μια ρατσισμος μια εκκλησιες εδω μιλαμε για το πιο ομορφο και ευλογημενο πραγμα στον κοσμο την μητροτητα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νινινα παιρναμε δυσκολες στιγμες αυτο ειναιτομονο σιγουρορχοναι αομα δυσκολοτερες και σε αυτη την περιοδο ο ανθρωπος θελει απο καπου να κρατηθεισε κατι να πιστεψει .Εμενα προσωπικα δνε με χαλαει αν καποια κοπελα απο το mammyland θεωρει την εκκλησια ενα χωρο που δνε πρπεπι να πηγανει εγω εχω την αποψη μου και δνε θα επηρετω ουτε απο τους υπολοιπος πιστους που πηγαινουν αλλα ουτε και απο τους πνευματικους ουτε απο καποιους απο το χωρο της εκκλησιας .Παω για να προσευχηθω να ζησω συγχωρεση να πω τον πονο μου να δειξω την ευγνωμοσυνη μου.Εχω ερθει σε συγκρουση οταν καποιος ειπ :τη τα φερνετε αυτα εδω !και εννουσε τα παιδια ακοε θα μο πει εμενακαποιος για ποιο λογο παω το απιδ μου στην εκκλησια; ειναι πολυ λιγες οι αξιες που εχουμε πια ας μην χασουμε λοιπον το δρομο .Αν θεωρω ακριβο το πσοπου μου ζητανε γα το κερι η τη λαμπαδα δεν το δινω απλα ανβω το κερι αλαλ στη βαφτιση τουπαιδιου μου και στο γαμο μου δνε ζητησα να μου ανψουν τους πολυελαιους ουε ηθελα φυκια γιμεταξωτα κορδονια και ο σε καμια περιπτωση ουτ οταν παντρευτηα ζητησε ο πατερ στην εκκλησια χρηματα απο την κουμαρα μου ουτε στη βαφτιση του γιου μου αντιθετα οταν τον παρααλεσα να βαλω μια ανθοδεσμη στη κολυμπηθρα μου ειπεοτι η κολυμπηθρα ειναι ιερο σκευος τοτε τουειπα ενταξει πατερ δνε ηξερα και εκεινος τοτε μου ειπε αλτε τη στο τραπεζι κει που ειναι το ευαγγελιο και οταντου ειπα πολυ ευχαριστως εκεινος στο τελος μας μιλσε για τοοσ σημαντικο ειναι να καταλαβαινει καποιος το σωστο και οτι τον σκαλβωσαμε με το σεβασμο .Ποια ειμαι εγω που θα αντιδρασω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατα την αποψη μου ο καθενας κανει οτι θεωρει καλυτερο για την ψυχη του και προσπαθει να κανει οτι νιωθει.εγω προσωπικα μεγαλωσα σε μια ενορια κατπληκτικη με εντονη δραστηριοτητα ειδικα σε θεματα νεολαιας και διδαχθηκα ενα σωρο σοφιες.την κυριακη πηγαινω εκκλησια αλλα οχι παντα, εξομολογουμαι και κοινωνω, κρατω οσο μπορω τις νηστειες.ετσι εμαθα χωρις ομως να με πιεσει κανεις.σας πληροφορω οτι οποιος με γνωριζει δεν πιστευει οτι ειμαι τοσο ¨της εκκλησιας" δεν μου φαινεται καθολου.οσο για τους ιερεις παντα υπαρχουν και οι 2 οψεις του νομισματος αλλα αυτο συνανταται και σε αλλους τομεις της κοινωνιας μας που σχετιζονται με ανθρωπους που ασκουν λειτουργημα.για μενα ο εξομολογος μου που τον εχω απο τοτε που ημουν παιδι ειναι ο καλυτερος ιερεας, ξερει να μου απαλυνει την ψυχη και γενικα ειναι αυτο που λεμε ανθρωπος του θεου.παντα π.χ ξενυχτα μεχρι τα ξημερωματα για να προλαβει τους πιστους που θελουν να εξομολογηθουν στις μεγαλες γιορτες και σε μενα προσωπικα με παντρεψε λιγο καιρο αφου ειχε κανει μια δυσκολοτατη εγχειρηση λογω καρκινου μυελου των οστων.

και κατι τελευταιο θεωρω οτι οι ελληνες ειναι ισως οι πιο απομακρυσμενοι απο την πιστη του σε σχεση με αλλους πιστους.προσφατα επισκεφθηκα το ντουμπαι που ειναι μουσουλμανικη πολη και μεσα στην πολυτελεια και την χλιδη των mall υπηρχαν χωροι προσευχης, αλλα και τζαμια εβλεπες καθε τρεις και λιγο!με το εφτανε η ωρα της προσευχης (5 φορες την ημερα) γινοταν κοσμοσυρροη σε αυτα τα μερη!!!τα καναλια σταματουσαν και εδειχναν την προσευχη τους.σε εμας παρολο που ειμαστε ορθοδοξη χωρα κατα βαση, οι εκκλησιες μας θα επρεπε να ειναι γεματες τουλαχιστον την κυριακη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γινω μαμα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! ΑΠΟΛΥΤΑ. Έγραψες ακριβώς αυτά που ήθελα να γράψω καθώς διάβαζα της απαντήσεις του θέματος. Είναι η πρώτη φορά που ένιωσα την ανάγκη να δώσω ένα κάρμα σε κάποια.

Πιστεύω στο Θεό. Δεν επισκέπτομαι συχνά τον οίκο Του (μόνο το Πάσχα). Δεν είμαι "καλή χριστιανή" με την ευρεία σημασία της λέξης. Ωστόσο γαληνεύει η ψυχή μου κάθε φορά που προσεύχομαι και ζητάω την βοήθειά Του.

Επίσης δεν δέχομαι τους χαρακτηρισμούς για τους Χριστιανούς. Εμείς αν χαρακτηρίσουμε κάποιον Μουσουλμάνο ή άθεο (που σπάνια το κάνουμε) κατηγορούμαστε για κοινωνικό ρατσισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΙΕΡΕΑΣ Η ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΕΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΙΕΡΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΠΤΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΩ ΒΡΩΜΟΠΟΠΑΠΑ.......ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΧΩΡΑΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ValentinaGiannis έγραψε:

ΑΡΤΕΜΗ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΙΕΡΕΑΣ Η ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΕΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΙΕΡΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΠΤΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΩ ΒΡΩΜΟΠΟΠΑΠΑ.......ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΧΩΡΑΜΕ

και παντρεύτηκα και βάφτισα το παιδί μου σε εκκλησία. Και δεν αποκάλεσα όλους τους παπάδες βρωμοπαπάδες.Πιστεύω απλώς ότι η πλειοψηφία εκμεταλλεύεται την πίστη των ανθρώπων. Αυτό μου έχουν δείξει τα παραδείγματα γύρω μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτάτε γιατί έβαλα αυτό το θέμα. Καταρχας δεν το συνδυάσα καθόλου με την περίοδο της νηστείας. Και δεύτερον το έβαλα γιατί γενικά μ΄ αρέσει ν΄ακούω τις απόψεις των ανθρώπων σε διάφορα που μας αφορούν όλους ή τους περισσότερους. Οι διαφορετικές απόψεις με βοηθάνε να δω τα πράγματα απο διαφορετική οπτική.Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.Άλλωστε το φορουμ αυτό έχει και αυτή την κατηγορία θεμάτων πέρα από όλα όσα αφορούν τις μαμάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Η αμάθεια προκαλεί πολλές παρεξηγήσεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι κρίνουν χωρίς να γνωρίζουν, πράγμα που είναι το ευκολότερο, οπότε και καταλήγουν σε εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα.

Κατ' αρχήν χαρακτηρισμοί όπως "βρωμοπαπάδες", "παπαδαριό" και δε συμμαζεύεται προσβάλλουν αυτούς που πιστεύουν. Άντε, γιατί έχουμε μάθει ότι πρέπει να σεβόμαστε το διαφορετικό, αλλά ως διαφορετικό θεωρούμε ΜΟΝΟ τη μειονότητα!!!! Να σεβαστούμε τους μουσουλμάνους, να σεβαστούμε τους αθέους, αλλά τους χριστιανούς δε χρειάζεται να τους σεβαστεί κανείς! Εγώ δε βγαίνω να πω "οι βρωμοάθεοι" και περιμένω από τον άλλο να σεβαστεί κι εμένα που πιστεύω.

Άρτεμη, αναφέρεσαι στην Εκκλησία ως θεσμό ή στην Εκκλησία ως θεανθρώπινο οργανισμό που έχει ως σκοπό τη θέωση του ανθρώπου και του κόσμου; Έχεις διαβάσει ποτέ σου θεολογία; Όχι ηθικιστικά υποκριτικά βιβλιαράκια που σου λένε ότι θα πας στην κόλαση αν φορέσεις παντελόνι. Κανονική, πραγματική θεολογία. Έχεις διαβάσει ποτέ; Αν όχι, τότε πώς μπορείς να κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις;

Η Εκκλησία ως θεσμός όντως έχει στοιχεία διαφθοράς, αλλά είναι κάτι απολύτως φυσικό, αφού πρόκειται για ανθρώπους: όχι για αγγέλους, όχι για ρομπότ. Ανθρώπους, που κάνουν λάθη και σφάλλουν.

Δεν υποστηρίζω ούτε τα οικονομικά σκάνδαλα, ούτε τίποτα. Να δικαστεί ο Εφραίμ, να καταδικαστούν όλοι όσοι φταίξανε. Αυτό ζητάνε όλοι οι πιστοί, εκτός από αυτούς που νομίζουν ότι Εκκλησία είναι οι παπάδες κι ότι αν ένας παπάς καταδιαστεί, θα καταρρεύσει η Εκκλησία.

Και ναι, πιστεύω ότι πρέπει να χωριστεί η Εκκλησία (ως θεσμός) από το κράτος, για να μη χρειάζεται (ή να μη νομίζει ότι χρειάζεται) να κάνει πολιτική, αλλά να συνειδητοποιήσει ότι ο χώρος δράσης της είναι η κοινωνία.

Έχω διαβάσει βιβλία από παπάδες και θεολόγους που μιλάνε πολύ σκληρά για την κατάσταση στη σύγχρονη ελλαδική Εκκλησία. Χωρίς, βέβαια, τους χαρακτηρισμούς που διαβάσαμε εδώ μέσα, αλλά η ουσία είναι πολύ πιο σκληρή.

Η υποκρισία, το ψέμα, η διαφθορά υπάρχουν και υπήρχαν ανέκαθεν και στην Εκκλησία, και παντού. Αλλά δε σώζει η Εκκλησία: σώζει ο Θεός. Κανείς, όμως, δε σώζεται μόνος του. Σώζεται εντός της λατρευτικής κοινότητας, μέσω των μυστηρίων. Η Εκκλησία δεν είναι άγιος τόπος καθεαυτή, ούτε και ταυτίζεται σε καμία περίπτωση με το Θεό! Η Εκκλησία ως ναός είναι χώρος λατρείας, και η Εκκλησία ως σώμα είναι όλοι οι άνθρωποι, που πιστεύουν κι αυτοί που δεν πιστεύουν αλλά τους αγκαλιάζει (θα έπρεπε).

Δε σημαίνει ότι ένας άθεος δε θα σωθεί. Ο καθένας θα κριθεί με βάση αυτό που πιστεύει κι αυτό που πράττει. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο θείος μου, άθεος γιατρός, που για περισσότερο από σαράντα χρόνια εξετάζει όλους τους ασθενείς του δωρεάν και παίρνει λεφτά μόνο στις εγχειρήσεις, δε θα σωθεί, επειδή δεν τηρεί κάποιους κανόνες.

Αν σας ενοχλεί τόσο πολύ το κερί, μην το ανάβετε, εγώ μπαίνω απ' το πλάι και δεν ανάβω κερί. Ούτε στο δίσκο βάζω ποτέ μου λεφτά. Δεν είναι αυτά η Εκκλησία. Αυτά είναι τα παρεπόμενα, τα σημεία των καιρών, τα λάθη άμα θέλετε. Μη μένετε στα ανούσια επιμέρους και χάνετε την ουσία.

Διάβασα με προσοχή όλα όσα έγραψες και σχεδόν σε όλα συμφωνώ. Θα αναφερθώ όμως στα σημεία που απευθύνεσαι σε μένα. Δεν νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί που ανέφερα προσβάλλουν τους πιστους αλλά αυτούς που είναι όντως έτσι και φυσικά δεν είναι το σύνολο των παπάδων έτσι. Εσύ προσβάλλεσαι προσωπικά όταν αποδίδουν αρνητικούς χαρακτηρισμούς στους Έλληνες? ή το θέμα της θρησκείας είναι πιο ευαίσθητο? Επίσης επειδή όντως οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποίησα μπορεί να ηχούν άσχημα στα αυτιά σου θα σου πω ότι είναι απο αγανάκτηση για όλα όσα γίνονται και τα περισσότερα απ'αυτά είναι πολύ προκλητικά. Και όπως σου είπα και πριν δεν το γενικεύω.

Επίσης μιλάω για την εκκλησία ως θεσμό, εκεί ήθελα να το εστιάσω αλλά και ως θεανθρώπινο οργανισμό, όπως λες, όπως έγραψα και παραπάνω είπα ότι η εκκλησία με γαληνεύει, με ηρεμεί ως χώρος, έχω νιώσει έντονη την ανάγκη, κάποιες φορές, να απευθυνθώ στο θεό με το δικό μου τρόπο, αλλά έχουν υπάρξει και φορές που αμφισβητώ την ύπαρξη του,που πείθω τον εαυτό μου να πιστεύει από φόβο μην μου τύχει κάτι κακό.

Και ναι έχω διαβάσει θεολογία, όχι τα βιβλιαράκια που ανέφερες, δεν είμαι τόσο αφελής να διαμορφώσω άποψη για την εκκλησία απ΄τις απόψεις τύπου "αν φοράς κοντό παντελόνι θα πας στην κόλαση".

Δεν είπα ότι δεν σέβομαι τους χριστιανούς. Αυτό πως το συμπέρανες δεν κατάλαβα. Το ότιδηποτε διαφορετικό, αφού το έθιξες κι έτσι, για μένα είναι σεβαστό απλά έχω το δικαιώμα, να διαφωνώ και να κρίνω ακόμη κι αν δεν έχω τις γνώσεις, που ενδεχομένως να έχεις εσύ, στη θεολογία.

Αυτά και σ΄ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα απάντηση σου στο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...